Holdet 2023 Ke/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Kemi B
Lærer(e) Stinne Kirketerp Nielsen
Hold 2023 Ke/y (1y Ke, 2y Ke, 2y Ke (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Emne 1 - Blandbarhed, kemiske stoffer og membraner
Titel 2 Emne 2 - Mængdeberegning, koncentration og analyse
Titel 3 Emne 3 - Syrer og baser
Titel 4 Emne 4 - Redoxreaktioner og energi
Titel 5 Emne 5 - Reaktionshastighed og enzymer
Titel 6 Emne 6 - Carbonforbindelser
Titel 7 Emne 7 - Isomeri og kulhydrater
Titel 8 SRO - Ølbrygning og flaskning
Titel 9 Emne 8 - Ligevægte
Titel 10 Emne 9 - Syre- og basereaktioner
Titel 11 Emne 10 - Medicinalkemi og ASA
Titel 12 Emne 11 - Proteiner og struktur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Emne 1 - Blandbarhed, kemiske stoffer og membraner

Læringsmål:
Beskrive et grundstofs elektronstruktur ud fra oplysningerne i DPS.
Forstå og forklare den overordnede opbygning af DPS med udgangspunkt i termerne perioder og (hoved)grupper.
Har set et reaktionsskema, og kender forskel på reaktanter og produkter.
Ud fra ædelgasreglen og elektronstruktur kunne forklare dannelse af ioner
Præsenteret for en ion eller simpel ionforbindelse skal eleverne kunne navngive denne
Tegne et simpelt iongitter og forklare ionbinding ud fra dette
Kan ud fra oplysninger om opløselighed vurdere om sammenblanding af to opløsninger af letopløselige ioner vil danne bundfald
Kan angive reaktionsskemaet for en simpel fældningsreaktion
Kan ud fra teorien om elektronskyer forklare forskellen mellem en elektronparbinding og en ionbinding
Kan ud fra DPS forudsige hvor mange bindinger et atom vil danne
Ud fra EN-værdier i DPS skal I kunne beregne polaritet i en binding.
Kan ud fra en molekylformel udpege enkelt-, dobbelt- og tripelbindinger
Kan tegne simple molekyler med bindinger eller elektronprikformler, evt. med hjælp fra molekylbyggesæt.
Kan navngive simple molekyler ud fra molekylformlerne og bogens regler om navngivning
Ud fra molekylbyggesæt eller strukturtegninger kan I forklare den rumlige opbygning af simple molekyler (lineære, tetraeder, vandmolekylet)

Metoder:
Vi har arbejdet med grundlæggende naturvidenskabelig metode, både praktisk i laboratoriet (observationer, diskussion, fejlkilder) og i undervisningen (logisk tænkning, hypoteser mv.)
Derudover har vi arbejdet med de kemiske metoder og principper; fældningsreaktion, titrering, blandbarhed, emulgering og polaritet.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Emne 2 - Mængdeberegning, koncentration og analyse

Læringsmål:
Eleverne kan benytte de centrale formler inden for mængdeberegninger til at bestemme stofmængde, volumen eller koncentration.
Eleverne kan forklare hvad 1 mol stof er, ved at benytte Avogadros tal som udgangspunkt. Ud fra et reaktionsskema kan eleverne regne ækvivalente stofmængder og konstatere simple underskuds/overskuds-situationer.
Eleverne kan benytte de centrale formler inden for mængdeberegninger til at bestemme stofmængde, volumen eller koncentration.
De kan skelne mellem forskellige blandingstyper.
Ud fra reaktionsskema kan eleverne udtale sig om aktuel og formel koncentration.

Metoder:
Vi har arbejdet med beregninger og håndtering af data, vejeanalyse, titrering og separation/destillation.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Blandbarhed og emulgatorer 08-01-2024
Kobbersulfat og vand 24-01-2024
Gæring og destillation 05-02-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Emne 3 - Syrer og baser

Læringsmål:
Eleverne kan give en kort definition på en syre og en base med udgangspunkt i hydronolyse. pH-skalaen kan bruges som udgangspunkt til at udpege sure/basiske opløsninger, samt den relative mængde af hydroner.
Eleverne kan gennemføre en simpel titrer-analyse og bestemme ækvivalenspunkt og koncentration for en syre/base.

Metoder: Vi har arbejdet med kolorimetrisk og potentiometrisk titrering, pH-bestemmelse (indikator, pH-meter) og deduktion ud fra forsøgsdata. Derudover indeholder emnet også mængde- og koncentrationsberegninger.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
C-vitamin 22-03-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Emne 4 - Redoxreaktioner og energi

Læringsmål:
Eleverne skal ud fra spændingsrækken kunne forudsige udfaldet af et simpelt redoxforsøg med metal/metalion (eller syre).
Eleverne kan afstemme simple redoxreaktioner ved brug af oxidationstal og kan ud fra OT bestemme oxidation og reduktion.
Eleverne kan forklare begrebet elektronoverførsel ved hjælp af halvcellereaktioner/OT.
Eleverne kan bruge metoden redoxtitrering til at bestemme stofmængde og masse af et stof.

Metoder:
Vi har i dette emne arbejdet med titrering, Daniell-elementer og teori om elektronoverførsel, samt kort om forbrænger og biologiske redixreaktioner.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering til virtuelt modul 13-03-2024
Frugtbatterier og spændingsrækken 19-04-2024
Jern i tabletter 01-05-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Emne 5 - Reaktionshastighed og enzymer

Læringsmål:
Efter forløbet skal eleverne kunne huske og kort forklare hvordan reaktionshastigheden påvirkes af de fire generelle faktorer.
Ud fra grafiske data har vi arbejdet med reaktionsordener (generelt) og har designet forsøg til at vise, hvordan man påvirker reaktionshastigheden.

Metoder:
Vi har arbejdet med matematisk afbildning, observationer og variabelkontrol, samt eleverne har selvstændigt designet forsøg med fokus på naturvidenskabelig metode.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Brusetabletter 21-05-2024
Skriftlig træning 1 05-09-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Emne 6 - Carbonforbindelser

Organisk kemi
Gennem viden om intermolekylære bindinger og funktionelle/karakteristiske grupper arbejder vi med de organiske stoffers egenskaber og reaktioner.
Vi tester opløselighed og oxidation af organiske stoffer og arbejder med chokolade og andre blandinger, der indeholder CHO-forbindelser.
Vi arbejder med kemiske repræsentationer ved hjælp af tegneprogrammet Marvinsketch.
Gennem arbejde med spektroskopi udvikles kendskabet til farvede organiske forbindelser og konjugerede systemer.

Faglige mål
Eleverne kender de karakteristiske/funktionelle grupper: Alkan, alken, hydroxygruppe, oxogruppe, carboxylsyre, ester og amin.
Eleverne kan udpege de funktionelle grupper i en struktur eller tegne dem ud fra et systematisk navn.
Ud fra teori om intermolekylære bindinger kan elevene udtale sig om opløselighed.
Typiske reaktioner for de forskellige stofgrupper er kendt og kan ud fra reaktionsskemaer eller beskrivelser af reaktionen identificeres (substitution/addition/oxidation/forbrænding/kondensation/hydrolyse)
Ud fra teori om farvede forbindelser kan eleverne udpege grupper i molekyler, der bidrager til farve, samt vurdere om en struktur forventes at være farvet.
Med udgangspunkt i Lambert-Beers lov kan eleverne forklare om, og lave forsøg med, standardkurver og bestemmelse af koncentration af farvestoffer.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Emne 7 - Isomeri og kulhydrater

Forløb i forbindelse med SRO

Fokus på de forskellige isomerityper og deres indflydelse på kulhydraters opbygning og funktion i forhold til gæring.

Forsøg med polarimetri, addition og omlejring af dobbeltbindinger.

Mere information kommer senere
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Modul 21 07-10-2024
Malein og fumarsyre 22-11-2024
Sukkerindhold 06-12-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 SRO - Ølbrygning og flaskning

I denne periode skal vi arbejde med ølbrygning i forbindelse med SRO - der går et ukendt antal moduler i perioden til at flaske øl, arbejde med målinger, analyser og teori.

Ølbrygningsdag: En hel dag med ølbrygningens mæsknings og urtkogningsprocesser.

Flaskning: Fokus på pH-måling, densitet og gæringsteori

Analyser i øl: Fokus på forskellige analysemetoder til at beskrive det endelige produkt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Emne 8 - Ligevægte

Ud fra generel teori om reaktionshastighed skal eleverne kunne udtale sig om ligevægte, både ud fra Le Chateliers princip og ud fra matematiske betragtninger i ligevægtsloven.
Vi arbejder med både generelle indgreb i ligevægte og kvantitative beregninger omkring ligevægtskonstanter og deres ændringer ved indgreb.
Herunder bruger vi titrering og mængdeberegninger til at understøtte teorien.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SRO arbejde 01-01-2025
Problemstilling - problemformulering 08-01-2025
Indgreb i ligevægt 13-01-2025
Ammoniaks ligevægt 05-02-2025
Skriftlig træning 3 06-02-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Emne 9 - Syre- og basereaktioner

Ud fra ligevægtsteori arbejder vi med beregning af pH i både simple opløsninger med syrer og baser, men også blandinger. Ud fra pufferligningen arbejder vi med pH styring, bjerrumdiagrammer og kort om enzymers pH afhængighed.
For at understøtte teorien laves der forsøg med bestemmelse af pKs, bjerrrumdiagram og både pH-metre og spektrofotometer.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Syrestyrke og opløselighed 25-02-2025
Puffere 18-03-2025
Bjerrumdiagram for BTB 25-03-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Emne 10 - Medicinalkemi og ASA

Repetition om organiske funktionelle grupper, opløselighed og polaritet.
Syntesekemi med laboratoriearbejde i fokus
Analysemetoderne TLC, IR gennemgåes og der arbejdes med Lipinskis regler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Emne 11 - Proteiner og struktur

Med udgangspunkt i elevernes viden fra biologifaget arbejder vi med stofgruppen proteiner, hvor der er fokus på opbygning og egenskaber, herunder især intermolekylære bindinger, kompleksbinding og sidekædernes egenskaber ift. smelte/kogepunkt og pH følsomhed.
Der benyttes flere forskellige metoder, som eleverne allerede er bekendte med, f.eks. spektrofotometri..
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fejl 11-04-2025
Protein i mælk 22-05-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer