Holdet 2023 Ty/sr2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Steen Friis Jensen
Hold 2023 Ty/sr2 (1cs Tyf, 1cs Tyf (puljetid), 2cs Tyf, 2cs Tyf (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reise (Examen)
Titel 2 Sport
Titel 3 Wer ist ein wahrer Held?
Titel 4 Die deutsche Teilung (Examen)
Titel 5 Migration (Examen)
Titel 6 Faschismus - Faszination und Verbrechen (Examen)
Titel 7 Körperkult (Examen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reise (Examen)

I forløbet har vi arbejdet med sange og set videoer. Vi har bl.a. sammenlignet teksterne Dalai Lama og Der Erlkönig. Vi har arbejdet med personkarakteristikker og handlingsreferater.
Holdet har i grupper har holdt foredrag om udvalgte billeder fra filmen ”Im Juli” og foredraget „Eine Virtuelle Reise in einer deutschen Großstadt”
Til indlæring af grammatik har vi bl.a. benyttet ”Fass die Grammatik an”(bog og spil), MinLæring” tavleøvelser, quiz og byt og ”quizlet”
Tekster:
U-Bahn, Oliver Koletzski, Auf und, Gyldendal: side 66
Dalai Lama", Rammstein, Bis ans Ende der Welt, Tyskforlaget: side 7-8
Der Erlkönig, Johann Wolgang Goethe, https://www.tyskforlaget.dk/bisansende/bisansendeeinfuehrungerlkoenig.html: side 10-11
Das Eisenbahngleichnis, Erik Kästner. I : Auf uns: side 21
Der Wahsinnstyp oder: während sie schläft, Katja Reider , I: Auf uns.: side 13-14
Im Juli, Tyskforlaget: side 14-18, 30-34,
Potsdamer StraBe, Anja Tuckermann, Berlin von Wort zu Ort: side 2-3

Læringsmål:
Kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
Kunne genfortælle handlingen i teksterne og sætte denne i relation til de øvrige tekster.
Kunne karakterisere hovedpersonerne i fortællingerne og kunne forklare, hvorledes rejsen ændrer deres liv
Kunne anvende og bøje hjælpeverber og svage verber

Film:
Im Juli
Oliver koletzki feat axel bosse – ubahn -  https://www.youtube.com/watch?v=9-P056QvNc8
Rammstein Dalai Lama official music-  https://www.youtube.com/watch?v=xv2_voL4-sc
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sport

Vi arbejder med sportens rolle som samlingspunkt og skaber af identitet. Hvilket sammenhold og hvilken rivalitet giver sport? Der arbejdes med sange og dertilhørende musikvideoer. Vi sammenligner to sange om Bayen München (Verdens bedste fodboldhold) Eleverne arbejder med fodboldens betydning for Tysklands selvfølelse og stolthed i forbindelse med WM i 1954 og 2006. I arbejdet med filmen ”Das Wunder von Bern” arbejder vi med personkarakteristik og analyserer sportens betydning for Tyskland som land men også for forholdet mellem Mathias og sin far.
Vi arbejder med ordforråd/Grundwortschatz og bøjning af stærke verber.
Til indlæring af grammatik har vi bl.a. benyttet ”Fass die Grammatik an” (bog og spil), MinLæring” tavleøvelser, quiz og byt og ”quizlet”
Elevforedrag: Große Sport-Persönlichkeiten im deutschsprachigen Raum
Læringsmål:
Kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
Kunne genfortælle handlingen i teksterne og sætte denne i relation til de øvrige tekster.
Kunne karakterisere hovedpersonerne i fortællingerne og kunne forklare, hvorledes sport har indflydelse på deres liv
Kunne bøje stærke verber
Tekster:
Die Fantastischen vier „Zusammen“, https://www.google.com/search?q=die+fantastischen+vier+zusammen+text+lyrics&rlz=1C1GCEA_enDK1011DK1011&oq=die+fantastischen+vier+zusammen+text+lyrics&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIHCAEQIRigATIHCAIQIRigAdIBCjE2OTA2ajBqMTWoAgiwAgE&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Tage wie diese, Die Toten Hosen, Volltreffer, Tyskforlaget2022, 26-30
Bayern, Die toten Hosen, https://genius.com/Die-toten-hosen-bayern-lyrics
Stern des Südens, https://www.stern-des-suedens-online.de/Songtex
Kann der Fußball ein Land verändern?, Brennpunkt Deutsch 2/2010: side 25
Das Wunder von Bern, Tyskforlaget, 2004: side 6-8, 18-23, 78-80, 116-118
Film:
Die Fantastischen Vier - Zusammen feat. Clueso (Offizielles Musikvideo) - https://www.youtube.com/watch?v=H-
RrCQQAdK4
Die Toten Hosen // „Tage wie diese" [Offizielles Musikvideo]-  https://www.youtube.com/watch?v=j09hpp3AxIE
https://www.youtube.com/watch?v=6LHGY33cFiE
Stern Des Südens | Futbol Is Epic! -  https://www.youtube.com/watch?v=WmDIElZzMtE
1954: Das Wunder von Bern -  https://www.youtube.com/watch?v=pB9t9DQyEZo
2006: Die "Weltmeister der Herzen" -  https://www.youtube.com/watch?v=D9YbhTeEKi8
Was macht dir Spaß? - https://learngerman.dw.com/en/aunt-yara/l-37630630/e-37630705
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Wer ist ein wahrer Held?

Med udgangspunkt kapitlet ”Helden und Vorbilder” i ”Ein neuer Anfang” arbejder vi med heltebegrebet.
Hvilke egenskaber har en helt og hvad skal der til for at blive et forbillede?
Vi arbejder med berømte mennesker fra det tysktalende område.
Elevforedrag: Berühmte Leute aus den deutschsprachigen Ländern
Læringsmål:
Kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
Kunne genfortælle handlingen i teksterne og sætte denne i relation til de øvrige tekster.
Kunne karakterisere hovedpersonerne i fortællingerne og kunne forklare, hvorledes de er helte eller ej.
Kunne anvende det personlige stedord
Tekster:
Blümchentapete und Rauhfasersex, Jakob Hein, 2010, Ein neuer Anfang, Lindhardt og Ringhof, 2013
Film:
Sophie Scholl de sidste dage, Marc Rothemund, 2005, 116 min

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Die deutsche Teilung (Examen)

Forløbet begynder med en gennemgang af Tysklands historie gennem arbejdet med teksten, ” Einigkeit und Recht und Freiheit - oder: Kleiner Ossi, was nun?” Målet er at kunne sætte Tysklands deling i et historisk perspektiv.
Med udgangspunkt i filmen og bogen ”Das Leben der Anderen” diskuterer vi Stasis metoder og disses konsekvenser for ofrene. Gennem stasiofficer Wieslers oplevelse af kommunistpartiets magtarrogance får vi et indblik i, hvorledes det kyniske DDR-system intimiderede landets egne borgere.
Teksten ” Eppelmann in Stasi-Händen“ tydeliggør at Stasis ikke bare på film men i den virkelige verden benyttede meget hårde metoder overfor borgere, som befandt sig i opposition til styret.
Teksten ”Das Lied der Partei benyttes som udgangspunkt for en diskussion af SED selvopfattelse og til en kritisk analyse af tingenes egentlige tilstand i DDR.
Endeligt ser vi i teksten ” Ines - Sportlerin der DDR” på DDR-statens kyniske behandling af elitesportsfolk.

.
Du skal
kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
kunne sætte Tysklands deling og genforening i en historisk sammenhæng.
Kunne forklare, hvilke følger Tysklands deling og genforening havde for borgerne
Kunne gøre rede for Stasis funktion og arbejdsmetoder
Kunne gøre rede for begreberne: Rede- und Reisefreiheit, Überwachung

Tekster:
• Einigkeit und Recht und Freiheit - oder: Kleiner Ossi, was nun?, Neue Zeiten - Neue Töne, Munksgaard, 1998: side 9-11
• Das Leben der Anderen,  Tyskforlaget, 2007, s.6-11, 61-65. 126-132
• Das Ministerium für Staatssicherheit(Die Stasi), Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal, 1999,: side 28-30
• Frank, Flix, ,I: Auf uns, Gyldendal, 2016: side 291-293
• Das Lied der Partei, Louis Fürnberg, I: Es war einmal ein Land, Tyskforlaget 2015: side 13-14
• Eppelmann in Stasi-Händen, Es war einmal ein land, Tyskforlaget, 2015: side 80
• Ines - Sportlerin der DDR, Ines Greipel, Schreibfreude, Tyskforlaget, 2023: side 46-48
Film:
• Fakten: Was Ost und West noch trennt | DW Deutsch, https://www.youtube.com/watch?v=iGEj2QpAi64
• Das Leben der Anderen, 2006
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Migration (Examen)

Forløbet starter med en diskussion af, hvad kultur egentlig er.
Efter at have gennemgået noget baggrundsinformation om indvandringen arbejder vi med filmen ”Almanya- Willkommen in Deutschland”, som på en humoristisk måde skildrer en tyrkisk families udfordring med at integrere sig i Tyskland.
Med udgangspunkt i teksten. ” Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, arbejder vi med gloser med relevans for emnet migration. Teksten giver en mulighed for at se konsekvenserne af kulturmødet for en 17-årig tyrkisk tysker.
I Yasa” arbejder vi med kultursammenstødet mellem en tysk og en tyrkisk familie, som udvikler sig til en voldsom kamp.
Vi arbejder med den mere optimistiske ” Mir ist heut so türkisch zumute, hvor Iris formår ubesværet at navigere mellem to kulturer og tage det bedste fra dem begge.
I forbindelse med arbejdet med filmen og teksten ”Der Schwarzfahrer” arbejder vi med billedanalyse.

Læringsmål:
kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet. (Kultur, Migration, Integration, Einwanderer, Heimat, Gastarbeiter, Identitätskrise, Rassismus, Erziehung, bikulturell)
Kunne forklare årsagerne til, at mange migrerer til Tyskland
Kunne forklare, hvorledes mødet med den tyske kultur påvirker personerne i teksterne.


Tekster:
Schwarzfahrer, Tekst, https://gerlic.pl/wp-content/uploads/2013/05/schwarzfahrer.pdf¨
Almanya- Willkommen in Deutschland,  https://www.goethe.de/resources/files/pdf52/Almanya_Teaching_Resources.pdf: side 3-4
Es wird immer etwas Fremdes bleiben, Sezer, Erdal Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget: side 16-18
Yasa, Hanna Lehnert, 1987. I: Tyskbogen. Grundbog til niveau B og A, Systime: side 17-21
Mir ist heut so türkisch zumute, Iris Alanyali. I: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget: side 26-28

Film:
Schwarzfahrer, film, https://www.youtube.com/watch?v=90MC1btDyxs
Almanya – Velkommen til Tyskland, Film, (Tyskland, 2011)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Faschismus - Faszination und Verbrechen (Examen)

Gennem filmen ”Napola” får vi kendskab til og viden om aspekter af livet i Det tredje Rige (1933-45). Belysning af spørgsmålet: hvordan og hvorfor kunne Hitler fascinere generationen af unge tyskere. Vi analyserer nazisternes idealer om skoleopdragelse og   skolens rolle i bestræbelserne på at skabe det nazistiske menneske.
Vi har arbejdet med nazisternes brug af propaganda i film. Med udgangspunkt i dokumentarfilmen ”Jøden og arieren” samt den nazistiske propagandafilm ”Den evige jøde” har vi analyseret, hvorledes nazisterne benyttede film til at propagandere for antisemitisme.
Vi har set på, hvorledes nazisternes propaganda var opbygget generelt og har læst teksten ”Der Giftpilz”, som er en autentisk tekst fra en nazistisk skolebog.  I forlængelse af arbejdet med teksten, har eleverne analyseret jødekarikaturer fra børnebøger.
For at få en forståelse for udviklingen af antisemitismen samt af dennes betydning for jødernes dagligdag har vi arbejdet med en tidstavle, der kronologisk gennemgår indførelsen af de forskellige love og forordninger, der satte rammerne for jødernes betingelser i det nazistiske samfund.
.

Napola, s.6-11, 14-18, 56-58, 74-76, 95-98
Der Giftpilz, Oprindelse ukendt, Niederschläge; s. 24-28
Zeittafel, I; Niederschläge, Hans Günther Buch, 1999, Modtryk; s.111-115
Adolf Hitler, Über Jugenderziehung, Deutscheder, L&R Uddannelse, s.137
Baldur von Schirach. Der Mann, der Hitlers Jugend führte, Martina Reinhard. S.138
Unsre Fahne flattert uns voran, Baldur von Schirach, L&R Uddannelse, s.139

Film:
Jøden og arieren, 1997, Morten Brask og Siri Aronsen. 44 min, DK/Dokumentarfilm
Napola, Tyskforlaget
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Körperkult (Examen)

I dette tema arbejder vi med kropskultur i nutidens Tyskland. Fokus er på kropskulturen i det senmoderne samfund. I teksterne fortæller forskellige unge om deres erfaringer med at optimere deres krop, hvad enten det er gennem træning, faste eller skønhedsoperationer.
Vi arbejder med forskellige personers hårde arbejde for at leve op til samfundets og egne forventninger om at skulle leve op til et perfekthedsideal.
I Teksten ”Kampf ums Körperbild” analyserer vi også de sociale mediers betydning for menneskets identitet og selvopfattelse.
.
Kernestof (fra læreplanen):
- aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
Tekster:
Was ist Körperkultur?, Kirsten Krehan. I Wer bin ich?, Gyldendal, 2020: side 6-7
Ziehes soziologische Theorie, Kirsten Krehan. I: Wer bin ich?, Gyldendal, 2020: side 10-11
Mach dich breit, Jan Stremmel. I: Wer bin ich?, Gyldendal: side 14-18
Kampf ums Körperbild, Andrea Petkovich. I:Wer bin ich?, Gyldendal: side 40-42
Spieglein, Spieglein an der Wand, Anna Ruppert. I: Wer bin ich?, Gyldendal: side 28-31

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer