Holdet 2023 En/i - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Carolina Diarte Colomo, Søren K. Dahl
Hold 2023 En/i (1i En B, 1i En B (puljetid), 2i En B, 2i En B (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up - engelsk grundforløb
Titel 2 Business Ethics
Titel 3 India
Titel 4 Aspects of Empire - EKSAMEN
Titel 5 Moral Choice and the Individual - EKSAMEN
Titel 6 Violence - EKSAMEN
Titel 7 Black and White - Unity or Division - EKSAMEN
Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up - engelsk grundforløb

I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer af tekster inden for fiktion og non-fictions som omkranser det ovenstående emne ”Growing Up”.

Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet ”Growing Up” som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet ”Growing Up”
-Du kan anvende den retoriske pentagon.
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden indenfor områderne
- kongruens
- ligefrem ordstilling
- genitiv

Materiale:
Alison Fell, "The Shining Mountain" 1992, fra  Contexts – basisbog til engelsk I gymnasiet og HF, Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Gyldendal, 2004
Penelope Lively, "The Happiest Days of Your Life", fra The UK – From Island to Empire and Back,  
Amy Chua, "Why Chinese mothers are superior", Saturday Essay in The Wall Street Journal updated Jan. 8, 2011
Sophia Chua-Rubenfeld, "Why I love my strict Chinese mom", New York Post, January 18, 2001
Lund og Tornøe, Write Away, Gyldendal, s.42-44
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Business Ethics

BUSINESS ETHICS- LEARNING GOALS

-You learn what business ethics is and why is it important at all
-You learn the most important words and concepts related to the subject and you can actively use them
-You learn examples of unethical business practices and how do they affect us globally
-You are critical about what you see and read
-You participate in debates and you learn how to properly do it
-You reflect upon your own moral choices and take action if you find it convenient

This subject is based in many debates, so the students have learnt how to participate in debates, how to give their opinion and how to give proper feedback. Every class is introduced by an ethical question related to the issue of the day and the students have been very encouraged to be critical about heir own lifestyle.


-What is it, how to define it and keywords. ("Vinduespynt og Samfundssind" af Claus Strue Frederiksen, 2020)

-Three examples of malpractice/issues :

1) The American Food Industry (Food Inc.,
We have watched the following chapters from the documentary "Food Inc" (Michael Pollan, 2008)
-chapter 1: Fastfood to all food
-chapter 3: Unintended consequences
-chapter 4: The Dollar Menu
-chapter 7: From seed to the supermarket

2) The  -very dirty-  fashion industry ("The True Cost", Andrew Morgan, 2015)

3) The K-Pop Industry

https://www.youtube.com/watch?v=wFt28GPi0_8 ("9 Muses of Star Empire, documentary)

https://www.theguardian.com/global/2020/mar/29/behind-k-pops-perfect-smiles-and-dance-routines-are-tales-of-sexism-and-abuse ("Exploding the Myths behind K-Pop, The Guardian, 2020)

https://icds.ee/en/the-capitalist-control-of-k-pop-the-idol-as-a-product/

"Culture Technology and the future of Hallyu" (Hallyu! The Korean Wave, Youna Kim, 2022)


-CSR in Denmark
-Conclusions and what have I learnt


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Letter for change 13-11-2023
virtuel time- den 07.12 07-12-2023
Your diet 11-12-2023
The True Cost 23-01-2024
Can fashion ever be sustainable? 30-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 India

INDIA- LEARNING GOALS
-You learn basic facts about the history of India with focus on its partition and independence.
-You learn basic facts about the British Indian Empire and the consequences of colonialism today.
-You read and analyse literature and political speeches related to the periods before and after India was a British colony.
-You learn some of the cultural concepts that cause most trouble in the Indian society such as caste, status of women and pigmentocracy.
-You learn basic facts about Bollywood and its role in Western culture.
-You learn vocabulary that you can use to describe how India was in its different historical periods and other Indian words that have been adopted by the English language
-You can be critical about some of the points of view expressed by different people when discussing India and its relationship to Britain.
-All in all, you get a basic view of India as a former British colony and you get a brief inside in its culture and society.

The subject will be divided into 4 parts:
-Partition and independence
-Colonialism
-Demarcations
-Bollywood

Materials:
"Narrating India" (Katrine Brøndsted, 2016) and https://www.narratingindia.org/.
The 4 parts of the subject are based in 4 chapters of the book. Besides those chapters, we have worked with the following materials:

Partition of India:

a)https://www.youtube.com/watch?v=r5Ps1TZXAN8&t=993s (Partition)
b) https://www.youtube.com/watch?v=gHGDN9-oFJE&t=212s (add, reunion Yusuf Google)
https://www.youtube.com/watch?v=ts_4vOUDImE&t=172s (add, Coca-cola)

Colonialism:

a) https://www.youtube.com/watch?v=mCgBQFhQGf0 (Shahi Tharoor at Oxford speech)
b) https://www.youtube.com/watch?v=1giYXrofZYo (Shashi Tharoor, How Britain destroyed England)
c) https://www.youtube.com/watch?v=zGzvEqBvkP8 (The problem with Apu)
d) Episode "Much Apu about nothing", episode 23, season 7, The Simpons

Demarcations:
"Why are Indian women wearing cow masks" https://www.bbc.com/news/world-asia-india-40404102 (BBC, 2017)

Bollywood:
"Monsoon Wedding"  (Mira Nair, 2001)

During this subject we have worked with text comprehension and speech analysis. The students have been introduced to rhetorical devices in political speeches and they have practiced wtih "HeforShe" (Emma Watson) and with "A Tryst with Destiny" (Colonialism, chapter 2).



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Aspects of Empire - EKSAMEN

Aspects of Empire ligger i forlængelse af forløbet ""India", som blev læst i 1.g

Vi undersøger aspekter af The British Empire. I Indien undersøger vi forholdet mellem colonier/colonized og briternes ambitioner og syn på kolonierne - og den konkrete fremfærd Vi undersøger dette i spillefilmen Gandhi samt Kiplings "Lispeth" samt BBC Dokumentar om det britiske impirium.

Herefter undersøges aspekter af immigration til Storbritannien fra de tidligere kolonier.

Hvordan finder immigranterne sig til rette i den nye kontekst ("Dusk over Atlantic Wharf") ?  Og hvad med identiteten, når man er født i Storbritannien og vokser op som minoritetsetnisk? Hvordan forholder den enkelte og samfundet sig til briter med andre kulturelle rødder ("Daytrippers")??

Omfang: ca 20% af undervisningstiden.

Kernestof:
Rudyard Kipling “Lispeth” 1886 (in: Grønvold et al:  Wider Contexts)
Rule Britannia (1740)
Kipling "The White Man's Burden" (1899)
Gandhi (Richard Attenborough, 1983)

Susmita Bhattacharya:"Dusk over Atlantic Wharf" 2006 fra HF-B skr. eksamen 2008
Raman Mundair: ”Day Trippers” (in: Moslund “Everyone Is Here – New shapes of Diversity and Belonging in Britain),Systime 2021  

Supplerende stof:
The Empire of Good Intentions ("A History of Britain, Schama, BBC)
Magtens Sødme (BBC)
Worksheets and info on Gandhi.
Postcolonial Britain – an introduction (fra Finderup/Fog, Worlds of English, Systime)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Written English September 20-09-2024
WA Okt 1 03-10-2024
WA okt 2 WA okt 2 Del af et analytisk essay 04-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Moral Choice and the Individual - EKSAMEN


I forløbet ”Moral Choice and the Individual” beskæftiger eleverne sig med forskellige tekster, som alle berører  moralske problemstillinger,  som er vanskelige og dilemmafyldte for individet:  fx dødsstraf, abort, domesic violence, aktiv dødshjælp


Evnen til at redegøre for forskellige holdninger til svære problemstillinger præsenteret i non-fiction tekster og film  samt evnen til at nuancere egne holdninger og at argumentere for og imod egne og andres standpunkter er centrale i dette forløb.
Der arbejdes med non-fiction-analysemodeller.

De faglige mål med emnet er at eleverne kan:

– forstå mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner - her mere moralske og etiske problemstillinger i nutiden.

– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film

– analysere og fortolke ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
I Dead Man Walking er filmen delvist analyseret bl.a. med henblik på at karakterisere hovedpersoner, synspunkter i filmen o.lign.

– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk. Denne træning knyttes både emnerelevant glosetræning samt drøftelser mundtligt om moralske og etiske problemstillinger.

– give en nuanceret, sammenhængende mundtlig og skriftlig fremstilling af alment kendte og faglige emner på et flydende og hovedsageligt korrekt engelsk.  

Deltagerne arbejder i mindre gruppediskussioner og ved lærer/hhv. elevstyret undervisning med evnen til at argumentere for og imod problemstillinger og opnå evnen til at se og præsentere en sag fra flere synsvinkler.

Synet på abort i to engelsktalende lande - Irland og USA undersøges i den forbindelse.

Eleverne får indsigt i de modsætninger, man kan finde i debatten - også i et europæisk land som Irland (herunder religiøs-ikke-religiøst, rural vs. urban) - i abortspørgsmålet historisk (Roe vs Wade), højesterets rolle i USA og de ændringer, som netop pågår i disse år.

Dokumentaren "Jackson " undersøger kampen mod fri abort i byen Jackson og den personlige historie om den sorte April Jackson, som er mor til fire og igen gravid.  Sangen "The River" fortæller om andre konsekvenser ved at blive gravid.


Kernestof:

The Innocent on Death Row (from: New York Times, 3rd of September 2014)
- How the Death Penalty Saves Lives (from: US News and World Report, 29. Sept 2014)
Dead Man Walking (Robbins,1995)
Jackson (Crow, 2016) (Abortion)


Sang: The River (Springsteen, 1980) https://www.youtube.com/watch?v=nAB4vOkL6cE

Tekster om euthanasia/assisted suicide::

Nina Lakhani, “Tony Nicklinson: ‘Perhaps I’ll say goodbye on Twitter’”, an article from The Independent website, June 18, 2012

Matt Slick, "What does the Bible say about euthanasia?" https://carm.org/about-ethics/what-does-the-bible-say-about-euthanasia/   (15.5 2010)

Vicki Woods, “I would help a relative on the final journey”, a comment from The Telegraph website, August 17, 2012



Supplerende stof
forskellige ordforrådsøvelser, quizlet m.v.

When Abortion Became Legal | Roe v. Wade
https://www.youtube.com/watch?v=4YxJq7P-rxk

The US abortion battle explained in three minutes - BBC News May 2019.
https://www.youtube.com/watch?v=sunuE_iogf4

Roe v Wade: What is US Supreme Court ruling on abortion?
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54513499

Texas passes law banning abortions after six weeks ( CBC News  May 2021)
https://www.youtube.com/watch?v=hRHz1O9g1EY

Thorny Issues worksheet
http://euthanasiadilemma.blogspot.dk/2014/03/reading-worksheet.html

Omfang: ca 33% af undervisningstiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Violence - EKSAMEN

I forløbet "violence" opnår vi via læsning og drøftelse af fiktionstekster, film, nonfiktionstekster (artikler, taler) kortfilm og musik en forståelse for forskellige former for vold. Vi behandler fænomenet vold på forskellige måder.

Vi ser på den vold, som har rod i konflikten i Nordirland og eleverne introduceres til den anglo-irske historie og de forhold, der har motiveret den religiøse konflikt i Nordirland. Vi ser også en del af en dokumentarfilm, spillefilmen "Bloody Sunday" og behandler derudover emnet i forskellige lyrik i sange om the Troubles."
Vi undersøger school shootings i USA. Vi læser en artikel skrevet som reaktion på et skoleskyderi og undersøger desuden i to taler af Obama fra 2012 og 2022 og drøfter i teksterne årsager, fremstilling og reaktioner.   
Hooliganisme og det adfærdskodeks, der gælder inden for dette miljø behandles i filmen "Green Street Elite”  Vi taler om karakteristika ved hooligans,  gruppedannelse og drøfter fænomenet ”Firms” (tilhængergrupperinger),  og hvad disse grupperinger kan tilbyde den enkelte og kræve af den enkelte. Vi drøfter også hvilken rolle vold spiller.
I novellen "Serrussalmus" undersøges i en mere avanceret fiktionstekst bl.a. forholdet mellem people with a twisted mind, offer/gerningsmand, prey og predator,  
I novellen ”Killing Child at Zoo”
I sangen "Luka" af Suzanne Vega er fokus på vold i hjemmet. Griber man ind, hvis man er nabo, vidne til noget sådant?

I kortfilmen "Tenner" arbejdes basalt med villain/victim -problematik samt begreber som punishment and justice
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve 13-01-2025
kortfilm el fiction (par og/el individuelt. 17-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Black and White - Unity or Division - EKSAMEN

Forløbet "Black and White - Unity or Division" omhandler relationen mellem sorte og hvide i USA - særligt fra 1960erne og frem. Vi arbejder med forskellige tekster, som skildrer eller forholder sig til relationen mellem sorte og hvide.

Vi undersøger, hvordan problematikken skildres i forskellige genrer I fiktion  (roman) og spillefilm (The Hate U Give, Mississippi Burning), i taler og non-fictiontekster om Malcolm X,  0g et interview med C.P. Ellis, som blev del af og siden forlod KKK. .

Eleverne arbejder med "The Hate U Give" som læst værk og har i den forbindelse udarbejdet mundtlig aflevering bl.a. i form som Podcasts (med eksplicit inddragelse af kapitel 1-4). Raceuroligheder i forbindelse med en polimands skuddrab af en ung sort behandles i tekst og dokumentarfilm om raceurolighederne i Ferguson - og dermed opnår eleverne endnu et perspektiv på problematikken fra THUG.

Endelig arbejder eleverne med Joe Bidens tale og reaktion på drabet på George Floyd.

Faglige mål
Eleverne skal kunne:

– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk i form af sagprosatekster, fiktion og taler

– gøre rede for indhold, synspunkter og retoriske/stilistiske virkemidler i talerne

- analysere og fortolke forskellige nyere teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

KERNESTOF:

*"Missippi Burning" (Dir: Alan Parker, 1988)

A House on Fire: Excerpt from The Autobiography of Malcolm X

Malcolm X describes the difference between the "house Negro" and the "field Negro." (Excerpt)
Michigan State University, East Lansing, Michigan. 23 January 1963.

Address to the People of Harlem on the 'White Man' (1965?)  transcript from ""Malcolm X" (Lee 1992).

The Hate U Give (Værklæsning)

* An Interview with C.P. Ellis (Studs Terkel: American Dreams Lost And Found).

*Jesse L Jackson: There's a Ferguson near you (USA Today August 2014)

* Reggie Yates: Race Riots USA” (BBC 2015)

* Joe Biden's Philadelphia Speech 2.6 20 (uddrag: https://www.rev.com/transcripts/joe-biden-philadelphia-speech-transcript-on-protests-for-george-floyd)


The Hate U Give (film)

supplerende stof:

Was the Civil War about Slavery? (5:50) Colonel Ty Seidule, Professor of History at the United States Military Academy at West Point
https://www.youtube.com/watch?v=pcy7qV-BGF4

Civil War Overview (3:59)  (Wilson County Television)
https://www.youtube.com/watch?v=POWlqQ5cPfY

Segregation and Jim Crow  (3:57 min)
https://www.youtube.com/watch?v=7omkMa9vCaI

Experiencing Racism in Segregated Mississippi in the 1960s | Iowans

Return to Freedom Summer (1:08 min)
https://www.youtube.com/watch?v=8K2SocnUHro

Rosa Parks and the Mongomery bus boycott (2:59 min)
https://www.youtube.com/watch?v=pxTWb38NERg

History of the Civil Rights Movement (5:52 min)
https://www.youtube.com/watch?v=URxwe6LPvkM

History Specials: King Leads the March on Washington | History (3:21 min) https://www.youtube.com/watch?v=0wDU-oYQN04

Face to Face: Martin Luther King vs. Malcolm X - Two Black Dreams (2015) (de første 30 min).
kapitel 1 om "Slavery o" i Black Voices, The African American Experience.
intro to the civil rights (forskelligt materiale)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler


https://www.ordbogen.com/da/

https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

https://www.merriam-webster.com/

MinLæring:
https://www.minlaering.dk/

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer