Holdet 2022 id/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Erlendsson
Hold 2022 id/c (1c id, 2c id, 2c id (puljetid), 3c id, 3c id (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Teambuilding
Titel 2 Spikeball
Titel 3 Opvarmning
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Ultimate
Titel 6 Parkour
Titel 7 Fodbold
Titel 8 Hiphop
Titel 9 Crossfit
Titel 10 Pickleball
Titel 11 Træningsprojekt
Titel 12 Les Jive
Titel 13 Floorball
Titel 14 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Teambuilding

I forløbet teambuilding undervises eleven i det teoretiske grundlag for teambuilding, herunder definitionen på ”gruppen” og teamet samt teamets udviklingsfaser (forming, storming, norming preforming og afslutning), teamets kohæsion hvilke roller den enkelte person kan/bør indtage på et team(baseret på b-for bedre idræt s. 156-166).

Praktisk gennemføres et teambuildingforløb hvor de enkelte teoretiske områder sættes i fokus og klassen, samt den enkelte elev undervises i det at indgå i et team(se de enkelte moduler). Hvert enkelt modul understøtter et tema. Det enkelte tema introduceres i modulets start, hvorefter der udføres praktiske øvelser i mindre grupper hvor eleven skal indgå som en del af et ”team” der løser denne praktiske øvelse med særligt fokus på at bruge modulets tematiske fundament i dannelsen af teamet.

Bedømmelseskriterier:

Eleven bedømmes på dennes evne til at indgå hensigtsmæssigt i et team, samt hvorledes eleven bidrager positivt til teamets opgaveløsning. Ydermere bedømmes eleven på dennes fysiske kapacitet.

Læringsmål:

- Kunne redegøre for regler og rammer for idrætsundervisningen på Roskilde Katedralskole
- Kunne redegøre for begrebet gruppe og begrebet team og forstå forskellen mellem disse. Samt at indgå i disse
        i en praksis sammenhæng
- Forstå teamets udvikling, herunder de 5 faser forming, storming, norming, preforming og afslutning. Og indgå i
        disse på en hensigtsmæssig måde.
- Analysere et team bestående af eleven selv og dennes klassekammerater ud fra begrebet kohæsion.
- Analyserer sin egen og klassens elevers rolle på et team. Herunder et team i undervisningen og i klassens
        sociale hverdag
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Spikeball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 3 Opvarmning

Opvarmningsforløbet bliver det første forløb der kan trækkes under disciplinen Musik og bevægelse.
Forløbet har udgangspunkt i en praktisk del hvor der kobles fysiologisk teori til at forklare hvad der sker i din krop når den går fra hvile og skal til at arbejde i forbindelse med en idrætstime eller præstere til en fritidsaktivitet.
Du skal kunne redegøre hvor energien til musklerne kommer fra (ATP), hvilke energigivende processer som danner ATP ( Aerob/anaerob) herunder iltens betydning (respiration/ spaltning).
Endvidere beskrive hvordan ilten kommer fra atmosfæren og igennem hjerte og kredsløbet (stort/lille) hen til de arbejdende muskler (kapillær) og tilbage til atmosfæren igen. (vene pumpe, hjerte og Co2)
Du skal kunne forklare hvad og hvorfor det er vigtigt at opvarme inden en ”maksimal” præstation
(steady state).

I den praktiske del vil du blive introduceret til et klassisk rytmisk opvarmningsprogram ( gang, let løb, sving, styrke, hop samt fysisk aktivitet med høj puls), hvor der er fokus på bevægelse til musikkens takter. Efterfølgende skal du i en gruppe udarbejde et rytmisk opvarmningsprogram som skal fremlægges og afprøves af klassen, samt give og modtage feedback for jeres opvarmningsprogram.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Ultimate

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ultimate

Undervisningen i ultimate har haft til hensigt at give eleven indsigt i kaosspillet Ultimate, samt at give eleven generelle tekniske og taktiske kompetencer i kaosspil.

Fokus i forløbet har været på teknisk korrekt udførsel af baghåndskast, forhåndskast og upside down kastet.
.
Undervisningen har bestået af praktisk undervisning i form af formelle tekniske øvelser til læring af den grundlæggende tekniske udførsel af de enkelte elementer, samt sammensatte øvelser til at lærer disse i en spilrelateret sammenhæng.

Læringsmål:
Teori:
Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”

Praktisk:
Du skal kunne udføre og aflevere med et baghåndskast til makker 4-9 meter.
Du skal kunne udføre og aflevere med et forhåndskast til makker 4-9 meter væk
Du skal have kendskab til og kunne "udføre" en aflevering med et hammerkast til makker 4-9 meter væk
Du skal kunne gribe disken med krokodille/ pincet greb + pandekagegrebet.
Du skal kunne løbe dig fri og gøre dig spilbar i de tomme rum der opstår.
Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
Du skal kunne indgå en i kampsituation hvor du modtager og aflevere discen til en medspiller under press.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Parkour

Forløbet hedder Parkour og unge motionsvaner som består af en teoretisk og praktisk dimension som eleven skal kunne forholde og relatere sig samt i et samfundsperspektiv.  
I den teoretiske del skal eleven tilegne sig viden om idrætsdeltagelsen i et historisk perspektiv, betydning i en sundheds (livstilssygdomme) og samfundsmæssigt perspektiv (idræt og uddannelse). Endvidere hvorfor idrætsforeningerne mister medlemmer når der bliver flere mennesker der er fysisk aktive. Hvad dyrkes i stedet for også en mulig årsag til at der flere unge som ikke dyrker idræt.       

I det praktiske del af forløbet skal eleverne lære at anvende forskellige Vaults og kunne visualisere hvor de forskellige vaults og precision jump kan foregå. Eleverne skal fordybe sig og udvikle bevægelseserfaring med parkour som de skal bruge i en afsluttende video opgave hvor de skal planlægge og fremvise de lærte valuts.

Læringsmål for parkour:

Precision jumps + mindst to andre spring.
(Hop mellem to streger på gulvet/ bænke i naturen)
2 andre spring: 1. Cat Leap op af mur, 2. Hop fra Mur til Mur, 3. Hop fra Mur til Mur med mellemhop. )

Catcrawl på gulvet eller togskinne på Musicon ved Ragnarock ( Balance)
Gående balance på bom eller togskinne på Musicon ved Ragnarock ( Balance)
Lande i balance ved Precision jumps.  
Safety vault (Step Vault) + to andre vaults ( Lazy/ Monkey/ Pop vault)   
Turn vault på rail / gelænder + mindst to andre teknikker til rails. ( 1. Step, Lazy, Palm spin, Hop på rail)  

Kunne vurdere hvilken teknik, der kan anvendes ved en forhindring.

Vurdering af parkour forløbet tager udgangspunkt i teori og praksis.

Litteratur:
Idræt B - teori:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 7 Fodbold

Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende  indføring i de centrale elementer af fodboldspillet. Undervisningen i 2.g er lærerstyret, således at der sikres, at alle elever kan mestre basale færdigheder.

Der er fokus på mange boldberøringer, således at eleverne hurtigere kan få en fornemmelse af spillets tekniske elementer. I de første lektioner er der fokus på boldtilvænning og bevægelse på en fodboldbane, mens der i de følgende lektioner øves finter og vendinger, afleveringer samt afslutninger.

Læringsmål:
Drible med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
Udføre to forskellige finter/vendinger med og uden moderat pres fra modstander
Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk.
Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
Indgå i samspil med medspillere, mens en modspiller presser ( eks.4:1)
Gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
Stille sig i korrekt forsvarsposition og tage bolden fra modstander, som er i moderat tempo.
Få en forståelse af forskellen på zone og mand-mand forsvar.
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 8 Hiphop


I dette forløb hører til i kategorien Musik og bevægelse hvor eleven skal tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi.

Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Endvidere skal eleven introduceres til Labans BESS (Body, Effort, Shape, Space) og anvende BESS til at analysere på små danse sekvenser.

Forløbet afsluttes med en gruppeperformance hvor eleven i en gruppe skal udarbejde deres egen koreografi med tydelige overvejelser/inspirationer fra BESS konceptet.     

Evalueringskriterier:
• Kropsbeherskelse, herunder: - Balance i freezes - Styrke til at udføre freezes
• Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
• Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
• Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
• Freestyle og kreativitet, herunder - Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
• En vis grad af freestyle/improvisation
• Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Crossfit


Teoretisk og praktisk dimension:
● Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som kulturelt,
   identitetsmæssigt og socialt fænomen i det senmoderne samfund.

● Endvidere principperne ved styrketræning med de dertilhørende faglige begreber:
    Styrke: maksimal styrke, eksplosiv styrke, muskelvækst, spændstighed og betydningen
    af gentagelser og sæt.

● Kunne redegøre for træningsprincipper for crossfit og anvende denne viden i
   udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD

● Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed
   og med høj bevægelseskvalitet

● Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
● Opnå en høj fysisk kapacitet

• Have kendskab til crossfit og overfladisk kendskab til de 10 fysiske domæner, der definerer sportsgrenen. (Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed, muskeludholdenhed, -styrke, fleksibilitet, power, hurtighed, koordination, spændstighed, balance og præcision.)

• Have kendskab til de 4 grundlæggende bevægelsesmønstre: det knædominante, det
   hoftedominante, træk og pres.
• kunne genkende bevægemønstrene i de praktiske øvelser.
• kunne udføre mindst én øvelse indenfor hvert bevægemønster teknisk korrekt.
• have indgående kendskab til teknikken i squat og KB-swings og kunne fejlrette andre.
• kunne sammensætte en alsidig WOD, hvori der indgår flere forskellige bevægemønstre.
Afleverer videooptagelser af 1 øvelse (2x10 reps) fra de underviste 4 hovedområder:

Undervisning af følgende øvelser:
• Hoftedomineret: GTOH, KB: Russian swing, Snatch, Thruster, Clean, Hang power high
   pull, Barbell: Dødløft  

• Knædomineret: KB: Goblet squat. Thruster, Barbell: back squat

• Træk: KB Rows, Hang power High pull,

• Press: GTOH, KB Thruster, Push Press: Barbell Military + Push press.

Litteratur:
Crossfit Kompendium: Generelt info om crossfit + WODS og relevante crossfit forkortelser.  

C- det er idræt, 1 udgave, 8 oplag, 2009: s. 45-54
Anaerob træning: Tolerence + effekt,
Styrketræningsprincipper ( Muskelstyrke, muskelvækst, muskel udholdenhed, eksplosiv styrke)

Idræt b – teori: Se kompendium på timen crossfit 7.
s. 98-103
Redegør for kort for samfundets indflydelse på idræt og individ samt mellem idræt og individ. (aktiv og passiv matching)

Beskriv (s. 103 ) hvor meget indflydelse man har på ideal kroppen

Forklar hvor fokus på bør for fysisk aktivitet og ideal krop (den yderste cirkel)

+ 111.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Pickleball

Pickleball forløbethar haft en teoretisk og praktisk dimension. Den teoretiske har omhandlet kroppens nervesystem i forhold til at få en forståelse hvorfor det nogle gange er svært at begynde på nye sportsgrene men igennem øvelse bliver man bedre.   

Materiale: B for bedre idræt, 2 udgave, 2018. s. 132-134 + 136-142

Faglige mål for forløbet:

Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.

Tekniske delmål:
• I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag: serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
• Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling (åben i forhånd, lukket i baghånd).

Taktiske delmål:
• I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
• At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
• I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Træningsprojekt

Træningsprojektet varer over en periode på 8 til 10 uger.

Forløbet har en teoretisk og praktisk dimension og afsluttes med en rapport hvor du anvender teori og empiri (data) fra dit løb til at forklare hvordan og hvorfor du har forbedret dig.

I den teoretisk del skal du tilegne dig viden omkring aerob træning, herunder træningsprincipper (kredsløb/stofskifte kondition, intervaltræning, pulszoner i forhold til intensitet) samt fysiologiske effekter i kroppen af aerob træning.
Hertil kobles et sundhedsmæssigt perspektiv med udgangspunkt livsstilsygdomme (diabetes 2, hjertekarsygdomme) samt fysisk inaktivitet og hvilken effekt aerob træning kan have på disse.

Den praktiske del skal give dig et indblik i din egen kondition. Forløbet starter derfor op med en bib test hvorpå du skal sætte dig et passende mål. Du skal herefter udarbejde et træningsprogram som du følger i 8 uger. Forløbet afsluttes med en bibtest for at se dig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Projektarbejde

Titel 12 Les Jive

Forløbet er musik og bevægelse.

I dette forløb skal eleverne lærer koreografien til Les Lanciers ala RKS og dens 5 ture og lærer grundtrin til Jive  samt 4 variationer.

Forløbet afsluttes med at eleverne udarbejder en samlet koreografi hvor les lanciers og jive indgår på lige fod.

Læringsmålene er at beherske koreografien til Les Lanciers samt bevæge sig til musik. I Jive skal eleverne beherske grundtrin og have kendskab til 4 variationer samt bevæge sig til takterne.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Floorball

Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden. I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes til sidst sammen, hvor sammenspil og taktik er fokus. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.

Endvidere har der været et teorietisk fokus på Teambuilding da floorball er et holdspil.

B-for bedre idræt, 2. udgave 2018, s. 156-166.

Fokuspunkter:
Synergi og ringelmann effekten
Et teams udvikling
Kohæsion (opgave + social kohæsion) samt betydning for et holds præstation.
Hvordan man kan øge et teams kohæsion (Teambuilding).


Læringsmål til Floorball

Du skal kunne udføre en aflevering til makker 4-9 meter væk.
Du skal kunne modtage og tæmme en aflevering fra en makker der står 4-9 meter væk.
Du skal kunne udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden (fx i et Lob).
Du skal kunne drible med forsiden og bagsiden af staven i en stående position og i let løb.
Du skal kunne kontrolleret drible med bolden igennem en teknik bane med kegler og afslutte på mål uden modstander.
Du skal kunne indgå i samspil situationer med medspiller med og uden modstander.
Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
Du skal kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser fx samspil mod mål, 1vs 0, 2vs0 og 2vs1.
Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden fra en holdspiller og aflevere den videre til en holdspiller.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer