Holdet 2023-idC-1a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2023-idC-1a (1a-id, 2a-id, 3a-id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Redskabsgymnastik
Titel 3 Filmdans
Titel 4 Atletik
Titel 5 Floorball
Titel 6 Pardans
Titel 7 Klatring
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Flagfootball
Titel 10 Hip Hop
Titel 11 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Litteratur: Wienecke, Jacob og Damsgaard, Linn: Boldspilsundervisning i teori og praksis (2020), Hetland
• Side 12-15 (spilhjulet)
• Side 35, 37-45 (taktik - bredde, dybde og spilbarhed)


Læringsmål:

I skal kunne vise følgende i praksis:
• Aflevere og modtage med bolde i forskellige størrelser
• Placere sig på banen, så man udnytter bredden og dybden.
• Gøre jer fri af spilskygge vha. cut-bevægelser.

I skal kunne forklare følgende teoretiske begreber:
• Bredde og dybde
• Spilskygge
• V-cut
• Temposkift
• Finter

I skal derudover kunne:
- Argumentere for placering af et boldspil i en boldspilsfamilie, og sammenligne boldspil gennem teori om boldspilfamilier.
- Justere spil med et bestemt formål, vha. spilhjulet.

Aflever en beskrivelse af jeres eget boldspil med fokus på taktik. Valg taget i forbindelse med udarbejdelse af spillet skal begrundes med teori (0,5-1 side, lavet i timen og færdiggjort som lektie).
- Produktet skal derudover også indeholde en tegning af spillet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Redskabsgymnastik

Kort beskrivelse:
Eleverne er i forløbet blevet introduceret til den klassiske idrætsgren redskabsgymnastik.
Forløbet varede 6 moduler á 90 min inklusiv omklædning.
Forløbet havde fokus på kropsspænding, der udmønter sig i en række gulvøvelser og en saltomortale over saltoplint fra springbordsopstilling.


Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Forlæns rulle + modtagning
Håndstand + modtagning
Håndstand-rulle + modtagning
Vejrmølle + modtagning
Forlæns saltomortale over saltoplint fra springbord (minimumskrav: rulle over plint med afsæt fra springbord) + modtagning

Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Gymnastikkens historiske udvikling


Litteratur:

Tekster:
Kropskulturens historie i Danmark (findes i litteraturmappe)
Skoleidræt (findes i litteraturmappe)

Videoer:
Forlæns rulle https://www.youtube.com/watch?v=dYo93XM2jzM
Håndstand https://www.youtube.com/watch?v=4r_tVwDeblM
Vejrmølle https://www.youtube.com/watch?v=lo4yrjXJOrg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Filmdans

Læringsmål:

Praktisk:
- Genskabelse af en koreografi fra en dans i en kendt film.
- Fokus på udtryk og rytmeforståelse.

Teoretisk:
- Labans bevægelseskvaliteter, og hvordan disse kan anvendes i praksis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik

Læringsmål:

Praktisk:
- Basal teknik indenfor længdespring, højdespring, kuglestød, spydkast, stafet og 100m
- 2 modulers specialisering indenfor 2 af disciplinerne op mod atletikstævnet.

Teoretisk:
- Forklare centrale hovepunkter bag disciplinerne der er arbejdet med i forløbet, med særligt fokus på centralbevægelsen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Floorball

Kort beskrivelse:
I forløbet er eleverne blevet introduceret til boldspillet floorball.
Forløbet varede 6 moduler á 90 min inklusiv omklædning.
Forløbet er bygget op om 2 dele med følgende fokuspunkter

Første 3 moduler:
Fokus på tekniske kompetencer og spil på små baner i hold af 3-4 spillere.

Sidste 3 moduler:
Fokus på taktiske elementer ift. samspil, og udnyttelse af dybde og bredde.
kamp på stor bane hvor klassen blev inddelt i to hold med to kæder. Inddelingen i kæder havde til formål at niveaudifferentiere kampene.

Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Korrekt fatning på staven.
Afleveringer (træk og håndled) med fokus på at bolden bevæger sig langs jorden og skal ramme bladet hos modtageren.
Afslutninger (træk, håndled og slag) med fokus på at kunne løfte bolden fra jorden.
Driblinger med fokus på boldkontrol.
Taktiske øvelser, der tilnærmelsesvis ligner kampsituationer.
Simple tekniske fokuspunkter for driblinger, afleveringer og skud i kampsituationer
Basale taktiske kompetencer ift. at udnytte bredde og dybde i kampsituationer.
Kendskab til spillets regler.


Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Spillets regler.
Fokuspunkter for afleverings- og skudtyper, samt driblinger.
Kendskab til grundtræning, aerob energiomsætning og konditionstræning.
Effekter af motionsfloorball og kendskab til hvilken type træning motionsfloorball hører under.



Litteratur:

Tekster:
Floorballkompendie (findes i litteraturmappe)
Motionsfloorball (findes i litteraturmappe)

Videoer:
Skud: https://www.youtube.com/watch?v=oBEugwZk400
Aflevering: https://www.youtube.com/watch?v=JOLG2FMOV3Q
Dribling: https://www.youtube.com/watch?v=Jzd_C2Yj8CA
Øvelse (Brooklyn): https://www.youtube.com/watch?v=5y9TykXIuqE
Øvelse (Corners): https://www.youtube.com/watch?v=eTgwAybaTC4
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pardans

Kort beskrivelse:
Eleverne er i forløbet blevet introduceret til pardans indenfor musik og bevægelse.
Forløbet varede 7 moduler á 90 min inklusiv omklædning.
Forløbet var todelt omkring dansestilarterne vals og cha cha cha, hvor de første 2 moduler blev brugt på vals og de sidste 5 moduler blev brugt på cha cha cha.


Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Udføre basistrin i begge stilarter (vals og cha cha cha)
Forskellige variationer indenfor begge stilarter
vals: højre og venstredrejning, Throw away oversway.
cha cha: newyorker, spin og derudover 2 selvvalgte trin.
Sammensætte til en serie og vise BESS i praksis gennem deres serier.
Indgå i relation med et andet par.
Udvælge musik og genkende musik til stilarten.
Kunne tælle musik og bruge den rigtige musik til stilarten.

Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Laban (Bess koncept)
Karakteristika for dansestilarter, og tilhørende musik.
Fatninger og føring.

Musik til stilarterne:
Vals:
‘Foolish’ - Johnny Mathis,          ‘If you don’t know me by now’ - Simply Red
‘Take it to the limit’ - Eagles,       ‘Love ain’t here anymore’ - Take That

cha cha cha:
‘Vivir Mi Vida’ - Marc Anthony       ‘Fever’ - Joe Cocker
‘Sway’ - Pussycat Dolls                 ‘Uptown funk’ - Mark Ronson og Bruno Mars



Litteratur:

Tekster:
Dans, samvær og show s. 16-17 (findes i litteraturmappen)
Dans, samvær og show s. 21-23 (findes i litteraturmappen)
Laban Bess (findes i litteraturmappen)

Videoer vals:
Videoer i litteraturmappen

Videoer cha cha cha:
Videoer i littereaturmappen
hand to hand https://www.youtube.com/watch?v=WK85y2nKdTI
Triple lock step https://www.youtube.com/watch?v=8H12XHykzf0
Skulder ved skulder https://www.youtube.com/watch?v=9gzTgfMxNMM
Turkish-towel https://www.youtube.com/watch?v=WEDGv1ErjA4
Aida https://www.youtube.com/watch?v=7ghrJIvupSg
Sweetheart https://www.youtube.com/watch?v=ctKW9P4aV70
Cuban breaks https://www.youtube.com/watch?v=HZ89hePpiIM

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 9 Flagfootball

Kort beskrivelse:
I forløbet er eleverne blevet introduceret til boldspillet flagfootball.
Forløbet varede 7 moduler á 90 min inklusiv omklædning.
Forløbet blev gennemført sideløbende med træningsprojektet, hvorfor meget af det teoretiske indhold overlapper med træningsprojektet.
Eleverne blev undervejs i forløbet inddelt i faste hold med niveauintegrering, for at understøtte kontinuerligt arbejde med systemer og forskellige positioner.


Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Korrekt kasteteknik.
Forskellige former for gribeteknik.
Korrekt forsvarsteknik når et flag skal tages.
Løbe forskellige ruter.
Løbe systemer.
Kalde og gennemføre systemer.
Spille forskellige positioner.
Lave variationer på et system.
Kendskab til spillets regler.


Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Spillets regler
Kendskab til energisystemer
Kendskab til kredsløbstilpasninger som effekt af aerob træning.


Litteratur:

Tekster:
Energisystemer: https://www.motionsplan.dk/energisystemer/#gsc.tab=0
Træningseffekter: https://www.motionsplan.dk/tilpasning-konditionstraening/#gsc.tab=0
Hurtigt i gang med Flagfootball (findes i litteraturmappen)

Videoer:
Introduktion til flagfootball https://www.youtube.com/watch?v=TC5Wz_PXS1E&t=94s




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Hip Hop

Kort beskrivelse:
Eleverne er i forløbet blevet introduceret til Hiphop indenfor musik og bevægelse.
Forløbet varede 7 moduler á 90 min inklusiv omklædning.

Forløbet er bygget op omkring en kort intro (2 moduler) til basale hiphop trin og poses, efterfulgt af et 5 moduler med udvikling af en længere koreografi i grupper. Forløbet havde til formål at eleverne i højere grad selv skulle udvikle en dansekoreografi under relativt frie rammer. Eleverne har dermed arbejdet i dybden med en dansekoreografi, som de ikke har haft andre forløb.


Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Simple basis steps. (steps, slides, Biz markie, kick ball change)
Selvvalgte hiphop-dansetrin.
Gruppe poses
Udvikling af hiphop koreografi i grupper til et helt hiphop nummer.
Opbygning af vers og omkvæd i koreografien.
Praktisk anvendelse af BESS.
Udvælge musik og danse i takt til musikken.


Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Hiphoppens oprindelse og kultur
Labans bevægelseslære Bess.


Litteratur:

Tekster:
Hiphoppens gadekultur og musikgenre https://lex.dk/hiphop
Laban Bess (findes i litteraturmappen)

Videoer:
Steps og slides: https://www.youtube.com/watch?v=ujREEgxEP7g
Biz Markie https://www.youtube.com/watch?v=zCQ3xmN8imw
Kick ball change https://www.youtube.com/watch?v=XorEN8sSAAo

Inspirationslinks:
https://www.youtube.com/watch?v=UhmLmjxk5co
https://www.youtube.com/playlist?list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Pickleball

Kort beskrivelse:
Eleverne er i forløbet blevet introduceret til den nye idrætsgren Pickleball.
Forløbet varede 6 moduler á 90 min inklusiv omklædning.
Forløbet var bygget op omkring tekniske og taktiske kompetencer indenfor den, for eleverne, lidt ukendte sportsgren. Med afsæt i træning af specifikke slag og sammensatte slagserier og kamp, har eleverne på 6 moduler opbygget tekniske og taktiske kompetencer indenfor det færdige spil.
Derudover skulle eleverne opbygge kendskab til spillets regler og pointsystem.


Eleverne forventes at kunne vise følgende i praksis:
Teknik for følgende slag: dink, serv, returnering, drop, flugtning, lob.
Slagene skal kunne vises, så det er tydeligt, hvad formålet med slaget er.
Slagserier med tydeligt formål af slag.
Spillets regler
Basal taktisk forståelse, herunder no-man’s-land og køkken.
Kamp

Eleverne forventes at kunne følgende teoretisk:
Spillets regler og pointsystem
Danskernes idræts og motionsvaner (overordnet)
Kende fokuspunkter for slag og greb på bat.


Litteratur:

Tekster:
Danskernes idræts og motionsvaner 2024 (side 8-10) (findes i litteraturmappen)
Pointsystem (findes i litteraturmappen)

Videoer:
Pickleball videoer (findes i litteraturmappen)
Spillets vigtigste regler: https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer