Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Fransk A
|
Lærer(e)
|
Tanja Gade
|
Hold
|
2022 FRb/sr2 (1g FRb/2, 2g FRb/2, 2g FRb/2 (puljetid), 3g FRb/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opsamling og fortsættelse af introforløb
Fokus på:
- Ordforråd
- Bøjning af vigtige uregelmæssige verber samt 1. bøjningsverber
- Andre grammatiske emner: artikler og pronominer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
La Famille Bélier (La jeunesse/la famille)
La Famille Bélier: film samt udvalgte passager af filmmanuskriptet og diverse opgaver fra Franskportalen.
Emner: La jeunesse, la famille, l'amitié
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
La vie des jeunes (Eksamen)
""Rendez-Vous à Nice"
Emner: Fokus på følgende emner La vie des jeunes, l'amitié, l'amour. la vie à l'école
Eleverne skal have kendskab til franske unges hverdag og skolegang.
Vi ser serien "Rendez-Vous à Nice" og laver tilhørende opgaver.
Personkarakteristik..
Der kan med fordel perspektiveres til filmen "La Famille Bélier) og hovedpersonens identitetskrise, skolegang og forhold til sine forældre.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
La Banlieue (Eksamen)
Dette forløb sætter fokus på de sociale udfordringer som findes i de franske forstæder. - nærmere bestemt de Parisiske forstæder.
Vi arbejder med filmen "La Vie Scolaire" med særligt fokus på personkarakteristik af filmens hovedpersoner og de problemstillinger, som man finder i livet i forstæderne - med speciel fokus på unges situation. Derudover arbejder vi med filmens titelsang "Je viens de là".
Læringsmål:
Eleverne skal kunne :
- analysere en film/fiktion - herunder lave en personkarakteristik.
- kende og bruge ordforråd der har relation til centrale aspekter af Banlieue-emnet (se nedenfor)
- tale om deres hverdagsrutiner
- kunne klokken
Kernemateriale:
"C'est quoi une bamlieu?" (Un jour, une question : https://www.youtube.com/watch?v=7DDg7CV2rnc
La Vie Scolaire (film) + arbejdsopgaver (file:///C:/Users/rktg/Downloads/la_vie_scolaire_elev_materiale%20(5)%20(1)%20(2).pdf
Grand Corps Malade: "Je viens de là" (chanson) https://www.youtube.com/watch?v=jOFxNoiBcJk
Supplerende materiale:
Les banlieues, reflets des inégalités en France .https://www.youtube.com/watch?v=uF-OQ2cr1gI
Spørgsmål på fransk/generelt ordforråd til "Min dagligdag" + tilbagevisende verber + klokken
file:///C:/Users/rktg/Downloads/Min-dagligdag.-Generelle-sp%C3%B8rgsm%C3%A5l.-Fokus-p%C3%A5-tilbagevisende-verber-og-klokkeslet%20(4).pdf
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ny opgave (2)
|
23-10-2023
|
December 2022 (2)
|
17-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#10
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
La Famille
Les relations entre les enfants et leurs parents..
- Film: "Il y longtemps que je t'aime".
- Court-métrage + extrait du scénario: "Cabosses"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
La Francophonie (Eksamen)
I dette forløb introduceres eleverne for frankofonien og det fællesskab omkring det franske sprog og den franske kultur, som man finder i lande som f.eks. Belgien, Schweiz og Quebec. Arbejdet tager udgangspunkt i elevoplæg om de forskellige frankofone lande.
Materialer:
M. Bering og M. Sørensen: Paroles Francophones. "Tout ce mélange me parle!" side 26 + 27. Gyldendal 2015.
Parle-t-on français ailleurs dans le monde ? - 1 jour, 1 https://www.youtube.com/watch?v=Mnq9-BhdSvw
Miniforløb om La Francophonie på Institut Francais.
Læringsmål:
Eleverne skal få en bredere forståelse for frankofoni og få indblik i det franske sprog- og kulturs indflydelse i lande som Belgien, Schweiz, Quebec samt udvikle deres vokabular og kommunikative kompetencer inden for dette emne.
Der kan her med fordel også perspektiveres til "L'Enfant des Terres Rouges" (kap. 1 + 4) fra 'L'enfance difficile' forløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Le Conte (Eksamen)
Tekster:
Fokus på karakteristiske træk ved eventyrgenren (des traits typiques des contes).
Charles Perrault: La Barbe-Bleue (1697) (fra Systime.dk Les contes de fées à nouveau)
Charles Perrault: Le Petit Chaperon rouge (fra Systime.dk Les contes de fées à nouveau)
Diverse opgaver (fra Systime.dk Les contes de fées à nouveau)
"La Belle et la Bête" (film fra 2014)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954222",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954222",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954222"
}