Holdet 2022 EN/e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Eva Holch Kristensen, Søren K. Dahl
Hold 2022 EN/e (1e EN, 1e EN (puljetid), 2e EN, 2e EN (puljetid), 3e EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 # 1 Growing Up - Grundforløb
Titel 2 # 2 - Who am I?
Titel 3 # 3 Big Mouth & Ugly Girl - A Culture of Fear
Titel 4 # 4 Man and the Environment
Titel 5 #5 Brave Voices–Words that shaped the worldEKSAMEN
Titel 6 #6 SRO Inequality in the UK  (health and welfare)
Titel 7 # 7 Aspects ofAustralia EKSAMEN
Titel 8 #8 Truly Sorry
Titel 9 # 9 Post-Modernism EKSAMEN
Titel 10 # 10 - Moral choice and the Individual EKSAMEN
Titel 11 #11 Literature and War EKSAMEN
Titel 12 #12Power and Ambition - Shakespeares Macbeth EKSAM
Titel 13 Hjælpemidler brugt i undervisningen.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 # 1 Growing Up - Grundforløb

I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer at tekster inden for fiktion og non-fictions som omkranser det ovenstående emne ”Growing Up”.

Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet ”Growing Up” som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet ”Growing Up”
-Du kan anvende den retoriske pentagon.
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden inden for områderne
- kongruens
- ligefrem ordstilling
- genitiv

Materiale:
Alison Fell, "The Shining Mountain" 1992, fra  Contexts – basisbog til engelsk I gymnasiet og HF, Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Gyldendal, 2004
Penelope Lively, "The Happiest Days of Your Life", fra The UK – From Island to Empire and Back,  
Amy Chua, "Why Chinese mothers are superior", Saturday Essay in The Wall Street Journal updated Jan. 8, 2011
Sophia Chua-Rubenfeld, "Why I love my strict Chinese mom", New York Post, January 18, 2001
Lund og Tornøe, Write Away, Gyldendal, s.42-44

I alt er der læst 20 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 # 2 - Who am I?

The texts in this topic deal with becoming who we are. What factors influence personality? The people you'll meet in the texts tell us about the events, beliefs, challenges and choices that formed their personalities. They're not famous, they're not geniuses, they're not unique – they are, in many ways, just like you and me. But the stories of how they became them might make you think about what makes you you.

Learning goals:

When you have worked with this topic, you will have practised:
-Speaking English with your classmates.
-Expressing your thoughts and opinions about your own life choices and dreams.
- Analysing non-fiction texts.
-Using your knowledge about English grammar to analyze the language and style of the texts.
-Reflecting about life and career choices. (karrierelæring)

Texts:
The following texts from: Kreiner, Kaalund, Jensen &Clausen: "Compass - Grundbog til 1. og 2.g", Systime 2022.

"Personality Development"
Abby Young-Powell: "How I found my vocation", The Guardian, 2019
Molly Innes: "Now I'm an Oxford student, am I still working class", 2018
Ashley Westerman: "I Found My Birth Mother. It Didn't Rock My Life — And That's OK", 2018
Kevin Shafer: "Why Canadian dads are more involved in raising their kids than American fathers", 2021

Additional texts:
How to read a non-fiction text" from:
Engberg-Pedersen, Grønvold & Ohland-Andersen: "Wider Contexts - Basisbog til engelsk A", Gyldendal 2012
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 # 3 Big Mouth & Ugly Girl - A Culture of Fear

Værklæsning
Fokus på litterær analyse (setting, characterization, narrative technique, imagery, theme).
Eleverne har haft mulighed for både at lytte til og læse romanen.
Karrierelæring: med afsæt i værket har vi diskuteret betydningen af romaner i forhold til udviklingen af både personlige og faglige kompetencer.

Materiale:
Joyce Carol Oates: Big Mouth & Ugly Girl - Know who your friends are, Harper Collins, 2002.  (273 sider)


Sider i alt: ca 280
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 # 4 Man and the Environment

This course deals with man, nature and the challenges humans face due to climate changes.  Our focus is primarily on non-fiction analysis and on writing a non-fiction analytical essay.
We start about by focusing on important vocabulary and move on to non-fiction analysis.

.
Learning goals:
To have sufficient knowledge and command of expressions and vocabulary to engage in discussions dealing with the topic.
To be able to summarize the content of our texts in a short and precise way using linkers to create coherence.
To use your knowledge from your K-class aboutnon-fiction analysis and terms such as intention, language, style, modes of appeal.



Texts:
Greta Thunberg "How dare you?", 23 Sep 2019
Ilissa Ocko: "The Fastes Way to Slow Climate Change Now", TED-talk https://www.ted.com/talks/ilissa_ocko_the_fastest_way_to_slow_climate_change_now?utm_campaign=tedspread&utm_medium=referral&utm_source=tedcomshare
Ian McEwan: The Hot Breath of our Civilization, fra: Wider Contexts, Gyldendal.


(15 pages)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 #5 Brave Voices–Words that shaped the worldEKSAMEN

The course deals with people who through their words and action have been a brave voice or have uttered words that have changed the world.The course sets off with an introductory part that focuses on understanding and practising rhetorical anaysis with a focus on method and identifying rhetorical devices. Here we practice using rhetorical analysis as presented in Nanna Flindt Quist and Birgitte Prytz Clausen's introductory texts. Afterwards the students work in groups and analyze individual speeches. This analysis is presented to class in short creative films.

In February-March 2025 (3.g) a majority of students (24 of 29)  read Angie Thomas' "The Hate U Give" (værklæsning) and did oral video/book club presentations of the book and related it to the topic "Brave Voices" including minimum one of the texts read here.

Learning goals:
Rhetorical analysis of non-fiction.
Knowing the terms used in connection with rhetorical analysis
Being able to observe and identify the quality  and the function of these devices.
Being able to research the historical context as a background for the analysis.
Understanding how speeches have been/are used as an agent in times of change.
Being able to participate in group work preparing a presentation of a rhetorical analysis of a specific speech.
Being able to discuss if a speech can be perceived as an example of "A Brave Voice" or as "Words that Shaped the World"
Understanding the importance of rhetorical skills in a career trajectory

Material:
Read by everyone
Nanna Flindt Quist, On Purpose, Gyldendal 2011. Ch. 3 Rhetorical Analysis
Birgitte Prytz Clausen, Brave Voices, Columbus 2017, Non-fiction tools
Martin Luther King, I Have a Dream, Aug. 28, 1963
Barack Obama, Selma Speech, March 7 2015. http://time.com/3736357/barack-obama-selma-speech-transcript/  (abridged)

Lady Gaga, Commencement speech

Speeches for group project:
Emma Gonzales, 2 speeches: 1) Speech immediately after Florida school shooting, 17 Feb 2018: https://edition.cnn.com/2018/02/17/us/florida-student-emma-gonzalez-speech/index.html 2) speech at march-for- our-lives-rally: https://www.bustle.com/p/transcript-of-emma-gonzalezs-march-for-our-lives-speech-will-absolutely-crush-you-8596656

Emma Watson: "He-for-she-speech - Gender Equality Is Your Issue Too", 20 Sep 2014, http://www.unwomen.org/en/news/stories/2014/9/emma-watson-gender-equality-is-your-issue-too

Oprah Winfrey: Metoo-speech, 7 Jan 2018, https://www.nytimes.com/2018/01/07/movies/oprah-winfrey-golden-globes-speech-transcript.html

Emmeline Pankhurst, Freedom or Death speech, Nov 13, 1913. (excerpts)

Matthew McConaughey: Speech at the White House - Uvalde Shooting, 7 June, 2022.

Harvey Milk: The Hope Speech on the occasion of Gay Freedom Day,  25 June 1978

Josh Cavallo: I'm a footballer and I'm gay, 27 Oct, 2021

Alexandria Ocasio-Cortez: C40-speech, 11 Oct, 2019

Leonardo DiCaprio: Climate Speech at the UN, 23 Sep, 2014.

Boris Johnson: Address to the Ukrainian Parliament, May 2022.

Joe Biden: Remarks on the end of the war in Afghanistan, Aug 2021.

Omfang: ca 25 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 #6 SRO Inequality in the UK (health and welfare)

Tværfagligt SRO-forløb i samarbejde med samfundsfag.
I forløbet fokuserer vi på ulighed i Storbritannien med særligt fokus på sundhed og velfærd. Vi undersøger klassesystemet, det politiske system, de politiske partier og velfærdssystemet og the NHS.
Vi arbejder med filmanalyse, retorisk analyse og diskursanalyse.

Materiale:
Uddrag fra kapitel 1, 2 og 3 i Being British
Charles Dickens: "Oliver Twist" (excerpt) fra Grønlund, Bach og Andersen: " Studieretningsbogen - Samfundsfag og Engelsk", Columbus
Kathryn Snowdon: "Bullingdon Club: Five Facts About The Super-Rich, Elite Oxford University Drinking Club", The Huffington Post, 2015.
Scherfig: the Riot Club (film) (2014)
Ken Loach: "I, Daniel Blake" (film) (2016)
Keir Starmer: "Keir Starmer unveils Labour’s mission to create an NHS fit for the future" (2023)
The King's Speech (2023)

Øvrigt materiale:
The State Opening of Parliament November 7 2023: https://www.youtube.com/watch?v=5OcpNleUlJE

https://www.parliament.uk/ (House of Commons & House of Lords)

Food poverty: 'I miss meals so my children can eat' - BBC Newsnight
https://www.youtube.com/watch?v=qjbI3zinlIE

https://www.bbc.com/news/health-50290033  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10240167/  

https://www.nuffieldtrust.org.uk/news-item/party-politics-and-attitudes-towards-the-nhs  

https://www.jrf.org.uk/work/uk-poverty-2022-the-essential-guide-to-understanding-poverty-in-the-uk  

https://www.theguardian.com/society/2023/dec/11/risk-of-dying-from-cancer-in-england-varies-hugely-between-regions-say-scientists  

Personal stories:

https://www.savethechildren.org.uk/blogs/2021/mums-experience-living-uk-poverty  

https://www.poverty.ac.uk/living-poverty/personal-experiences/renee-low-paid-worker   
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 # 7 Aspects ofAustralia EKSAMEN

Forløbet tager udgangspunkt i Australiens historie samt samtid. Der er særligt fokus på australsk identitet og hvordan Australiens fortid som britisk straffekoloni har påvirket den nationale identitetsdannelse og selvforståelse. Vi dykker i den sammenhæng ned i den australske 1800-tals outlaw og nationalikon Ned Kelly. En figur, der på mange måder afspejler og påvirker den australske identitet. Derudover behandler vi the Stolen Generation og diskuterer hvordan den diskussion påvirker den australske selvforståelse.


Læringsmål:
- analyse og fortolkning af noveller og digte og retorisk analyse af taler med brug af relevante fagbegreber (demonstrere viden om metoder + tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster)
- viden om Australiens historie med fokus på opdagelsen af Australien, Australiens fortid som straffekoloni og bosætternes behandling af den oprindelige befolkning (James Cook, Terra Australis Incognita, Penal settlement, bush ethos, mateship and masculinity)


Materialer:

"Discovery and Penal Settlement - Introduction", "Bush Life - Bush Ethos - Introduction", "Aboriginals - Introduction" i: Hanne Kjeldsen: "Australian Identity", DR, 1986.

Ian Mudie: “This Land” (1935) i: Finderup og Fog: “Worlds of English”, Systime 2022.
Dorothea McKellar: “My Country” (lærerens kopi)
Paterson: “Waltizing Mathilda” (lærerens kopi)
Anonymous: “Van Diemen’s Land” " i Hanne Kjeldsen: "Australia Fair? An Anthology of Australian Texts, Gyldendal 1990.
Kath Walker: "We Are Going" i: Hanne Kjeldsen: "Australian Identity", DR, 1986.
Archie Weller: "Going Home" i Grønvold mfl. "Contexts", Gyldendal.
Stan Grant: “Racism and the Australian Dream” (2016) (speech)

Ned Kelly: The Outlaw who divides a nation, BBC, 2014.
https://www.bbc.com/news/magazine-21077457

Justin Kurzel: True history of the Kelly gang (2019) (film)

Omfang: 35 sider

NB: Lingua Franca 2s (behandle ultimo april 2025: https://www.bbc.com/worklife/article/20210528-the-pervasive-problem-of-linguistic-racism)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 #8 Truly Sorry

I dette forløb stifter eleverne bekendtskab med undskyldningsretorik og de retoriske virkemidler, der bruges, når man skal enten lave en undskyldning eller en apologi. Vi arbejder med alt fra YouTube-apologier for dårlig opførsel til politikeres undskyldninger for nationale sundhedsskandaler.

Kernestof:
Nonfiktion
UK blood scandal: Victims await report into HIV and hepatitis C infected blood treatments | BBC News
https://www.youtube.com/watch?v=eJYEbXW6XeI  (20 May 2024)

Rishi Sunak, "Day of Shame" https://youtu.be/BGRs2GZtNMI  (20 May 2024)

Litteraturliste:
Stadig under udvikling
materiale fra kapitlet "Truly Sorry" i Brøndsted og Larsen: "Narrating Truth", Alt i Ord (2021)

Omfang: 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 # 9 Post-Modernism EKSAMEN

This course introduces you to the literary movement of postmodernism. Through the study of background theory and various examples of postmodern fiction, we try to identify what characterizes postmodern literature.

Learning goals:
- to be able to define what generally characterizes postmodern literature
- to analyze and interpret various postmodern texts and compare and contrast the postmodern traits using relevant literary terms. (Meaninglessness, the loss of grand narratives, low culture and consumerism, irony, parody and pastiche, metafiction, intertextuality,  experimentation, fragmentation, postmodern identity, narcissism, social norms, de-hirarchization, gender roles )

Kernestof:
"Interflora" af Susan Hamlyn i G. Barkholt og J. Døssing:Highlights of Literature in English, Systime 2011
"The Red Line" af Charles Higson i Now and Zen, Systime 2004
"Stories for a Phone Book" af Steven Hall i C. Plougheld: "Inside Stories", Systime 2007
"Likes" af Susan Shun-Lien Bynum, The New Yorker, 2016.

David Fincher: Fight Club  (film)

Supplerende Materiale:
Baggrundsinformation om post-modernisme:
"What is postmodernism?" i Niels-Martin Trier Josefsen "Broken Things", L&R 2016.
"What is postmodernism?" Exploration Films: https://www.youtube.com/watch?v=oL8MhYq9owo
Information om sonnet-formen fra Delaney mfl.: Fields of Vision 1, Longman 2009. (Interflora)


Fokuspunkter:
Væsentlig strømning i britisk og amerikansk litteraturhistorie, tekstanalytiske begreber, nyere litterære tekster.

Omfang 45 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 # 10 - Moral choice and the Individual EKSAMEN

I forløbet ”Moral Choice and the Individual” beskæftiger eleverne sig med forskellige tekster, som alle berører vanskelige moralske problemstillinger og dilemmaer som abort, dødsstraf, domestic violence, aktiv dødshjælp samt selvvalgte etiske dilemmaer.

Evnen til at redegøre for forskellige holdninger til svære problemstillinger præsenteret i non-fiction tekster og film  samt evnen til at nuancere egne holdninger og at argumentere for og imod egne og andres standpunkter er centrale i dette forløb.
Der arbejdes med non-fiction-analysemodeller.

De faglige mål med emnet er at eleverne kan:

– forstå mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner - her mere moralske og etiske problemstillinger i nutiden.

– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film

– analysere og fortolke ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk. Denne træning knyttes både emnerelevant glosetræning samt drøftelser mundtligt om moralske og etiske problemstillinger.

– give en nuanceret, sammenhængende mundtlig og skriftlig fremstilling af alment kendte og faglige emner på et flydende og hovedsageligt korrekt engelsk.  

Deltagerne arbejder i mindre gruppediskussioner og ved lærer/hhv. elevstyret undervisning med evnen til at argumentere for og imod problemstillinger og opnå evnen til at se og præsentere en sag fra flere synsvinkler.

Abortion as a political topic
"Abortion pushing votes" pp. 105- 109 in:  "Election Year"  Genefke et al, Columbus 2024)
Roe vs Wade (1973):                                                  
Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization (2022)          
Dokumentaren: Jackson (Crow, 2016)              

Death Penalty:
The Innocent on Death Row (from: New York Times, 3rd of September 2014)
- How the Death Penalty Saves Lives (from: US News and World Report, 29. Sept 2014)
Dead Man Walking (Robbins,1995)

Domestic Violence:
"Luka" (Vega, 1987)

euthanasia/assisted suicide::

UK MPs debate bill to legalise assisted dying in England and Wales | BBC News
https://www.youtube.com/watch?v=XGaLes_DSj0  (første 6 minutter)

http://euthanasiadilemma.blogspot.dk/2014/03/reading-worksheet.html
campaign websites:
https://www.dignityindying.org.uk/
https://ourdutyofcare.org.uk/
Laswell’s model of communication  and
key characteristics of adds and commercials
from: "The English Handbook", Østergaard, Systime)(

Nina Lakhani, “Tony Nicklinson: ‘Perhaps I’ll say goodbye on Twitter’”, an article from The Independent website, June 18, 2012
Matt Slick, "What does the Bible say about euthanasia?" https://carm.org/about-ethics/what-does-the-bible-say-about-euthanasia/   (15.5 2010)
Vicki Woods, “I would help a relative on the final journey”, a comment from The Telegraph website, August 17, 2012


Elevernes selvvalgte etiske dilemmaer:
Eleverne udvælger selv dilemma og materiale, der bearbejdes og didaktiseres. Materialet præsenteres med en udarbejdet læringsaktivitetet. Eleverne styrer proces og moderation.

Arming Teachers  https://www.cbsnews.com/video/examining-both-sides-of-debate-over-arming-teachers-with-guns/

Gender selection with IVF  https://www.health.com/condition/pregnancy/is-it-actually-possible-to-choose-a-babys-gender-through-ivf  

Heinz Dilemma: https://www.youtube.com/watch?v=1_2qEOxSTsM

Second Amendment Rights https://www.youtube.com/watch?v=t26XaGgmsio  
AI (Artificial Intelligence) https://www.youtube.com/watch?v=ZxkGfvpBFMo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 #11 Literature and War EKSAMEN

Forløbet "War and Literature" beskæftiger sig med kunstens skildring af menneskets møde med krig.  Hvorfor går mennesker i krig, hvilke argumenter og forventninger ledsager deltagelsen i krig og hvilke følger får krigsdeltagelsen for soldatens tilbagevenden fra krig. Dette undersøges med udgangspunkt i første verdenskrig og et udblik til Vietnamkrigen og Irak/Afghanistan.

Eleverne arbejder med materialer, der er blevet til forud for, under og efter krigen.

Filmen "Joyeux Noël" (2005) giver  et indblik i begyndelsen på 1. verdenskrig og den indledende fase af krigen og Christmas Truce. Eleverne ser desuden en dokumentar "Iraq War Veterans, 20 Years Later: ‘I Don’t Know How to Explain the War to Myself’ som en nutidig intro til emnet.

Både i denne og lyrikken fra The War Poets ses den indledende idealistiske begejstring, som afløses af krigens barske realitet - og hvordan frontens virkelighed blandt menige soldater er anderledes end deres foresatte og regeringer, som befinder sig langt fra fronten (Brooke, Owen, Sassoon).

Hvordan reagerer soldaterne på krigen og den tiltagende meningsløshed - og hvordan går det soldater, der vender hjem. Er det muligt for dem at finde sig til rette - at finde hjem? (Hemingways "Soldier's Home")

Som udblik arbejder eleverne med skildringen af amerikanske soldaters deltagelse i Vietnamkrigen. "The Man I Killed"   og Springsteen's Born in the USA.


Der arbejdes videre med tekstanalytiske begreber  inden for lyrik og prosa - ligesom der arbejdes med sonetten i forbindelse med the war poets og deres brug af den. Eleverne har på baggrund af videoer og  arbejdet med øvelser for at træne stilmidler og metrum i lyrik.  rhyme; Onomatopoeia; similie ; Alliteration; Assonance; personification, iamb, trochee,dactyl,


Op-Doc: "Iraq War Veterans, 20 Years Later: ‘I Don’t Know How to Explain the War to Myself’ (Eperlein/Tucker, 2023) , https://www.youtube.com/watch?v=RIWfH3iEgXU)

Lord Kitchener's Advice The true Character of a British Soldier
Rupert Brooke 'The Soldier' (1914)
Jessie Pope "The Call", (1916)
Film: Joyeüx Noel ('Merry Christmas", 2005 dir: Chr. Carion))
Owen: Dulce et Decorum Est (1917-18)
Sassoon: Suicide in the Trenches (1917)
Sassoon: The Glory of Women (1917)
Holst: I Vow to Thee my Country
E. Hemingway: 'Soldier's Home' (1925)
Tim O Brien. "The Man I Killed" (fra:The Things They Carried ,1990).  
Sang: Born in the USA  (Bruce Springsteen fra albummet Born in the USA, 1984)

Et antal elever har læst hele  "The Things They Carried" (Værklæsning) i februar-marts.

Supplerende Stof
Introducerende materiale og øvelser om War
materiale om poetic form and structure, poetic language samt videoer
war:
World War I: One Word | History
https://www.youtube.com/watch?v=8CeylV-NloU
1914: To arms
https://www.nam.ac.uk/explore/to-arms1914
The War and You (fra Engberg, Grønvold et al "War and Conflict", Systime 2025)
Attitudes to War (fra: X)
Wilfred Owen, a poet in the trenches: (3.41)  https://www.youtube.com/watch?v=aWIbPtbISBI
Simple History – gas attacks.  https://www.youtube.com/watch?v=vmir6SxYNII (2.11)
Jake Gyllenhaal reads the poem "Dulce et Decorum Est," by Wilfred Owen
https://www.youtube.com/watch?v=t-dpxgDoVUw  

I Vow To Thee My Country | The Bands of HM Royal Marines
https://www.youtube.com/watch?v=GZNJFrb0IGo
I Vow To Thee My Country - Festival of Remembrance
https://www.youtube.com/watch?v=bvouc8Qs_MI

Born in the USA: Music as a political protest; "The War Begins" "After the War" "Born in the USA": https://constitutioncenter.org/media/files/BornintheUSA_final.pdf

poetic form mm:

(Petrarcan) Sonnet (1:56)
https://www.youtube.com/watch?v=Ti9ZmtTjtwE
(Shakespearean) Sonnet a la Schmoop (2:39)
https://www.youtube.com/watch?v=42_QOaCL8uc

Poetic Devices Defined (simile, metaphor, personification, alliteration,assonance, onomatopoeia,rhyme) 4:03
https://www.youtube.com/watch?v=qn4P3tvKNAg
Meter In Poetry by Shmoop  2:32
https://www.youtube.com/watch?v=oNX2kxqvjbU
Scansion 101 by Shmoop (4:58)
https://www.youtube.com/watch?v=1vF0HySkrC4
https://wordwall.net/resource/35526457/english/poetry
9 elements of poetry – choose “gameshow”
https://wordwall.net/resource/29198421/poetry/9-a-elements-of-poetry-22
Poetic devices - choose “quiz”
https://wordwall.net/resource/31685040/poetry/poetic-devices-examples



Omfang: ca 15 % af undervisningstiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 #12Power and Ambition - Shakespeares Macbeth EKSAM

I dette forløb beskæftiger vi os med Shakepeares "Macbeth" med fokus på power and ambition.

Vi læser i den forbindelse Act 1  scenerne 3,4,5,6 og 7 og  Act 2, scene 1 og undersøger  hvordan stykkets grundkonflikter anslås samt persontegningen af Macbeth, Banquo Lady Macbeth og Duncan - dvs. de mange overvejelser frem mod mordet på Duncan.

Eleverne ser hele Polanskis Macbeth-film (1971) samt fra Royal Shakespeares opførelse (Dir: Nunn 1978): Act 1, scenes 5, Act 1 scene 7, Act 2 scene 1.

I forløbet reflekteres i grupper og fælles over ambition og magt - hvad det vil sige at gå efter magten og at forvalte magten. Der introduceres til Shakespeare og  kort det elizabethanske verdensbillede (ved Ole Juhls Macbethbog), skæbnen og Guds magt, menneskets placering i skaberværket og kongens placering i skaberværket - og Macbeths valg.

Hertil drøftes begreber som ambition og magt, de (forskellige) forventninger, der knytter sig til mænd og kvinder bl.a. ved varetagelse af magtfulde embeder.

Er Macbeth en tragic hero? Og hvordan er udviklingen for Macbeth og Lady Macbeth igennem stykket?

I forbindelse med læsningen inddrages kort arbejde med dramatic irony, tragic flaw, med iambic pentametre, imagery, rhyming couplets og prose.  Vi inddrager to artikler, som omhandler både fremstillingen af kvinder i Macbeth samt ambition og dermed sætter Macbeth i perspektiv - både i forhold til samtiden og nutiden.
Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer fra forskellige historiske perioder
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

- perspektivere tekster kulturelt

-udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i samtale  

Kernestof
Shakespeare (Ole Juul Lund): Macbeth (grøn), Gyldendal
Act:1 scene 3,4,5,6,7 og Act 2, scene 1

Film Macbeth (Polanski,1971)

Women Of Influence: What Macbeth Taught Us About Women In Power  (6. 3 2017) https://jwa.org/blog/risingvoices/women-of-influence-what-macbeth-taught-us-about-women-in-power
Ambition in Shakespeare (https://www.nosweatshakespeare.com/play-summary/play-themes/ambition/) (senest set 1.4 2022)



Supplerende stof:

Forskellige materialer med comprehension, vocabulary, analysis,  og links til Shakespeare og Macbeth.

Royal Shakespeares opførelse (Dir: Nunn 1978) af følgende scener: Act 1, scenes 5 and 7, Act 2, scene 1.

There's No Escaping Shakespeare, NY Times (Bayard et al., 2016)  https://www.youtube.com/watch?v=lv4fWhObaTM

Why should you read "Macbeth"? - Brendan Pelsue, TED-Ed, 2017) https://www.youtube.com/watch?v=rD5goS69LT4

Shakespeare's World - Timelines.tv History of Britain A08
https://www.youtube.com/watch?v=9P1IJqNDYjQ   

Hierarchies and Tropes of Elizabethan Theatre and Shakespeare’s Plays  2s
(Niels-Martin Trier Josefsen, 2019)

Ole Juhl-bog (p.18,125,132,134)
(p 18 “Appoximate order…”)
(p.125 “Elizabethan Word Picture”
(p.132 “The historical Macbeth”)
(p. 134 “Shakespeare’s source”)
(p.132 “The historical Macbeth”)


Omfang: ca. 16% af undervisningstiden.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
WA9,fiction, nonfict.,problem of linguistic racism 27-04-2025
Virtuel Elizabethan Theatre m.m. 02-05-2025
WA maj - på skolen essay Shakespeare og grammatik 07-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Hjælpemidler brugt i undervisningen.

I undervisningen er udvalgte kapitler og øvelser fra nedenstående materialer anvendt. Materialet må anvendes til den skriftlige og mundtlige studentereksamen

Grammatik:
Hermann & Tornøe: "Getting Started A", Gyldendal.

Boesen og Barding: "Engram - Engelsk Grammatik", Minlæring https://app.minlaering.dk/bog/1

Boesen og Barding: "Engram Basis", Minlæring
https://app.minlaering.dk/bog/6

Sprog:
Bach, Bjerregaard og Barding: "Do it, write! 2.0", Minlæring, https://app.minlaering.dk/bog/25

Ordbøger:
Ordbogen.com
Oxford Advanced Learners: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam Webster: https://www.merriam-webster.com/

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer