X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/m - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Denise Nielsen
Hold
2022 DA/m (
1m DA
,
1m DA (puljetid)
,
2m DA
,
2m DA (puljetid)
,
3m DA
,
3m DA (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
#FORDANMARK
Titel 2
Eventyrlige fortællinger
Titel 3
Køn og ligestilling
Titel 4
Oplysningstiden
Titel 5
Dansk rap
Titel 6
Kanonlitteratur
Titel 7
Klima i medierne
Titel 8
Reflekterende artikel
Titel 9
Fuck normen
Titel 10
Sprog er magt
Titel 11
Kulturmøder
Titel 12
Akademisk skrivning
Titel 13
Værkstedet
Titel 14
Tilladte digitale hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
#FORDANMARK
Læringsmål for forløbet
- I kan forklare, hvad nationalromantikken gik ud på.
- I kan definere nationalromantiske træk i tekster fra 1800-tallet og fra nyere tekster i forskellige genrer.
- I kan reflektere over, i hvor høj grad tankerne fra nationalromantikken stadig er gældende i dag.
Materiale:
Kort tekst om nationalromantikken
”Der er et yndigt land” af Adam Oehlenschläger (1819)
”Danmarks trøst” af N.F.S. Grundtvig (1820)
”RE-SEPP-TEN” (1986)
”Vi vandt i dag” af Nik og Jay (2018)
”Helt sikker” af Gulddreng (2021)
”Den (u)officielle VM-sang” af Gulddreng (2022)
”Skulder ved skulder” (2022) af Burhan G, Ankerstjerne, Jarl Friis-Mikkelsen og Nicolai Seebach
Dokumentar: ”Landsholdet bag kulissen” (2021)
Offentliggørelse af VM-udtagelsen 2022:
https://www.dbu.dk/nyheder/2022/november/hele-danmark-udtager-vm-truppen/
Indhold
Kernestof:
Dansk med Denise.pptx
Kære 1.m, jeg glæder mig til at møde jer! Der er ingen lektier til modulet i dag:-) De bedste hilsner fra Denise
Ingen lektier andet end måske en lille hyggesnak med den person, I skal skrive portrætartikel om:-)
"Der er et Yndigt Land" af Adam Oehlenschläger, 1819
Introduktion til forløbet.pptx
Lektier: Læs vedhæftede dokument om nationalromantikken. I skal kunne forklare, hvad nationalromantikken gik ud på, når I møder til timen. Skriv 5-7 pointer til teksten, så I kan huske det, I læser (I skal IKKE læse de ting, der ligger under Øvrigt I
Lektie om nationalromantik.docx
Lektier: Læs Grundtvigs "Langt højere bjerge", som jeg har linket til her på timen. I skal også læse introduktionen. Når I læser, skal I skrive 3-5 pointer om, hvordan Danmark beskrives i digtet. NB! Vi starter med at samle op på "Der er et yndigt la
N.F.S. Grundtvig: "Langt høiere Bjerge", 1820
Moderne nationalromantik.pptx
Lyrikanalyse.doc
Analyserende artikel.pptx
Billedsprog.docx
Lektier: ”RE-SEPP-TEN” (1986) + ”Vi vandt i dag” af Nik og Jay (2018) - læs teksterne, og hør sangene (begge dele er vedhæftet). Tag noter til, hvordan de to tekster beskriver Danmark. Læs også vedhæftede dokument om semantiske felter (NB! I skal IKK
RE-SEPP-TEN.docx
Vi vandt i dag.docx
Dodo Og Herrelandsholdet - Re-Sepp-Ten (Vi Er Røde, Vi Er Hvide) (Official Music Video)
Nik & Jay - Vi Vandt I Dag (Official)
Semantiske felter.docx
Lektier: Se og hør de tre vedhæftede videoer: ”Skulder ved skulder” (2022) af Burhan G, Ankerstjerne, Jarl Friis-Mikkelsen og Nicolai Seebach, Offentliggørelse af VM-udtagelsen 2022 og FIFA VM 2022/reklame. Tag noter til, hvordan Danmark bliver frems
Skulder Ved Skulder – Danmarks officielle fodboldsang
Hele Danmark udtager VM-truppen
FIFA VM 2022 | 4-0 | TV 2 PLAY
De uofficielle fodboldsange.pptx
Se og hør Gulddrengs to fodboldsange, som jeg har linket til her. Overvej, om I kan finde nogle nationalromantiske træk i de to sange.
Gulddreng - Helt Sikker
Gulddreng - Den (u)officielle VM-sang (Lyric Video)
Spørgsmål til Landsholdet bag kulissen.docx
Lektier: Læs om dokumentarfilm i Håndbog til dansk (vedhæftet). Svar på følgende spørgsmål, mens I læser: Spørgsmål til lektien:
Om dokumentarfilm.pdf
Vi arbejder videre med dokumentaren om landsholdet og runder forløbet af.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Eventyrlige fortællinger
Læringsmål til forløbet
I kan huske og gengive karakteristika ved folkeeventyret.
I kan skelne mellem skæmteeventyr og trylleeventyr.
I kan analysere og fortolke folkeeventyr med særligt fokus på genre og stilistiske virkemidler.
I kan huske og gengive karakteristika ved folkeviser.
I kan skelne mellem ridderviser og trylleviser.
I kan analysere og fortolke folkeviser med særligt fokus på genre og stilistiske virkemidler.
I kan dokumentere jeres analytiske iagttagelser med relevante teksteksempler.
Materiale:
”Om folkeeventyr” fra Litteraturens Veje
"Den kloge dronning"
"Kong Lindorm"
”Om folkeviser” fra Litteraturens Veje
"Ebbe Skammelsøn"
Harpens Kraft
"Snedronningen" (værklæsning)
"Frost" (værklæsning)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Eventyrlige fortællinger.pptx
Folkeviser.pdf
Oversigt over begreber i forløbet.docx
Godt nytår, 1.m:-) Jeg glæder mig til at se jer, og der er ingen lektier til dette modul.
Harpens kraft.pdf
Folkeviser.pptx
Lektier: Lektier: Fra Litteraturens veje om folkeviserne, side 60-64 + Lav en grundig definition af trylleeventyret som genre (NB! Det er ikke hele det vedhæftede dokument, så hold øje med sidetallene).
Ebbe Skammelsøn.pdf
Lektier: Fra Litteraturens veje om folkeviserne, side 64-66 (samme dokument fra sidst, men nu skal I læse de sidste sider). I skal kunne give en grundig definition af riddervisen som genre, når I møder til timen.
OMG det bliver sjovt i dag! I kan næsten ikke vente! :-)
Den kloge dronning.pdf
Folkeeventyr.pptx
Læs vedhæftede om folkeeventyr. Tag noter til skæmteeventyret og trylleeventyret. I skal ALLE kunne give en grundig definition, når I møder til timen.
Folkeeventyr.pdf
Kong Lindorm.docx
Kong Lindorm.pptx
Lektier: Svar på spørgsmålene til "Den kloge dronning" færdig (vi gik i gang i timen i mandags) - HUSK citater til at dokumentere jeres pointer: Hvilken type folkeeventyr er Den kloge dronning? Hvordan kommer det til udtryk? Hvilke eventyrtræk kan I
Skrivepar i 1.m.docx
Analyserende artikel.pptx
Fortæller og Fortælleteknik - BEGREBER.pdf
Lektier: I skal have svaret på alle spørgsmålene til "Kong Lindorm" inden timen: Hvorfor er Kong Lindorm et trylleeventyr? Hvilke eventyrtræk kan I finde i eventyret? Hvad er deres effekt og pointe? Hvilke symboler kan I finde i eventyret? Hvad betyd
Giv jer selv lektier for i jeres skrivepar/grupper (NB! Alex og Silas Høi - I var ikke til dansk sidste gang, så I ved måske ikke, at I skal skrive næste aflevering sammen - snak sammen og aftal, hvad I skal have forberedt til i dag, og sørg for at f
Snedronningen.ppt
Lektier: ”Snedronningen” af H.C. Andersen (den er lang, men vi skal arbejde med den i 3 moduler, og der kommer ikke andre lektier en denne tekst til disse moduler). Skriv et par linjers resumé, så I kan huske teksten. Læg særligt mærke til, hvordan K
Snedronningen.docx
Mappe til jeres videoer
Vi arbejder videre med Snedronningen i dag. Lav en karakteristik af Gerda hjemmefra + overvej, hvad eventyrets morale er.
Lektier: Læs vedhæftede artikel om Frost. Den er på engelsk, men jeg tænker, det går, nu I har engelsk på A-niveau. Overvej, hvorfor skribenten mener, at Frost er en helt særlig Disney-film. Hvad er det, den kan i forhold til andre? Hvorfor er Elsa a
En queerteoretisk læsning af Frozen - engelsk fagtekst.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Køn og ligestilling
"Køn og ligestilling" er klasens DHO-forløb, hvor vi har samarbejdet med Historie.
Læringsmål for forløbet
I kan reflektere over, hvordan opfattelsen af køn og seksualitet har ændret sig over tid, og hvilke mål i forhold til ligestilling, der er blevet kæmpet for hvor, hvornår og hvorfor.
Problemstillinger i forløbet (I både Dansk og Historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?
Materiale:
- Mathilde Fibiger: Af Clara Raphael (uddrag fra tredje brev).
- Amalie Skram: Uddrag fra "Forraadt" (1892)
- OMA-reklame fra 1936 og fra 2012
- Uddrag fra Bjarne Reuters "Når snerlen blomstrer" (abort-kapitlet)
- "Der bor en ung pige i mig, som ikke vil dø" af Tove Ditlevsen (1955)
- "Lænken om min hals" af Vita Andersen (1977)
- "Blackout - Pigen på billedet" (Podcast fra 2019)
- Tessa og Suspekt ved Zulu Awards 2020: "Vil du med"
Der har i forløbet desuden været fokus på skriftlighed og den debatterende artikel.
I forløbet er eleverne introduceret for
ordnet.dk
og
ordbogen.com
som værktøj til diverse skriveprocesser og som hjælp til forståelse af ord og tekster især ved nærlæsning.
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Køn og ligestilling.pptx
Mathilde Fibiger - Tredje brev (uddrag).docx
Lektier: Læs min respons til jeres opgaver om Kong Lindorm igennem.
Amalie Skram - Forrådt.doc
Det moderne gennembrud og Sædelighedsfejden.pptx
Lektier: Podcast om sædelighedsfejden (https://livefradetkglbibliotek.podbean.com/e/fire-danmarkshistorier/ ) + svar på spørgsmål til podcasten om sædelighedsfejden. Podcasten starter ved minut 21.40 og slutter ved 34.04. De spørgsmål, I skal svare p
Fire Danmarkshistorier | LIVE fra Det Kgl. Bibliotek
Kort om den debatterende artikel.docx
Lektier: Læs om fremstillingsformer (vedhæftet). Jeg vedhæfter også en tekst om fortælleteknik, så I kan orientere jer, hvis I har glemt, hvad vi talte om i sidste forløb:-) Vi skal arbejde med "Forrådt" af Amalie Skram i dag, så hvis I ikke nåede at
Fremstillingsformer.pdf
Om fortælleren i litteraturen.pdf
Den debatterende artikel.pptx
I skal høre en podcast + svare på spørgsmål. Om I gør det i dag eller en anden dag, er helt op til jer. Bare I gør det inden vores time den 20. marts. I skal nemlig skrive en aflevering til 23. marts, hvor I skal bruge det, I laver i timen i dag, og
Spørgsmål til Blackout - Pigen på billedet.docx
Lektier: Hele podcasten Blackout - Pigen på billedet skal være hørt inden timen i dag. I skal også have svaret på de vedhæftede spørgsmål.
Blackout - pigen på billedet | DR LYD
Kønsroller i reklamer.pptx
Ingen lektier:-)
Tove Ditlevsen.pptx
Lektier: Læs vedhæftede digt af Tove Ditlevsen.
Der bor en ung pige.pdf
Vita Andersen.docx
Biograftur 19.04.2023.docx
Lektier: Husk at logge ind på Gymbetaling og betale 80 kr for biografturen i næste uge. Gør det INDEN denne time!
Lektier: Læs opgaveformuleringen og teksterne til jeres næste debatterende artikel igennem. Alt er vedhæftet her.
Debatterende artikel om maskulinitetsidealer.docx
Sebastian Lynggaard - artikel.docx
Sørine Gotfredsen.docx
DHO-intro i 1.m.pptx
Når snerlen blomstrer.pptx
Lektier: Læs uddraget af Bjarne Reuters Når snerlen blomstrer (1983). I skal kunne gengive handlingen i teksten, når I møder til timen.
Når snerlen blomstrer.pdf
Lektier: Læs uddraget af “Når snerlen blomstrer”, der ligger som pdf på timen den 17. April. Jeg forventer, at I kan gengive indholdet, nu I fik tid i timen den 17. April til at læse den:-)
Skal Danmark have fri abort? | Ellen Imellem
CHOOSE LIFE - BIOGRAF REKLAME 2013
Abortdebatten.pptx
Rap og sexisme.docx
ZULU Awards 2020: Suspekt & Tessa – Gonzo & Vil du med…
Tessa, Orgi-E - Blæstegnen
Tessa - Okay
Mundtligt forsvar DHO.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Oplysningstiden
Læringsmål for forløbet
I kan huske og gengive kendetegn ved oplysningstiden.
I kan huske og gengive kendetegn ved Holbergs komedieskrivning.
I kan identificere kendetegn ved oplysningstiden i Holbergs Erasmus Montanus.
I kan analysere og fortolke Erasmus Montanus med fokus på, hvordan dramaet tematiserer oplysningstiden.
Materiale
Brug litteraturhistorien, side 45-58 (minus det, der står om Jeppe på Bjerget – det har de ikke læst)
Erasmus Montanus af Ludvig Holberg (værklæsning)
Indhold
Kernestof:
Oplysningstiden - Fra Brug Litteraturhistorien.pdf
Introduktion til forløbet.ppt
Jeg glæder mig til at se jer igen, 2.m:-)
Holbergs komedie.ppt
Akt 1.pptx
HUSK den blå bog, I fik sidste gang. Og HUSK de sider, I læste sidste gang om oplysningstiden. Begge dele skal bruges i timen i dag.
Akt 2.ppt
Husk den blå bog (Erasmus Montanus)!
Akt 3.pptx
HUSK den blå bog (Erasmus Montanus)!
HUSK den blå bog (Erasmus Montanus)! Se i modulets note, hvad I skal lave i timen. Har I glemt bogen, må I læse sammen med en klassekammerat eller finde den på nettet (det er så nok en anden udgave, men det er ok - jeg forventer, at alle har læst akt
HUSK at medbringe "Erasmus Montanus" (den blå bog). Vi får slutningen på dramaet i dag og skal analysere det samlede stykke + I får introduceret den opgave i skal aflevere i starten af oktober.
Tolkning af Erasmus Montanus.ppt
Medbring "Erasmus Montanus" (den blå bog)!
Vi ser jeres fortolkning af "Erasmus Montanus" i dag og runder forløbet af.
I får timen i dag til at arbejde med jeres debatterende artikel. I SKAL være på skolen, så I kan få vejledning af mig:-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Dansk rap
Læringsmål:
• I opnår kendskab til dansk rap som lyrisk genre.
• I får indsigt i rappens historie i Danmark.
• I opnår kendskab til en håndfuld danske rappere og deres lyriske særpræg og kvaliteter.
• I opnår viden om stilistisk analyse, sociolingvistik og semantiske skemaer.
• I kan analysere danske rap-tekster og lyrik generelt med brug af relevante fagbegreber samt dokumentere jeres analyse med relevante citater.
”Om rap-genren” fra Håndbog til dansk
”Forholdet mellem tekstforfatter og rapper” fra Det’ sprog til et beat
”Sproglig analyse” fra Det’ sprog til et beat
”Tættere på himlen” af Nik & Jay og Burhan G. (2010)
”D.A.U.D.A” af Sivas ft. Gilli (2013)
”Velkommen hjem” af Suspekt og Shaka Loveless (2017)
”Vi tager fuglen på dig” af Malk de Kojn (2002)
”Del af mig” af Artigeardit (2019)
Indhold
Kernestof:
Om rap-genren.pdf
Forholdet mellem tekstforfatter og rapper.pdf
Introduktion til forløbet.pptx
Lektier: HØR: ”Ahr dér!” + ”Provokerer, Onanerer” af Mc Einar og ”Engel” + ”Opråb! Til det danske folk” af Rockers By Choice.
Tættere på himlen.docx
Stilistisk analyse - Nik og Jay.pptx
Lektier: Vi repeterer stilistik i dag (vi havde om det i #FORDANMARK i 1.g), så hvis I ikke kan huske det, skal I læse vedhæftede. Jeg forventer, at vi kan gå i gang med selve analysearbejdet, når timen starter. NB! Hvis I ikke har afleveret “Erasmus
Stilistik.doc
Sproglig analyse - Sociolingvistik.pdf
Arbejdsspørgsmål til Sivas.docx
SIVAS - D.A.U.D.A ft. Gilli (prod. af Reza)
Sproglig analyse og sociolingvistik.pptx
Sproglig analyse - Sociolingvistik.docx
Læses i timen: ”Sproglig analyse – Sociolingvistik” fra Det’ sprog til et beat (brug succeskriterierne som læsefokus, så I ved, hvad I skal bruge lektien til) + HØR: ”D.A.U.D.A” af Sivas ft. Gilli (2013)
Semantisk analyse - Malk de Koijn.pptx
Malk De Koijn - Vi Tager Fuglen På Dig
Malk de Koijn - Vi tager fuglen på dig.docx
Lektier: ”Sproglig analyse – Semantiske sammenhænge” fra Det’ sprog til et beat (det er delvis repetition fra 1.g, så nogle af jer kan måske nøjes med at skimme, men I SKAL have styr på, hvad semantisk analyse er, når I møder til timen)
Sproglig analyse - Semantiske sammenhænge.pdf
Shaka Loveless & Suspekt - Velkommen Hjem | Lågsus | DR P3
Velkommen hjem - Suspekt og Shaka Loveless.docx
Hej 2.m, jeg er desværre blevet syg, så I skal arbejde selv i dag. Opgaven, I skal lave, er vedhæftet på timen her. Husk at aflevere det, I når på Elevfeedback i slutningen af timen, og så håber jeg, at jeg er frisk til fælles opsamling i morgen:-) K
Opgave til Velkommen hjem - Virtuel time.docx
Del Af Mig
Del Af Mig - Artigeardit.docx
I får timen til at skrive jeres opgave "Jeg er..." færdig (og filme den!). I bestemmer selv, om I vil arbejde hjemme eller på skolen - jeg er på kursus. Men I SKAL komme til jeres andre timer, uanset hvor mange I har!
Afsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Kanonlitteratur
Læringsmål for forløbet:
I kan analysere og fortolke lyriske og episke tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og dokumentation med citater.
I kan identificere karakteristika fra litteraturhistoriske perioder i tekster fra perioderne.
I kan diskutere, hvad god litteratur er.
Materiale i forløbet:
Uddrag fra Faktalink: ”Litteraturkanon”
1800-tallet på vrangen – ”Guld, hor og romantik”
St. St. Blicher: ”Det er hvidt herude” (1838)
”Naadsensbrød” af Henrik Pontoppidan
”Irene Holm” af Herman Bang
Johannes V. Jensen: ”Oktobernat”
Martin Andersen Nexø: ”Lønningsdag (En idyl)”
Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmål”
Martin A. Hansen: ”Agerhønen”
Klaus Rifbjerg: ”Livet i badeværelset”
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Faktalink om litteraturkanon.docx
Lektier: Hvilke kanonforfattere fra romantikken har vi allerede arbejdet med i undervisningen? + hvis I ikke blev færdige med teksten fra sidst, så skal den være læst inden timen i dag!
Det er hvidt herude
Stilistik.doc
Vi arbejder med jeres analyserende artikel i timen i dag. Så sørg for at have læst teksterne godt igennem, så I kan komme i gang.
Om rap-genren.pdf
Forholdet mellem tekstforfatter og rapper.pdf
Nådsensbrød.doc
Det moderne gennembrud.PPT
Pontoppidan og kritisk realisme.docx
Lektier: Læs vedhæftede om fremstillingsformer i litteraturen. I læste det også i 1.g, så I kan forhåbentlig nøjes med at skimme det, så I kan huske det.
Fremstillingsformer.pdf
Om fortælleren i litteraturen.pdf
Lektier: Hvis man ikke var til sidste time, så SKAL man have læst "Nådsensbrød" af Henrik Pontoppidan inden timen i dag. Den er vedhæftet her. I skal desuden have svaret på de spørgsmål, der ligger under noter på timen her. HUSK citater!
Herman Bang.pptx
Irene Holm.doc
Johannes V. Jensen - Oktobernat.pdf
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag.pdf
Martin Andersen Nexø - Lønningsdag.pptx
3 Tom Kristensen det blomstrende slagsmål.pdf
Agerhønen af Martin A. Hansen.pdf
Google Drive: Sign-in
Vi starter timen med at høre drengenes rap fra sidst:-)
Rifbjerg - Livet i badeværelset.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Klima i medierne
Problemstillinger til forløbet:
- Hvor meget fylder klima, klimaforandringer og klimakrise i de danske medier?
- Hvordan italesættes klima, klimaforandringer og klimakrise i de danske medier?
- Hvordan bliver klima prioriteret i den danske nyhedsdækning?
- Hvilken rolle spiller medierne i forhold til at synliggøre den aktuelle klimakrise?
Læringsmål for forløbet:
- I kan beskrive og forholde jer reflekteret til forskellige nyhedsmedier og deres rolle i nyhedsdækningen.
- I kan huske og beskrive nyhedskriterierne samt forklare, hvordan nyhedskriterierne opfyldes i forskellige nyhedstekster.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til nyhedstekster fra forskellige medier.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til falske nyheder og click bait.
- I kan forklare, hvad en dokumentar er samt genredefinere forskellige dokumentargenrer. Herunder kan I desuden forklare og identificere dokumentarens forskellige fremstillingsformer.
- I kan analysere et eksempel på en dokumentar med brug af relevante fagbegreber samt dokumentere jeres analyse med relevante citater.
Materiale:
Den iscenesatte virkelighed, side 27-34
Faktalink om Fake News
”Tv-nyheder” + ”Tv-nyhedens fremstillingsformer” fra Ryd forsiden!
”De tre klassiske dokumentargenrer” fra DOX
Uddrag fra TV Avisen på DR kl. 7.00, 19. marts 2024
TV Avisen på DR kl. 18.30, 1. april 2024
Afsnit 1 i dokumentarserien Vilde vidunderlige Danmark
Phie Ambos dokumentarfilm 70/30 - demokratiets kapløb med klimakrisen (VÆRKLÆSNING)
Artikler om nyheder på sociale medier: ”
Det er ikke dig, der styrer dit newsfeed" (Information, 5. oktober 2018)
"Derfor spreder hadefulde nyheder sig på sociale medier" (DR, 19. maj 2019)
"SOCIALE MEDIER ER DE UNGES PRIMÆRE KILDE TIL NYHEDER PÅ INTERNETTET" (Kulturministeriet, 23. september 2021)
Dokumentar: Vi kommer og dræber dig – Dødstrusler i indbakken (DR, 2021, afsnit 1)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
De tre klassiske dokumentargenrer.pdf
Dokumentargenren.pptx
Opgave til 7030.docx
Lektier: Hvis I ikke blev færdige sidst, skal I have læst vedhæftede om de tre klassiske dokumentargener inden timen i dag. I skal kunne lave en grundig definition af de tre dokumentargenrer.
Tekster til klima i medierne
Beskæringer og perspektiver.docx
DRTV - Vilde vidunderlige Danmark: Skoven
Opgave til Vilde vidunderlige Danmark.docx
Da jeg har ferie i dag, får I timen til at arbejde med jeres næste aflevering om Vilde vidunderlige Danmark. Jeg er opmærksom på, at I først skal aflevere opgaven den 18. marts, så det er fristende for jer ikke at bruge denne time på opgaven. Men jeg
Analyserende artikel - Vilde vidunderlige Danmark.docx
DR bruger tamme dyr i serie om Danmarks vilde natur.docx
Korrekturlæsning.docx
Vi samler op på dokumentargenren, og der er mulighed for at stille spørgsmål til jeres næste opgave. Og så får I introduktion til, hvad I skal lave i den virtuelle time i næste uge.
Mappe til jeres klimadokumentarer
Kære 2.m, da jeg er på kursus, skal I arbejde selv i dag. I vedhæftede dokument kan I se, hvad I skal lave, og hvem I skal arbejde sammen med. I skal lave jeres egen klimadokumentar. Brug jeres viden fra undervisningen, når I vælger genre og laver je
2.m laver klimadokumentar.docx
Den iscenesatte virkelighed.pdf
Vi skal se jeres klimadokumentarer i dag - husk, at I også skal fremlægge/præsentere jeres film, der skal være uploadet på Drev INDEN vores timen.
Genstart | Knuget af klimasorg | DR LYD
Nyhedsformidling.pptx
Lektier: Hør podcasten "Knuget af klimasorg" fra Genstart. jeg har linket til den på timen her.Genstart | Knuget af klimasorg | DR LYD
Ekspert kalder fældet træ for en ”håbløs amatørs” værk
Analyse af nyhedsartikel.pptx
Falske nyheder.pptx
Lektier: Skim vedhæftede om fake news. I skal kunne forklare, hvad fake news er, når I møder til timen (jeg ved godt, 9 sider er meget, men så er det til gengæld sjældent, I har lektier for hos mig, så det går nok).
Fake News faktalink.docx
Kan du spotte de falske nyheder?
TV-nyheder.pdf
TV-nyhedernes fremstillingsformer.pdf
TV-nyheder.pptx
Hvis I er kommet til at glemme alt i ferien, skal I lige genbesøge tekst og noter om tv nyhedernes fremstillingsformer. Vi skal nemlig analysere tv nyheder i dag, og de er jo nemmere, når man ved, hvad det handler om:-)
Sara Ørsted gennemlæsning - FØRSTE UDKAST.pdf
Saras mail til journalisten.docx
Lektier: Læs vedhæftede artikel, der handler om Sara, som vi får besøg af i dag. Overvej journalistens vinkling. Hvori består nyhedsværdien i artiklen? Hvad skal vi lægge mærke til? Hvordan opfyldes/prioriteres nyhedskriterierne?
Sara-Ørsted-vil-ikke-have-børn.pdf
Debat: Det er ikke dig, der styrer dit newsfeed
Sociale medier er de unges primære kilde til nyheder på internettet
Derfor spreder hadefulde nyheder sig på sociale medier
DRTV - Vi kommer og dræber dig...: Dødstrusler i indbakken
Kære 2.m. Jeg er desværre syg, så jeg kommer ikke til jeres time i dag. Sorry. I får timen i dag til at arbejde med jeres debatterende artikel, I skal aflevere på torsdag. Brug timen godt, så I har mindre at lave derhjemme.
Begrebsoversigt - Klima i medierne.docx
Lektier: Overvej, hvor meget I mener, klima og bæredygtighed fylder i det danske mediebillede. Hvilke medier giver bedst information om klima og bæredygtighed? Hvorfor tror I, det er, som det er?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Reflekterende artikel
Forløbet har fokus på skriftlighed og særligt den reflekterende artikel,
Indhold
Kernestof:
Den reflekterende artikel.docx
Reflekterende artikel om farlig fiktion.pptx
Skriveskabelon reflekterende artikel.docx
STJÆL de gode formuleringer - reflekterende artikel.docx
Jeg GLÆDER mig til at se jer, 3.m!
Farlig fiktion .pdf
Reflekterende artikel - farlig fiktion.docx
Lektier: Genlæs evt. dokumenterne om den reflekterende artikel. Vi indleder timen med, at I skal forklare mig og hinanden, hvad genren går ud på.
Lektier: Læs artiklen “Farlig fiktion” (ligger på vores time i fredags) igennem igen. Vælg to centrale citater, du synes, er særligt interessante. Skriv desuden minimum to eksempler ned på fiktion, der har døden som motiv, som du kan bruge i din refl
I får timen til at arbejde med jeres reflekterende artikel.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Fuck normen
Læringsmål til forløbet
- I kan reflektere over, hvad det vil sige at være normal, og hvilke normer vi har i Danmark i dag.
- I kan analysere og fortolke fiktive tekster med henblik på at kunne diskutere, hvordan de tematiserer norm-begrebet.
Materiale:
Fuck normen af Helle Juhl Lassen (2016), side 7-11
Første afsnit i Pippi Langstrømpe
Uddrag fra Alice i Eventyrland af Lewis Carroll (Kapitel 1 + slutningen af romanen)
”Alice i anderledesland” (2014):
https://www.information.dk/kultur/2014/12/alice-anderledesland
”Patienten” af Peter Seeberg
Forfatterweb om Michael Strunge
Michael Strunge: ”Livets hastighed” (1978)
Michael Strunge: ”LIGEGLAD” (1980)
SKAM sæson 3 (VÆRKLÆSNING)
Caspar Eric: Uddrag fra Nike (langdigt 2015)
Indhold
Kernestof:
Fuck normen - introduktion til forløbet.pptx
Introduktion til Fuck Normen.pdf
Pippi Langstrømpe.pptx
DRTV - Pippi Langstrømpe: Pippi flytter ind i villaen
Alice i Eventyrland.pptx
Alice i anderledesland
Patienten.pptx
Lektier: Læs "Patienten" af Peter Seeberg (vedhæftet her på modulet). I skal kunne gengive handlingen og redegøre for den udvikling, patienten i teksten gennemgår.
Patienten af Peter Seeberg.pdf
Strunge - Livets hastighed.docx
Strunge - Ligeglad.docx
Lektier: Undersøg, hvem Michael Strunge var. Kom i den forbindelse ind på hans forbindelse til punkbevægelsen + hvilke temaer Strunge ofte skriver om i sin lyrik.
Lektier: Læs vedhæftede tekst "Forskelligheder i flertal" - noter 2-3 vigtige synspunkter i teksten. I skal bruge det i jeres næste aflevering, som vi åbner sammen i dag. Læs desuden opgaveformuleringen til jeres næste debatterende artikel igennem, s
Debatterende artikel - Repræsentation og normer.docx
Materiale til debatterende artikel om normer og repræsentation.docx
Afsnit 1 - Lykke til, Isak.docx
SKAM.pptx
Beskæringer og perspektiver.docx
Lektier: Hvis man ikke har set BEGGE de to første sæsoner af den norske tv-serie SKAM (som kan ses gratis på DR), så SKAL man læse vedhæftede præsentation af serien. Ellers får I svært ved at følge med, når vi går i gang med at se sæson 3.
Præsentation af sæson 3.docx
Afsnit 2 - Du er over 18, sant.docx
Afsnit 3 - Hun er på.docx
Afsnit 4 - Da vorser vi sammen.docx
Lektier: Læs dokumentet om beskæringer og perspektiver, så I får helt styr på begreberne + Hvis man ikke var til sidste modul, er lektien til i dag at få set afsnit 1 i sæson 3 af SKAM. Jeg har linket til afsnittet her på timen.
DRTV - Skam
Afsnit 5 - Kan jeg bli her med deg for alltid.docx
Lektier: Hvis I har misset vores sidste moduler, skal I som lektie til i dag have set afsnit 1, 2 og 3 i sæson 3 i SKAM (jeg har linket til serien på timen her)
Afsnit 6 - Kan du ikke bare si det.docx
Afsnit 7 - Er du homo.docx
Afsnit 8 - Drit i å ringe Isak.docx
Afsnit 9 - Velkommen til mobilsvar.docx
Lektier: Jer, der ikke var til modulerne i torsdags, skal sørge for at have set afsnit 6, 7, 8 og 9 i sæson 3 af SKAM inden timen.
Samlet analyse af Skam sæson 3.docx
Begrebsliste til fuck normen.docx
Lektier: Læs vedhæftede digt af Caspar Eric
Caspar Eric - Nike.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Sprog er magt
Læringsmål for forløbet:
• I kan lave en sproglig analyse af forskellige typer tekster med anvendelse af relevante fagbegreber
• I jeres sproglige analyse kan I anvende diskursanalyse, kommunikationsanalyse og retorisk analyse til at undersøge den magt, der er til stede i en given kommunikationssituation
• I kan diskutere, hvornår og hvordan sprog fungerer som magt(redskab), herunder et middel til meningsdannelse
Materiale:
- ”Diskursanalyse” fra Håndbog til Dansk
- ”Det Danmark du kender” (Valgvideo for Socialdemokratiet 2015)
- Liberal Alliances kampagne, ”Du kan godt” (2022):
https://www.youtube.com/watch?v=GbqdeNaZXiE
- Valgvideo for Alternativet 2015:
https://www.youtube.com/watch?v=cm68P6Jaj7I
- Mathias Tesfaye om den nye uddannelsesreform:
https://www.dr.dk/engagement/taet-paa/stil-spoergsmaal-hvordan-vil-regeringen-sikre-at-alle-unge-faar-en-ungdomsuddannelse
- Debatten: ”Uddanner vi til fremtiden?” (10. oktober 2024)
- Den Store Bagedyst (sæson 5, episode 4)
- Reklame for Simple Feast: "Gør det nemmere at leve sundt" (2018
- "Fugle" af Djämes Braun
- "Når mænd græder" af Tobias Rahim (2022)
- Sørine Gotfredsen: "Den grædende mand er ikke et godt tegn" (Berlingske, 8. august 2021)
Indhold
Kernestof:
Diskursanalyse.pptx
Lektier: Læs vedhæftede om diskursanalyse. NB! Der er mange begreber, og det er svært, så det er vigtigt, at I læser det grundigt. Hold særligt øje med begreberne: Diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, konnotationer, differenskæde, flydende betegnere,
Diskursanalyse - Fra Håndbog til Dansk.pdf
Det DK du kender - OPGAVE.docx
Google Drive: Sign-in
TEKST til valgvideo for Socialdemokraterne.docx
Lektier: I skal kunne huske de begreber, vi arbejdede med sidst: diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, konnotationer, differenskæde, flydende betegnere, hegemonisk diskurs, antagonistisk diskurs.
Alternativets valgvideo 2015. Der er brug for nye tanker.
Opgave til Alternativet.docx
Alex' besked til dig: Du kan godt
Opgave til Du kan godt - LA.docx
Du kan godt - TEKST.docx
Lektier: Da lektionen er forkortet, er det nødvendigt, at I læser vedhæftede link hjemmefra. Hav særligt fokus på Mattias Tesfayes svar. Hans nodalpunkt er "Regeringens nye uddannelsesreform". Differenskædens nodalpunkt er "De allerede eksisterende u
LÆS SVARENE fra Mattias Tesfaye: Hvorfor skal unge ikke have samme muligheder for at udskyde deres uddannelsesvalg som deres venner på gymnasiet? | Nyheder | DR
DRTV - Debatten: Uddanner vi til fremtiden?
Ingen lektier:-) Vi arbejder videre med regeringens udspil til ny uddannelsesreform. I dag skal vi se uddrag fra Debatten 10. oktober 2024, "Uddanner vi til fremtiden?".
Gør det nemmere at leve sundt
Opgave til Simple Feast.docx
I dag skal vi selv lave greenwashing for at undersøge, hvor nemt det faktisk kan være. Google Drive: Sign-in
I timen i dag skal vi arbejde med den analyserende artikel, som I skal aflevere i næste uge.
Kønsdiskurser.pptx
Opgave til Fugle.docx
PRØVEEKSAMEN 2025 - Sprog er magt.docx
Rahim Mænd.mkv
Vi holder prøveeksamen i dansk i dag. Emnet er "Sprog er magt", så læs gerne op på begreberne, så I har styr på det. HUSK hørebøffer. Der er både tekst og filmmateriale i spørgsmålet. Modulet starter 9.50 SHARP, så oplevelsen bliver så autentisk som
Tobias Rahim - Når Mænd Græder
Vi starter lige med at samle op på prøveeksamen i går. Så hvis I har spørgsmål, kan I stille dem her. Ligeledes - har I spørgsmål til terminsprøven, er der også mulighed for at stille dem i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Kulturmøder
Læringsmål for forløbet:
- I kan analysere og fortolke forskellige tekster, der tematiserer kulturmøder
- I kan anvende fagbegreber og citater i jeres analyser
- I kan give en grundig definition af realisme samt forklare, hvorfor en given tekst er (eller ikke er) realisme.
- I kan reflektere over, hvilken rolle litteratur spiller i samfundet
- I kan diskutere, hvorvidt litteratur/kunst/fiktion har en pligt til at belyse samfundets problemstillinger
Materiale i forløbet:
Karen Blixen: Uddrag fra "Den afrikanske farm"
Sara Rahmeh: "Betonhjerter" (2023) (VÆRKLÆSNING)
Sara Rahmeh: "Langt væk og lige om hjørnet: digte" (2021) (VÆRKLÆSNING)
Uddrag fra "Yahya Hassan - digte" (2013)
"Afrika" af Nanna Lüders (1985)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet kulturmøder.pptx
Om realisme.pdf
Begrebsoversigt - Kulturmøder.docx
Ingen lektier, men det er vigtigt, at man orienterer sig i PowerPoint og læser teksten om realisme, hvis man ikke er til timen i dag. Ellers får I nogle ikke så fede udfordringer til eksamen.
Karen Blixen - Den afrikanske farm.pptx
Lektier: Læs vedhæftede uddrag fra Den afrikanske farm af Karen Blixen. Når I læser, skal I have fokus på at besvare følgende: Hvordan beskrives Afrika? Giv eksempler på de ord og billeder, som bruges til at beskrive Afrika. Hvordan fremstilles de in
Blixen af Den afrikanske farm.pdf
3.m's memes
Betonhjerter - introduktion.pptx
Lektier: Hele Betonhjerter af Sara Rahmeh SKAL være læst færdig til i dag, hvor vi begynder at arbejde med romanen.
Modulet er virtuelt. I skal i dag lave en film, hvor I formidler jeres analyse af Betonhjerter. Den skal vare ca. 5-7 minutter. Alle gruppemedlemmer skal sige noget i videoen. Husk fagbegreber og citater. I må gerne være kreative i formen, så længe I
Lektier: Læs vedhæftede om autofiktion.
Om autofiktion.docx
Yahya Hassan.pdf
Opsamling - Litteraturens rolle.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Akademisk skrivning
Forløbet havde fokus på den akademiske opgavegenre og de sproghandlinger, der hører hertil. Forløbet fungerede som optakt til SRP.
Indhold
Kernestof:
I skal inden modulet have valgt, hvilken opgave I vil skrive (til afleveringen, som er for til 11. marts) og have læst de tekster, der hører til den valgte opgave. Det vil også være fedt, hvis I er i gang med at skrive opgaven, men det er ikke et kra
Akademisk skrivning.pptx
Vi varmer op til SRP!
SRP 2022 - Gabriel Kabongo-Bentzen.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Værkstedet
Formålet med forløbet er at fintune elevernes analytiske færdigheder i alle tre stofområder.
Dertil vil der i forløbet indgå eksamenstræning i både mundtlig og skriftlig eksamen.
Indhold
Kernestof:
N.F.S. Grundtvig: "Langt høiere Bjerge", 1820
Lyrikanalyse.doc
Vi påbegynder jeres sidste forløb i dansk i dag. Det hedder 'Værkstedet' og har fokus på de metoder, vi har arbejdet med i dansk. Pointen er at få fintunet jeres analytiske skills. Det vil være en god idé lige at komme i tanke om nationalromantikken
Harpens kraft.pdf
Spørgsmål til Eventyrlige fortællinger.docx
Lektier: Læs op på folkeviser og folkeeventyr. I skal kunne forklare de to genrer, når I møder til timen.
Folkeviser.pdf
Folkeeventyr.pdf
Lektier: Genlæs vedhæftede om oplysningstiden og nationalromantikken.
Oplysningstiden - Fra Brug Litteraturhistorien.pdf
Nationalromantikken.pdf
Spørgsmål til #ForDanmark.docx
Spørgsmål til oplysningstiden.docx
Amalie Skram - Forrådt.doc
Lektier: Genlæs vedhæftede PPT om det moderne gennembrud + læs dokumentet om fremstillingsformer. Jeg vedhæfter desuden begrebsoversigten til det moderne gennembrud. Jeg forventer, at I har repeteret det godt hjemme, så vi også kan træne decideret an
Det moderne gennembrud.PPT
Fremstillingsformer.pdf
Det moderne gennembrud - Oversigt.docx
Jakob Ejersbo og Liberty.pptx
Spørgsmål til realisme.docx
Realisme fra Gemini.docx
Lektier: Læs uddraget fra Liberty – I skal kunne gengive handlingen, når I kommer til timen. Læg desuden mærke til fortællerforhold, herunder fremstillingsformer.
ejersbo-uddrag-af-liberty.pdf
Eksamenslæsning på Drev
I dag skal vi tale om, hvad 'sproglig analyse' indebærer. Vi skal derfor arbejde med talegenrer, argumentationsanalyse, retorisk analyse, stilistisk analyse, kommunikationsanalyse og diskursanalyse. Se jeres noter igennem. Hvis I har spørgsmål, er de
I dag repeterer vi mediefaglig analyse. I skal altså ind i den mappe på Drev, der hedder "Klima i medierne", når I skal forberede jer til i dag. Hav styr på nyheder og dokumentar. Og så taler vi selvfølgelig også om analyse af fiktive medier.
Vi holder prøveeksamen i litteratur i dag. Emnet er realisme. Vi starter 11.50 sharp.
Prøveeksamen - Realisme.docx
Sushi Sunshine.docx
I dag samler vi op på alt, og jeg kommer til at stille en million spørgsmål om alt (mundtligt). Vær klar. Det er sidste chance for at vise mig, hvad I kan:-)
Eksempel på god debatterende artikel.docx
I dag skal vi tale om skriftlig eksamen i dansk. Hvordan forberede man sig? Gode råd. Etc. Hvis I har spørgsmål til den skriftlige eksamen, kan I spørge i dag.
MØDEPLIGT! Sidste mulighed for at stille spørgsmål om eksamen i mundtlig dansk - og ellers hygger vi og siger farvel.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Tilladte digitale hjælpemidler
Tilladte digitale hjælpemidler:
https://ordnet.dk/ddo/forside
https://www.ordbogen.com/da/
https://synonymet.dk/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954034", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954034", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954034" }