Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Cecilie Christine Gericke, Jørgen Schmidt, Karen Nielsen, Mette Kirstine Dernoff Nielsen
|
|
Hold
|
2022 id/m (1m id, 2m id, 2m id (puljetid), 3m id, 3m id (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning
Som en del af musik og bevægelse har eleverne udarbejdet et opvarmningsprogram med henblik på bevægelse i takt til musik, og udført dette i samarbejde med resten af klassen. Derudover har vi teoretisk arbejdet med vigtige fysiologiske principper, der knytter sig til opvarmning.
Undervisningen har været opbygget således, at de første tre moduler har været lærerstyret, hvor vi har arbejdet med musikforståelse og eleverne har fået inspiration til øvelser der kunne inddrages i deres efterfølgende selvstændige opvarmningsprogram i grupper. Derudover har vi gennemgået lektier om grundlæggende fysiologisk viden med udgangspunkt i kapitel 1 i C-det er idræt. Herfra fik de to moduler til at udarbejde og øve opvarmningsprogrammet, hvorefter de sidste to moduler blev brugt til fremvisning af programmerne.
Det forventes at eleverne kan:
- Vælge musik, der passer til de fem overordnede opvarmningsinddelinger fra c-det er idræt
- Bevæge sig i takt til musik (med fokus på hop- og svingserie)
- Udarbejde og fremvise et opvarmningsprogram, der opfylder kriterierne for et godt opvarmningsprogram (se dokument under 4. modul)
- Kunne redegøre for relevant fysiologisk viden herunder aerob/anaerob aktiviteter, energi, iltens transport i kroppen, effekter af opvarmning på kroppen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Bordtennis
Formålet med bordtennisforløbet er en grundlæggende indføring i centrale aspekter af bordtennis. Den første halvdel af forløbet arbejdes der med boldtilvænning, boldsikkerhed og fundamentale slag, som forhånd, baghånd og serv. I anden halvdel af forløbet videreudvikles de fundamentale slag med fokus på overskrue, underskrue og sideskrue. Her er videofilmning blevet benyttet. Derudover har eleverne arbejdet med doublespillet og de basale taktiske overvejelser samt regler, som er vigtige for doublespillet. Forløbet afsluttes med en doubleturnering.
Læringsmål:
- Kunne fremvise boldsikkerhed i samspil med en anden spiller
- Udføre en forhånd med overskrue
- Udføre en baghånd med overskrue
- Udføre en forhånd med underskrue
- Udføre en baghånd med underskrue
- Udføre en serv med enten overskrue, underskrue eller sideskrue
- Kende til doublereglerne
- Indgå i samspil med en doublemakker i en kampsituation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Beachvolley/volleyball
Et miniforløb i beachvolley/volleyball. Vi nåede to moduler med beachvolley og to moduler med indendørs volleyball, hvor vi fik arbejdet med de fire grundlæggende slag (baggerslag, fingerslag, serv og smash), og afprøvet dem i forskellige spilsituationer.
Evalueringskriterier
- Kunne udføre et teknisk korrekt baggerslag
- Kunne udføre et teknisk korrekt fingerslag
- Kunne udføre en underhåndsserv eller overhåndsserv med rimelig sikkerhed og korrekt teknisk udførelse
- Vise benarbejdet i smashtilløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#4 Fodbold
Fokus i dette i fodbold-forløbet er enkelte tekniske elementer fra fodboldspillet, som gør spil muligt. Taktisk er formålet at eleverne har en ide om hvorledes de kan holde på bolden i spilsituationer og gør scoringer mulige. Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser i arbejdet hen mod et 5 mod 5 spil, som det færdige spil. Derudover inddrages enkelte elementer fra futsal: indspark og tæmninger, og lidt omkring formationer.
Faglige mål
Tekniske færdigheder:
- Tæmning af bold langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)
- Aflevering af bold (indersideafleveringer). Afleveringer er en relationel færdighed og eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.
- Retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.
- Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
- Dækning af egen bold.
- Skud med inderside.
Taktiske færdigheder
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Formationer og positioner på banen.
- Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse for og udførelse af: Bandespil, overlap, boldovertagelse og modløb.
- Defensivt arbejde med højt og lavt pres.
Materiale:
Kapitel 9.1 – Hvad er sundhed i Van Ee, J.E.; Kristensen, L.B.; Wolf, T. (2018), Grundbog i idræt C, Gyldendal A/S, 2. iBogsudgave, 2019, kap. 9.1.
Fodboldtræning reducerer risiko for hjertekarsygdomme og diabetes, Videnskab.dk marts 2016.
Fodbold Fitness giver et vigtigt løft af sundheden hos kvinder behandlet for brystkræft, SDU.dk april 2021.
Fodbold giver 70-årige knogler som 25-årige, Videnskab.dk september 2017
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Hip hop
Formål:
I dette forløb skal eleven tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer Eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og power moves, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.
Faglige mål:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
Evalueringskriterier (færdigheder):
Kropsbeherskelse, herunder: - Balance i freezes - Styrke til at udføre freezes samt vise poses og eventuelt power moves.
Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
indøve hiphoppens grundlæggende bevægelsesudtryk fx bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
Freestyle og kreativitet, herunder - Sammensætte øvede/kendte basis trin på en ny måde i en lille koreografi
En vis grad af freestyle/improvisation
Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier
At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
Materiale:
Rudolf Laban - BESS (uddrag). Susanne Ravn (2005); “Med kroppen som materiale - om dans i praksis”
Kap 5; hiphopkulturen og breakdance fra “dans dans dans Ideer i teori og praksis” af Lis Engel (2007)
faktalink om Hip hop (se pdf) https://faktalink.dk/titelliste/hiph
https://www.youtube.com/watch?v=eJaoOljGyDA (toprock)
https://www.youtube.com/watch?v=RLITT65qbDk (helikopter)
https://www.youtube.com/watch?v=14WfVM98qGA (Swipe)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#4 Crossfit
I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk og teoretisk. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet. Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som socialt fænomen i det senmoderne samfund. Desuden introduceres der til grundprincipperne for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis. Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den træningskultur, Crossfit er bygget op omkring.
Læringsmål:
Kunne redegøre for træningsprincipper i crossfit og anvende denne viden i udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed og med høj bevægelseskvalitet
Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
Opnå en høj fysisk kapacitet
Kunne forstå og analysere crossfit som et identitetsmæssigt og samfundsmæssigt fænomen ved inddragelse af relevante fagbegreber
Eleverne kommer også til at deltage i Crossfit Games - en konkurrence hvor alle 2g dyster mod hinanden i Crossfit
Materiale:
C-det er idræt, side 48-50
kap 4.2 Samfund, krop og identitet I Idræt B - Idrætsteori (PDF)
Idrætsportalen; Introduktion til crossfit
Videoer:
Burpees: https://youtu.be/auBLPXO8Fww
Atomic sit-ups https://youtu.be/ajPwlqSDkB0
Air squat https://youtu.be/rMvwVtlqjTE
Jumping squat https://youtu.be/flBodwEKe30
Mountain climbers https://youtu.be/ini4T4hTk2o
KB swing https://youtu.be/mKDIuUbH94Q
One arm KB swing https://youtu.be/kneGICiz30g
KB Snatch https://youtu.be/Pm-b2XFeABA
Dødløft - https://youtu.be/1ZXobu7JvvE
Thruster - https://youtu.be/L219ltL15zk
Hang Power Clean - https://www.youtube.com/watch?v=_iUFG1-H7d0
Clean and jerk https://www.youtube.com/watch?v=PjY1rH4_MOA
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 Redskabsgymnastik
Formålet med redskabsgymnastik har været at arbejde med elevernes kropskontrol og bevægelseskvalitet. Eleverne skal mestre basale færdigheder, med fokus på, at de tilvænnes at have vægt på armene og at have hovedet nedad. Eleverne skal kunne udføre de udvalgte spring/færdigheder, og derudover kunne udføre sikker modtagning i enkelte øvelser.
Faglige mål for eleverne:
- Almene motoriske færdigheder, som bl.a. trænes i opvarmningen. Eksempler: Krydskoordination, hinke, rulle, trille, kropsstammespænding, balance mv.
- Korrekt teknik i de nedenstående spring/øvelser:
- Forlæns- og baglæns rulle, vejrmølle, håndstand, håndstand-rulle, hovedstand og hovedspring.
- Eleverne skal derudover kunne fremvise korrekt modtagning i minimum hovedspring og håndstand.
- Viden om, hvordan de enkelte øvelser kan nedjusteres når de trænes. Herunder en viden om progression i øvelserne, og vurdering af ens eget niveau.
Eleverne er ydermere blevet introduceret for salto og høje ruller samt kraftspring på airtrack, og har haft mulighed for at sammensætte spring. Fx hovedspring og salto eller vejrmølle.
Materiale:
- Wolf, Troels m.fl.: C - det er idræt, Gyldendal: side 45-46,53, 54. Anaerob træning samt side 53 om eksplosiv styrke og s. 54 skal i kun se på tabel 2.10
- Idræt C Systime s. 61-66 - Funktioneltræning
- Idræt C s. 61-66 - Funktionelle krop
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Overordnet
Projektet løber over 10 uger, med en start- og sluttest (cooper-løbetest) med 8 uger imellem. Eleverne udarbejder og følger et personligt træningsprogram i disse 8 uger.
Det er et krav, at eleverne laver en individuel målsætning for den afsluttende cooper-løbetest samt et andet mål for deres løbetræning.
Eleverne afleverede deres program for alle 8 uger søndagen i den første uge. Grundet sparsom viden hos eleverne forinden uploadingen af deres program, må de gerne lave ændringer undervejs.
Eleverne holder løbende logbog, hvori de reflekterer over, hvordan deres træning forløber og hvilke ændringer der løbende giver mening at lave.
Halvvejs uploader de deres programmer og logbøger og får feedback på dette, som de kan bruge frem mod den endelige rapport.
Efter sluttesten har der været en enkelt undervisning, hvor de kan få hjælp til rapporten, inden de afleverer den.
Projektets bedømmelseskriterier:
- Elevens evne til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
- Elevens evne til følge op på og løbende justere træningsprogrammet
- Elevens løbende ajourføring af trænings-logbog.
- Elevens fysiske kapacitet
- Den afsluttende rapport, hvor eleven skal kunne koble relevant teoretisk viden med sit personlige træningsprogram med korrekt brug af faglig termer
Rapporten skal indeholde:
- Relevant teori
- Testresultater
- Træningsprogram
- Diskussion af elevens opnåede resultater, hvor der inddrages relevant teori i begrundelserne for resultaterne.
- Evt. et sundhedsmæssigt perspektiv på din træning/træningsform
- Rapporten må højst fylde 4 sider. Dette tal er eksklusive træningsprogram og logbog.
- Der er afsat 3 elevtimer til projektet – 2 timer til rapporten
- På B-niveau kan der være yderligere krav til produktet
Teori:
- Uddrag af artikel om intervaltræningen 10-20-30: https://nexs.ku.dk/nyheder/2023-nyheder/godt-nyt-til-loebere-slap-lidt-af-paa-spurten-og-kom-i-form-alligevel/
- 'Træning og testning’ s. 31-48 i ‘C - Det er idræt'
- Kap. 4 i ‘C - det er idræt’ (omhandlende sundhed)
- Indre- og ydre motivation (s. 138-141 i ‘B - for bedre idræt’)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprogram
|
18-08-2024
|
|
Program + logbog (midtvejs-aflevering)
|
08-09-2024
|
|
Træningsprojekt - Rapporten
|
01-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Pardans - Jive og chachacha
Forløbet omhandler pardans, herunder jive og chachacha.
Eleverne har haft 4 moduler med jive og 3 moduler med chachacha.
Eleverne er blevet introduceret for jive først og senere chachacha. De faglige mål overordnet for forløbet har været:
- At kunne følge musikkens rytme
- Enten at være follower (den der bliver ført) eller leader (den der fører)
- At kunne udføre en kort sammensat koreografi
- At kunne udføre og udarbejde en koreografi i grupper
- At have kendskab til de to pardanse, herunder forskelle og ligheder
- At kunne føre med tohånds- og enhåndsfatning og evt. traditionel fatning
- At kunne samarbejde på tværs af klassens elever
I jive er de blevet undervist i følgende trin:
- Grundtrin
- Spark med enhåndsfatning
- Spark og twist med enhåndsfatning
- Dame under arm, så de danser ved siden af hinanden
- Samme som ovenstående med hipbump
I chachacha er de blevet undervist i følgende trin:
- Grundtrin med rytmen 2,3,4 og 1
- New yorker
- Spotdrejning
- Damedrejning
- Udvidet chassé (flytter sig med chassé)
- Udvidet new yorker (krydser ind foran hinanden)
I slutningen af både jive og chachacha har eleverne lavet en koreografi med følgende krav:
- Den skal vare ca. 2 minutter
- Der skal være et partner-bytte
- Der er ikke et krav til fatning, men der må gerne være forskellige
- Der skal være en intro til dansen (kun i jive)
- Det skal være et ‘hurtigt’ musiknummer (kun i jive)
- De skal have et nyt trin med, som de ikke er blevet undervist i. I jive er det fx. windmill, damedrejning, bag-om ryggen. I chachacha skal de blot justere på min. ét trin
Til chachacha har der yderligere været et krav om, at de to par i grupperne skal følge hinanden i deres danse, når de fremviser dem. Ryger de ud af takten, skal de kunne finde tilbage til den samme rytme og de samme trin.
Teori:
- Forskellige musikvideoer fra YouTube
- Videoer med teknik fokus
- s. 21-23 i dokumentet "Dans, sundhed, samvær, samfund og show (DGI)"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Spikeball
Eleverne er blevet undervist i boldspillet Spikeball (også kaldet Roundnet).
- Gennem forløbet er de blevet introduceret for både tekniske, taktiske og fysiske elementer af spillet.
- De har lært, hvordan de kan kontrollere bolden i Spikeball. De er blevet undervist i både under- og overhåndsslag samt 'jonglering' med bolden til sig selv og til en makker.
- De er blevet undervist i forskellige måder at udføre en serv på, herunder serv med og uden sidestep. Yderligere har de lært at man både kan lave en serv med 'power shot', 'drop shot' og/eller 'spin'.
- De er blevet undervist i, hvordan man kan lave taktiker, så man får bevæget sig rundt om nettet og på den måde kan spille modspiller ud.
Læringsmål:
• Udvise boldkontrol
• Kunne slå til bolden med både over- og underhånd
• Kunne ’jonglere’ med bolden (til sig selv)
• Kunne mestre 3 berøringer per par i en duel
• Kunne fremvise en korrekt serv
• Have forståelse for spilsystemer og dét at flytte sig ift. sin makker
• Kunne kommunikere med sin makker - ”min”, ”din” og ”jeg tar’ den”
• Udvise fairplay og forståelse for spillets regler
Teoretisk har de fået udleveret et kompendium, med fokus på spikeballs historie og spillets regler. I kompendiet fremgår kun de regler, som vi har arbejdet med i undervisningen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954068",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954068",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954068"
}