Holdet 2022 DA/s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Annelise Wejdemann, Malene Sofie W. Henriksen, Maria Jusjong Jürs
Hold 2022 DA/s (1s DA, 1s DA (puljetid), 2s DA, 2s DA (puljetid), 3s DA, 3s DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og kommunikation
Titel 2 Kanonforløb (værk 1).
Titel 3 DHO:Køn i kontekst (værk 2)
Titel 4 Dokumentargenre
Titel 5 Sagaarbejde: Gunlaug Ormstunges saga (værk 3)
Titel 6 Oplysningstiden - (værk 4)
Titel 7 Romantikken og romantismen
Titel 8 Moderne gennembrud (Værk 5)
Titel 9 Kognitive metaforer
Titel 10 Metodeforløb (Værk 6)
Titel 11 Film: Inception
Titel 12 Selvfremstilling i det postmoderne samfund
Titel 13 Den reflekterende artikel
Titel 14 Kanonlitteratur og international litteratur
Titel 15 Temalæsning: Storbyen
Titel 16 Nyeste tid og repetition
Titel 17 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik og kommunikation

Formål

- Formålet med dette forløb har været at introducere eleverne til retorik (dvs. talekunst) som afspejler den tid vi lever i, idet forløbets tekster har omhandlet terror. I forløbet har eleverne fået en introduktion i talers opbygning, genrer og funktioner, samt lært at anvende appelformerne; etos, logos og patos. Dernæst har eleverne arbejdet med/og analysere en tales virkemidler i form af figurer, billedskabende sprog og billedsprog. Forløbet blev afsluttet med anvendelse af diskursanalyse som en anden måde at analysere taler på. Forløbet har primært haft et sprogligt fokus, med en snes mediefagligt og litterært perspektiv.


Indhold/begreber
- Talegenrer (informativ, lejlighed og politisk)
- En tales typiske komposition (eleverne kender det som "fiskemodellen")
- De tre appelformer
- Stilistiske figurer (herunder: antitese, retorisk spørgsmål, gentagelsen (anafor, triade, allitteration og assonans) )
- Billedskabende sprog (showing, not telling, beskrivende adjektiver, konkrete substantiver og dynamiske verber)
- Billedsprog (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation)
- Diskurs (nodalpunkt, ækvivalenspunkt, antagonisme og differenskæde
- Ciceros pentagram (det retoriske pentagram)

Metode
- Sproglig analyse

Materialer
- Bush tale til den amerikanske befolkning efter  9/11
- Poul Nyrups tale ved SID's kongressen efter 9/11
- Lars Løkke Rasmussens tale d. 15 november 2015 foran den franske ambassade i København efter terrorangrebet i Paris
- Avisforsider fra hhv. Jyllands-posten og Ekstra Bladet
- Helle Thorning Schmidts tale ved minehøjtideligheden ved Østerbro, efter terrorangrebet ved Krudttønden og den jødiske synagoge
- Uddrag af Charlotte Weitzes novelle "Terror"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tale 19-12-2022
Argumentationsanalyse 03-01-2023
Retorisk analyse af Hele Thornings tale 31-01-2023
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kanonforløb (værk 1).

Formål
- At introducere eleverne til kanonforfattere som helhed
- At introducere eleverne til hhv. Karen Blixen samt Henrik Pontoppidan
- At introducere eleverne til historiske perioder (herunder normer, værdier og problematikker) tilpasset Karen Blixens skriveperiode (midt 1900-tallet) samt Henrik Pontoppidan (slutningen af 1900-tallet).
- At synliggøre "kreativitet" som en kvalitet, og en del af det dannede menneske
- At udfolde sig kreativt (gennem sociale medier)
- At kunne indgå i gruppe- og projektarbejde  

Dette forløb forbinder alle tre elementer i danskfaget (sprog, litteratur og medier).


Indhold/materiale
- Læreroplæg om hhv. Karen Blixen og Henrik Pontoppidan
- Læreroplæg om tidsperioder
- Øgendahl og de store forfattere (DRTV) - afsnit om Blixen og Pontoppidan
- Artikel om "Kreativitet i gymnasiet"
- Værker: Ringen (1958) af Karen Blixen. Kapitel 1, 9, 13 og 28 af Lykke-Per



Metode
- Stilladsering - stram stilladsering i 1. modul, kontinuerligt løsere mod det kreative projekt, som var 100% elevstyret (med lidt lærervejledning).
- Læreroplæg
- Elevoplæg
- Arbejdsspørgsmål
- Individuelt arbejde
- Pararbejde
- Gruppearbejde
- Digitale hjælpemidler (til formidling)


Evaluering
- Eleverne skulle kunne lave selvstændigt, kreativt arbejde
- Introduktion til kanonforfattere samt litterære perioder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO:Køn i kontekst (værk 2)

"Køn i kontekst" er klassens dansk- historieforløb. Forløbet strækker sig fra midten af 1800-tallet til i dag.
Vi beskæftiger os med kønshistorie og kvindeopfattelse, og derfor er der fra forløbets start fokus på udviklingen i kvindernes vilkår og rettigheder.

Læringsmål for forløbet (overordnet for både dansk og historie):
- I kan huske og beskrive kvindens rolle i samfundet fra midten af 1800-tallet til i dag.
- I kan forklare sammenhængen mellem kvindens rolle i samfundet og den måde, hun er blevet skildret på i litteratur, reklamer og film/tv-serier.
- I kan reflektere over, hvordan nutidens kønsopfattelse og diskursen omkring kønnene er et produkt af den udvikling, kønsopfattelsen har været igennem fra 1800-tallet til i dag.
- Kunne arbejde med "En frygtelig kvinde" som værklæsning med fokus på at kunne drage parraleler og diskuterer kønnets udvikling gennem tiden op til idag.

Vi har i dette forløb arbejdet med teksterne:
- "Det tredje brev" (1851) af Mathilde Fibiger
- Uddrag fra "Forrådt" (1892) af Amalie Skram
- Reklamer fra 1930'erne og nutiden
- ”Mors lange cykeltur” (1975) af Trille + ”Smuk og dejlig” af Shit & Chanel (1976).
- Uddrag fra "Når snerlen blomstrer" (1983) af Bjarne Reuter.
- Blackout - Pigen på billedet (2019). DR. Værk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentargenre

Arbejde med dokumentargenren, fakta- og fiktionskoder, fremstillingsformer.
Den analyserende artikel

Læringsmål for dokumentarforløbet:
- at kunne karakterisere fremstillingsformen i en dokumentar
- at kunne identificere fakta- og fiktionskoder i en dokumentar og vurdere deres effekt på fremstillingen
- at kunne fortolke en dokumentar


Websider:
gymdansk.weebly.com: Typer af dokumentarfilm
laerer.aasg.dk: Fakta og fiktionskoder
Dahl, Erstrup oa.: Levende billeder. Grundbog i mediefag: Kontrakter og koder

Dokumentarer:
Ulrik E. E. Gutt-Nielsen: "Fremtidsvej” (2015) (uddrag)
Janus Metz: ”Armadillo” (2010) (uddrag)
Daniel Dencik: ”Ekspeditionen til verdens ende” (2013) (uddrag)
Michael Noer: ”De vilde hjerter” (2008) (uddrag)
Christopher Guldbrandsen: ”Præsidenten” (2011) (uddrag)
Tómas Gislason: ”Den højeste straf” (2000) (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sagaarbejde: Gunlaug Ormstunges saga (værk 3)

Sagaarbejde: Gunlaug Ormstunges saga
Nøgleord: Landnamstid og sagatid, slægt og ære, idealer for mænd og kvinder, forhold til kærlighed og døden, litteraturhistorie.

Læst værk: Gunlaug Ormstunges saga
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Oplysningstiden - (værk 4)

Oplysningstid
Nøgleord: Oplysningstid, litteraturhistorie fornuft, komedie, forskellige former for komik, drama som genre.

Læringsmål:
At kunne karakterisere en Holberg-komedie, herunder beskrive forskellige former for komik og hvordan de bruges
At kunne placere en tekst litteraturhistorisk i oplysningstiden og beskrive det tidstypiske ved teksten
At have kendskab til oplysningstidens væsentligste ideer
At kunne analysere og fortolke et stykke drama, her en komedie


Værklæsning: Holberg: Jeppe på bjerget (1722)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantikken og romantismen

Romantikken og romantisme
Nøgleord: Organismetanke, panteisme, universalromantik, romantisme, det interessante

Tekster:
Staffeldt: Indvielsen (1804)
Oehlenschläger: Simon Peder (1805)
Blicher: Hosekræmmeren (1829)
H.C. Andersen: Skyggen (1847)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Moderne gennembrud (Værk 5)

Moderne gennembrud
Nøgleord: At sætte problemer under debat, naturalisme, kønsroller, religion, samfundskritik

Tekster:

Herman Bang: Frøkenen (1883)
August Strindberg: Racens forbedring (1884)
Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Amalie Skram: Constance Ring (1885), (uddrag)
Ibsen: Et dukkehjem (1879), (uddrag)
J. P. Jacobsen: Fru Marie Grubbe (1876) (indledning)

Værklæsning: Selvlæst værk efter eget valg. Litteraturcafe afholdt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Kognitive metaforer

Arbejde med kognitive metaforer i forskellige typer af tekster
Nøgleord: Ontologiske, strukturelle og orienterende metaforer

Læringsmål
At kunne identificere kilde- og målområde for forskellige kognitive metaforer
At kunne skelne mellem og beskrive ontologiske, strukturelle og orienterende metaforer
At kunne analysere en tekst for kognitive metaforer og fortolke dem for at klarlægge tekstens filosofiske, æstetiske, historiske, ideologiske og/eller religiøse grundforestillinger.

Tekster:
Kasper Lezuik Hansen: Kort og godt om kognitive metaforer, s. 1-23
Pia Kjærsgaard: Grundlovstale, 5. juni 2004 (uddrag)
Benny Andersen: Svantes viser: Svantes viser: Muddermålet (1972)
Johannes V. Jensen: Danmarkssangen (1925)
Gnags: Danmark (1986)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Film: Inception

Forløb om filmen Inception

Analyse og fortolkning af film med fokus på genre, filmiske virkemidler og filosofiske temaer.
Stikord:
Drømme, Freud og Jungs drømmetydning, fri vilje, virkelighed.


Materiale:
Christopher Nolan: Inception (2010)
Artikler om filmens temaer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Selvfremstilling i det postmoderne samfund

Selvfremstilling i det postmoderne samfund
Nøgleord: Facework, frontstage, backstage, kommunikationsanalyse, kommunikative funktioner, middle region, selviscenesættelse, autofiktion.

Læringsmål:
At kunne analysere selvfremstillingen i forskellige typer tekster
At kunne beskrive selvfremstilling i forhold til begreber som frontstage, backstage, middle region
At kunne analysere en kommunikation, fx en debattråd, ud fra sproghandlinger og kommunikative funktioner
At kunne analysere og fortolke autofiktion med fokus på dobbeltkontrakt og performativitet

Teoretiske tekster:
Darger: Sproget arbejder (webversion)
Horsbøl & Harboe: Den iscenesatte virkelighed, fra nyheder til reality: s. 25-6, 71-84
Kristensen & Christensen: Medietid 2.0: s. 29-36
Granild & Haaning: Medier i dansk - selviscenesættelse samfundsengagement: s. 12-19
Bunch & Behrendt: Selvfortalt, s. 11-29

Tekster
Afsnit af "Paradise Hotel"
Udvalgte blogs, herunder Claus Dalby, Phloggen
Facebookprofiler, diskussion på Mattias Tesfayes facebookprofil
Karl Ove Knausgaard: "Min kamp", bd. 3 (uddrag) (2012)
Jens Blendstrup: "Gud taler ud" (uddrag) (2004), s. 7, 11, 15-17, 52, 57
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Den reflekterende artikel

Forløb om den reflekterende artikel


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Kanonlitteratur og international litteratur

Læringsmål:

- At kunne skelne mellem analysemetoder og anvende dem
- At kunne analysere teksters udsigelsesforhold (fortællerforhold, tekstens sprog, tekstens form)
- At kunne fortolke tekstens udsagn om tilværelsen (tekstens indhold)
- At kunne placere teksten litteraturhistorisk og reflektere over denne placering
- At kunne perspektivere teksten tematisk
- At kunne fremlægge mundtligt med fokus på indhold og form
- At kunne diskutere litteratur, dens anvendelse og berettigelse som kanonisk.


Tekster:
Martin Andersen Nexø: "Soldage" - Sevilla (1903)
Tom Kristensen: Henrettelsen (1922)
Martin A. Hansen: Løgneren (uddrag) (1950)
Johannes V. Jensen: Interferens (1906)
Edith Södergran: Triumph at findes till, Vi kvinnor, Min barndoms träd (1918)
Peter Seeberg: Patienten (1962)
Per Højholt: Turbo (1968)
Inger Christensen: Sommerfugledalen (1991),(Værk 7)
Michael Strunge: Natmaskinen (1981)
Morten Søndergaard: Ordapotek (2014)

Internationale tekster
Hamsun: Sult (uddrag) (1890)
Kafka: Dommen (1912)

Perspektiverende tekster:
Janus Kodal: Svaner set gennem tårer, Hest på glastag
Katrine Marie Guldager: Brødmaskinen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Temalæsning: Storbyen

Tematiske læsninger med storbyen som motiv.
Perspektivering. Litteraturhistorie.

Tekster
Kafka: Dommen (1912)
Tom Kristensen: Berlin (1921)
Emil Bønnelycke: Gaden (1917)
Dan Turell: Gennem byen en sidste gang (1977)
Loveshop: Drømmenes København (1992)
Katrine Marie Guldager: Nørreport (2004)
Simon Fruelund: Planer for sommeren (uddrag) (2002)
Jan Sonnergaard: Blackout (2003)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Nyeste tid og repetition

Repetition og arbejde med nyeste tid
Tendenser, perspektivering.
Repetition af metoder og litteraturhistorie.


Tekster:
Geir Gulliksen: Den jeg skulle blive (uddrag) (2021)
Katrine Marie Guldager: Birgithe med th (uddrag) (2023)
Helle Helle: Hafni fortæller (uddrag) (2023)
Naja Marie Aidt: Øvelser i mørke (uddrag) (2024)
Theis Ørntoft: Jordisk (uddrag) (2923)
Gyrdir Eliasson: Mesterhåndværk (2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

Klassen har brugt følgende:

- Ordbogen.com
- Ordnet.dk
- Dendanskeordbog.dk


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev. Både egne og fælles noter skal været downloadet og opbevaret lokalt på computer eller usb
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer