X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 En/w - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Engelsk B
Lærer(e)
Christoph Bøgevig-Ruffing
Hold
2023 En/w (
1w En
,
1w En (puljetid)
,
2w En
,
2w En (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Me, Myself and others: Identities
Titel 2
Essay Writing: Graphic Novels
Titel 3
EXAM: Nigeria Now!
Titel 4
Tilladte digitale hjælpemidler til eksamener
Titel 5
EXAM: Nigeria continued & Global English
Titel 6
EXAM: The Divided States & US Election
Titel 7
Horror movies - a mirror of society?
Titel 8
EXAM: Love: Normal People
Titel 9
EXAM: Modern Britain
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Me, Myself and others: Identities
OVERSIGT:
I vores intro-forløb arbejder vi med et række fiktive og ikke-fiktive tekster (der tale om det udvidet tekstbegreb) som introduktion til engelskfagets identitet og metoder (i forlængelse af grundforløbet). Det indholdsmæssige omdrejningspunkt er "identitet".
KERNESTOF :
̶ det engelske sprogs grammatik & ortografi
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
MATERIALE:
“Your online life – permanent as a tattoo”. 2013 (TED-talk - video)
Ponsoldt, James: ”The Circle” 2017 (film)
Eggers, Dave: “The Circle” 2013 (novel -excerpt)
Sarah Whale: I was told I wasn’t intelligent enough to study (2019). In: Nanna Flindt Kreiner et al. Compass. Systime, 2022.
Rachael Seamands: Why I Left College, Twice (2017). In: Mette Hermann. Choices. Columbus, 2023.
Molly Innes: Now I am an Oxford student, am I still working class? (2018). In: Nanna Flindt Kreiner et al. Compass. Systime, 2022.
Ali Smith. After Life (2015). Short Story. In: Mette Grønvold, Hanne Ohland-Andersen: Footprints. Gyldendal, 2019.
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Lytte
- Søge Information
- Diskutere
- Kommunikative Færdigheder
- Overskue og strukturere
- Projektarbejde
- Selvstændighed
- IT
- Internet
LÆRINGSMÅL
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Lærerstyret undervisning
Indhold
Kernestof:
Me, Myself and Others_ intro.pptx
Worksheet part I_ Who am I.docx
Please bring headphones
Please bring a pen
Article_ Sarah Whale_I was told_from Compass 2022.pdf
Me, Myself and Others_ Lesson II.pptx
Worksheet part II_ The choices that made me.docx
No homework
Worksheet 2.2_ The choices that made me II - virtual lesson.docx
homework.docx
Me, Myself and Others_ Lesson IV.pptx
no homework
Husk Uni-login (Vi skal bruge minlæring :) )
Article_ Molly Innes_ Now I am an Oxford Student....pdf
Me, Myself and Others_ Lesson V.pptx
Worksheet part III_ Me and Others_ Molly Innes.docx
I finder jeres lektier på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=239937
Me, Myself and Others_ Lesson VI.pptx
Worksheet part III_ Me and Others_ Molly Innes - GRAMMAR.docx
Find your homework here: MINLÆRING or via this link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=240632
Bring and re-read your notes from our previous session (topic: Molly Innes: Now I'm an Oxford student...)
Please bring your new book, Getting Started
Minlæring
Færdiggør opgaverne om substantiver på minlæring. I finder lektierne på forsiden eller via dette link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=241370
at have uni-login klar (til screening på minlæring)
Document 1_ worksheet listening comprehension_Juan Enriquez.docx
Happy Hour: Andrea
no homework, but please bring headphones
Document 1 - contractions chart.docx
Document 2- The Circle excerpt.pdf
Me, Myself & Others Lesson VIII.pptx
15 minutter grammatik med minlæring: findes på forsiden eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=242618
Me, Myself and Others - Lesson IX.pptx
Document 1 - How to analyse films in English.pdf
Document 2- Active viewing - The Circle q.docx
Batol: Happy Hour
Please complete the task(s) in the document I've attached below
Homework-1w.docx
Document 2- Active viewing - The Circle.docx
I finder jeres lektie på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=243834 I skal lave øvelse 29.
I finder jeres lektie på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=244253
Ali Smith -After Life.pdf
Document 1 - Grammatik sammentrækninger.docx
Document 2 - Ali Smith After Life - Oral expression and reading comprehension.docx
Picture A.jpg
Picture B.jpg
Caroline R: Happy Hour
Ali Smith After Life - Oral expression and reading comprehension.docx
Caroline P.: Happy Hour
Ali Smith grammar - stations.docx
Ali Smith After Life - literary analysis with focus on language.docx
Please finish the short story "After Life" by Ali Smith
Ali Smith -After Life short story.pdf
Ali Smith grammar - stations - solutions.docx
Happy Hour: Freja
Ali Smith After Life - interpretation and putting the text into perspective.docx
I skal arbejde videre på minlærings kapitel om staveregler. I finder kapitlet igen markeret som lektie på forsiden. I behøver ikke afslutte hele kapitlet, men jeg forventer at I bruger 15 minutter på opgaver I ikke har har løst endnu. I skal IKKE arb
Happy Hour: George /Freja, Caroline: gerne Happy Hour tilbage
Me, Myself and Others - what was it all about.docx
Everyone: Please make a list of the material we' ve worked on in this course. For each text, video, etxc., consider what it was about (No need to write something down, just think about it).
Happy Hour: KJ/ George: Happy Hour tilbage
An introduction to Graphic Novels.pptx
Hvis I skal redigere videoen: Redigér og del/sendHvis I i er færdige med videoen: Del/sendHvis I har afleveret videoen: Well done! Please bring a pen
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Essay Writing: Graphic Novels
I vores 2. forløb har vi kigget på eksamensstilen (fiktion). Vi har lært hvordan vi skriver og strukturer eksamensstilen. Dette sker i forbindelse med et forløb om "Graphic Novels" der beskæftiger sig primært med skønlitterære analysekategorier (bl.a. personkarakteristik, miljø, narration, tema).
KERNESTOF :
̶ principper for tekstopbygning
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive tekster
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
MATERIALE
- Daniel Clowes: Ghost World chapter 2 +3, 1997. 15 pages
- Robert Kirkman + Tony Moore: The Walking Dead. Volume 1, Chapter 1: "Days gone bye" (sic). 2001. 34 pages
-Fred Fordham & Harper Lee. To Kill a Mockingbird - A Graphic Novel. 2018. (Chapter 1). 17 pages.
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.5 (POV). 6 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.7 (language). 3 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.4 (setting). 4 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.2 (characters). 4 pages
- Østergaard, Trine. The English Handbook. Chapter 6. Analyszing Setting (2017). 4 pages
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
SUPPLERENDE MATERIALE
-The Walking Dead, season 1, episode 1: "Days gone bye" (sic)
- Daniel Clowes: Monica (2023)
GRAMMATIK
-Modalverber (Engram)
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Skrive
- Overskue og strukturere
- Analytiske evner
LÆRINGSMÅL
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Lærerstyret undervisning
Indhold
Kernestof:
skriftlighed I- topic sentences.pptx
Ghost World _Chapter 1_ Garage Sale.pdf
Happy Hour: Laurits G.
Please read the text "What is a Graphic Novel" (attached below). Try to find out what the following technical terms stand for: panel-frame - gutter - bleed - speech ballon - caption (box)
Homework Introduction to Graphic Novels.pdf
Document 1_skriftlighed II characterisation.pptx
Document 2_ How to _Characterisation.pdf
Ghost World - Chapter Garage Sale.pdf
Ghost World - Chapter Punk Days.pdf
Everyone has written a topic sentence about either Enid or Rebecca from the Graphic Novel "Ghost World" (previous lesson).
Document 1_skriftlighed III characterisation + the paragraph continued.pptx
Happy Hour: Laurits KH
If you haven't done so yet (= in our previous session where we talked abut your grades), please finish ALL the tasks that were to be found in the PowerPoint presentation, except for the Buffer task, of course.
Document 1 support recap.docx
Document 2 - citatteknik _ quotes.docx
Document 3 Using quotations 5 quality criteria.docx
skriftlighed IV paragraph quotation.pptx
1. Make sure to have your paragraph on either Enid or Rebecca ready.
2. Tasks on Minlæring about Characterisation: Follow the link or find the tasks marked as homework on MINLÆRING:
Document 1_skriftlighed lesson VI.pptx
Document 2_ setting I - chapter from write on.pdf
Document 3_ Setting II - chapter from English Handbook.pdf
Document 4_ setting analysis - oversigt + vejledende spørgsmål.pdf
Document 5 _ TKAMB -chapter 1 + grammar.pdf
No homework, no Happy Hour in first session after our break.
Document 1_skriftlighed lesson VII.pptx
Document 6 - TKAMB and Grammar - creative task.docx
Happy Hour: Liv
Please finish the grammar tasks on TKAMB, chapter 1 (attached)
TKAMB -chapter 1 + grammar.pdf
Document 1- The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
Document 2_ Active viewing - The Walking Dead.docx
I skal repetere "setting" på minlæring. Lektien findes på forsiden eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=256990
Desuden skal I lave en lektie om pronominer; igen, på forsiden eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=256991
Document 1- Revision _ analysis _ questions - The Walking Dead Chapter 1 - Days gone bye.docx
Document 2 - The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
Document 3_skriftlighed lesson 9 - discussing WD and structure.pptx
Document 4- Analyzing structure - WD.docx
Happy Hour: Lucia
Please prepare for our work with "The Walking Dead and its structural elements. Please check the technical terms in the document I have attached. You should be able to explain the terms in your own words. Besides, you should work with Do it, write. L
homework.docx
Document 2- Analyzing structure - WD.docx
Please re-read chapter 1 of "The Walking Dead"
Lucia and Ludvig should be prepared for their Happy Hour
Please bring headphones
Puljetid = no homework (puljetid i fagene er obligatorisk).
Document 1_skriftlighed lesson 11 - Monica + Vocab.pptx
Daniel Clowes - Monica_2023 Chapter 4.pdf
2.2_Ordbogsoevelse-1.docx
2.5_Lets_Learn_Words_-_skabelon_RIGTIG.docx
Happy Hour: Ludvig
Document 1_Narrator - narration - point of view fra write on.pdf
the analytical essay - narration.pptx
Ghost World- Excerpt 1 - Garage Sale.pdf
The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
TKAMB -chapter 1.pdf
After you'd finished reading chapter 4 "Demonica" from "Monica", you received a document with words from your partner. From this list, pick 5 words that you did not know, check their meaning in the oxford dictionary and listen to the pronunciation. A
Document 1_ writing introductions.pdf
Document 2_skriftlighed - introductions.pptx
Document 3_ modalverber.pptx
Happy Hour: Marco
I finder lektien på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=261261 . Husk at læse teksten og at se videoen.
Document 1_skriftlighed - introductions + conclusions.pptx
a) Your group has written their hook, and is happy with it? Fine, no homework
Afsnit
Document 1_skriftlighed - conclusions + summary.pptx
Revision_ Summary.docx
Repetér arbejde med indledningen på minlæring (2 øvelser, 10 minutter). Du finder lektien på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=262472
Happy Hour: Mariam
homework: to have chosen a short story that you'll analyse in your final assignment: Please check assignment 5 and skim (or read if you have the time) the 2 short stories: The Confession + The Web. Choose one.
Nigeria Now - Worksheet 1.docx
Happy Hour: Martin
George might want to bring "the flag" ;)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
EXAM: Nigeria Now!
*forløbet fortsættes i 2.g*
OVERSIGT:
Nigeria er Afrikas folkerigeste land og regnes for en af de mest indflydelsesrige nationer i den Afrikanske union. Forløbet om den tidligere britiske koloni beskæftiger sig primært med landets udfordringer og udviklinger i det 20. og 21. århundrede og deres historiske betingelser. Nigeria er et land fyldt med geografiske og kulturelle kontraster der er i stand til at udfordre vores verdenssyn. Forløbet har til formål til at belyse disse aspekter af den nutidige Nigeria, herunder den britiske indflydelse på nutidens Nigeria, samt landets udfordringer der rummer blandt andet migration, AIDS og terrorisme.
I forbindelse med sidstnævnte aspekt udarbejder eleverne fokuserede præsentationer om terrororganisationen Boko Haram. Fagfagligt fortsættes arbejdet med introduktionen til analysen af ikke-fiktive tekster, med særlig fokus på appelformer, tekstopbygning og retoriske midler. Indledningsvis arbejdes der decideret med analyse af en tale. Der repeteres de grundlæggende analysekategorier i fiktionsanalyse i forbindelse med et afsnit af SHUGA.
KERNESTOF
- det engelske sprogs grammatik
- ordforråd og idiomer
- principper for tekstopbygning
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere ikke-fiktive tekster
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
MATERIALE
- Faruk Chothia: Who are Nigeria’s Boko Haram Islamists? (2014) (article)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
- Goodluck Jonathan: Independence Day Speech (2012) (speech)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
-Juliet ´Kego Ume-Onyido: An Immigrant's prayer (2013) (poem)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
-Biyi Bandele (director): Shuga Naija. Episode 1: Home Coming (2013) (series)
https://www.youtube.com/watch?v=Jo4l1VJUFkQ
SUPPLERENDE MATERIALE
- Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Aspects of Africa
In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Molara Wood. The Bond between Nigeria and Britain. (video)
In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Thomson, James: Rule Britannia (1740).
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Rollespil
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Internet
- fremlæggelser
-Mundtlighed
LÆRINGSMÅL
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster ̶
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Indhold
Kernestof:
Happy Hour: Mila
Goodluck Jonathans Independence Day Speech 2012.pdf
Document 1 - Worksheet Independence Speech I - Comprehension & context.docx
Afslut opgaverne du finder på minlærings forside (Der vi arbejde med i timen i dag).
Document 1 - Worksheet Independence Speech II - language analysis.docx
Nigeria Now - Lesson V.pptx
To have finished the tasks from our previous session (= Independence Day Speech: Comprehension & Context).
Happy Hour: Najma
Document 2 - Writing the discussion.docx
Nigeria Now - Lesson VI.pptx
Sådan skriver du i engelsk 2022 - discussion.pdf
Please complete task B.2. (about modes of persuasion) in the worksheet from our previous lesson (above)
Document 1 - Writing the discussion.docx
Document 2 - who are Nigeria's Boko Haram Islamists.pdf
Nigeria Now - Lesson VII.pptx
Happy Hour: Oliver
Document 1 - who are Nigeria's Boko Haram Islamists.pdf
Nigeria Now - Lesson VIII.pptx
reading circle.pdf
Please bring headphones
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Tilladte digitale hjælpemidler til eksamener
Klassen må bruge følgende ordbøger:
Ordbogen.com
Gyldendals ordbøger:
https://ordbog.gyldendal.dk
Oxford:
https://oxfordlearnersdictionaries.com
Merriam-Webster Thesaurus (= synonym ordbog):
https://www.merriam-webster.com/thesaurus
________________________________________________________
Klassen må bruge følgende (online) grammatik:
EnGram
på:
MinLæring:
https://minlæring.dk
________________________________________________________
Klassen må bruge følgende E-bog:
Do it, write
på
MinLæring:
https://minlæring.dk
________________________________________________________
Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet. Eleverne må bruge egne noter hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som fx. Google Drev.
Med andre ord skal eleverne have hentet deres noter ned og have dem som pdf eller lignende.
HUSK (til elever):
- computer
- oplader
- høretelefoner
- evt USB-nøgle
- Papir
- Pennalhus
- evt relevante bøger og noter fra undervisningen
- mad
- drikkelse
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
EXAM: Nigeria continued & Global English
OVERSIGT:
Forløbet "Nigeria Now" fortsætter som beskrevet.
Desuden inkorporerer fortsættelsen af Nigeria forløbet også emnet Engelsk som lingua franca og ”English as a foreign language”, hvor vi som udgangspunkt illustrerer forskellen mellem de to begrebspar og arbejder med grundlæggende definitioner. Vi kommer ind på generelle sproglige/grammatiske kendetegn af ELF og kigger på ”English proficiency” på verdensplan. Forløbet rummer en del lytteforståelsesøvelser i ELF og EFL-kontekst hvor vi udforsker forskellige realiseringer af hhv. ELF og EFL, samt arbejde med idiomer (og udfordringer i oversættelseskontekst), og grammatisk-stilistiske analyser af forskelligt ELF-materiale i skrift og lydform.I et mini-projekt ser vi på accenter i forskellige Disney sange og analyserer hvordan disse bliver (mis)brugt til at tegne og understøtte kulturelle stereotyper.
KERNESTOF
̶ det engelske sprogs udtale & ortografi
̶ ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
̶ standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
̶ det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
-sproglærings- og kommunikationsstrategier
MATERIALE
- Østergaard, Trine. The English Handbook. Chapter 4.5. English as Lingua Franca. (2017).
-Worksheet+ Listening comprehension: Variations of Standard English. www.
Dialectarchive.com
-Worksheet+ Listening comprehension: Intercultural Lunchbreak
http://www.routledgetextbooks.com/textbooks/9780415638449/intercultural.php
+ forskelligt materiale (som jeg selv (CBR) har udarbejdet)
SUPPLERENDE MATERIALE
- Mortensen, Janus. Engelsk som Lingua Franca. Hvorfor og Hvordan? (uddrag). 2018.
- Disney Songs:
The Little Mermaid: Sebastian: Under the sea
https://www.youtube.com/watch?v=GC_mV1IpjWA
The Beauty and the Beast: Lumiere : Be our guest
https://www.youtube.com/watch?v=afzmwAKUppU
Aladdin: Jafar: Prince Ali
https://www.youtube.com/watch?v=JR2Qqh-yHEU
The Lion King: Scar: Be prepared
https://www.youtube.com/watch?v=zPUe7O3ODHQ
The Lion King: Shenzi, Banzai and Ed: Chow down
https://www.youtube.com/watch?v=gGcKIafR-9E
The Princess and the Frog: Dr Facilier: Friends on the other side
https://www.youtube.com/watch?v=yZAY-78zhmw
GRAMMATIK
- Præpositioner
FOKUSPUNKTER
- Lytte
- Læse
- Rollespil
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Internet
-Mundtlighed
LÆRINGSMÅL
̶ analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Omfang: (sammenlagt med Nigeria: ca 50 sider)
Indhold
Kernestof:
INTRO lesson 2g -mock exam.pptx
Assignment 5 instruks stxB 1g.pdf
There should not be any homework for our very first lesson, however, if you feel up to it, you can spend 15 minutes on your mock exam in preparation for today's lesson. Scan/re-read the tasks and the short story.
Assignment 5A Fiction Calista MacCannon The Game stxB 1g.pdf
Lesson 10 - Nigeria recap and Boko Haram.pptx
Boko Haram - Presentations.docx
OE_Boko Haram RPG.docx
You are to spend approx. 15 minutes on reading up on a Nigeria-related topic that you have been assigned (from last year). Here is what you should read up on:
at være klar til at præsentere (Boko Haram -dialog).
Happy Hour: Shahed
No homework as such, but mind that your presentations on Boko Haram are due today, and prep. time in class will be limited.
Lesson 13 - HIV-AIDS and Shuga.pptx
Vocab exercise - Nigeria and HIV.docx
Analyzing Shuga.docx
Happy Hour: Sif
Search the internet for 10 minutes, looking for facts about HIV/AIDS in Nigeria. Trace the development since the turn of the millenium, i.e. the last 24 years.
Please read the recap of Shuga Naja's episode 1 (attached).
Shuga Naja Episode 1 Recap.docx
Please re-read the recap of Shuga Naja's episode 1 (attached).
Titel
Juliet ´Kego Ume-Onyido _ An immigrants prayer_ 2013.pdf
Please read the short article about Shuga (attached) and sum up Shuga's contribution to fighting the AIDS pandemic in 2-3 sentences (--> elevfeedback)
Homework_ Shuga_ The soap opera helping Africa confront HIV.pdf
Husk Uni-Login til trivselsmålingen i dag.
complete and hand in your handout "Putting Shuga into Perspective" (most of you already did)
Lesson 16 - An immigrant's prayer + GE.pptx
worksheet_ Disney songs and accents.docx
Please read the poem I have attached and make a list of 10 nouns from the poem that you find either important or interesting.
Please bring headphones
Happy Hour: Viggo
Complete the grammar tasks for "an immigrant's prayer" that I've attached.
homework grammar for _an immigrants prayer_.docx
homework.docx
Document 1- Variations on standard English_mini.docx
global english OE.pptx
Happy Hour: Zharice
Homework_ English as a lingua franca - chapter from English handbook.pdf
Please read the chapter from the English Handbook that I have attached above.
Global English Theses
Document 1- Listening comprehension - international lunchbreak.docx
På minlærings forside finder du en lille øvelse, der passer til vores aktuelle emne: "false friends og drilske ord" https://app.minlaering.dk/lektier?vis=282454 De andre opgaver der bliver vist på forsiden laves i timen.
Grammar Lesson 20-9-24.pptx
none
Frederick Jackson Turner - The Frontier in American History.pdf
Please finish the three grammar task on the handout you received in our previous session
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
EXAM: The Divided States & US Election
Oversigt:
Culture Studies USA- forløb beskæftiger sig med valget og polarisering i USA. Vi beskæftiger os kort med amerikanske værdier og det amerikanske mindset samt deres historiske betingelser inden vi følger valget "live". Vi kigger på de to partier og deres ideologiske forskelle samt deres to kandidater (inklusive deres retorik). Samtidigt beskæftiger vi os med (den retoriske dimension) af "campaigning". Inden vi analyserer valgresultaterne, afholder vi selv en debat og prøver at forstå hvordan det amerikanske valgsystem fungerer. Den sidste del af forløbet er primært præget af arbejde med fiktion - hvor vi prøver at komme tættere på (miljøet af) potentielle Trump vælgere.
Kernestof:
- ordforråd
-kommunikationsstrategier
-tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
-væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
Materiale:
- Frederick Jackson Turner: The Frontier in American History. In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
-Emma Lazarus: The New Colossus. In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Donald J. Trump: Selected Tweets
- Kamala Harris: Vice President Harris Acceptance Speech (2024)
- Lionel Shriver. Making America great again. 2017. (short story).
- JD Vance: Hillbilly Elegy (excerpt): In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Jeanette Walls. The Glass Castle. In: Language and Power. (autobiography)
Supplerende Materiale:
- Donald J. Trump: Selected Tweets
- Election Year: Chapter 1.
- Being American: Campaigning
Grammatik:
Adverbier og Pronominer
Læringsmål:
-udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
Omfang: ca 50 sider
Indhold
Kernestof:
Document 1 - two mindsets- two parties.docx
Document 2 - two mindsets today worksheet.docx
The Divided States & US election III.pptx
Worksheet Emma Lazarus - The New Colossus.docx
Make sure to have completed the tasks B.1-4 in the handout attached above.
Document 1_ Political TV Advertisements Chart.docx
Please read the chapter about "campaigning" from Being American (2020) (attached below)
Being American - Campaigning.pdf
Please bring headphones
The candidates.pptx
Document 1_ Meet the candidates I WS.docx
Browse the tv ads from our previous session (from 2024) once more (links are attached). Make a list of the political fields that are addressed in the tv ads (find 4). Examples: abortion, economy...
homework_links to tv ads.docx
Please bring headphones!
Document 1- Worksheet - Donald Trump & X.docx
The Divided States VI.pptx
Please finish the podcast and the task you have been assigned today AND Please listen to another Americast podcast: If you listened to the Donald Trump podcast in our previous lesson, please listen to: https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p0jmwg24; if y
Kamala Harris accepts the Democratic Nomination for President at the 2024 DNC Convention | DNC Day 4
Worksheet - Donald Trump & X II.docx
The Divided States VII.pptx
Please listen to another Americast podcast: If you listened to the Kamala Harris podcast in one of our previous lessons, please listen to the podcast about Kamala Harris's formative years: https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p0jk402c; if you have not l
Optional: Bring US props: hats, shirts, flags - so we can watch Kamala's performance in style :)
REMARKS-AS-PREPARED-FOR-DELIVERY-Vice-President-Harris-Acceptance-Speech.pdf
The Divided States VIII.pptx
Worksheet_ analysis Harris Speech.docx
How to analyze Non-fiction_the English handbook.pdf
Please read and/or re-watch Kamala Harris's acceptance speech (link and transcript are attached) - if possible the day before, so you won't forget all about its content :)
Election year chapter 1 - How the system works.pdf
For your notes_The American Political System_summary.doc
Us elections - How the system works.pptx
Spend 15 minutes on the (further) analysis of Harris's speech
Teaching Win the White House - President Election Game | iCivics
Re-read the chapter "How the system works" with a special focus on how the electoral college works.
debate groups.docx
Debate Student Handout.docx
Do debate.pptx
no homework
Debatten: Vi afsætter 30 minutter i dette modul til at afslutte debat-øvelsen ( = "finishing touches", filme, aflevere).
2w ElectionNewsSpecial.docx
Lionel Shriver_2017_Making America Great Again.docx
Please read the short story "Making America Great Again" by Lionel Shriver
facit - sproglige opg stationer til Making America Great Again.docx
Document 1 - Worksheet- Making America Great again_ analysis.docx
Please re-read the short story "Making America Great Again" with a special focus on the characters´ backgrounds
JD Vance - Hillbilly Elegy - Introduction.pdf
Please make sure that you have completed the tasks 4-6 in the document above.
1. You haven't read the introduction to Vance's memoir --> read it
2. You haven't finished it --> Finish it
3. You have finished it in our previous session? --> Skim the pages once more (1 minute per page)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Horror movies - a mirror of society?
Filmanalyseforløb
OVERSIGT:
Vi har beskæftiget os med horror-genren, med særlig fokus på den filmiske fremstilling. Desuden er det netop nøgleordet ”genren” der er afgørende for dette forløb. Vi har nemlig prøvet at svare på de spørgsmål der stilles hvis man beskæftiger sig med ”horror”. Hvad er vi bange for? Hvor kommer frygten fra, osv. I forlængelse af dette har vi kigget på hvordan selve genren fungerer og virker. Vi har kigget på dens særlige æstetik, stil, atmosfære og miljøskildringer. Desuden har vi fokuseret arbejdet med filmanalyse, samt en generel samfundsfaglig toning i forbindelse med forløbet.
KERNESTOF
̶ det engelske sprogs grammatik
̶ ordforråd
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster
MATERIALE
- Peele, Jordan. Get out. (2017). Feature Film
- The Smiling Man. Short Film.
- Lights out. Short Film.
THEORY/SECONDARY LITERATURE
- An Introduction to Horror. In: Rasmus Drisdal & Johanne Riktrup Hansen: Horror. Systime, 2016.
- The Horror Genre. In: Martin Houlind & Jan Oxholm: Film skal ses i Engelsk. Gyldendal, 2016
- Introduction to Film Analysis.In: Rasmus Drisdal & Johanne Riktrup Hansen: Horror. Systime, 2016.
- How to analyse films and tv series. In: Martin Houlind & Jan Oxholm: Film skal ses i Engelsk. Gyldendal, 2016
How to analyze films and short films. In: Trine Østergard: The English Handbook. Systime, 2017.
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
FOKUSPUNKTER
- Filmanalyse
- Læse
- Analytiske evner
- Selvstændighed
LÆRINGSMÅL
̶ læse og forstå tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer
̶ analysere og beskrive engelsk sprog stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke forskellige nyere tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
OMFANG
ca 60 sider
Indhold
Kernestof:
Course III Evil_Intro_What is Horror- How does horror work.pptx
weekend + new course = no homework, but please bring a pen
Introduction to (horror) film analysis + horror shorts + tasks.pdf
Bring your notes (about the horror theory presentation) from our previous lesson.
Read the short text (attached) which explains why we might be so fascinated by the genre, providing 3 different approaches.
homework _Horror_General Introduction_Systime.docx
Please bring headphones
Get out (2017) 2w
Terminsprøve 2025.pptx
Before we watch (and work with) "Get out" (2017), we'll need to have a chat about the horror short "Lights out", so please "bring" your notes from our previous session.
Evil 4.pptx
Every student notes at least 3 observations or questions about the movie. Post your observations/questions on PADLET.Do not forget your name in your post. Do not answer your own questions :)
how to analyse a movie - students version.pdf
how to work with films in English - toolbox.pdf
Evil 5.pptx
Get out _2017_analysing key scenes group work.docx
Consult all padlet posts in preparation for today's discussion of the movie.
Der er ingen lektier til vores sidste modul inden jul.
evil Session 7.pptx
Buffer for lesson 7 - horror today.docx
sidste modul inden terminsprøven, genlæs gerne mine slides
Lesson 1 - Love - NP.pptx
Document 1 Ireland in the 2010s from Reading Normal People.docx
Document 2 - The Irish Economy Today_ From The Island of Ireland_2021.pdf
Homework.docx
Please find your homework in the document above
Husk at hente Sally Rooney's roman "Normal People" i bogkælderen hvis du var syg den gang vi hentede bogen.
Please bring a pen
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
EXAM: Love: Normal People
Oversigt:
I vores værklæsningsforløb har vi valgt vinklen "love" ifm. vores beskæftigelse med romanen "Normal People" af Sally Rooney. Imens vi har læst to kapitler per mødegang, har vi diskuteret forskellige former og aspekter af kærlighed der er relevant for romanen; såsom den romantiske kærlighed, men også kærligheden mellem forældre og børn. Fagfagligt har vi desuden også belyst de vigtigste miljøer i romanen, samt den historiske baggrund: Irland under finanskrisen. Der ud over har vi bland andet arbejdet med symboler i romanen samt emnet "Sally Rooney" som litterært fænomen (arbejde med anmeldelser af romanen). Endelig har vi perspektiveret romanen til et kapitel fra Sally Rooneys debutroman.
Kernestof:
- det engelske sprogs grammatik
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
Materiale
- Sally Rooney. Normal People. 2018. (Novel)
Supplerende Materiale:
-Eva Wall: The quintessential millennial novel? Normal People by Sally Rooney fails to live up to the hype (anmeldelse)
- Anne Enright:It is time for a sharp inhale, people. Sally Rooney’s Normal People is superb (anmeldelse)
- Sally Rooney reading the "Ghost estate scene":
https://www.youtube.com/watch?v=4jH_0rg46Es
- Dorthe Hjort Jensen: Ireland in the 2010s. In: Reading Normal People.
Grammatik:
En række grammatikøvelser baseret på romanen med forskelligt fokus.
Læringsmål:
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-perspektivere tekster kulturelt
Omfang: ca 280 sider
Indhold
Kernestof:
Task for pages 1-19 from Reading NP 2024.docx
Please read pages 1-19 in "Normal People"
Document 1 Ireland in the 2010s from Reading Normal People.docx
Buffer Document 2 - Webquest_-__ghost_estates_-.docx
Lesson 3- Love -NP.pptx
Normal People: Read pages 20-44.
Lesson 4- Love -NP.pptx
Normal People: please read pages 45-65 for today
Lesson 5- Love -NP.pptx
Normal People: Please read pages 66-93.
Lesson 6- Love -NP.pptx
Read pages 94-119.
Normal People: Read pages 120-152
PPP fra sidste modul minus TP.pptx
Work sheet_NP_virtual.docx
Anglo Files_Traits of contemporary fiction.pdf
Normal People: Read pages 153-184.
CBR ideas_Traits of contemporary Fiction chart.docx
contemporary fiction categories from Anglo Files text.docx
Lesson 9- Love -NP.pptx
Normal People: Read Pages 185-222.
Gymbetaling: 50 kr (Ekskursion til KBH d. 26.3.2025)
Lesson 10- Love -NP.pptx
review bad.docx
review good.docx
Normal People: 223-253
Lesson 11- Love -NP.pptx
Finish Normal People
Bring a pen
Worksheet - Normal People XII - putting the novel into perspective - Conversation with Friends.docx
Spend 20 minutes on your epilogue for Normal People (= last slide in the PowerPoint below)
Husk gymbetaling (ekskursion KBH) 50 kr - deadline 23.3.2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
EXAM: Modern Britain
OVERSIGT:
Vores sidste forløb fokuserer på en af de største begivenheder i det moderne Storbritannien: Brexit. Efter en introduktion til det politiske system i Storbritannien, arbejdede vi både med fakta omkring Brexit (hvilke emner blev diskuteret i forbindelse med afstemningen, hvem er de vigtigste aktører, hvorfor stemte Briterne sig ud, hvem stemte for hvad, etc.) og Brexits repræsentation i den moderne britiske litteratur. Her arbejdede vi både med ”reflekterende” og ”spekulerende” tekster, dvs. tekster der prøver at finde forklaringer på fx resultatet, samt tekster der spekulerer over Storbritanniens fremtid efter Brexit. Fagfagligt ligger vores fokus på analytisk arbejde med såvel fiktive som ikke-fiktive tekster – som forberedelse/repetition mht. den skriftlige og mundtlige eksamen.
KERNESTOF
• et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
• udtale, ordforråd og idiomer
MATERIALE
- John Lanchester: From: The Wall, 2019 (novel, excerpt) - Chapters 5 & 7
- M.C. Caskey: The Brexit Battle Rap (Leave or Remain?), 2017 (song)
- Toby Haynes: Brexit – The Uncivil War ( 2018) (film)
- Boris Johnson: Speech on the EU referendum, May 9, 2016 (abbreviated)
SUPPLERENDE MATERIALE
- Sebastian Payne: What is Brexit? (Financial Times 9 April 2019)
- James Acaster: James Acaster on Brexit - Tea bag analogy (2016) (video)
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Analytiske evner
LÆRINGSMÅL
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
-analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
-orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
-anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Pararbejde
Omfang: ca 25 sider
Indhold
Kernestof:
2w British Politics
Document 1 - Worksheet I UK politics intro.docx
Please bring your copy of "Normal People" : Mariam, Viggo, Shahed, Zharice, Laurits G., George
Husk gymbetaling (ekskursion KBH) 50 kr - deadline 23.3.2025
Modern Britain Intro Homework from UK now 2023.pdf
Please read the very! short fact sheet about the UK (above)
1 Brexit - collection of links.docx
2 Brexit timeline.docx
3 Brexicon vocabulary exercise.docx
Please read the single page about the background of Brexit that I have attached below.If possible, find and watch the video (1 minute) that is mentioned at the bottom of the page.
Brexit Background.pdf
Please return your copy of "Normal People"
Preparing the movie BREXIT the uncivil war.docx
Brexit - the uncivil war - worksheet 2w.docx
Laurits G: "Normal People" tilbage
UNGDOX - UV-MATERIALE - UNDERCOVER - EXPOSING THE FAR RIGHT.pdf
Læs venligst afsnittet "om filmen" ( = s.1-2)
Modern Britain - session 6.pptx
Oral Expression collection of activities.docx
Brexit: The uncivil war (movie): Please have a look at the tasks you (and your group have been assigned) to prepare for today's lesson.
Modern Britain VIII.pptx
Worksheet The Brexit Battle Rap.docx
BrexLit kompendium.pdf
Homework an introduction to BREXLIT.docx
Please read the short introduction to BrexLIT (literature dealing with Brexit) and do the quiz at the end.
Worksheet The Wall - excerpt from the novel - chapters 5+ 7.docx
homework.docx
Groups 2-4: Make sure you can present your stanza in class. The assignments are attached above.
eksamen og hjælpemidler.docx
Vejledning skriftlig eksamen engelsk fra eksamenshåndbogen.pdf
Om Assignment 1 fra fagkonsulenten.pptx
Homework.docx
Excerpt from the novel "The Wall": Please complete the 3 grammar tasks based on chapter 5 (attached).
fiction tools collection.zip
non-fiction tools collection.zip
grammar exam info and practice.docx
Read chapter 5 of the novel and cover the assignment you’ve been assigned. Your results will be shared with your classmates and are relevant for your oral exam – so please work according to the standards you would expect from others when it comes to
English B - oral exam - overview.docx
Presentation phrases and advice.docx
Boris Johnson abbreviated speech.docx
Worksheet for the speech.docx
Read chapter 7 of the novel and cover the assignments your group's been assigned. Your results will be shared with your classmates and are relevant for your oral exam – so please work according to the standards you would expect from others. The group
Finishing the course - test yourself.docx
Især for dem, der skal op i engelsk mundtlig: For at få det meste ud af videon, vi skal se, læs eksamensteksten der er vedhæftet og lav/eller i det mindste kig på opgaverne der medfølger eksamensteksten.
Engelsk-B-2019-Opgave-Engelsk-B-2019_v2.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954770", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954770", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954770" }