Holdet 2024 LA_B - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Latin B
Lærer(e) Esbern Thøgersen
Hold 2024 LA_B (2b La B, 2b La B (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion
Titel 2 Fabler
Titel 3 Storicisme- Seneca
Titel 4 Epikuræismen
Titel 5 Ovid
Titel 6 Repetition latin
Titel 7 Tilladte digitale hjælpemidler latin

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion

Læringsmål  

Repetition og fortsættelse af arbejdet fra latin C.
Metodetræning. Basale udtaleregler
På latin
Susanne Høeg: Augustus - konstruerede latinske tekster for begyndere 2019
side 1-72

Eget kompendium med konstrueret latin

Grammatik:
- substantivernes og adjektivernes deklinationer
- verbern tempus, modus, diatese, person og tal i både præsens og perfektum systemet
- ledfunktioner (konjunktioner, subjekt, verballed, direkte objekt, indirekte
objekt, adverbialled)
- præpositionsforbindelser
- kasus (alle)
Historie og kultur:
- sproghistorie
-Romerske badeanstalter
-Augustus
-Attentatet på Cæsar
-Cicero og republikken
-Romersk teatre og scene kunst
-Romersk bolig
-Indskrifter fra pompeii

Vi læser uddrag i oversættelse af: Cicero In Pisonem side 141-147. Loeb Classical Library Translated by N. H. Watts.anslated by N. H. Watts.

2 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Fabler

I dette forløb er fokus på Phaedrus' fabler, og den samtid de blev skrevet i.

Læringsmål:

Kendskab til den antikke fabelgenre og dens historiske baggrund samt senere tiders brug af genren. Reception af romerske fabler.
Fablens politiske undertoner, herunder også modsætningsparrene: de stærke og de svage, de snedige og de dumme. Kritik af magthaver (herunder eneherskere).
Indholdsanalyse: morale, sekulær etik: normativ beretning; antropomorfe karakterer;
stereotyper; modsætningspar.

Tekster læst på latin fra bogen:

Erik Jensen og Sv. Aa. Outzen 1984. Phaedrus fabler ved . Sommer og Sørensen :


1) Lupus et Agnus
2) Rana rupta et bos
3) De vulpe et uva
4) Vacca, capella, ovis et leo
5) De vitiis hominum
6)Vulper et Ciconia

statarisk læst 6 normalsider

I oversættelse
Phaedrus: hunden muldyret og røverne

Udover de latinske tekster kigger vi på:
Den franske tekst af La Fontaine:  le renard et les raisins
Den spanske tekst af Félix María Samaniego: La zorra y las uvas
Vi ser i den sammenhæng på semantisk transparens, latinsk sproghistorie og fabelgenrens udvikling.

Perspektivtekster

H.C. Andersen: Den grimme Ælling
Horats:  HOC ERAT IN VOTIS -  satirer, bog 2 markmus bymus
TV2 med “Ræven og rønnebærerne”: https://www.youtube.com/watch?v=FQxamO9yJq4
Balstyrko "Roennebaer" https://www.youtube.com/watch?v=S7aEQWKVqOc
The Lion King - Be Prepared

Normalsider 10

I forløbet  indgår en aflevering hvor der bla. arbejdes med modrene fabler fra bla. Disney og hvilke muligheder det giver at lade dyr stå i stedet for mennesker.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Storicisme- Seneca

Vi snakker om  en af de to store retninger i romersk filosofi: Storicisme og kommer ind på
Vi snakker om en af de to store retninger i romersk filosofi: Storicisme og kommer ind på den hvordan den udmøntede sig hos Seneca

Læringsmål:
Sprogligt fokuserer forløbet læsning af på læsning af episke tekster på latin. Kulturelt fokuserer forløbet på at tydeliggøre hvordan grundlæggende verdensantagelser, har været determinerende for hvordan antikkens mennesker har organiseret sig.

På latin
Seneca, Ad Lucilium Epistulae Morales
Epistulam 50.1-9
Fra : Latin her og nu Katri Bügel Jørgensen, Louise Torp-Pedersen Jensen 2021

50.5 oversættes uden gloser og opgives fra

https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A2007.01.0080%3Aletter%3D50

I forløbet indgår en skriftlig opgave hvor Seneca 50.9 analyseres morfologisk og syntaktisk samt oversættes
Startarisk læst tekst 9 normalside


I oversættelse :

Senecas Epistulae 63 Morales, 7. bog
oversat af Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen

Seneca: Slavers menneskeret (Brev til Lucilius, nr. 47) oversat af Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen


TACITUS, Annales 15. bog, 62-64:
Complete Works of Tacitus. Tacitus. Alfred John Church. William Jackson Brodribb. Sara Bryant. edited for Perseus. New York. : Random House, Inc. Random House, Inc. reprinted 1942. https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.02.0078%3Abook%3D15%3Achapter%3D62

Materiel kultur og monomenter
-Stoa of Attalos
-The Death of Seneca, by Luca Giordano

Yderligere læses sekundærlitteraturen:
Storicismen fra Paideia side 160-163 ISBN: 9788761660657. Copyright forfatterne og Systime 2024 (3,3 normalsider)

Epikuræisme fra Paideia side 164-166 ISBN: 9788761660657. Copyright forfatterne og Systime 2024 (2,3 normalsider)

https://lex.dk/Seneca_-_den_yngre (2,4 normalsider)

https://lex.dk/Epikur (1,5 normalsider)

https://lex.dk/stoicisme (6,1 normalsider)

i alt 25 normalsider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Epikuræismen


Vi snakker om  den anden af de to store retninger i romersk filosofi: Epikuræisme og kommer ind på den hvordan den udmøntede sig hos Horats og Martial

Læringsmål:
Sprogligt fokuserer forløbet på læsning af forskellige lyriske tekster på latin. Der læses en ode og flere epigrammer. Forskellige oversættelser sammenlignes og vurderes. Kulturelt fokuserer forløbet på at tydeliggøre hvordan grundlæggende verdensantagelser, har været determinerende for hvordan antikkens mennesker har organiseret sig.

Tekst læst på latin


Martial
5.58
4.21
10.47
5.20
9.97

Fra Latinbogen: Grundbog til latin : Lasse Ager Pedersen, Sara Ahrendt Svenningsen 2022
I forløbet indgår to skriftlig opgave hvor

1) Martial 5,56 fra Martial epigrammer Jensen, Erik og Outzen Sv 1988 Sommer og Sørnsen

Horats Epistel 1.15
Horats Carmen I.11
fra  Digte af Horats Mørch, Arne 1959 Mørch og Wagner

statarisk læst

I alt
8 normalsider

I oversættelse
Epikur: Brev til Menoikeus Oversat af Karsten Friis Johansen. Gengivet efter: Epikur: Brev til Menoikeus, fra Niels Skovgaard: Det gode liv, Systime 2002, s. 31-34.

Horats ode 1.11
- Oversat af Don Yorty https://donyorty.com/2024/07/19/horace-odes-1-11/
- Oversat af Axel Juel (1933), og Alfred Glahn (1920). http://klassisk.ribekatedralskole.dk/personer/horats/carm_1_11.htm

Yderligere læses sekundærlitteraturen:

Latinbogen 2022 ISBN 139788743320661 Forlag Systime Epikuræismeside 147-148

Digte af Horats Mørch & Wagner, 1986.  af Arne Mørch side 9-16  

https://lex.dk/Martial

https://www.bbc.com/news/articles/cy48v1x4dv4o

The roman salute : cinema, history, ideology / martin m. Winkler.  iSbn-13: 978-0-8142-0864-9 side 1-3

Roman salute :Jacques-Louis David: Oath of the Horatii

Normalsider 20

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ovid

Læringsmål:
Forløbet undersøger hvordan Ovid bruger Pythagoras’ natur filosofi som et element/ argument i sit store epos Metamorfoserne.
Forløbet kommer også ind på Augustus’ moral projekt for Rom, og hvordan Ovid passer ind i det, samt den gamle kontrakt mellem digteren og kongen. Yderligere undersøger vi i forløbet Ovids tekster gennem begrebet ”det mandlige blik”, og perspektiverer til Sulpicia.
Som led i undersøgelsen af det mandlige blik perspektiverer vi til filmen Je Ne Suis Pas Un Homme Facile.

Metamorfoserne

1.630-636,639-644-651,655-661 (IO)4

3.463-470 Narcisus 1

15.165-172,239-245 (Pytagoras) 2

Fra Ovid forvandlinger Susanne Høeg & Margit Kiil Jørgensen 2021 Forlag Modtryk

15.871-879 (epilog) 1
fra Ovids metamorfoser Wagner, Ole 1988. Mørch og Wagner

Normalsider 8

I oversættelse:
Ovids Metamorfoser
- Pythagoras (15.60-257)
- Apollo og Daphne (1. 452-587)
- Narcissus og Ekko (3.341-510)
- Pygmalion (10. 243-297)
- Icarus (8. 183-235)
- Pyramus og Thisbe (4. 55-166)
- Cæsars apoteose (15:745-842)
- Augustus' apoteose (15:843-870)
Ovids Amores 1.5

SULPICIA
9
14
15

Perspektiv til film:
Je Ne Suis Pas Un Homme Facile

Yderligere læses sekundærlitteraturen:
https://lex.dk/Ovid
https://lex.dk/Lucretia
https://lex.dk/Augustus
https://lex.dk/Pax_Romana
dokumentar om Augustus og Ovids forhold
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000007235


Salzman-Mitchell, Patricia B. 2005, Gaze, Image, and Reading Metamorphoses The(1-21) Ohio State University https://muse.jhu.edu/pub/30/oa_monograph/chapter/1149783

normalsider 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Repetition latin



Læringsmål
Vi træner grundlæggende analysemetoder, perspektivering og eksamens strategi


Indhold
Vi genbesøger tekster fra forløbet baseret på elevernes ønsker.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tilladte digitale hjælpemidler latin

I faget har vi gjort brug af følgende digitale hjælpemidler, der også er tilladte ved eksamen:

https://latinskordbog.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer