X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 HI/i - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Historie A
Lærer(e)
Denise Nielsen
Hold
2022 HI/i (
1i HI
,
2i HI
,
3i HI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Vikingetid?
Titel 2
Sparta
Titel 3
Køn i kontekst
Titel 4
Amerika - USA
Titel 5
Imperialisme
Titel 6
Folkedrabet i Rwanda
Titel 7
Hitlers vej til magten
Titel 8
Den kolde krig
Titel 9
Kina efter 1949
Titel 10
Danmark i krig
Titel 11
Kronologi og eksamenstræning
Titel 12
Tilladte digitale hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Vikingetid?
Beskrivelse:
I forløbet om Vikingetiden skal vi overordnet beskæftige os med spørgsmålene:
- Hvordan kan vi vide noget om vikingetiden?
- Hvorfra har vi vores viden om vikinger?
- Hvilke kilder har vi, og hvad kan vi bruge dem til?
Vi vil i forløbet beskæftige os meget med historiefagets metode, så eleverne bliver trygge med kildekritikken.
Læringsmål:
I kan beskrive vikingetiden.
I kan huske og gengive centrale kendetegn ved vikingetiden.
I kan forklare, hvordan vi kan vide noget om vikingetiden.
I kan forklare, hvilke kilder vi har til vikingetiden, og I kan reflektere over og/eller stille spørgsmål til, hvilke spørgsmål disse kilder giver os svar på.
I kan reflektere over den historiebrug, der i dag knytter sig til vikingetiden og vikingerne.
Materiale:
Grundbog til Danmarkshistorien, side 45-47: ”En arabisk købmand om Hedeby” + ”Vikingerne ved Volga”
Grundbog til Danmarkshistorien. Side 27-31
Grundbog til Danmarkshistorien. Side 38-43 ("Rigs vandring")
Grundbog til Danmarkshistorien, side 32 + side 44 (Danmarks kristning)
Grundbog til Danmarkshistorien, side 47-49 (Sven Tveskægs erobring af England)
Grundbog til Danmarkshistorien, side 36-37 + 63
”Vikingetogter” + ”Vikingetogter i England” (Fra
Danmarkshistorien.dk
)
"Farvel til vikingetiden" af Anders Lundt (2018)
”Historien om Danmark” (afsnittet om vikingetiden) fra DR
Indhold
Kernestof:
Introduktion til Historie A i 1.i.pptx
Hej 1.i! Jeg glæder mig til at møde jer:-) I timen i dag skal vi lære hinanden at kende og åbne historiefaget, så I får en fornemmelse af, hvad I kan forvente af faget. Der er selvfølgelig ingen lektier til timen i dag. De bedste hilsner Denise
Introduktion til forløb om vikinger.pptx
Om vikingetiden.pdf
Heller ingen lektier til i dag! Nyd det:-)
Andres syn på vikingerne.pptx
Lektier: Tekst nr. 5 i Grundbog til Danmarkshistorien (45-47): Vikingerne ved Volga + Tekst 4 i Grundbog til Danmarkshistorien: En arabisk købmand i Hedeby (begge tekster er vedhæftet timen her). Lav et lille resumé af hver tekst, så I kan huske, hva
Kilder til andres syn på vikingerne.pdf
Rigs vandring.pptx
Lektier: “Rigs vandring” (Det er en ret lang tekst, så når I læser, skal I prøve at finde ud af, hvad den helt overordnet handler om).
Rigs vandring.pdf
Lektier: I skal have jeres rap om Rigs Vandring færdig (I får lige det første kvarter til at øve jer). Dertil skal I læse de to artikler, der er linket til her på timen. Tag noter til artiklerne, så I kan huske, hvad de handler om. Hav fokus på rigsd
Vikingetiden, ca. 800-1050
Vikingetogter i England 793-896
IKKE lektie - vi læser teksten i timen. Læs kilden "Sven Tveskægs erobring af England", tekst 6 i Grundbog til Danmarkshistorien (47-49). Den er vedhæftet timen her som pdf. Lav gerne et lille resumé af kilden, så I kan huske, hvad den handler om.
Sven Tveskægs erobring af England.pdf
Runesten - levn eller beretning.pptx
Læses i timen: Læs på Danmarkshistorie.dk om Jellingstenene: http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/jelling-stenene-ca-935-985/
Danmark bliver kristent.pptx
Ingen lektier - vi læser de vedhæftede kilder i undervisningen.
Danernes kristning.pdf
Farvel til Vikingetiden.docx
5 ting, du skal vide om vikingetiden
Mysteriet om hornhjelmen.pptx
Farvel til Vikingetiden.pptx
Ingen lektier:-) Det bliver en sindssyg time i dag. Først får I endelig afsløret mysteriet om hornhjælpen, og så skal vi diskutere, hvorfor vi overhovedet kalder perioden for vikingetiden, for hvorfor gør vi egentlig det? SINDSSYGT SPÆNDENDE bliver d
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Sparta
Forløb om oldtidens Grækenland med fokus på Sparta, OL og Slaget ved Thermopylæ.
Læringsmål for forløbet:
- I kan huske og beskrive oldtidens Grækenland i overordnede træk.
- I kan reflektere over OL i oldtiden i forhold til OL i dag.
- I kan forklare samfundsindretningen i det spartanske samfund.
- I kan analysere historiske kilder og forholde jer kildekritisk til dem.
- I kan forklare, hvordan Slaget ved Thermopylæ opstod og udviklede sig.
- I kan formidle historie.
- I kan forklare, hvordan spillefilm kan fungere som historieformidling samt reflektere over den rolle spillefilm kan spille i forhold til vores udvikling af historiebevidsthed.
Materiale:
"Fra oldtiden til enevældens samfund", side 43-51.
"Ansigt til ansigt med grækerne, side 16-18, side 66-68, side 78, side 84-86 og side 100-106.
"Fakta- og fiktionskoder" fra "Historie i levende billeder".
300 (Review) af Peter Bradshaw fra The Guardian (2007)
Spillefilmen 300
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Polis - idealbeskrivelse.docx
Begrebsliste - kildekritik.docx
Lektier: Fra oldtiden til enevældens samfund, side 43-51 (vedhæftet) Under noter her på timen er der spørgsmål, I skla svare på, mens I læser, så I bedre kan huske teksten. Jeg ved godt, den er lang, men så er der til gengæld andre timer, hvor I ikke
Antikkens Grækenland.pdf
Filmatisering af OL.docx
Lektier: Ansigt til ansigt med grækerne, side 100-106 (vedhæftet). Tag noter til det, I vurderer, er mest vigtigt, så I kan huske, hvad I har læst. I udgangspunktet skal vi arbejde kreativt i dag, så det er vigtigt, at I har styr på indholdet.
Til OL i oldtiden.pdf
Det spartanske samfund.pptx
Om kildekritik + et eksempel.pdf
Lektier: Jeres OL-sange fra sidst skal være færdige + Ansigt til ansigt med grækerne, side 66-68 (vedhæftet). Jeres sange skal uploades i denne mappe, hvis I har lavet videoer: https://drive.google.com/drive/folders/1eLL2T64bZ-5ezBeYfLjdOa9H70eYNwcJ
Det spartanske samfund og dets forfatning.pdf
Timen er virtuel, og I skal derfor arbejde selv. Se i vedhæftede, hvad I skal lave. Jeres besvarelse skal uploades i den aflevering, jeg har oprettet til jer på Lectio, når timen er slut. Ellers får man fravær. I må som sagt gerne arbejde i grupper,
Virtuel - Slaget ved Thermopylæ.docx
Krig, ære og pligt.pdf
Uddrag af Herodots historie.pdf
Fiktionsfilm og historiebrug i Historie.pptx
Lektier: Læs vedhæftede om historiebrug. I skal kunne forklare, hvad historiebrug er, når vi taler sammen om det i timen.
Historiebrug.pdf
Spørgsmål til 300.docx
Vi begynder at se 300 i dag, og vi starter lige på, så hvis I skal have popcorn eller lignende, skal de være lavet INDEN timen.
Vi ser 300 færdig og arbejder med den
Spørgsmål til Sparta.docx
Lektier: Læs jeres noter igennem, så I kan huske, hvad vi har haft om (slap af! Der er ingen prøve). Vi skal arbejde med vedhæftede spørgsmål i timen i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Køn i kontekst
"Køn i kontekst" er klassens DHO-forløb, hvor der er samarbejdet med Dansk.
Læringsmål for forløbet:
I kan reflektere over, hvordan opfattelsen af køn og seksualitet har ændret sig over tid, og hvilke mål i forhold til ligestilling, der er blevet kæmpet for hvor, hvornår og hvorfor.
Problemstillinger i forløbet (I både Dansk og Historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?
Materiale:
Forløbet har taget udgangspunkt i bogen "Kamp for ligestilling - Køn og seksualitet i historisk perspektiv" (2021) af Denise Lindegaard Nielsen og Elisabeth Lollike Ørsted.
- Mathilde Fibiger: Af Clara Raphael (tredje brev).
- Film fra
Danmarkshistorien.dk
om valgret og de 7 f’er
- Film fra
Danmarkshistorien.dk
om p-pillens historie
- Spillefilmen: "Ustyrlig" (2023)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Køn i kontekst.pptx
Ligestilling på dagsordenen.ppt
Lektier: MEDBRING KAMPE FOR LIGESTILLING (den orange bog, jeres yndlingshistorielærer har skrevet). Det er MEGET vigtigt, at I har bogen med. Ellers kan undervisningen ikke lade sig gøre, og så får I MANGE lektier for til på torsdag, for så skal I in
Kvinders valgret.pptx
1915: demokrati og valgret - historien om "de syv F"er"
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 60-67. Svar på følgende spørgsmål, mens I læser: Beskriv Dansk Kvindesamfund, og hvordan de forholdt sig til spørgsmålet om valgret til kvinder. Hvad var formålet med K
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 75-76. Vi starter timen i dag med at samle op på det fremstillingsmateriale og de spørgsmål, I havde for til sidste time, og derefter skal vi lave kildekritik af de kil
Seksuel ligestilling.pptx
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 67-70
Den anden bølge.pptx
Kvindeliv og kønsroller, 1945-1973
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 118-123
Dokumentar om rødstrømpebevægelsen.docx
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 123-128 + skriv de 5-10 vigtigste pointer ned, så I kan huske det, I læser + se den lille film på 8 minutter, jeg har linket til her på timen. NB! Vi starter med at sam
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 137-138 (Kilden hedder: ”En historie om, hvordan rødstrømperne blev rødstrømper”, 1970). Vi starter timen med at se jeres film fra sidst - husk, at de skal uploades i v
Google Drive: Sign-in
P-pillens historie - prævention før pillen
P-pillens historie - siden 1960
P-pillens historie - den politiske kamp
Redegørelse. Beskrivelse af genren og eksempler til historieopgave.docx
Biograftur 19.04.2023.docx
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 129-134
Lektier: I skal have valgt DHO-opgaveformulering inden timen i dag. Skriv jeres valg ind i dette Google-dokument (Husk, at intet er endeligt, før jeg har overblik over, hvor mange af jer der skriver hvilke opgaver): https://docs.google.com/document/d
Opgaveformuleringer til 1.i.docx
Lektier: Vi skal høre jeres kampsange i dag. Husk at sende jeres tekster til mig. Derefter skal vi arbejde med informationssøgning til jeres DHO samt repetere, hvordan man skriver en god indledning. Lektien til i dag er derfor, at I skal have lavet j
Hvad er en diskussion - Historie.docx
I dag taler vi om, hvordan man skriver en diskussion. Derudover får I mulighed for at arbejde videre med DHO og stille spørgsmål, hvis I har nogle:-)
Meet
Kvinders stilling i familielivet 1965-1974
Mundtligt forsvar DHO.pptx
Lektier: I skal have læst jeres DHO grundigt igennem + den feedback, I har fået.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Amerika - USA
Introduktion til forløbet
Vi skal beskæftige os med kulturmødet/kultursammenstødet, der opstod, da englænderne kom til Virginia i 1607, og hvilke konsekvenser dette fik for Nordamerikas videre udvikling. Ved inddragelse af Disneys Pocahontas fra 1995 skal vi diskutere, hvilken rolle filmmediet spiller i forhold til vores historiebevidsthed – her specifikt i forhold til vores bevidsthed/idé om englændernes ankomst til ’den nye verden’.
I forløbets anden halvdel fokuserer vi på USA – nærmere betegnet ’Black America’, så vi fortsætter i tråden kulturmøde/kultursammenstød. Det er desuden et relevant nedslag, de aktuelle raceuroligheder i USA taget i betragtning. I denne del af forløbet arbejder vi med filmen Selma fra 2014. Der er således fokus på historiebrug gennem hele forløbet om Amerika og USA.
Læringsmål til forløbet
I kan anvende viden om USA’s historie til at reflektere over, hvordan USA’s selvforståelse har udviklet sig fra kolonitiden til i dag.
Succeskriterier
- I kan forklare, hvad kolonisering er.
- I kan huske og beskrive den engelske kolonisering af Nordamerika.
- I kan forklare, hvilke problemer de engelske kolonister stødte på, da de ankom til Virginia i 1607?
- I kan huske og beskrive historien bag Pocahontas, og I kan reflektere over Pocahontas’ betydning for den amerikanske selvforståelse/erindringshistorie.
- I kan reflektere over, hvad der definerer amerikansk national identitet.
- I kan huske og beskrive optakten til Den amerikanske borgerkrig.
- I kan reflektere over årsagerne til den amerikanske borgerkrig.
- I kan forklare, hvilke konsekvenser den amerikanske borgerkrig havde for sorte amerikanere.
- I kan forklare, hvorfor borgerrettighedsbevægelsen opstod.
- I kan beskrive borgerrettighedsbevægelsens mål og midler.
- I kan reflektere over, hvilken betydning Martin Luther King Jr. og Malcolm X har haft for de sortes kamp for borgerrettigheder i USA.
- I kan forklare de amerikanske ghettoers fremkomst og konsekvenserne af dette.
- I kan stille spørgsmål til/reflektere over, om kampen er vundet.
Materiale til forløbet:
Disney’s Pocahontas (1995)
Hver tid sin Pocahontas – om kulturmøder og koloniseringen af Nordamerika, side 6-11 + 29-36 + side 43-54 + side 71 og side 86.
Uddrag fra Uafhængighedserklæringen og den amerikanske forfatning.
Kapitel 4 i Slaveriet og den amerikanske borgerkrig
USA – Historie og identitet, side 41-45
Dream on side 166-168 + side 179 + side 197-201.
Selma (2014) af Ava DuVernay
Indhold
Kernestof:
Historiebrug.pdf
Jeg glæder mig til at se jer igen:-)
Jamestown og kontakten til indianerne.pdf
Introduktion til forløbet.ppt
Kolonisering af Nordamerika.ppt
Forskningen sletter “eskimo” – ryger “indianer” som det næste?
Læses i timen: Hver tid sin Pocahontas – om kulturmøder og koloniseringen af Nordamerika, side 29-34 (teksten ligger under "Øvrigt indhold", hvis I vil tyvstarte)
George Percy og John Smith.pdf
Læses i timen: ”George Percy: En beretning om etableringen af den sydlige koloni i Virginia (London, ca. 1606)” + ”John Smith: Et kort over Virginia (London 1612) – noter det, I mener, er vigtigst ved kilderne
Den samtidige Pocahontas.pdf
Den samtidige Pocahontas.pptx
Læses i timen: Hver tid sin Pocahontas – om kulturmøder og koloniseringen af Nordamerika, side 44-50
Pocahontas som gidsel og garanti for fred.pdf
Læses i timen: Hver tid sin Pocahontas – om kulturmøder og koloniseringen af Nordamerika, side 51-54. Se i modulets note, hvad I skal lave i timen. Teksten, I skal læse, ligger på modulet her under øvrigt indhold.
Virtuel time - Pocahontas som gidsel og garant for fred.docx
Vi ser Pocahontas i dag, og jeg starter filmen 8.10 SHARP, så KOM TIL TIDEN! Skal I have snacks, skal de være klar INDEN timen. Ellers kan vi ikke nå at se filmen færdig.
Amerikanske grundværdier.pptx
Uafhængighedserklæringen og forfatningen.pdf
Underskriftsark 2i Salzburg.docx
Vejledning til Gymbetaling - Tilmelding til studieturen.pdf
Vi starter med at samle op på Disneys Pocahontas og koloniseringen, og så går vi videre til at arbejde med amerikanske grundværdier.
LEKTIER: I skal aflevere underskriftseddel til studieturen senest i dag (sedlen er vedhæftet timen her)
Optakt til den amerikanske borgerkrig.pptx
Den amerikanske borgerkrig.pdf
Optakt til den amerikanske borgerkrig.pdf
Læses i timen: Kapitel 4 i Slaveriet og den amerikanske borgerkrig + ”Den amerikanske borgerkrig” fra USA – Historie og identitet
Borgerkrigens konsekvenser og borgerrettighedsbevægelsen.ppt
Google Drive: Sign-in
Lektier: Læs vedhæftede om den amerikanske borgerrettighedsbevægelse. I skal kunne forklare mig, hvad den gik ud på, når I kommer til timen.
Borgerrettighedsbevaegelsen.pdf
Kilder til borgerrettighedsbevægelsen.pdf
Den gode problemstilling.pptx
Borgerrettighedsbevægelsen - kildekritik.pptx
I får timen i dag til at lave jeres kildekritiske analyse færdig. Den skal afleveres i slutningen af timen. NB! Hvis man ikke var til sidste modul, SKAL man have læst vedhæftede kilder INDEN timen.
Arbejdsark til Selma.docx
Selma.pptx
Hvordan er det gået med drømmen.pdf
Racediskrimination i 1980'erne og 1990'erne.pptx
Respons til opgave om borgerrettighedsbevægelsen.pptx
Læses i timen: "Hvordan er det gået med drømmen"
Afrunding på forløbet.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Imperialisme
Læringsmål til forløbet:
- I kan redegøre for den engelske imperialisme samt give en karakteristik af det racesyn, der knyttede sig til imperialismen. I den forbindelse skal I kunne inddrage begrebet ‘den hvide mands byrde’.
- I kan formulere og diskutere problemstillinger ud fra kildekritisk analyse med brug af relevant fagterminologi og citater.
- I har kendskab til dansk imperialisme (særligt i forhold til Grønland).
- I kan reflektere over, hvordan ‘vi’ forholder os til imperialisme i dag.
Materiale:
Grundbog til historie – fra de store revolutioner til 2. verdenskrig, side 74-80, side 104-109
”Koloniseringen af Grønland” fra ”Danske kolonihistorier – Fra sukkerrør til skippermix”
”Undskyld?” fra ”Kampen om Danmarks og Grønlands fælles fortid” (2016)
Indhold
Kernestof:
imperialisme.pdf
Imperialisme - The British Empire.pptx
Læses i timen: Grundbog til historie – fra de store revolutioner til 2. verdenskrig, side 74-80
kilder-til-imperialismen.pdf
Lektier: Hvis I ikke blev færdige med at læse om imperialisme i sidste modul, skal I have læst vedhæftede tekst INDEN denne time:-)
KIlder til imperialismen.pptx
Lektier: Hvis I ikke blev færdige sidst, skal I have læst de vedhæftede kilder inden vores time i dag. I får timen i dag til at lave jeres 2-3 problemstillinger og svare på dem:-)
Kritik af imperialismen.pptx
Respons til kildekritik om engelsk imperialisme.pptx
https://docs.google.com/document/d/12xNSjPp6ZWhkUXiJWNxloiHTqM0LXjRFWSRr2vRHvX8/edit
Dansk imperialisme.pptx
Koloniseringen af Grønland.pdf
Racesyn i kolonimagterne.pptx
Hvis I ikke fik læst teksten fra sidst færdig, så SKAL I have læst den inden timen i dag.
Rørt Mette Frederiksen til Godhavnsdrengene: På vegne af Danmark, undskyld
Virtuel time - crash course om imperialisme.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Folkedrabet i Rwanda
Læringsmål
- I kan redegøre for optakten til og forløbet af konflikten i Rwanda (herunder den historiske baggrund og kontekst med fokus på kolonisering og afkoloniseringens betydning)
- I kan reflektere over og identificere årsager til folkemordets begyndelse
- I kan definere og forholde jer kritisk til definitionen for et folkemord
- I kender til de Internationale regler for et folkemord (FN`s folkedrabskonvention)
- I kan redegøre for folkedrabets aktører (hvem begår folkedrab)?
- I kan forholde jer kritisk til FN og verdenssamfundets rolle – hvorfor greb de ikke ind før?
- I kan vurdere mediernes rolle i folkedrabet herunder forstå den såkaldte CNN-effekt
- I kan reflektere over nuancerne i det juridiske og politiske efterspil i Rwanda
- I opnår indsigt i, hvordan Rwanda er kommet på fode igen efter folkemordet, og hvilke udfordringer landet står overfor i dag
- I kan reflektere over, hvorfor folkedrabet i Rwanda er relevant som undervisningsemne i dag ved at koble begivenhederne i Rwanda til den aktuelle udvikling i dag
Materiale
Den nye verden, ”Afkoloniseringen i Afrika” (side 37 + side 52-59)
”Hvad er folkedrab” fra
Folkedrab.dk
: Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud |
folkedrab.dk
”Rwanda” fra
Folkedrab.dk
: Rwanda |
folkedrab.dk
”Det politiske efterspil”:
https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/efterspil-projekt-ny-nation/politiske-efterspil-rwanda
”Det juridiske efterspil”:
https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/efterspil-projekt-ny-nation/juridiske-efterspil-rwanda
”Det militære efterspil”:
https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/efterspil-projekt-ny-nation/militaere-efterspil-rwanda
”Helten forvrænger folkemordet” (artikel fra Information, 13. november 2014:
https://www.information.dk/kultur/2014/11/helten-forvraenger-folkemordet
)
Da FN og USA lod Rwanda i stikken -
Kongressen.com
Dallaires fax til FN (11. januar 1994):
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/evil/warning/cable.html
Mediernes ansvar:
https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/ofre-gerningsmaend-tilskuere-beskyttere-redningsmaend-2
Filmmateriale:
Hotel Rwanda,
http://folkedrab.dk/sw91764.asp
Rikke og folkemordet” (30 min, DR2, 2013).
Podcasts:
”Rwandas folkemord” fra Bakspejl (2020)
“Hotel Hollywood” fra Genstart
Indhold
Kernestof:
Se vedhæftede dokument med beskrivelsen af, hvad I skal lave i dag. Jeg ved godt, der er en del, men I bør kunne nå det på 90 minutter:-) Alt, hvad I skal læse, ligger herpå modulet. Jeg har linket til Folkedrab.dk, hvor I skal læse om hutuer og tuts
Virtuel time - Den afrikanske afkolonisering.docx
Den nye verden 37, 52-59.pdf
Hutuer og tutsier
Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud
Folkedrabets aktører
Introduktion til forløbet.pptx
Lektier: Hør Bakspejls podcast om Folkemordet i Rwanda (der er linket til podcasten her - den varer ca. en halv timen). Noter 5 vigtige pointer fra podcasten, så I kan huske, hvad I har hørt.
Bakspejl | Rwandas folkemord | DR LYD
Rwanda
DRTV - Min Verdenshistorie: Rikke og folkemordet
Folkedrabet i Rwanda.pptx
Lektier: Hvis I ikke var til sidste time eller ikke blev færdige med at læse, skal I huske at få læst det, der ligger på timen (Hvordan opstår folkedrab? + Folkedrabets aktører" fra folkedrab.dk). Og hvis man stadig ikke har hørt den podcast, der var
Lektier: I skal være færdige med at læse om folkedrabet i Rwanda + have skrevet gode noter. Vi starter modulet med at samle op på det hele, og her forventer jeg, at alle kan bidrage til gennemgangen (også jer, der ikke var til timen - I skal sørge fo
Helten forvrænger folkemordet
Vi ser Hotel Rwanda færdig i dag
Det politiske efterspil i Rwanda
Det juridiske efterspil i Rwanda
Det militære efterspil i Rwanda
Lektier: Hør podcasten "Hotel Hollywood" fra Genstart, som der er linket til her på timen.
Genstart | Hotel Hollywood | DR LYD
Romeo Dallaire – alle valg har en pris
FN's rolle i Rwanda.pptx
Dallaires fax til FN.docx
Mediernes ansvar
Mediernes ansvar.pptx
Vi starter timen med at samle op på FN's rolle og Dallaires fax, som vi havde om i mandags. Derefter skal vi arbejde med mediernes ansvar i forhold til dækning af folkedrabet. Som lektie til i dag skal I overveje, hvilke spørgsmål I godt kunne tænke
DRTV - Horisont: Er min far folkemorder? (1:2)
DRTV - Horisont: Er min far folkemorder? (2:2)
Vi arbejder videre med mediernes ansvar i folkedrabet. Hvis I ikke blev færdige, skal I have læst om mediernes ansvar inden timen. Læs på Folkedrab.dk: https://folkedrab.dk/eksempler-paa-folkedrab/rwanda/ofre-gerningsmaend-tilskuere-beskyttere-rednin
Spørgsmål til Folkedrabet i Rwanda.docx
Vi ser videoen med Benedictes mor og afrunder forløbet i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Hitlers vej til magten
Læringsmål til forløbet:
- I kan beskrive Versaillestraktatens økonomiske konsekvenser for - Tyskland og den tyske befolkning.
- I kan beskrive og forklare Hitlers vej til magten i Tyskland.
- I kan analysere historisk kildemateriale med henblik på at reflektere over, hvilke svar kilderne give.
- I kan forklare, hvad Holocaust gik ud på sat reflektere over, hvorfor det er et krav, at I skal undervises i netop Holocaust
- I kan reflektere over historiebrug i forbindelse med Holocaust
Materiale i forløbet:
"Det tredje rige" af Peter Frederiksen
Uddrag fra "Mein Kampf" om Hitlers racelærer
Dokumentar: "KZ-lejrenes befrielse - Hitchcocks glemte film" (2014)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Hitlers vej til magten.pptx
Versaillesfreden.ppt
Lektier: Det tredje rige, side 15-19 (så I lige får afslutningen på Første Verdenskrig) NB! Lektien er i den bog, I fik udleveret i vores sidste modul inden påskeferien. Skriv 2-3 vigtige pointer til hvert afsnit i lektien, så I kan huske, hvad I har
Versaillesfreden og dens følger.pptx
Lektier: Det tredje rige, side 21-27 + skriv de fem mest centrale pointer til lektien ned, så I kan huske, hvad I har læst.
Spørgsmål til kapitel 4 og 5 i Det tredje rige.docx
Lektier: Det tredje rige, side 29-35 + overvej, hvad der er det mest centrale i dagens lektie og hvorfor? (Læg især mærke til følgende: Mein Kampf, den nazistiske ideologi)
Program for studieturen.docx
Nazisterne tager magten.pptx
Nazisterne tager magten - NOTER.docx
VIRTUEL - nazisterne tager magten.docx Afsnit
Lektier: Det tredje rige, side 75-79 + overvej, hvad der er det mest centrale i dagens lektie og hvorfor? + Læs vedhæftede kilde: ”Hitler om racelæren”.
Hitler om racelæren.docx
VIRTUEL - Jødeforfølgelse.docx
Jeg GLÆDER mig til at se jer:-) Vi indleder året med Holocaust, som vi ikke nåede i slutningen af sidste skoleår, og derfor skal vi i dag se en dokumentarfilm. Den varer 1 time og 14 minutter, så vi har et lille kvarter til at sige hej og fortælle mi
Historiebrug.pdf
Holocaust og historiebrug.ppt
Ingen lektier! Men hvis I ikke er til timen i dag, er det vigtigt, at I som minimum læser den PowerPoint, der ligger under øvrigt indhold, igennem. Jeg forventer i øvrigt, at alle fremover kan forklare, hvad historiebrug er, så hvis I ikke kan huske
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Den kolde krig
Introduktion til forløbet
Forløbet om den kolde krig har flere formål:
- At belyse hvordan en alliance, der sammen vandt 2.verdenskrig, allerede inden krigens slutning slog sprækker og endte i en opdeling af verden i to modstridende ideologier.
- At undersøge præmisserne for denne kolde krig, især i forhold til den militære magtbalance og supermagternes syn på resten af verden gennem et kold krigs-filter og ikke mindst deres syn på sig selv.
- At diskutere ud fra forskellige typer af materiale, hvorfor USA og kapitalismen gik sejrrige ud af den kolde krig, og hvilke konsekvenser det fik.
For at indskrænke en allerede meget stor undersøgelse bliver der lagt vægt på at se konflikten fra amerikanernes synspunkt, da det, vi vil undersøge er, hvordan deres syn på sig selv og på verden influerede på deres udenrigspolitik.
Læringsmål for forløbet
• I kan definere, hvad en politisk ideologi er og forklare forskellene på de to stridende ideologier under den kolde krig
• I kan huske og gengive centrale begivenheder i forbindelse med den kolde krig
• I kan analysere og anvende forskellige typer kildemateriale
• I kan anvende kildekritik til at forklare supermagternes syn på hinanden og sig selv i givne tidsrum i løbet af den kolde krig
• I kan argumentere for årsagerne til og reflektere over konsekvenserne af Sovjetunionens fald i 1991
Materiale i forløbet:
”Grundbog til historie – Fra kold krig til globalisering” af Knud Ryg Olsen og Olaf Søndberg (2010), side 69-80, side 83-84, side 89-93, side 161-171
Uddrag fra Churchills jerntæppetale + Stalins svar
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Optakt til den kolde krig.ppt
Tjekliste til oplægget om optakten til den kolde krig.docx
Lektier: Undersøg, hvad Sovjetunionen var. Vi indleder timen med, at I forklarer mig det. Se gerne mere end ét sted, når I undersøger det, så I får et så repræsentativt svar som muligt - og husk at være kildekritiske i forhold til, hvor I finder jere
3.i's film i forløbet.docx
Lektier: Churchills jerntæppetale (5. marts 1946) + Stalins svar på Churchills jerntæppetale (14. marts 1946). NB! Der er arbejdsspørgsmål til kilderne, der kan kvalificere jeres læsning af kilderne, så I ved, hvad I skal holde øje med (altså: Svar p
Winston Churchills jerntæppetale.docx
Stalins svar på Churchills jerntæppetale.docx
Kold krig og fredelig sameksistens.pptx
Lektier: Grundbog til historie – fra kold krig til globalisering, side 69-74 + skriv noter, så I kan huske, hvad I har læst. Brug gerne modulets læringsmål som læsefokus, så I ved, hvad I skal have ud af teksten. Læringsmålene står i noten på dette m
Kold krig 1953-1962.pdf
De to Tysklande.pptx
Det delte land, kapitel 1
Muren gennem Tyskland
Lektier: Grundbog til historie – fra kold krig til globalisering, side 74-78 + udvælg det, I mener, er det mest centrale i lektien (NB! Jeg vedhæfter teksten her, men det er den samme, som I læste i sidste gang - så I skal lige frem til side 74). Mod
Google Drive: Sign-in
Lektier: Lektier: ”Berlin-muren fra vesttysk synsvinkel” og ”Berlin-muren fra østtysk synsvinkel”. Det er kun 2 sider, og det er vigtigt, at I læser dem grundigt. Hold øje med, hvordan kildernes tendenser kommer til udtryk, når I læser kilderne.
Kilder til Berlinmuren.pdf
Cubakrisen.pptx
Lektier: Lektier: Grundbog til historie – fra kold krig til globalisering, side 89-93 (kilder). Jeg ved godt, det kan være svært at læse kilder om noget, hvor ens baggrundsviden er begrænset. Men det er vigtigt, at I prøver. Skriv gerne et par linjer
Kilder til Cubakrisen.pdf
Lektier: Jeres kildekritik fra sidst skal være færdig til i dag. I skal som minimum have formuleret en problemstilling til de to kilder. Jeg vedhæfter kilderne, så I lige kan skimme dem, så I kan huske dem, når vi taler om dem. Hvis I blev færdige me
Lektier: Læs side 161-166 i vedhæftede (til og med afsnittet om murens fald). Udvælg det, I synes, er mest centralt for at kunne forklare, hvorfor muren faldt). NB! Det er VIGTIGT, at I får læst, for ellers kommer I bagud i timen, hvor vi skal læse v
Østblokkens sammenbrud.pdf
Lektier: Jeres film skal være færdige til i dag - vi skal se dem i timen! Jeres film skal uploades her INDEN timen: https://drive.google.com/drive/folders/1FH8luAhNJLWaoIRZ7ODftpH1FwYqGkld
Afrunding på den kolde krig.pptx
Spørgsmål til Den kolde krig.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Kina efter 1949
Læringsmål for forløbet:
- I kan beskrive og forklare Kinas historiske udvikling fra 1949 til i dag med udgangspunkt i Kinas Kommunistiske Parti.
- I kan analysere og anvende forskellige typer kildemateriale og anvende kildekritikken til at formulere historiske problemstillinger i forbindelse med Kinas udvikling.
- I kan stille spørgsmål til samt reflektere over, hvilken rolle Kinas historiske udvikling spiller for KKPs konsolidering og legitimering af sig selv.
Materiale i forløbet:
- Første afsnit af dokumentarserien Kinas nye imperium (”Kina vågner”)
- ”Kina på tærsklen til det 21. århundrede”, side 35-45 + 65-69
- Kilde: Spurvejagt (1958) + propagandaplakat om spurvejagten
- ”Nedkæmpelse af oprøret på Den himmelske freds plads” (kilde af Deng Xiaoping 1989)
- Propagandaplakat: “The industry of the fatherland develops by leaps and bounds and frightens England so that it trembles with fear” (1958)
- Propagandaplakat: “The commune's canteen is powerful, the dishes are deliciously made.
- Side 243-247 i "Vores verdenshistorie 3" af Peter Frederiksen
- Spillefilm: "Maos sidste danser”
Indhold
Kernestof:
Introduktion til Kina.pptx
Maos Kina og Det store spring fremad.pptx
The Great Leap Forward (1958-62)
Lektier: Læs vedhæftede om Maos Kina. Brug modulets læringsmål som læsefokus. I kan finde dem under noter på dette modul. Det er VIGTIGT, at I får læst hjemme!
Maos Kina.pdf
Spurvejagten.docx
Propagandaplakater - Det store spring fremad.docx
Lektier: Se vedhæftede video om Det store spring fremad (den var lige over 8 minutter). Vi indleder modulet med en lyn-gennemgang af Det store spring fremad, så det skal I have styr på.
Mao's Little Red Book
Kulturrevolutionen.pptx
Kurt Boelsgaard om kulturrevolutionen.pdf
Lektier: Læs vedhæftede om tiden efter det store spring fremad og kulturrevolutionen. I sal kunne give en grundig beskrivelse af kulturrevolutionen, når I møder til timen. NB! Jeg er dobbeltbooket i denne time, så jeg skal lige sætte 3.a i gang, før
What is the Cultural Revolution?
Kulturrevolutionen.pdf
Maos sidste danser og historiebrug.pptx
Vi indleder timen med at samle op på Kulturrevolutionen, og derefter skal vi se filmen "Maos sidste danser" og i den forbindelse tale om historiebrug og vestens syn på Kina.
Tiananmen Square: What happened in the protests of 1989? - BBC News
Kina efter Mao.pptx
Lektier: Læs vedhæftede om Deng Xiaoping. I skal kunne give en beskrivelse af Deng Xiaopings Kina.
Deng Xiaoping.pdf
Nedkæmpelsen af oprøret på den himmelske freds plads i 1989.pdf
Lektier: Se de to vedhæftede videoer om begivenhederne på Den Himmelske Fredsplads i 1989 (de varer begge ca. ti minutter)
Tiananmen Square Massacre (1989)
Spørgsmål til Kinas historie efter 1949.docx
Den kinesiske drøm.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Danmark i krig
Introduktion til forløbet
I dette forløb ”Danmark i verden” er der fokus på den danske udenrigspolitik fra 1914 til i dag. En undertitel til forløbet kunne være ”Fra neutralitet til aktivistisk udenrigspolitik”. Der er forskellige nedslag og fokuspunkter i forløbet. Af nedslag er der: Første Verdenskrig, Samarbejdspolitikken og Augustoprøret 1943, Efterkrigstiden – Danmark i den kolde krig samt Danmark i Europa (europæisk samarbejde). Desuden vil der være et særligt fokus på Krigen mod terror, hvor vi især beskæftiger os med Irakkrigen.
Læringsmål for forløbet
- I kan beskrive de lange linjer i dansk udenrigspolitik fra 1914 til i dag.
- I kan huske og gengive centrale begivenheder i forbindelse med dansk udenrigspolitik fra 1914 til i dag.
- I kan analysere og anvende forskellige typer kildemateriale. ’
- I kan anvende kildekritik til at argumentere for årsagerne til Irak-krigen og til at stille spørgsmål til/reflektere over konsekvenserne af Irak-krigen (med fokus på Danmarks deltagelse).
Materiale i forløbet:
Fra verdenskrig til velfærd, side 135-141, side 154-155
”Forhandlings- og samarbejdspolitikken under besættelsen1940-1945” (fra
www.danmarkshistorien.dk
)
”Augustoprøret” – Fra:
https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/29-august-1943-augustoproeret/
”Krigen mod terror” fra Danmark i krig – fra nationale konflikter til international aktivisme (side 144-150) af Olaf Søndberg.
Uddrag fra Resolution 1441
Uddrag fra Bush-doktrinen
”Statsministeriet om Irak-krigen”
”Spørgsmål til statsministeren 25. februar 2003 om Danmark skal følge FN eller USA
”Forslag til folketingsbeslutning om dansk militær deltagelse i en multinational indsats i Irak”
”Spørgsmål til statsministeren 3. februar 2004”
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
Fra verdenskrig til velfærd.pdf
Modulet er virtuelt - læs i vedhæftede dokument, hvad I skal lave:-)
VIRTUEL - Samarbejdspolitikken.docx
Modstandsbevægelsen.pptx
Introduktion til efterkrigstiden, 1945-1973
Danmark i FN
Danmark i efterkrigstiden.pptx
Danmark i krig 1991 til 2011 - den aktive krigsdeltagelse
Husk hørebøffer. I skal se nogle korte film i dag.
Krigen mod terror.pdf
Resolution 1441.doc
Krigen mod terror.pptx
Bush-doktrinen.doc
Bushdoktrinen.pptx
Vi starter med at samle op på Resolution 1441, som I læste sidste gang, og derefter skal vi arbejde med den nye amerikanske udenrigspolitiske doktrin fra 2002 (Bushdoktrinen).Så hvis man ikke var til sidste modul, skal man have læst Resolution 1441 I
Modulet er virtuelt - se i vedhæftede, hvad I skal lave.
VIRTUEL Danmark i Irakkrigen.docx
Spørgsmål til statsministeren 25. februar 2003.doc
Spørgsmål til statsministeren 3. februar 2004.doc
Vi holder prøveeksamen i forløbet “Danmark i krig”i dag. Læs jeres noter igennem, så I kan huske forløbet. Det er også en god idé lige at få læst op på, hvad en god problemstilling er. Vi starter 9.50 sharp, og det er FORBUDT at komme for sent. INGEN
PRØVEEKSAMEN 2025.docx
Forslag til beslutning om dansk deltagelse.doc
Respons til prøveeksamen.pptx
Den gode kildekritik.pptx
Gode råd til eksamen.docx
Lektier: Overvej, hvordan Danmarks udenrigspolitik har udviklet sig fra 1. verdenskrig til vores deltagelse i Irakkrigen. Orienter jer desuden i dagens nyheder, og overvej, hvordan Danmarks udenrigspolitik ser ud i dag (i forhold til den udvikling, v
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Kronologi og eksamenstræning
Indhold
Kernestof:
Antikkens Grækenland.pdf
Det spartanske samfund og dets forfatning.pdf
Uddrag af Herodots historie.pdf
Spørgsmål til Sparta.docx
Kære 3.i, jeg ved godt, I er trætte efter SRP, men vi har desværre ikke så mange moduler tilbage, så bliver nødt til at spænde hjelmen og komme i gang med kronologiforløbet. I dag ser vi på det historisk ældste forløb, vi har arbejdet med - nemlig Sp
Farvel til Vikingetiden.docx
Opgave til Farvel til vikingetiden.docx
5 ting, du skal vide om vikingetiden
Lektier: Se afsnittet om Vikingetiden fra "Historien om Danmark". Hav evt. spørgsmålene til forløbet liggende, mens I ser det, så I ved, hvad I skal fokusere på.
DRTV - Historien om Danmark: Vikingetiden
Spørgsmål til vikingetiden.docx
Lektier: Læs op på forløbet "Amerika - USA". Jeg vedhæfter link til vores mappe på Google. Brug spørgsmålene til forløbet som hjælp til læsningen. Hav fokus på Black America-delen - vi taler om koloniseringsdelen i timen.
Google Drev - Amerika - USA
Spørgsmål til Amerika - USA.docx
Folkedrab.pptx
Introduktion til forløbet - Imperialisme.pptx
Kritik af imperialismen.pptx
Lektier: Genlæs vedhæftede tekst om imperialisme + skim jeres gamle noter fra forløbet. Jeg vedhæfter spørgsmål til forløbet, som I kan bruge som læse-guide. Jeg vedhæfter desuden et par centrale PowerPoints, og ellers kan I orientere jer i forløbsma
imperialisme.pdf
Spørgsmål til imperialisme.docx
Spørgsmål til køn i kontekst.docx
Kampe for ligestilling - Tidslinje.docx
P-pillens historie - 50 år med p-pillen
p-pillens historie - præventionsmetoder før p-pillen
P-pillens historie - den politiske kamp
Vi skal repetere forløbet "Køn i kontekst" i dag. Jeg vedhæfter kapitlet om førstebølgefeminisme fra min bog, og ellers er det en god idé at læse PowerPoints og noter igennem. I skal også få læst op på andenbølgefeminismen, men jeg har ikke vedhæftet
Førstebølgefeminisme i DK - kapitel 2 i Denises bog.pdf
I dag holder vi prøveeksamen i forløbet “Køn i kontekst”. Sørg for at få læst grundigt op:-) Vi starter 9.50 SHARP. I må IKKE komme for sent. Det er forstyrrende, og denne prøveeksamen er sidste chance for at få det prøvet af. Så sørg for at sidde på
Prøveeksamen - Køn i kontekst.docx
Gode råd til eksamen.docx
VI samler op på prøveeksamen, og så er der altså også lidt tid til at repetere Hitlers vej til magten eller andet, I måske har spørgsmål til. Orienter jer gerne i denne mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1GgArjsufPxJyq9OMjE2GIfV3soqnOMNA
Spørgsmål til Hitlers vej til magten.docx
I dag: gode råd til eksamenslæsning og gode råd til eksamen. I dag er sidste mulighed for at stille spørgsmål til mundtlig eksamen.
Mødepligt!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Tilladte digitale hjælpemidler
Tilladte digitale hjælpemidler til eksamen:
Ordnet:
https://ordnet.dk/ods/forside
Ordbogen.com
:
https://www.ordbogen.com/da/mobile/
ABC-ordbogen:
https://abc.ordbogen.com/login?redirectUrl=/dictionary
Indhold
Kernestof:
Gode råd til eksamen.docx
VI samler op på prøveeksamen, og så er der altså også lidt tid til at repetere Hitlers vej til magten eller andet, I måske har spørgsmål til. Orienter jer gerne i denne mappe: https://drive.google.com/drive/folders/1GgArjsufPxJyq9OMjE2GIfV3soqnOMNA
Spørgsmål til Hitlers vej til magten.docx
I dag: gode råd til eksamenslæsning og gode råd til eksamen. I dag er sidste mulighed for at stille spørgsmål til mundtlig eksamen.
Mødepligt!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954050", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954050", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954050" }