Holdet 2023 Ty/sr8 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) David J. Grünhagen, Lise Sievert Asmussen
Hold 2023 Ty/sr8 (1qz Tyf, 1qz Tyf (puljetid), 2qz Tyf, 2qz Tyf (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Thema 1: Die moderne Familie
Titel 2 Thema 2: Jung sein
Titel 3 Thema 3: Urbanes Leben
Titel 4 Thema 4: Der Krimi (Eksamen)
Titel 5 T5: Die DDR und die deutsche Geschichte (Eksamen)
Titel 6 Thema 6: Sport und Identität (Eksamen)
Titel 7 Der Mensch und die Natur (Eksamen)
Titel 8 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Thema 1: Die moderne Familie

I dette forløb lærer eleverne på holde hinanden at kende og kommer i gang med tysk B efter grundforløbet.
Der arbejdes med familiebegrebet i bredeste forstand. Der er fokus på de basale sprogfærdigheder skriftligt og mundtligt.
"Familie" kan se ud på mange måder i det moderne samfund, og der findes mange forskellige slags familier: Kernfamilie, Patchworkfamilie, Regenbogenfamilie usw.

Læringsmål:
- Du kan tale om forskellige familieformer med brug af relevant ordforråd.
- Du kender til forskellige familieformer og kan identificere dem i en tekst.
- Du har arbejdet med tekstforståelse.
- Du kan fortælle om din egen familie.

Kernestof:
- Cartoon: Lebensformen im Wandel
- Film: Die Reise mit Vater
- Song: Lieblingsmensch - Namika
- Streuselschnecke - Julia Franck (2000)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Thema 2: Jung sein

I dette forløb arbejdes der gennem forskellige tekster med, hvad det vil sige at være ung i Tyskland og Schweiz med perspektivering til egne erfaringer med ungdom i Danmark. Eleverne foretager deres egen undersøgelse af, hvad de finder vigtigt i deres tilværelse og sammenligner med en tysk statistik, der har undersøgt, hvad tyskerne finder særligt vigtigt (f.eks. familie, venner, succes på jobbet osv.). Der arbejdes med, hvordan forventningspres (Leistungsdruck) og stress spiller en rolle for schweiziske unge.
Læringsmål:
- Du kender til særtræk ved det tyske skolesystem og har et billede af, hvordan hverdagen ser ud i en tysk skole.
- Du har grundlæggende ordforråd inden for temaet.
- Du kan tale om, hvordan det er at være ung i Tyskland og Schweiz og kan sammeligne overordnet med dit eget liv.

Kernestof:
- „Das deutsche und dänische Schulsystem“ i „Auf uns“ af Kate Fuchs og Mathilde Sinding s. 131-132
- „Das Deutschlandlabor: Schule“ (https://www.youtube.com/watch?v=jgdPdeQZ3T8&t=284s) (video)
- „Das gute Leben – eine Statistik“
- „Jugendliche in der Schweiz leiden unter Leistungsdruck und Stress“ (http://www.szh.ch/bausteine.net/f/50990/Guentzer_170238.pdf)
- "Das Jugendalter als wichtige Phase in der Identitätsentwicklung" i "Junge Stimmen aus Deutschland" af Dan Albertsen, Martin Groh, Anette Hansen og Anne-Marie Mehl Knudsen (L&R 2016)
- Tim Bendzko: "Nur noch kurz die Welt retten" (sang+musikvideo)
- "Mathias aus Marburg" i "Junge Stimmen aus Deutschland" (L&R 2016) af Dan Albertsen, Martin Groh, Anette Hansen og Anne-Marie Mehl Knudsen
- "Dazugehören"

Supplerende materiale:
- Arbejdsark til teksterne, grammatikopgaver
- ”Fass die Grammatik an”, relevante sider
- ”Kurz gesagt”, relevante sider

Grammatisk/sprogligt fokus
- Personlige og possessive pronominer
- Ordstilling
- Perfektum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Thema 3: Urbanes Leben

Livet i storbyen er bl.a. kendetegnet ved mange mennesker, fart, foranderlighed, sociale udfordringer og muligheder. I dette forløb arbejdes der med det urbane liv. Undervejs perspektiveres der til kontrasten: Livet på landet.
Som grundlag for forløbet læses teksten "Stadt, Land, Flucht" om flytningen fra land til by samt udviklingen af "mega Cities". Det diskuteres, hvilke fordele og ulemper der er ved hhv. livet på landet og i byen.
Storbyen er også et sted, hvor mange kommer til for at få en ny chance, som "Frei" handler om.
Undervejs i forløbet arbejdes der med kendskab til tyske storbyer/Landeskunde.

Læringsmål:
- Du kender til de største tyske storbyer.
- Du kan fortælle på tysk om fordele og ulemper ved livet i hhv. storbyen og på landet.
- Du kan bruge relevant ordforråd, når du taler om temaet.
- Du kan sammenfatte/genfortælle handlingen i en tysk tekst skriftligt såvel som mundtligt.

Grammatisk fokus:
- Perfektum/førnutid
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Thema 4: Der Krimi (Eksamen)

I forløbet arbejder vi med krimien som litterær genre. Hvad kendetegner en krimi? Hvilke forskellige krimiformer findes der, og hvordan er de forskellige fra hinanden?
Vi læser et udvalg af forskellige krimiformer og har fokus på deres individuelle kendetegn/genretræk.
Derudover læser vi OM krimigenren i to forskellige tekster.
Der arbejdes i klassearbejde, individuelt og i grupper.
Desuden trænes den mundtlige prøveform vha. klassediskussioner i mindre grupper.

LÆRINGSMÅL
Du kan…
- sammenfatte handlingen i en tysksproget tekst
- analysere krimier (herunder film) med brug af faglige begreber skriftligt såvel som mundtligt
- anvende relevant ordforråd til temaet
- afgrænse krimigenren og identificere forskellige krimitræk (Merkmale) og krimi-undergenrer
- sammenligne relevante tekster om emnet med hinanden
- identificere motiver til kriminelle handlinger
- have indblik i, hvilken rolle krimilitteraturen spiller i Tyskland, og hvorfor krimier er så populære i bøger såvel som på film

KERNESTOF
- "Gattungen": Begriffskarte og Lexikon: Der Krimi
- Jan Flieger: "Liebfrauenmorgen"
- Erik Christoffersen: „Der Krimi – Einige Informationen“ i Dein Deutschland (Systime)
- Andrea Maria Schenkel: "Finsterau"
- "Einsam" af Ferdinand von Schirach
- Film: "Einsam" (filmatisering af kriminovellen)

SUPPLERENDE MATERIALE
- Lærermateriale (øvelser med fokus på sprog og grammatik, læsespørgsmål, opgaver til tekstarbejde)
- Minlæring, relevante øvelser

GRAMMATISK FOKUS
- Genitiv
- Modalverber
- "es gibt..."
- Løbende arbejde m. ordstilling, verbets tid og kongruens
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 T5: Die DDR und die deutsche Geschichte (Eksamen)

I dette forløb arbejder vi med DDR og BRD. Fokus er på DDR og især de levevilkår, som gjorde sig gældende.
Vi sætter os ind i centrale begreber i forbindelse med delingen af Tyskland og læser tekster, som på forskellig vis skildrer almindelige menneskers liv i DDR med særligt fokus på dem, der ønskede at forlade DDR.
Vi har desuden trænet den mundtlige prøveform med teksten "Begegnung mit der Vergangenheit".

LÆRINGSMÅL
Du skal…
- Have indblik i forholdene omkring Tysklands deling i BRD og DDR samt genforening (Wiedervereinigung) i korte træk.
- Have indblik i levevilkårene for østtyskerne i DDR.
- Have kendskab til begreber som BRD, DDR, die SED, die Stasi, meningsfrihed (Meinungsfreiheit).
- Kunne analysere og præsenterer tekster med fokus på, hvad teksten siger om levevilkårene i DDR.
- Gøre brug af relevant ordforråd til temaet.

KERNESTOF
- Video: "Eingemauert! Die innerdeutsche Grenze" (https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k)
- Video auf Studyflix: "DDR und BRD" (https://studyflix.de/geschichte/ddr-und-brd-4768?topic_id=595)
- „Mach die Augen zu und spring!“ af Klaus Kordon (1985)
- „Einigkeit und Recht und Freiheit“ af Gerhard Friedrich Schmied
- Mario Röllig: "Begegnung mit der Vergangenheit"
- Film: "Ballon" (da. Flugten fra Østtyskland) (2018)

SUPPLERENDE MATERIALE
- "Indledning til DDR" i "Niemals vergessen" (2016)
- Forskellige billeder af Berlinmuren og grænseområder til billedbeskrivelse
- Diverse lærermateriale (arbejdsspørgsmål, sproglige opgaver)
- "Ines Geipel - Sportlerin der DDR"

GRAMMATISK FOKUS
- Relativpronominer
- Præpositioner
- Opsamlende sproglige opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Thema 6: Sport und Identität (Eksamen)

I forløbet arbejder vi med forholdet til krop, sport og identitet. Som centrale begreber i forløbet står Ziehes sociologiske teori om subjektivering, ontologisering og potensering, som vi arbejder med dels ved at læse "Ziehes soxiologische Theorie", dels ved at overføre disse tre begreber på de øvrige tekster, vi læser.
Kropsidealet har ændret sig for både kvinder og mænd gennem tiden, og i samfundet i dag ses det, at unges forhold til egen krop har stor betydning for deres identitet. Det kommer blandt andet til udtryk i ønsket om at træne kroppen - for nogle ønsket om at være dén mest muskuløse i vennegruppen. Ønsket om at ændre på sit udseende behandles også i "Zick Zack", der er et satirisk take på skønhedskirurgi.
I forbindelse med sport fylder fankultur en hel del, og det kan ligeledes være vigtigt for identitetsdannelsen. Derfor arbejder vi også med fodboldklubben Borussia-Dortmund og fankultur.
Gennem forløbet er der løbende fokus på ordforråd om krop og sport, ligesom vi også fortæller om, hvilke sportsgrene vi selv dyrker.

LÆRINGSMÅL
- Du kender begreberne subjektivering, ontologisering og potensering og kan bruge dem i forbindelse med de læste tekster.
- Du har indblik i krops- og sportskultur i Tyskland og kan fortælle mundtligt herom.
- Du har relevant ordforråd inden for forløbet, herunder også til at beskrive krop, kropsidealer og sport.

KERNESTOF
- "Einleitung zum Thema: Was ist Körperkult?" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- "Ziehes soziologische Theorie" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- Jan Stremmel: "Mach dich Breit" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- Rammstein: "Zick Zack" (2022)
- Lea Flechtner: "Wie der Opa so der Enkel" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- "Ines Geipel - Sportlerin der DDR" (fra "Schreibfreude", Tyskforlaget 2023)

SUPPLERENDE STOF
- "Neujahrvorsätze"

GRAMMATISK FOKUS
- Perfektum
- Præpositioner
- Sammensatte verber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Der Mensch und die Natur (Eksamen)

I dette forløb har vi arbejdet med forholdet mellem mennesker og natur. Hvordan former vi naturen i vores haver? Hvordan påvirker mennesker naturen og miljøet? Hvad vil en fortsat global opvarmning betyde for planeten? Hvordan er menneskers forhold til naturen i romantikken? Hvordan er menneskers forhold til dyr? Hvilket syn på naturen har vi selv?
Fokus har netop ligget på synet og forholdet til naturen udtrykt i forskelligt materiale.

kernestof (fra læreplanen)
- aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og sam-fundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tyskspro-gede tekster fra de sidste 10 år
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte hjælpemidler

Hjælpemidler:
• Alle tekster, bøger, grammatikoversigter osv.
• Husk, at alt skal være printet. I må ikke bruge lectio!
Digital adgang:
• Film osv. på CFU, YouTube osv.
Ordbogen.com
• Minlæring.dk

Det skal I have med:
• Kuglepen eller lign.
• Høretelefoner
• Computer med nok strøm på! Computeren skal kunne læse et USB-stik
• Sukker?!
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer