Holdet 3m ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2025 ol/3m (3m ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Odysseen - Nostos
Titel 2 Forløb#4 Mennesket mellem dyd og drift
Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!
Titel 4 Forløb#2 Platon: Kend dig selv!
Titel 5 Forløb#5 Romersk litteratur?

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Odysseen - Nostos

Med udgangspunkt i uddrag fra Homers Odysseen undersøger dette forløb nostos-genren i antikken. Hovedvægten er på Homer, men romernes brug og udvikling af genren eksemplificeres med et uddrag fra Vergils Æneide.

Forløbet præsenterer eleverne for den antikke mytologi og gudeverden, genren epos og teorierne om mundtlig digtning. Herudover inddrages centrale begreber og tanker fra antikken, fx kléos, timé og areté.

INDHOLD:
- Hjemrejse: Nostos, xenia, oikos, agon, anagnorisis, metis. Nostalgi.
- Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté,
- Menneskets forhold til guderne: moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani
- Epos: homeriske lignelser, musepåkaldelse, epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, daktylisk heksameter, personificering, mundtlig overlevering.
- Mytegenren: ætiologiske myter (deskriptivt eller normativt).
- De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis og Hermes (Hades).

Myter, som er blevet genfortalt/arbejdet med i klassen i dette forløb: Æblestriden (Paris'dom), myten om Helenas bejlere, og myten om Odysseus forsøgt på at undgå krigen i Troja,

MATERIALE
Basistekster:
Homers Odysseen i uddrag (referater af alle sangene findes her: https://docs.google.com/document/d/1U8PZ-20eTB1pMYMwpHm0ja2kIDUDLedq/edit)

1. sang vers 1-327 (nærlæsning): Gudforsamlingen og situationen på Ithaka. = 10 sider
2. sang vers 1-324 (Nærlæsning): Tingmødet. Telemarchos forlader Ithaka. = 10 sider
6. sang vers 1-250 (Nærlæsning) Odysseus hos faiakerne. Mødet med Nausikaa. = 8 sider
9. sang vers 105-566. (Nærlæsning): Odysseus og Polyfem. = 14 sider
23. sang (Oplæsning): Penelope og Odysseus genforenes.= 14 sider

I alt:
56 sider

Perspektiverende værk/-er:
. Henrik Nordbrandt: På vej mod Ithika
Teaser trailer: https://www.youtube.com/watch?v=5yzxVnFf7bE
Odyssands eventyr s. 187-195
https://distelle.net/blogs/behind-distelle/nausicaa-nyc-a-fusion-of-mythology-and-modern-fashion

Diverse:
https://www.youtube.com/watch?v=hFHJmtC9dMU
https://www.youtube.com/watch?v=lhVLyOJNmzs&t=10s
https://www.youtube.com/watch?v=D2bAzGhFVO4
https://www.youtube.com/watch?v=p2AgZHter7Q
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#4 Mennesket mellem dyd og drift

Formål:
Vi har i dette forløb undersøgt konflikten mellem idealer/moral om kyskhed og ærekodeks på den ene side og seksualitet/forelskelse  på den anden med udgangspunkt i Euripides’ Hippolytos. Vi ser på tragedien som en produkt af den græske oplysningstid (højklassisk tid) og eleverne introduceres for de tanker, som florerede i Athen på dette tidspunkt, herunder retorik.


INDHOLD:
Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster :
Sofrosyne: Mådehold, også seksuel, og selvbeherskelse. v. 261-66
Eros: Lyst og længsel
Aidôs: Blufærdighed og en skamfølelse, der får folk til at respektere normer, tabuer og undgå forbudte handlinger. v. 244
Eukleia: Et ædelt aristokratisk ry
Ate: blindhed fører til hybris, som skaber nemesis.
Harmatia: Fejltrin fører til peripeti, og en anagnorisis.

Tragedien: Triologi, katarsis (éleos og fóbos), Dionysios' festivaler i Athen, tragediekonkurrence, deus ex machina, stasimon (korsang), episode, modstrofe/strofe/epode, exodos, prolog, parodos, agon

Den antikke teater og teaterbygning: Dionysosteatret, orchestra, skene, proskene

Myter som vi har snakket om i forløbet: Afrodite og Artemis nærstuderet. Den athenske sagnkreds i græsk mytologi i grove træk med Theseus i fokus.

Pensum:

Euripides"Hippolytos" oversat af Marcel Lysgaard Lech 2024 = 73 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Forløb#2 Platon: Kend dig selv!

FORMÅL:
Filosofiforløbets tager udgangspunkt i den moderne debat: Hvorfor er tænkning vigtigt? Emnet er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret moderne problemstillinger og værdier ofte kan nuanceres, perspektiveres og uddybes gennem læsning af antikke tekster. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at emnet om tænkning, dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

INDHOLD:
Forløbet opfylder følgende faglige mål:
-analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.

Dialogformen som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos

Dannelse:  uvidenhed → erkendt uvidenhed → viden
Psychē (sjælen, menneskets egentlige “selv” – det tænkende og erkendende)
Epimeleia heautou (aktiv udvikling og pleje af sjælen gennem tænkning)
Sōphrosynē (mådehold / selvkontrol)
Aretē (“bedsthed” at være god som menneske – at udfolde sit potentiale)
Gnōthi seauton (kend dig selv (indskrift i Delfi))

Kontekst: ynglingekærlighed, Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme,, absolutisme, mytologisk verdensforståelse  (mytos) --> logisk/rationel verdensforståelse (logos).

Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide



METODER:
Induktivt
Spørgeteknik
Gruppearbejde
Skriftlighed
Visualisering i form af tegninger

MATERIALER:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades"  fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen. 49 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-30: læst
Kap. 31: Lyttet

- Platon:  ”Hulebilledet”, uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen Læst statarisk
("‘Og nu skal du danne dig et billede af...er det ikke for at alle skal kunne gå den vej de vil, men for at bruge borgerne til sit eget formål – at binde byen sammen" 8 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk. (0,5 sider)

I alt: 57.5 sider

Baggrund:
- “Svend Brinkmann er rystet over studerendes brug af AI: 'Det har ekstrem stor menneskelig værdi at tænke selv” af Veronika Skov Snedker DR 11. januar 2026
'https://www.dr.dk/nyheder/kultur/svend-brinkmann-er-rystet-over-studerendes-brug-af-ai-det-har-ekstrem-stor-menneskelig-vaerdi   
- "Den sokratiske metode" fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse


Perspektivtekster:
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Fælles forløbs-PP:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer