Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Bodil Lanng Pallisgaard, Lluís Castellarnau Barceló
|
Hold
|
2022 id/s (1s id, 2s id, 2s id (puljetid), 3s id, 3s id (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning til musik og dans
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Hvad skal I kunne?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Evalueringen består af tre dele:
-Gruppens fremvisning af opvarmningsprogrammet til musik
-Demonstration af teoretisk forståelse for, hvorfor vi varmer op
-En videooptagelse af bevægelse i takt til musik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Yoga/akroyoga mini-forløb
I forløbet er eleverne blevet undervist i asthanga yoga, primært solhilsen suppleret med andre positioner. Desuden har eleverne i par arbejdet med forskellige øvelser i akroyoga og herunder med samarbejde og tillid i parrene. I begge dele har eleverne arbejdet med smidighed, balance og styrke.
Den klassiske yoga er blevet undervist af læreren, mens akroyoga'en har været mere elevstyret og med mulighed for at eleverne har kunnet tilpasse øvelserne til deres eget niveau. De har haft adgang til videoer af diverse øvelser og overgange og har selv valgt hvad de ville arbejde med og haft mulighed for at sparre med læreren undervejs.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basket
Eleverne har modtaget undervisning i følgende:
-Boldhåndtering
-Afleveringer: Bryst, over hovedet og studs
-Lay up’s og skud
-Driblinger og cross-step-finte
-Opdækning, hhv. mand-mand og zone
-Placering og bevægelse på banen og sammenspil
-Angrebssystem: Five out
Eleverne bliver evalueret ud fra følgende:
Deltagelse i spillet i undervisningen, herunder:
-Forståelse for placering og bevægelser på banen
-Samspil og kommunikation med medspillere
-Deltagelse i forsvar, hhv. mand-mand og zone
-Håndtering af bolden i spilsituationer
Video af følgende tekniske færdigheder:
-Afleveringer (bryst, studs og over hovedet)
-Lay up’s
-Skud
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Virtuel basket
|
07-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Adventure
I dette forløb er eleverne blevet introduceret til orienteringsløb, mountainbike og skovfitness.
Læringsmål:
- At kunne gennemføre en let-mellemsvær o-løbsbane
- At kunne redegøre for de væsentligste signaturer på et O-løbskort (fx stier, skovtæthed, vand, privat bebyggelse)
- At kunne cykle mtb med en nogenlunde korrekt position på cyklen (vægten fordelt på både arme og ben, køre med bøjede arme og ben så man kan absorbere noget at ujævnheden i underlaget, pedalerne vandret over ujævnheder)
- At kunne holde passende tempo over ujævnt underlag og i sving på mtb (herunder passende dosering af begge bremser og se fremad for at vurdere sporets beskaffenhed)
- At kunne udføre simple øvelser på forskellige skovfitness-stationer (balance, step-up's, armstrækkere, liggende pull-ups, pull-ups med hjælp)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fodbold
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Crossfit
Forløbsbeskrivelse: Crossfit
I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk og teoretisk. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet.
Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som socialt fænomen i det senmoderne samfund. Desuden introduceres der til grundprincipperne for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis.
Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den træningskultur, Crossfit er bygget op omkring.
Øvelser der er gennemgået:
-Diverse variationer af planker
-Burpee
-Atomic sit-up + skaleringer (sit-up og v-up)
-Air squat & jump squat
-Crawls & walks: Duck walk, bear walk, krabbegang, spider crawl, monkey walk,
-Kettlebell swing, både en-arms og med begge arme
-Kettlebell snatch
-Dødløft
-Hang power clean
-Thruster
For de ekstra interesserede: Snatch
Læringsmål:
-Kunne redegøre for træningsprincipper i crossfit og anvende denne viden i udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
-Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed og med høj bevægelseskvalitet
-Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
-Opnå en høj fysisk kapacitet
-Kunne forstå og analysere crossfit som et identitetsmæssigt og samfundsmæssigt fænomen ved inddragelse af relevante fagbegreber
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Hiphop
Formål:
I dette forløb skal eleven tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freezes, battles, poses og power moves, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.
Evalueringskriterier:
-Bevægelse i takt til musikken
-God bevægelseskvalitet i øvelser og koreografier
-Kropsbeherskelse, herunder: Balance i freezes, styrke til at udføre freezes og power moves
-Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
-Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
-Kreativitet, herunder sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i mindre koreografier og supplere med nye bevægelser
-Forståelse for Labans BESS, herunder.
- at kunne redegøre teoretisk for begreberne
- anvende dem under udarbejdelsen af en koreografi
- kunne analyse koreografier ved at anvende begreberne
-Kende til hiphoppens historie
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Pickleball
Faglige mål for forløbet:
Læringsmål:
- At kunne de grundlæggende regler i pickleball
- Nogenlunde sikkert og korrekt at kunne udføre serv, returnering, drop, dink og lob. Herunder at kunne have korrekt fatning på grebet og batføring, korrekt benstilling og gennemsving med battet
- At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen under spillet, herunder at kunne søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
- I rimelig grad at kunne beherske simple slagserier (serv, returnering, drop, dink, dink, lob)
Eleverne evalueres på følgende:
- Deres evne til at udføre slagene og taktikken i praksis i undervisningen, især i den afsluttende mini-turnerering.
- En video af deres slag og slagserie
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Virtuel pickleball
|
18-03-2024
|
Pickleball-video
|
16-05-2024
|
Drejebog Pickleball
|
14-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Klassens træningsprojekt tager udgangspunkt i de træningsforbedringer man kan opnå gennem løb.
Eleverne gennemfører et individuelt træningsprojekt af 8 til 12 ugers varighed med en start og sluttest. Træningen foregår både i idrætsundervisningen, og uden for skolen og har til formål at forbedre elevens fysiske kapacitet.
I den praktiske undervisning vil der være forskellige træningsøvelser om løb. Herunder; løbeteknik, intervaltræning, div. Løbeøvelser. Derudover skal eleverne løbe 1-2 gange uden for skoletid, hvor det primært vil være individuelt.
Eleven udfylder løbende en logbog om træningen.
Projektet afsluttes med en individuel udarbejdet rapport.
I det teoretiske forløb arbejdes der primært med aerob energifrigørelse og effekter, pulszoner, kondital og basal fysiologi. Eleverne vil blive introduceret til træningsplanlægning og målsætning, da eleverne skal kunne tilrettelægge et hensigtsmæssigt træningsforløb.
Til dette forløb vil der yderligere blive koblet sundhed, blodtryk og livsstilsygdomme, som igen vil føre os over i et sidste samfundsorienteret emne og sundhed I et senmoderne samfund og hvilke tiltag man kan gøre ift. Fx reducere antal overvægtige.
I bedømmelsen af træningsprojektet indgår:
• Elevens evne til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
• Elevens evne til følge op på og løbende justere træningsprogrammet.
• Elevens løbende ajourføring af trænings logbog.
• Elevens fysiske kapacitet
• Den afsluttende rapport, hvor eleven skal kunne koble teoretisk viden med sit personlige træningsprogram med brug af faglige termer.
Materiale:
Træningsplanlægning + målsætning;
Træningsprojekt kompendiet
Wolf og Hansen: C- det er Idræt, Gyldendal, 12-30, 32-44, 45-47, 80-94.
https://iform.dk/traening/test-coopertest
https://vorespuls.dk/loeb/artikler/saadan-loeber-du-10-20-30-loeb
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Volley
Faglige mål
Praktisk:
-Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
-Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
-Angreb hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
-Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
-Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
-Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
-Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.
Teoretisk:
-Volleyball regler
-Evnen til at redegøre for og analysere spillet.
-Særligt begreberne:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Salsa Les Lancier
Formålet med forløbet er at gå i dybden med EN af de beskrevne danse, samt Les Lancier. Eleverne skal opnå en kropslig forståelse af dansens teknik og rytme og en teoretisk forståelse af dansens historiske baggrund. Til sidst skal eleven (i grupper) selv kunne sætte variationerne sammen og tilnærmelsesvis beherske de forskellige elementer ved de udvalgte danse.
Eleverne benytter de kreative redskaber, de kender fra forrige forløb. Derfor kan de sættes til at skabe korte koreografier baseret på de stilarter, de præsenteres for i dette forløb. Eleverne stifter bekendtskab med de kreative redskaber inden for en bestemt stilart. I 3g arbejder vi med pardanse som enten er Cha Cha Cha/jive/salsa og Les Lancier.
Forventningen til eleverne er at de kan anvende de tillærte grundtrin og variationer i selvvalgte koreografier.
Evalueringskriterier:
Musikforståelse: i stand til at begynde på den rigtige takt i musikken og i stand til at følge rytmen
Teoretisk forståelse for stilarternes oprindelse, kultur og udtryk
Kropsbeherskelse, herunder:
istand til at udføre føddernes bevægelser i isolerede grundtrin og variationer
i stand til at koordinere de øvrige tekniske elementer ved dansen såsom dansefatning og holdning (føre og adlyde, tydeligt samspil parrerne imellem)
Sammensætte grundtrin og variationer i nye sammenhænge/koreografier
Bevægelseskvalitet og udtryk
Overføre en stilart til en anden stilart/rytme (fx danse lancier til hip hop musik
Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier
Materiale:
Labans bevægelseskvaliteter af John Friis (Fra Focus Idræt 2002)
links til grundtrin (se lektionsplaner)
Hvad er standard og latin. Fra Gyldendals idrætsportal
http://denstoredanske.dk/Kunst_og_kultur/Dans/Folkedans/salsa (korte version Salsa)
https://www.musikipedia.dk/salsa/indblik (udvidet version salsa)
Salsa og Les Lanciers
Formålet med forløbet er at beherske dansen jsals samt Les Lanciers. Eleverne har skulle opnå en forståelse for dansens teknik og rytme, samt en teoretisk forståelse af dansens historiske baggrund. Undervisningens progression i salsa vil gå fra lærerstyrret undervisning, især ved indøvning af grundtrin og variationer, til en mere elevstyret form. I slutningen af forløbet forventes det således, at dansens variationer kan sættes sammen af eleverne selv og, at de tilnærmelsesvis behersker de forskellige elementer. Der lægges vægt på bevægelseskvalitet og udtryk samt at takten holdes. Slutteligt har eleverne sammensat en kort koreografi hvor de inddrog trin fra jive.
Færdigheder:
1. Salsa
- At kunne udføre grundtrin i salsa med fokus på at være let på tå og danse ”ned” i gulvet
- At kunne følge rytmen og starte på 1'eren.
- At kunne udføre variationerne:
-
-
-
2. Les Lancier:
- At kunne følge rytmen, udføre trin såsom chassé korrekt
- At kunne udføre de fem turer korrekt med partner og kvadrille
- At føre/at blive ført
- Korrekt dansefatning
Viden:
- At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af salsa og dansens bevægelsesudtryk samt en sammenligning af de to stilarter
- Indsigt i baggrundshistorien til Les Lanciers og salsa
Kompetencer:
- At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen og lave koreograferede sekvenser. Herunder at eleverne filmer en sekvens af koreograferet salsatrin i grupper.
Evalueringskriterier:
- Musikforståelse: i stand til at begynde på den rigtige takt i musikken og i stand til at følge rytmen
- Teoretisk forståelse for stilarternes oprindelse, kultur og udtryk
- Tekniske færdigheder. placering og bevægelse af fødder og ben i dansen
- Tekniske færdigheder mht. dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til en koreografi med salsatrin
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Repetition
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954416",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954416",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954416"
}