Holdet 3c ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2025 ol/3c (3c ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Iliaden - Helteidealer
Titel 2 Forløb#2 Mennesket mellem dyd og drift
Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!
Titel 4 Forløb#2 Homo sapiens - det tænkende menneske
Titel 5 Forløb#5 Natursyn i Ovids Metamorfoser

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Iliaden - Helteidealer

Med udgangspunkt  Homers Iliade undersøger dette forløb helte-begrebet i antikken, og hvordan det har påvirket helteidealet i dag. Eleverne bliver desuden  i forløbet præsenteret for den antikke eposgenre og græsk mytologi. Herudover præsenteres eleverne for perspektivering i Oldtidskundskab (reception).

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Vi arbejder med følgende begreber:

Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté, moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani, den græske mytologi med fokus på de olympiske guder.
Epos: homeriske lignelser, musepåkaldelse, epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, daktylisk heksameter, personificering, mundtlig overlevering.
Mytegenren: ætiologiske myter (deskriptivt eller normativt).
De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis, Hermes og Hades.

Myter, som er blevet genfortalt/arbejdet med i klassen i dette forløb: Æblestriden (Paris'dom), myten om Helenas bejlere, Achilleus' tur i Styx samt myten om Leda og svanen (Helenas mor).

Receptionsanalysen: Eleverne har arbejdet med de fire trin: Identifikation, analyse, fortolkning, gensidighed

METODE :

Gruppearbejde med arbejdsspørgsmål
Stiliserede nærlæsning
Rollelæsning
Gruppeprojekt
Fælleslæsning på klassen
Oplæsning


MATERIALE:

Pensumstekster:
Homers Iliaden i uddrag (Otto Sten Dues oversættelse)

I. sang: 1-611(Agamemnon og Achilleus) 19 sider
III. sang: 1-461 (Menelaos og Paris) sider. 1-121 og 395-461 nærlæst
XXII sang, v. 1-515. Achilleus og Hektor. (delvist oplæst) 16 sider

44 sider


Baggrundslitteratur:
Paidaia s. 7-9 (introduktion til Oldtidskundskab og Paideia)
s. 11 - 19 (s- 14-15 udeladt) (om IIliaden)
s. 23-30 (eposets som genre og myten)
Det homeriske heltekompleks af Keld Zeruneith p 47-50

Perspektiv:
- Menelaos og Paris i kamp fra filmen "Troy" 2010 https://www.youtubeeducation.com/watch?v=80BKf8FzL4U
- https://greekmythcomix.com/comic/why-paris-is-such-an-utter-plonker/

PRODUKTER:

Vi har sammen lavet følgende forløbsPP:  https://docs.google.com/presentation/d/1ZLDu2LCjy21Y4_GO_4RzH0KGKylYWE_nGCgQwsBy0qI/edit?slide=id.g3a7d2e4f0f2_1_13#slide=id.g3a7d2e4f0f2_1_13
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 4 Forløb#2 Homo sapiens - det tænkende menneske

FORMÅL:
Filosofiforløbets tager udgangspunkt i den moderne debat: Dyb tænkning som menneskelig værdi i en AI-tid.  Emnet er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret moderne problemstillinger og værdier ofte kan nuanceres, perspektiveres og uddybes gennem læsning af antikke tekster. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at emnet om tænkning, dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

INDHOLD:
Forløbet opfylder følgende faglige mål:
-analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.

Dialogformen som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos

Overflade vs. dybde læring
Effektivitet vs. dannelse
Dannelse:  uerkendt uvidenhed → erkendt uvidenhed → viden
Psychē (sjælen, menneskets egentlige “selv” – det tænkende og erkendende)
Epimeleia heautou (aktiv udvikling og pleje af sjælen gennem tænkning)
Sōphrosynē (mådehold / selvkontrol)
Aretē (“bedsthed” at være god som menneske – at udfolde sit potentiale)
Gnōthi seauton (kend dig selv (indskrift i Delfi))

Kontekst: ynglingekærlighed, Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme,, absolutisme, mytologisk verdensforståelse  (mytos) --> logisk/rationel verdensforståelse (logos).

Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide



METODER:
Induktivt
Spørgeteknik
Gruppearbejde
Skriftlighed
Visualisering i form af tegninger

MATERIALER:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades"  fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen. 49 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-30: læst
Kap. 31: Lyttet

- Platon:  ”Hulebilledet”, uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen Læst statarisk
("‘Og nu skal du danne dig et billede af...er det ikke for at alle skal kunne gå den vej de vil, men for at bruge borgerne til sit eget formål – at binde byen sammen" 8 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk. (0,5 sider)

I alt: 57.5 sider

Baggrund:
- “Svend Brinkmann er rystet over studerendes brug af AI: 'Det har ekstrem stor menneskelig værdi at tænke selv” af Veronika Skov Snedker DR 11. januar 2026
'https://www.dr.dk/nyheder/kultur/svend-brinkmann-er-rystet-over-studerendes-brug-af-ai-det-har-ekstrem-stor-menneskelig-vaerdi   
- "Den sokratiske metode" fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse


Perspektivtekster:
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Fælles forløbs-PP:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Natursyn i Ovids Metamorfoser


Formål: At undersøge, hvad Ovids metamorfoser kan lære os om menneskets forhold til naturen. Eleverne lærer også om den augustæiske æra på et introduktionsniveau. Eleverne har haft om romersk tid i Historie, og forløbet starter derfor med et smugkig på dette historieforløb for at minde eleverne om det grundlæggende om Rom.

INDHOLD:
Natursyn: den darwinistiske opdeling af naturen><livet som en forvandlingskraft sjælevandring, metamorfoser,
Historisk: Den augustæiske æra, Augustus magtovertagelses i Rom, Augustus' moralske program, Ovids eksil
Epos hos romerne (jf. Helteforløbet): Vi har snakket særligt om: Daktylisk heksameter, homeriske lignelser, epiteter, billedskabende sprog, mytologisk-heroiske indhold
Myter:, Ætiologiske myter (normative og deskriptive)

MATERIALE:
Pensum
Uddrag af Ovids Forvandlinger (Metamorfoser)
- 1. sang: s. 1-11  (Prolog, Kaos, Elementernes adskillelse, Menneskets skabelse, De fire verdensaldre,  Apollo og Dafne).
15. sang: "Det vegetarisk budskab", "Sjælevandring" og "Alt foranderlighed".


Receptionsværk: Daphne af Katrina Ginis (2020), Tekstuddrag: Emanuele Coccia: Planternes liv – blandingens metafysik (2016)

Typer af reception: Oversættelse, tilpasset version, imitation, adaptation (remediering), henvisning, allusion.

ForløbsPP:

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer