X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 SPb/sr1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Jeppe Ingemann Pedersen
Hold
2022 SPb/sr1 (
1itw SPb
,
1itw SPb (puljetid)
,
2fitw SPb
,
2fitw SPb (puljetid)
,
3fitw SPb
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Begynderforløb, Caminando
Titel 2
Argentina
Titel 3
Latinoamérica- Continente de contrastes(**EKSAMEN)
Titel 4
Los pandilleros
Titel 5
La migracion a Los Estados Unidos
Titel 6
Las drogas
Titel 7
El trabajo voluntario
Titel 8
La migración(**EKSAMEN)
Titel 9
Los jovenes de España II(**EKSAMEN)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Begynderforløb, Caminando
Indhold
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Argentina
Indhold
Kernestof:
Lektie: repeter spørgestedordene så vi kan stille spørgsmål til Camila
Ingen lektier til i dag men vedlagt pdf af en tekst vi skal læse om Argentina. Det er oplagt at køre et lille Argentina tema nu og vente med Colombus-teksterne. Teksten udleveres på print i modulet, vigtigt at du tager den med hver gang.
2itw Mariangeles preguntas 1.docx
1 Regelmæssige verber præsens_.pptx
Vigtig læselektie: læs og oversæt resten af side 11 om Mariángeles, på de print I har fået udleveret.Det drejer sig om ét afsnit på 8 linjer.
Lektie: Leer y traducir Mariángeles, pagina 12, las líneas 1- 18!
Modulet i dag er virtuelt. vi ses mandag. Jeg har rettet jeres opgave fra i mandags, og mange ligger lunt, men en del ligger meget lavt karaktermæssigt, så der er nogen som skal lægge sig i selen :-) Det virtuelle produkt er i dag en halvsvær Memri
LEKTIE: Vi hopper lidt i teksten så vi læser fra på side 13, 3. afsnit som starter med "Mariángeles tiene novia" og slutter med at læse på side 14, linje 14, der hvor der står: "El estado no ayuda con este tema"
Nye spørgsmål til/Nuevas preguntas para el ”speed date”
grupper til gruppearbejde: (sæt jer OVER for hinanden, så alle kan høre hinanden)
Læselektie: Mariángeles: side 14, "Muchos amigos de Mariángeles "ha tenido miedo de esta enfermedad"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Latinoamérica- Continente de contrastes(**EKSAMEN)
tema: Latinoamérica - continente de contrastes
Desuden er læst følgende pdf/word filer som er uploadet under modulerne.
Fra ebogen, skrevet af Miriam S.García, udgivet 2020, eget forlag.
María y Amelia
Enrique
Mi nombre es Carlos - soy ex drogadicto
El trabajo voluntario en Latino américa
Vi læser fra bogen Identidades contrastadas, Systime, 2013:
Mario de Colombia
Mariangeles de Argentina
Hector de Honduras (læst i forbindelse med terminsprøven)
Læringsmål og fokuspunkter:
-Los pandilleros
-La drogas
-Traditionelle værdier(Aby og Mariangeles teksten)
-Ricos y pobres
-Sociale problemer(Hector-tekstern)
Indhold
Kernestof:
De verber som vi øvede i onsdagstimen(og forrige onsdag også) ligger her, jeg vil opfordre alle til at kigge på dem igen, da der skal mange gentagelser til før man kan bøje dem.
Virtuelt modul. Du bedes aflevere virtuelt produkt senest i aften. Der er to opgaver som begge skal laves.
Kig gerne på nedenstående pp hvor vi øver 3 refleksive verber.2itw personbøjninger - præsens - powerpoint 2 (1).pptx
lektie: læs og oversæt i Mario teksten side 26 ned til næstsidste sætning(Lamentablemente): (gloser findes nedenfor)
2i tekst kommentarer_.docx
Deberes/lektier: Læs og oversæt side 27 i Mario. (er udleveret, senest forrige gang, men for sikkerheds skyld er siden vedhæftet dette modul) Forrige mandag læste og oversatte vi 2. afsnit, til og med amigos de Juan. Lektien til i dag er at oversætte
Lektie: LÆS og oversæt de 11 første linjer på side 28 i Mario, læs grundigt så du hurtigt kan orientere dig i den og besvare spørgsmål(ligesom i onsdags). Hvis du ikke har siden, er der vedlagt screenshot af den nedenfor.
Preguntas para Mario.jpg
las preguntas de Camila.jpg
Lektie: Læs/oversæt side 28 øverst igen samt MIDTER afsnittet 10 linjer, - det er lige til at klare :-) I har 40 min til at øve og indspille. øv igen og igen - brug tiden!!!
Øv vedlagte 7 sætninger - øv og øv til du kan dem udenad! :-)
Læs og oversæt side 57, linje 11-29, dvs. første afsnit og midterafsnittet. Til de fraværende, så ligger der digital udgave under spansk dokumenter
Læs videre i Aby-teksten, læs og oversæt til og med side 4 ned, til og med "su destino".
Lektie: alle læser og oversætter til og med side 58 linje 55 "Muchos temas" - OBS Det betyder at man skal kende hele teksten hertil - så hvis man ikke var her i forrige modul (2w), må man læse op på forrige moduls lektie osv
2itw rollespil.docx
Lektie/deberes: Læs og oversæt ABY fortsat! I dette afsnit skal vi høre om Abys veninde Andrea. Læs og oversæt side 58, til og med midterafsnittet - det som ender med "y un trabajo interesante" Genlæs og gerne fra linje 1, selvom vi i modulet i onsda
Lektie: læs/oversæt sidste afsnit på side 58 (fra: Aby se siente) og 1. afsnit på side 59. (til og med: más libres en Dinamarca)
deberes=lektier: læs og oversæt og besvar spørgsmål:
lektie: læs ABY - teksten færdig -de to sidste afsnit på side 59 og side 60. Læg mærke til at tekststykket er længere til i dag, men til gengæld er der ingen spørgsmål du skal forholde dig til :-) Aby teksten ligger jo forøvrigt digitalt under dokume
Ingen lektier i dag, pga afleveringen
2 itw siddepladser dec 11.docx
MAX ET PAR/gruppe ved hvert bord!
2itw PP verber dec 13.pptx
2itw PP småord dec 13.pptx
Kære alle: jeg bliver desværre nødt til at aflyse årets sidste modul. I ønskes derfor herfra "Felíz Navidad" - glædelig jul! - vi ses onsdag 3. januar. Pas godt på jer selv og jeres kære.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Los pandilleros
Indhold
Kernestof:
Lektier - kan vi få nogle flere med??? Mandag morgen var der kun 10 som havde fået point i Memrise :-(
Aktiviteter i modulet:
Ude/inde time slots: for at spare tid er flere af grupperne sat sammen.
Aktivitet i modulet:
Læs og oversæt side 5 SAMT besvar spørgsmålene nederst på siden i Diario de un migrante, vi snakker om den i gruppesamtale i dag.
Læs og oversæt side 6 i "Diario de un migrante" samt skriv kort svar til spørgsmål 1+2. Der skal bruges tid på teksten, men den er rigtig gloseret i højre margin!!
Læs og oversæt side 7 i Diario de un migrante - SAMT BESVAR de 6 spørgsmål! Uha ja, der er et stykke arbejder her- men til gengæld har I det jo sjovt i timerne:-)
Læs side 8-9 i Diario. (læs info nedenfor)
2fitw Las pandillas.pptx
Lektie: Alle har læst til og med side 10 og lavet svarene til spørgsmålene på side 10. På side 10 sker der bl.a det at da Javier har tankerne andetsteds, så kommer han til at lave en fejl når han betjener en kunde, hvad drejer det sig om? og han får
2fitw 12 marts ændret KUN de fem tider.docx
Varierende lektier til jer alle: De som arbejde samvittighedsfuldt med fotobeskrivelserne i onsdag, har nok lært det meste og har få lektier, de som ikke arbejdede fokuseret (mens jeg havde samtale med grupperne) må bide i det sure æble og få øvet si
Afsnit
2fitw gloser til migracion.pptx
2 fitw siddepladser fra 8 april.docx
Lektie: Køre igennem HELE denne power point - både de nye sætninger om Migración samt de gamle sætninger fra før påskeferien.
LEKTIE: Besvar Celestes spørgsmål om "las pandillas". Det er en repetition af de vendinger vi har øvet i klassen. Først kommer der i videoen 1 minut hvor du ser og lytter til udtalen, - dernæst kommer der halvandet minut hvor svarene er fjernet og hv
2 fitw siddepladser fra 8 april_____.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
La migracion a Los Estados Unidos
I forløbet læser vi:
Indhold
Kernestof:
Aktivitet i modulet:
Læs og oversæt side 5 SAMT besvar spørgsmålene nederst på siden i Diario de un migrante, vi snakker om den i gruppesamtale i dag.
Læs og oversæt side 6 i "Diario de un migrante" samt skriv kort svar til spørgsmål 1+2. Der skal bruges tid på teksten, men den er rigtig gloseret i højre margin!!
Læs og oversæt side 7 i Diario de un migrante - SAMT BESVAR de 6 spørgsmål! Uha ja, der er et stykke arbejder her- men til gengæld har I det jo sjovt i timerne:-)
Læs side 8-9 i Diario. (læs info nedenfor)
2fitw Las pandillas.pptx
Lektie: Alle har læst til og med side 10 og lavet svarene til spørgsmålene på side 10. På side 10 sker der bl.a det at da Javier har tankerne andetsteds, så kommer han til at lave en fejl når han betjener en kunde, hvad drejer det sig om? og han får
2fitw 12 marts ændret KUN de fem tider.docx
Varierende lektier til jer alle: De som arbejde samvittighedsfuldt med fotobeskrivelserne i onsdag, har nok lært det meste og har få lektier, de som ikke arbejdede fokuseret (mens jeg havde samtale med grupperne) må bide i det sure æble og få øvet si
Afsnit
2fitw gloser til migracion.pptx
2 fitw siddepladser fra 8 april.docx
Lektie: Køre igennem HELE denne power point - både de nye sætninger om Migración samt de gamle sætninger fra før påskeferien.
LEKTIE: Besvar Celestes spørgsmål om "las pandillas". Det er en repetition af de vendinger vi har øvet i klassen. Først kommer der i videoen 1 minut hvor du ser og lytter til udtalen, - dernæst kommer der halvandet minut hvor svarene er fjernet og hv
2 fitw siddepladser fra 8 april_____.docx
LEKTIE TIL ALLE: ØV VERBER!! - genopfrisk de gamle Memrise verbums-øvelser :-O
Få øvet samtalen med Celeste!!
2fitw faste vendinger udtryk og replikker_x.pptx
Virtuelt time: med kort varsel bliver jeg nødt til at lave modulet virtuelt, dvs. jeg har ikke tid til at forberede en hel masse virtuelt. Hvis du vil have tilstedeværelse, skal du lave følgende Memrise opgaver. Jeg tjekker kl. 21.00 mandag aften. AL
Lectio genererede grupper:
spansk repetition sidste udgave.docx
Repeter småordene i Memrise, por favor
Medbring sætningsstrukturer og andre udleverede materialer. Medbring skriveblok!
Gruppe 1
vi starter med postløb for at repetere ord.
Materiale til modulet:
Foreløbige grupper(det er 1. gang i 3g vi arbejder i grupper, med undtagelse af rollespil)
Lektien er at perfektionere det arbejde som du lavede i udegrupperne mandag. Og hvis du havde fravær i mandags, så må du i stedet lavet opgave A på vedlagte ark som lektie.
3fitz siddepladser sept 9.docx
lag på lag real.pdf
Dagens tekst
Dagens tekst, læses i modulet
ØV øv øv de to power points! I bliver testet i det:-) der er to power points.
3fitz sætninger med TENER+ linker.pptm
3fitz Javier.pdf
Dagens grupper:
tekst: Lucía - una ex drogadicta(se allernederst for pdf version)
Lucia.pdf
84 sætninger power point__feb 3_______x (1) (1).pptx
Ikke lektier, men til aktiviteter i modulet:
Det virtuelle produkt: Der var klar progression forleden, da I i modulet besvarede spørgsmålet Qué haces en tu tiempo libre. Vi skal have udvidet repetoiret lidt, så besvar venligst vedlagte spørgsmål omkring temaet "educaccion" og fremtiden? Husk so
Medbring kladdehæfte og Lucía -una ex drogadicta teksterne.
3fitz Mi nombre es Carlos.docx
la educacion y el futuro_3.docx
Plan for dagens modul:
3fitz Que planes tienes para el futuro_.pptx
Færddiggør delprøve 1 hæftet! og medbring det.
"Parat"-udtryksfærdighed øvede vi meget i 1. og 2. g og det skal vi tilbage til -hermed en "recap" - træn de 50 sætninger - I skylder mig gedigen lektielæsning efter fredagens "hygge" time:-)
spansk PP nov 1.pptx Lektie: Øv følgende powerpoint to vigtige verber: sentirse og hay, både i præsens og imperfektum. Dem kan du komme langt med i en skriftlig opgave.
3fitz siddepladser nov8.docx
3fitw nov 11.docx
TAMARA.pdf lektier: alle læser og oversætter til nederst på side 26! Vi startede i modulet i mandags, resten er lektie. Det er intro afsnittet, Con Erasmus a Italia samt La vida de UN Estudiante. Vi skal have gruppe samtaler om denne tekst så derfor
3fitw Tamara preguntas.docx
Lektier: læs videre i Tamara teksten: Til i dag læses og oversættes på side 27 afsnittene: Madrid es una gozada, La vivienda es cara.
Øvelse i modulet i forhold til Tamara teksten: 3fitw fra s1 til s3 færdig.pptx
Medbring "Tamara" teksten på print
Vi arbejder med Tamara teksten både mundtlig og skriftligt. ,
3fitw nov 25.docx
Ikke lektie: men vi øver udklippede papirkort af følgende to øvelser: èn om Tamara og én med diverse svære bøjninger, primært dativ.
2fitw hitverber bøjet_.pptx 3fitw strukturark 1_____.docx
Lektie til alle: Øv PP hitverbernes bøjninger - ligger under modulet i onsdags.
Andres el carpintero tekst og spørgsmål.docx
Disse tekster er til aktivitet i timen, ikke lektie:
Grupper
Lektie: De som ikke var der i fredags, bedes læse vedlagte tekst Andrés el carpintero.Andres el carpintero tekst og spørgsmål.docx som de andre læste i fredags.
Aktiviteter i timen:
Dette er ikke lektier, men en oversigt over aktiviteter i modulet
3fitw - personlig præsentation -RECAP__.pptx
Sådan arbejder vi idag:
Ingen lektier: 3fitw - personlig præsentation -RECAP______.pptx
Medbring Reyes y Conny teksten, og den skal være læst af alle. KORTspil a la "krig", det har vi aldrig prøvet før, men skal prøve i dag. Jeg tror det bliver sjovt og lærerrigt.
Godt nytår! I får seneste aflevering tilbage og vi forbereder skriftlig spansk prøven i næste uge. Det vil være et mix af lidt teori og nogle praktiske øvelser -
3fitw struktur E.docx
3fitw terminsprøve.docx
voces.pdf
Virtuel time: (90 minutter)
3fitw grupper Feb 3.docx
Få uploadet jeres tale papir noter i jeres Primavera mappe! Desværre er jeg bange for at mange af jer ikke var effektive nok i modulet, og bliver derfor nødt til at skrive ekstra noter som lektie.
Los jovenes de Espana PP____x.pptx
Los jovenes de Espana PP____x (1).pptx
Præsentation af Elena___.docx
Ingen lektier - vi arbejder videre med migrationsspørgsmålet.
I dag gennemøver vi og repeterer gustar, entcantar, interesar, faltar, supervigtige verber vi kan komme SÅ langt med, - vi repterer den grundlæggende brug, den udvidede brug hvor det indirekte objekt "præciseres" samt datidsformerne.
Estimeret tidsplan:
Jorge har bekræftet at han kommer idag, så I deles ind i 9 grupper, så har han10 min. med hver gruppe. Jeg har skrevet til ham, at han skal disponere tiden således:
skitse til dagens modul.
Indegrupper – altså de grupper man arbejder i INDE i klassen.
3fitw Marzo 28_.docx
Lektie: genlæs Diego artiklen!
Det virtuelle produkt er at løse en række opgaver indenfor datid - altså præteritum og imperfektum, ikke blot regelmæssigt men også uregelmæssige former. Især uregelmæssig præteritum er en udfordring.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 85
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Las drogas
Indhold
Kernestof:
Repeter småordene i Memrise, por favor
Medbring sætningsstrukturer og andre udleverede materialer. Medbring skriveblok!
Gruppe 1
vi starter med postløb for at repetere ord.
Materiale til modulet:
Foreløbige grupper(det er 1. gang i 3g vi arbejder i grupper, med undtagelse af rollespil)
Lektien er at perfektionere det arbejde som du lavede i udegrupperne mandag. Og hvis du havde fravær i mandags, så må du i stedet lavet opgave A på vedlagte ark som lektie.
3fitz siddepladser sept 9.docx
lag på lag real.pdf
Dagens tekst
Dagens tekst, læses i modulet
ØV øv øv de to power points! I bliver testet i det:-) der er to power points.
3fitz sætninger med TENER+ linker.pptm
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
El trabajo voluntario
Vi læser tekster om unge latinamerikanere, som vælger at arbejde frivilligt.
Vi læser teksterne:
El trabajo voluntario en Latinoamérica: Una aventura (baggrundstekst)
Andrea de Colombia – una chica voluntaria
Javier de Chile – un chico voluntario
Indhold
Kernestof:
Dagens tekst, læses i modulet
ØV øv øv de to power points! I bliver testet i det:-) der er to power points.
3fitz sætninger med TENER+ linker.pptm
3fitz Javier.pdf
Dagens grupper:
tekst: Lucía - una ex drogadicta(se allernederst for pdf version)
Lucia.pdf
84 sætninger power point__feb 3_______x (1) (1).pptx
Ikke lektier, men til aktiviteter i modulet:
Det virtuelle produkt: Der var klar progression forleden, da I i modulet besvarede spørgsmålet Qué haces en tu tiempo libre. Vi skal have udvidet repetoiret lidt, så besvar venligst vedlagte spørgsmål omkring temaet "educaccion" og fremtiden? Husk so
Medbring kladdehæfte og Lucía -una ex drogadicta teksterne.
3fitz Mi nombre es Carlos.docx
la educacion y el futuro_3.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
La migración(**EKSAMEN)
Indhold:
Fra ebogen Voces de Latinoamérica, skrevet af Miriam S.García, udgivet 2020, eget forlag:
-Manuel
-Belén
Valentina-una chicana
Entrevista con un “coyote”
Diego
Juan el taxista
Omfang: ovenfor nævnte materiale 20 sider
María Carmen Hernández:(PDF) Diario de un migrante 50 sider
Ialt 70 sider
Læringsmål og fokuspunkter:
-hvad kendetegner latinamerikansk migration til USA?(push/pull faktorer)
-Hvordan lever latinos/chicanos i USA? og hvorfor flygtede de?
-Hvad er La Migra?
-Hvordan kommer man over grænsen illegalt?
-Push faktorer, herunder bandekriminalitet.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Los jovenes de España II(**EKSAMEN)
Vi læser følgende tekster fra bogen "Nuevos retratos":
-Tamara
-La generación de mil euros
øvrige tekster fra Fra ebogen Voces, skrevet af Miriam S.García, udgivet 2020, eget forlag.
Paula
Mercedes
María Jesús de Tenerife
Alejandra- una chica creativa
Læringsmål og fokuspunkter
-Hvordan lever spanske unge?
-Hvilke særlige udfordringer har de spanske unge mht arbejde, uddannelse, bolig, flyttet hjemmefra m.m.
-Begrebet "mileurista"
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954226", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954226", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954226" }