X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Rikke Hartmann
Hold
2022 DA/d (
1d DA
,
1d DA (puljetid)
,
2d DA
,
2d DA (puljetid)
,
3d DA
,
3d DA (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb i dansk
Titel 2
Familie - lykke og forbandelse
Titel 3
Innovation: Pas på grundvandet
Titel 4
Oplysningstidstiden
Titel 5
Dansk-historie-forløb: Oplysning og nationalisme
Titel 6
I offentlighedens tjeneste
Titel 7
Mennesket og naturen
Titel 8
Dokumentar
Titel 9
Gennemslagskraft og signalværdi
Titel 10
Indignation. Kunst og samfund
Titel 11
Reflekterende tekster
Titel 12
Valg og eksistens
Titel 13
Samtaler
Titel 14
Metoder til det litterære arbejde
Titel 15
Kulturmøder
Titel 16
Vi samler op og fylder på
Titel 17
[Tilladte digitale hjælpemidler]
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb i dansk
Grundforløbet i dansk har fokus på det sproglige stofområde og er en første introduktion til retorik, talegenrer, argumentation, appelformer, kropssprog og faglig formidling.
I sidste del af forløbet arbejder danskfaget sammen med samfundsfag, idet eleverne deltager i konkurrencen Policy Slam med 1.g-elever fra Roskilde Gymnasium og Himmelev Gymnasium. Her skal eleverne bruge deres opnåede evner til at holde en fængende og overbevisende tale om et samfundsfagligt indhold (social ulighed).
Læringsmål
Eleverne kender de tre talegenrer
Eleverne kan lave en analyse af den kommunikationssituation, der knytter sig til en tekst.
Eleverne kan analysere en teksts retoriske karakteristika.
Eleverne kan udarbejde og holde en tale, hvor de med formidlingsbevidsthed anvender retoriske virkemidler og viden om argumentation.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Familie - lykke og forbandelse
Efter grundforløbets fokus på sprog, retorik og taler drejer vi nu opmærksomheden hen på at arbejde med især litterær analyse og til dels mediemæssig analyse.
Vi arbejder med at gå til læsning af tekster i dansk. Klassen skal i den forbindelse gennem mødet med forskellige teksttyper repetere genretræk fra tidligere danskundervisning, og vi skal diskutere, hvordan man egentlig kan arbejde danskfagligt med de forskellige genrer.
Vi arbejder desuden med tekster fra nyeste tid og fra før 1700 samt med et perspektiv til Norden.
MÅL
Genrebevidsthed
Bevidsthed om, hvordan man kan analysere, fortolke og perspektivere tekster i gymnasiet
Bevidsthed om tematisk læsning som metode.
MATERIALE
Morten Pape: af: Guds bedste børn (2018) (roman), s. 190-195, s. 218-220
Leonora Christina Skov: af: Den der lever stille (2018) (roman)
Ebbe Skammelsøn (folkevise, riddervise)
Germand Gladensvend (folkevise, tryllevise)
Snehvide (folkeeventyr)
Gustaf Munch-Petersen: til mine forældre (1932) (lyrik)
Pär Lagerkvist: Far och jag (1924) (novelle)
Malou Reymann: En lykkelig familie (2020) (spillefilm)
Yayha Hassan: Yahya Hassan (2013) (digtsamling) - værk
VISUELT MATERIALE
Michael Kvium: En køkkenscene (1986)
Julie Nord: Siblings (2013) (maleri)
Katharina Meyer: Familia (2019) - europæisk perspektiv
Thomas Kluge: Kongehuset (2013)
Emil Bærentzen: Familiebillede (1828)
SUPPLERENDE MATERIALE
Schultz, Ole:; Håndbog til dansk (Systime 2015): Vejledninger, opslagsværk
Indhold
Kernestof:
Guds bedste børn - opgaver til brug i timen
Faste pladser - 1d - November 2022.docx
Opgaver - IKKE lektie
Læs digtet s.8-9: Hvad handler det om? Hvilke 2-3 kendetegn fortæller dig, at tekstgenren er et digt (lyrik)?
Tænkespørgsmål: I sidste time læste vi om Mickey. Mickey er voldelig, racistisk og på mange måder en ubehagelig person, der ender med at dræbe en ung dreng. Så: Hvad kan vi egentlig bruge det til, når romanen fortæller os om Mickeys familie og baggru
Medbring kompendiet til timen
Google-opgave: Hvem er Leonora Christina Skov? Noter 3 faktaoplysninger. Se også lige her og find 1 oplysning mere Instagram
Forfatterweb-stafet med Leonora Christina Skov
1.Hvor foregår uddraget? Hvad er det, og hvordan forestiller I jer sådan et sted (fx farver/omgivelser/lugte/lyd/stemning)? 2.Hvilke stemninger/følelser går gennem jeg-fortælleren? Hvordan ser I det i sproget/billedsproget? Ville I have det på samme
Opsamling på spørgsmål til romanuddragen "Den, der lever stille". Hvis I ikke fik svaret på alle spørgsmål, gør I det hjemmefra.
Alle har skrevet et udkast til deres portræt ud fra de stikordene/interviewet. Et udkast er ikke stikord, men en sammenhængende tekst, som snart er færdig, og som stadig kan rettes til og optimeres. Se opgavebeskrivelsen (og eksemplerne på skrivestil
Når der går sport i metaforerne - Syntaksis
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 112-122, 250, 310-311, 338-343
Ebbe Skammelsøn - Opgaver til folkevisen
Afsnit
Vi samler op på brugen af troper i vm-fodboldens verden. I er derfor stadig skarpe på at kunne forklare, hvad følgende troperne går ud på: Metafor, personifikation, besjæling, sammenligning, metonymi og symbol.
Vi hopper ellers tilbage til vores forløb: Læs i dokumentet her om folkeviser og lav et mindmap med gode oplysninger om genretræk og info. om den historiske baggrund.
Medbring kompendiet
Gloser til Ebbe Skammelsøn
Folkeviser - Teori
(Dejlige) Opgaver til Ebbe Skammelsøn
Igen: Nogle helt utroligt dejlige opgaver
Memrise: Ikke lektie
Husk kompendiet
Lav opgave 4 og 5 hjemme
Træn gloser til Germand Gladensvend på Memrise
Repeter kendetegn ved trylleviser, så du har helt styr på dem
Ingen lektier (= så har I tid til at arbejde på opgaven hjemme), men medbring Kompendiet - vi starter med at gøre arbejdet med Germand Gladensvend færdig.
Fælles julemorgenmad
Tag høretelefoner med. Så kan I bruge dem til at skabe et uforstyrret 'rum' at arbejde med opgaven i.
Læs eventyret om Askepot (s. 22-26 i kompendiet). Vi skal i timen se på, hvad eventyret egentlig siger om sammenbragte familier - og om, hvad der egentlig er lykken i sådan et eventyr?
Medbring kompendiet og tænk over, hvad I egentlig selv associerer med et "familiebillede"?
Læs "Far og jeg" s. 27-30 i kompendiet
Medbring "Yahya Hassan"
Inspirations - Analyse af digte
Yahya Hassan: I har hjemme læst fra side 70 (eller hvor I nåede til sidst) og frem til s. 134 (Langdigtet s. 135 skal ikke læses). God læselyst
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Innovation: Pas på grundvandet
Dansk arbejder sammen med naturgeografi i dette innovative SRP-forløb om den fælles case "Pas på grundvandet".
Ud fra inspiration i to kampagner skal eleverne vha. innovative og faglige metoder udarbejde en kreativ, innovativ og moverende kampagne - og efterfølgende som del af en præsentation beskrive og reflektere over den innovative proces vha. modellen "Dobbeltdiamanten" samt reflektere over det faglige arbejde.
Kampagnen skal indeholde både en tryksag og et valgfrit supplerende produkt samt en vurdering af kommunikationens vellykkethed i forhold til valgt medie og valgt modtager.
DANSK
Ellen Holmboe: Lav en holdningskampagne i: "At argumentere for en holdning" (Dansklærerforeningens Forlag 2006), s. 60-65
True Story (antirygning):
https://www.sst.dk/da/Om-os/Kommunikation/Kampagner/True-Story
Sundhedsstyrelsen (corona):
Plakat med blå coronaråd +
https://www.sst.dk/da/Om-os/Kommunikation/Kampagner/COVID-19
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Oplysningstidstiden
Forløbet sætter eleverne ind i oplysningstiden som periode og i de ønsker og idealer, der knytter sig til begrebet "oplysning". Med til forløbet hører en formidlingsopgave, som fungerer som optakt til efterfølgende danskhistorie-forløb (DHO) om 'Oplysning og nationalisme'.
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejdet er en vigtig arbejdsform, da eleverne samarbejder om om produktion af en kreativ explainer (film), der skal henvende sig til andre danskelever i gymnasiet og introducere dem til oplysningstiden samt centrale tanker herfra. Værklæsning og læsning af et ældre sprog er også støttet af gruppearbejdet.
Remediering indgår i arbejdet med Erasmus Montanus/værklæsning.
MÅL
At eleverne får overblik over litterære tendenser og tanker i oplysningstiden.
At eleverne forstår og kan anvende begrebet karakterkomedie i en litterær analyse - og herunder har forståelse for at oplyse gennem brug af latter.
At eleverne tilegner sig og forstår nøglebegreber om perioden og kunstens samspil med samtiden.
NØGLEBEGREBER
Oplysning
Rationalisme
Fornuft
Den gyldne middelvej
Deisme
Karakterkomedie
Klassicisme
MATERIALE
Ludvig Holberg: Zille Hans Dotters Gynaicologia. 1721 (uddrag).
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus. 1723: side 1-67 – værk
Tony McNamara: "The Great" (2020, uddrag af S1:E1)
SUPPLERENDE MATERIALE
Ib Fischer Hansen, Jens Anker Jørgensen m.fl: Litteraturhåndbogen 1. 2001: side 119-121, 258
Fibiger og Lütken: Litteraturens veje 2. udgave, Systime: side 108
Indhold
Kernestof:
Til brug i timen - Kompendium/teori
Den Danske Ordbog
For at have en idé om, hvad det næste forløb kunne komme til at handle om, er det en god ide hjemmefra fra at google "oplysningstiden" og notere 2-3 stikord. Noter dem gerne i elevfeedback 💻
Alle har til i dag genlæst siderne om oplysning, så I har styr på, hvad I skal formidle i jeres explainer/video/podcast/.... Opgaven kan kun løses, hvis forståelse er på plads :)
Link til afleveringsmappe her: Produkt 1½ - 3 min.
Alle har uploadet deres explainer i mappen - og medbringer kompendiet.
Zille Hans-Dotters Gynaicologia
Erasmus Montanus - drama i 5 akter
Andreas Jebro: "Erasmus mangler pædagogiske evner"
Opgaver til 1. akt
Brug hjemme 15 minutter på at læse videre i digtet "Zille Hans-Dotter" (til og med strofe 23), hvor den unge kvinde Zille giver bud på, hvordan man kunne se på roller og muligheder for de to køn - og hvilke opgaver kvinder kunne udføre. Noter overskr
https://get.adobe.com/reader/
I har læst 1. akt hjemme.
Opgaver til timen - og 2. akt
Læseopgaver til timen - og 3. akt
Spørgsmål til sidste feedback/aflevering?
Alle har læst 2. akt og svaret på ja/nej-spørgsmålenetil denne del. De korte grønne forklaringer før hver scene kan give en ide om det indhold, I skal have fokus på
Erasmus Montanus: Nu får det løs med 3. akt. Husk på, hvad 3. akt typisk har fokus på. Og hold øje med, om konflikten optrappes ml. Erasmus og Jacob - eller Erasmus og ...? Svar på Ja/nej 1-11 her. (= læs s. 1- 11 her)
Alle har læst hele Erasmus Montanus til i dag, dvs. også 4. akt og 5. akt. Ja-/Nej-spørgsmål finder du her (4. akt) og her (5. akt)
Da vi har at gøre med en komedie, må du gerne tænke over, om der er steder, hvor publikum kunne grine lidt af Erasmus.
Hvem er Struensee?
Læs teorien om Klassicisme mm. og noter ud fra den 3-4 nøgleord, som kunne passe på Erasmus Montanus
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Dansk-historie-forløb: Oplysning og nationalisme
I dansk-historieforløbet (DHO) arbejder fagene dansk og historie sammen om at belyse et fælles emne om 'Oplysning og nationalisme'. Dermed hænger forløbet i dansk sammen med det forgående emne om Oplysningstiden.
I dansk arbejder vi med tekstlæsning ud fra en historisk kontekst og med et skriftlighedsforløb, hvor eleverne gennem deløvelser træner skriveprocessen fra afkodning af opgaveformulering over brainstorm og forskellige udkast til færdigt produkt, og eleverne skriver en mini DHO som led i forløbet.
Øvelserne omhandler bl.a. akademiske skrivemåder, faglighed, tekstdokumentation, metakommunikation, kohæsion.
MÅL:
- Eleverne kan gøre rede for centrale tanker i oplysningstiden og i nationalromantikken.
- Eleverne kan forklare sammenhængen ml. de centrale overbevisninger i samfundet og den måde, hvorpå de skildres i kunst/litteratur.
- Eleverne kan reflektere over, hvordan nutidens opfattelse af de samme tanker afspejler sig i tekster, der produceres i vores tid.
- Eleverne har kendskab til skriveproces og faglig formidling/akademisk opgaveskrivning.
MATERIALER
Nikolaj Arcel: En kongelig affære (2012) (spillefilm)
H.C. Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
Peter Faber: Lad en og anden have ret (1848)
- inkl. materiale om oplysningstiden fra forrige forløb og nutidigt, individuelt perspektiveringsmateriale fra materialebank.
SEKUNDÆRT MATERIALE
Fibiger og Lütken: Nationalromantik i: Litteraturens veje (Systime 2012) s. 148-150
Kjær-Hansen og Seerup Bertelsen: Nationalromantikken i Danmark
i: Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Systime 2014), s. 98-100.
Knud Michelsen: (Opslag om) Nationalromantik i: Litteraturens perioder s. 50-51.
Schluz Larsen: Håndbog til dansk (Systime 2015-17) - opslagsværk, analysevejledninger til film- og lyrikanalyse, til karakteristikker.
Indhold
Kernestof:
1.1. Filmanalyse - Sådan skaber du en god struktur
1. Caroline Mathilde møder kongen for første gang
Se de sidste ca. 10 min. færdig hjemme "En kongelig affære" (= 1:48-2:12), Filmen kan I se på mitCFU.dk
Medbring "Håndbog til dansk"
CFU-login: En kongelig affære
Filmanalyse - trinvis - ark
Filmanalyse - oversigt
Medbring et analyseafsnit, det har fokus på et filmisk virkemiddel (lys, lyd, beskæring) efter ‘opskriften’ fra timen (se dokumentet “Filmanalyse”).
Ideer til scener (filmanalysen)
Link til fælles dokument - markører
Gode scener (kongen, Struensee, Struensees modstandere)
Filmanalyse - trinvis
Filmiske virkemidler
Læs feedback på sidste opgave i dansk.
Indsæt jeres analyseafsnit med fokus på Struensee i elevfeedbacken på denne time - hvis I ikke nåede at blive færdige med det i sidste time.
Link til analyseafsnit - snak om gode ting og ting, I konkret vil styrke
Nationalromantik - Baggrundsviden i danskfaget
Læs tekst 1 og tekst 2 til næste aflevering. Fokus: Kig efter og marker holdninger og synspunkter, der kunne være gode til jeres diskussion.
Arbejdsopgaver
Læs hjemme: I Danmark er jeg født og lyt til fædrelandssangen her
Nationalromantik Opsamling
Medbring Håndbog til dansk
Ide-ark til diskussion og nyt materiale i DHO
Skriv godt
Formalia
Vi samler op på diskussionsdelen fra sidst.
Som lektie til i dag har I skrevet et første udkast til jeres DHO-indledning.
DHO - Om Indledning Struktur, Faglighed og Plan for Danskdelen
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
I offentlighedens tjeneste
I forløbet arbejder eleverne med forskellige typer af nyhedsmedier og mediernes rolle i en demokratisk offentlighed. Centralt står arbejdet med nyhedskriterier, kilder, vinkling og det journalistiske sprog, herunder sproglige billeder i fx rubrikker, konkretisering og perioder. Desuden arbejder eleverne med indre og ydre komposition. Undervejs i forløbet læser vi artikler fra forskellige nyhedsmedier og sammenholder, hvordan aviserne beretter om en sag på forskellig vis. I denne forbindelse taler vi også om, hvilken betydning nyhedsmediets målgruppe har for udformningen af nyheden. Som afrunding på forløbet arbejder eleverne med en hel nyhedsudsendelse (værk) med henblik på at sammenholde forskelle og ligheder på trykte og levende nyheder.
Skriveøvelser (mini-nyhedsartikel ud fra nyhedstrekant og nyhedskriterier) + reportagestil: show it - don't tell it)
FAGLIGE MÅL:
- At eleverne kan identificere forskellige nyhedsmedier, herunder målgrupper
- At eleverne kan karakterisere det journalistiske sprog i en artikel/nyhedsformidling, herunder brugen af sproglige billeder, konkretisering og perioder.
- At eleverne i deres analyse af nyhedsjournalistik kan inddrage observationer om genre, indre og ydre komposition, argumentation, ordvalg og nyhedskriterier
- At eleverne ved, hvad der kendetegner en nyhedsartikel og en reportage
- At eleverne kan sammenligne trykte og levende nyheder
- At eleverne kan vurdere en nyheds vellykkethed
- At eleverne ud fra konkrete eksempler kan diskutere nyhedsmediernes rolle og forpligtelse i et demokrati.
MATERIALER:
Berlingske:
- Utryghed i Aalborg efter 22-årige Mias forsvinden (09.02.22) Nyhedsartikel/avis
- To mænd sigtet for drab i sagen om 22-årige Mias forsvinden (10.02.22) Nyhedsartikel/avis
TV2: To mænd sigtet for drab i sag om savnet 22-årig kvinde (09.02.22) Nyhedsartikel på
tv2.dk
inkl. tv-indslag
Ekstrabladet:
- Bedste venner sigtet for at myrde Mia (10.2023) Interview/portræt/avis
Essensen P3:
- Hvor er drab på kvinder ofte forudsigelige? (dec. 2022) YouTube, explainer/baggrund
Politiken:
- "I det mindste er de mange døde russere gode som ..." (05.03.23) Reportage/avis
DR: TV Avisen 18:30 (www.drtv.dk, 17.09.23) - værk
Supplerende materiale:
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk (Systime 2015): side 198-200, 202- 212, 217-222 (af kapitel 5: "Medier")
Mimi Olsen m.fl: TV-journalistik i: Dansk i tiden (Systime 2021) s. 365-366
Jan Aasbjerg Pedersen: Den klassiske reportage (www.gymdansk.dk, 27.04.23) + Nyhedskompasset og vinkling (www.gymdansk.dk, 13.12.22)
Ekstrabladet: Revser puttefest: Den er uønsket (07.08.23)
TV2 Kosmopol: Her dropper mange 1.g'ere udskældt puttefest: "Det lyder lidt voldsomt" (09.08.23)
Indhold
Kernestof:
VREDENS BÆR - Østerbro Teater
Arbejdsspørgsmål
Hvordan får du nyheder? Hvad læser/ser du? Hvilke stofområder interesserer du dig for? Hvor tit læser/ser du nyheder? Hvor meget sætter du dig typisk ind i en nyhed (grundigt- ok opmærksomt - mellem - overfladisk - kun overskrift/billede)?
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 198-212, 217-222, 268-269
Vi begynder med opsamling på arbejdsspørgsmålene fra sidste time:
Team Godt & Blandet
Team Guldkaramel
Opgave til artiklerne om 'puttefester':
Tænk over, hvilke krav du egentlig stiller til nyhedsformidling: Hvad forventer du dig af den måde, en nyhed er formidlet på? Hvad er her 2 vigtige ting for dig?
Afsnit
Skriveøvelse
Artikel fra Berlingske
Forberedelsen hjemme
Til brug i timen
Læs og skriv begreber ned til komposition (ydre/indre)
Husk Håndbog til dansk
Hvorfor er drab på kvinder ofte forudsigelige?
TV2 Nyhederne - Hvad kan filmformatet?
Se videoen og finder argumenter for, hvilken traditionel genre den kan minde om. (Genbesøg siderne om de forskellige undergenrer i Håndbog til dansk, s. 209-212)
Reportage Opgaver til reportage
Medbring Håndbog til dansk
Den klassiske reportage
Skriveøvelse til brug i timen
Brug hjemme 15 minutter på opgave 2 og marker på s. 1 i PDF'en/kopien Opgaverne til reportagen Reportagen
Drevmappen til forløbet
DRTV - TV AVISEN: Fire faggrupper skal have mere i løn18.30 - 17.09.23
Om tv-nyheder - Systime
DRTV - TV AVISEN: Fire faggrupper skal have mere i løn
Til brug i timen - nr. 1
Til brug i timen - nr. 2
Besvar opgave 1 hjemmefra - noter som min. stikord
Opgavebeskrivelse
NB: Opgaven består i tre afsnit (= indledning, diskussion og debat), som I skriver på baggrund af det, der kunne været blevet til et hel/almindelig opgave (= opgaveformuleringen s. 2) OG så en mundtlig forklaring på det, I har skrevet i hvert af de t
Podcastanalyse Opgaver til Tiden Sproglig analyse - Opgaver
Tiden | DR LYD
Lyt til Tiden/Dr LYD:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Mennesket og naturen
Hvordan kommer menneskets forhold til naturen til udtryk i litteratur og kunst – og på tværs af tid? Vi tager afsæt i en undersøgelse af moderne perspektiver og vender os herefter mod romantikkens natursyn. Ligheder og forskelle mellem synet på menneske og natur i fortids litteratur og moderne tid undersøges og diskuteres.
MATERIALER:
Jens Blendstrup: Dette er det oversvømmede digt (2008)
Theis Ørntoft: Det er forvirrede tider (2014)
Maja Elverkilde: Når vi rejser til Mars (2021)
Kainz og Athey: The Rain (uddrag af episode 1, sæson 1, 2019), Netflix
Adam Oehlenschläger: Guldhornene (1802/1803)
Schack Staffeldt: Indvielsen (1804)
N.F.S. Grundtvig Danmarks Trøst (1820)
Steen Steensen-Blicher: Hosekræmmeren (1829)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
H.C. Andersen: Nattergalen (1843)
Gudrun Steen-Andersen: "HEADS UP!" (2019), kunstværk
FAGLIGE MÅL:
At eleverne får en forståelse for, hvad der kendetegner romantikken som litteraturhistorisk periode og herunder de litterære strømninger: Universalromantik, platonisme, nationalromantik, biedermeier, romantisme
At eleverne kan inddrage periode- og genreviden i analyse og fortolkning
At eleverne kan identificere stilistiske iagttagelser i lyrik fra romantikken, herunder billedsprog
At eleverne kan identificere og anvende begreber som interferens, redundans, asyndese, emfase, alliteration og besjæling
At eleverne kan lave en perspektivering til romantikken som periode, herunder den dualistiske tematik: det åndelige overfor det materielle
At eleverne kan lave en tematisk perspektivering til nyere tids litteratur og udtryksformer
Indhold
Kernestof:
Arbejdsopgaver
Nyt kompendium - version 2
Opsamling på sidste forløb: Hvilke tanker og pointer gemmer der i titlen: "I offentlighedens tjeneste" (inddrag viden fra forløbet i jeres svar 👌)
Danskmappen i drev
"Dette er det oversvømmede digt" - besvar hjemmefra opgave 4 og læs også tekst 2 ("Det er forvirrede tider" s. 7-8) og tænk over, om digtet har noget med natur at gøre?
Litteraturhistorie - Teori II
Guldhornene - Opgaver
IKKE LEKTEI: Læs her og lav en kreativ oversigt over den litteraturhistoriske viden, der knytter sig til forløbet. Husk, at der i romantikken er mange strømninger.
I skal lave spørgsmål 2 + 3 hjemme. Find dem her
Medbring kompediet. I får tid til at færdiggøre jeres kreative overblik over den litteraturhistoriske viden om romantikken
Indvielsen - Opgaver
I skal lytte til opgavefeedback. Den lægger jeg ind 5/11.
Danmarks Trøst
Repetition: Prøv at forklare nyplatonisme for dig selv - og hvordan man kan se, at digtet "Indvielsen" tilhører den nyplatonistiske strømning.
Svar også på opgave 3 og 4
Læs "Danmarks Trøst" og giv hver strofe sin egen lille overskrift, som du skriver ind i kompendiet.
Vi arbejder videre med tekst nr. 6 (Danmarks Trøst) i timen. (Husk kompendiet)
Til timen skal I i stedet have læst de tre tekster til Danskopgave 3 og markeret holdninger fra de personer, der mener noget om chatgpt/kunstig intelligens.
DKs trøst
Kristoffer Ørum - kunstner der anvender AI
Hosekræmmeren - læsespørgsmål
Hosekræmmer - læsespørgsmål
Find to relevante synspunkter/holdninger til næste opgave. Skriv stikord til noget, der støtter og noget der udfordrer synspunktet (for/imod) (i forlængelse af/modsat) --> Sæt det hele ind i elevfeedback på timen her
Husk kompendium
I skal hjemme læse om starten på fortællerens besøg hos hosekræmmeren på hans gård ude på heden: s. 18, l. 32 - s. 22, l. 10. De sidste linjer kan være lidt svære - her handler det om tanker om, hvordan folk som hosekræmmeren ser på giftemål/kærlighe
Brug læsespørgsmålene, når du læser (= de viser hen til det vigtigste ved handlingen/for forståelsen)
I timen skal I bl.a. lave en skriveøvelse om "Hosekræmmeren" og til den, skal I genopfriske og kunne huske fagbegreberne til fortæller + fremstillingsformer.
Tag derfor noter i stikordsform til begreberne - noget af det har vi lige kigget på i forbindelse med nyhedsjournalistik, andet kender I, så dø ikke - lektien er overkommelig 😊
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 54-65
Hosekræmmeren - Opgaver
Tjek hjemme op på jeres noter/vores litteraturhistoriske teori, så I har styr på, hvad der er kendetegn ved litteratur/kunsten inden for 'poetisk realisme' og 'romantisme'.
Vi skal bruge kompendiet i timen
Paa Sneen
Tag kompendiet med
Opsamling på spørgsmål 4 + 5. Fik I ikke svaret på dem sidst, så er det jeres lektie til i dag.
Opsamling i fællesskab: Sidste spørgsmål til Paa Sneen ❄️
Julemorgenmad - Hvem tager hvad med?
H.C. Andersen: Nattergalen: side 29-35 i kompendiet
Nattergalen af H.C. Andersen (Lydbog) - Riise Fortæller
Genlæs teorien/jeres noter om de forskellige kunstneriske strømninger i den romantiske periode (Univervalromantik, osv.)
Stil op til tre spørgsmål: Hvad vil du gerne have forklaret om romantikken? Og: Skriv 3 sætninger ind, hvor du overvejer, hvad de romantiske tekster viser os om menneskets forhold til naturen i 1800-tallet? Begge dele ➡️ Elevfeedback
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Dokumentar
Dokumentaren fylder i mediebilledet i dag. Eleverne får her kendskab til dokumentaren, dens undergenrer og hvordan virkeligheden kan fremstilles vha. levende billeder og lyd - og hvordan virkelighedsfremstillingen kan analyseres, fortolkes og vurderes. Fokus er ungdomskultur, selvfremstilling og relationer.
MATERIALE
Julie Andem: "Skam" (afsnit 1, sæson 2, 00:00-4:39)
DR TV: "Prinsesser fra Blokken" (2015 afsnit 1, 00:00-06:13)
"Limbo - når sabbatår er fucked" (2019 afsnit 1, 00:00-04:10)
"Eskimo Diva" (2015, 00:00-06:20)
"Ung nøgen og udstillet" (2016, afsnit 1, sæson 1, 00:00-4:30)
"Historien bag historien: De perfekte piger" (2015) (00:00-04:36)
"Prinsesserne fra Blokken" (2016), (episode 2 1:20-6:20)
"Hård udenpå" (2016) episode 1
Third Ear: "I forhold med" (2013)
Nicole N. Horanyis: "En fremmed flytter ind" (2017)
"I forhold med" og "En fremmed flytter ind" udgør tilsammen et VÆRK.
SUPPLERENDE MATERIALE
M. Olsen m.fl.: "Dokumentar"/"Dokumentarens undergenrer"/"Fakta og fiktion"/"Analysemodel: Podcast"/"Remediering" i "Dansk i tiden" (Systime 2021) s, 278-279, 104-107, 23-25, 134-135, 158-159, 58.
Ole Schultz: Oversigt til film. Filmiske virkemidler i : Håndbog til dansk, s. 293-299
Indhold
Kernestof:
Google mappe til nyt forløb
Læs feedbacken til jeres aflevering og skriv følgende ind i elevfeedbacken: 1-2 ting, der fungerer fint, 1-2 ting I skal arbejde med at styrke
Besvar opgaverne til Skam/Prinsesser fra Blokken (slide 3)
Vi samler op på lektien til den store snedag (4/1) - og I skal i dag bruge det, I læste i den virtuelle snetime. Tag kompendiet med.
Vi skal arbejde videre om undergenrerne. Alle har genset deres klip hjemmefra, så I kan gå direkte til arbejdet. Se slide 4 og 5 for gruppenummer og filmklip. I har også et bud med på undergenren (se noter/slide 6).
Husk Håndbog til dansk - vi skal også arbejde med filmiske virkemidler i dag 📘👌
Google Drive: Afleveringsmappe til PPT
Filmiske virkemidler - grupper og links
Husk Håndbog til dansk
Filmiske virkemidler - afleveringsmappe til jeres oversigt over vigtigste virkemidler i jeres citat
Læs hjemme om podcastgenren (s. 7-8) og marker de begreber (nøgleord), som knytter sig til denne auditive genre og de virkemidler, der kan suse ind i vores ører, når vi lytter til en podcast.
Hvad er "Third Ear"? Tjek på nettet for info.
Teaterinfo: Teateret har rykket vores forestilling. Spilledatoen er stadig en tirsdag, men nu den 7. maj 2024
Husk at tjekke feedback på Danskopgave 4
I forhold med ... Analysepointer fra 2.d
Vi har lyttet til og med 42:28. Lyt til resten som lektie --> her og hav fokus på lyd/stemmer + de uddelte fokuspunkter: a. komposition, b. fortælleforhold, c. tid-sted-miljø
Vi arbejder med næranalyse af en lille podcastdel - og ser på remediering. Læs i kompendiet s.10 om, hvad remediereing er (6.1. Remediering)
En fremmed - Komparativ analyse - Opgaver
En fremmed flytter ind - filmen
Opgaver - En fremmed flytter ind
En fremmed flytter ind
Afleveringsmappe til Podcast-remedieringen
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 157-159
💡Tænk hjemme over ideer til en minipodcast - ud fra personer, vi har mødt i forløbets filmklip. Skriv ind i elevfeedbacken, hvilket filmcitat I gerne vil arbejde med
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Gennemslagskraft og signalværdi
Forløbet handler om ord og billeder, der virker. Om budskaber, der når ud. Og om argumentation, der bliver hørt.
Vi skal arbejde med taler og kampagnemateriale. Med det, der kan irritere modtagerne og stoppe kommunikationen. Og med de signaler og budskaber, som afsender kan udsende via ordvalg, billeder og argumentation.
Eleverne skal træne de faglige værktøjer og analyseredskaber og det at forholde sig kritisk og vurderende til argumenterende tekster.
MATERIALER:
VisitDenmark: Don’t be a Tourist, Be an Explorist (www.vistdenmark.dk//YouTube 2023) // VisitCopenhagen: I am Copenhagen (YouTube, 05.01.21)
Andel: Giv plads (YouTube 17.02.23)
Anna Bjerre Johansen: Tale ved Roskilde Summer Days (Roskilde, Dyrskuepladsen, 26.06.21)
Alex Vanopslag: Tro, håb og kernekraft (Folkemøde, 06.09.23)
Liberal Alliance: Peder kan godt. Du kan godt (liberalalliance.dk, besøgt 26.0223)
Socialdemokratiet: Ansvarlighed handler om dem, der har mindst (FB, 16.08.22) Hvad er vigtigt for dig, når du bliver gammel (Facebook, Reel, 16.01.23)
Mette Frederiksen: Undskyld til Godhavnsdrengene (13.08.19)
SUPPLERENDE MATERIALE
Ole Schultz: Håndbog til dansk (Systime 2017), s. 150-151, 153, 154-155, 157-159, 161-167 + kapitlet om "Sprog" som oplagsværk: Sætninger, Ordklasser, Tale- og skriftsprog, Stil og tone.
VisitDenmark:
https://www.visitdenmark.dk/corporate/om-os/nyheder/visitdenmark-lancerer-hidtil-stoerste-brandingkampagne
(12.3.2023)
Indhold
Kernestof:
Den nye mappe - her kommer opgaver mm. til at ligge
Skriv en vurdering af dokumentaren "En fremmed flytter ind", hvor du tildeler filmen stjerner og argumenterer for din vurdering. Du skal tænke på argumentationsmodellens elementer og bruge mindst 5 af de 6 elementer. Du skal også bruge mindst 2 fagud
Medbring "Håndbog til dansk" 📘
VisitDenmark - til brug i timen
Andel Giv Plads
Afsnit
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 150-155, 161-167
I'm Copenhagen
Fortæller - link til Håndbog til dansk Fortælleformer/fremstillingsformer
Du har til timen læst opgavebeskrivelsen og novellen til opgaven.
csm_48_Kommunikationsmodel_684dbd3cff.png
VisitDenmark lancerer hidtil største brandingkampagne | VisitDenmark
Medbring også kompendiet
Tale A - Opgaver
Suppl. til Danskopgave 5
Vi skal i dag arbejde med første tale (tekst 3.A. i kompendiet). Den læser vi i timen. Som forberedelse hjemme skal I researche på følgende, så vi har et godt udgangspunkt for at dykke ned i talen:
Medbring kompendiet
Vanopslagh - opgaver
Kompendium: S. 6-7: Læs Alex Vanopslaghs tale og udfyld hjemmefra ud fra Ciceros pentagram relevante informationer til den retoriske situation/kommunikationssituationen. Papiret skal medbringes til timen (bruges i øvelse).
De to filmklip - Fokus i jeres undersøgelse Evt. Opgaveark
Se de to klip (fra s. 9 i kompendiet):
1. Mette Frederiksen: Hvad lægger du mærke til i forhold til det verbale, det nonverbale og det ekstraverbale? (Det verbale = indholdet, der bliver ytret – ordene. Det nonverbale = talerens kropssprog. Det ekstraverbale = de verbale ytringer, som ikk
2. 'Drengen i hvid t-shirt': Hvilke appelformer og argumenttyper kommer i spil?
Medbring "Håndbog til dansk"📘
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Indignation. Kunst og samfund
Forløbet fokuserer på kunst forstået som især litteratur, men også teater og malerkunst, der rummer en tydelig indignation over uretfærdige eller urimelige sociale samfundsforhold.
Omdrejningspunktet er primært det moderne gennembrud, hvor eleverne skal have kendskab til baggrunden for den litterære kursændring efter den romantiske periode samt de problemer, der nu sættes under debat af tidens kunstnere.
Det folkelige gennembrud samt senere, 'indignerede' perspektiver inddrages også.
Begreber: Det moderne gennembrud, realisme, naturalisme, impressionisme, darwinisme, nihilisme, køn - klasse - kirke, det folkelige gennembrud.
MATERIALE
Holger Drachmann: Engelske Socialister (1870)
J.P. Jacobsen: To Verdener (1879)¨
Hermann Bang: Den sidste Balkjole (1887)
Amalie Skram: Karens Jul (1885)
Bjørnstjerne Bjørnson: En Hanske (1883) - norsk
Henrik Pontoppidan: Fra Hytterne (1887) - værk
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en Idyl) (1900)
Tue Biering: "Vredens bær" (2024, teaterforestilling, Republique)
John Steinbeck: Vredens druer (1939) - uddrag (verdenslitteratur)
SUPPLERENDE MATERIALE
B. Kjær-Hansen, m.f. "Det moderne gennembrud" (Systime 2014) s. 116-127
Sørensen & Rangvid: Brug litteraturhistorien (Systime 2014) s. 106-107
Indhold
Kernestof:
Opgaver
Vi skal i gang med kunst/litteratur, der sætter fokus på skævhed, uretfærdighed og svære vilkår i samfundet. Læs derfor om 'Det moderne gennembrud' s. 1-6 her . Noter et par stikord til hver overskrift (= info/gode pointer)
Kompendium s. 6: Info om "naturalisme som skrivestil"?
Henrik Pontoppidan - forfatterweb Opgaver
Læs s. 7-13 i "Fra Hytterne" (novellen hedder "Naadsensbrød". 💡: Ordet betyder 'penge/mad/hjælp som man modtager som følge af andres nåde eller medlidenhed')
Vi mødes i forhallen på Roskilde Station kl. 16:15.I skal have ungdomskort med, hvis I har et. Til jer andre uden ungdomskort: I kører med på skolens rejsekort.
Kompendium s. 6-8. Litterær baggrundsviden - noter 2-3 stikord til de forskellige overskrifter
Vi skal arbejde med novellen "Den sidste Balkjole". Noter derfor i elevfeedbacken dine umiddelbare associationer til den verden, som disse ord måske kan passe på. Fx: Hvad forestiller du dig om verden og menneskene i den?
"Karens jul": Læs hjemme om den unge pige Karen: Hvor & hvornår foregår handlingen? Hvilke personer hører vi om? Hvilke problemer har Karen?
Medbring "Fra Hytterne"
Karens Jul - Opgaver
I skal klæde jer på til at vi sammen læser næste tekst; I skal have viden om "Sædelighedsfejden" ➡️ s. 8-10 i kompendiet. HUSK at skrive stikord/lave overstregninger ✏️, så jeg kan se jeres arbejde dér. Både digitalt/i det printede kompendium.
Fra Hytterne - Gruppearbejde IKKE LEKTIE Mappe
I har læst "Fra Hytterne" til i dag 📕❤️Særligt fokus på 'jeres' noveller og på 1) centrale personer, 2) handling, 3) mulige problemer under debat
Alle er klar til fremlæggelse ud fra gruppens PowerPoint. Elever fraværende i torsdagstimen skal kunne supplere deres gruppe i fremlæggelsen (analyse og fortolkning).
Portfoliodokument - udfyldes i timen og lægges i jeres portfoliomappe i Google Drev
Det bliver dejligt at se jer jer gode mennesker i 3.d igen☀️Jeres første dansklektie går ud på at forberede jer på at arbejde med den skriftlige årsprøve i dansk. For at få noget ud af den øvelse, skal I hjemmefra genlæse den valgte opgaveformulering
💡x 3: Hvis ikke linket giver direkte adgang til vores fælles mappe, så prøv med linket her Ellers må I finde mappen på almindelig vis (den hedder "Dansk 1.d-3.d (2022-25)") eller ved at søge på mappen "Årsprøve i 2.g".
Medbring kompendiet til Indignationsforløbet 📑
Læs om realismer lige efter det moderne gennembrud
Medbring kompendiet “Indignation”📑
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Reflekterende tekster
Hvad vil det sige at reflektere? Hvordan skriver man reflekterende? Hvordan skriver man reflekterende i en danskfaglig sammenhæng?
Disse tre spørgsmål arbejder vi med i forløbet, der for eleverne kobler viden, opmærksom læsning og egen skrivning.
MÅL:
Du ved og kan beskrive, hvad det vil sige at reflektere.
Du kender og kan skrive ud fra genren 'reflekterende artikel', idet du:
- selv kan genkende, producere og veksle mellem konkrete og abstrakte afsnit
- kender til og kan anvende refleksionsmarkører
- kan lege med og gøre brug af din personlige stemme
- ved, hvordan du kan inddrage konkrete eksempler og behandle dem danskfagligt.
MATERIALE:
Lucia Odoom: Har du også oplevet et venskabsbrud? (Politiken, marts 2023)
Martin Bastkjær: Fælleshjernen (Gutkind, 2021)
Anonymiseret elevbesvarelse: Den gode fortælling (Studentereksamenen 2019)
SUPPLERENDE MATERIALE
Bødtker-Hansen og Mose: Den reflekterende artikel i: Eksamensgenrerne i dansk (www.systime.dk)
Albinus og Nehammer: Refleksion i: Skriv dig frem (www.systime.dk)
Indhold
Kernestof:
I timen samler vi op på de sidste spørgsmål til "Lønningsdag" OG I skal læse den allersidste tekst til forløbet hjemme. Jeres læsefokus: Handling + ideer til at perspektivere teksten til stof fra vores forløb "Indignation. Kunst og samfund"
Jeres portfoliomapper
I har markeret 2-3 passager på hver af de følgende elementer i essayet om venskabsbrud: 1) beskrivelse af noget konkret, 2) fremlæggelse af abstrakte afsnit (tanke, refleksion) og 3) inddragelse af faglig viden (fx viden om kulturprodukter [læste bøg
NB: Markeringerne skal kunne adskilles fra hinanden, fx med tre forskellige farver. Det er ikke nok at have fundet eksempler i tankerne.
Om den reflekterende artikel (STX)
Afsnit
I skriver videre i jeres "Reflekterende skriveøvelse 1" i portfoliomappen og skriver hjemme det sidste afsnit (ca. 5 linjer) med dette fokus:
"Fælleshjernen": Læs essay nr. to i kompendiet ➡️ Hvad vil I sige, at essayet handler om? Hvad kan titlen betyde/hvordan passer den til genren? ➡️Find to eksempler på konkrete og to på abstrakte afsnit.
I kommer forberedte ved at have læst 1) opgaveformuleringen og tekstmaterialet til jeres første reflekterende artikel.
I har også kigget på 2) genrekrav og struktur/opbygning til/i den reflekterende artikel
Find de nye pladser, før timen går i gang. Faste pladser - 3d - September 2024.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Valg og eksistens
Der indgår valg af mange slags i vores hverdag, og nogle af dem kan få stor indflydelse på vores måde at leve på og eksistere i verden på. Det eksistentialistiske valg introduceres og undersøges her, i dets kristne og dets ateistiske variant.
BEGREBER:
Valg
Angst
Fremmedgørelse
Meningsløshed
Absurd
Frihed
Arketyper: Spidsborgeren, Æstetikeren, Etikeren, Den religiøse
MÅL:
- at eleverne kan gengive kristen og etisk eksistentialisme
- at eleverne kan anvende denne viden i analysearbejdet med en tekst
- at eleverne kender kanonforfatterne: Martin A. Hansen, Karen Blixen, Klaus Rifbjerg, Peter Seeberg
MATERIALE
Halfdan Rasmussen: Noget om at være (1956)
Faber : Alle os på landet (2021) tekst og musikvideo
Søren Kierkegaard: af: Ligevægten (1843)
Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
Karen Blixen: Ringen (1958)
Albert Camus: af: Sisyfos-myten (1942)
Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (1960)
Peter Seeberg: Tegneserie (1962)
Naja Marie Aidt: Myggestik (2006)
SUPPLERENDE MATERIALE
Eksistentialisme i dansk (systime.dk) af Liselotte Henriksen:
- Eksistentialistisk læsning i praksis
- Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur
Om eksistentialisme i: Fibiger og Lütken: ”Litteraturens veje”, Systime (2012) s. 513
1890-2000: Modernisme og realise i ”Litteraturhistorien – på langs og på tværs”,
https://litthist.systime.dk/?id=126
Litteraturportalen.gyldendal.dk
:
Kierkegaards arketyper
Indhold
Kernestof:
Læs hjemmefra "Den gode fortælling" (fra s. 11). Teksten er en elevopgave - og den er ganske god at blive inspireret fra. Du skal markere med farver: Grønt for konkret, Gult for abstrakt/reflekterende, Lilla for brug af danskfaglig viden og fed skrif
½ modul: Skrivetid. Medbring gerne høretelefoner, hvis det giver dig ro og fokus 🎧
Noget om at være til
Lektie - 3d - Nyt forløb.docx . Til vores nye emne skal I hjemme læse om "eksistentialisme", så I kan forklare, hvad "eksistentialismen" sætter fokus på? Noter også nye/relevante begreber inden for "eksistentialisme" + et par stikord til, hvad begreb
Google Drive-mappen Valg og eksistens
Læs tekst 2 "Alle os på landet" (s. 7-8) og tekst 3 "Ligevægten" (s. 8-9). Hav arketyperne i baghovedet og overvej, hvilke der kommer i spil hvor. Vi arbejder nemlig videre med arketyperne i timen.
Læs "4. Agerhønen" (s. 9-13) og hav fokus på miljøet og personerne. Marker i teksten ud fra dette fokus, når du læser.
Opsamling på 1. aflevering
Alle fra eø-inkursuion: I har læst lektien fra i går, nemlig "Læs "4. Agerhønen" (s. 9-13) og hav fokus på miljøet og personerne. Marker i teksten ud fra dette fokus, når du læser"
Alle fra dansktimen i går: I er klar til fremlæggelse af jeres punkt. Husk at få danskfaglige begreber i spil i jeres svar.
Læs Blixens Ringen (s. 13-18). Hav fokus på Lise/Lovise og hendes person gennem handlingen. Marker i teksten, når noget virker relevant om Lise. NB: Vær obs. ved mødet med fåretyven.
Sisyfos
Sisyfosmyten: s. 18-21: Find 4 informationer om Sisyfos. Noter 1 spørgsmål til Sisyfos (noget I gerne vil vide mere om/undrer jer over)
Opsamling på "Ringen" - hvad kan tale for, at mødet i skoven kan læses erotisk, som I foreslog? Vi samler op på spørgsmål 4.
Eksistens og valg - Google Drev-mappen
Læs om modernisme og realisme, så du kan stille deres fokus og kendetegn op over for hinanden
Medbring kompendiet til eksistentialismeforløbet
Eksistens-mappen på Google Drev
Læs Peter Seebergs "Tegneserie" (fra s. 22) og vær opmærksom på hovedpersonen. Er der noget, du undrer dig over/synes er lidt mærkeligt?
Du skal have besluttet dig for, hvilken danskopgave du vil skrive
Sidste eksistentialistiske tekst: Læs hjemme "Myggestik" (fra s. 26). Hav fokus på hovedpersonen: Info om ham - og hvordan hans liv ændrer sig.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Samtaler
Samtaler favner i dette forløb både det talte og det skrevne ord - i den nære livsverden, det offentlige rum, fysisk og digitalt. Vi undersøger, hvordan vi bruger og tilpasser vores udsagn efter fx sociale normer og de formål og ønsker, vi har i kommunikationssituationen. Med samtalen kan vi etablere, styrke og nedbryde magtforhold, anseelse og status.
MÅL:
Du kan karakterisere en kommunikationssituation
Du kender og kan i en analyse anvende:
De fem sproghandlingstyper:
1. de følelses- og holdningsudtrykkende
2. de handlingsregulerende
3. de informationsudvekslende
4. de rituelle
5. de samtalestrukturerende og kontaktskabende.
Direkte og indirekte sproghandlinger
Faceteori: Facework, positivt og negativt face, ansigtstruende handlinger, op- og nedtoning.
Transaktionsanalyse: Forældrejeg, barnejeg, voksenjeg.
Samtaleprincipper: Turtagning, gambitter, dialogskik, samarbejdsprincipper, høflighedsprincippet, undertekst
Front stage, middle region, back stage
MATERIALER
Frederik Kulager: "Jeg fik en chatbot, der interesserer sig mere for mig end mine venner" (2017) i: Teknologiens tekster af Cecilie Lindeborg (www.systime.dk, 2025)
Iben Maria Zeuthen: Interview med Ghita Nørby (Radio 24Syv, 2019) (00:00-09.00)
Line Knutzon: Guitaristerne (2006) uddrag i: Begreb om dansk (20xx)
Stine Pilgaard: Meter i sekundet (Gutkind, 2020) s. 7, 11-21
"Big mistake!" uddrag fra Pretty Woman (https://www.youtube.com/watch?v=VxcU4q6KLyA&ab_channel=VIRG)
TV2: Balladen om kolonihaven. Andet vers (2. sæson, 2024, mitCFU)
SUPPLERENDE MATERIALE
Ole Schultz Hansen: "Kommunikationsanalyse" i: "Håndbog til dansk" (Systime 2015-17), s. 176-195 + 241 (Frontstage, backstage, middlestage)
Politikere på sociale medier - elevernes udvalg
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie til i dag, men medbring Håndbog til dansk
Vores skriftlighedsmappe
Afsnit
Mission 'læseglæde': Hvilken bog skal du læse?
Til vores nye forløb om SAMTALER, skal du læse "2. Jeg fik en chatbot, der interesserer sig mere for ..." (s. 2-8). Vær obs. på den måde, som chatbotten indgår i en samtale/kommunikation med journalisten på. Tænk her på de nye begreber fra "Håndbog
Hvad vil I gerne læse? Skriv jer på listen til godkendelse her
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 184-195
Medbring kompendiet til samtale-forløbet
Repeter begreber fra samtale-forløbet indtil nu. Hvad hedder de forskellige 'ting', der finder sted i vores samtaler? Hvad dækker begreberne over?
Medbring kompendiet og Håndbog til dansk
Medbring noterne til undersøgelsen af den person, I fik tildelt ('Guitaristerne'). Vi samler op og bruger samtaleanalysen som grundlag for en karakteristik af hver af de fire fans.
Medbring kompendiet og skriveredskaber med 5 forskellige farver 🎨(til markering af/overblik over forskellige personers ytringer)
I har læst uddraget af "30 meter i sekundet" færdig og markeret de steder i teksten, hvor følgende personer siger noget: jeg-fortælleren, forstanderinden, købmanden, kæresten.
Medbring 2 forslag til politikere, hvis kommunikation på sociale medier det kunne være interessant at undersøge.
Mission: Læselyst og læsetræning
Håndbog til dansk, s. 241
Se lektien på den aflyste time 21/11. Medbring kompendiet. Husk, at du skal have markeret al tale som beskrevet på lektien.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Metoder til det litterære arbejde
Når vi læser og arbejder med litteratur, ser, oplever og undersøger vi litteraturen ud fra forskellige vinkler. Hver vinkel farver vores læseoplevelse som et sæt briller, der fremhæver bestemte ting i synsfeltet. Forløbet skal gøre eleverne bevidst om disse briller og deres betydning. Derfor skal de i arbejde her have kendskab til og blive bevidst om følgende faglige, litterære metoder:
Socialhistoriske og ideologikritisk metode
Biografisk metode
Psykoanalytisk metode
Nykritisk metode
Strukturalistisk metode
Læserorienteret metode
MÅL:
Eleverne får kendskab til metoderne og deres forskelle
Eleverne kan forklare betydningen af metodevalg for udbyttet af det litterære arbejde
Eleverne kan vælge og anvende relevante metoder ud fra konkrete tekster
Eleverne anvender den læserorienterede metode til arbejdet med en selvvalgt roman (værk) med fokus på steder, som engagerer eleverne, taler til dem, irriterer, morer, undrer, mm.
MATERIALE:
Pär Lagerkvist: Ångest (1916) svensk
Anders Bodelsen: Drivhuset (1965)
Michael Strunge: Natmaskinen (1981)
SUPPLERENDE MATERIALE:
Ole Schultz Larsen: Litterære metoder i : Håndbog til dansk (Systime 2015-17), s. 87-99
Avantgarde og ideologisk realisme 1915-1945 i: Langdahl, m.fl: Krydsfelt (https://krydsfelt.systime.dk/?id=168&L=10)
Mellem to verdenskrige ii: Sørensen & Rangvid: Brug litteraturhistorien (https://bl.systime.dk/?id=128)
Michael Strunge i:
https://forfatterweb.dk/oversigt/strunge-michael
PRODUKT
Små oplæg i grupper om metoders indvirkning på en analysen af en tekst.
Fremlæggelser digitalt og i grupper om arbejdet med den valgte roman.
Indhold
Kernestof:
Socialhistorisk metode - baggrundsviden.pdf
Biografisk metode (Michael Strunge)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 87-99
Metodeoverblik - Udfyld med stikord.docx
I har læst jeres selvvalgte værk til i dag og har bogen med :)
Mission: Læselyst og læsetræning
Vi arbejder videre med litterære metoder i dansk
Baggrundsviden til Ångest
Præsentationer i små grupper i denne time :) Det bliver hyggeligt!
I læser "Drivhuset" s. 2-4 i kompendiet. Fokus for læsningen: Hvor, hvem, hvad, hvornår?
I får til analysen brug for jeres noter i overbliksarket over metoder og/eller Håndbog til dansk
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Kulturmøder
Eventyrlyst, handel, turisme, job, adoption, konflikter, flytning. Meget bringer mennesker fra forskellige kulturer i kontakt med hinanden. Kulturmøderne har gennem tiden været et tema i samfundet og i litteraturen. I forløbet er fokus på fremstillinger af "det fremmede" og etnicitet i det 20. og 21. århundrede.
Eleverne arbejder ud fra en især litteraturhistorisk vinkel (postkolonialistisk og ideologikritisk læsning) og til dels også ud fra en sproglig/mediemæssig vinkel. De træner deres evne til at analysere og fortolke tekster, der tematiserer kulturmøder - og herunder: teksternes grundlæggende verdenssyn og syn på "den kulturelle anden".
BEGREBER
Postkolonialisme, orientalisme
Dem og os-diskurs, (nodalpunkt, ækvivalenskæde, konnotationer), semantiske felter
Den kulturelle anden, stereotyp, mimicry
Fremmedbilleder: venligt, fjendtligt, arrogant, eksotisk/romantisk, paternalistisk
MATERIALE
Rudyard Kipling: "Hvid mands byrde", 1899, verdenslitteratur
Johannes V. Jensen: af "Aandens stadier", 1928 (uddrag om Afrika)
Katrine Marie Guldager: Trafikulykke (2005)
Kim Leine: ”Profeterne i Evighedsfjorden” (2012) (uddrag)
Aki-Mathilda Høegh Dam: "Tale ved Folketingets debat om rigsfællesskabet" (12.05.23)
DR Lyd: 4500 spiraler: Episode 1 af Spiralkampagnen (0:00-08:10)
https://www.dr.dk/lyd/p1/spiralkampagnen/spiralkampagnen-1/2-5-med-pandelampe-og-spekulum-16122293172
(06.05.22)
Edith Södergran: Vierge Moderne (1916) svensk
Tom Kristensen: Nat i Berlin (1921)
Christina Hagen: White Girl (2012) (uddrag)
Eva Tind: Min Kim (2024) (uddrag)
SUPPLERENDE MATERIALE
Katrine Haaning, m.fl: "Kulturmøder, globalisering og multikulturel danskhed" i: De seneste fem års litteratur,
https://5aarslitt.systime.dk/?id=341&L=10
(25.11.24)
M. Rostgaard og L. Schou: "Kultur, fremmedbilleder og kulturmøder" i: Kulturmøder i dansk kolonihistorie (Gyldendal, 2010), s. 20-21
Martine Lind Krebs: "Postkolonialisme"
https://www.levendegronland.dk/da/dansk/postkolonialisme/
(25.11.24)
G. Lütken & J. Fibiger: ”Den postkoloniale læsning" i "Litteraturens veje”,
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=760
, (set 25.11.24).
Mimi Olsen m.fl.: "Orientalisme" i ”Dansk i tiden”,
https://danskitiden.systime.dk/?id=283#c1158
, (25.11.24)
Indhold
Kernestof:
Læs sidste tekst i det lille kompendium: Michael Strunge: "Natmaskinen". Læg mærke til: Hvor, hvem og hvad?
Orienter jer i præsentationen af Michael Strunges biografi - noter stikord til oplysninger, der kunne være relevante i forhold til tekstens hvor, hvem og hvad?
Julemorgenmad Et par af jer mangler at skrive på i oversigten, hvad I kommer med (husk, at man sagtens kan gå sammen med en anden)
Nyt forløb: Kulturmøder.
Johannes V. Jensen: Aandens Stadier
Terminsprøve - hjælpemidler
Afsnit
Læs om Johannes V. Jensen s. 7-8 i kompendiet: Marker 2-3 facts, som er relevante i forhold til emnet kulturmøder. Hvilke(t) fremmedbillede(r) kunne forfatteren tænkes at give udtryk for i sine tekster?
Spørgsmål om terminsprøven i dansk?
Find her opgaver til Kipling
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 168-175
Medbring kompendiet: Kulturmøder
TED-Talk om kolonialisme i litterauteren for over 100 år siden
Først i timen: Opsamling på "Hvid mands byrde"
Læs hjemme: Katrine Marie Guldager: "Trafikulykke" (s. 11-13). Læs om parret, der i Dar es-Salaam (største by i Tanzania) på en køretur bliver involveret i en trafikulykke: Hvad sker der? Hvordan reagerer parret?
Vi samler op på "Trafikulykke"/TED-talks
Søg hjemmefra på nettet: "One Nature Nyaruswiga Serengeti" er et overnatningssted. Søg på det (se billeder og kommentarer): Hvilke fremmedbilleder? Hvordan fremstår de, der kommenterer/billederne? Hvilket af Zygmunt Baumans begreber passer her?
Medbring kompendiet 📑☝️
Profeterne i Evighedsfjorden - Spørgsmål
Perspektiv til sidste modul:
Opgaver til talen
Ligesom ved Kipling/Johs V. Jensen og "Trafikulykke" fører vi perspektivet med Grønland mere moderne tid:
LEKTIEN: Hvem er Aki-Mathilde Dam? Hvilken vinkel har hun på rigsfællesskabet i talen her
5 Kommaregler - Dansk Sprognævn
Spiralkampagnen - Danmark og Grønland
Opsamling på Aki-Mathilda Høegh-Dams tale: Find ækvivalenter, som Høegh-Dam bruger til at tale til nodalpunktet "inuitgrønlændere" op.
Spørgsmål til feedbacken til terminsprøveopgaven?
Podcast: Fokuspunkter til undersøgelse
Podcast - Lydlige virkemidler - Spiralkampagne.pptx
Lyt til podcasten her (0:00-08:10): Hvem, hvornår og hvad? Og: Læg mærke til din egen oplevelse/reaktion, mens du lytter. Hvilke to ord kan beskrive den?
Medbring kompendiet. Vi skal videre i forløbet ✨
Få styr på rytmen i et digt
Husk kompendiet. Vi arbejder videre med Nat i Berlin. I får 10 min. til at have en analyse klar ✨
Medbring også Håndbog til dansk
Opgaver til "F. White Girl" finder I her
Læs s. 16-17: White girl (uddrag):
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Vi samler op og fylder på
MATERIALE (nyt)
Ludvig Holberg: Epistel 91 (1748)
Karoline Stjernfelt: I morgen bliver bedre: Kongen (værk - grafisk roman)
Helle Helle: En stol for lidt (1996)
Klaus Rifbjerg: Terminologi (1960)
Det grønne bord:
Kjeldsen og Jappe: De sårede (2017) (00:00-04:00)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/de-saarede?unilogin=1
Jan Grarup: Hvor jernkorsene gror (uddrag) (2019)
SUPPLERENDE MATERIALE
Mimi Olsen, m.fl: "Grafiske romaner" (I Mimi Olsen m-fl: Dansk i tiden, Systime 20XX, s. 150-152)
Kjær-Hansen, Barbara m.fl.: "Minimalisme" og "Konfrontationsmodernisme" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
Indhold
Kernestof:
image.png
Du skal have 5 facts klar om "Oplysningstiden". Find dem i hver jeres gode explainer fra 1.g. (Repetition)
Læs om epistelgenren og epistel nr. 91 - hvordan kan de to ting have noget med 'fornuft' at gøre?
I morgen bliver bedre
"I morgen bliver bedre: Kongen" læs s. 3-61. Indsæt 2 post-its: 1. En interessant helside + 2. en interessant etage
I morgen + Oplysningstekster
"I morgen bliver det bedre" = læst færdig: Læg mærke til, hvordan kongen, dronningen og livlægen fremstilles, til virkemidler og til steder, hvor oplysningstiden viser sig.
Øvemateriale
filmiske virkemidler.html
Læs dokumentet med info. om den mundtlige prøve i dansk
Litterrære tekster - Kronologisk overblik Plan for opsamling
Tjek noter og studieplan inden timen.
Medbring kompendierne til "Mennesket og natur" + "Indignation"
Mere repetition af litteratur. Medbring kompendium til familieforløbet + Mennesket og naturen
Det er blevet os pålagt
Forløbsmappen: Læs novellen "En stol for lidt" og Orienter jer i dokument 4
Nyhedsformidling - tjek op på noter og studieplan. Vi kommer også ind på sproglig analyse i dette modul.
Husk "Håndbog til dansk" 📘
Mappen "I offentlighedens tjeneste"
Gennemslagskraft og signalværdi
Dokumentar
Dokumentar-forløb + Sproglige forløb: Tjek studieplan, noter, drevmapper og tag Håndbog til dansk med.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
[Tilladte digitale hjælpemidler]
Følgende digitale hjælpemidler fra undervisningen kan ikke downloades og må derfor gerne benyttes som opslagsværker (online) under mundtlige og skriftlige prøver i dansk:
Den danske ordbog:
http://ordnet.dk/ddo/forside
(dansk sprog fra ca. 1950 til i dag. Retskrivning og betydning).
Ordbog over det danske:
http://ordnet.dk/ddo/forside
(dansk sprog fra 1700 til 1950. Betydningsforslag).
Sproget.dk
:
https://sproget.dk/typiske-problemer/
(typiske fejltyper, kommatering, mm).
Danskgram:
https://app.minlaering.dk/bog/3
(typiske fejltyper, kommatering, sætningsanalyse).
Oplæsningsfunktionen i Word.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954030", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954030", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954030" }