Holdet 2023 En/r - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Eva Holch Kristensen, Niels Munch Christensen
Hold 2023 En/r (1r En, 1r En (puljetid), 2r En, 2r En (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #2 Social Media - Are they really social?
Titel 2 # 3 Aspects ofAustralia
Titel 3 Hjælpemidler brugt i undervisningen -skr.ex 1.g
Titel 4 #4 Brave Voices–Words that shaped the world
Titel 5 # 5-US-election - Abortion pushing votes
Titel 6 #6 Dystopia (værklæsning)
Titel 7 #8 Multicultural Britain
Titel 8 Revision for the exam

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #2 Social Media - Are they really social?

Focus:
This introductory topic deals with social media – how we use social media and how our lives are affected by social media.
Our focus will be twofold:
Our first focus is on understanding and discussing challenges regarding social media.
Our second focus is on analyzing and interpreting the portrayal of the challenges in fiction and in non-fiction texts, and on discussing which role the two genres can play in the current debates regarding SO-ME.

Learning goals:
To have sufficient knowledge and command of expressions and vocabulary to engage in discussions dealing with the topic.
To be able to summarize the content of our texts in a short and precise way using linkers to create coherence.
To use your knowledge from your K-class about literary analysis and terms such as characterization, setting, narration in an analysis and interpretation of fiction texts that deal with our topic.
To explain and use the rhetorical pentagram in an analysis of non-fiction texts.
To understand and explain the role of fiction and non-fiction in connection with challenges in society.
To use basic film analysis tools in film analysis.

Texts:
Woodman & Cederberg: “Noah”, 2013. (short film)
Igor Teper: “A Sentence to Life”, 2011.  (short story) https://www.nature.com/articles/477126a
Dave Eggers: “The Circle” (excerpt from novel) I: Grønvold & Ohland-Andersen: "Footprints", Gyldendal 2017.
Bill Ratner: “’Cyber Manners’, Parenting for the Digital Age”, 2014 (excerpt from memoir/parenting guide) I: Grønvold & Ohland-Andersen: "Footprints", Gyldendal 2017.
Gary Turk: “Look Up” (poem) I: Andersen & Pedersen: “From Where You Are 2 – Engelsk Grundbog”, Systime 2015,
James Ponsoldt: "The Circle" (film)

Omfang: 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 # 3 Aspects ofAustralia

Forløbet tager udgangspunkt i Australiens historie samt samtid. Der er særligt fokus på australsk identitet og hvordan Australiens fortid som britisk straffekoloni har påvirket den nationale identitetsdannelse og selvforståelse. Vi dykker i den sammenhæng ned i den australske 1800-tals outlaw og nationalikon Ned Kelly. En figur, der på mange måder afspejler og påvirker den australske identitet. Derudover behandler vi the Stolen Generation og diskuterer hvordan den diskussion påvirker den australske selvforståelse.


Læringsmål:
- analyse og fortolkning af noveller og digte og retorisk analyse af taler med brug af relevante fagbegreber (demonstrere viden om metoder + tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster)
- viden om Australiens historie med fokus på opdagelsen af Australien, Australiens fortid som straffekoloni og bosætternes behandling af den oprindelige befolkning (James Cook, Terra Australis Incognita, Penal settlement, bush ethos, mateship and masculinity)


Materialer:

"Discovery and Penal Settlement - Introduction", "Bush Life - Bush Ethos - Introduction", "Aboriginals - Introduction" i: Hanne Kjeldsen: "Australian Identity", DR, 1986.

Ian Mudie: “This Land” (1935) i: Finderup og Fog: “Worlds of English”, Systime 2022.
Dorothea McKellar: “My Country” (lærerens kopi)
Paterson: “Waltizing Mathilda” (lærerens kopi)
Anonymous: “Van Diemen’s Land” " i Hanne Kjeldsen: "Australia Fair? An Anthology of Australian Texts, Gyldendal 1990.
Kath Walker: "We Are Going" i: Hanne Kjeldsen: "Australian Identity", DR, 1986.
Archie Weller: "Going Home" i Grønvold mfl. "Contexts", Gyldendal.
Stan Grant: “Racism and the Australian Dream” (2016) (speech) (Læses som repetitionstekst i 2.g)

Ned Kelly: The Outlaw who divides a nation, BBC, 2014.
https://www.bbc.com/news/magazine-21077457

Justin Kurzel: True history of the Kelly gang (2019) (film)


Omfang: 35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hjælpemidler brugt i undervisningen -skr.ex 1.g

I undervisningen er udvalgte kapitler og øvelser fra nedenstående materialer anvendt. Materialet må anvendes til den skriftlige studentereksamen.

Grammatik:
Hermann og Tornøe: "Getting Started - Engelsk Grammatik", Gyldendal.

Boesen og Barding: "Engram Basis", Minlæring
https://minlaering.dk/bog/6-engram-basis

Skrivning.
https://app.minlaering.dk/bog/25 : Do It, Write

Sprog:
Bach, Bjerregaard og Barding: "Do it, write! 2.0", Minlæring: https://app.minlaering.dk/bog/44

Ordbøger:
Ordbogen.com
Oxford Advanced Learners: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam Webster: https://www.merriam-webster.com/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 #4 Brave Voices–Words that shaped the world

The course deals with people who through their words and action have been a brave voice or have uttered words that have changed the world.The course sets off with an introductory part that focuses on understanding and practising rhetorical analysis with a focus on method and identifying rhetorical devices. Here we practice using rhetorical analysis as presented in Nanna Flindt Quist and Birgitte Prytz Clausen's introductory texts. Afterwards the students work in groups and analyze individual speeches. This analysis is presented to class in short creative films.

Learning goals:
Rhetorical analysis of non-fiction.
Knowing the terms used in connection with rhetorical analysis
Being able to observe and identify the quality  and the function of these devices.
Being able to research the historical context as a background for the analysis.
Understanding how speeches have been/are used as an agent in times of change.
Being able to participate in group work preparing a presentation of a rhetorical analysis of a specific speech.
Being able to discuss if a speech can be perceived as an example of "A Brave Voice" or as "Words that Shaped the World"
Understanding the importance of rhetorical skills in a career trajectory

Material:
Read by everyone
Nanna Flindt Quist, On Purpose, Gyldendal 2011. Ch. 3 Rhetorical Analysis
Birgitte Prytz Clausen, Brave Voices, Columbus 2017, Non-fiction tools
Martin Luther King, I Have a Dream, Aug. 28, 1963
Alexandria Ocasio-Cortez: C40-speech, 11 Oct, 2019

Lady Gaga, Commencement speech

Speeches for group project:
Emma Gonzales, 2 speeches: 1) Speech immediately after Florida school shooting, 17 Feb 2018: https://edition.cnn.com/2018/02/17/us/florida-student-emma-gonzalez-speech/index.html 2) speech at march-for- our-lives-rally: https://www.bustle.com/p/transcript-of-emma-gonzalezs-march-for-our-lives-speech-will-absolutely-crush-you-8596656

Emma Watson: "He-for-she-speech - Gender Equality Is Your Issue Too", 20 Sep 2014, http://www.unwomen.org/en/news/stories/2014/9/emma-watson-gender-equality-is-your-issue-too

Oprah Winfrey: Metoo-speech, 7 Jan 2018, https://www.nytimes.com/2018/01/07/movies/oprah-winfrey-golden-globes-speech-transcript.html

Emmeline Pankhurst, Freedom or Death speech, Nov 13, 1913. (excerpts)

Matthew McConaughey: Speech at the White House - Uvalde Shooting, 7 June, 2022.

Harvey Milk: The Hope Speech on the occasion of Gay Freedom Day,  25 June 1978

Josh Cavallo: I'm a footballer and I'm gay, 27 Oct, 2021

Leonardo DiCaprio: Climate Speech at the UN, 23 Sep, 2014.

Boris Johnson: Address to the Ukrainian Parliament, May 2022.

Joe Biden: Remarks on the end of the war in Afghanistan, Aug 2021.

Omfang: ca 25 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 # 5-US-election - Abortion pushing votes

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 #6 Dystopia (værklæsning)

Fokus er på læse-/lytteoplevelse og diskussioner af værket samt på litterær analyse og forskellige læsninger af romanen (nykritisk, biografisk, historisk, ideologikritisk, psykoanalytisk og feministisk). Derudover læses andre dystopiske værker, og disse bliver holdt op mod hinanden, for at kunne se hvordan de lever op til genren. Ydermere sættes alle værker ind i deres historiske kontekst, for yderligere at kunne se deres relevans. alle tekster perspektiveres til elevernes egen hverdag

Øvrigt:
Litteraturens rolle
Karrierelæring (refleksioner om egne evner og interesser, muligheder og begrænsninger, om de kompetencer, værklæsning træner og om hvordan kompetencerne kan udnyttes fremadrettet (jvnf. FIPs definition af karrierelæring)


Materiale:
Golding, William Golding: Lord of the Flies, 1954
Vonnegut, Kurt: Harrison Bergeron, 1961
Bradbury, Ray: The Veldt, 1950
Collins, Suzanne: The Hunger Games, 2008
Wise, Jessica : “How Fiction Can Change Reality”, https://ed.ted.com/lessons/jessica-wise-how-fiction-can-change-reality
Østergaard, Trine: Critical approaches to literature, from "The English Handbook, Systime.
Hunger Games, the movie


Omfang: 300 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 #8 Multicultural Britain

Forløbet fokuserer på Storbritanniens udvikling fra imperium til multikulturelt samfund. Vi starter med en kort introduktion til fortiden som kolonial supermagt og belyser, hvordan denne fortid påvirker nutidens samfund. Teksterne behandler temaer som identitet og kultursammenstød i nutidens England. Derudover fokuseres der på udviklingen af det engelske sprog i Storbritannien og i de tidligere kolonier.

Læringsmål
Du skal

- have en grundlæggende viden om "the British Empire" og konsekvenserne af dette i forhold til det engelske samfund og det engelske sprog.

- kunne redegøre for, hvad der kendetegner et multikulturelt samfund og inddrage kernegloser som fx immigration, assimilation, integration, segregation, xenophobia, og post-colonial trauma

- have en grundlæggende viden om standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling og det engelske sprog som globalt kommunikationssprog (Lingua Franca). Det betyder fx at du skal kunne forklare, hvad der menes med begreber som "standard English", "global English", "Lingua Franca", "other Englishes", "dialect", "sociolect".

- kunne anvende denne grundlæggende viden i din analyse af forskellige tekster, der belyser England som et multikulturelt samfund.


Materiale:
"How Britain Has Been Shaped By Migration", i: S. Moslund: "Everyone Is Here", Systime.

R. Kipling: "The White Man's Burden", i: Finderup & Fog: "Worlds of English", Systime 2012.

Hanif Kureishi: "My Son the Fanatic" i: Grønvold mfl.: "Contexts", Gyldendal.

Ruperake Petaia: "Kidnapped"

Linton Kwesi Johnson: "Inglan is a Bitch"

John Agard: "Half-caste"


David Crystal: What Is a Global Language?" i: Leif Frederiksen: "English - Global Language - Global Anguish", Malling Beck 2007

David Crystal: Why English?" i: Leif Frederiksen: "English - Global Language - Global Anguish", Malling Beck 2007

David Crystal on Standard English - https://www.youtube.com/watch?v=hGg-2MQVReQ

David Crystal: "Crystal on New Englishes": https://worldsofenglish.systime.dk/?id=184#c1418

"English as Lingua Franca" fra "The English Handbook", Systime.
"Bend it like Beckham" af Gurinder Chadha, 2002


Yderligere materiale:
The History of the British Empire: https://www.youtube.com/watch?v=Qm9NlYfjqXw
http://www.bl.uk/learning/langlit/sounds/case-studies/minority-ethnic/

Omfang: 40 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
WA essay 16-03-2025
Final essay 29-04-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer