Holdet 2024 re/2z - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Maria Louise Storm Wesselhoff
Hold 2024 re/2z (2z re, 2z re (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til religion
Titel 2 Islam
Titel 3 Kristendom
Titel 4 Buddhisme
Titel 5 Bioetik: Abort
Titel 6 Tilladte hjælpemidler til mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til religion

Introduktionsforløbet har til formål at præsentere eleverne for religionsfagets identitet og metoder. Eleverne bliver præsenteret for forskellige definitioner og får i den forbindelse en indføring i religionsfagets grundlæggende begreber og metoder. I forløbet er der særligt fokus på at eleverne tilegner sig viden om religion i det senmoderne samfund, samt bliver fortrolige med teori og begreber i relation til arbejdet med ritualer og myter og ikke mindst begrebsparret indefra -og udefra-synsvinkel. Vi tager hul på tekstlæsning og analyse i faget og eleverne bliver introduceret til, hvordan vi karakteriserer og analyserer religionsfagligt materiale.

Faglige mål for forløbet
Eleverne skal
• Opnå grundlæggende viden om religionsfagets begreber (begrebsforståelse)
• Opnå fortrolighed med at karakterisere, analysere og fortolke religionsfaglige tekster med anvendelse af relevante metoder og begreber (begrebsbrug og metode)
• Diskutere, hvad religion er, og forholde sig til problemstillingen omkring religionsdefinitioner
• Reflektere over religion i det senmoderne samfund og hvorfor nogle mennesker bliver religiøse

Kernestof
• Religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode

Materiale
(Elevernes materiale er samlet i et kompendium)
Grundbog til Religion C af Bodil Junker Pedersen, Lene Madsen, Dorte Thelander Motzfeldt m.fl., Systime 2012-2019 3. udgave, s. 14-24, 306-310, 311-312, 314-318.
• ”Indefra og udefra”, opslag fra Begrebsnøglen, Systime

Kilder:
• ”Havdyrenes oprindelse” fra Lasse Brandstrup og Hanne Josephsen: Eskimoerne, 1975, s. 125-126
• ”Havets moder” hentet fra www.his2rie.dk

Videoer:
• ”Menneskets enestående ritualer” (1), dokumentar via MitCFU
• ”Myter”, af Eline Andreasen, https://www.youtube.com/watch?v=KkdLZoAypys&feature=youtu.be ]
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Islam

’Islam’ er klassens første forløb om en religion efter introduktionsforløbet. I forløbet er der derfor fokus på at eleverne bliver fortrolige med at analysere religiøse grundtekster (Koranen og hadithlitteraturen) samt at arbejde religionsfagligt.
I forløbets første del arbejder vi med islams formative periode. Særligt Muhammed som profeternes segl, åbenbaringerne og åbenbaringsrækkefølgen og den tidlige splittelse i sunni -og shia-islam efter Muhammeds død. Eleverne har arbejdet med muslimernes tro (de seks trosartikler) og praksis (de fem søjler) samt betydningen af sharia. Særligt fokus har været på at arbejde med hajj, pilgrimsfærden, og at analysere denne som et overgangsritual og kultdrama.
I forløbets anden del er der særlig vægt på islam i det senmoderne samfund. Vi arbejder med begrebet ’euroislam’ samt Sherin Khankan og grundlæggelsen af kvindemoskeen i København. Med Jan Hjärpes model for forskellige moderne islamformer har fokus været at undersøge aktuelle problemstillinger og splittelser i islam i dag med særligt fokus på spørgsmål om, hvorvidt kvinder kan/må være imamer? Og hvem der kan/må fortolke islam.

Læringsmål for forløbet

Eleverne kan:
• Redegøre for islams formative periode (oprindelse og udbredelse), herunder splittelsen mellem sunni og shia, samt relationen til jødedom og kristendom
• Lave en religionsfaglig analyse af klassiske religiøse grundtekster fra islam (Koranen og hadith) samt nyere kildemateriale til islam
• Redegøre for væsentlige sider af islam: de seks trosartikler
• Redegøre for den rituelle praksis i islam: de fem søjler, og analysere Hajj som et overgangsritual og kultdrama
• Redegøre for betydningen af begrebet ’sharia’ og forklare de fire kilder til sharia
o Herunder identificere og diskutere religiøse, etiske problemstillinger i relation til sharia og fortolkningspraksis
• Fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger ud fra en religiøs selvforståelse (indefra) såvel som sekulære, herunder religionskritiske (udefra), synsvinkler. Fx angående spørgsmålet om kvindelige imamer islam.
Fx anvende Jan Hjärpes model for moderne islamformer

Materiale
Grundbogen til Religion C: ”Islam”, 2. udgave., s. 92-103, 108-112, 117-118

Kilder:
Fra: Koranen, oversat af Ellen Wulff, Forlaget Vandkunsten: Sura 1, 2:35-29, sura 2: 35-39 (uddrag), sura 26: 192-200;
”Er det tilladt at blive gravid ved hjælp af en sæddonor?” Islamsvar.dk 24.12.2016
Om fasten: Sura 2, 183-187 + ”Ramadan – den islamiske faste”, tekst 10+11 i Horisont. Grundbog i Religion C, 2. udgave 2022, s. 208-210
”Profetens himmelrejse” tekst 6 i Forman, Jens, ”Muslimernes Religion. Tro, praksis og sharia”, Systime, 2009, s. 66-68
”Tegning fra nutidig guide til muslimer: renselse før bønnen”, fra: Danske Verdensreligioner: Islam, Gyldendal 2007, s. 144
”Tegning fra nutidig guide til muslimer: Bøn”, , fra: Danske Verdensreligioner: Islam, Gyldendal 2007, s. 147-148
Til senmoderne islam:
”Demonstranters råb om jihad gør borgmester vred” af Vibe Hyltoft, Berlingske Tidende, 5.11.2023
”Må kvinder være imamer?”, fra Religion.dk, 3. august 2016
”Debat: Før eller siden vil patriarkatet falde” af Christoffer Emil Brun og Karen Dich, Politiken 25. juli 2015 (interview med Sherin Khankan).

Videoer/film:
”Hajj, The Journey of a Lifetime”, BBC dokumentar, via CFU
”Islam introduktion”, Religionsnørden, https://youtu.be/yo9_9Cg8XJA?si=zjv3yeuXDAuRWsAH
”Den kvindelige danske imam” (2019) Dokumentar, afspilles via DR Undervisning, https://www.dr.dk/studie/religion/kvindelige-imamer
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
VIRTUEL: Hajj 25-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kristendom

Undervisningens indhold omfatter indføring i kristendommens oprindelse, tidlige historie, kristendommen i middelalder, reformationstid og moderne tid.  I undervisningen introduceres eleven til den religionsfaglige tilgang til studiet af kristendom, og der gennemgås relevant fremstillings- og kildemateriale til belysning af udvalgte aspekter af kristendommens mytiske, fænomenologiske, rituelle, dogmatiske, sociologiske og kulturelle udvikling.

Faglige mål:
• Redegøre for grundlæggende sider ved kristendommen, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idehistorie og identitetsdannelse.
• Disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende religionsfaglig terminologi
• Karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber.
• Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter.
• Karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst.
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Læringsmål:
• Opnå grundlæggende viden om kristendommens oprindelige og formative historie fra det 1. årh. evt. og frem til moderne tid.
• Opnå grundlæggende viden om kristendommens tekstkilder, billedkilder og mediekilder kilder belyst gennem fænomenologisk, komparativ og sociologisk teori og metode.
• Opnå fortrolighed med at læse, forstå- og reflektere over fagrelateret tekster på dansk.
• Opnå fortrolighed med at analysere og fortolke kilder og andet materiale ud fra fagligt relevante metoder.
• Opnå færdigheder i mundtligt at fremlægge, anvende og reflektere fagligt og metodisk i forhold til relevant kildemateriale, samt kunne nuancere aktuelle etiske problemstillinger.
• Opnå grundlæggende viden om kristendommens kompleksitet og forskellige fortolkningsmuligheder, samt opnå en vis fortrolighed med kritisk at forholde mig til religionsfagets metoder.

Studiekompetencer:
• Notatteknik
• Individuel forberedelse og gruppearbejde
• Mundtlig formidling
• Informationssøgning
• Refleksion

Faglige temaer, emner og fokuspunkter:

Skabelse og syndefald:
- reflektere over hvad kristendom er/kan være, og hvilke udfordringer der er forbundet med at studere kristendom ud fra en religionsfaglig tilgang
- redegøre for begreberne universalisme og synkretisme
- analysere og sammenligne grundtræk ved skabelsesmyterne med fokus på mytekategorier og ætiologi
- diskutere mytebrug og fortolkning

Pagt og exodus:
- redegøre for grundtræk ved pagtbegrebet og exodus-fortællingen
- analysere og fortolke skriftsteder omkring det egyptiske fangenskab, udvandringen og Moses på Sinai-bjerget

Tempelkult og jødedom:
- redegøre for grundtræk ved centrale ”historiske” begivenheder i jødernes selvforståelse med fokus på kongetiden, indstiftelsen af tempelkulten, det babyloniske fangenskab, skrifterne, templets ødelæggelse og diaspora-jødedom
- analysere og diskutere skriftsteder med fokus på tempelkultens formål og funktion

Helligskrifter:
- skelne mellem GT og NT, og redegøre for deres forskelligartede relevans for hhv. jøderne og kristne
- analysere tematiske grundtræk ved de synoptiske evangelier
- diskutere apokryfernes betydning for belysning af formativ kristendom

Jesus og Jesussekten:
- analysere grundtræk ved de evangeliske fremstillinger af Jesu ungdom liv, gerning, død og geropstandelse
- diskutere udfordringer ved rekonstruktion af Jesus som ”historisk” person, og hvordan han fremstilles i skrifterne
- diskutere evangelisternes brug af ”Jesusfiguren”
- sammenligne forskelle og ligheder mellem Johannes-sekten og Jesus-sekten

Korsfæstelse og genopstandelse:
- analysere grundtræk ved den nytestamentlige fremstilling af påskeforløbets vigtigste begivenheder
- diskutere og reflektere over kristne fortolkninger af ”skyldsspørgsmålet”
- analysere og fortolke ”messiashemmeligheden” og fremstillingen af retsprocessen

Himmelfart og pinse:
- redegøre for grundtræk ved den evangeliske fremstilling Jesus ophold på jorden efter genopstandelsen, himmelfarten, pausi-udeblivelsen og pinsemirakler

Urmenighed og paulinsk teologi:
- redegøre for etableringen af den kristne ”urmenighed” med fokus på overgangen fra jødisk sekt til selvstændig religion
- diskutere stridighederne mellem den jødekristne og universalistiske fløj i urmenigheden
- diskutere Paulus ”vej til magten”, hans betydning for menighedens systematisering af teologi, soteriologi og ritualet
- forholdet mellem urmenigheden og de øvrige kristne grupper
- analysere og fortolke uddrag fra Galaterbrevet med fokus på tro, synd, frelse, etik og helligånd

Teologi og dogmatik:
- analysere og fortolke betydning og brug af centrale begreber med fokus på menneskesøn, dobbeltnatur, treenighed og universalisme



Oldkirke og katolicisme:
- redegøre for grundtræk ved oldkirkens splittelse og tilblivelsen af den romersk-katolske kirke med fokus på dogmer og ritualer
- diskutere den katolske kirke som religiøse magtinstitution i et historisk og globalt perspektiv
- analysere og fortolke helgenkult og ikonografi med fokus på relikvier og paraphernalia

Reformation og lutheranisme:
- redegøre for Luthers formulering og brug af de fire ”solas”
- analysere grundtræk ved Luthers kritisk af katolicismens med fokus på hans opgør med arvesynd, aflad, helgenkult og gerningsretfærdighed
- diskutere og vurdere de vigtigste forudsætninger for reformationens indførelse i Danmark, og dens nutidige betydning(er) for dansk kultur- og åndsliv

Frelse, dom og straf:
- redegøre for og analysere forskellige teologiske frelselære- og syn med fokus på forholdet ml. ”problemmyten” og ”løsningsmyten”, frelsens nødvendighed og dåbens betydning
- analysere fundamentalistiske og eksistensteologiske fortolkninger af ”domsspørgsmålet”
- diskutere hvilke teologiske udfordringer og løsningsmuligheder der i kristendommens er forbundet med det såkaldte ”teodicé”-problem

Etik og tro:
- redegøre for og analysere grundtræk ved det dobbelte kærlighedsbud, næstebegrebet og den gyldne regel
- diskutere den teologiske begrundelse for, at mennesker ikke kan indfri gudens anvisninger, og hvilken soteriologiske betydning dette har for gudsforholdet

Ritualer og tro:
- analysere og sammenligne fortolkninger af de vigtigste ritualer i kristendommen med særlig fokus på dåben og nadveren som ritualer og fænomener, deres mytiske forlæg og rituelle betydninger
- diskutere hvorfor især transsubstantionslæren har givet anledning til stridhed mellem forskellige kristne kirkeretning

Folkekirke og senmodernitet:
- analysere grundtræk ved den danske folkekirke som kulturel, religiøs og statslig institution med fokus på bekendelsesgrundlag, magtfordeling, finansiering, tilslutning og brugertyper
- redegøre for begreberne sekularisering og afsekularisering, og diskutere hvordan disse tendenser har præget den danske folkekirke
- diskutere og vurdere hvilke vilkår der gør sig gældende for folkekirken i det senmoderne danske samfund, og hvilke udfordringer og muligheder dette skaber

Teologiske udfordringer:
- analysere, diskutere og perspektivere udvalgte teologiske ”problemsager” og ”problemstillinger” i folkekirken, med fokus på gudsfornægtelse, genopstandelsesafvisning, ”alternative” efterlivsforestillinger og kønsdiskrimination
- reflektere over hvad folkekirkens udfordringer betyder for dens plads i det senmoderne samfund, og hvilke konsekvenser dette på sigt kan have for denne som religiøs institution

Næsten i nutiden:
- analyse og fortolke forskellige måder at bruge lignelses- og næstebegrebet på
- diskutere potentielle teologiske udfordringer vedr. forholdet mellem individets genetik og dets evne til næstekærlighed

Materialer:
Andreasen, Esben og Poulsen, Allan (red.). Religion og kultur - en grundbog. 3. udgave. Viborg: Systime. 2015. Print: s. 121-125; 147-152.
Bibelselskabet. ”Bibelen Online”. Web. < http://www.bibelselskabet.dk/BrugBibelen/BibelenOnline >.
Første Mosebog 1,1–3,24; 17,1-27
Tredje Mosebog 24,26
Femte Mosebog 6,14; 32,8-9
Galaterbrevet, 2,19-20; 3,23-29
Joh. 6,16-21; 18,31
Luk. 1,19
Mark 1,40-42
Matt. 1,21-28; 3,1–12; 5,1-58; 9,14-26; 14,1-12; 16,13-19; 27,20-26; 28,16-20
Bilde, Per. ”Den historiske Jesus”. Politiken.dk. Web. < https://politiken.dk/debat/profiler/herbener/art5425523/Den-historiske-Jesus-ville-ikke-grundlægge-kristendommen >.
Forman, Jens. De kristnes religion. Viborg: Systime, 2008. Print: s. 30-35; 40-44; 138.
Hauge, Nana. ”Hvordan blev Bibelen til?”. Kristendom.dk. Web. 26.08.2015. < http://www.kristendom.dk/indføring/hvordan-blev-bibelen-til >.
”How To Tell if Your Saint is Incurrupt.” Youtube.com. Web. < https://www.youtube.com/watch?v=jN4SvtRje2I >.
Mennesket og magterne. København: Nordisk Forlag A/S, 1991. Print: s. 81-83.  
Pedersen, E. Thestrup. ”Markusevangeliet fortolket.” Det Danske Bibelselskab,1985. Print: s. 213-218; 225-232.
Religioner lever. København: Lindhardt og Ringhof, 2017. Print: s. 70-73.
”Trippin on the Holy Spirit”. Youtube.com. Web. 12.09.2017. < https://www.youtube.com/watch?v=f5mAJCQukU4 >.
“10 Things You Might Not Know About Catholics”. Youtube.com. Web. < https://www.youtube.com/watch?v=oADJy5ZiQdU >.

Om Kristendom og naturvidenskab:
Madsen, Thelander Motzfeldt m.fl: Grundbogen til Religion C, Systime: side 82-84, 86

Nadver:
Madsen, Thelander Motzfeldt m.fl: Grundbogen til Religion C, Systime: side 63-65, 67-69
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Buddhisme

Forløbet har fokus på buddhismens tre retninger, Teravada, Mahayana og Vajrayana, generelt. Eleverne får kendskab til centrale buddhistiske begreber, særligt de tre juveler, Buddha, Dharma og Sangha, herunder de fire ædle sandheder, den ottedelte vej, den 12 leddede årsagskæde. Eleverne arbejder med at forstå og forklare begrebernes sammenhæng, samt at kunne identificere dem selvstændigt i kildetekster. Eleverne arbejder desuden med menneskeopfattelsen og frelseopfattelsen i buddhisme, herunder sammenhængen mellem karma og nirvana. Afslutningsvis arbejder eleverne med buddhismens udvikling i mødet med Vesten og de diskuterer praksisformer som fx meditation og hvordan buddhisme kan karakteriseres med vestlige øjne i dag. Buddhisme er den sidste af de tre verdensreligioner, der gennemgås med klassen, og derfor har eleverne arbejdet med at perspektivere centrale fagbegreber som frelse og menneskeopfattelse til islam og kristendom.
Læringsmål for buddhismeforløbet
• I kan forstå og anvende centrale religionsfaglige og buddhistiske begreber i fx redegørelse, analyse og argumentation.
• I kan redegøre for buddhismens formative periode, mytisk og historisk set, herunder forklare hvem Gautama Buddha var.
• I kan forklare centrale buddhistiske begreber og praksisformer uddybende; herunder de fire ædle sandheder, menneskeopfattelsen, karma og frelseforståelse, samt nirvana og samsara.
• I kan vurdere, hvordan buddhisme har udviklet sig i mødet med Vesten, samt diskutere hvordan buddhisme anvendes og kan karakteriseres med vestlige øjne i dag.
Faglige mål jf Lærerplanen 2017
- Disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi.
- Redegøre for væsentlige sider af yderligere to verdensreligioner (her: buddhisme).
- Karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale.
- Formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst.

Materiale 25 sider (grundbogsmateriale) + 6 sider kilder + billeder (samlet i kompendium til eleverne samt i Grundbogen til Religion C, 3. udgave) + film. Samlet ca. 32 sider
Materiale
Grundbogsmateriale:
Elevernes materiale forefindes i Grundbogen til Religion C, 3. udgave 2012-2019, Bodil Junker Pedersen, Lene Madsen m.fl., Systime. S. 182, 186-189, 190-193, 196-201, 204-211
Religion Kort og Godt, Forlaget Columbus 2018 1. udgave s. 181, 186 (om mennesket og nirvana)
”Buddhisme i dag”. I: Horisont. En grundbog i religion, Gyldendal. s. 260-264

Kilder:
”Buddhalegenden”. I: Horisont, Gyldendal s. 264-65
”Benarestalen”. ”Benarestalen”. I; Fremmede religioner i nutiden af SV. Aage Bay
Milindapanha, Nagasena om personlig identitet/Hvem er jeg?” Ole Holten Pind: Buddhismen. Systime Academic 2005. S.144-145. Oversat af Ole Holten Pind.
Eksamensøvelse: ”Nirvana er usammensat”, tekst 27, fra: ”Buddhismen. Introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder” af Esben Andreasen, Gyldendal Uddannelse, 2002, s. 84

Billeder
”Det buddhistiske livshjulet”. I: Grundbogen til Religion C, af Madsen, Lene m.fl, Systime 2 udg.  s. 158

Film:
Den 2. dimension, ”Kristian Leth møder buddhisten”, afsnit 6 af 8, Dokumentar DR
Dokumentar: ”The Life of the Buddha” streamet på CFU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Bioetik: Abort


Beskrivelse
Klassen har valgt sekulær og religiøs etik med fokus på bioetiske cases som deres fjerde og sidste (lyn-)forløb. Efter en fælles afklaring af begrebet ’etik’, herunder normativ og praktisk etik samt determinisme og indeterminisme, har eleverne diskuteret forskellige bioetiske emner og rangeret dem på en skala fra ’uproblematisk til meget problematisk’ etisk emne. Eleverne har fået en kort indføring i hhv. nytteetik og pligtetik samt Løgstrups nærhedsetik. Herefter har klassen koncentreret sig om at analysere og diskutere etiske problemstillinger i forbindelse med fosterdiagnostik og provokeret abort vha. de forskellige etiske tilgange.
Angående problemstillinger om abort har eleverne været inde på bl.a. argumenter for og imod forskellige abortgrænser, fosterets status og værdi vs. Moderens status.

Nøgleord i forløbet:
Jeremy Bentham
- Utilitarisme - Nyttetik
- Konsekvensen
- Lyst og smerte
- Nytteprincippet
- Nytte-kalkule
- Individets interesse og samfundets interesse (summen af individers interesse)

Immanuel Kant
- Rationalisme – fornuftsbåret
- Almengyldig lov
- Det kategoriske imperativ
- Mål/middel: man må ikke behandle andre mennesker som et middel alene. Mennesker må enten behandles som et mål alene eller som et middel og mål
- Intentionen/ den gode vilje

KE Løgstrup
- Den etiske fordring
- Interdependens
- Suveræne livsytringer: tillid

Faglige mål:
Eleverne skal kunne
Redegøre for og anvende etiske teorier (religiøse: Løgstrup, og sekulære: nytteetik og pligtetik)
Analysere og diskutere etiske problemstillinger med relevans for religion og samfund: særligt fokus har været på abort som etisk dilemma
Inddrage K.E. Løgstrups etik og begrebet den etiske fordring
Anvende viden om fagets metoder og teorier til at arbejde med aktuelle og eksistentielle problemstillinger (Her: abort) i et religionsfagligt og etisk perspektiv

Materiale:
Thelander Motzfeldt, Dorte: ” Religion og etik - grundbog til etik i religionsfaget”, Systime 2016, s. 8-12 (etiske teorier)
”Kants pligtetik” og ”Benthams handlingsutilitarisme” fra: Mennesket i verden – grundbog til filosofi, af Kasper Larsen og Christoffer Boserup Skov, Systime 2013, s. 15-19, 23-25
K.E. Løgstrup: Den etiske fordring, Samlerens bogklub 2006, (uddrag), ss. 17-18, 24, 25, 26
Etisk Råds webside, https://etiskraad.dk/

Kilder:
Andersen, Svend: ”Etiske spørgsmål og problemstillinger”, fra: Den optimale behandling af Poul Storgaard Mikkelsen, Systime, s. 92-95
Bjergager, Erik: ”Den fri abort blev en etisk glidebane”, Kristeligt Dagblad, 24. maj 2013.

Supplerende/ekstra:
- Hansen, Nanna Nørby: ”Abortgrænsen hæves fra 12. til 18. uge” DR, 3. maj 2024. https://www.dr.dk/nyheder/indland/abortgraensen-haeves-fra-12-til-18-uge


Film:
- 5 Skarpe om kristendommen: K.E. Løgstrup, DR Undervisning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Tilladte hjælpemidler til mundtlig eksamen

Klassen må bruge følgende til forberedelsen af mundtlig eksamen i Religion C:
- Ordnet.dk
- Ordbogen.com/da

Eleverne har adgang til ovenstående websider på internettet og INTET ANDET.
Eleverne må bruge egne noter og øvrigt materiale udleveret i undervisningen, hvis dette er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google-Drev. Både egne og fælles noter skal være downloadet og opbevaret lokalt på egen computer eller USB.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer