Holdet 2022 EN/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Björk Thordardottir, Kasper Timm Tornbjerg
Hold 2022 EN/d (1d EN, 1d EN (puljetid), 2d EN, 2d EN (puljetid), 3d EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Værklæsning
Titel 2 Open Up
Titel 3 The Haves and Have Nots
Titel 4 South Africa
Titel 5 Black Voices
Titel 6 Metoder i Engelsk
Titel 7 Brexit
Titel 8 Spoken English
Titel 9 Gender Trouble
Titel 10 Truthfully - Narrative Non-Fiction
Titel 11 New Zealand (EKSAMEN)
Titel 12 Love (EKSAMEN)
Titel 13 The 2024 Presidential Election (EKSAMEN)
Titel 14 Metoder i Engelsk
Titel 15 Multiculturalism in the UK (EKSAMEN)
Titel 16 Horror fiction (EKSAMEN)
Titel 17 Repetition
Titel 18 HJÆLPEMIDLER TIL SKRIFTLIG PRØVE

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Open Up

Formål: At træne elevernes mundtlige færdigheder, og at introducere dem til genrebegrebet generelt, og forskellige tekstgenrer specifikt.

Indhold: Mange indlagte øvelser af vidt forskellig art. Forløbet starter som en rundtur i forskellige genrer, og går derefter over til at kigge mere indgående på non-fiction og især retoriske virkemidler.

Metode: Der introduceres meget grundlæggende til analysebegrebet generelt, og eleverne trænes i at inddrage fagligt relevant terminologi når de taler om tekster.

Materiale:

- Tom Lamont & Viv Groskop: "Is public speaking really that scary?" (The Guardian)
- J. David Stevens: The Death of the Short Story
- Bruce Halland Rodgers: Three Soldiers
- Barack Obama: inaugural address
- Hansel and Gretel

Evaluering: Undervisningen evalueres med en anonym skriftlig evaluering, der gennemgås med klassen. Læringen evalueres gennem en skriftlig aflevering i retorisk analyse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 The Haves and Have Nots

Formål:
• Tekstforståelse og diskussion
• Forskelle på levestandarder i den engelsktalende verden
• Bevidsthed om hvordan forskellige typer litteratur kan kommunikere samfundsforhold
Indhold:
• Læsning, forståelse, analyse af forskellige teksttyper
Metode:
• Non-fiction
• Ordforråd
• Litterær analyse

Materiale:
Fra "Contexts":
• Vocabulary and tasks (p. 90)
• Wendy Vukosa: As 14m Africans face death by starvation…
• … food giants are sued for making people fat.
• McDonald’s, The facts
• Roger McGough: The Commission
• Jo Revill: Kids’ TV gets green light to plug junk food
• Michael Lee Cohen: Adam

Øvrigt:
• Jason Miller: Circus Lady
• The Secret Teacher: I’m faced with the realities of child poverty every day
• Andrea Levy: Loose Change
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 South Africa

Formål: Forløbet dækker læreplanens krav om et forløb der omhandler et andet engelsktalende land end USA og Storbritannien, og giver eleverne en grundlæggende viden om Sydafrika under og efter Apartheid-styret. Forløbet fokuserer også på den grundige analyse af fiktionstekster, med hensigt at styrke elevernes evner indenfor dette område.

Indhold: Kernestoffet er udvalgte tekster, primært fiction, men også enkelte non-fiction tekster, der belyser forskellene på livet under og efter Apartheid.

Metode: Tilgangen til materialet er præget af blandingen af fiktive og ikke-fiktive tekster, og træner derfor både elevernes bevidsthed om skønlitterær analyse og retorisk analyse.

Materiale:

Richard Rive: The Bench (novelle)
Nadine Gordimer: Country Lovers (novelle)
The Freedom Charter (fra ANC’s hjemmeside)
Nelson Mandela’s inaugural address (tale)
Trevor Noah: Born a Crime (uddrag fra selvbiografi)
Mpumelelo Paul Grootboom: It’s fantasy to believe the World Cup will help reduce poverty in South Africa (article)
Mandela’s Legacy: 25 Years On (video)
Peter Horn: After the Blaze (poem)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Black Voices

Formål:
- Non-fiction analyse
- Litteratur som udtryk for samfundsforhold
- Analyse og diskussion
Indhold:
- Forskellige tekster
- Kontekst/perspektivering
- Fra civil rights til BLM
Metode:
- Non-fiction analysis
- Perspektivering
- Nærlæsning
- Litterær analyse

Materiale:
Fra "Black Voices":
- ”Introduction”, pp. 97-98
- Langston Hughes: I, Too  (pp. 99-100)
- Langston Hughes: Ballad of the Landlord, (p. 101)
- Billie Holiday: Strange Fruit (p. 81)
- Malcolm X: The Ballot or the Bullet
- Martin Luther King, Jr.: I Have a Dream
- Ralph Waldo Emerson: Invisible Man
- “Introduction”, p. 140

Øvrigt:
- Spike Lee: “Do the Right Thing” (film)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Metoder i Engelsk

Formål: I forløbet opnår eleverne viden om fagets identitet og metoder, og det træne elevernes evne til at reflektere over metodevalg, og at forholde sig kritisk til deres egen faglige praksis. Forløbet varmer helt konkret op til SRO, men indholdet er lige så relevant i sammenhæng med skriftligt analysearbejde og generel analytisk engelskfaglig praksis.

Indhold: Forløbet består af oplæg der har til formål at bevidstgøre eleverne om det humanistiske genstandsfelt og hermeneutik som grundlæggende humanistisk metode. Derudover bliver eleverne bevidstgjort om forskellige metodiske tilgange i engelsk. Det teoretiske fundament for forløbet er især hentet i bogen “Vidensmønstre. Basal videnskabsteori i stx” (Ølsgaard Larsen et al. Systime 2017).

Metode: Den metodiske tilgang i forløbet generelt er langt hen ad vejen metarefleksiv, idet det handler om selve metoderne og deres anvendelighed. Samtidigt samler forløbet op på og tydeliggør de metodiske tilgange som eleverne har tillært sig undervejs i deres gymnasietid.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Brexit

Formål: Gennem forløbet opnår eleverne kendskab til aktuelle forhold i Storbritannien og engelskfaglig viden om samfundsmæssige forhold i Storbritannien. Eleverne trænes i at forstå forholdsvis komplekse mundtlige og skrevne tekster om faglige emner. I arbejdet med teksterne trænes eleverne i at redegøre for indhold og synspunkter i engelsksprogede tekster, og analyserer dem med viden om fagets identitet og metoder, samt at perspektivere til aktuelle samfundsmæssige og historiske forhold i Storbritannien.

Indhold: Forløbet består hovedsageligt af ikke-fiktive tekster, især politiske taler fra forskellige hjørner af det politiske spektrum. I starten af forløbet har der været indlagt flere formidlings- og researchøvelser, med det formål at udstyre eleverne med kendskab til det Britiske politiske system og forholdene forud for og efter Brexit, så eleverne er klædt på til at kunne perspektivere og kontekstualisere teksterne.

Metode: I dette forløb har den retoriske analyse været central. Der har været særligt fokus på den retoriske situation, med inddragelse af begreberne ”exigence”, ”audience” og ”constraints”, samt ”mediators of change”. Arbejdet med disse begreber er baseret på bogen ”Narrating Truth” (Brøndsted & Larsen, Alt I Ord, 2021). Derudover er der arbejdet med at finde retoriske virkemidler, og koble brugen af disse til fx intention, afsender-modtager-forhold eller omstændigheder (circumstances).

Materiale:
Elliot, Larry: ”Brexit is a rejection of globalization”. I: Finderup & Fog: “Worlds of English”, Systime 2022
Farage, Nigel: “2016 Speech to European Parliament”. www.ukpol.co.uk, 28/6-16
Starmer, Keir: “Keir Starmer’s speech at Labour Conference”. www.labour.org.uk, 10/10-23
Sunak, Rishi: “Rishi Sunak’s first speech as Prime Minister: 25 October, 2022”. www.gov.uk, 25/10-2022

Baggrundsstof:
”Brexit: What you need to know about the UK leaving the EU”, BBC.com, 30/12 2020
“Brexit: the 7 most important arguments for Britain to leave the EU”, Vox.com, 25/6 2016
“Power and politics in Britain”. I: Finderup & Fog: “Worlds of English”, Systime 2022

Som indledning til forløbet har eleverne i grupper arbejdet med en masse forskelligt materiale, herunder ”Brexit shorts”, en stribe små kortfilm produceret af The Guardian. Dette materiale er blevet videreformidlet gennem gruppefremlæggelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Spoken English

Forløbet fokuserer på det engelsk sprog i sig selv. Vi har undersøgt hvor, hvorfor og hvordan engelsk tales rundt om i verden, og nogle af de sammenhænge hvori engelsk bruges – særligt English as a Lingua Franca (ELF) til sammenligning med English as a Foreign Language (EFL). I forløbet er der blevet arbejdet med forskellige slags tekster. Arbejdet med disse tekster har ikke fokuseret på at analysere dem, men at redegøre for dem, og diskutere deres synspunkter.

Læringsmål:
- At kunne genkende og definere engelsk anvendt som lingua franca.
- At kunne beskrive forskellige årsager til at lære engelsk – både for individet (uddannelse, karriere, forhold mv) men også samfundet (fx mhp. ligestilling, handel, demokratisering mv)
- At forstå forskellige engelske idiomer og faste vendinger (særligt med præpositioner)
- At kunne anvende dansk-engelsk ordbog (Gyldendal) samt engelsk-engelsk ordbog (OLD), herunder at kunne orientere sig omkring fx udtale, ordklasse og typiske anvendelser.
- At opnå viden om sproglærings- og kommunikationsstrategier (EFL vs ELF)
- I nogen grad at kunne beskrive afvigelser fra standardsprog og andre typer af sproglig variation
- Kendskab til fænomenet ”false friends” (fx mean/mene) og andre ”typiske elevfejl”.

Materiale:
- English First. ” EF English Proficiency Index: A Ranking of 100 Countries and Regions by English Skills (2020)” (Forskellige elevgrupper har arbejdet med forskellige non-native engelsktalende regioner, og fremlagt i matrixggrupper. Alle har læst undersøgelsens ‘executive summary’). Link: https://www.ef-danmark.dk/epi/
- Hazel, Spencer. ”Why native English speakers fail to be understood in English – and lose out in global business” by Spencer Hazel. Feb 10, 2016. Theconversation.com: https://theconversation.com/why-native-english-speakers-fail-to-be-understood-in-english-and-lose-out-in-global-business-54436  
- Peres, Francisco. “One language to rule them all. Or not”. Feb 28, 2019. Unbabel.com: https://resources.unbabel.com/blog/one-language-lingua-franca

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Gender Trouble

Formål: Bredt udsnit af tekster af ældre og nyere dato, af forskellige genrer og sværhedsgrader; aktuelle emner af kompleks karakter. Analyse og diskussion. Introduktion til Shakespeare.
Indhold: Tekstanalyse, filmanalyse, gruppearbejde, podcastproduktion
Metode: Litterær analyse, retorisk analyse, tekstforståelse, filmanalyse

Materiale:
- How to throw like a boy if you’re a girl (website material, non-fiction)
- Always #LikeAGirl (campaign ad, non-fiction)
- Raymond Carver: They’re Not Your Husband (short story, fiction)
- Fight Club (film trailer, fiction)
- Chuck Palahniuk: Fight Club (excerpt from novel, fiction)
- William Shakespeare: Macbeth (excerpt from play, fiction)
- Regina Spektor: One Man’s Prayer (song lyrics, fiction)
- Fiona Apple: Under the Table (song lyrics, fiction)
- Kate Nash: Foundations (song lyrics, fiction)
- Desiree Akhavan: The Miseducation of Cameron post (film, fiction)

Evaluering: spørgeundersøgelse til evaluering af undervisning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Truthfully - Narrative Non-Fiction

Formål: Forløbet træner elevernes evne til at læse og forstå forholdsvist komplekse tekster i forskellige stillejer. De tilegner sig evner til at analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi, gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster, samt analysere forskellige nyere ikke-fiktive tekster med bevidsthed om fagbegreber og metode.

Indhold: Forløbet tager udgangspunkt i en række ikke-fiktive tekster fra bogen “Narrating Truth”. Det teoretiske/analytiske fundament består af Bitzers teori om den retoriske situation samt den klassiske retoriske analyse, med særligt fokus på sprog.

Metode: Den metodiske tilgang er især præget af retorisk analyse, med fokus på den retoriske situation, men der skeles også til stilistisk analyse for at styrke det sproglige fokus.

Materiale:
- Brøndsted / Larsen: “Truthfully - on Literary Journalism and Narrative nonfiction”. I: Brøndsted & Larsen: “Narrating Truth”. Alt i Ord 2021.
- Lawrence Wright: “‘The Donkey’ - Getting into the Story”. I: Brøndsted & Larsen: “Narrating Truth”. Alt i Ord 2021.
- Hunter S. Thompson: “The Kentucky Derby Is Decadent and Depraved”. I: Brøndsted & Larsen: “Narrating Truth”. Alt i Ord 2021.
- Riz Ahmed: “Airports and Auditions”. I: Brøndsted & Larsen: “Narrating Truth”. Alt i Ord 2021.
- Spencer A. Klavan: “Games Boys Play - How Gears of War helped me come out”. I: Brøndsted & Larsen: “Narrating Truth”. Alt i Ord 2021.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 New Zealand (EKSAMEN)

Formål: Forløbet træner elevernes evne til at forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelsk tekster fra forskellige regioner og i forskellige stillejer, samt læse og forstå tekster på engelsk fra forskellige engelsksprogede regioner. Eleverne trænes i at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster, analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk, samt at analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi, og perspektivere tekster historisk og kulturelt.

Indhold: Forløbet tager udgangspunkt i væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i New Zealand (som en “tredje” engelsksproget region), såvel som elevernes viden om principper for tekstopbygning og sammenhæng, standardsprog og variation, tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster.

Metode: Den grundlæggende metodiske tilgang i forløbet er skønlitterær analyse, men det er også et udtalt konkret formål med forløbet at styrke elevernes kendskab til stilistisk analyse. Således er der især arbejdet med forløbsmaterialets sprogbrug, og hvordan denne kan kobles til øvrige analytiske vinklinger.

Materiale:
- “Interview: Tahi Takao, ‘The Situation of Maori today”. I: Hogstad: “New Zealand”. Systime 2016.
- “Mana: The power in knowing who you are - Tame Iti”. TEDTalk. www.youtube.com, tilgået 6/3-24.
- Aranga, Hana. “Found”. I: Hogstad: “New Zealand”. Systime 2016.
- Caro, Niki. “Whale Rider” (film). South Pacific Pictures 2002.
- Steward, Bruce: “Boy”. I: “The Land of the Long White Cloud”. Ed. Stephen Cooper. Systime 1989.

Supplerende stof
- “history of New Zealand”. Britannica. www.britannica.com, tilgået 6/3-24.
- King, Michael. “The Penguin History of New Zealand” (uddrag). Penguin 2003.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Love (EKSAMEN)

Formål: Forløbet træner elevernes evne til at analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode, samt at perspektivere nyere og ældre tekster historisk, kulturelt og samfundsmæssigt. Eleverne opnår engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA.  

Indhold: Forløbet tager udgangspunkt i kapitlet "Love" i grundbogen "Wider Contexts". Forløbsmaterialet består af et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder uddrag af værker af Shakespeare (“Romeo and Juliet”). Som en del af forløbet har eleverne set en fremførsel af “Romeo and Juliet” på engelsk på skolen.

Metode: Den metodiske tilgang til materialet er især båret af den skønlitterære analyse, og heri lægges særligt vægt på tematik, da dette er koblingen mellem teksterne i forløbet. Det er et omdrejningspunkt for forløbet at sammenligne og perspektivere teksterne, med det formål at karakterisere forskellige tilgange til kærlighed, og skitsere forskellige syn på og tilgange til denne.

Materiale:
- Atwood, Margaret: “Happy Endings”. I: Engberg-Pedersen et al: ”Wider Contexts”, Gyldendal 2014.
- Austen, Jane: “Pride and Prejudice” (uddrag). I: Engberg-Pedersen et al: ”Wider Contexts”, Gyldendal 2014.
- Carver, Raymond: “What We Talk About When We Talk About Love”. I: Engberg-Pedersen et al: ”Wider Contexts”, Gyldendal 2014.
- Shakespeare, William: “Romeo and Juliet”. (Chorus + Act 1, Scene 1) I: “Romeo and Juliet: Third Series”. Arden 2012 + (Act I, scene V) I: Engberg-Pedersen et al: ”Wider Contexts”, Gyldendal 2014.
- Shakespeare, William: “Sonnet 18”. I: Engberg-Pedersen et al: ”Wider Contexts”, Gyldendal 2014.

Supplerende materiale:
- OSU School of Writing, Literature and Film. (2019, 5. november). What Is Irony? [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=q6e0oNVx8Uk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 The 2024 Presidential Election (EKSAMEN)

Formål:

Forløbet træner elevernes evne til at:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtlig engelsk om almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Indhold: Forløbet fokuserer indledningsvist på præsidentvalget i USA 2024, med særlig fokus på de to kandidater og de ideologier de repræsenterer gennem deres partier. Herfra flytter vi fokus til nogle af valgets centrale temaer, særligt reproductive rights, og the January 6th Capitol Riot..

Metode: Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af ikke-fiktive tekster, herunder kommunikationsstrategier. Der er særligt fokus på retorisk analyse, med pentagrammet og appelformer, men der arbejdes også med Bitzers retoriske begreber, navnligt exigence, audience og constraints. Mundtlighed trænes igennem analytiske gruppeoplæg, hvori eleverne analyserer kampagnevideoer, hvilket samtidigt træner deres evne til at analysere visuelle medier. Eleverne laver også en "mock debate", hvor de øver sig i mundtlig fremstilling, og at bruge retoriske virkemidler i praksis.

Materiale:
- Bloomberg Television. (2024, 11. september). Trump Defends His Rallies Following Harris' Jabs in Presidential Debate [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=nsLdcjIDUwA
- Presidential Elections. (2016). I: Holm, M. (Red.), Being American: Identity, Politics and Contemporary Society (s. 63-72). Gyldendal.
- Read the letter that Biden wrote to say he would no longer seek reelection. (2024, 21. juli). Associated Press. https://apnews.com/article/biden-letter-election-harris-step-down-3fb79a6ecf2a62410aec9288554e8bd6
- Read the Transcript of Donald J. Trump’s Convention Speech. (2024, 19. juli). The New York Times. https://www.nytimes.com/2024/07/19/us/politics/trump-rnc-speech-transcript.html
- Full Transcript of Kamala Harris’s Democratic Convention Speech. (2024, 23. august). The New York Times. https://www.nytimes.com/2024/08/23/us/politics/kamala-harris-speech-transcript.html
- "The abortion issue in elections. I: Genefke, L.., Wich, L.. & Nue Mikkelsen, S.. (2024). Election Year. Columbus.
- "Nikki Haley's Policy Speech on Abortion Rights, April 25th, 2023" (excerpt). I: Genefke, L.., Wich, L.. & Nue Mikkelsen, S.. (2024). Election Year. Columbus.
- "Valedictorian Paxton Smith Abortion Rights speech, June 2nd, 2021". I: Genefke, L.., Wich, L.. & Nue Mikkelsen, S.. (2024). Election Year. Columbus.
- NPR Staff. (2024, 16. september). These states will decide the election. We visited all of them to talk to voters. NPR.org. Lokaliseret den 4. november 2024 på https://www.npr.org/2024/09/16/g-s1-22212/election-harris-trump-swing-states
- "President Trump's Speech at the January 6th Ellipse Rally". I: Genefke, L.., Wich, L.. & Nue Mikkelsen, S.. (2024). Election Year. Columbus.

Supplerende stof (formidlet til eleverne som baggrundsviden):
- Genefke et. al.: "Election Year" (Columbus 2024)
- Withdrawal of Joe Biden from the 2024 Presidential Election. (2024, 2. oktober). I: Wikipedia. Lokaliseret den 2. oktober 2024 på https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Withdrawal_of_Joe_Biden_from_the_2024_United_States_presidential_election&oldid=1248910595
- Lonsdorf, K.., Dorning, C.., Isackson, A.., Kelly, M. L.. & Chang, A.. (2024, 5. januar). A timeline of the Jan. 6 Capitol attack — including when and how Trump responded. NPR. https://www.npr.org/2022/01/05/1069977469/a-timeline-of-how-the-jan-6-attack-unfolded-including-who-said-what-and-when
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Metoder i Engelsk

Formål: I forløbet opnår eleverne viden om fagets identitet og metoder, og det træne elevernes evne til at reflektere over metodevalg, og at forholde sig kritisk til deres egen faglige praksis. Forløbet varmer helt konkret op til SRP, men indholdet er lige så relevant i sammenhæng med skriftligt analysearbejde og generel analytisk engelskfaglig praksis.

Indhold: Forløbet består af oplæg der har til formål at bevidstgøre eleverne om det humanistiske genstandsfelt og hermeneutik som grundlæggende humanistisk metode. Derudover bliver eleverne bevidstgjort om forskellige metodiske tilgange i engelsk. Det teoretiske fundament for forløbet er især hentet i bogen “Vidensmønstre. Basal videnskabsteori i stx” (Ølsgaard Larsen et al. Systime 2017).

Metode: Den metodiske tilgang i forløbet generelt er langt hen ad vejen metarefleksiv, idet det handler om selve metoderne og deres anvendelighed. Samtidigt samler forløbet op på og tydeliggør de metodiske tilgange som eleverne har tillært sig undervejs i deres gymnasietid.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Multiculturalism in the UK (EKSAMEN)

Formål:

Forløbet træner elevernes evne til at:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk

- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien

Indhold:
Forløbet fokuserer især på diskursanalyse, men inddrager også retorisk analyse og skønlitterær analyse. Forløbet indledes ved at inddrage politiske taler fra britiske politikere om multikulturalisme. Herfra breder det sig ud til andre genrer, for at vise hvordan der kan perspektiveres på tværs af fiktive og ikke-fiktive tekster. Det drejer sig specifikt om lyrik og noveller. Der arbejdes med et genremæssigt varieret udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster, med henblik på at give indsigt i historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.

Metode:
Da forløbet favner både fiktive og ikke-fiktive tekster, er der også et bredt metodisk spænd. Der arbejdes både med retorisk analyse (pentagrammet, appelformer, Bitzers retoriske situation), diskursanalyse (med fokus på hvordan sproget kan afsløre politiske budskaber) og skønlitterær analyse.

Materiale:
- "Speech analysis: 'Rivers of Blood'". I: Sinding Skött, J.. & Sylvest, C.. (2023). UK Now. https://forlagetcolumbus.dk/uk-now
- "Tony Blair on multiculturalism". I: Sinding Skött, J.. & Sylvest, C.. (2023). UK Now. https://forlagetcolumbus.dk/uk-now
- Agard, John: "Remember the Ship". I: Sinding Skött, J.. & Sylvest, C.. (2023). UK Now. https://forlagetcolumbus.dk/uk-now
- Cameron, David. (2011, 5. februar). PMs speech at Munich Security Conference. GOV.uk. Lokaliseret den 13. november 2024 på https://www.gov.uk/government/speeches/pms-speech-at-munich-security-conference
- National Conservatism. (2023, 17. maj). Suella Braverman - The Value of Conservatism (excerpt) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=NS5nh1aD-qM&t=1324s
- Kureishi, Hanif: "My Son the Fanatic". I: Kureishi, Hanif. (2010). Collected Stories. Faber and Faber.
- Interview with Gautam Malkani. I: Mustad, J. E. ., Vadmand, O.. & Sevaldsen, J.. (2014). Being British. Gyldendal.
- Multicultural Britain - a complex issue. (2014). I: J. E.. Mustad, J.. Sevaldsen & O.. Vadmand (Red.), Being British: Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain (s. 97-122). Gyldendal.

Supplerende materiale:
- Finderup, A. M.. & Fog, A.. (2022). Worlds of English. Systime. https://worldsofenglish.systime.dk/
- Al Jazeera English. (2015, 25. oktober). 'Us' and 'them' in media discourse - The Listening Post (Feature) [Video]. Dailymotion. https://www.dailymotion.com/video/x3ayg0r
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Horror fiction (EKSAMEN)

Formål:

Forløbet træner elevernes evne til at:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Indhold:
Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster. Et udvalg af fiktive tekster fra forskellige perioder. Forløbet tager udgangspunkt i forskellige tilgange til Horrorgenren. Der trækkes på en Freudiansk psykoanalytisk læsning, på Stephen Kings forskellige typer af horror, samt på Gothic Horror som en væsentlig strømning i britisk og amerikansk literaturhistorie. Eleverne læser under forløbet "The Haunting of Hill House" i små bidder, og den bruges løbende til at eksemplificere de teoretiske tilgange. En del af forløbet fokuserer også på gyserfilmens historie og samfundsmæssige betydning.

Metode:
Den skønlitterære analyse står i centrum, og i arbejdet med denne er det især formålet at styrke elevernes evne til at udlede en fortolkning af de analytiske nedslag, samt at sætte teksterne ind i en genremæssig kontekst. Der inddrages også filmuddrag, og disse analyseres med inddragelse af filmiske virkemidler.

Materiale:
- Jackson, Shirley. (2009). The Haunting of Hill House. Penguin. (Originalværk udgivet 1959)
- "Reading, writing and watching with Freud - Freudian psychology and horror fiction". I: Rikstrup Hansen, J.. & Drisdal Hansen, R.. (2017). Horror: a book about texts that scare you. Systime.
- King, Stephen: "The Boogeyman". I: Rikstrup Hansen, J.. & Drisdal Hansen, R.. (2017). Horror: a book about texts that scare you. Systime.
- King, Stephen: "Why We Crave Horror Movies". I: Rikstrup Hansen, J.. & Drisdal Hansen, R.. (2017). Horror: a book about texts that scare you. Systime.
- "Stephen King's three types of horror". I: Rikstrup Hansen, J.. & Drisdal Hansen, R.. (2017). Horror: a book about texts that scare you. Systime.
- Poe, E. A.. (2012). The Tell-Tale Heart. I: J.. Engberg-Pedersen, M.. Grønvold & H.. Ohland-Andersen (Red.), Wider Contexts. Gyldendal.
- Poe, E.A.. (s.d.). The Raven. The Poetry Foundation. Lokaliseret den 12. februar 2025 på https://www.poetryfoundation.org/poems/48860/the-raven
- Wan, James. (Instruktør). (2010). Insidious [Film] (Uddrag). Haunted Movies.
- Mitchell, David Robert. (Instruktør). (2014). It Follows [Film] (Uddrag). Animal Kingdom.

Supplerende materiale:
- The Gothic. (2018). I: M. H.. Abrams & S.. Greenblatt (Red.), The Norton Anthology of English Literature (9. udg.). Norton.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Repetition

Forløbet har haft fokus på repetition af emner, tekster og begreber forud for skriftlig og mundtlig eksamen.

Forløb der opgives til den mundtlige eksamen:
- Love
- New Zealand
- The 2024 US Presidential Election
- Multiculturalism in the UK
- Horror Fiction
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 HJÆLPEMIDLER TIL SKRIFTLIG PRØVE

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler:under den skriftlige prøve

Egne høretelefoner

Grammatikbog: Get It Right
Grundbog: Wider Contexts

Ordbogen.com

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Oxford:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


MinLæring:
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer