Holdet 2024 ng/1d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Naturgeografi C
Lærer(e) Jakob Kirknæs
Hold 2024 ng/1d (1d ng, 1d ng (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Geologi
Titel 2 Klima og floder
Titel 3 Grundvand
Titel 4 Energi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Geologi

Fagligt indhold: Teorien om pladetektonik:  Vulkaner, bjergarter. Jordskælv og Tsunami.

Læringsmål:

-  I skal kende forskellige beviser på at teorien om pladetektonik er rigtig.

-  I skal kende forskellig vulkantyper, og vide hvor de forskellige typer
   findes. I skal kende sammenhængen mellem vulkanens form og typen
   af lava.

-  I skal kunne klassifisere forskellige typer af pladegrænser ud fra
   geologiske kort.

-  I skal kende en metode til at finde epicenter og styrke for
   et jordskælv. I skal kunne forklare sammenhængen mellem jordskælv
   og tsunamier.

-   I skal kunne identificere enkelte bjergarter, og forklar hvilken hovedtype
    de tilhører.

Empirisk arbejde:

Øvelse i at identificerer bjergarter.
Måling af bjergarters densitet
Beskrivelse og klassificering af 3 vulkanske bjergarter.
Pladegrænser på google earth.
Måling af en tsunamibølges hastighed
Lokalisering af et epicenter og bestemmelse af jordskælvets styrke.

Forløbets omfang: 53 sider. Video 14 minutter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Klima og floder

Drivhuseffekten. Det globale vindsystem med fokus på ITK-zonen og hadleycellerne. Nilen og fordeling af flodens vand mellem flere forskellige stater. Nedbør og fordampning.

Læringsmål:
-I skal kunne forklare drivhuseffekten med fokus på forskellen mellem drivhusgassernes absorption af hhv. Sollys og varmestråling .
-I skal kende til forskellen mellem maritimt klima og kontinentalt klima.

-I skal kende årsagen til vind, herunder sø og landbrise.

-  I skal kende begreberne relativ luftfugtighed og absolut luftfugtighed.

- I skal kende begreberne aktuel og potentiel fordampning samt nettonedbør.

-  I skal kunne forklare fænomenerne Regntid og tørtid

-  I skal vide hvad der menes med at en flod har et opland, og kunne måle vandføring.

-  I skal kende til Nilens geografi, herunder bifloder og lande. Og klimaet i
  området.

- I vide hvor Nilens vand kommer fra og kunne diskuterer den politiske fordelingen af Nilens vand mellem landene.


Øvelser: NDVI målinger med Cupernicus-browser.
              jordoverfladens strålingsbalance
              Måling af dugpunktstemperatur
              Feltarbejde: Skyobservation.
              Feltarbejde: Vandføring i en å.
Omfang 49 sider. Video 53 minutter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Grundvand

Grundvand, grundvandsspejl. Forurening af grundvandet. Betydning af jordtypen for muligheder for udvinding og for grundvandskvaliteten.

I skal kunne.

- Forklare hvad grundvand er og hvordan det strømmer, med anvendelse af begrebet permeabilitet.

- I skal kende til forurening af grundvandet, især nitratforurening.

- I skal vide hvad en afværgeboring kan bruges til.

- I skal kunne tegne kort over grundvandets højde og deraf vurdere hvilken vej forurening vil brede sig.

- I skal kunne tolke boredata fra Jupiter-databasen med henblik på at vurderer hvor godt jordlagene egner sig til grundvandsindvinding.  Fokus på forskel mellem sandjord og lerjord.

Eksperimenttelt arbejde: Forsøg med grundvandsmodeller.

Omfang: 18 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Energi

Drivhuseffekten og jordens kulstofkredsløb.
Dannelse og udvinding af olie.  

Læringsmål

-  I skal kunne forklare hvordan olieforekomster dannes.

-  I skal kunne forklare hvordan drivhuseffekten virker ud fra en
   sammenligning mellem drivhusgasserne og en glasplade.

-  I skal kende til kulstofkredsløbet, med fokus på forskellen mellem afbrænding af kul og afbrænding af træ.

- I skal kunne redegøre for et eksperiment hvor jordens indhold af organisk stof bestemmes.


- I skal kunne bruge grafer fra energinet.dk til at analyserer den rolle som sol og vind spiller i Danmarks elforsyning.


- I skal forklare hvordan man bestemmer porøsiteten af sand.

- I skal kunne analyserer grafer fra Danmarks Energistatisitik 2022 efter eget valg. Med henblik på at undersøge hvordan det går med bærerdygtigheden på energiområdet.

Øvelser:
Organisk indhold i jord.
Oliemigration og porøsitet.

Omfang: 19 sider. video 10 minutter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer