X - Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 En/q - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Engelsk B
Lærer(e)
Christoph Bøgevig-Ruffing
Hold
2023 En/q (
1q En
,
1q En (puljetid)
,
2q En
,
2q En (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Me, Myself and others: Identities
Titel 2
Essay Writing: Graphic Novels
Titel 3
EXAM: Nigeria Now!
Titel 4
Tilladte digitale hjælpemidler til eksamener
Titel 5
EXAM: Nigeria continued & Global English
Titel 6
EXAM: The Divided States & US Election
Titel 7
Horror movies - a mirror of society?
Titel 8
EXAM: UK now: Brexit & Scotland
Titel 9
EXAM: Love: Normal People
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Me, Myself and others: Identities
OVERSIGT:
I vores intro-forløb arbejder vi med et række fiktive og ikke-fiktive tekster (der tale om det udvidet tekstbegreb) som introduktion til engelskfagets identitet og metoder (i forlængelse af grundforløbet). Det indholdsmæssige omdrejningspunkt er "identitet".
KERNESTOF :
̶ det engelske sprogs grammatik & ortografi
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
MATERIALE:
“Your online life – permanent as a tattoo”. 2013 (TED-talk - video)
Ponsoldt, James: ”The Circle” 2017 (film)
Eggers, Dave: “The Circle” 2013 (novel -excerpt)
Sarah Whale: I was told I wasn’t intelligent enough to study (2019). In: Nanna Flindt Kreiner et al. Compass. Systime, 2022.
Rachael Seamands: Why I Left College, Twice (2017). In: Mette Hermann. Choices. Columbus, 2023.
Molly Innes: Now I am an Oxford student, am I still working class? (2018). In: Nanna Flindt Kreiner et al. Compass. Systime, 2022.
Ali Smith. After Life (2015). Short Story. In: Mette Grønvold, Hanne Ohland-Andersen: Footprints. Gyldendal, 2019.
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Lytte
- Søge Information
- Diskutere
- Kommunikative Færdigheder
- Overskue og strukturere
- Projektarbejde
- Selvstændighed
- IT
- Internet
LÆRINGSMÅL
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Lærerstyret undervisning
Indhold
Kernestof:
Me, Myself and Others_ intro.pptx
Worksheet part I_ Who am I.docx
Please bring headphones
Article_ Sarah Whale_I was told_from Compass 2022.pdf
Me, Myself and Others_ Lesson II.pptx
Worksheet part II_ The choices that made me.docx
No homework due to the assignment that you have to hand in on Thursday
Worksheet 2.2_ The choices that made me II - virtual lesson.docx
homework.docx
Me, Myself and Others_ Lesson IV.pptx
no homework, other than to "bring" your results from the virtual lesson
Me, Myself and Others_ Lesson V.pptx
Article_ Molly Innes_ Now I am an Oxford Student....pdf
Worksheet part III_ Me and Others_ Molly Innes.docx
You'll find your homework on: MINLÆRING or via this link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=238967
Me, Myself and Others_ Lesson VI.pptx
Worksheet part III_ Me and Others_ Molly Innes - GRAMMAR.docx
You'll find your homework here: MINLÆRING or via this link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=239596
Bring and re-read your notes from our previous session (topic: Molly Innes: Now I'm an Oxford student...)
Please bring your new book, Getting Started
Document 1_ worksheet listening comprehension_Juan Enriquez.docx
I finder jeres lektier på minlærings forside eller via dette link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=240573
Minlæring
I finder jeres lektier på minlærings forside eller via dette link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=240977
at have uni-login klar (til screening på minlæring)
The Circle | Official Trailer | Own it Now on Digital HD, Blu-ray™ & DVD
Document 1 - contractions chart.docx
document 2- reading circle.pdf
Document 3- The Circle excerpt.pdf
Me, Myself & Others Lesson VIII.pptx
Happy Hour: Ahden
no homework
Document 1 - How to analyse films in English.pdf
Document 2- Active viewing - The Circle q.docx
Me, Myself and Others - Lesson IX.pptx
Ahden: Happy Hour
Group 5 (Noah, Sebastian, Nikolaj, Mikkel) : short Circle presentation
Homework.docx
Everyone: complete the tasks in the document I've attached above (homework.docx)
Anna S.T. : Happy Hour
Lektierne findes på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=243503
Christmas Debate Student Handout c AH.docx
Anna S.T.: Happy Hour
This is not a joke: please bring a christmas-related item to class. Like a real, physical object that you can hold in your hands: Optional: It should be as bizzarre, ugly, absurd, etc. as possible.
Document 1 - Grammatik sammentrækninger.docx
Document 2 - Ali Smith After Life - Oral expression and reading comprehension.docx
Picture A.jpg
Picture B.jpg
Ali Smith -After Life.pdf
Ahden: gerne Happy Hour reflektion tilbage.
Everyone: Please bring a pen.
Ali Smith grammar - stations.docx
Alma: Happy Hour
Everyone: Please complete the tasks in the document that I have attached. Do as much as you can within 20 minutes, i.e. do not spend more than 20 minutes on your homework + please bring a pen
Homework for Thursday.docx
Ali Smith -After Life short story.pdf
Ali Smith After Life - literary analysis with focus on language.docx
1. One team member brings the handouts from our previous session (to class).
Alma: Happy Hour Ahden: gerne Happy Hour reflektion tilbage.
Ali Smith After Life - interpretation and putting the text into perspective.docx
Happy Hour: Anna
Happy Hour: Anne
Me, Myself and Others - what was it all about.docx
Happy Hour: Asta/ Ahden, Alma, Anna - gerne Happy Hour tilbage
Everyone: Please make a list of the material we' ve worked on in this course. For each text, video, etxc., consider what it was about (No need to write something down, just think about it).
An introduction to Graphic Novels.pptx
Hvis I skal redigere videoen: Redigér og del/send
Please bring a pen
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Essay Writing: Graphic Novels
I vores 2. forløb har vi kigget på eksamensstilen (fiktion). Vi har lært hvordan vi skriver og strukturer eksamensstilen. Dette sker i forbindelse med et forløb om "Graphic Novels" der beskæftiger sig primært med skønlitterære analysekategorier (bl.a. personkarakteristik, miljø, narration, tema).
KERNESTOF :
̶ principper for tekstopbygning
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive tekster
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
MATERIALE
- Daniel Clowes: Ghost World chapter 2 +3, 1997. 15 pages
- Robert Kirkman + Tony Moore: The Walking Dead. Volume 1, Chapter 1: "Days gone bye" (sic). 2001. 34 pages
-Fred Fordham & Harper Lee. To Kill a Mockingbird - A Graphic Novel. 2018. (Chapter 1). 17 pages.
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.5 (POV). 6 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.7 (language). 3 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.4 (setting). 4 pages
-Tornøe, Paul & Ole Juul Lund. Write on. Kapitel 4.2 (characters). 4 pages
- Østergaard, Trine. The English Handbook. Chapter 6. Analyszing Setting (2017). 4 pages
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
SUPPLERENDE MATERIALE
-The Walking Dead, season 1, episode 1: "Days gone bye" (sic)
- Daniel Clowes: Monica (2023)
GRAMMATIK
-Modalverber (Engram)
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Skrive
- Overskue og strukturere
- Analytiske evner
LÆRINGSMÅL
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Lærerstyret undervisning
Indhold
Kernestof:
Document 1_skriftlighed II characterisation.pptx
Document 2_ How to _Characterisation.pdf
Ghost World - Chapter Garage Sale.pdf
Ghost World - Chapter Punk Days.pdf
Happy Hour: Christopher
Everyone has written a topic sentence about either Enid or Rebecca from the Graphic Novel "Ghost World" (previous lesson).
Document 1_skriftlighed III characterisation + the paragraph continued.pptx
Happy Hour: Ea
If you haven't done so yet (= in our previous session where we talked abut your grades), please finish ALL the tasks that were to be found in the PowerPoint presentation, except for the Buffer task, of course.
Document 1 support recap.docx
Document 2 - citatteknik _ quotes.docx
Document 3 Using quotations 5 quality criteria.docx
skriftlighed IV paragraph quotation.pptx
no homework
Document 1_skriftlighed lesson VI.pptx
Document 2_ setting I - chapter from write on.pdf
Document 3_ Setting II - chapter from English Handbook.pdf
Document 4_ setting analysis - oversigt + vejledende spørgsmål.pdf
Document 5 _ TKAMB -chapter 1 + grammar.pdf
No homework, no Happy Hour in first session after our break.
Document 1_skriftlighed lesson VII.pptx
Document 6 - TKAMB and Grammar - creative task.docx
How do we write about "setting"? Please read the relevant passage in "Do it, write", and complete the tasks I have assigned as homework (via minlærings forside eller via dette link: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=256220 ).
Happy Hour: Emma
Document 1- The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
Document 2_ Active viewing - The Walking Dead.docx
I forbindelse med TKAMB har vi arbjedet med tekstintegreret grammatik, bland andet tempus (tid) og sammentrækninger. I har hørt om dette i grundforløb/vores første forløb. I den sidste opgave arbejdede i dog med pronominer (stedord) - og dette er nyt
Desuden skal I repeter "setting" og afsnitskrivning på minlæring. Igen finder i lektien på forsiden eller her:https://app.minlaering.dk/lektier?vis=256989
Document 1- Revision _ analysis _ questions - The Walking Dead Chapter 1 - Days gone bye.docx
Document 2 - The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
Document 3_skriftlighed lesson 9 - discussing WD and structure.pptx
Document 4- Analyzing structure - WD.docx
Please prepare for our session in which we we are going to have a look at "structure"/"composition". Please check the technical terms in the document I have attached. You should be able to explain the terms in your own words. Besides, you should work
homework.docx
Document 2- Analyzing structure - WD.docx
Happy Hour: Emmeline Enzo
Please re-read chapter one of "The Walking Dead"
Please bring headphones
Puljetid = no homework
Document 1_skriftlighed lesson 11 - Monica + Vocab.pptx
Daniel Clowes - Monica_2023 Chapter 4.pdf
2.2_Ordbogsoevelse-1.docx
2.5_Lets_Learn_Words_-_skabelon_RIGTIG.docx
Happy Hour: Emmeline
Document 1_skriftlighed lesson 12 - Monica + Vocab II.pptx
Document 1_Narrator - narration - point of view fra write on.pdf
the analytical essay - narration.pptx
Ghost World- Excerpt 1 - Garage Sale.pdf
The Walking Dead - Volume 1 - Chapter 1- Days gone Bye.pdf
TKAMB -chapter 1.pdf
1. lesson after break = no homework
Document 1_ writing introductions.pdf
Document 2_skriftlighed - introductions.pptx
Document 3_ modalverber.pptx
Happy Hour: Erik
I finder lektien på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=260844 Husk at læse teksten og at se videoen.
Document 1_skriftlighed - introductions conclusions.pptx
Brainstorm: Come up with two ideas you could use for the hook of your introduction.
Happy Hour: Esben
Document 1_skriftlighed - conclusions + summary.pptx
Repetér arbejde med indledningen på minlæring (2 øvelser, 10 minutter). Du finder lektien på minlærings forside eller her: https://app.minlaering.dk/lektier?vis=263492
Revision_ Summary.docx
If you have not done so by now: Choose a short story that you'll analyse in your final assignment: Please check assignment 5 and skim (or read if you have the time) the 2 short stories: The Confession + The Web. Choose one.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
EXAM: Nigeria Now!
*forløbet fortsættes i 2.g*
OVERSIGT:
Nigeria er Afrikas folkerigeste land og regnes for en af de mest indflydelsesrige nationer i den Afrikanske union. Forløbet om den tidligere britiske koloni beskæftiger sig primært med landets udfordringer og udviklinger i det 20. og 21. århundrede og deres historiske betingelser. Nigeria er et land fyldt med geografiske og kulturelle kontraster der er i stand til at udfordre vores verdenssyn. Forløbet har til formål til at belyse disse aspekter af den nutidige Nigeria, herunder den britiske indflydelse på nutidens Nigeria, samt landets udfordringer der rummer blandt andet migration, AIDS og terrorisme.
I forbindelse med sidstnævnte aspekt udarbejder eleverne fokuserede præsentationer om terrororganisationen Boko Haram. Fagfagligt fortsættes arbejdet med introduktionen til analysen af ikke-fiktive tekster, med særlig fokus på appelformer, tekstopbygning og retoriske midler. Indledningsvis arbejdes der decideret med analyse af en tale. Der repeteres de grundlæggende analysekategorier i fiktionsanalyse i forbindelse med et afsnit af SHUGA.
KERNESTOF
- det engelske sprogs grammatik
- ordforråd og idiomer
- principper for tekstopbygning
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere ikke-fiktive tekster
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
MATERIALE
- Faruk Chothia: Who are Nigeria’s Boko Haram Islamists? (2014) (article)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
- Goodluck Jonathan: Independence Day Speech (2012) (speech)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
-Juliet ´Kego Ume-Onyido: An Immigrant's prayer (2013) (poem)
In: Anne Hess Thaysen og Lise Debel Christensen: Africa Unfold, Lindhardt og Ringhof, 2016.
-Biyi Bandele (director): Shuga Naija. Episode 1: Home Coming (2013) (series)
https://www.youtube.com/watch?v=Jo4l1VJUFkQ
SUPPLERENDE MATERIALE
- Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Aspects of Africa
In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Molara Wood. The Bond between Nigeria and Britain. (video)
In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Thomson, James: Rule Britannia (1740).
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Rollespil
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Internet
- fremlæggelser
-Mundtlighed
LÆRINGSMÅL
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster ̶
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Indhold
Kernestof:
Nigeria Now - Worksheet 1.docx
Happy Hour: Fiona
Worksheet - Nigeria Intro II - The Scramble for Africa.docx
no homework
Happy Hour: Frederik
Afsnit
Document 1 - Worksheet Independence Speech I - Comprehension & context.docx
Goodluck Jonathans Independence Day Speech 2012.pdf
Please bring headphones
Please finish the grammar tasks from our previous lesson (in case you haven't done so yet).
Document 1 - Worksheet Independence Speech II - language analysis.docx
Nigeria Now - Lesson V.pptx
Independence Day Speech: In our previous session, you divided the speech into 3 parts. Please have a look at the first and last part and note passages you find rhetorically striking/interesting
Happy Hour: Freja
Document 2 - Writing the discussion.docx
Nigeria Now - Lesson VI.pptx
Sådan skriver du i engelsk 2022 - discussion.pdf
Happy Hour: Jakob
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Tilladte digitale hjælpemidler til eksamener
Klassen må bruge følgende ordbøger:
Ordbogen.com
Gyldendals ordbøger:
https://ordbog.gyldendal.dk
Oxford:
https://oxfordlearnersdictionaries.com
Merriam-Webster Thesaurus (= synonym ordbog):
https://www.merriam-webster.com/thesaurus
________________________________________________________
Klassen må bruge følgende (online) grammatik:
EnGram
på:
MinLæring:
https://minlæring.dk
________________________________________________________
Klassen må bruge følgende E-bog:
Do it, write
på
MinLæring:
https://minlæring.dk
________________________________________________________
Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet. Eleverne må bruge egne noter hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som fx. Google Drev.
Med andre ord skal eleverne have hentet deres noter ned og have dem som pdf eller lignende.
HUSK (til elever):
- computer
- oplader
- høretelefoner
- evt USB-nøgle
- Papir
- Pennalhus
- evt relevante bøger og noter fra undervisningen
- mad
- drikkelse
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
EXAM: Nigeria continued & Global English
OVERSIGT:
Forløbet "Nigeria Now" fortsætter som beskrevet.
Desuden inkorporerer fortsættelsen af Nigeria forløbet også emnet Engelsk som lingua franca og ”English as a foreign language”, hvor vi som udgangspunkt illustrerer forskellen mellem de to begrebspar og arbejder med grundlæggende definitioner. Vi kommer ind på generelle sproglige/grammatiske kendetegn af ELF og kigger på ”English proficiency” på verdensplan. Forløbet rummer en del lytteforståelsesøvelser i ELF og EFL-kontekst hvor vi udforsker forskellige realiseringer af hhv. ELF og EFL, samt arbejde med idiomer (og udfordringer i oversættelseskontekst), og grammatisk-stilistiske analyser af forskelligt ELF-materiale i skrift og lydform.I et mini-projekt ser vi på accenter i forskellige Disney sange og analyserer hvordan disse bliver (mis)brugt til at tegne og understøtte kulturelle stereotyper.
KERNESTOF
̶ det engelske sprogs udtale & ortografi
̶ ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
̶ standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
̶ det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
-sproglærings- og kommunikationsstrategier
MATERIALE
- Østergaard, Trine. The English Handbook. Chapter 4.5. English as Lingua Franca. (2017).
-Worksheet+ Listening comprehension: Variations of Standard English. www.
Dialectarchive.com
-Worksheet+ Listening comprehension: Intercultural Lunchbreak
http://www.routledgetextbooks.com/textbooks/9780415638449/intercultural.php
+ forskelligt materiale (som jeg selv (CBR) har udarbejdet)
SUPPLERENDE MATERIALE
- Mortensen, Janus. Engelsk som Lingua Franca. Hvorfor og Hvordan? (uddrag). 2018.
- Disney Songs:
The Little Mermaid: Sebastian: Under the sea
https://www.youtube.com/watch?v=GC_mV1IpjWA
The Beauty and the Beast: Lumiere : Be our guest
https://www.youtube.com/watch?v=afzmwAKUppU
Aladdin: Jafar: Prince Ali
https://www.youtube.com/watch?v=JR2Qqh-yHEU
The Lion King: Scar: Be prepared
https://www.youtube.com/watch?v=zPUe7O3ODHQ
The Lion King: Shenzi, Banzai and Ed: Chow down
https://www.youtube.com/watch?v=gGcKIafR-9E
The Princess and the Frog: Dr Facilier: Friends on the other side
https://www.youtube.com/watch?v=yZAY-78zhmw
GRAMMATIK
- Præpositioner
FOKUSPUNKTER
- Lytte
- Læse
- Rollespil
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Internet
-Mundtlighed
LÆRINGSMÅL
̶ analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Omfang: (sammenlagt med Nigeria: ca 50 sider)
Indhold
Kernestof:
INTRO lesson 2g -mock exam.pptx
Assignment 5 instruks stxB 1g.pdf
There should not be any homework for our very first lesson, however, if you feel up to it, you can spend 15 minutes on your mock exam in preparation for today's lesson. Scan/re-read the tasks and the short story.
Assignment 5A Fiction Calista MacCannon The Game stxB 1g.pdf
Document 1 - Writing the discussion.docx
Document 2 - who are Nigeria's Boko Haram Islamists.pdf
Nigeria Now - Lesson VIII.pptx
reading circle.pdf
Sådan skriver du i engelsk 2022 - discussion.pdf
spend a couple of minutes (15-20) on revising our Nigeria course. We have covered the following so far:
Document 1 - who are Nigeria's Boko Haram Islamists.pdf
Boko Haram: A decade of terror explained - BBC Africa
Nigeria Now - Lesson IX.pptx
Happy Hour: Jakob
optional: (kun Fiona, Michael, Sebastian, Nikolai): mulige destinationer UK (studietur)
Please bring headphones (just in case)
Boko Haram - Presentations.docx
none
Happy Hour: Kristian
Finish Boko Haram dialogues if necessary
No homework as such, but mind that your presentations on Boko Haram are due today, and prep. time in class will be limited.
måske har Michael nyheder fra Edinburgh?
Analyzing Shuga.docx
Vocab exercise - Nigeria and HIV.docx
Search the internet for 10 minutes, looking for facts about HIV/AIDS in Nigeria. Trace the development since the turn of the millenium, i.e. the last 24 years.
Happy Hour: Laura
Homework_ Shuga_ The soap opera helping Africa confront HIV.pdf
Please read the short article about Shuga (attached above) and sum up Shuga's contribution to fighting the AIDS pandemic in 2-3 sentences (-->write in elevfeedback)
Juliet ´Kego Ume-Onyido _ An immigrants prayer_ 2013.pdf
Lesson 15 - Migration.pptx
no homework (weekend)
Lesson 16 - An Immigrant's prayer + GE.pptx
worksheet_ Disney songs and accents.docx
re-read the poem and answer the questions I have attached
homework.docx
Please bring headphones
Happy Hour: Lina
Happy Hour: Mansour
Document 1- Variations on standard English_mini.docx
Please read the chapter from the English Handbook that I have attached below
Homework_ English as a lingua franca - chapter from English handbook.pdf
Husk at tale med jeres forældre om, om I evt. skal have rejseforsikring, og/eller afbestillingsforsikring til studieturen.
Husk første rate i gymbetaling
3 elever må gerne tjekke deres oplysninger i pas ;)
Global English Theses
Document 1- Listening comprehension - international lunchbreak.docx
På minlærings forside finder du en lille øvelse, der passer til vores aktuelle emne: "false friends og drilske ord" https://app.minlaering.dk/lektier?vis=282447 De andre opgaver der bliver vist på forsiden laves i timen.
Husk at gymbetalings deadline er på fredag
Husk at tale med dine forældre angående evt. forsikringsønsker ifm. rejsen
Medbring gerne infobrev med underskrift
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
EXAM: The Divided States & US Election
Oversigt:
Culture Studies USA- forløb beskæftiger sig med valget og polarisering i USA. Vi beskæftiger os kort med amerikanske værdier og det amerikanske mindset samt deres historiske betingelser inden vi følger valget "live". Vi kigger på de to partier og deres ideologiske forskelle samt deres to kandidater (inklusive deres retorik). Samtidigt beskæftiger vi os med (den retoriske dimension) af "campaigning". Inden vi analyserer valgresultaterne, afholder vi selv en debat og prøver at forstå hvordan det amerikanske valgsystem fungerer. Den sidste del af forløbet er primært præget af arbejde med fiktion - hvor vi prøver at komme tættere på (miljøet af) potentielle Trump vælgere.
Kernestof:
- ordforråd
-kommunikationsstrategier
-tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
-væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
Materiale:
- Frederick Jackson Turner: The Frontier in American History. In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
-Emma Lazarus: The New Colossus. In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Donald J. Trump: Selected Tweets
- Kamala Harris: Vice President Harris Acceptance Speech (2024)
- Lionel Shriver. Making America great again. 2017. (short story).
- JD Vance: Hillbilly Elegy (excerpt): In: Anne Mette Finderup & Agnete Fog: Worlds of English. Systime, 2022.
- Jeanette Walls. The Glass Castle. In: Language and Power. (autobiography)
Supplerende Materiale:
- Donald J. Trump: Selected Tweets
- Election Year: Chapter 1.
- Being American: Campaigning
Grammatik:
Adverbier og Pronominer
Læringsmål:
-udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
Omfang: ca 50 sider
Indhold
Kernestof:
Emma Lazarus - The New Colossus.pdf
Worksheet Emma Lazarus - The New Colossus.docx
Happy Hour: Mikkel H.
Please read the US intro-text that I've attached and come up with 3 questions about key events in American History (based on the text of course, write them down). Note the answers as well.
Homework US INTRO.pdf
grammar 30-9-24.pptx
Happy Hour: Mathias
If you havent done so by now, please finish tasks B1-4 on our previous handout: The New Colossus
Document 1 - two mindsets- two parties.docx
Document 2 - two mindsets today worksheet.docx
The Divided States & US election III.pptx
at lave grammatikopgaverne I har fået i vores sidste modul (kopi). Var man syg, så ligger kopierne på jeres mobilskab.
Happy Hour: Mikkel (R)
Document 1_ Political TV Advertisements Chart.docx
Please read the chapter about "campaigning" from Being American (2020) (attached below)
Homework Being American - Campaigning.pdf
Please bring headphones
Document 1_ Meet the candidates I WS.docx
The candidates.pptx
Happy Hour: Nikolai P.
Reflect on our previous session by writing a few keywords for the following questions concerning the tv ads we watched. Spend no more than 10-15 minutes on the task.
Document 1- Worksheet - Donald Trump & X.docx
Please finish the podcast and the task (calling card for your candidate (= notes)) you have been assigned today.
Kamala Harris accepts the Democratic Nomination for President at the 2024 DNC Convention | DNC Day 4
Worksheet - Donald Trump & X II.docx
The Divided States VIII.pptx
REMARKS-AS-PREPARED-FOR-DELIVERY-Vice-President-Harris-Acceptance-Speech.pdf
Please listen to another Americast podcast: If you listened to the Kamala Harris podcast in one of our previous lessons, please listen to the podcast about Kamala Harris's formative years: https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p0jk402c; if you have not l
Happy Hour: Nik. Fischer
The Divided States IX.pptx
Worksheet_ analysis Harris Speech.docx
How to analyze Non-fiction_the English handbook.pdf
Please read and/or re-watch Kamala Harris's acceptance speech (link and transcript are attached)
Election year chapter 1 - How the system works.pdf
For your notes_The American Political System_summary.doc
Us elections - How the system works.pptx
Happy Hour: Noah
Spend 10-15 minutes on the (further) analysis of Harris's speech.
Teaching Win the White House - President Election Game | iCivics
I transformed the chapter that you've read today into a PowerPoint with 8 slides. Please read (and try to understand) these 8 slides. Random couples will explain 1! slide each. Fear not, you can remain seated. It's only important that everybody under
Happy Hour: Ronja
Please bring a pen
no homework
Happy Hour: Sebastian
Lionel Shriver_2017_Making America Great Again.docx
Please read the short story about people who voted for Trump (or didn't): "Making America great again" by Lionel Shriver.
facit - sproglige opg stationer til Making America Great Again.docx
Document 1 - Worksheet- Making America Great again_ analysis.docx
Husk gymbetaling II: 20.11. 2024
Please re-read the short story "Making America Great Again" by Lionel Shriver with a special focus on the characters' backgrounds.
Please complete task 4 in the document above. Please complete the chart by finding 5-7 passages from the text respectively.
Happy Hour: Signe
JD Vance - Hillbilly Elegy - Introduction.pdf
sidste deadline for gymbetaling rate 2: i dag
Find out what the "rust belt" is (in the US, of course). Find it on a map.
The Divided States + US election_ The Glass Castle.pptx
Hillbilly Elegy Individual Assignments.docx
The Glass castle.pdf
Please read the excerpt from the autobiography "Glass castle" by Jeanette Walls (attached above).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Horror movies - a mirror of society?
Filmanalyseforløb
OVERSIGT:
Vi har beskæftiget os med horror-genren, med særlig fokus på den filmiske fremstilling. Desuden er det netop nøgleordet ”genren” der er afgørende for dette forløb. Vi har nemlig prøvet at svare på de spørgsmål der stilles hvis man beskæftiger sig med ”horror”. Hvad er vi bange for? Hvor kommer frygten fra, osv. I forlængelse af dette har vi kigget på hvordan selve genren fungerer og virker. Vi har kigget på dens særlige æstetik, stil, atmosfære og miljøskildringer. Desuden har vi fokuseret arbejdet med filmanalyse, samt en generel samfundsfaglig toning i forbindelse med forløbet.
KERNESTOF
̶ det engelske sprogs grammatik
̶ ordforråd
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster
MATERIALE
- Peele, Jordan. Get out. (2017). Feature Film
- The Smiling Man. Short Film.
- Lights out. Short Film.
THEORY/SECONDARY LITERATURE
- An Introduction to Horror. In: Rasmus Drisdal & Johanne Riktrup Hansen: Horror. Systime, 2016.
- The Horror Genre. In: Martin Houlind & Jan Oxholm: Film skal ses i Engelsk. Gyldendal, 2016
- Introduction to Film Analysis.In: Rasmus Drisdal & Johanne Riktrup Hansen: Horror. Systime, 2016.
- How to analyse films and tv series. In: Martin Houlind & Jan Oxholm: Film skal ses i Engelsk. Gyldendal, 2016
How to analyze films and short films. In: Trine Østergard: The English Handbook. Systime, 2017.
+ forskelligt materiale som jeg selv har udarbejdet
FOKUSPUNKTER
- Filmanalyse
- Læse
- Analytiske evner
- Selvstændighed
LÆRINGSMÅL
̶ læse og forstå tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer
̶ analysere og beskrive engelsk sprog stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke forskellige nyere tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
OMFANG
ca 60 sider
Indhold
Kernestof:
The Glass castle.pdf
The Divided States - An outlook.docx
Document 1 NYT editorial board.docx
Document 2 NYT 2 opinions.docx
Everybody has to complete the final task from our previous session, where we were cut short by the "morgensammling"
Homework.pptx
Course III Evil_Intro_What is Horror- How does horror work.pptx
new course = no homework, but please bring a pen
I må også gerne kigge på facit til sidste moduls fejlsætninger som jeg vedhæfter her.
fejlsætninger q facit.docx
Introduction to (horror) film analysis + horror shorts + tasks.pdf
Terminsprøve 2025.pptx
Bring your notes (about the horror theory presentation) from our previous lesson.
Please bring headphones
Read the short text (attached) which explains why we might be so fascinated by the genre, providing 3 different approaches.
homework _Horror_General Introduction_Systime.docx
Get out (2017) 2q
Before we watch (and work with) "Get out" (2017), have a chat about the horror short "Lights out", so please "bring" your notes from our previous session.
Evil 4.pptx
•Every student notes at least 3 observations or questions about the movie. •Post your observations/questions on PADLET •Do not forget your name in your post. - Do not answer your own questions :)
Get out _2017_analysing key scenes group work.docx
how to analyse a movie - students version.pdf
how to work with films in English - toolbox.pdf
Consult all padlet posts in preparation for today's discussion of the movie.
Groups 2q.docx
sidste modul inden terminsprøven, genlæs gerne mine slides
evil Session 7.pptx
Homework.docx
Please find your homework in the document above
HUSK: Studietur: sidste rate i Gymbetaling (1500 kr) --> 20.1.
Please bring headphones (for minlæring)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
EXAM: UK now: Brexit & Scotland
OVERSIGT:
Den første del af forløbet fokuserer på en af de største begivenheder i det moderne Storbritannien: Brexit. Efter en introduktion til det politiske system i Storbritannien, arbejdede vi både med fakta omkring Brexit (hvilke emner blev diskuteret i forbindelse med afstemningen, hvem er de vigtigste aktører, hvorfor stemte Briterne sig ud, hvem stemte for hvad, etc.) og Brexits repræsentation i fiktion (via filmen Brexit - the uncivil war).
Den anden del af forløbet står i forbindelse med vores studietur til Edinburgh. Her er de planlagte aktiviteter i Skotland omdrejningspunktet for det faglige indhold: Vi kommer omkring de tre fokuspunkter: Skotsk politik, Skotsk litteratur og Skotsk natur - alle 3 i et nutidsperspektiv.
KERNESTOF
• et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
• tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
• udtale, ordforråd og idiomer
MATERIALE
- Toby Haynes: Brexit – The Uncivil War ( 2018) (film)
- Boris Johnson: Speech on the EU referendum, May 9, 2016 (abbreviated)
- Ian Rankin: Set in Darkness (2000) (novel, extract) In: Worlds of Scotland, Systime, 2024.
- Dominick Spracklen: Despite the climate crisis, Scotland is burning as much carbon-rich peatland as it did in the 1980s (2024). In: Worlds of Scotland, Systime, 2024.
SUPPLERENDE MATERIALE
- Sebastian Payne: What is Brexit? (Financial Times 9 April 2019)
- James Acaster: James Acaster on Brexit - Tea bag analogy (2016) (video)
- A selection of Brexit Cartoons
- Nicola Sturgeon: Brexit vote: Nicola Sturgeon statement in full
- Robert Burns - Scots wha hae (1793)
FOKUSPUNKTER
- Læse
- Analytiske evner
LÆRINGSMÅL
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
-analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Pararbejde
Omfang: ca 30 sider
Indhold
Kernestof:
HUSK: Studietur: sidste rate i Gymbetaling (1500 kr) --> deadline er 20.1.
Husk at "medbringe" lektierne fra sidste modul (= 10 keywords)
please bring a pen
Document 1 - Worksheet I UK politics intro.docx
Please bring headphones
Modern Britain Intro Homework from UK now 2023.pdf
read the fact sheet about the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Note two facts that you did not know yet. Have a look at its map (page 2). Find Edinburgh.
1 Brexit - collection of links.docx
2 Brexit timeline.docx
3 Brexicon vocabulary exercise.docx
Brexit I.pptx
Brexit Background.pdf
Please read the single page about the background of Brexit that I have attached above.If possible, find and watch the video (1 minute) that is mentioned at the bottom of the page.
3 Preparing the movie BREXIT the uncivil war.docx
Brexit II.pptx
Please read the very! short text I have attached to refresh your (Brexit) memory
Homework Brexit - why did it happen.docx
Brexit - the uncivil war - worksheet 2q.docx
no homework for today
Brexit - The uncivil war
Spend 15 minutes on the questions YOU (and your group) have been assigned.
Worksheet for the speeches by Cameron and Johnson.docx
non-fiction tools.zip
The boys: read the speech by Boris Johnson/the girls: Read the speech by David Cameron. All: Mark 5 interesting passages (= rhetorically) in your speech in colour. OBS: talerne er glosserede (ord i gult).
Boris Johnson abbreviated speech.docx
David Cameron abbreviated speech.docx
Brexit speech presentations 28.2.2025.docx
PPP fra modulet minus TP.pptx
Make sure you can give a 5 minute presentation of your respective speech (girls: Cameron, boys: Johnson) for your respective partner.
MP performs anti-Brexit rap in parliament debate
Document 1 Worksheet Post Brexit - How united is the uinited kingdom.docx
Document 2 Nicola Sturgeon Brexit reaction.pdf
Document 3 Brexit Cartoons exercise.docx
Modern Britain_ Scotland.pptx
Ret i alt 7 af dine grammatiske fejl i hhv. terminsprøven og den sidste aflevering.
Scots wha hae text in 3 languages.docx
Gymbetaling: 50 kr (Ekskursion til KBH d. 26.3.2025)
Please bring a pen
Worksheet Devolution & Independence.docx
Spend ca. 20 minutes on re-invetning Robert Burns' poem "Scots Wha Hae":
Husk gymbetaling (ekskursion KBH) 50 kr - deadline 23.3.2025
Worksheet Chapter from Ian Rankin's Set in Darkness.docx
Chapter from Ian Rankin's Set in Darkness.docx
Please read the chapter from Ian Rankin's Crime Novel "Set in Darkness" (above)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
EXAM: Love: Normal People
Oversigt:
I vores værklæsningsforløb har vi valgt vinklen "love" ifm. vores beskæftigelse med romanen "Normal People" af Sally Rooney. Imens vi har læst to kapitler per mødegang, har vi diskuteret forskellige former og aspekter af kærlighed der er relevant for romanen; såsom den romantiske kærlighed, men også kærligheden mellem forældre og børn. Fagfagligt har vi desuden også belyst de vigtigste miljøer i romanen, samt den historiske baggrund: Irland under finanskrisen. Der ud over har vi bland andet arbejdet med symboler i romanen samt emnet "Sally Rooney" som litterært fænomen (arbejde med anmeldelser af romanen). Endelig har vi perspektiveret romanen til et kapitel fra Sally Rooneys debutroman.
Kernestof:
- det engelske sprogs grammatik
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
Materiale
- Sally Rooney. Normal People. 2018. (Novel)
Supplerende Materiale:
-Eva Wall: The quintessential millennial novel? Normal People by Sally Rooney fails to live up to the hype (anmeldelse)
- Anne Enright:It is time for a sharp inhale, people. Sally Rooney’s Normal People is superb (anmeldelse)
- Sally Rooney reading the "Ghost estate scene":
https://www.youtube.com/watch?v=4jH_0rg46Es
- Dorthe Hjort Jensen: Ireland in the 2010s. In: Reading Normal People.
Grammatik:
En række grammatikøvelser baseret på romanen med forskelligt fokus.
Læringsmål:
-læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
-gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
-perspektivere tekster kulturelt
Omfang: ca 280 sider
Indhold
Kernestof:
Lesson 1 - Love - NP.pptx
Document 1 Ireland in the 2010s from Reading Normal People.docx
Document 2 - The Irish Economy Today_ From The Island of Ireland_2021.pdf
Husk gymbetaling (ekskursion KBH) 50 kr - deadline 23.3.2025
UNGDOX - UV-MATERIALE - UNDERCOVER - EXPOSING THE FAR RIGHT.pdf
Læs venligst afsnittet "om filmen" ( = s.1-2)
Lesson 2 - Love - NP.pptx
Task for pages 1-19 from Reading NP 2024.docx
please read the first two chapters of "Normal People", pages 1-19.
Hent bogen hos Jesper (bogkælder) hvis du ikke har fået bogen endnu (4 elever)
Lesson 3- Love -NP.pptx
Normal People: Read pages 20-44
Lesson 4- Love -NP.pptx
Normal People: read pages 45-65. Easter holidays: maybe you'll find time to read more than that? Maybe you'll finish the book until we meet again? :)
Lesson 5- Love -NP.pptx
Normal People: Please read pages 66-93
Lesson 6- Love -NP.pptx
Normal People: Read pages 94-119
Lesson 7- Love -NP.pptx
Normal People: read 120-152
Lesson 8- Love -NP.pptx
review bad.docx
review good.docx
Normal People: Read pages 153-184
Lesson 9- Love -NP.pptx
literary circle.docx
eksamen og hjælpemidler.docx
Om Assignment 1 fra fagkonsulenten.pptx
Vejledning skriftlig eksamen engelsk fra eksamenshåndbogen.pdf
Normal People: Read pages 185-222.
Lesson 10- Love -NP.pptx
fiction tools collection.zip
non-fiction tools collection.zip
Finish the book
English B - oral exam - overview.docx
grammar exam info and practice q.docx
Oral exam- phrases and advice.docx
Worksheet - Normal People XI - putting the novel into perspective - Conversations with Friends.docx
Please read the extract from chapter 22 (attached below), taken from Sally Rooney's first novel "Conversations with friends"
Sally Rooney - Conversations with friends chapter 22.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954776", "T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954776", "H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413954776" }