X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/a - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Denise Nielsen
Hold
2022 DA/a (
1a DA
,
1a DA (puljetid)
,
2a DA
,
2a DA (puljetid)
,
3a DA
,
3a DA (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
#FORDANMARK
Titel 2
Eventyrlige fortællinger
Titel 3
Køn og ligestilling
Titel 4
Medier og business
Titel 5
Oplysningstiden
Titel 6
Bæredygtig branding
Titel 7
Kanonlitteratur
Titel 8
metode
Titel 9
Fuck normen
Titel 10
Sprog er magt
Titel 11
Tilladte digitale hjælpemidler
Titel 12
Akademisk skrivning
Titel 13
Kulturmøder
Titel 14
Repetition og eksamenstræning
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
#FORDANMARK
Læringsmål for forløbet
- I kan forklare, hvad nationalromantikken gik ud på.
- I kan definere nationalromantiske træk i tekster fra 1800-tallet og fra nyere tekster i forskellige genrer.
- I kan reflektere over, i hvor høj grad tankerne fra nationalromantikken stadig er gældende i dag.
Materiale:
Kort tekst om nationalromantikken
”Der er et yndigt land” af Adam Oehlenschläger (1819)
”Danmarks trøst” af N.F.S. Grundtvig (1820)
”RE-SEPP-TEN” (1986)
”Vi vandt i dag” af Nik og Jay (2018)
”Helt sikker” af Gulddreng (2021)
”Den (u)officielle VM-sang” af Gulddreng (2022)
”Skulder ved skulder” (2022) af Burhan G, Ankerstjerne, Jarl Friis-Mikkelsen og Nicolai Seebach
Dokumentar: ”Landsholdet bag kulissen” (2021)
Offentliggørelse af VM-udtagelsen 2022:
https://www.dbu.dk/nyheder/2022/november/hele-danmark-udtager-vm-truppen/
Indhold
Kernestof:
Dansk med Denise.pptx
Kære 1.a, jeg glæder mig til at møde jer! Der er ingen lektier til modulet i dag:-) De bedste hilsner fra Denise
Første aflevering - Ansøgning.pptx
I dag skal vi arbejde videre med jeres ansøgninger. Så tænk gerne over jeres styrker hjemmefra, så I er klar til at komme i gang. Jeg glæder mig til at se jer:-)
"Der er et Yndigt Land" af Adam Oehlenschläger, 1819
Introduktion til forløbet.pptx
Lektier: Læs vedhæftede dokument om nationalromantikken. I skal kunne forklare, hvad nationalromantikken gik ud på, når I møder til timen. Skriv 5-7 pointer til teksten, så I kan huske det, I læser (I skal IKKE læse de ting, der ligger under Øvrigt I
Lektie om nationalromantik.docx
Lektier: Læs Grundtvigs "Langt højere bjerge", som jeg har linket til her på timen. I skal også læse introduktionen. Når I læser, skal I skrive 3-5 pointer om, hvordan Danmark beskrives i digtet. NB! Vi starter med at samle op på "Der er et yndigt la
N.F.S. Grundtvig: "Langt høiere Bjerge", 1820
Moderne nationalromantik.pptx
Analyserende artikel.pptx
Billedsprog.docx
Lyrikanalyse.doc
Lektier: ”RE-SEPP-TEN” (1986) + ”Vi vandt i dag” af Nik og Jay (2018) - læs teksterne, og hør sangene (begge dele er vedhæftet). Tag noter til, hvordan de to tekster beskriver Danmark.
RE-SEPP-TEN.docx
Vi vandt i dag.docx
Dodo Og Herrelandsholdet - Re-Sepp-Ten (Vi Er Røde, Vi Er Hvide) (Official Music Video)
Nik & Jay - Vi Vandt I Dag (Official)
Semantiske felter.docx
Lektier: Se og hør de tre vedhæftede videoer: ”Skulder ved skulder” (2022) af Burhan G, Ankerstjerne, Jarl Friis-Mikkelsen og Nicolai Seebach, Offentliggørelse af VM-udtagelsen 2022 og FIFA VM 2022/reklame. Tag noter til, hvordan Danmark bliver frems
Skulder Ved Skulder – Danmarks officielle fodboldsang
Hele Danmark udtager VM-truppen
FIFA VM 2022 | 4-0 | TV 2 PLAY
Gulddreng - Helt Sikker
Gulddreng - Den (u)officielle VM-sang (Lyric Video)
De uofficielle fodboldsange.pptx
Ingen lektier:-)
Spørgsmål til Landsholdet bag kulissen.docx
Lektier: Læs om dokumentarfilm i Håndbog til dansk (vedhæftet). Svar på følgende, mens I læser lektien: Spørgsmål til lektien:
Om dokumentarfilm.pdf
Vi arbejder videre med dokumentaren om landsholdet og runder forløbet af.
Kommaregler (1).docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Eventyrlige fortællinger
Læringsmål til forløbet
I kan huske og gengive karakteristika ved folkeeventyret.
I kan skelne mellem skæmteeventyr og trylleeventyr.
I kan analysere og fortolke folkeeventyr med særligt fokus på genre og stilistiske virkemidler.
I kan huske og gengive karakteristika ved folkeviser.
I kan skelne mellem ridderviser og trylleviser.
I kan analysere og fortolke folkeviser med særligt fokus på genre og stilistiske virkemidler.
I kan dokumentere jeres analytiske iagttagelser med relevante teksteksempler.
Materiale:
”Om folkeeventyr” fra Litteraturens Veje
"Den kloge dronning"
"Kong Lindorm"
”Om folkeviser” fra Litteraturens Veje
"Ebbe Skammelsøn"
Harpens Kraft
"Snedronningen" (værklæsning)
"Frost" (værklæsning)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Eventyrlige fortællinger.pptx
Folkeviser.pdf
Godt nytår, 1.a:-) Jeg glæder mig til at se jer, og der er selvfølgelig ingen lektier til dette modul.
Oversigt over begreber i forløbet.docx
Harpens kraft.pdf
Folkeviser.pptx
Lektier: Lektier: Fra Litteraturens veje om folkeviserne, side 60-64 + Lav en grundig definition af trylleeventyret som genre (NB! Det er ikke hele det vedhæftede dokument, så hold øje med sidetallene)
Ebbe Skammelsøn.pdf
Lektier: Fra Litteraturens veje om folkeviserne, side 64-66 (samme dokument fra sidst, men nu skal I læse de sidste sider). I skal kunne give en grundig definition af riddervisen som genre, når I møder til timen.
OMG det bliver sjovt i dag! I kan næsten ikke vente! :-) Udfyld begrebsarket inden timen i dag - til og med riddervisen.
Den kloge dronning.pdf
Folkeeventyr.pptx
Lektier: ”Om folkeeventyr” fra Litteraturens Veje (vedhæftet) I skal kunne give en definition af folkeeventyret, når I kommer til timen. I kan evt. skrive det direkte ind i jeres begrebsoversigt.
Folkeeventyr.pdf
Kong Lindorm.docx
Kong Lindorm.pptx
Lektier: Svar på spørgsmålene til "Den kloge dronning" færdig (vi gik i gang i timen i mandags) - HUSK citater til at dokumentere jeres pointer: Hvilken type folkeeventyr er Den kloge dronning? Hvordan kommer det til udtryk? Hvilke eventyrtræk kan I
Lektier: I skal have svaret på alle spørgsmålene til "Kong Lindorm" inden timen: Hvorfor er Kong Lindorm et trylleeventyr? Hvilke eventyrtræk kan I finde i eventyret? Hvad er deres effekt og pointe? Hvilke symboler kan I finde i eventyret? Hvad betyd
Snedronningen.ppt
Lektier: ”Snedronningen” af H.C. Andersen (den er lang, men vi skal arbejde med den i 3 moduler, og der kommer ikke andre lektier en denne tekst til disse moduler). Skriv et par linjers resumé, så I kan huske teksten. Læg særligt mærke til, hvordan K
Snedronningen.docx
Lektier: Jeres trailere til Snedronningen skal være færdige og uploadet i Google Drev INDEN timen: https://drive.google.com/drive/folders/1VUFHYJKEPcBRzdi89ABya1hQ6hC3lY_G
Lektier: Læs vedhæftede om fortællerteknik, så I kan få nogle fagbegreber ind i jeres opgave. Jeg forventer desuden, at I har svaret på spørgsmålene i PowerPointen, som I arbejdede med i sidste modul (jeg vedhæfter også PowerPointen). I får timen i d
Fortæller og Fortælleteknik - BEGREBER.pdf
Lektier: Læs vedhæftede artikel om Frost. Den er på engelsk, men jeg tænker, det går, nu I har engelsk på A-niveau. Overvej, hvorfor skribenten mener, at Frost er en helt særlig Disney-film. Hvad er det, den kan i forhold til andre? Hvorfor er Elsa a
En queerteoretisk læsning af Frozen - engelsk fagtekst.docx
Kære 1.a. Da jeg er syg, kommer jeg desværre ikke i dag. I skal derfor arbejde selv. Brug timen på jeres analyserende artikel om Snedronningen, som I har for til på torsdag. Kh. Denise (NB! Alexander - læs den besked, jeg har sendt til dig på Lectio
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Køn og ligestilling
"Køn og ligestilling" er klasens DHO-forløb, hvor vi har samarbejdet med Historie.
Læringsmål for forløbet
I kan reflektere over, hvordan opfattelsen af køn og seksualitet har ændret sig over tid, og hvilke mål i forhold til ligestilling, der er blevet kæmpet for hvor, hvornår og hvorfor.
Problemstillinger i forløbet (I både Dansk og Historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?
Materiale:
- Mathilde Fibiger: Af Clara Raphael (uddrag fra tredje brev).
- Amalie Skram: Uddrag fra "Forraadt" (1892)
- OMA-reklame fra 1936 og fra 2012
- Uddrag fra Bjarne Reuters "Når snerlen blomstrer" (abort-kapitlet)
- "Blackout - Pigen på billedet" (Podcast fra 2019)
- Tessa og Suspekt ved Zulu Awards 2020: "Vil du med"
Der har i forløbet desuden været fokus på skriftlighed og den debatterende artikel.
I forløbet er eleverne introduceret for
ordnet.dk
og
ordbogen.com
som værktøj til diverse skriveprocesser og som hjælp til forståelse af ord og tekster især ved nærlæsning.
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Køn og ligestilling.pptx
Mathilde Fibiger - Tredje brev (uddrag).docx
Lektier: Læs min respons til jeres opgaver om Snedronningen igennem.
Amalie Skram - Forrådt.doc
Seksuel ligestilling.pptx
Lektier: Podcast om sædelighedsfejden (https://livefradetkglbibliotek.podbean.com/e/fire-danmarkshistorier/ ) + svar på spørgsmål til podcasten om sædelighedsfejden. Podcasten starter ved minut 21.40 og slutter ved 34.04. De spørgsmål, I skal svare p
Fire Danmarkshistorier | LIVE fra Det Kgl. Bibliotek
Det moderne gennembrud og Sædelighedsfejden.pptx
Lektier: Læs om fremstillingsformer (vedhæftet). Jeg vedhæfter også en tekst om fortælleteknik, så I kan orientere jer, hvis I har glemt, hvad vi talte om i sidste forløb:-) Vi skal arbejde med "Forrådt" af Amalie Skram i dag, så hvis I ikke nåede at
Fremstillingsformer.pdf
Om fortælleren i litteraturen.pdf
Spørgsmål til Blackout - Pigen på billedet.docx
Blackout - pigen på billedet | DR LYD
Som aftalt sidste gang er jeres lektier til i dag, at I har hørt minimum de tre første afsnit i podcasten Blackout - Pigen på billedet (der er linket til den her). Husk også at svare på spørgsmålene, så I kan komme i gang med jeres opgave i dag. NB!
Vi arbejder videre med jeres debatterende artikel i dag. I skal have hørt HELE podcasten, når I møder til timen i dag.
Kønsroller i reklamer.pptx
Lektier: I skal have læst min respons til jeres debatterende artikel inden timen. Ellers ingen lektier:-)
Lektier: I skal bruge pointer fra oplægget i jeres næste aflevering, så sørg for at have læst opgaveformulering og tekster igennem inden inden KatTalken i dag.
Debatterende artikel om maskulinitetsidealer.docx
Sebastian Lynggaard - artikel.docx
Sørine Gotfredsen.docx
Lektier: Vi samler op på KatTalk med Sebastian Lynggaard, og I skal i gang med jeres sidste aflevering i dansk. Derfor skal I få (gen)læst teksterne til jeres debatterende artikel og også selve opgaveformuleringen inden timen i dag.
Vita Andersen.docx
Der bor en ung pige.pdf
Ingen lektier:-)
Abort i litteraturen.pptx
Lektier: Læs uddraget af Bjarne Reuters Når snerlen blomstrer (1983). I skal kunne gengive handlingen i teksten, når I møder til timen.
Når snerlen blomstrer.pdf
Abortdebatten.pptx
Skal Danmark have fri abort? | Ellen Imellem
CHOOSE LIFE - BIOGRAF REKLAME 2013
Rap og sexisme.docx
Opstod der spørgsmål, da I havde skrivedag i går, kan I stille dem i dag. I får også tid til at arbejde videre med jeres DHO.
Hvad er en diskussion - Historie.docx
Er du køn?
Kvindekilder - KVINFO
Folketingsdebat vedrørende svangerskabsafbrydelse, 30. november 1972
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Medier og business
Forløbet er et medieforløb, hvor vi arbejder med forskellige former for medier og journalistik. Da klassen er en businessklasse, har vi i forløbet fokus på dækning af business-relaterede emner.
Problemstillinger til forløbet:
- Hvor meget fylder forskellige former for business-stof i de danske medier?
- Hvordan forskellige former for business-stof i de danske medier?
- Hvordan bliver business og økonomi prioriteret i den danske nyhedsdækning?
Læringsmål for forløbet:
- I kan beskrive og forholde jer reflekteret til forskellige nyhedsmedier og deres rolle i nyhedsdækningen.
- I kan huske og beskrive nyhedskriterierne samt forklare, hvordan nyhedskriterierne opfyldes i forskellige nyhedstekster.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til nyhedstekster fra forskellige medier.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til falske nyheder og click bait.
- I kan forklare, hvad en dokumentar er samt genredefinere forskellige dokumentargenrer. Herunder kan I desuden forklare og identificere dokumentarens forskellige fremstillingsformer.
- I kan analysere et eksempel på en dokumentar med brug af relevante fagbegreber samt dokumentere jeres analyse med relevante citater.
- I kan definere, hvad reality-tv er samt analysere reality med brug af fagbegreber og citater.
Materiale:
Den iscenesatte virkelighed, side 27-34
Faktalink om Fake News
”Tv-nyhedens fremstillingsformer” fra Ryd forsiden!
Uddrag fra TV Avisen på DR kl. 7.00, 7. september 2023 (Indslag: ”Dobbeltstraf presser fængslerne”)
Uddrag fra TV Avisen på DR kl. 21.30, 12. september 2023 (Indslag: "Mange boligejere chokerede over nødløsning”)
Uddrag fra TV Avisen på DR kl. 18.30, 13. september 2023 (Indslag: ”Regeringstoppen mødt af protester”)
”De tre klassiske dokumentargenrer” fra DOX
"Det er ikke dig, der styrer dit newsfeed" (Information, 5. oktober 2018)
"Derfor spreder hadefulde nyheder sig på sociale medier" (DR, 19. maj 2019)
"SOCIALE MEDIER ER DE UNGES PRIMÆRE KILDE TIL NYHEDER PÅ INTERNETTET" (Kulturministeriet, 23. september 2021)
Om reality:
https://indidansk.dk/reality-genretraek/
IT-boblen – ekstase og kollaps (DR-dokumentar fra 2023)
Løvens hule: ), ”Den danske Elon Musk” (2023)
https://www.dr.dk/drtv/se/loevens-hule_-den-danske-elon-musk_361247
Indhold
Kernestof:
Breaking news - sommerferie.docx
Introduktion til forløbet.pptx
Jeg glæder mig til at se jer igen:-)
Den iscenesatte virkelighed.pdf
Nyhedsformidling.pptx
Vi læser teksten til modulet i starten af timen. Vil man tyvstarte, ligger den under 'øvrigt indhold'.
Nyhedsartikel fra TV2 Nyhederne
Analyse af nyhedsartikel.pptx
Ingen nye lektier, men det er måske en god idé lige at læse PowerPointen fra sidst igennem, så I kan huske de fem nyhedskriterier. Det er i hvert fald det første, vi skal tale om i timen. Den hedder "Nyhedsformidling" og ligger under øvrigt indhold p
Falske nyheder.pptx
Debat: Det er ikke dig, der styrer dit newsfeed
Sociale medier er de unges primære kilde til nyheder på internettet
Derfor spreder hadefulde nyheder sig på sociale medier
Vi skal arbejde med sociale medier i dag. Her kommer vi bl.a. ind på algoritmer, indsamling af data samt sociale mediers rolle i nyhedsformidling.
TV-nyhedernes fremstillingsformer.pdf
TV-nyheder.pptx
Beskæringer og perspektiver.docx
I timen i dag skal I læse om TV-nyheder som genre og TV-nyhedernes fremstillingsformer.
DRTV - TV AVISEN: Mange boligejere chokerede over foreløbige ejendomsvurderinger
TV-nyheder - næranalyse.doc
Hvis I ikke var til dansk sidste gang eller var her, men ikke fik styr på tv-nyhedernes fremstillingsformer i sidste timen, skal I genlæse teksten inden dagens time.
DRTV - TV AVISEN: Regeringstoppen mødt af protester
Vi næranalyserer endnu et nyhedsindslag, så I bliver endnu bedre til det.
De tre klassiske dokumentargenrer.pdf
Dokumentargenren.pptx
Begrebsoversigt - Medier og business.docx
Læses i timen: ”De tre klassiske dokumentargenrer” fra DOX.
I får timen til at arbejde med jeres næste opgave, der er en analyserende artikel om dokumentarserien IT-boblen – Ekstase og kollaps. Det kan være en god idé at få genset det første afsnit inden timen. I skal arbejde sammen med dem, I skal skrive opg
DRTV - IT-boblen - ekstase og kollaps: De første pionerer
Analyserende artikel om dokumentar.docx
Skrivegrupper.docx
Vi samler op på jeres arbejde med dokumentaren i går og arbejder videre med den skriftlige formidling af jeres analyser.
Om reality.pdf
Opgave til Løvens hule.docx
DRTV - Løvens Hule: Den danske Elon Musk
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Oplysningstiden
Læringsmål for forløbet
I kan huske og gengive kendetegn ved oplysningstiden.
I kan huske og gengive kendetegn ved Holbergs komedieskrivning.
I kan identificere kendetegn ved oplysningstiden i Holbergs Erasmus Montanus.
I kan analysere og fortolke Erasmus Montanus med fokus på, hvordan dramaet tematiserer oplysningstiden.
Materiale
Brug litteraturhistorien, side 45-58 (minus det, der står om Jeppe på Bjerget – det har de ikke læst)
Erasmus Montanus af Ludvig Holberg (værklæsning)
Indhold
Kernestof:
Oplysningstiden - Fra Brug Litteraturhistorien.pdf
Introduktion til forløbet.ppt
Holbergs komedie.ppt
LEKTIER: HUSK, at vi lavede en aftale om, at ALLE har læst vedhæftede om oplysningstiden + svaret på spørgsmålene til det (fordi I fik tidligt fri sidste gang - ellers er der nul refleksionsrum:-)). Spørgsmålene ligger under noter her på timen. Vi st
Husk at tage "Erasmus Montanus" med! (Den blå bog)
Google Docs: Sign-in
Akt 3.pptx
Hvis man ikke var i skole sidste gang, skal man huske at få læst akt 2 inden timen i dag. Husk at tage "Erasmus Montanus" med! (Den blå bog)
HUSK den blå bog (Erasmus Montanus)! Se i modulets note, hvad I skal lave i timen. Har I glemt bogen, må I læse sammen med en klassekammerat eller finde den på nettet (det er så nok en anden udgave, men det er ok - jeg forventer, at alle har læst akt
Akt 5 og tolkning af værket.pptx
HUSK BOGEN!!
Tolkning af Erasmus Montanus.ppt
HUSK DEN BLÅ BOG!
I skal performe Erasmus Montanus i dag, og sikke en fest det bliver:-) I får 30 minutter i starten af timen til at lave øve det færdigt.
Jeg regner med, at I er godt i gang med jeres debatterende artikel. Vi arbejder med den i timen i dag, hvor I har mulighed for at stille spørgsmål og få hjælp.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Bæredygtig branding
Forløbet handler om virksomheders branding med fokus på den rolle, bæredygtighed spiller i virksomhedernes branding. Eleverne får kendskab til og træner forskellige analysemetoder: kommunikationsanalyse, argumentationsanalyse, reklameanalyse og diskursanalyse. Forløbet tilrettelægges, sådan at vi sammen arbejder med Tivolis branding. Her skal vi bl.a. på ekskursion til Tivoli, hvor der vil være foredrag og undervisning i Tivolis måde at inddrage bæredygtighed i deres branding. Resten af forløbet vil være projektarbejde, hvor eleverne inddeles i grupper, der får ansvaret for hver deres virksomhed. De skal så analysere virksomhedernes branding med særligt fokus på bæredygtighedsperspektivet. Forløbet afsluttes med fremlæggelser fra alle grupperne.
Forløbets læringsmål
● I kan forklare, hvad bæredygtighed her, herunder redegøre for de tre bæredygtighedsdimensioner
● I kan forklare, hvad branding er
● I får kendskab til reklameanalyse, kommunikationsanalyse og diskursanalyse
● I kan analysere en virksomheds branding med særligt fokus på, hvordan de italesætter sig selv som bæredygtig virksomhed
● I kan anvende relevant fagterminologi og analysemodeller til jeres analyse af virksomheders branding
Materiale
Side 168-177, side 249-252 og side 263-271 i Håndbog til dansk
Tivolis hjemmeside + eksempler på reklamer for Tivoli
”Næstegenerationskærlighed” (reklame for PFA Pension)
Reklame for Dansk Pantspil
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Lektier: ”Reklameanalyse” fra Håndbog til dansk (vi arbejdede med reklameanalyse i 1.g, så det bør mest være repetition, men læs det lige alligevel)
Reklameanalyse.pdf
Diskursanalyse.pptx
Lektier: ”Diskursanalyse” fra Håndbog til dansk – vi gennemgår begreberne sammen i undervisningen, men der er mange, så det er en god idé at læse teksten igennem, så I har mødt begreberne før. Læg særligt mærke til følgende begreber: diskurs, nodalpu
Diskursanalyse - Fra Håndbog til Dansk.pdf
Tivoli
Google Drive: Sign-in
Opgave til Dansk Pantspil.docx
Projektarbejde - Bæredygtig branding.docx
Vi går i gang med jeres projektarbejde om bæredygtig branding i dag.
I arbejder videre med jeres projektarbejde.
Modulet i dag er det sidste, I får til at arbejde med jeres virksomheds branding. I næste modul starter fremlæggelserne.
Alle grupper skal være klar til fremlæggelse i dag.
Begrebsoversigt - Bæredygtig branding.docx
De sidste grupper fremlægger i dag, og vi afrunder forløbet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Kanonlitteratur
Læringsmål for forløbet:
I kan analysere og fortolke lyriske og episke tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og dokumentation med citater.
I kan identificere karakteristika fra litteraturhistoriske perioder i tekster fra perioderne.
I kan diskutere, hvad god litteratur er.
Materiale i forløbet:
Uddrag fra Faktalink: ”Litteraturkanon”
1800-tallet på vrangen – ”Guld, hor og romantik”
St. St. Blicher: ”Det er hvidt herude” (1838)
”Naadsensbrød” af Henrik Pontoppidan
”Irene Holm” af Herman Bang
Johannes V. Jensen: ”Oktobernat”
Martin Andersen Nexø: ”Lønningsdag (En idyl)”
Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmål”
Martin A. Hansen: ”Agerhønen”
Klaus Rifbjerg: ”Livet i badeværelset”
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Faktalink om litteraturkanon.docx
Kære 2.a - jeg er på kursus, så derfor er timen virtuel. Se i vedhæftede, hvad I skal lave i timen i dag.
Virtuel - Blicher.docx
Blicher - Det er hvidt herude.docx
Det moderne gennembrud.PPT
Nådsensbrød.doc
Lektier: Genlæs vedhæftede om fortælleren i litteraturen
Om fortælleren i litteraturen.pdf
Fremstillingsformer.pdf
Link til jeres memes
Herman Bang.pptx
Irene Holm.doc
Lektier: Genlæs vedhæftede om fremstillingsformer.
Jeg er på kursus, så I skal arbejde selv i dag. Brug timen på at arbejde på jeres aflevering. Når I nu har fået to moduler til at arbejde på opgaven, forventer jeg for det første, at I har lavet den selv. Dernæst at I har gjort jer umage og lagt en s
Hvis I ikke blev færdige med "Irene Holm" af Herman Bang sidste gang, så skal den være læst inden modulet i dag. Når I læser, skal I lægge mærke til fortælleteknik, fremstillingsformer og skildringen af Irene, så I kan lave personkarakteristik af hen
Google Drive: Sign-in
Det moderne gennembrud - Oversigt.docx
Lektier: Læs "Oktobernat" af Johannes V. Jensen (vedhæftet her). Lav et kort resumé, så I kan huske, hvad den handler om. Hold særligt øje med vinden, når I læser teksten.
Johannes V. Jensen - Oktobernat.pdf
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag.pptx
Lektier: Læs "Lønningsdag (en idyl)" af Martin Andersen Nexø. Lav et resumé, så I kan huske, hvad novellen handler om, når I møder til timen. Læg gerne mærke til fortæller og fremstillingsformer, når I læser den.
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag.pdf
Lektier: ”Det blomstrende slagsmål” af Tom Kristensen. Overvej, om det er et episk eller lyrisk digt, og hvad der sker i digtet.
Lektier: Læs "Agerhønen" af Martin A. Hansen. Lav et resumé af novellen, så I kan huske, hvad den handler om. Overvej desuden, hvad novellens tema og budskab er.
Agerhønen af Martin A. Hansen.pdf
Hej 2.a - jeg er desværre syg, så jeg kommer ikke til timen i dag. I får timen til at arbejde med den analyserende artikel, I skal aflevere på torsdag. I må gerne arbejde hjemme, men lov mig, at I rent faktisk arbejder. Når I får et modul til opgaven
Vi starter timen med at se jeres film om "Agerhønen", så husk, at de skal være uploadet INDEN timen her: https://drive.google.com/drive/folders/1NAXQPaZecGhrcVB5X_7f_RHSAt8o-UP8
Rifbjerg - Livet i badeværelset.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
metode
Forløber "Litteraturanalyse " skal styrke de studerendes kompetencer i den eksakte videnskab: at analyserer litteratur.
I forløbet bliver der sat fokus på:
-Strukturalismen som som grundlæggende videnskabsteori
-Hermeneutik som grundlæggende erkendelsesteori
-De litteratur analytiske metoder:
-Den biografiske metode
-Den nykritiske metode
-Den psykoanalytiske metode
-Den social og ideologiske metode
-Den receptionsæstetiske metode (Den læserorienterede metode)
Der arbejdes indgående med begreber som:
-Tema, motiv, stof
-Komposition
-Udsigelse
-Stil
Teori: Ole Schultz Larsen: "Håndbog i dansk", Systime 2015-17, s. 8-11 (om danskfaget), 15-17 (om hermeneutik), 38-40 (om motiver), 46-52 (om komposition), 67 (om tema), 71-73 (om litterære genrer), 79-81 (om novelle og lyrik), 112-123 (sproglige billeder) og 87-99 (om litterære analysemetoder).
I forløbet læses teksterne:
-Klaus Rifbjerg Livet i badeværelset (1960)
-Martin A Hansen Agerhønen (1946)
-Emil Aarestrup En middag (1838).
- Michael Strunge væbnet med disse (1984)
-Bodil Bech Pige (1934)
-Mette Moestrup Om natten (2019)
-Mette Moestrup Dage med snusende bryster (2006, uddrag)
-Jens August Schade På café (1930)
-Katrine Marie Guldager Styrt (1995)
-Jørgen Leth Lyden af sproget (2011)
-Yahya Hassan UDEN FOR DØREN (2013)
-Hans Christian Andersen Skyggen (1847)
-Karen Blixen Ringen (1958)
Disse tekster læses med henblik dels på at træne og udvide de studerendes:
-Litterære horisont
-Metodebevidsthed
-Analysefærdigheder
-Læselyst
Forløbet har fokus på at formulerer en relevant analyse af en litterærtekst inden for de tre hovedgenre lyrik og epik, og indbefatter to skriftlig afleveringer af analyserende artikler.
Indhold
Kernestof:
Ny dansklærer vikar
Nyt forløb om grundlæggende litteraturanalyse
Lektier
tekst
grupper
Sommerfugledalen
pga. elevsvind ændres planerne
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Fuck normen
Læringsmål til forløbet
- I kan reflektere over, hvad det vil sige at være normal, og hvilke normer vi har i Danmark i dag.
- I kan analysere og fortolke fiktive tekster med henblik på at kunne diskutere, hvordan de tematiserer norm-begrebet.
Materiale:
Fuck normen af Helle Juhl Lassen (2016), side 7-11
Første afsnit i Pippi Langstrømpe
Uddrag fra Alice i Eventyrland af Lewis Carroll (Kapitel 1 + slutningen af romanen)
”Alice i anderledesland” (2014):
https://www.information.dk/kultur/2014/12/alice-anderledesland
”Patienten” af Peter Seeberg
Forfatterweb om Michael Strunge
Michael Strunge: ”Livets hastighed” (1978)
Michael Strunge: ”LIGEGLAD” (1980)
SKAM sæson 3 (VÆRKLÆSNING)
"Rend mig i traditionerne" (1958) af Leif Panduro (VÆRKLÆSNING)
Caspar Eric: Uddrag fra Nike (langdigt 2015)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til Fuck Normen.pdf
Fuck normen - introduktion til forløbet.pptx
Ingen lektier:-)
Pippi Langstrømpe.pptx
DRTV - Pippi Langstrømpe: Pippi flytter ind i villaen
Jer, der ikke var til sidste dansktime, skal have læst vedhæftede tekst "Introduktion til fuck normen", inden I møder til timen i dag. I SKAL kunne forklare begreberne dikotomi og kropsfænomenologi samt forklare, hvad normkritik er.
Patienten.pptx
Lektier: Læs "Patienten" af Peter Seeberg (vedhæftet her på modulet). I skal kunne gengive handlingen og redegøre for den udvikling, patienten i teksten gennemgår.
Patienten af Peter Seeberg.pdf
Strunge - Livets hastighed.docx
Strunge - Ligeglad.docx
Lektier: Undersøg, hvem Michael Strunge var. Kom i den forbindelse ind på hans forbindelse til punkbevægelsen + hvilke temaer Strunge ofte skriver om i sin lyrik.
SKAM.pptx
Afsnit 1 - Lykke til, Isak.docx
SKAM | Trailer Season 3.
Lektier: Hvis man ikke har set BEGGE de to første sæsoner af den norske tv-serie SKAM (som kan ses gratis på DR), så SKAL man læse vedhæftede præsentation af serien. Ellers får I svært ved at følge med, når vi går i gang med at se sæson 3. Genlæs des
Præsentation af sæson 3.docx
Beskæringer og perspektiver.docx
Afsnit 2 - Du er over 18, sant.docx
Afsnit 3 - Hun er på.docx
Afsnit 4 - Da vorser vi sammen.docx
Lektier: Genlæs dokumentet om beskæringer og perspektiver, så I får helt styr på begreberne + Hvis man ikke var til sidste modul, er lektien til i dag at få set afsnit 1 i sæson 3 af SKAM. Jeg har linket til afsnittet her på timen.
SKAM sæson 3
Afsnit 5 - Kan jeg bli her med deg for alltid.docx
Lektier: Hvis man ikke var til sidste modul, skal I have set afsnit 1, 2, 3 og 4 i sæson 3 af Skam. Det kan ses gratis på Drtv. HUSK at komme i gang med at læse “Rend mig i traditionerne”!
Afsnit 6 - Kan du ikke bare si det.docx
Afsnit 7 - Er du homo.docx
Lektier: Hvis man ikke var til sidste modul, skal I have set afsnit 1-5 i sæson 3 af Skam. Det kan ses gratis på Drtv. HUSK at komme i gang med at læse “Rend mig i traditionerne”!
Afsnit 8 - Drit i å ringe Isak.docx
Afsnit 9 - Velkommen til mobilsvar.docx
Lektier: Hvis I ikke var her sidst, skal I have set til og med afsnit 8. HUSK også at få læst i "Rend mig i traditionerne"!
Lektier: I skal have set hele sæson 3 af SKAM inden modulet i dag. Vi samler op på det hele og skal have fagbegreber i spil.
Caspar Eric - Nike.pdf
Lektier: Medbring “Rend mig i traditionerne”. Det er vigtigt!
NB! Jeg er dobbeltbooket i modulet, men jeg kommer og sætter jer i gang i starten af modulet:-)
Arbejdsspørgsmål til Rend mig i traditionerne.doc
Rend mig i traditionerne.pptx
Lektier: “Rend mig i traditionerne” af Leif Panduro skal være læst færdig til i dag. Hav fokus på Davids udvikling, når I læser den.
Timen er (efter jeres ønske) virtuel. I skal lave en film, hvor I formidler jeres analyse af "Rend mig i traditionerne". Den skal vare ca. 5-7 minutter. Alle gruppemedlemmer skal sige noget i videoen. I må gerne være kreative, så længe I får formidle
Lektier: I skal have uploadet jeres film om "Rend mig i traditionerne" inden timen: https://drive.google.com/drive/folders/1PN5NQx7ct396-kAeojsn0bWCLzmjAIuf
Rend mig i traditionerne-memes
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Sprog er magt
Læringsmål for forløbet:
• I kan lave en sproglig analyse af forskellige typer tekster med anvendelse af relevante fagbegreber
• I jeres sproglige analyse kan I anvende diskursanalyse, kommunikationsanalyse og retorisk analyse til at undersøge den magt, der er til stede i en given kommunikationssituation
• I kan diskutere, hvornår og hvordan sprog fungerer som magt(redskab), herunder et middel til meningsdannelse
Materiale:
- ”Diskursanalyse” fra Håndbog til Dansk
- ”Det Danmark du kender” (Valgvideo for Socialdemokratiet 2015)
- Liberal Alliances kampagne, ”Du kan godt” (2022):
https://www.youtube.com/watch?v=GbqdeNaZXiE
- Valgvideo for Alternativet 2015:
https://www.youtube.com/watch?v=cm68P6Jaj7I
- Debatten: ”Uddanner vi til fremtiden?” (10. oktober 2024)
- Den Store Bagedyst (sæson 5, episode 4)
- "Når mænd græder" af Tobias Rahim (2022)
- Sørine Gotfredsen: "Den grædende mand er ikke et godt tegn" (Berlingske, 8. august 2021)
Indhold
Kernestof:
Diskursanalyse.pptx
Det DK du kender - OPGAVE.docx
TEKST til valgvideo for Socialdemokraterne.docx
Godt nytår! Vi opstarter nyt forløb i dag, hvor vi bl.a. skal arbejde med diskursanalyse, som I havde om for et år siden. Det er en god idé, hvis I lige læser vedhæftede tekst om diskursanalyse igennem inden timen i dag. Jeg forventer i hvert fald, a
Diskursanalyse - Fra Håndbog til Dansk.pdf
Vi arbejder videre med S-valgvideoen fra sidst. Det DK du kender - OPGAVE.docx
Alternativets valgvideo 2015. Der er brug for nye tanker.
Opgave til Alternativet.docx
Tekst til Alternativet.docx
Du kan godt - TEKST.docx
Opgave til Du kan godt - LA.docx
Alex' besked til dig: Du kan godt
DRTV - Debatten: Uddanner vi til fremtiden?
I dag skal vi arbejde med en debat, hvor man kan se en kamp om diskursen - fordi sprog jo er magt.
Modulet er virtuelt - se i vedhæftede, hvad I skal lave. Jeg har linket til den reklamevideo, I skal analysere ("Gør det nemmere at leve sundt"). God arbejdslyst:-)
Opgave til Simple Feast.docx
Gør det nemmere at leve sundt
Kønsdiskurser.pptx
Rahim Mænd.mkv
Tobias Rahim - Når Mænd Græder
PRØVEEKSAMEN 2025 - Sprog er magt.docx
I dag holder vi prøveeksamen i forløbet Sprog er magt. Vi starter 9.50 sharp, så I kan nå at få en times tid til forberedelsen. Kom til tiden!
Begrebsoversigt - Sprog er magt.docx
Vi samler op på prøveeksamen i dag. Hvis I har spørgsmål, så stil dem i dag:-) Derudover afrunder I forløbet, så hvis der er begreber, I gerne vil have uddybet en ekstra gang, er det også i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Tilladte digitale hjælpemidler
Tilladte digitale hjælpemidler:
https://ordnet.dk/ddo/forside
https://www.ordbogen.com/da/
Indhold
Kernestof:
Diskursanalyse.pptx
Det DK du kender - OPGAVE.docx
TEKST til valgvideo for Socialdemokraterne.docx
Godt nytår! Vi opstarter nyt forløb i dag, hvor vi bl.a. skal arbejde med diskursanalyse, som I havde om for et år siden. Det er en god idé, hvis I lige læser vedhæftede tekst om diskursanalyse igennem inden timen i dag. Jeg forventer i hvert fald, a
Diskursanalyse - Fra Håndbog til Dansk.pdf
Vi arbejder videre med S-valgvideoen fra sidst. Det DK du kender - OPGAVE.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Akademisk skrivning
Forløbet havde fokus på den akademiske opgavegenre og de sproghandlinger, der hører hertil. Forløbet fungerede som optakt til SRP.
Indhold
Kernestof:
Optakt til SRP - Hvordan skriver man akademisk i en større skriftlig opgave. I modulet i dag skal vi forsøge at gøre jer så klar til SRP som muligt:-)
Modulet er virtuelt, da jeg er på ferie. Brug modulet på at arbejde på den aflevering, I har for til den 4. marts. Ingen udsættelser, når opgaveformuleringen har ligget på Lectio i mere end en måned, og når I får tid i undervisningen. Bliver I ikke f
Akademisk skrivning.pptx
SRP 2022 - Gabriel Kabongo-Bentzen.docx
Fokus: Litteraturliste og henvisninger. Medbring jeres SRP-materiale. Læs på SRP-sitet om formalia. Vi skal nok tale om det, men vi kommer ikke til at gennemgå det i detaljer.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Kulturmøder
Læringsmål for forløbet:
- I kan analysere og fortolke forskellige tekster, der tematiserer kulturmøder
- I kan anvende fagbegreber og citater i jeres analyser
- I kan give en grundig definition af realisme samt forklare, hvorfor en given tekst er (eller ikke er) realisme.
- I kan reflektere over, hvilken rolle litteratur spiller i samfundet
- I kan diskutere, hvorvidt litteratur/kunst/fiktion har en pligt til at belyse samfundets problemstillinger
Materiale i forløbet:
Sara Rahmeh: "Betonhjerter" (2023) (uddrag)
Uddrag fra "Yahya Hassan - digte" (2013)
Tobias Rahim: "Kurder i København" (2022)
Elias Sadaq – uddrag fra Djin (2024)
Uddrag fra "Liberty" af Jakob Ejersbo (2009)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet kulturmøder.pptx
Elias Sadaq - Djin.pdf
Google Drive: Sign-in
Lyrikanalyse.doc
Kurder I København
Tobias Rahim - Kurder i København.docx
Lektier: Hvis I ikke kan huske, hvad semantisk analyse går ud på, skal I få læst op på det inden vores time i dag.
Jakob Ejersbo og Liberty.pptx
Om realisme.pdf
Spørgsmål til realisme.docx
Lektier: Læs uddraget fra Liberty – I skal kunne gengive handlingen, når I kommer til timen
ejersbo-uddrag-af-liberty.pdf
Betonhjerter.pptx
Lektier: Læs uddraget fra Betonhjerter. I skal kunne gengive handlingen, når I kommer til timen.
Uddrag fra Betonhjerter.pdf
Opsamling - Litteraturens rolle.docx
Fremstillingsformer.pdf
Lektier: Læs vedhæftede digte af Yahya Hassan.
Yahya Hassan.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Repetition og eksamenstræning
Vi repeterer og træner både mundtlig og skriftlig eksamen.
Indhold
Kernestof:
Det moderne gennembrud.ppt
Fremstillingsformer.pdf
Realisme fra Gemini.docx
Kære 3.a - Da jeg har ferie, er modulet i dag virtuelt. På modulet ligger der et dokument, der hedder "Spørgsmål til det moderne gennembrud". Svar på så mange af de spørgsmål, som I kan nå, og vær så konkrete som muligt. Det er primært noter til jer
Spørgsmål til det moderne gennembrud.docx
Lektier: Læs op på folkeviser og folkeeventyr. I skal kunne forklare de to genrer grundigt, når I møder til timen. Jeg vedhæfter spørgsmål til forløbet, I kan bruge til at fokusere jeres repetition. Vi starter modulet med at samle op på tirsdagens vi
Folkeeventyr.pdf
Folkeviser.pdf
Spørgsmål til Eventyrlige fortællinger.docx
Holbergs komedie.ppt
Lektier: Genlæs vedhæftede om oplysningstiden og nationalromantikken. Det er altså vigtigt, at I forbereder jer grundigt. Det giver jer både mulighed for at vise mig, hvad I kan, OG vi kan nå mere.
Oplysningstiden - Fra Brug Litteraturhistorien.pdf
Nationalromantikken.pdf
I dag repeterer vi mediefaglig analyse. I skal altså ind i den mappe på Drev, der hedder "Business i medierne", når I skal forberede jer til i dag. Hav styr på nyheder og dokumentar. Og så taler vi selvfølgelig også om analyse af fiktive medier.
Prøveeksamen - Realisme.docx
Sushi Sunshine.docx
Vi holder prøveeksamen i litteratur i dag. Emnet er realisme. Vi starter 9.50 sharp.
I dag skal vi tale om skriftlig eksamen i dansk. Hvordan forberede man sig? Gode råd. Etc. Hvis I har spørgsmål til den skriftlige eksamen, kan I spørge i dag.
Mødepligt! Sidste mulighed for at stille spørgsmål om eksamen i mundtlig dansk - og ellers hygger vi og siger farvel.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954027", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954027", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954027" }