X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 SA/a - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Samfundsfag A
Lærer(e)
Mette Lund Østergaard
Hold
2022 SA/a (
1a SA
,
2a SA
,
3a SA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Politik, magt og demokrati
Titel 2
Partier og vælgere i forandring
Titel 3
Sociologi - Identitet, køn og kulturelle mønstre
Titel 4
SRO-forløb
Titel 5
Dansk samfundsøkonomi
Titel 6
Er den danske velfærdsstat i krise?
Titel 7
EU's udfordringer
Titel 8
International Politik
Titel 9
Globaliseringens udfordringer
Titel 10
Tilladte digitale hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Politik, magt og demokrati
I dette forløb skal vi dykke ned i, hvad der kendetegner et demokrati. Vi skal arbejde med forskellige demokratityper og demokratiopfattelser og vi skal undersøge, hvad der kendetegner det danske demokrati.
Med afsæt i vores viden om det danske demokrati skal vi opnå viden om, hvordan det politiske system fungerer i Danmark herunder også vores valgmetode. Vi bruger som forståelsesmodel den parlamentariske styringskæde.
Afslutningsvis undersøger vi, hvor den parlamentariske styringskæde ikke passer på det danske politiske system, og vi har her fokus på at forstå, hvor magten reelt set er placeret.
Læringsmål for forløbet:
• At kunne forklare forsekellige former for og opfattelser af demokrati
• At kunne beskrive det danske politiske system som en parlamentarisk styringskæde
• At kunne forklare forskellige typer valgmetoder samt diskutere deres fordele og ulemper
• At kunne redegøre for lovgivningsprocessen i folketinget samt teorier om politiske beslutningsprocesser
• At kunne redegøre for folketingets rolle som kontrollør af regeringen samt diskutere dette
• At kunne redegøre for regeringsdannelse og ministerstyret i Danmark
• At kunne redegøre for forvaltningens organisering samt principper for rådgivning af ministeren
• At kunne beskrive kendetegn ved en interesseorganisation og dens mulighed for at opnå politisk indflydelse
• At kunne redegøre for mediernes rolle og magt i demokratiet samt diskutere fordele og ulemper ved dette
• At kunne redegøre og anvende forskellige magtbegreber.
Indhold
Kernestof:
Valgresultater 2022 - Mandatfordeling & Personlige stemmer | DR
1. modul_intro til samfundsfag.pptx
Regeringsdannelse.docx
Politikbogen 12-23, 28-31.pdf
2. modul Eastons model.pptx
Eastons model - folkeskolereformen som case.docx
Pedersen, Jensby og Brøndum: Politikbogen; sider: 99-103, 106-108, 143-151, 158-162, 168-175, 179-185, 187-193, 201-251, 255-258, 276-285, 291-296, 304-308
3. modul Demokrati.pptx
Why elections are bad for democracy | David Van Reybrouck
Artikel Det er ikke eliten men folket der har svigtet.pdf
DRTV - Deadline: Tarek, Rosa og det hvide Folketing
4. modul Borgernes demokratiske rettigheder.pptx
Medborgerskab og modborgerskab - et overblik til underviseren
5. modul_Stats-, med- og modborgerskab.pptx
Spørgsmål Deadline 28.11.21.docx
DRTV - Explainer: Sådan bliver man dansk statsborger
Rekordmange blanke stemmer er udtryk for tvivl og klumpspil
7. modul_Den parlamentariske styringskæde_valgmetoder.pptx
Artikel First Past the Post.docx
9. modul_Den parlamentariske styringskæde_Folketinget.pptx
Topskat, klima og farvel til en helligdag: Det vil den nye regering
Sammenlign (demokratiopfattelser).docx
Nytårstaler.pptx
10. modul_Den parlamentariske styringskæde_Folketinget.pptx
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2023.docx
Politikbogen 229-239.docx
Politikbogen 99-103, 106-108.pdf
Afsnit
Politikbogen 241-251.docx
Interesseorganisationers magt opgave.docx
11. modul medierne.pptx
Magt.docx
Afskaffelsen af Store Bededag er rendyrket socialdemokratisk spin - Liberal Alliance
12. Magt og magtbegreber.pptx
Opgaver, Politiske styreformer og transition.docx
14. modul demokratiet i dag.pptx
Google Slides: Sign-in
Medier (4) .pptx
Politikbogen 105.pdf
Supplerende stof:
DemokratiopfattelserSkema.docx
Dansk indfødsretsprøve nemt og enkelt. Tilmeld dig nu, og start din træning med det samme.
Spørgsmål til Den parlamentariske styringskæde – vælgerne.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Partier og vælgere i forandring
Viden om ideologierne er noget af det allermest basale i samfundsfag. For ideologierne kan både spores i menneskers holdninger til en lang række emner og i politik. Samtidig er ideologierne til stede i samtlige teorier i samfundsfag. I forløbet skal vi beskæftige os med de store ideologier og deres forgreninger og vi skal analysere empiri, der udtrykker ideologiske holdninger. Endelig skal vi undersøge de danske politiske partier og deres standpunkter. I den forbindelse skal vi inddrage teorier om partiadfærd og vælgeradfærd.
Formålet med forløbet er derfor:
At I kan forstå og forklare de politiske ideologier
At I kan identificere og kategorisere holdninger ud fra de politiske ideologier
At I kan argumentere både for og imod ideologiske synspunkter
At I kan redegøre for betydningen af fordelings- og værdipolitik i den nypolitiske model
At kunne redegøre for forskellige teorier om vælgeradfærd
At I kan anvende teorierne om partiadfærd i en undersøgelse af politiske partiers standpunkter og handlinger.
At I kan redegøre for hovedtræk ved partiernes udvikling samt diskutere fordele og ulemper ved denne udvikling
Indhold
Kernestof:
Pedersen, Jensby og Brøndum: Politikbogen; sider: 28-49, 53-66, 68, 83-91, 96-108, 119-124, 130-139, 142-166
Lektion 1_Liberalisme som politisk ideologi.pptx
Lektion 2_Konservatisme som politisk ideologi.pptx
Lektion 2_Sammenligning af Folketingets konservative partier.docx
Lektion 3_Socialisme og socialdemokratisme som politiske ideologier.pptx
Test: Hvor er dine politiske placering?
Det mener partierne om højere straf for vold og voldtægt
Lektion 4_Fordelingspolitik og værdipolitik.pptx
Samfundsfag C 27-50.pdf
Lektion 5 Fordelingspolitik og værdipolitik.pptx
vælgerne.docx
Lektion 6_Vælgeradfærd.pptx
Lektion 6_Berlingske_09.05_19_Tvivlerne.pdf
Lektion 7_Ideologierne i dag samt deres forgreninger.pptx
DRTV - Debatten: Tillid til politik?
9. modul Molins model.pptx
Lektion 9_Partiadfærd II - Downs og Strøms modeller.pptx
Finansloven
Medier 2022.docx
Medialisering og nyhedskriterier.pptx
Nyhedsformidling figur.docx
Hårde fakta kan forstyrre harmonien: Politikerne må forstå mediernes demokratiske opgave
nyhedskriterier.doc
Debat Danskerne har.docx
Den politiske dagsorden.pptx
Afsnit 7.docx
Politisk kommunikation.pptx
Begreber.docx
Partihoppere artikler.docx
Supplerende stof:
Lektion 1_Sammenligning af Folketingets liberale partier.docx
Socialistiske partier.docx
UGENS PRÆS.docx
I har timen til at arbejde med fremlæggelsen om et parti
Vi mangler at høre oplæggene om Venstre, Socialdemokratiet, DF og Det Konservative Folkeparti. Vi hører oplæggene i dag
I skal se Debatten: Tillid til politik, 9. marts 2023. Programmet varer 1 time. I skal skrive 5-10 pointer ned fra debatten og skrive dem i elevfeedback. Jeg fører fravær til de, som ikke skriver noter i elevfeedback i slutningen af timen. Hvis man g
Ugens præs: Oliver
Vi bruger timen på at gå igang med den sidste opgave
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Sociologi - Identitet, køn og kulturelle mønstre
Hvem er jeg? Identitet, køn, ligestilling og integration i det senmoderne samfund
I forløbet om sociologi har vi fokus på unge og deres identitetsdannelse og socialisering i det senmoderne samfund. Vi skal arbejde med en række forskellige sociologer, som forholder sig til identitetsdannelse, selvfremstilling på sociale medier, anerkendelsens betydning f.eks. i forhold til integration samt teori om køn. I forløbet vil vi have fokus på forholdet mellem aktøren og strukturen og dermed på individets muligheder for at påvirke de sociale strukturer i samfundet.
Læringsmål:
Kunne anvende sociologisk teori til at karakterisere det senmoderne samfund. I forløbet arbejder vi med Giddens, Ziehe og Beck.
Kunne forklare karakteristika ved unges identitetsdannelse i det senmoderne samfund med fokus på om det er de unge selv (aktøren) der påvirker samfundet eller om det er samfundet (strukturen) der påvirker de unge.
Kunne diskutere de sociale mediers betydning for de unges identitetsdannelse og at kunne inddrage Goffman og Meyrowitchs teori i diskussionen.
Kunne reflektere over køn og ligestilling i det senmoderne samfund med brug af kønsteorier.
Kunne reflektere over udfordringerne ved at være etnisk minoritets ung i Danmark.
Kunne forklare og anvende Honneths teori om anerkendelse.
Kunne anvende sociologisk teori i forhold til empiri (tabeller, artikler mm)
Indhold
Kernestof:
Eksempel på besvarelse af diskussion.pdf
Fri eller fortabt 16-21, 41.pdf
Luk samfundet op 61-64, samfundstyper.pdf
Fri eller fortabt 24-31.pdf
Sociologiens kernestof 44-46.pdf
3. modul_Giddens og Ziehe.pptx
samfundstyper.doc
Stor stigning i antal vielser
Luk samfundet op 73-78, Beck.pdf
4. modul_Bech og Schwartz.pptx
Unge, der får afslag på studieplads, kan opleve et fuldstændigt _Artikel_politiken.pdf
Fri eller fortabt 34-38.pdf
Empiri til begreber og teorier_Giddens, Ziehe, Beck, Schwartz.docx
Fri eller fortabt 64-71.pdf
6. modul_Goffman og Meyrowitz.pptx
S-ordfører Børn og unges brug af sociale medier skal reguleres.docx
unge og identitet USA.pdf
Frankrig - Unge og identitet.pdf
Unge og identitet - GB.pdf
unge og identitet Spanien.pdf
unge og identitet Tyskland.pdf
Unge og identitet Kina.pdf
Kina under forandring (ungdom og identitet).pdf
Vælgeradfærd og statistisk (1).pdf
Den samfundsfaglige regnemaskine - Forlaget Columbus
Koranafbrændinger (3).docx
Statistisk usikkerhed (4).pptx
Fri eller fortabt 151-161.pdf
9. modul_Kønsteorier.pptx
Opgave feedback.pptx
Debat Børn er ikke kønsneutrale.docx
partiernes holdninger.docx
Sociologikompendie del 2.pdf
Orlovsregler - for børn født fra 2. august 2022
Thorndal, Morten Hansen: Sociologiens kernestof, Columbus, 2021; sider: 48-52, 56-62, 104-110, 116, 160-174, 194-205
Google Docs: Sign-in
10. modul_Multikultur.pptx
Fri eller fortabt 129-131.pdf
11. modul_Honneth teori om anerkendelse.pptx
Hartmut Rosa (3).docx
Den sociale bremseklods.docx
Social arv og Bourdieu.pptx
Opgave. Familien.docx
Samfundsstatistik 2021, tabel 2.1, 2.2, 2.3.pdf
Excel i samfundsfag - Lektion 7: Lineær regression
Genreguide: Udled af lineær regression i skr. samfundsfag
Metodebogen 52-56.pdf
Om udledningsopgave med lineær regression (1).pptx
Om lineær regression_Den lille hjælper 102-103 (1).pdf
Lineær regression i excel (mac)
Lineær Regression - Sådan redigeres datamærkater i Excel
Genren udled med lineær regression.docx
Udled med lineær regression.docx
Supplerende stof:
Spørgsmål til Fri eller fortabt.docx
Gruppearb unge i forskellige lande.docx
Spørgsmål til ligestillingslektien.docx
UGENS PRÆS..docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
SRO-forløb
Forløbet skal forberede eleverne på deres SRO om ulighed og racisme i USA.
I SRO-forløbet beskæftigede vi os i samfundsfag særligt med de forskellige måder at forstå ulighed på samt konsekvenserne af fattigdom, ulighed og rascisme for samfundet og for individet.
Undervejs i forløbet stiftede vi også bekendtskab med begreber om social arv/chanceulighed, mønsterbrydere og vi anvendte Bourdieus sociologiske teori om habitus, felter og forskellige kapitalformer.
Indhold
Kernestof:
Fuglede, Mads - den amerikanske trosbekendelse.pdf
Ulighedens mange ansigter 15-19.pdf
Vi er på børnenes hold
Ulighedens mange ansigter 30-43.pdf
Fattigdom.docx
Ulighedens mange ansigter 19-22, 51-57.pdf
Undersøgelsesopgave.docx
samf metode kort fortalt.docx
Økonomisk ulighed, ginikoefficient.pptx
Uligheden i indkomster og formuer - USA's udfordringer.pdf
Gini-koefficient. USA og Danmark. 1963-2021. Worldbank.xlsx
Thorndal, Morten Hansen: Sociologiens kernestof, Columbus, 2021; sider: 160-169
Kap. 6 - Teorier om social ulighed.pdf
Teorier om social ulighed.docx
Alle grupperne færdiggør deres oplæg til timen. Alle grupper holder deres oplæg for en anden gruppe, som har arbejdet med den modsatte teori. Til sidst i klassen hører vi 2 oplæg: Vi hører Amalie, Anna, Caroline, Julianes oplæg om den funktionalistis
ØkonomiNU191-211.pdf
velfærdsmodeller.docx
USA's udfordringer 171-178.pdf
Sammenligning 1.pdf
Uddrag af kapitel 2 i USAs udfordringer - det amerikanske politiske system og partierne.pdf
Amerikansk politik - USA's politiske system
Spørgsmål til det amerikanske politiske system.docx
Det er skræmmende at blive gammel i Amerika, hvis man er sort og fattig - Politiken 2018 (1).pdf
SRO formuleringer.docx
Post-racistisk America i Black Voices (iBog Systime).pdf
Racisme i USAs udfordringer.pdf
Materiale til SRO 2023-24 - Samfundsfag.docx
Supplerende stof:
1. speeddating -ulighed_2.docx
Spørgsmål til lektien.docx
Spørgsmål til lektien om økonomisk ulighed i USA.docx
Timen er virtuel.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Dansk samfundsøkonomi
Forløbet hænger sammen med forløbet "Er den danske velfærdsstat i krise?"
Læringsmål:
-redegøre for de seks økonomiske mål samt diskutere deres indbyrdes sammenhænge og modsætninger. (I skal desuden kunne diskutere prioriteringen af de økonomiske mål og argumentere for forskellige prioriteringer samt knytte prioritering af økonomiske mål til ideologier.)
-redegøre for og anvende det økonomiske kredsløb til at sige noget om, hvordan et lands økonomi påvirkes, når én sektor påvirkes.
-redegøre for multiplikatorvirkningen samt anvende multiplikatorvirkningen til at forklare hvilken påvirkning fx skattelettelser og offentlige investeringer har i et lands økonomi.
-redegøre for prisdannelsen i en markedsøkonomi samt diskutere politiske muligheder for at påvirke udbud/efterspørgsel og prisdannelsen. Fx afgifter på biler, alkohol o.lign.
-redegøre for økonomisk politik herunder finanspolitik, pengepolitik og valutapolitik samt diskutere deres anvendelse
- redegøre for de klassiske økonomiske skoler og koble dem til økonomisk politk.
-redegøre for hovedtræk ved det danske arbejdsmarked og den danske model.
-redegøre for arbejdsmarkedspolitik (fx stramningsstrategi og opkvalificeringsstrategi) og diskutere deres anvendelse ift. ’den danske model
Indhold
Kernestof:
Skema til idealer og realiteter.docx
1. modul Intro økonomiske mål (6).pptx
Økonomiens kernestof.pdf
Nøgletal for nationalregnskabet (BNP)
Et overblik over dansk økonomi
Artikel Vismændene. regeringen må stramme .docx
Artikel. Gøgeunge eller.docx
Økonomiens kernestof, øko kredsløb.pdf
2. modul Det økonomiske kredsløb.pptx
Jacob Graves Sørensen: Økonomiens kernestof, Columbus; sider: 39-42, 46-55, 60-70, 74-81, 84-96, 172-186
3. modul Konjunktursvingninger + multiplikatoreffekten.pptx
Udbud og efterspørgsel | Markedsmekanismen
4. modul Efterspørgsel og udbud, prisdannelse.pptx
Samfundets økonomi acceleratoren.pdf
Højere afgift på cigaretter eller ej. 2 artikler (1).docx
ØkonomiNU 54-56.pdf
Økonomibogen 2. udgave 62-75 79 (politisk styring af markedsmekanismen).pdf
Eksternaliteter.docx
Excel i samfundsfag - Lektion 7: Lineær regression
6. modul afgifter.pptx
Lineær Regression - Sådan redigeres datamærkater i Excel
Økonomibogen 138-157 (4).pdf
8. modul Finanspolitik (3).pptx
Finanspolitik (1).docx
Se ser "Capitol-angrebet indefra"
Pengepolitik.docx
8. modul Pengepolitik.pptx
9. modul Valutapolitik.pptx
ØkonomiNU, 2. udg. 83-95.pdf
Minister angriber både højrefløjens og venstrefløjens syn på..(uddrag).docx
Afsnit
ØkonomiNU 2. udg 156-165.pdf
10. modul Arbejdsmarkedspolitk.pptx
DA: Husk, at flexicurity er mere end "hyre og fyre" med et fingerknips
Skema omkring økonomiske skoler.doc
Flexicurity
HVEM SIGER HVAD (1).docx
Genren diskussion_gennemgang og krav.pdf
Supplerende stof:
Opgave Afgifter på cigaretter.docx
Spørgsmål til Økonomiens kernestof 84-96.docx
Finanspolitik elev (1).docx
Pengepolitik.docx
Opgaver til arbejdsmarkedet.docx
I skal skrive en diskussion i timen. Som forberedelse skal I læse vedhæftede dokument om genren diskussion derhjemme. I skal inddrage viden om ideologier i opgaven og det er derfor også en god ide at læse op/kigge noter igennem om ideologierne. Medbr
Spørgsmål kap 13.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Er den danske velfærdsstat i krise?
Forløbet hænger sammen med forløbet "Dansk samfundsøkonomi"
I dette forløb skal vi arbejde med den danske velfærdsstat og se på, hvordan den har udviklet sig, samt hvilke udfordringer den står over for. Som et led i at forstå forandringsprocesser i velfærdsstaten skal vi også se på andre velfærdsmodeller end den danske.
Vi skal i forløbet desuden beskæftige os med, hvordan velfærdsstaten finansieres, og hvad pengene bliver brugt til. Herunder skal vi undersøge de politiske partiers holdning til finansiering og prioritering af udgifter til velfærdsstaten.
I forløbet får vi også repeteret kernestoffet fra 1.g om de klassiske ideologier, som vi skal koble til begrebernes stat, marked og civilsamfund.
Læringsmål for forløbet:
1) I skal kunne redegøre for hovedtræk i den historiske udvikling af den danske velfærdsstat
2) I skal kunne redegøre for kendetegn ved de tre velfærdsmodeller samt diskutere deres fordele og ulemper
3) I skal kunne redegøre for de offentlige udgifter og diskutere deres indbyrdes prioritering
4) I skal kunne redegøre for de offentlige indtægter herunder for det danske skattesystem
5) I skal kunne vurdere og diskutere hvilke udfordringer den danske velfærdsstat står overfor samt diskutere løsninger herpå
6) Kernestof: Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund
Indhold
Kernestof:
ØkonomiNU191-211.pdf
Danskernes akademi - velfærd 20100126 Part 1
Danskernes akademi - velfærd 20100126 Part 2
Danskernes akademi - velfærd 20100126 Part 3
ØkonomiNU140-152.pdf
Genren hypoteser (4).pdf
Genren udled med lineær regression.docx
Hypotese + lineær regression.docx
Velfærdsstaten: Velfærdsmodeller
Victor Bjørnstrup mfl._Velfærdsstaten under pres_om den demografiske udfordring.pdf
Oliver Skov mfl_B-bogen_om globalisering og velfærd (3) (1).pdf
Velfærdsstatens finansiering.pptx
Velfærdsstaten under pres 201-202.pdf
Vi skriver en udledningsopgave med lineær regression i modulet. Lektien er at læse dokumentet "Genren udled med lineær regression" igennem og at læse eksemplet på en opgave igennem. Begge dokumenter er vedhæftet her på timen. Hvis man er usikker på h
Eksempel på besvarelse af udledningsopgave med linær regression.docx
Velfærdsstaten under pres 201-202 (2).pdf
Velfærdsstaten avler tomhed.docx
Victor Bjønstrup mfl_Velfærdsstaten under pres_om EU og velfærd (1).pdf
EU.docx
Vi forbereder os til den skriftlige årsprøve
Google Drive: Sign-in
Vi forbereder den skriftlige årsprøve. Lektien er at læse de dokumenter som ligger i vores skriftlighedsmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1DMBwR71Cg17d4HcmBFOr6Cu-kA-_nCbI
50834_delopgave_c_tabel_3.xls
520834_delopgave_c_tabel_2.xls
193879_b1_tabel4 (8).xlsx
Lektien til timen er at overveje hvilke beregninger der giver mening i forhold til de 3 tabeller (excel-filer) som er på timen i går og at lave beregningerne
Supplerende stof:
Lektion 1_Stikord til _DR2 Danskernes Akademi_ om velfærdsstaten (1).docx
Personaer til velfærdsmodeller.docx
ØkonomiNu 140-152.docx
Velfærdsstatens udfordringer opgaver.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
EU's udfordringer
Fokus og læringsmål for forløbet:
Hvilken rolle skal Danmark spille i fremtidens Europa? Hvilke scenarier er der for EU’s fremtid og hvordan bør Danmarks EU-politik tilpasse sig denne udvikling? For at blive klogere på disse spørgsmål, skal vi med dette forløb arbejde med følgende fokuspunkter:
1) At kunne redegøre for EU’s formål og centrale politikområder ud fra viden om integration i dybden og i bredden
2) At kunne redegøre for EU-institutionernes roller og magt i EU's politiske system
3) At kunne beskrive, hvordan en lov bliver til i EU ud fra viden om EU’s institutioner og deres betydning i beslutningsprocessen
4) At kunne diskutere årsagerne til EU-skepsis
5) At kunne diskutere muligheder og begrænsninger for udviklingen af demokratiet i EU
6) At kunne redegøre for forskellige teorier om europæisk integration og anvende disse til at analysere integration inden for forskellige politikområder
7) At kunne redegøre for scenarier for EU's fremtid
Indhold
Kernestof:
Hej 3a
Del 2 - Årsprøve 2a SA 2023-24 - Final version.pdf
Faste pladser 3a august.docx
UGENS PRÆS.docx
Frederiksen.Lars: EU's udfordringer, Columbus, 2020; sider: 13-45, 50-59, 64-70, 72-82, 87-95
Vi begynder på vores EU-forløb i dag :-) Husk at medbringe EU-bogen til modulet
Medbring høretelefoner :-)
EU's historie.docx
Lektion 1_Begrebsliste med ordforklaringer.docx
Lektion 1_Forklar og diskuter EUs tre formål (1).docx
Hvorfor bliver Ungarn ikke smidt ud af EU
EU's institutioner.docx
Relevante beregninger i Excel til 3a.xlsx
Ugens præs: Visti og Simone
Efter vi har hørt skoleårets første Ugens præs (vi glæder os :-)), arbejder vi med den første opgave, som skal afleveres 3/9. Lektien er at læse opgaven igennem og overvejer hvilken beregning der giver bedst mening i forhold til undersøgelsesopgaven
Allerup Petersen, Vibeke: Metodebogen, Columbus, 2020; sider: 47-51, 105-129
Vi taler om undersøgelsesopgavens opbygning (som vi ikke nåede sidst)
Titel
Ugens præs: Sarah og Romeo
EUs institutioner 2.docx
Vi ser webinar om EU's udenrigspolitik
EUs beslutningsprocesser_Opgaver.docx
Timen er virtuel. I skal læse s 45-49 og svare på de vedhæftede opgaver. I må gerne arbejde i grupper. I slutningen af modulet skal I sende jeres besvarelse til mig på lectio. Jeg fører fravær til de, som ikke afleverer
Ugens præs: Rasmus og Oliver
Opsamling på EU's institutioner og beslutningsproces. Lektien er at læse dine svar om EU's institutioner og beslutningsproces igennem
Nye medlemslande
EU politik.pdf
Hvilke områder beskæftiger EU sig med.docx
Ugens præs: Mille og Micas
Et magtesløst Europa, Debatten.docx
Artikel SF bliver det største parti .docx
EU skepsis.docx
Grupperne 1b, 2a, 3a og 4a fremlægger arbejdet om det politikområde, som de arbejdede med (se vedhæftede dokument)
EU demokratisk.docx
Ugens præs: Malou og Maja
EU's udfordringer nu og i fremtiden.pdf
EU's udfordringer.docx
Artikel Migranter får sværere ved at komme ind.docx
Hvorfor bliver Ungarn ikke smidt ud af EU?
DRTV - I Orbáns skygge
Ugens præs: Lara og Kasper
Københavnskriterierne
Artikel Tillykke med valget.docx
Genren undersøgelse_gennemgang og krav.pdf
Teorier om europæisk integration 2.pptx
Opgave. Teorierne.docx
Genren udled med lineær regression.docx
Scenarier for europæisk integration_opgave.docx
Ugens præs: Juliane og Gabriel
Coconf
Ugens præs: Frederik U og Frederik M
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
International Politik
Med forløbet i international politik skal vi se på internationale aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa. Dermed skal vi forstå Danmarks handlemuligheder som småstat. Læringsmålene for forløbet er, at:
1) Du kan beskrive, anvende og diskutere det realistiske perspektiv på international politik
2) Du kan beskrive, anvende og diskutere det liberalistiske perspektiv på international politik
3) Du kan beskrive, anvende og diskutere det konstruktivistiske perspektiv på international politik
4)Du kan redegøre for forskellige magtformer i international politik og diskutere deres muligheder og begrænsninger
5) Du kan redegøre for FN’s formål samt diskutere muligheder og begrænsninger for FN i at varetage sit formål
6) Du kan redegøre for udviklingen i USA’s rolle i verden og diskutere styrker og svagheder ved USA’s nuværende rolle
7) Du kan redegøre for begrebet ’svag stat’ og diskutere muligheder og udfordringer omkring det internationale samfunds håndtering af svage state
8) Du kan redegøre for mål og midler i dansk udenrigspolitik samt diskutere fordele og ulemper ved disse.
Indhold
Kernestof:
Trigger til forløbet - Hvor starter 3. Verdenskrig?
Klassearbejde - Klassisk realisme og klassisk liberalisme, de grundlæggende teorier i IP
Hjarsbæk Rasmussen & Sinding Skött: IP-bogen, Columbus; sider: 11-23, 41-45, 47, 52-57, 72-79, 96-99, 104-108, 113-114, 118-130, 172-192, 196-201, 219-222
Dagens læringsmål:
Vi tager en kort opsamling på sidst
Klassearbejde - hård og blød magt
Realismen ifølge John Mearsheimer:
Teorioversigt til IP.docx
Danmark, Europa og Verden_Wivel, Anders_ s.27-31.pdf
Ugens præs: Christian og Erik
Pedersen, Jensby og Brøndum: Politikbogen; sider: 203-204, 207-211
Del 1: International Relations – Liberal Theory (2/7) 02:30-09:00
Del 2: Mikroblogging
Del 3 - kritik af liberalismen
Medbring kuglepind/blyant og noget papir at skrive på
Vi taler om SRP-processen
241024. SRP-intro i klassen.pptx
Vælgertyper i USA (USA's udfordringer, side 124-135).pdf
DRTV - Deadline: Sådan vandt Trump valget
Klassearbejde:
Ugens præs: Cecilia og Caroline
Jacob Graves Sørensen: Økonomiens kernestof, Columbus; sider: 86-87
Lektie #1 - Bilag IP.pdf
Lektie #2 - Er dit IP-noteark udfyldt ordentligt? Det skal der være styr på til i dag.
Medbring IP-bogen til timen
Opsamling på opgaven sidst:
Klassearbejde
Lektie del #2 - Det politiske system i USA.docx
Klassearbejde 1 - Kinas opstigning, 3. Verdenskrig?
Hvis tid: Klassearbejde 2 - Magttyper
Ugens præs: Carl og Bertram
Præsentationer - Hvad siger de forskellige IP-teorier om fremtiden?
Efter behov: Mikroblogging
Opsamling på sidste modul:
USAs udenrigspolitik til elever.pdf
Opsamling på i går om USA's udenrigspolitik
'Lektiesum' - tal med hinanden:
Klassearbejde - Kinas udenrigspolitik i praksis
Ugens præs: Anton og Anna
Medbring IP-bogen + Lektie:
Opsamling på sidst - Kinas udenrigspolitik i praksis
Elevforskning
Ugens præs: Anita og Amalie
Klassearbejde - udenrigspolitisk analyse
Lektier (2 dele)
Klassearbejde - udenrigspolitisk analyse af Indien
Kronik - Danmark og det globale syd.docx
eksempel undersøgelse.docx
Rådgiverne
Ugens præs: Alina og Alexander
Lektien er at orientere jer i vores skriftlighedsmappe. I skal vide hvilke hjælpedokumenter der ligger i mappen og selvfølgelig kende de forskellige genre :-)
Trusler .docx
Forsker: For at stoppe terror, skal vi droppe nye konflikter
DRTV - Explainer: Tæt på verdens største terrorangreb
Sikkerhedspolitik.pptx
Google docs dokument
Gruppearbejde.docx
Afslutning på IP-forløbet
Ugens præs: Frederik U og Gabriel
NATO og FN.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Globaliseringens udfordringer
Med forløbet om globaliseringens udfordringer skal vi se på international politisk økonomi, økonomisk og politisk globalisering samt viden om lande på forskellige udviklingstrin. Vi vil arbejde med følgende overordnede læringsmål:
1) Du kan redegøre for forskellige teorier om international handel
2) Du kan redegøre for forskellige kendetegn ved virksomhedernes globalisering og diskutere fordele og ulemper ved disse
3) Du kan forklare hovedtræk ved udviklingen af den neoliberale verdensøkonomi samt diskutere konsekvenserne af denne udvikling
4) Du kan redegøre for forskellige fora for internationalt økonomisk samarbejde
5) Du kan redegøre for liberalistiske og marxistiske teorier om samfundsudvikling
6) Du kan redegøre for forskellige sociologiske teorier om identitetsdannelsen i globaliseringens tidsalder
Indhold
Kernestof:
Ugens præs: Frederik M og Juliane
Terminsprøven 2025.pptx
Ugens præs: Erik og Kasper
Synops politik eks.pdf
Synops sociologi eks.pdf
Synopsis-skabelon2.docx
IP bilagssamling.docx
Samfundsfag-A-2020 VDGB.pdf
Vi ser eksamensfilm om samf A. De sidste ca 20-30 min får I til at arbejde med jeres synops
Aktualitetstime om Syrien
DRTV - Horisont: Syrien efter diktatorens flugt
Ingen lektie
IP og Ø 200-208.pdf
Handelsteorier.docx
Hjarsbæk Rasmussen & Sinding Skött: IP-bogen, Columbus; sider: 132-142
Timen er virtuel. I skal svare på de vedhæftede spørgsmål til lektien og lytte til podcasten (link på timen) I skal mindst lytte til den første halve time af podcasten. I skal sende jeres besvarelse af spørgsmålene samt 5 pointer fra podcasten til mi
Verden ifølge Gram | Trump og kaos! | DR LYD
IP-bogen 132-139.docx
I må have rigtig meget held og lykke med jeres SRP-opgaver. Husk at bruge jeres vejledere! Det er tosset ikke at gå til vejledning. Hvis I bliver syge eller andet skal I også huske at kontakte skolen hvis I har brug for ekstra tid
Kulturel globalisering.docx
Titel
Politisk globalisering elevsvar.pptx
IPØ 185-197.pdf
Lektion 4_Den neoliberale verdensøkonomi og konkurrenceevne (1).pptx
Vi ser film "Kapitalen i det 21. århundrede"
Global politik.pdf
Globalister og skeptikere.pptx
Global politik 135-144.pdf
Global retfærdighed på dagsordenen.docx
Dansk økonomi i 'voldsom vækst' - men én ting kan spolere festen
DRTV - Verdenssituationen med Clement: USA erklærer hele verden handelskrig
DRTV - Debatten: Toldkrig mod Trump?
I har timen til den skriftlige aflevering
Jeg kommer for sent pga et møde. Jeg er fremme ca. kl. 10.30. I skal endelig gå igang med opgaven
Instruktionsfilm - Forlaget Columbus
Om udviklingsteorier_International økonomi 625-636.pdf
Udviklingsteorier.pptx
Timen er virtuel, da jeg er syg. I skal læse ppt om udviklingsteorier igennem og løse opgaverne på slide 3 og 4. Derefter har I resten af modulet til at arbejde med den næste opgave som er en fællesdel. Jeg har rykket opgaven til 29/4, som I bad om o
Komparativ undersøgelse af lande på forskellige udviklingstrin.docx
Visti, Cecilia, Simone
Kapitel 10 - fra Økonomibogen 2udg - Hvorfor handler lande ikke med hinanden - Andersen og Skött (2018) -Columbus (1)
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/morgenpost-fra-usa-12-delstater-sagsoeger-trumps-toldpolitik
Protektionisme - når lande IKKE handler med hinanden.pptx
Nationer og nationalisme.pdf
Nationer og nationalisme 56.docx
En af sociologiens kæmper er død: Bauman, de svages fortaler
Meningsmåling | Få seneste meningsmåling Danmark | Politik | DR
DRTV - Verdenssituationen med Clement: Farvel til 80 års fred?
Økonomibogen. Økonomisk integration.pdf
Genstart | Ulvetime | DR LYD
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Tilladte digitale hjælpemidler
Tilladte digitale hjælpemidler:
Den samfundsfaglige regnemaskine Link:
https://forlagetcolumbus.dk/boeger/statistik-og-metode/arbejdsbog-til-skriftlig-samfundsfag/den-samfundsfaglige-regnemaskine
Ordnet.dk
Link:
https://ordnet.dk/
Ordbogen.com
Link:
https://www.ordbogen.com/da/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954430", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954430", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954430" }