Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Henrik Fernley Schoppe, Linette Marie Djernæs Grim
|
Hold
|
2022 EN/s (1s EN, 1s EN (puljetid), 2s EN, 2s EN (puljetid), 3s EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Violence - EKSAMENSFORLØB
Forløb med fokus på violence. Forløbet ar afholdt i 1.g og genoptaget i 3.g.
Kernestof:
Contexts - Basisbog til engelsk i gymnasiet og hf, 2009: Systime. Tekster:
"Rendezvous", 1985 (2,9 ns)
"Warning", 2001 (8,7 ns)
"It's Only Me", 2001 (2,8 ns)
Film: Free Guy, 2021 (mitcfu.dk)
Online hjælpemidler vi har benyttet os af er:
- Minlaering.dk
- Ordbogen.com
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Introduce yourself
|
27-11-2022
|
Introduce yourself - Storm
|
04-12-2022
|
Virtuelt modul: Værklæsning
|
06-02-2023
|
Free Guy analysis
|
10-02-2023
|
Virtuelt modul - Fight Club slut
|
31-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb# 2 Værklæsning: Fight Club
Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med romanen ”Fight Club” (1996) af Chuck Palahniuk som eksempel på et postmoderne værk. I dette forløb arbejder vi med at læse teksten, og hvad det vil sige at læse et større værk hvor vi analyserer romanen og træner i den forbindelse analytiske fokus såsom character, narrator, setting, language and style, structure, theme og message. Som en del af forløbet ser vi også filmen ”Fight Club” (1999) og arbejder med filmanalyse ift. perspektivering imellem de to forskellige medier, og hvordan de kan fremstille et postmodernistisk værk som Fight Club. Dette med henblik på de forskellige virkemidler der tages i brug ved hhv. litterære værker og visuelle værker. Afslutningsvist lærte vi om postmodernismen (både som tidsperiode og kunstnerisk bevægelse) og hvad der kendetegner denne. Som eksempler på postmoderne værker arbejdede vi med Fight Club.
Formål:
• At læse et større værk på engelsk
• At kunne analysere og fortolke et større værk på engelsk vha. tekstanalytiske begreber
• At kunne orientere sig og udvælge relevante citater fra et større engelsksproget værk
• At kunne sætte ”Fight Club” ind i en litteraturhistorisk kontekst
• At have kendskab til postmodernisme som litteraturhistorisk periode og kunne identificere træk ved postmodernismen i fiktionstekster
• At besidde et relevant ordforråd i forhold til Fight Club og postmodernisme, herunder nøgleord (key terms), temaer og semantiske felter.
• At kunne bruge ordbogen (dansk-engelsk, engelsk-dansk og engelsk-engelsk, fx Oxford Learners Dictionary)
• Kendskab til semantiske felter
Materiale:
• ”Fight Club” (roman, 1996) af Chuck Palahniuk
• “Fight Club” (film, 1999) af David Fincher.
• ”Postmodernism” fra ”The English Handbook” af T. Østergaard. Systime. 2017.
Grammatik:
Arbejdsformer:
– Individuelt,pararbejde og gruppearbejde.
Omfang: ? sider + 239 min film
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb #3 Short Story as a genre
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
The British Empire & India - EKSAMENSFORLØB
Forløb med fokus på det britiske imperium i bred forstand og Indien helt konkret. Brexit er inddraget. Det er en tidligere lærer, der har forestået forløbet. Materialet består af uddrag af "Wider Contexts" samt diverse andre materialer. Forløbet er genoptaget i 3.g med fokus på det postkoloniale.
Se senere forløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
USA. SRO-Forløb - EKSAMENSFORLØB
Forløbet har udgangspunkt i den amerikanske drøm. Grundlag for SRO.
Forløbet skal ses i sammenhæng med forløbet "USA 2024". Evt. også "Black America" herunder "The Hate U Give".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Twisted Minds
”Twisted Minds: Approaching written texts” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes analytiske evner, når de læser fiction og non-fiction.
Teksterne i forløbet har samme tematiske omdrejningspunkt, twisted minds, og eleverne skal således oparbejde et ordforråd til dette tema samt trænes i at kunne perspektivere de forskellige tekster til hinanden. Eleverne skal især opnå kendskab til, hvordan man genfortæller, hvordan man laver en personkarakteristik, og hvordan ting kommer til udtryk eksplicit og implicit, når der arbejdes med fiction.
Når der arbejdes med non-fiction, er fokus på elevernes evne til at kunne forholde sig kritisk til den fremlagte information og til at udpege sproglige elementer, der angiver bl.a. vinkling og tone i teksterne.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Værklæsning: The Hate U Give - EKSAMENSFORLØB
Læsningen af "The Hate U Give" kædes sammen med forløbet "Black Voices" i 3.g.
Se undervisningsbeskrivelsen for dette forløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
USA 2024 - EKSAMENSFORLØB
Forløb om det amerikanske præsidentvalg 2024 med fokus på valgsystemet samt afgørende emner som abort og kulturkrig.
Kernestof:
Genefke et al. "Election Year". Columbus, 2024.
Chapters one, five and six. Nogle af siderne er tekst skrevet af forfatterne. Andre er tekster på originalsprog. Særligt fokus på "Nikki Haley's Policy Speech on Abortion Rights". side 110-115.
Supplerende stof:
Diverse netsider, for eksempel Fivethirtyeight, NY Times og mange flere.
Dertil fællesarrangement den 8.10.2024 med Mirco Reimer-Elster.
Målet er at have kendskab til det amerikanske valgsystem, kandidaterne samt deres respektive partier, og de emner, der kan afgøre valget i 2024
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
LOVE SHAKESPEARE - EKSAMENSFORLØB
Fokus og faglige mål: Forløb med fokus på Shakespeare og LOVE. Sonetten og "Romeo and Juliet" som omdrejningspunkter. Der er arbejdet med tragedien som genre, det elizabethanske verdensbillede samt fremstillingen af kærlighed.
Læringsmål:
At kunne redegøre overordnet for Renæssancens syn på kærlighed
At kunne analysere og fortolke sonetter af Shakespeare
At kunne redegøre for billedsprog: metaphor, simile og personification
At kende genren tragedie
At kunne analysere og fortolke scener fra en tragedie
Kernestof:
Sonnet 18, 130
"Romeo and Juliet". Prologue, Act I, scene V, Act II scene II samt Act V, scene III, lines 208-310.
Supplerende stof:
"The Renaissance". "Fields of Vision I", pp. 54-61.
"The Sonnet". "Fields of Vision I", pp. 21, 42-43, 62.
Luhrman, dir. "Shakespeare's Romeo and Juliet" (1996).
Madden, dir. "Shakespeare in Love" (1998).
Særlige fokuspunkter:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Violence Vol 2 - EKSAMENSFORLØB
Forløbet Violence fra 1.g genoptages og opdateres. Fokus på fiktion. Narrative technique, characterisation, symbolism, setting osv. Post-modernism.
Kernestof:
Brendan Du Bois. "The Dark Snow" (1996). Fra. Madsen, ed. "Prime Cuts". Gyldendal, 2002, 71-92.
Bret Easten Ellis. "Killing Child at Zoo" (1991). Uddrag af "American Psycho". Fra. Engberg-Pedersen et al. "Wider Contexts". Gyldendal, 2012, 178-181.
Filmatiseringen af "American Psycho" fra forløbet Twisted Minds kan inddrages her.
Læringsmål:
1) At kunne anvende faglige begreber i analysen og fortolkning af en novelle om emnet
2) At kunne anvende et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk om emnet
3) At kunne perspektivere emnet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
The British Empire & India VOL 2 - EKSAMENSFORLØB
Genoptagelse af forløbet om empire fra begyndelsen af 2.g. Alle tekster fra forløbet i 2.g samt de nye, der nævnes herunder, er i spil. Fokus har været på at genopdage forløbet samt introducere begrebet Post-colonialism samt øve filmanalyse.
Kernestof:
John Hodge. "Trainspotting" (1996). Uddrag af manus. Fra. Finnerup og Fog. "Worlds of Scotland". systime, 2024, side 74-77.
Danny Boyle. "Trainspotting" (1996). Film.
Adiga. "The White Tiger" (2008) i uddrag. Fra Engberg-Pedersen et al. "Wider Contexts". Gyldendal, 2012.
Supplerende stof:
Østergaard. "Post-colonial Approach". The English Handbook, 4. udgave, systime, 2024, side 109-111.
The British Empire Quiz.
"Worlds of English". Systime, 30-32
Læringsmål:
At kunne redegøre overordnet for det britiske imperiums grundlæggelse og afslutning samt udbredelse
At kunne redegøre kort for konsekvenser for det britiske imperiums tilstedeværelse i Indien frem til 1947
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne analysere og fortolke tekster inden for emnet med brug af faglige begreber
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Black Voices - EKSAMENSFORLØB
Forløb med fokus på Black America. Historisk overblik over slaveri, Jim Crow, borgerrettighedsbevægelse og #BLM. Forløbet hænger sammen med forløbet om "The Hate U Give" fra 2.g. Dermed er romanen med i forløbet.
Kernestof:
"A Law Teaching the Enslaved to Read and Write. North Carolina, 1831.
Erlich-Møller og Thomsen. “Black Voices”. systime. 2. udgave, 2022. Side15-16.
"The Lynching of Jube Benson", 1904. "Black Voices". Side 65-69.
"Strange Fruit", 1939. "Black Voices". Side 94-97.
"I, Too", 1925. "Black Voices". Side 117-119.
Kamala Harris: Remarks...George Floyd, 2021. Side 178-182.
Supplerende stof:
Baggrundsmateriale fra
Erlich-Møller og Thomsen. “Black Voices”. systime. 2. udgave, 2022.
Slavery. Side 8-14.
Separate but equal. Side 65-69.
I Am a Man. pp. 113-117.
Post-Racist America? pp. 149-155.
Læringsmål:
At kunne forklare baggrunden for slaveriet i USA fra år 1600 og frem
At kunne forklare konsekvenser af slaveriet for det moderne USA
At kunne læse og fortolke forskellige teksttyper med fokus på bagrund for og konsekvenser af slaveriet i USA ved hjælp af faglige begreber
At beherske ordforråd og begreber med forbindelse til emnet
At kunne diskutere emnet ved hjælp af faglige begreber.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954418",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954418",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954418"
}