Holdet 2022 SA/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Jacob la Cour Møller
Hold 2022 SA/c (1c SA, 2c SA, 3c SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ulighed i Danmark - Grundforløb i k-klasse
Titel 2 Dansk politik - ideologier, partier og vælgere
Titel 3 Demokrati, medier og magt
Titel 4 Ung i et senmoderne samfund
Titel 5 Ulighed og racisme i USA
Titel 6 Dansk økonomi
Titel 7 EU - Flygtninge og migration
Titel 8 International politik - USA vs. Kina
Titel 9 Globalisering, frihandel og ulande

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ulighed i Danmark - Grundforløb i k-klasse

Grundforløbet i samfundsfag handler om ulighed i Danmark. Gennem forløbet vil du opnå en mangefaceteret forståelse af ulighed i danmark, da vi både betragter ulighed med udgangspunkt i ideologi, sociologi og økonomni.
Igennem grundforløbet arbejder vi også med at du opnår kendskab til samfundsfag i gymnasiet. Herunder hvordan vi arbejder fagligt. Eksempelvis vil du opleve at vi belyser problemstillinger med begreber og forskellige former for empiri (tal og tekst).

Læringsmål
-- Forklare de tre store ideologier samt deres underideologier (forgreninger)
-- Anvende ideologierne til at kunne identificere ideologiske standpunkter i forskellige materialer, fx tekst/billede/film
-- Opnå kendskab til fordelings- og værdipolitik samt kunne definere yderpolerne på de to akser.
-- opnå kendskab til rød og blå blok i dansk politik
-- Kunne placere politiske partiers standpunkter i forhold til henholdsvis værdi- og fordelingspolitik
-- Opnå en grundlæggende forståelse for relationen mellem ulighed og begrebet social arv
-- Opnå kendskab til begreberne social arv (positiv og negativ), chance ulighed, social mobilitet og mønsterbryder
-- Anvende disse begreber på forskellig samfundsfaglig empiri - bla. uddrag af dokumentarserien “En vej - to verdener”
-- Opnå en forståelse af Bourdieus begreber i relation til social arv og ulighed.
-- Anvende Bourdieus begreber til at forstå kvantitativ empiri (tabeller)
-- Opnå kendskab til kvantitativ og kvalitativ metode og empiri.
-- Anvende Bourdieus begreber til at forstå kvantitativ empiri (tabeller) og kvalitativ empiri (artikel)
-- Kunne redegøre for hvad der kendetegner de tre sfærer: markedet, civilsamfundet og staten.
-- Opnå et grundlæggende kendskab til velfærdsmodellerne (skal bruges næste modul
-- At kunne redegøre for de tre velfærdsmodeller
-- At kunne vurdere hvordan forskellige situationer håndteres i de tre velfærdsmodeller og dermed kunne se styrker og svagheder ved modellerne
-- Kan forklare udvalgte dele af velfærdsstatens udfordringer

Begrebsliste
Ideologi (syn på menneske, syn på samfundet,syn på statens rolle),
liberalisme (personlig frihed, minimal stat, privat ejendomsret, frit marked, kapitalisme,usynlig hånd), socialliberalisme, konservatisme (bevarelse af værdier,
organisme, hierarki, sammenhængskraft), socialkonservatisme, nationalkonservatisme, Socialisme (marxisme, solidaritet, profit, klassekamp, lighed, fælleseje, kommunisme) socialdemokratisme, revolutionær socialisme, Fordelingspolitik, værdipolitik, blå blok, rød blok, Social arv (positiv og negativ), chanceulighed, social mobilitet og mønsterbrydere, Habitus, kapitalformer (økonomisk, kulturel, social), felt, mønsterbrud, symbolsk vold, dominerende klasser, Kvalitativ og kvantitativ metode, Civilsamfund, marked, stat, velfærdsstats funktion, omfordeling, Liberal velfærdsmodel, konservativ velfærdsmodel, socialdemokratisk velfærdsmodel, indre og ydre udfordringer (klemmer), Ældrebyrde, socialkontrakt, indre- og andenstyrede individ, omkostningsklemme.

Faglige mål
-- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
-- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
-- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
-- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
-- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
-- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
-- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af  digitale hjælpemidler
-- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
-- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
-- behandle problemstillinger i samspil med andre fag

Kernestof
Sociologi
-- sociale og kulturelle forskelle.

Politik
-- politiske partier i Danmark og politiske ideologier

Økonomi
-- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund

Metode
-- kvantitativ og kvalitativ metode.

Materiale
For at finde forløbets materialer skal eleven gå ind under på sit samfundsfaglige k-hold fra grundforløbet i Lectio og finde forløbet under holdets studieplan.
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dansk politik - ideologier, partier og vælgere

Dansk politik ændrer sig hele tiden. Nye partier kommer til, nogle gamle partier består, andre forgår. Med andre ord er det politiske landskab i konstant bevægelse. Det skyldes, at samfundets udfordringer hele tiden ændrer sig. Nye interesser og skel blandt borgerne dukker op. Nogle af dem bliver til politiske skillelinjer, som afføder nye interesseorganisationer og herunder også politiske partier.

I dette forløb skal eleverne kunne undersøge og diskutere aktuelle udviklinger i dansk politik. De skal kunne definere politik, politiske systemer, de klassiske ideologier og deres forgreninger, partityper, partiadfærd, vælgeradfærd og begreber om velfærdsstaten. De skal kunne undersøge de politiske skillelinjer i dansk politik, herunder partiernes ideologier og politikker, og hvordan de placerer sig i forhold til hinanden. De skal endvidere kunne undersøge partiernes adfærd i konkrete sager vha. teorier og begreber om partiadfærd. Derudover skal eleverne kunne undersøge vælgernes adfærd ud fra teorier og begreber om vælgeradfærd.

Centrale teorier og begreber:
- Eastons definition på politik og politisk system (Eastons model)
- Regeringsdannelse og regeringstyper (mindretals-/flertals-, koalitions-/etpartisregering)
- De klassiske ideologier (konservatisme, liberalisme og socialisme)
- Ideologiske forgreninger (socialdemokratisme, socialliberalisme, neoliberalisme, nationalliberalisme, socialkonservatisme, liberalkonservatisme, nationalkonservatisme)
- Politiske skillelinjer - Lipset og Rokkans definition på en politisk skillelinjer: et empirisk element (socio-strukturel gruppe), et normativt element (gruppespecifikke værdier), et organisatorisk/adfærdsmæssigt element (partier og vælgeradfærd)
samt de klassiske skillelinjer: land/by, center/periferi, arbejder/arbejdsgiver, kirke/stat
- Værdipolitik (nypolitisk) og fordelingspolitik (gammelpolitisk) samt den magtpolitiske skillelinje
- Partityper (kartelpartier, catch-all partier, elite-partier, klassepartier, markedspartier)
- Partidadfærd: Molins model, Downs mediansvælgerteori, Kaare Strøms adfærdstrekant (office seeking, vote seeking, policy seeking)
- Vælgeradfærd (teorier og begreber) - klassiske sociologiske teorier, michigan-modellen (socialpsykologisk og rational choice-teorier (issue voting, pocketbook voting, retrospektiv m.m.)
- Partiernes ideologi, mærkesager og placering i det politiske landskab
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Demokrati, medier og magt

#3 Demokrati, medier og magt

"Demokrati er den værste form for regering (styreform, red.) -- når man ser bort fra alle de andre", udtalte Winston Churchill engang. Men kan demokratiet modstå tidens udfordringer med stigende populisme, spin, disinformation, fake news, ekkokamre og bobler på de sociale medier? Er populisme og sociale medier i bund og grund et udtryk for stigende demokratisering eller har de skabt en demokratisk krise? Og hvad er forudsætningen egentligt for et velfungerende demokrati? Hvordan er magten fordelt i et demokrati? Og hvordan reagerer demokratiet på tidens udfordringer?

I dette forløb er der fokus på demokrati, magt og medier, og hvordan demokratiet udfordres af den politiske kommunikation, de sociale mediers indtog og en stigende populisme.

Eleverne skal kunne redegøre for og sammenligne forskellige styreformer. De skal kunne redegøre for det danske liberale demokratis opbygning og magtens fordeling i demokratiet samt for borgernes rettigheder og deltagelse i demokratiet, herunder begrebet medborgerskab. De skal desuden kunne forklare forskellen på mainstream medier og sociale medier, og de skal kunne diskutere mediernes effekt på og rolle i et demokrati.

De skal kunne undersøge politisk kommunikation på sociale medier og diskutere konsekvenserne for demokratiet og koble det til problematikker omkring magt, medborgerskab og populisme.

Kernestof:
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund
- politiske beslutningsprocesser i Danmark

Nøglebegreber:
Styreformer, Eastons model, Demokrati (deltagelses- og konkurrencedemokrati, deliberativt demokrati) populisme, medier (mainstream, sociale medier), medialisering, nyhedskriterier, fake news, deep fake, trolls, disinformation, bobler og ekkokamre, den politiske dagsorden, magt og magtopfattelser, den parlamentariske styringskæde, rettigheder (politiske, civile, sociale) og pligter i et demokrati, medborgerskab og medborgerskabstyper, politisk kommunikation, statsborgerskab, den politiske beslutningsproces.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ung i et senmoderne samfund

I dette forløb skal eleverne arbejde med primært unges socialisering og identitetsdannelse i det senmoderne samfund. Dels skal eleverne arbejde med nogle af de centrale sociologer og deres tanker om det senmoderne samfund, og prøve at koble dette med temaer om unge, sociale medier, køn og ligestilling, politisk socialisering og subkulturer, herunder vil der være fokus på den stigende mistrivsel blandt unge. Eleverne skal desuden arbejde med at koble teorierne og begreberne på empiri, herunder kvalitativ og kvantitativ materiale.


Læringsmål:

- At kunne forklare og redegøre for de centrale karakteristika ved det senmoderne samfund
- At kunne anvende sociologiske teorier og begreber i en analyse af forskellige aspekter af det senmoderne samfund, herunder særligt unge, subkulturer, køn og kulturelle minoriteter.
- At kunne diskutere positive og negative aspekter ved udviklingen samt løsninger på udfordringerne.

Centrale teorier og begreber:
- socialisation (primær og sekundær) og dobbeltsocialisation
- Optimisterne omkring det senmoderne samfund:
Giddens teori om det senmoderne samfund (individualisering, aftraditionalisering, udlejring af sociale relationer, ekspertsystemer, adskillelse af tid og rum, øget refleksivitet)
Ziehes teori: Kulturel frisættelse, formbarhed, potensering, subjektivisering, ontologisering.
- Pessimisterne omkring det senmoderne samfund:
Bauman, Sennett, Rosa, Beck
- Reckwitz og singularitet (særegenhed) - singularisering = kulturel og maskinel singularisering - kulturkapitalisme
- Honnet og behovet for anerkendelse
- Goffman - Frontstage/backstage, facework
- Familietyper (sociale akvarium, svingdørsfamilie, patriarkalsk familie, team familie)
- Habermas: system og livsverden
- Kønsteori:
Køn som social konstruktion
Køn som formet af patriarkatet
Køn som diskurser
Teoretikerne i skemaform: https://docs.google.com/document/d/1LupKzlB8UdZSn-TEUKZHS7nRu5u86FpQSPaT-ZeBHpc/edit


Faglige mål
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Kernestof
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- [...] adfærd på de sociale medier  
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ulighed og racisme i USA

Beskrivelse:
Forløbet skal forberede eleverne på deres SRO, hvis tema er ulighed og racisme i USA. Eleverne skal have en værktøjskasse med begreber og teorier, der gør det muligt at undersøge og diskutere ulighed og racisme og deres konsekvenser for USA og amerikanernes muligheder for at udleve "den amerikanske drøm". Eleverne skal i deres SRO anvende begreber og teorier på kvantitativ og kvalitativ data om ulighed og racisme i USA. Der vil være hovedfokus på den systematiske ulighed mellem afroamerikanere og hvide.

I forløbet fokuseres desuden på definitionen af den amerikanske drøm samt polariseringen i USA og de politiske strømninger i synet på velfærd og racisme i USA. Eleverne skal i den sammenhæng kunne redegøre for det amerikanske politiske syn samt forskellen på Demokraternes og Republikaneres politik.

Vi vil bl.a. komme ind på George Floyd og Black Lives Matters-bevægelsen.

Centrale begreber og teorier:
Den amerikanske drøm, ulighedsdefinitioner, ulighedsbegreber (formel lighed, chancelighed og resultatlighed), levevilkår vs. levekår, sociale klasser, klassesamfund, social arv, mønsterbryder, negativ og positiv social arv, social mobilitet, generations- og karrieremobilitet, økonomisk ulighed og indkomstfordeling, uddannelsesulighed, måling af ulighed (gini-koefficienten, 80/20, udjævningsgrad), fattigdomsmål og metode (indkomstmetode, budgetmetode), ulighedens konsekvenser, Pierre Bourdieus teori om habitus og kapitaler, ideologierne (konservatisme, socialisme og liberalisme), velfærdsstatsmodeller (selektiv, residual og universel), racisme (strukturel diskimination/racisme, racialiserig, farveblind racime, mikroaggressioner, hverdagsracisme), Axel Honneths teori om anerkendelse (privat, solidarisk, retslig sfære) m.m.

Kernestof:
- social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring.
-  kvantitativ metode
- identitetsdannelse og socialisation
- politiske grundholdninger, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme

Faglige mål:
- anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og
løsninger herpå
-forklare og perspektivere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser ved anvendelse af begreber og
teorier
- sammenligne og forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
-formulere - skriftligt og mundtligt- empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde og
ved anvendelse af fagets taksonomi og terminologi
-formulere præcise faglige problemstillinger, herunder operationaliserbare hypoteser, og indsamle, vurdere og bearbejde
dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og
konkludere
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dansk økonomi

Man hører ofte i medierne om dansk økonomis tilstand, og vi ved, at det er bedst, når økonomien "går godt" eller ligefrem "buldrer derudaf". Det skaber arbejdspladser og vækst. Og vi ved også, at det er skidt, når økonomien bliver "overophedet" eller kommer ind i en "lavkonjunktur". Det skaber arbejdsløshed og mindre velfærd. I disse corona-tider er økonomien også i centrum. Venstrefløjen mener, at smittekontrol er alfaomega for, at dansk økonomi skal lide så lidt som muligt. Højrefløjen derimod presser på for at en større genoplukning af frygt for, at dansk økonomi lider unødigt meget under corona-epidemien. Men hvor uenige er de og hvorfor? Hvordan er dansk økonomi (lille åben økonomi) egentligt blevet påvirket af pandemien? Og hvilken økonomisk politik kan få Danmark bedst igennem pandemien?

I dette forløb skal vi bevæge os fra en intuitiv forståelse for dansk økonomi til en samfundsvidenskabelig forståelse. For hvad er økonomi egentligt? Hvad skaber i det hele taget en god økonomi, og hvordan kan vi måle, hvordan det går? Og hvilken økonomisk politik skal man føre for at opnå en god og holdbar økonomi i krisetider som pandemien?

Formålet med forløbet var, at eleverne skulle opnå indsigt i dansk økonomi som en lille åben økonomi og få en forståelse for økonomiske styringsredskaber, altså politikernes makroøkonomiske mål og midler i forbindelse med anvendelsen af økonomisk politik.
Med de samfundsøkonomiske mål for øje skulle eleverne undersøge dansk økonomi og diskutere fordele og ulemper ved mulige løsninger de aktuelle økonomiske udfordringer. Eleverne skulle ved hjælp af de økonomiske skoler opnå en forståelse for de ideologiske forskelle i opfattelse og styring af samfundets økonomi. Eleverne skulle ligeledes kunne analysere forskellige økonomiske politiske indgreb ud fra viden om økonomisk politik. De skal desuden kunne inddrage de økonomiske skoler i deres diskussion af økonomiske styringsredsskaber.

Teorier og begreber:
Prisdannelse (markedsmekanismen/markedskræfterne – udbud og efterspørgsel – efterspørgselsdeterminanter), priselasticitet, varer og tjenesteydelser, substitutionseffekten, indkomsteffekten, efterspørgselskurven (forskydning af og bevægelse langs kurven) og udbudskurven, konkurrenceformer: fuldkommen konkurrence/monopolistisk konkurrence/oligopol/monopol, ligevægtsprisen, planøkonomi vs. markedsøkonomi, finanspolitik – lempelig/stram,  finanspolitiske instrumenter (indtægts- og udgiftsinstrumenter), multiplikatoren, finanspolitiske multiplikatorer, aktiv finanspolitik, Keynes og finanspolitik (som stabiliseringspolitik), crowding-out og crowding-in effekter af hhv. lempelig og stram finanspolitik, økonomisk krise, økonomisk opsving, recession, høj- og lavkonjunkturer, arbejdsløshed, stabil økonomisk udvikling, økonomisk vækst, inflation, finanskrise, boligboble, konkurrenceevne: priskonkurrenceevne (lønninger, produktivitet og valutakurs) og strukturel konkurrenceevne samt institutionel konkurrenceevne, de økonomiske skoler: Adam Smith, marxisme, monetarisme og (ny)keynesianisme, de samfundsøkonomiske mål (fuld beskæftigelse, stabile priser, ligevægt på betalingsbalancen, udligning af sociale forskelle, økonomisk vækst, hensyn til miljøet/bæredygtighed, ligevægt på de offentlige budgetter), betalingsbalancen (særligt handelsbalancen), udlandsformue og udlandsgæld, det økonomiske kredsløb (realt kredsløb vs. pengekredsløb), BNP og BNP som velstandsmåler , løbende priser over for faste priser (nominelle priser over for reale priser), forsyningsbalancen, multiplikatorvirkningen og multiplikatoren, økonomisk politik: finanspolitik (ekspansiv vs. kontraktiv), strukturpolitik (arbejdsmarkeds-/indkomstpolitik, erhvervspolitik), pengepolitik.

Kernestof:
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund
- økonomiske styringsprincipper, herunder bæredygtig udvikling
- makroøkonomiske sammenhænge, multiplikatorvirkning, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.

Faglige mål:
- anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og
løsninger herpå
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger
-forklare og diskutere konsekvenser af politisk styring og markedsstyring
- argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i dialog.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 EU - Flygtninge og migration

EU - flygtninge og migration

I dette forløb vil der være fokus på, hvordan påvirker flygtninge og migranter samarbejdet mellem medlemsstaterne i EU. Vi vil komme ind på, hvorfor EU har så svært ved at løse flygtninge- og migrationskriser, selvom det det umiddelbart er dem, der har størst magt til at gøre det. Der vil bliver fokuseret på, hvorfor det fx ikke kan lade sig gøre for EU at lave en fast kvotefordeling af flygtninge mellem medlemslandene, og på, i hvor høj grad flygtninge- og migrationskrisen er med til at svække eller styrke integrationen mellem medlemslandene i EU.

I forløbet arbejder eleverne med flygtninge- og migrationskrisen, som siden 2015 har martret EU og medlemslandene, samt den indflydelse, krisen har haft og får på EU-samarbejdet fremadrettet. Særligt aktualiseret med de "nye" migrations- og flygtningeproblematikker vedrørende afghanske flygtninge, irakiske flygtninge via Hviderusland samt de sydeuropæiske landes håndtering af migration fra Afrika. Der vil desuden være fokus på forskelsbehandlingen af flygtninge fra Syrien/Afghanistan/Irak og flygtninge fra Ukraine. Eleverne skal også kunne diskutere Danmarks position på området, herunder Dublin-forordningens og retsforbeholdets betydning for dansk flygtninge- og migrationspolitik.

Eleverne skal kunne redegøre for EU's organisatoriske opbygning (herunder de mellemstatslige og de føderale elementer) og for teorier om europæisk integration. De skal kunne redegøre for EU's beføjelser på det retslige område, særligt i forhold til flygtninge og migration, samt for de kriser, som EU befinder sig i, og som smitter af på hinanden. De skal kunne undersøge flygtninge- og migrationskrisens forløb og elementer og dens konsekvenser for EU-samarbejdet. De skal kunne diskutere og vurdere, om flygtninge- og migrationskrisen på kort og lang sigt er med til at svække eller styrke integrationen i EU. Og så skal de kunne diskutere løsninger på flygtninge- og migrationskrisen.

Centrale begreber og teorier:
Tyrkiet-aftalen, EU's opbygning (bl.a. Det Europæiske Råd, Ministerrådet, Europa-Parlamentet, EU-domstolen, EU-Kommissionen), Integrationsteorier om europæisk integration (føderalister vs. funktionalister, neofunktionalisme, liberal intergovernmentalisme, multi-level governance, teorier om differentieret integration), beslutningsprocessen i EU, Eastons model – EU som politisk system, suverænitetsbegrebet – formel og reel suverænitet, EU's søjler med mellem- og overstatsligt samarbejde, integrationsformer (mellemstatslig/overstatslig, regional/global, bredde/dybde, statslig/ikke-statslig, økonomisk/politisk), forskellen på flygtninge og migranter, flygtningekrise vs. migrationskrise, EU’s store kriser (demokratikrisen, suverænitetskrisen, solidaritetskrisen, Euro-krisen), EU’s indre marked, fri bevægelighed – de fire friheder for kapital, arbejdskraft, serviceydelser og varer, regional støtte (herunder landbrugsstøtte), ØMU’en,retsområdet (med fokus på udlændingepolitik), ydre og indre grænser, Schengen-samarbejdet, hot-spots, FRONTEX, fælles grænsepatrulje, Dublin-forordningen, omfordelingsmekanismer, partnerskabsrammen, Asyl-pagten m.m.

Faglige mål:
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå

Kernestof:
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 International politik - USA vs. Kina

USA’s unipolære position i verden er truet. Særligt Kinas opstigen til magten har skabt nye dynamikker og konflikter i det internationale system, som i forvejen er udfordret af globalisering og en spredning i magten. Spørgsmålene presser sig på: Er USA ved at miste sin hegemoniske magt og hvordan skal USA og Vesten håndtere Kinas nye magtposition?
Er staterne generelt presset på deres monopol som aktører i det internationale system af nye globale og transnationale aktører såsom NGO’er, IGO’er, MNS’er og ikke mindst de sociale medier?
Kampen om verdensherredømmet er nok en polemisk formulering, men faktum er, at de store tektoniske plader i international politik er i bevægelse. Og verden virker mindre fredelig og mere konfliktfyldt end længe. Men er det egentligt sandt?
I dette forløb skal eleverne kunne undersøge konflikter og konflikt-/fredsniveauet i verden og have kendskab til de grundlæggende begreber og teorier inden for studiet af international politik, så de kan være med til at analysere og vurdere, om USA er ved at miste sin unipolære magt, eller om der blot er tale om spændinger og potentielle sammenstød og konflikter på kort sigt og mere samarbejde og mere fred på lang sigt. De skal desuden kunne tage stilling til, hvordan USA, Vesten (herunder EU) og Danmark bedst takler de internationale politiske udfordringer, særligt Kina, og opnår fred i verden. Er Kinas opstigning til magt med andre ord fredelig eller en trussel mod Vesten (China Threat or Peaceful Rise)? Eleverne skal desuden kunne inddrage og perspektivere til Ruslands rolle i verden og krigen i Ukraine, herunder Vestens og Kinas position i forhold til Rusland og krigen.


Teorier og begreber:
Fred, krig, sikkerhed, Idealisme/liberalisme (bl.a. den demokratiske fredstese, interdependens, regler, verdensorden og fred, sikkerhedsfællesskaber og sikkerhedsstigen, lineær historieopfattelse), realisme – offensiv/defensiv realisme (kapabiliteter, determinanter, instrumenter, anarki, cyklisk historieopfattelse, sikkerhedsdilemma), neorealisme (systemets struktur i centrum – bipolaritet, unipolaritet, multipolaritet), konstruktivisme (sikkerhedsliggørelse), blød magt/hård magt, smart power, FN, den engelske skole, pessimisme og optimisme inden for IP-skolerne, enhedsforklaringen vs. systemforklaringen, internationalisme, svage/skrøbelige stater (fragile states), regionale sikkerhedskomplekser, sikkerhedsorganisationer: NATO & EU, ny og gammel krig, trusselsbegrebet: snævre og brede trusler samt militære og ikke-militære trusler, spredning af magt i det internationale system, globalisering, magthierarki mellem stater (supermagter, stormagter, mellemstore magter og småstater/ministater), sikkerhedspolitik, udenrigspolitisk råderum (mål og muligheder i udenrigspolitikken), dansk aktivistisk udenrigspolitik, ikke-statslige aktører (IGO’er, NGO’er, MSN’er) m.m.

Faglige mål:
-forklare og perspektivere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser ved anvendelse af begreber og teorier
-forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed

Kernestof:
- Danmarks suverænitet og handlemuligheder
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- globalisering og samfundsudvikling.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Globalisering, frihandel og ulande

Beskrivelse:
Hvorfor er det så svært for udviklingslande at bryde ud af fattigdomscirklen og gå fra at være uland til iland? Forløbet tager udgangspunkt i Zambia som case. Zambia anvendes som et eksempel på et udviklingsland, der svært ved at bryde ud af fattigdomscirklen på trods af store mængder naturressourcer, særligt kobber.
Eleverne skal kunne redegøre for globaliseringen som fænomen. De skal kunne undersøge globaliseringens konsekvenser for forholdet mellem lande med særligt fokus på de økonomiske relationer, herunder handel. De skal kunne sammenligne globaliseringens konsekvenser for lande på forskellige udviklingsniveauer (fortrinsvis i-lande og u-lande) . De skal kunne diskutere, i hvor høj grad globaliseringen er en gevinst for i-lande og u-lande, samt diskutere fordele og ulemper ved forskellige udviklingsstrategier for et uland som fx Zambia.

Fokuspunkter:
Globaliseringen og ulighed – på vej mod større eller mindre global ulighed? Er det et problem? Hvem skal løse det og hvordan løser vi det?
Zambia og kobberindustrien
Landbrug kontra industri
Strategier til at bryde ud af fattigdomscirklen

Teorier og begreber:
Globalisering (definitioner og de fem afhængigheder), den globale landsby, globaliseringens dimensioner (øk., kul., mil., miljø, pol.), globalister og skeptikere samt pessimister, ilande/ulande, tredje verdenslande, moderniseringsteorier, global økonomisk ulighed, verdenssystemteorien, HDI-indeks, FN’s 2015-mål (millenium-målene), mere globaliserede vs. mindre globaliserede lande, fattigdomscirklen, kolonisering, monoeksport, NIC-lande (Newly Industrialized countries), nye vækstlande (NV-lande), frihandelsteorier (Ricardo og komparative fordele, Smith og absolutte fordele, Linders efterspørgselsteori, faktorudrustningsteorien), klassiske udviklingsteorier – moderniseringsteorier (Rostows faseteori) vs. afhængighedsteorier (Amins center-periferi model), løsninger på at bryde ud af fattigdomscirklen: Importsubstitution - ISI-strategien, statsindgreb kontra markedsmekanisme, frihandel kontra protektionisme, udviklingsøkonomisk analyse, konkurrenceevne (priskonkurrenceevne), Porters diamant – hvorfor er nogen lande bedre til at konkurrere end andre, m.m.

Faglige mål:
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger
- undersøge og sammenligne samfund på forskellige økonomiske udviklingstrin, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold

Kernestof:
- globalisering og samfundsudvikling.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer