Holdet 2024 ol/3t - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Magnus Scheel
Hold 2024 ol/3t (3t ol, 3t ol (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Epos - Iliaden
Titel 2 Ovids kærlighedsdigtning
Titel 3 Ødipus - og skæbnens slægt
Titel 4 Kunstsøjle - skulptur
Titel 5 Filosofi: Kend dig selv

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Epos - Iliaden

I dette forløb skal vi arbejde med et af Homers værker - nemlig Iliaden. Gennem læsning, analyse og fortolkning af diverse uddrag skal vi forholde os til mange forskellige facetter af denne fortælling. Vi skal blandt andet se nærmere på den græske mytologi samt de olympiske guder, som spiller en stor rolle hos Homer. Derudover skal vi beskæftige os med, og få en klar forståelse af, genren epos. Sidst men ikke mindst skal vi især se på heltebeskrivelser samt æresbegrebet i denne fantastiske historie.

Læringsmål:
– I kan analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster både i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere europæisk kultur
– I kan identificere og forklare epos genretræk og komposition både for græsk epos og romersk epos samt i efterantik litteratur

Kernestof:
Homers Iliade oversat af Otto Steen Due 1. og 22. sang i sin helhed, samt uddrag af 6. sang v. 237-529; 16. sang v. 1-101; 786-862. 18. sang v. 1-116.


Perspektiverende materiale:

Morrissey: The first of the gang to die (You Are the Quarry, 2004)
Edwin Muir: The Ballad of Hector in Hades (First Poems, 1925)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ovids kærlighedsdigtning

Formål: Formålet med dette forløb er at få indblik i Ovids erotiske digtning, samt at opnå et kendskab til disse digtes receptionshistorie. Udgangspunktet er Ovids egen samtid, hvor der bliver trukket tråde til den augustæiske kultur, særligt med henblik på digtningen i denne periode. Som perspektiverende materiale til de erotiske digte, læses uddrag af Geoffrey Chaucers Konen fra Baths prolog og fortælling, hvor uddragene af prologen er læst statarisk og uddraget af fortællingen kursorisk.

Antikke tekster:
Ovids Eskapader 1.1; 1.2;
Ovids Elskovskunst 1.1-34;3. 577-642.

Efterantik perspektiverende litteratur:
Chaucers Konen af Baths Prolog: D 1-195, 591-828. Konen fra Baths Fortælling: D 1030-1265.



Metode: Ovids digte læses med det forsæt at forstå digterens udsagn og bevæggrunde. Dette gøres ud fra en vekselvirkning mellem tekstens enkeltdele og tekstens helhedsudtryk, der skaber et helhedsorienteret syn på tekstens samlede udtryk, indhold og kontekst.

Uddragene fra Konen fra Bath Prolog og Fortælling læses primært som eksempeltekst, der belyser antikkens reception i den engelske renæssance – særligt med henblik på emner som sex og kærlighed.​

Materialer:
Ovids Elskovskunst, oversat af Due, Otto Steen. Narayanna Press, 2006.
Ovids Eskapader, Due, oversat af Otto Steen, Narayanna Press, 2005.
Geoffrey Chaucer: Cantebury Fortællingerne, oversat af Johansen, B. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busk, 1958.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ødipus - og skæbnens slægt

Antik tekst:
Sofokles: Ødipus (overs. Marcel Lysgaard Lech)

Efterantikt værk
Peer Hultberg: Requiem, 1985 (uddrag)

Læringsmål:
Analysere og fortolke græsk tragedie
Identificere, forklare og forholde sig til genre, komposition samt holdninger og værdier i værket og dets samtid, samt perspektivere centrale elementer af tragedien til nyere litteratur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kunstsøjle - skulptur

Indhold:
I dette kunstsøjleforløb skal vi arbejde med skulpturer. Vi skal forholde os til flere faktorer imens vi ser på de forskellige karakteristika gennem tiden. Vi skal især have fokus på den historiske samtid samt kulturelle dynamikker. Gennem analyse og fortolkning af adskillige værker, skal vi forholde os til disse i de fire store tidsperioder: Arkaisk, klassisk, hellenistisk og romersk. Derudover skal vi også se på skulpturens udvikling igennem tiden og perspektivere frem til vores egen samtid.

Fokuspunkter:
– vise, hvorledes antikken har betydning i senere europæisk kultur
– analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster og græske monumenter både i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere europæisk kultur
– identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster.

Kernestof:
Med udgangspunkt i Henrik Fich, Græst Kunst (Systime 2008) skal vi se på mange forskellige skulpturer i dette forløb, men her er et udsnit af dem vi kommer til at fokusere mest på.

Arkaisk:
- Kouros fra Anavysos fig. 103
- Kalvebæreren fig. 104
- Kritios drengen fig. 64
Klassisk:
- Vognstyreren fig. 238
-  Poseidon/Zeus fig. 239
- Diskoskasteren fig. 242
- Spydbæreren fig 244
- Afrodite fra Knidos fig. 273
Hellenistisk:
- Portrætstatue af Demosthenes fig. 288
- Galler der dræber sig selv og sin hustru fig. 290
- Laokoon gruppen fig. 306
- Afrodite, Pan og Eros fig. 312
Romersk:
- Augustus fra Prima Porta


Til romersk skulptur er følgende link blevet brugt til Prima Porta: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/braccio-nuovo/Augusto-di-Prima-Porta.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Filosofi: Kend dig selv

Alkibiades Kend sig selv
Dette filosofiforløbs tema er dannelse og det ”at kende sig selv”. Emnet ’dannelse’ er et temmelig omdiskuteret emne, der har sit udspring i den antikke græske litteratur og kultur, og som stadig fylder meget i debatter den dag i dag.
Filosofiforløbet har overordnet to formål. For det første vil forløbet give kendskab til Platons filosofi og dens filosofiske genre gennem nærlæsning, analyse og fortolkning af dialogen Alkibiades. For det andet vil forløbet give kendskab til Platons stadige indflydelse på senere vestlig filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
Forløbet er tilrettelagt således, at det både lader eleverne arbejde deduktivt (f.eks. gennem nærlæsningens brug af gennemgåede Platon-begreber) og induktivt (f.eks. gennem refleksionsskrivninger om forløbets emner).
Der er i forløbet indtænkt en progression i arbejdsformer og materialevalg. Eleverne går således fra indledningsvis at stifte bekendtskab med væsentlige begreber fra Platons filosofi og at kunne redegøre for disse til afslutningsvis at skulle kunne anvende begreberne selvstændigt i nærlæsningens fortolkning og perspektivering af teksterne og temaet.



Materialer:
Basistekster:
- Platon: Alkibiades, Kend dig selv, Gyldendal (2000)


Perspektivtekster:

- Steen, Uffe: ”Intet er sandt. Intet er Umagen værd”, Weekend Avisen (18-04-2015)
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.
Oldtidskundskab C, stx – Supplerende materiale til vejledning til læreplanen - 2018 4


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer