Holdet 2022 DA/w - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Louise C. Mathiasen
Hold 2022 DA/w (1w DA, 2w DA, 3w DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sagaer, folkeviser og folkeeventyr
Titel 2 Disney
Titel 3 DHO: Psykiatri
Titel 4 Oplysningstiden
Titel 5 Humor
Titel 6 Romantik og romantisme
Titel 7 Nyheder
Titel 8 Det Moderne Gennembrud
Titel 9 Dokumentar, podcast og reality
Titel 10 Sociale medier og diskurser
Titel 11 Videnskabelig skrivning - minitema
Titel 12 Realismer/modernismer og nyeste tid
Titel 13 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sagaer, folkeviser og folkeeventyr

I dette forløb skal eleverne have indsigt i og kendskab til den helt gamle, norrøne (nordiske) litteratur. Vi arbejder i den forbindelse med sagaer, folkeeventyr og folkeviser.
I arbejdet med sagaen arbejder eleverne med genrens særlige karakteristika og med historikken og teorierne bag genren. I forbindelse med arbejdet med folkeviser skal eleverne lære at identificere ridderviser og trylleviser. De skal desuden have kendskab til folkevisernes stilistiske særtræk og til forskellige fagtermer i den forbindelse. I arbejdet med folkeeventyr skal eleverne ligeledes arbejde med særtræk for disse tekster, og de arbejder ydermere med dybdepsykologisk tolkning.

Materiale:
Gunlaug Ormstunges Saga
Ebbe Skammelsøn
Harpens kraft
Kong Lindorm
"Litteraturens Veje" (2.udg.) af Fibiger og Lütken - side 16-29

omfang: 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Disney

I dette forløb arbejdes der med overgangen fra de gamle til de nye eventyr.
Eleverne introduceres for Disneys særlige fortællestil gennem fagligt oplæg med analytiske øvelser. Der kigges kritisk på Disneys påvirkning og indflydelse. Der er også fokus på Disneys værkers udvikling over tid - her med fokus på kvinderollen, manderollen og skurkerollen.
I forløbet arbejder vi til at begynde med, med kunsteventyr, der bruges som afsæt for træning af den litterære analyse - her med fokus på fortæller og fortælleteknik. Der tages udgangspunkt i H.C. Andersens "Den lille Havfrue".
Eleverne introduceres for den queerteoretiske analyse gennem dels et eksemplarisk eksempel foretaget af dansk mag.art. og ph.d. i litteraturvidenskab Dag Heede med udgangspunkt i H.C. Andersens "Den lille Havfrue" og dels gennem deres værklæsning af Disneys animationsfilm "Frost". Den queerteoretiske analyse af "Frost" munder ud i en produktion af optagede elev-oplæg.
Efterfølgende er der fokus på lyrikanalyse, hvor der tages udgangspunkt i danske oversættelser af Disneysange. Dette munder ud i en analyserende artikel af en individuelt valgt Disneysang.
Eleverne introduceres også undervejs til filmanalysen og dens begreber.

Læringsmål
- At kunne beskrive Disney som institution og den typiske opbygning af deres animationsfilm
- At kunne forholde sig analytisk til mediefagligt materiale
- At kunne analysere et kunsteventyr og adskille det fra samt sammenligne det med et folkeeventyr
- At kunne analysere fortæller og fortælleteknik - både mundtligt og skriftligt
- At kunne behandle/analysere en tekst queerteoretisk
- At kunne lave en queerteoretisk læsning af en film
- At kunne forstå og dokumentere adaptionen fra tekst til film og herunder kunne argumentere for de til- og fravalg, der har været i processen
- At kunne forholde sig nuanceret til den udvikling, der har fundet sted i kvinderollen, manderollen og skurkerollen hos Disneys karakterer

Omfang: 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: Psykiatri

Tværfagligt forløb med historie ifm. DHO.
Eleverne har arbejdet med psykiatri og psykiatrihistorie som tema.
I danskfaget har vi arbejdet med forskellige typer af tekster, hvor der optræder mennesker med psykiske lidelser, udfordringer eller handicap. Vi har kigget på, hvordan disse mennesker bliver fremstillet i kunsten i forskellige litteraturhistoriske perioder. Eleverne har arbejdet med et bredt udvalg af forskellige teksttyper i form af både dokumentar, drama, kampagner, malerier, novelle og folkeeventyr m.fl.
Et primært fokus i forløbet har været på at lære at skrive DHO gennem forskellige skriveøvelser i løbet af forløbet og med afsæt i udvalgte af teksterne til formålet.

Tekster:
Fagtekster fra: https://galskabilitteraturen.systime.dk/
- 1. Indledning
- 2. Galskab i oldtiden
- 3. Det melankolske geni
- 3. Melankoli og depression
- 3. Antologi - om Shakespeare

Om Amalie Skram: https://litteratursiden.dk/anmeldelser/professor-hieronimus-pa-sct-jorgen-af-amalie-skram

Skønlitterære tekster:
- Folkeeventyr: "Kong Lindorm"
- William Shakespeare: "Hamlet" akt 1, scene 2 + akt 3, scene 1
- Nicolai Abildgaard: Hamlet, der viser sin moder faderens spøgelse, ca. 1778.
- Ludvig Holberg: "Den stundesløse", akt 1, scene 5+6
- H.C. Andersen: "Jeg har en Angst som aldrig før"
- Emil Aarestrup: "Angst"
- Amalie Skram: Uddrag af "Paa Sct. Jørgen"
- Tove Ditlevsen: "Pigesind/Kvindesind" - selvvalgte digte
- Carl Nielsen - Symfoni nr. 2

Dokumentar om Tove Ditlevsen:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/tove-i-stykker

Fiktionsfilm:
Malou Reymann: "Ustyrlig" (2022)

NB: Forløbet ligger i Meebook.

Omfang: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oplysningstiden

(Meebook)
Fokus:
Forløbet har til formål at indvie eleverne i Oplysningstiden som litterær periode. De har i den forbindelse læst baggrundslitteratur om perioden, og der har været fokus på Ludvig Holberg og hans dramaer.
Eleverne har i forløbet arbejdet med værket "Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg. De har arbejdet med teksten i forhold til at identificere oplysningstidens karakteristika og dramaets opbygning. Eleverne har i den forbindelse arbejdet med faglige spørgsmål og argumentation, men også kreativt med skuespil/fremførelser og omskrivninger af værket.
Filmen "Jeppe på Bjerget" inddrages og transformationen fra tekst til film diskuteres.
Ligeledes inddrages filmen Jeppe på Bjerget" til diskussion af oplysningstidens idealer. Dette diskuteres fagligt ved bl.a. inddragelse af filmanalyse som metode.

Materiale i forløbet:
"Litteraturens Veje" (2.udg.) af Johannes Fibiger og Gerd Lütken, Systime: Side 108-111
"Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg (hele værket)
"Jeppe på Bjerget" (1981), Kaspar Rostrup
"Op! Al den Ting, som Gud har gjort" af Brorson (om pietismen)

Værklæsning:
"Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg

(Meebook)
Fokus:
Forløbet har til formål at indvie eleverne i Oplysningstiden som litterær periode. De har i den forbindelse læst baggrundslitteratur om perioden, og der har været fokus på Ludvig Holberg og hans dramaer.
Eleverne har i forløbet arbejdet med værket "Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg. De har arbejdet med teksten i forhold til at identificere oplysningstidens karakteristika og dramaets opbygning. Eleverne har i den forbindelse arbejdet med faglige spørgsmål og argumentation, men også kreativt med skuespil/fremførelser og omskrivninger af værket.
Filmen "Jeppe på Bjerget" inddrages og transformationen fra tekst til film diskuteres.
Ligeledes inddrages filmen Jeppe på Bjerget" til diskussion af oplysningstidens idealer. Dette diskuteres fagligt ved bl.a. inddragelse af filmanalyse som metode.

Materiale i forløbet:
"Litteraturens Veje" (2.udg.) af Johannes Fibiger og Gerd Lütken, Systime: Side 108-111
"Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg (hele værket)
"Jeppe på Bjerget" (1981), Kaspar Rostrup
"Op! Al den Ting, som Gud har gjort" af Brorson (om pietismen)

Værklæsning:
"Jeppe på Bjerget" af Ludvig Holberg

Omfang: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Humor

(Meebook)
Forløbet omhandler humor, og fokus er, hvordan vi bruger/kan bruge sproget til at skabe humor. Forløbet har til formål at udvikle elevernes sproglige bevidsthed. Eleverne skal opnå kendskab til nye fagtermer i forhold til den sproglige analyse af en tekst.

Nøgleord:
- Humorteorier (forløsningsteorien, uoverensstemmelsesteorien, overlegenhedsteorien)
- Humorens betingelser (fælles viden og fælles overbevisninger)
- Stilistik og sproglige virkemidler - herunder især sproglig flertydighed
- Sproghandlinger: indirekte/direkte sproghandlinger
- Grices samtalemaksimer + høflighedsprincipperne

Materialeoversigt:
- Teoriteksterne til forløbet er taget fra bogen "Humor i dansk" af Michael Balle Jensen, Systime, 2007
- Anders Mattesen: "Flodulve": https://www.youtube.com/watch?v=WOKTh9NcxpQ&t=1s
- Linje 3: "Det hedder det ikke": https://www.youtube.com/watch?v=aX60bWCaT7M&t=1s
- Ørkenens sønner: "Lollipop-sangen": https://www.youtube.com/watch?v=IGkHlh1x_yo
- Jacob Taarnhøj: "Nydansk": https://www.youtube.com/watch?v=8zoXM2qab8I
- Rune T. Kidde: "Den grumme ælling" fra "Ækle Æventyr"
- Anders Mattesen: "Sorte kugler" - 3 klip fra filmen
- "'Terkels far' forstår ikke norsk røre" af Otto Lerche, bragt i Politiken 17/10-2005: https://politiken.dk/kultur/art4868718/Terkels-far-forst%C3%A5r-ikke-norsk-r%C3%B8re
- ""Terkel i Knibe" i knibe i Norge", DR, 17/10-2005
- "Terkel i knibe" (film: medieværk), instrueret af Thorbjørn Christoffersen, Kresten Vestbjerg Andersen, Stefan Fjeldmark, 2/4-2004
- samt diverse sjove videoer fra YouTube, som eleverne fandt undervejs i forløbet, som de ikke kunne leve uden :-)

Omfang: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantik og romantisme

Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab med romantikken som periode og kan identificere de forskellige understrømninger og deres karakteristika. Vi vil via tekstnedslag kigge nærmere på bl.a. universalromantikken, nyplatonismen, nationalromantikken, den poetiske realisme og romantismen.
Vi har også fokus på Freuds begreb "das unheimliche" og arbejder med, hvad der gør en tekst uhyggelig. Vi arbejder med uhyggelige tekster og eleverne producerer deres egne uhyggelige fortællinger.


Nøgleord:
Universalromantikken
Nyplatonisme
Nationalromantik
Poetisk realisme
Romantisme

Materiale:
"1800-tallet på vrangen" 1. afsnit: https://www.dr.dk/studie/historie/1800-tallet-pa-vrangen
"Litteraturhistorien på langs og på tværs" : De første fire afsnit af kapitel 5 om den tidlige romantik: https://litthist.systime.dk/?id=124
"Guldhornene" af Adam Oehlenschläger
Third Ear: "Guldhornene"
”Indvielsen” af Schack Staffeldt
”Der er et yndigt land” af Adam Oehlenschläger
"I Danmar er jeg født" af H.C. Andersen
Selvvalgt julesalme: https://www.folkekirken.dk/aarets-hoejtider/jul-og-advent/om-julen/julesalmer
"Nyaars-morgen" af Grundtvig
"Det er lidt mærkeligt at sige Gud" af Jakob Steens, bragt i Kristeligt Dagblad, 2009: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/det-er-lidt-mrkeligt-sige-gud
"Nattevagten" (1994) af Ole Bornedal
"Den sorte kat" af Edgar Allan Poe
”Sildig Opvaagnen” af Steen St. Blicher
”Paa Sneen” af Emil Aarestrup
”Skyggen” af H.C. Andersen

Værklæsning:
"Sildig Opvaagnen" af St. St. Blicher

Omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Nyheder

Eleverne arbejder med moderne nyhedsformidling med særligt fokus på TV-nyheder. Som et led i forløbet forholder eleverne sig til nogle af de nye problematikker ift. fake news og click bait samt årsagerne bag disse begrebers opståen.

Værk: Analyse og fremlæggelse af hel nyhedsudsendelse. (Medieværk)

Læringsmål til forløbet
- I kan beskrive og forholde jer reflekteret til forskellige nyhedsmedier og deres rolle i nyhedsdækningen.
- I kan huske og beskrive nyhedskriterierne samt forklare, hvordan nyhedskriterierne opfyldes i forskellige nyhedstekster.
- I kan huske og beskrive de forskellige nyhedsbehov og identificere, hvilke behov forskellige nyheder forsøger at tilgodese.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til nyhedstekster fra forskellige medier.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til falske nyheder og click bait og indgå i en diskussion i forhold til, hvorfor det er opstået.
- I kan forholde jer kritisk og analytisk til satire som nyhedsform.

Omfang: 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det Moderne Gennembrud

I dette forløb skal I arbejde med den litteraturhistoriske periode Det Moderne Gennembrud. Vi lægger ud med at se dokumentaren "1800-tallet på vrangen" - afsnit 6, hvor vi har fokus på de overordnede træk i perioden og på Georg Brandes som frontfigur for den nye måde at skrive på. I skal i løbet af forløbet stifte bekendtskab med, hvordan samfundsforholdene i perioden var med til at forme indholdet og skrivemåden i litteraturen.  
Vi arbejder med naturalisme og impressionisme i litteraturen ud fra forskellige noveller.
Vi laver en værklæsning af ”Et Dukkehjem” af Henrik Ibsen og taler i den forbindelse også kort om sædelighedsfejden. Værklæsningen munder ud i gruppefremlæggelser med følgende fokuspunkter:

- Det naturalistiske drama
- Personkarakteristik og komposition
- Metaforik og symbolik
- Modtagelsen af dramaet i samtiden
- Nye fortolkninger af dramaet i dag

VÆRKLÆSNING: Et Dukkehjem af Henrik Ibsen

Læringsmål
- I kan huske og forklare karakteristika ved det moderne gennembrud
- I kan huske og forklare Georg Brandes’ holdninger til litteraturen, og I kan reflektere over hans betydning for udviklingen i den danske litteratur
- I kan forklare, hvad naturalisme og impressionisme vil sige, og I kan identificere de to skrivemåder i tekster fra perioden
- I kan analysere og fortolke tekster fra perioden, og I kan identificere karakteristika fra perioden i teksterne

Omfang: 125 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Dokumentar, podcast og reality

I forløbet beskæftiger vi os med medieret virkelighed i form af realityprogrammer og dokumentar - herunder også podcast-formatet.

Vi tager udgangspunkt i dokumentargenren og dens forskellige fremstillingsformer - herunder observerende, autoritativ, poetisk og deltagende dokumentar.
Vi arbejder i forlængelse med den dokumentariske genre med podcasten som format med særligt fokus på True Crime-genren, dens opbygning og virkemidler. Vi diskuterer genrens etik og moral. Som en del af temaet producerer eleverne deres egen True Crime-podcast.
I arbejdet med reality-genren tager vi udgangspunkt i en definition af reality-genren og dens forskellige former og temaer. I analyserne har vi særligt fokus på forholdet mellem autenticitet og iscenesættelse af de medvirkende personer gennem filmiske virkemidler.

Forløbet inkluderer desuden træning af analyse af levende billeder.

I forløbet arbejder vi med "Narret til porno" som medieværk.

Centrale begreber:
- Realityyper: Realityshow, -serie og -magasin
- front stage, backstage, middle region
- Realitygenrer: Gameshow, docusoap, reality-magasin, talentshow, celebrityprogrammer, professionsprogrammer, makeoverprogrammer
- Komposition
- autenticitetsmarkører/faktakoder - fiktionskoder
- Dokumentariske fremstillingsformer: dybdeborende/autoritativ, observerende, poetisk, deltagende


Tekster:
- Fibiger og Asmussen: Den medierede virkelighed (2013) kapitel 6 "Dokumentar og Reality"
- TV2: "Operation X: Narret til porno", 5. september 2006
- Dorte Palle, Martin Houlind og Mimi Olsen: "Podcast", Dansklærerforeningens Forlag (2020) s. 70-73 og s. 106-125
- Third Ear: "Kvinden på isen" (2014): https://thirdear.studio/da/pods/kvinden
- Katrine Wiedemann: "True crime lærer os, at det er OK at bruge andres død onanistisk", bragt i Information 3. oktober 2019 - https://www.information.dk/debat/2019/10/true-crime-laerer-ok-bruge-andres-doed-onanistisk
- videnskab.dk: "True crime: Hvorfor er vi så vilde med mord?" - https://videnskab.dk/kultur-samfund/true-crime-hvorfor-er-vi-saa-vilde-med-mord/ (video)
- Paradise Hotel, sæson 6 afsnit 4
- DR1: TV!TV!TV!: Reality (7.2 2011)

I undervisningen har vi set diverse klip fra forskellige realityshows, som eleverne har brugt som eksempler, vi har set små klip fra forskellige dokumentariske fremstillingsformer og hørt lydbidder fra forskellige podcast-formater.

Omfang: 150 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Sociale medier og diskurser

i arbejder med kommunikation på sociale medier. Vi fokuserer i forløbet særligt på danske politikeres og influenceres kommunikation på f.eks. Facebook, Twitter og Instagram.
Vi anvender begreberne face (negativt face, positivt face), front stage, middle region, back stage, envejskommunikation/flervejskommunikation, høflighedsmaksimer,, influencere, algoritmer og ekkokamre, og vi analyserer bl.a. udvalgte opslag fra politikere og influencere på forskellige sociale medie-platforme, idet vi træner kommunikationsanalyse samt argumentationsanalyse og samspil mellem billede og tekst.
Eleverne laver i par en samlet analyse af en selvvalgt Instagramprofil, der præsenteres i et mundtligt oplæg for klassen.

Vi diskuterer desuden den kommunikation og debatkultur, der præger de sociale mediers kommentarspor og taler om saglig/usaglig argumentation samt fejltyper og argumentationskneb, herunder stråmandsargumenter og ad hominem-argumenter.

Efterfølgende arbejder vi i kontekst med politikere på sociale medier med diskursanalysen og dens begreber, herunder begreberne nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde, antagonisme, hegemoni, flydende betegner og konnotation samt denotation.

Tekster:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2017: s. 272-277 (om kommunikation på sociale medier)
Mimi Olsen m.fl.: Dansk i tiden, Systime, 2022 s. 397-399 (om face), 402-403 (om politikere på sociale medier, 407-408, 411-413 (om algoritmer, ekkokamre og uhøflighed)
Pia Kjærsgaards tale på DF's årsmøde 18. september 2010
Alex' besked til dig: Du kan godt (YouTube): https://www.youtube.com/watch?v=GbqdeNaZXiE

Yderligere materialer:
Derudover har eleverne analyseret en række selvvalgte Instagramprofiler samt en række selvvalgte opslag fra politikere på de sociale medier


Omfang: 60 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Videnskabelig skrivning - minitema

Forløbet havde fokus på den akademiske opgavegenre og de sproghandlinger, der hører hertil. Forløbet fungerede som optakt til SRP.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Realismer/modernismer og nyeste tid

I dette litterære forløb arbejdes der inden for rammen 'realisme og modernisme'. I den forbindelse diskuteres, hvordan og hvorfor en tekst kan kategoriseres som realisme og/eller modernisme - herunder hybrider/sammenblandinger.
Vi har i forløbet arbejdet med litteratur fra 1800-tallet og fremefter. Undervejs i forløbet har vi også diskuteret samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Al faglitteratur er hentet fra bogen "Realismer - Modernismer" af Auring og Svendsen, Systime.

Eleverne har også - som en del af forløbet - haft udblik til nyeste tids litteratur og dens udvidelse af genrerbegreberne (f.eks. i kontekst med tværmedialitet og tværæstetik) og autofiktion.

Eleverne har læst Alexandre Nsonis digtsamling "I Afrika fødes der ikke drenge - kun mænd"
Eleverne har læst en individuelt valgt roman


Tekster læst i forløbet:
"Realismer - Modernismer" af Auring og Svendsen, Systime - side 7-29
Johannes V. Jensen: "Oktobernat"
Tom Kristensen: "Det blomstrende Slagsmaal"
Per Lägerkvist: "Lyft dig paa blodiga vingar"
Rolf Jacobsen: "Dynamoen"
Karen Blixen: "Ringen"
Martin A. Hansen: "Agerhønen"
Peter Seeberg: "Patienten"
Klaus Rifbjerg.: "Livet i badeværelset"
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag"

Nyeste tids litteratur:
"Tendenser i nyste tids litteratur" fra: https://litthist.systime.dk/?id=294
Alexandre Nsoni: "I Afrika fødes der ikke drenge - kun mænd" (2021)

Omfang: 70 sider (hertil digtsamling og individuelt valgt værk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Tilladte hjælpemidler

Oversigt over tilladte hjælpemidler:

https://ordnet.dk/ddo/forside
https://www.ordbogen.com/da/
https://synonymet.dk/
meebook.com (adgang til de forløb, der er kørt via platformen)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer