Holdet 2023 Ty/sr4 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Christoph Bøgevig-Ruffing
Hold 2023 Ty/sr4 (1ix Tyf, 1ix Tyf (puljetid), 2ix Tyf, 2ix Tyf (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 EXAMEN: Die liebe Familie
Titel 2 EXAMEN: Wahre Helden
Titel 3 EXAMEN: Fussball und Gesellschaft
Titel 4 Fussball und Gesellschaft II - EM
Titel 5 EXAMEN: Der Osten - damals
Titel 6 EXDeutschlands Herausforderungen (Der Osten heute)
Titel 7 EXAMEN: Jugend und Nationalismus
Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 EXAMEN: Die liebe Familie

Hvordan defineres  ”familie”, hvilke facetter har den og hvordan kommer den til udtryk i tysk kultur (og fiktion)? Dette er forløbets overordnede spørgsmål, og det undersøges vha. forskellige forskelligartede kortere tekster og andre materialer, der omhandler temaet.

Som overordnet formål har introforløbet at:

- Træning af det tematiske ordforråd.
-Have fokus på elevernes mundtlige arbejde med fokus på små kortere mundtlige øvelser
- Gøre eleverne i stand til at kunne gengive en tekst på tysk igennem stilladseret ordforrådsarbejde.
- Træne eleverne i  udvalgte grammatiske emner igennem funktionel grammatik (med hovedvægt på svage verbers bøjning i præsens, præteritum og perfektum samt fortsat arbejde med den syntaktiske analyse)
- Træne udtale og de særlige tyske lyde.

Materiale:

Kernestof:
Julia Franck:” Streuselschnecke” (2000) (novelle). Fra: Mette Hermann. „Los geht’s” , Gyldendal 2018

Maggie Peren: "Meine Eltern" (2003) (manuskript) Fra: Tilling mfl. "Greif Zu!" fra Gyldendal 2014
Samt kortfilmen af samme navn fra Goethe Instituttet. Kurz und gut macht Schule.

Mark Monheim: "About a Girl" (2014) (film - CFU)

Supplerende materiale:
Thomas Plassmann: Tschulligung (Cartoon)


Omfang ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 EXAMEN: Wahre Helden

Formål:

Overordnet:
-At kunne definere hvad en helt er, at kunne beskrive (og begrunde) dennes færdigheder og pligter.  At udvikle en forståelse for/at ændre sin forståelse af hvad en helt egentlig er gennem et møde med forskellige reale og fiktive heltefigurer gennem Tysklands nyere og ældre historie, og i den sammenhæng udvikle ens kommunikative kompetencer både mht. den receptive og den produktive dimension

Følgende faglige mål realiseres i forløbet:
-forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
-redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
-analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
-anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
-på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive


Følgende kernestof bliver dækket:
-udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold.
-aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
-et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, herunder tysksprogede tekster fra de sidste 10 år

Indhold:
- At arbejde med fiktive og ikke fiktive fortællinger om helte med særligt fokus på forskellige heltetyper: i hverdagen, i historien, i sporten/samfundet
- At arbejde med det udvidede tekstbegreb
- At arbejde med grammatik i kontekst med særlig fokus på modalverber, ordstilling i ledsætninger og ubøjede adjektiver
- At arbejde med et ordforråd der støtter beskrivelsen af heltegerninger/ordforrådstilegnelse
- Lytteforståelse
- Tekstforståelse
- Læsning i grupper
- Træning af mundtlig og skriftlig sprogfærdighed
- Filmanalyse

Metoder:
- at transformere, kategorisere, færdiggøre
- progression mht. tekstlængde, sværhedsgrad og medieform.
- At variere medieformerne

Materiale:

Kernestof:

- Jakob Hein: Blümchentapete und Rauhfasersex, 2010
Fra: Mathilde Nygaard Beck og Christina Hove: Ein neuer Anfang, L&R Uddannelse 2013
- Angela Merkel: Rede zur Verleihung der goldenen Victoria für Integration an Miroslav Klose, 2014
Fra: Kirsten Blume og Mette Hermann: Angekommen, Gyldendal 2017.
- Marc Rothemund: Sophie Scholl – Die letzten Tage, 2005 (Spielfilm)
- Eugen Merher: Schwarm, 2017 (Kurzfilm)
- Annik Rubens: Slow German Podcast: #84 Sophie Scholl und „Die weiße Rose“ – Podcast & Transkript, 2014
Fra: https://slowgerman.com/2014/07/17/slow-german-085-sophie-scholl-und-die-weisse-rose/

Supplerende Stof:

- Kampagnenvideo der Bundesregierung #besonderehelden
Fra: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/besonderehelden-1-1811518
- ZDF Logo: Der Sophie Scholl Skandal
Fra: https://www.zdf.de/kinder/logo/erklaerstueck-falsche-vergleiche-querdenken-100.html

Evaluering:
- Løbende, formative, mundtlige evaluering i små grupper eller par mht. den sproglige dimension


Omfang: 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 EXAMEN: Fussball und Gesellschaft

*forløbet fortsættes efter EM 2024/i 2.g*

I vores 3. forløb arbejder vi med ikke fiktive fortællinger om fodbolden og dens samfundsfaglige/politiske dimension,  også i forbindelse med EM 2024.

Kernestof:

Kernestof:
• Kirsten Krehan & Kirsten Stammerjohann: Was ist Integration?, 2020
Fra: Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohann: Wer bin ich, Gyldendal 2020.


Supplerende materiale:
• Bock, Andreas: Scoring Girls. 11 Freunde –  Ausgabe April 2023

Læringsmål og fokuspunkter:
At fokusere på arbejde med sagprosa og i den forbindelse mundtlighed (som eksamensforberedelse) – i den forbindelse: arbejde med multimodalitet (podcasts, storyboards)
At kunne tale om og vurdere sammenhængen mellem sport og politik
Læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
Redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet man benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
Analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
Anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
På tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster (ikke-fiktive)
Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
At arbejde med et ordforråd der støtter muligheden for at vurdere fodboldens politiske dimensioner i forhold til integration og køn
Tekstforståelse
Sagprosaanalyse

Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Lærerstyret undervisning

Grammatik:
grammatik i kontekst med særlig fokus på præpositioner

Omfang:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fussball und Gesellschaft II - EM

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 EXAMEN: Der Osten - damals

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EXDeutschlands Herausforderungen (Der Osten heute)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 EXAMEN: Jugend und Nationalismus

Forløbet italesætter den tyske ungdoms forhold til nationalisme primært i den første del af det 20. århundrede. Der er tale om en kronologisk gennemgang med fokus på milepæle i den nyere tyske historie og deres konsekvenser for de unge. Der kommes ind på tyske gymnasielevernes deltagelse i den Første Verdenskrig, Anden Verdenskrig og Hitlerjugend/Napola-skoler og efterkrigstiden. I dette forløb arbejder vi  primært med forskellige fiktive genrer. Hvert underemne dækker en meget kort introduktion til perioden.

Kernestof:

• Ina Seidl - Deutsche Jugend 1914, 1914 (digt)
• Erich Kästner- Primaner in Uniform, 1930 (digt)
• Dennis Gansel: Napola, 2004 (film)
• Glückskind



Supplerende materiale:


• Hans Baumann: Es zittern die morschen Knochen, 1933 (sang)
Fra: Heino Aggedam og Jens Peter Jensen: So war’s, Tyskforlaget 2019.
• Homepage: zeitklicks.de
• Einführung zum Nationalsozialismus:
Fra: https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/hamburg_journal/Hamburg-damals-Machtuebernahme-,hamj24755.html
• Erklärvideos zum Ersten Weltkrieg von ZDF- LOGO: Fra: https://www.zdf.de/kinder/logo/der-erste-weltkrieg-124.html   
https://www.zdf.de/kinder/logo/gruende-erster-weltkrieg-100.html

Læringsmål og fokuspunkter:

At kunne tale om, beskrive og kommentere på Tysklands ungdoms udfordringer i det 20. århundrede ifm. nationalisme
Læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og ældre tysksprogede tekster (Både fiktive og ikke-fiktive) samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år, såvel som tekster fra før 1945.  
Redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet man benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
Analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
Anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
Tekstforståelse
Lytteforståelse og Dictogloss
Arbejde med udtale og intonation
Digtanalyse
Arbejde med personkarakteristik
Kulturforståelse og Landeskunde
Podcast-produktion

Arbejdsformer:

Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde


Grammatik:
grammatik i kontekst med særlig fokus på genitiv, futurum og possesive pronominer

Omfang: ca.  30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Klassen må bruge følgende ordbøger:

Ordbogen.com

Gyldendals ordbøger:
https://ordbog.gyldendal.dk
__________________________________________________________
Klassen må bruge følgende (online) grammatik:

Tyskgram
på:
MinLæring:
https://minlæring.dk
_________________________________________________________

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet. Eleverne må bruge egne noter hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som fx. Google Drev.
Med andre ord skal eleverne have hentet deres noter ned og have dem som pdf eller lignende.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer