Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Sarah Djurhuus
|
Hold
|
2022 DA/x (1x DA, 1x DA (puljetid), 2x DA, 2x DA (puljetid), 3x DA, 3x DA (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb
Eleverne arbejder med argumentation, retorik og nyhedskriterier. Deres arbejde fokuserer på den grundlæggende teori, og hele arbejdet munder ud i et arbejde med en tale, som skal være med i en konkurrence mellem byens gymnasier.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grundskrivning
Obligatorisk skriveforløb, hvor eleverne lærer at skrive gode afsnit, der er bygget op med emnesætninger, understøttende sætninger og opsamlende sætninger.
Der arbejdes med remediering af fx folkevise (Ebbe Skammelsen) og dvs aktuelle emner.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ordet fanger
Dette forløb har fokus på kommunikation, argumentation, nyhedskriterier og retorik. I forløbet skal eleverne arbejde med "god" kommunikation, hvordan argumenter hænger sammen, og hvilke virkemidler der anvendes i argumenterende tekster og taler.
Læringsmål:
Elever skal kunne identificere relevante begreber og virkemidler (se nøglebegreber) i argumenterende tekster og taler.
Eleverne skal kunne analysere argumenterende tekster og taler med hjælp fra relevant teori og med relevant fagterminologi.
Eleverne skal kunne anvende ovenstående viden i egen produktion af taler og tekster.
Nøglebegreber:
Den udvidede argumentationsmodel
appelformerne
troper (billedsprog)
retoriske figurer
Det retoriske pentagram
Samtaledemokrati
Kocks kriterier for god argumentation
Argumentationsfejl (se Håndbog til dansk)
Tre dimensioner af et godt argument (Kock)
Tekster:
Ordet fanger (Dokumentar af Helle Hansen, 2002)
Hvad er retorik (Ud med sproget) af Helle Borup 2008
Praktisk argumentation p 11-21(At argumentere for en holdning)
Appelformerne p. 4-10)(At argumentere for en holdning af Ellen Holmboe)
De tre appelformer (video fra studieportalen)
Kronprins Frederiks bryllupstale (youtube)
De tre talegenrer (Håndbog til dansk)
Situationen bestemmer p. 73-80 (Ud med sproget)
Du får ikke din ungdom tilbage (ASH)
"Integration eller kaos" af Pernille Frahm, 2005 i Politiken
Der skal være en grænse (DF valgvideo)
"Danmark har forstået, at der er forskel på indvandrere" kronik af Peter Skaarup i Politiken d 29. august 2011
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Oplysningen og romantikken (DHO-forløb)
Eleverne arbejder med oplysningstiden og nationalromantikken. I forløbet arbejder eleverne med, hvordan samfundet påvirkede den kunstneriske udfoldelse, og hvilke muligheder der var for at skrive og mene, hvad man ville. I den forbindelse har der været fokus på Holberg og hans fremstilling og fortale for kvinder, samt romantikkens nationalromantiske strømning.
Forløbet er samtidig et litteraturhistorisk forløb der forbereder eleverne på at skrive DHO.
Tekster:
Litteraturhistorie fra Brug litteraturhistorien (p. 69-85)
Holberg og kvinderne, Kløgt før køn fra Rundt om Holberg
https://rundtomholberg.dk/
"Cocklecu" Uddrag Niels Klim 1741
Hvad er oplysning? (Immanuel Kant)
Zille Hansdottir, Forsvar for kvindekønnet, 1722 af Holberg
En kongelig affære (film)
Det er et yndigt land (Oehlenschläger)
I Danmark er jeg født (H. C. Andersen)
Begreber og nøgleord:
Hvem var Holberg?
Rationalisme
Den franske revolution
Struensee
Trykkefriheden
Enevælde
Frihed og lighed
Religion
Fornuft
Hvad mener Kant, når han siger: “Vov at vide! Hav mod til at bruge din egen forstand!?”
Nationalromantik som strømning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Sproghandlinger - hvad mener du egentligt?
Beskrivelse af Sproghandlinger - hvad mener du egentligt?
I dette forløb skal eleverne beskæftige sig med sproghandlinger. Hvad siger vi egentlig, når vi taler? Og hvorfor siger vi det? Når vi taler, handler vi for at regulere verdenen med sproget, deraf navnet sproghandlinger. Forløbet bygger ovenpå det eleverne lærte om sproghandlinger i grundforløbet.
Formålet med dette forløb er, at eleverne bliver i stand til at genkende og analysere forkellige sproghandlinger. De skal arbejde med teorien bag sproghandlingerne. Desuden skal eleverne arbejde med argumentation.
I forbindelse med forløbet skal eleven lære:
At identificere de forskellige sproghandlinger i ytringer
At analysere sprog og deri anvendte sproghandlinger
At relatere og skabe sammenhæng mellem sproghandlingsteori og autentisk sprog
At analysere teksters argumentation.
Begreber:
Regulerende sproghandling
Informerende sproghandling
Samtaleregulerende sproghandling
Følelses- og selvfremstillende sproghandling
Rituel sproghandling
Sproghandlingens 4 forhold
Effektivitetsprincippet
Direkte og indirekte sproghandlinger
Vellykket tale
Påstand
Belæg
Hjemmel
Den udvidede argumentationsmodel
Høflighedsmaximer
Kommunikationssituationen
Performative verber
Indirekte sproghandlinger
Ansigtstruende handlinger og dæmpning
Tekster:
De fem sproghandlinger mm s. 179- 191 fra Håndbog i dansk af Ole Schultz Larsen
En pinlig middag uddrag fra Matador
Interview med Ghita Nørby (Iben Zeuthen)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Det moderne gennembrud
Forløbsbeskrivelse:
I forløbet er der fokus på det moderne gennembrud. Eleverne skal arbejde med litteraturhistoriske karakteristika. I den forbindelse lægges der fokus på naturalisme, impressionisme, kvindernes rolle og den sociale indignation.
Begreber:
Naturalisme
Realisme
Impressionisme
Urbanisering
Naturvidenskab
Det moderne gennembruds mænd
Sædelighedsfejden
"At sætte problemer under debat"
Litterær analyse og dens begrebsapparat
Materiale:
Litteraturens Veje: 194-125
Hovestrømninger (Uddrag), 1871 af Brandes
To verdener af J. P. Jakobsen
Foran Alteret af Herman Bang
Impressionisme - en lille replik af Herman Bang
Naadensbrød af Pontoppidan
En rose af Amalie Skram
Støv af Olivia Levison
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Dokumentar - den kreative virkelighed
Forløbsbeskrivelse:
Forløbet fokuserer på dokumentaren og særligt vores opfattelse af dokumentaren som virkelighedsafspejlende. Eleverne skal se "Narret til Porno, Operation X" og "Herlufholms hemmeligheder" og arbejde med de to dokumentares virkemidler og genre. Derudover skal eleverne arbejde med forskellige dokumetarklip, der repræsenterer andre dokumentaristiske genrer.
Læringsmål:
At kunne beskrive og identificere forskellige dokumentargenrer
At kunne analysere en dokumentar og dokumentarklip med udgangspunkt i danskfaglige begreber
At kunne forholde sig kritisk til dokumentaren som virkelighedsafspejlende.
At kunne reflektere over genreforskellene mellem dokumentar og reality
Tekster:
Trailer fra "An inconvinient truth"
Klip fra "Greygardens"
Klip fra "Berlin sinfonie eine Grossstadt"
Klip fra "Min morfar forfra"
Klip fra "Solo"
Klip fra "Amadillo"
Klip fra "Blodets bånd"
"Narret til porno" Operation X (2004)
Herlufholms hemmeligheder (Værk)
Baggrundstekster:
Værktøjskassen fra
Fat om dokumentaren (uddrag p 6-30) af Synnøve Kærland og Torben Blankholm
Begreber:
Den klassiske dokumentar
Den observerende dokumentar
Den poetiske dokumentar
Den undersøgende dokumentar
Alle typer af virkemidler fra "værktøjskassen"
Kommunikationssituationen
Aktantmodellen
Berettermodellen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Selvfremstilling i kunsten
I dette forløb skal eleverne arbejde med begreber og tekster, der knytter sig til selvbiografien og selvfremstilling i tekster (herunder også film).
I forløbet er der fokus på tekster fra nyere tid, og eleverne læser værket "Den der lever stille" af Leonora Christina Skov.
Der arbejdes med forskellige begreber og mindre uddrag af tekster samt med filmen "Sorg og glæde". En vigtig pointe med forløbet er at give eleverne en erkendelse af, hvordan man via litteraturen kan fremstille sig selv, men også hvordan den hjælper den enkelte med at forstå sig selv.
Læringsmål:
- kendskab til genren
- biografisk læsning
- viden om medialisering af forfatteren
- næranalyse af performativt biografistiske værker
- diskutere etiske aspekter af værkerne
- reflektere over erindring som fiktionalisering
- kritisk bevidsthed omkring andres og egen selviscenesættelse
Begreber:
Hovedstolen
Dobbeltkontrakten
Performance
Fakta-fiktionskoder
Parateksten (herunder epi- og peritekst)
Fiktionalisering
Performativ biografisme
Autofiktion (de forskellige typer)
Elsker elsker ikke af Niels Lyngsø
Morfeusdigtet af Niels Lyngsø
Stemmehjernet af Niels Lyngsø
Den der lever stille af Leonora Christina Skov (VÆRK)
Fingeraftryk og fingerrulninger af Claus Beck Nielsen
Konfirmation af Lone Hørslev
Fido Dido af Dy Plambeck
Min kamp (uddrag p 7-10 og 315-319)
Knausgård og virkeligheden af Claus Nielsen fra d. 3 sep. 2014
Afsnit fra "Sundholm læsegruppe"
Sorg og glæde (VÆRK)
Anmeldelse af Klaus Rifbjerg fra d. 13. nov. 2013
Mageløst vås af Christian Braa Thomsen (svar på Riffbjergs anmeldelse)
Til dem, det måtte interessere af Nils Malmros fra d. 30. juni 2014
Jeg er ikke uhæderlig af Nils Malmros fra d. 17. nov. 2013
At miste sin egen fortælling af Line Arlien-Søborg
Kan genrejse kærligheden af Mons Bissenbakker fra d 20 dec. 2013
Baggrundstekster:
Filmanalyse fra Håndbog i dansk af Ole Schultz
Fakta- og fiktionskoder fra Håndbog i dansk af Ole Schultz
Fortællertyper fra Håndbog i dansk af Ole Schultz
Fremstillingsformer fra Håndbog i dansk af Ole Schultz
Selvfortalt (uddrag 11-29) af Poul Behrent
Brug litteraturhistorien Det nye årtusind: Autofiktive tendenser 277-296
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Romantikken
Eleverne arbejder med romantikken som litterær periode. Der er i forløbet fokus på periodens forskellige strømninger, og der lægges vægt på at forstå, hvordan strømningerne sætter deres særegne aftryk litteraturen.
Tekster:
Guldhornene af Adam Oehlenschläger
Liljen og dugdråben af Schack Staffeldt
Sildig opvågnen af Steen Steensen Blicher (VÆRK)
På sneen af Emil Aarestrup
Litteraturens veje 137 - 150
Brug litteraturhistorien 95-134
Begreber og nøgleord:
Monisme
Paradigmeskifte
Universalromantik
Nationalromantik
Nyplatonisme
Biedermeier
Poetisk realisme
Panteisme
Organismetanken
Den upålidelige fortæller (Sildig opvågnen)
Litterær analyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Talens magt
Forløbet Bygger ovenpå et mindre forløb fra 1g, hvor eleverne arbejdede med at analysere taler. I dette forløb repeterer vi Cicero og arbejder videre med træning af analyser af taler.
Tekster:
"Tale til Godhavnsdrengene og andre børnehjemsbørn" 13/8/19 af Mette Frederiksen
"Tale på minnemarkeringen for ofrene for massakren på Utøya " d. 25/7/11 af Jens Stoltenberg
Belinda tale i filmen"Royal Blues" (1997) instrueret af Lotte Svendsen
Nøglebegreber.
Ciceros pentagram
Kommunikationssituationen
De tre talegenrer
Komposition
Sproglige virkemidler (metaforer, symboler, intertekstuelle referencer, gentagelser, antiteser, ordklasser, evt semantiske felter mm)
Sproglige figurer: (anafor, epifor, trikolon, allitteration assonans mm)
Appelformer
Opmærksomhed på evt. skjult eller åbenlys argumentation i taler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Sommerfugledalen
Forløbsbeskrivelse
I dette forløb skal eleverne arbejde med stilistik det vil sige tekstkarakteristik på sprogligt grundlag. Hvad er sprogligt karakteristisk i en tekst / et tekststykke, hvad træder i forgrunden og påkalder sig opmærksomhed, og hvilket tekstpræg skabes dermed? Og hvordan forholder dette sig til genre og kommunikationssituation? Den stilistiske analyses ambition er således en præcis karakteristik af det sproglige udtryk, af de sproglige valg der er kendetegnende for teksten.
Der er særligt fokus på formen sonetkrans.
Fx skrives der i en tekst kun i meget korte sætninger – hvorfor dette valg, hvad signaleres der, hvilken virkning har det? Fx bruges der i en tekst hele tiden metaforer når noget skal forklares - hvorfor dette valg, hvad signaleres der, hvilken virkning har det? Fx bruges der i en tekst hele tiden han i stedet for jeg selv om det er afsenderen selv der taler - hvorfor dette valg, hvad signaleres der, hvilken virkning har det? – Sådanne spørgsmål vil være karakteristiske i en stilistisk undersøgelse.
Læringsmål:
- Eleverne kan identificere forskellige stilarter
- Eleverne kan analysere og fortolke på en given teksts syntaks
- Eleverne kan identificere, analysere og fortolke en given teksts
billedsprog og figurer
- Eleverne har kendskab til og kan analysere en teksts kognitive og strukturelle metaforer
- Eleverne kan anvende analytiske iagttagelser i en fortolkning
Begreber:
Lav stil
Normal stil
Høj stil
Denotation/konnotation
ordklasser,
semantiske felter
hypotakse sætningsstrukturer
paratakse sætningsstrukturer
analytisk/syntetisk sprog
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Litteraturlex (Kanon)
I forløbet fokuseres der på, at eleverne skal opnå en sikkerhed i de forskellige litteraturhistoriske perioders kendetegn. I forløbet er der fokus på litteraturhistoriske nedslag samt den tekstnære analyse.
Læringsmål:
- Eleverne skal kunne identificere litteraturhistoriske karakteristika i forskellige tekster fra forskellige litteraturhistoriske perioder med fokus på begreberne modernisme og realisme
- Eleverne skal kunne lave næranalyser litterære tekster
Nøglebegreber:
Fortælleteknik
fortællerforhold
sproglig analyse
symbolik
komposition
semantiske felter
morfologi
det moderne gennembrud
begyndelsen af 1900-tallet
ekspressionisme
modernisme
realisme
absurdisme
Tekster:
Foråret kommer til cafeen (Broby-Johansen)
BORDELPIGE DRÆBER UFØDT (Broby-Johansen)
Forsvarstale for Blod (Broby - Johansen)
Vierge Moderne (Edith Södergran)
Et blomstrende slagsmål (Tom Kristensen)
Agerhønen af Martin A. Hansen
Uddrag af Pelle Erobreren af Martin Andersen Nexø
Uddrag af Arbejderen af Johannes V. Jensen
Livet i badeværelset af Klaus Rifbjerg
Patienten af Peter Seeberg
Baggrundstekster:
Realismer - Modernismer p. 30-31
Brug littetaturhistorien
Uddrag af Litteraturens veje
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Repetition
Eleverne arbejder med at repetere forløb fra særligt 1 og 2 g.
Tekster:
Naadensbrød af Pontoppidan
Danmarks Trøst af Grundtvig
Maj Mys Nytårstale
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Hjælpemidler til den skriftlige eksamen
Tilladte Hjælpemidler til skriftlig eksamen:
Håndbog til dansk
Brug litteraturhistorien
Min læring
Ordnet.dk
Ordbogen.com
Alle noter og tekster fra undervisningen og fra opgaver, som er downloadet på computeren.
OBS: Det er IKKE tilladt at bruge app-writer til prøven med mindre man er ordblind.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954041",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954041",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954041"
}