Titel
6
|
Kulturmøder
Forløbet fokuserer på postkolonialistisk og ideologikritisk læsning af tekster, som omhandler kulturmøder. Vi arbejder her både i en litteraturhistorisk og en sproglig kontekst. Eleverne træner i forløbet evnen til at læse tekster, der tematiserer kulturmøder med fokus på, hvilke grundlæggende verdenssyn og syn på "den kulturelle anden", teksterne udtrykker.
Som en del af forløbet deltager eleverne ved Kat talk med forfatter og poetryslammer Sara Rahmeh.
Læringsmål for forløbet:
I kan analysere tekster om kulturmøder ud fra en postkolonialistisk og ideologikritisk vinkel.
I kan disktuere, hvordan fremstillinger af "det fremmede" i litteratur fra det 20. og 21. århundrede italesætter overbevisninger om kultur og etnicitet.
Centrale begreber:
Postkolonialisme
Konnotationer, diskurs, (nodalpunkt, ækvivalenskæde)
stilleje (høj stil, lav stil), semantiske felter,
Den kulturelle anden, stereotyp, eurocentrisme, dem og os-diskurs, mimicry
Fremmedbilleder: venligt, fjendtligt, arrogant, eksotisk/romantisk, paternalistisk
Litterære tekster:
Rudyard Kipling: "Hvid mands byrde", 1899
Henry M. Stanley: af "Hvordan jeg fandt Livingstone", 1872
Joseph Conrad: af "Mørkets hjerte", 1899
Johannes V. Jensen: af "Aandens stadier", 1928 (uddrag om Afrika)
Karen Blixen: af "Den afrikanske farm", 1937 (uddrag, oprindeligt udgivet under pseudonymet Isak Dinesen)
Yahya Hassan: "Ramadan", "Lige før lukketid" og "Langdigt" (uddrag), Digte, 2013
Christina Hagen: White Girl (2012) (uddrag)
Sara Rahmeh: af "Betonhjerter" (2023), "Jeg kommer fra et land langt væk" (2021)
Eksamensøvelse: Jakob Ejersbo: Liberty (2009) (uddrag af starten)
Medietekster m.m.:
Emil Eggert Scherrebeck: ”Har du også glemt, hvorfor det hedder kolonialvarer?”, i "Information" d. 3. januar 2015
Leksikonopslag: Salomonsens Konversationsleksikon 1915-30: "Grønland" + Den Store Danske 2019: "Grønland"
Aki-Matilda Høgh Dam: tale ved Folketingets debat om rigsfællesskabet, 12. maj 2023 (video + oversat version af talen fra Danske Taler)
Supplerende tekster:
Marianne Rostgaard og Lotte Schou: Kulturmøder i dansk kolonihistorie, Gyldendal, 2010 s. 20-21
Martine Lind Krebs: ”Postkolonialisme”, 2022
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: ”Kolonimagter i den vestlige litteratur” fra Litteraturens veje, Systime, 2019
Omfang: 180 s.
|