Holdet 2024 re/2f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Maria Louise Storm Wesselhoff
Hold 2024 re/2f (2f re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til religion
Titel 2 Islam
Titel 3 Kristendom
Titel 4 Buddhisme
Titel 5 Moderne satanisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til religion

Introduktionsforløbet har til formål at præsentere eleverne for religionsfagets identitet og metoder. Eleverne bliver præsenteret for forskellige definitioner og får i den forbindelse en indføring i religionsfagets grundlæggende begreber og metoder. I forløbet er der særligt fokus på at eleverne tilegner sig viden om religion i det senmoderne samfund, samt bliver fortrolige med teori og begreber i relation til arbejdet med ritualer og myter og ikke mindst begrebsparret indefra -og udefra-synsvinkel. Vi tager hul på tekstlæsning og analyse i faget og eleverne bliver introduceret til, hvordan vi karakteriserer og analyserer religionsfagligt materiale.

Faglige mål for forløbet
Eleverne skal
• Opnå grundlæggende viden om religionsfagets begreber (begrebsforståelse)
• Opnå fortrolighed med at karakterisere, analysere og fortolke religionsfaglige tekster med anvendelse af relevante metoder og begreber (begrebsbrug og metode)
• Diskutere, hvad religion er, og forholde sig til problemstillingen omkring religionsdefinitioner
• Reflektere over religion i det senmoderne samfund og hvorfor nogle mennesker bliver religiøse

Kernestof
• Religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode

Materiale
(Elevernes materiale er samlet i et kompendium)
Grundbog til Religion C af Bodil Junker Pedersen, Lene Madsen, Dorte Thelander Motzfeldt m.fl., Systime 2012-2019 3. udgave, s. 14-24, 306-310, 311-312, 314-318.
• ”Indefra og udefra”, opslag fra Begrebsnøglen, Systime

Kilder:
• ”Havdyrenes oprindelse” fra Lasse Brandstrup og Hanne Josephsen: Eskimoerne, 1975, s. 125-126
• ”Havets moder” hentet fra www.his2rie.dk

Videoer:
• ”Menneskets enestående ritualer” (1), dokumentar via MitCFU
• ”Myter”, af Eline Andreasen, https://www.youtube.com/watch?v=KkdLZoAypys&feature=youtu.be ]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Islam

’Islam’ er klassens første forløb om en religion efter introduktionsforløbet. I forløbet er der derfor fokus på at eleverne bliver fortrolige med at analysere religiøse grundtekster (Koranen og hadithlitteraturen) samt at arbejde religionsfagligt.
I forløbets første del arbejder vi med islams formative periode. Særligt Muhammed som profeternes segl, åbenbaringerne og åbenbaringsrækkefølgen og den tidlige splittelse i sunni -og shia-islam efter Muhammeds død. Eleverne har arbejdet med muslimernes tro (de seks trosartikler) og praksis (de fem søjler) samt betydningen af sharia. Særligt fokus har været på at arbejde med hajj, pilgrimsfærden, og at analysere denne som et overgangsritual og kultdrama.
I forløbets anden del er der særlig vægt på islam i det senmoderne samfund. Vi arbejder med begrebet ’euroislam’ samt Sherin Khankan og grundlæggelsen af kvindemoskeen i København. Med Jan Hjärpes model for forskellige moderne islamformer har fokus været at undersøge aktuelle problemstillinger og splittelser i islam i dag med særligt fokus på spørgsmål om, hvorvidt kvinder kan/må være imamer? Og hvem der kan/må fortolke islam.

Læringsmål for forløbet
Eleverne kan:
• Redegøre for islams formative periode (oprindelse og udbredelse), herunder splittelsen mellem sunni og shia, samt relationen til jødedom og kristendom
• Lave en religionsfaglig analyse af klassiske religiøse grundtekster fra islam (Koranen og hadith) samt nyere kildemateriale til islam
• Redegøre for væsentlige sider af islam: de seks trosartikler
• Redegøre for den rituelle praksis i islam: de fem søjler, og analysere Hajj som et overgangsritual og kultdrama
• Redegøre for betydningen af begrebet ’sharia’ og forklare de fire kilder til sharia
o Herunder identificere og diskutere religiøse, etiske problemstillinger i relation til sharia og fortolkningspraksis
• Fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger ud fra en religiøs selvforståelse (indefra) såvel som sekulære, herunder religionskritiske (udefra), synsvinkler. Fx angående spørgsmålet om kvindelige imamer islam.
Fx anvende Jan Hjärpes model for moderne islamformer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kristendom

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Buddhisme

Forløbet har fokus på buddhismens tre retninger, Teravada, Mahayana og Vajrayana, generelt. Eleverne får kendskab til centrale buddhistiske begreber, særligt de tre juveler, Buddha, Dharma og Sangha, herunder de fire ædle sandheder, den ottedelte vej, den 12 leddede årsagskæde. Eleverne arbejder med at forstå og forklare begrebernes sammenhæng, samt at kunne identificere dem selvstændigt i kildetekster. Eleverne arbejder desuden med menneskeopfattelsen og frelseopfattelsen i buddhisme, herunder sammenhængen mellem karma og nirvana. Afslutningsvis arbejder eleverne med buddhismens udvikling i mødet med Vesten og de diskuterer praksisformer som fx meditation og hvordan buddhisme kan karakteriseres med vestlige øjne i dag. Buddhisme er den sidste af de tre verdensreligioner, der gennemgås med klassen, og derfor har eleverne arbejdet med at perspektivere centrale fagbegreber som frelse og menneskeopfattelse til islam og kristendom.
Læringsmål for buddhismeforløbet
• I kan forstå og anvende centrale religionsfaglige og buddhistiske begreber i fx redegørelse, analyse og argumentation.
• I kan redegøre for buddhismens formative periode, mytisk og historisk set, herunder forklare hvem Gautama Buddha var.
• I kan forklare centrale buddhistiske begreber og praksisformer uddybende; herunder de fire ædle sandheder, menneskeopfattelsen, karma og frelseforståelse, samt nirvana og samsara.
• I kan vurdere, hvordan buddhisme har udviklet sig i mødet med Vesten, samt diskutere hvordan buddhisme anvendes og kan karakteriseres med vestlige øjne i dag.
Faglige mål jf Lærerplanen 2017
- Disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi.
- Redegøre for væsentlige sider af yderligere to verdensreligioner (her: buddhisme).
- Karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale.
- Formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst.

Materiale 25 sider (grundbogsmateriale) + 6 sider kilder + billeder (samlet i kompendium til eleverne samt i Grundbogen til Religion C, 3. udgave) + film. Samlet ca. 32 sider
Materiale
Grundbogsmateriale:
Elevernes materiale forefindes i Grundbogen til Religion C, 3. udgave 2012-2019, Bodil Junker Pedersen, Lene Madsen m.fl., Systime. S. 182, 186-189, 190-193, 196-201, 204-211
Religion Kort og Godt, Forlaget Columbus 2018 1. udgave s. 181, 186 (om mennesket og nirvana)
”Buddhisme i dag”. I: Horisont. En grundbog i religion, Gyldendal. s. 260-264

Kilder:
”Buddhalegenden”. I: Horisont, Gyldendal s. 264-65
”Benarestalen”. ”Benarestalen”. I; Fremmede religioner i nutiden af SV. Aage Bay
Milindapanha, Nagasena om personlig identitet/Hvem er jeg?” Ole Holten Pind: Buddhismen. Systime Academic 2005. S.144-145. Oversat af Ole Holten Pind.
Eksamensøvelse: ”Nirvana er usammensat”, tekst 27, fra: ”Buddhismen. Introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder” af Esben Andreasen, Gyldendal Uddannelse, 2002, s. 84

Billeder
”Det buddhistiske livshjulet”. I: Grundbogen til Religion C, af Madsen, Lene m.fl, Systime 2 udg.  s. 158

Film:
Den 2. dimension, ”Kristian Leth møder buddhisten”, afsnit 6 af 8, Dokumentar DR
Dokumentar: ”The Life of the Buddha” streamet på CFU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Moderne satanisme

Faglige mål i forløbet
• Redegøre for væsentlige sider af satanisme som et moderne fænomen
• Karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber og metode
• Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter

Formålet med forløbet:
Formålet er at opnå en forståelse af satanisme som moderne fænomen og undersøge om satanisme er en reel religion eller mere et modefænomen og identitetsmarkør?
Efter forløbet kan eleverne:
• Redegøre for grundlæggelsen af moderne sataniske bevægelser: Church of Satan (CoS) og The Satanic Temple (TST) samt hvor inspirationen kom fra.
• Huske og anvende begreberne: teistisk og ateistisk satanisme, samt reaktion, rationalistisk og esoterisk satanisme
• Lave en religionsfaglig analyse og ud fra dette redegøre for CoS’s og TST’s grundlæggere, dogmer og rituelle praksis samt hvilke forskelle og ligheder, der er på moderne satanister
• Undersøge og forklare hvilken sammenhæng der er mellem satanisme og populærkultur såsom musik, tv-serier og litteratur
• Anvende Ninian Smart til at reflektere over og diskutere, hvorvidt CoS og TST kan karakteriseres som religion

Beskrivelse af forløbet
Moderne Satanisme er klassens fjerde og sidste forløb i Religion C. Forløbet har særligt fokus på moderne satanisme i USA med udgangspunkt i Church of Satan (CoS) og The Satanic Temple (TST).
Som fænomen har Satanisme til alle tider fascineret og provokeret. Forestillingerne om det okkulte, de magiske, blodige ritualer og folk i hemmelige alliancer med det onde er i sig selv både fascinerende og dragende og på den anden side frastødende. Vi møder forestillingerne om det sataniske i populærkulturen, bl.a. horror men også i musikbranchen, men mødet med de sataniske forestillinger er mere sjældent. Der er stor forskel på nutidens satanister, men et fællestræk for dem er, at dyrkelsen af satan vendes indad mod satanisten selv, som et led i udviklingen af deres fulde potentiale. Det giver derfor god mening at anskue satanisme på lige fod med mange af de andre religiøse tendenser, som man ser i det senmoderne samfund i dag. Forløbet undersøger, hvordan man skal forstå satanismen i dag? Er det en reel religion/religiøs strømning, eller et modefænomen, der bruges til at booste identiteten midlertidigt?
I forløbet arbejdes der med Satanfiguren i et religionshistorisk perspektiv for at opnå viden om idéen om Satan og en forståelse for, hvor nutidens satanister har fundet inspiration. Eleverne arbejder med at tilegne sig fagbegreber om og forskellige tilgange til satanisme (teistisk og ateistisk; reaktiv, rationalistisk og esoterisk). Eleverne undersøger etableringen af henholdsvis Church of Satan herunder grundlæggeren Anton La Vey’s betydning, samt bevægelsens dogmer, etik og rituelle praksis. Der perspektiveres kort til The Satanic Temple. Afslutningsvis er der arbejdet med populærkulturens brug og formidling af satanisme med særligt fokus på heavy-metal.

Materiale
”Satanisme” af Tine Overlund Roost i Religion på kryds og tværs. Carsten Lykke-Kjeldsen m.fl., Columbus 2021, s. 133-145, 150-156, 160-164
Fra dette kapitel er læst teksterne:
Satans Bibel (1969): ”De ni sataniske erklæringer” + ”Efterlyst! – Gud – død eller levende” + ”Den gud du frelser, kan være dig selv” og ”Jordens elleve sataniske regler” fra Church of Satans hjemmeside.
Artikel: Interview med Erik Danielsson fra Heavy-metla.dk s. 163-164 i Religion på kryds og tværs

Det sataniske tempels syv grundsætninger, fra websiden The Satanic Temple, https://thesatanictemple.com/blogs/the-satanic-temple-tenets/there-are-seven-fundamental-tenets (tilgået Maj 2022)
”Introtekst til moderne satanisme” af Amina Olander Lap, redigeret og tilrettet af MSW, 2023

Satan i Bibelen:
1. Mos, kap. 3 (Syndefaldet)
Jobs Bog, kap. 1, 6-12
Matt kap. 4, 1-11
Andet Korintherbrev, kap. 4, 1-6
Johs. Åbenbaring, kap. 20, 7-10

Ritualer
”Den sorte messe”, fra Sataniske Ritualer (1972). Gengivet i: Religion på kryds og tværs, s. 156
Video: Den Sorte Messe https://www.churchofsatan.com/6606-satanic-high-mass/
”Den sataniske dåb. Ceremoni for børn” af Anton LaVey i Sataniske ritualer. Sphinx Forlag, 1972. s. 133-134 + 139-142

TV:
Onkel Rejes Heavyband: Av for Satan-kirken, DR TV sæson 1 afsnit 6
Hil Satan? (originaltitel ”Hail Satan?”). Amerikansk dokumentar, 2019. (uddrag) DR TV: https://www.dr.dk/drtv/program/hil-satan_186471
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer