Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Claus Bjørn
|
Hold
|
2024 ID_B2 (3g Id B2, 3g Id B2 (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro med OL
Intro og OL:
I dette forløb skal eleverne introduceres til faget Idræt, fagets overordnede teorier og metoder.
Endvidere skal eleverne udarbejde en ”Haka” hvor oplægget tager udgangspunkt i både kultur og idræt. I denne sammenhæng en New Zealandsk Haka, der nok er en smule fremmed for de fleste.
I det videre introforløb skal eleverne stifte bekendtskab med de antikke og moderne olympiske leges historie. Med udgangspunkt i de moderne olympiske lege vil der også være fokus på sammenblandingen af sport og politik. Her vil der være særlig fokus på Berlin 1936, samt hvordan Tyskland både før og efter krigen brugte sport som et propaganda middel. Som afrunding til forløbet blev der trukket tråde frem til nutidige sportsbegivenheder, hvor sport og politik er sammenblandet.
Læringsmål:
At kunne redegøre overordnet for Idrætsfagets indhold på b-niveau i gymnasieskolen
At kunne redegøre for de moderne olympiske leges historiske udvikling og for olympismen
At kunne forklare hvordan og hvorfor tyskerne brugte sport som propaganda
At kunne diskutere om danskerne skulle havde deltaget i OL Berlin 1936.
At kunne diskutere om sport/OL kan bruges som et middel til at forbedre menneskerettigheder/demokrati
Eleverne har set dokumentaren: Sport med Hitler.
I forløbet indgår også en praktisk dimension, da vi afholder et mini-OL for alle fem idræt b-hold
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Badminton
I badmintonforløbet vil eleverne lære om spillet ud fra et teknisk, taktisk og fysisk perspektiv. Eleverne vil ofte spille individuelt og gradvist i par/grupper i double. Spillet stiller høje tekniske krav, hvilket gør det svært på 7 moduler at mestre på højt niveau. I begyndelsen vil der derfor arbejdes med boldtilvænningsøvelser til at blive mere udfordrende i løbet af forløbet. Sekvenseringen vil bestå af tekniske deløvelser, hvor detaljer indøves, og gennem repetitioner skal eleverne forsøge at automatisere slagbevægelser og benarbejde. Gradvist bliver eleverne introduceret til flere tekniske elementer, herunder serv, benarbejde, clear og differentieret fokus på varieret spil med evt. smash/lop/drop (alt efter evne).
Taktisk lærer eleverne om opstilling på banen i single og double. De skal tænke i varierende skudformer og overveje skud i forhold til modstanders position. Gennem spilrelaterede øvelser opnås høj fysisk aktivitet på banen, og eleverne skal gerne opleve følelsen af flow i spilsituationer.
Succeskriterier:
Taktik; forståelse for defensiv og offensiv spil
Lang single serv:
Korrekt forhåndsgreb. Korrekt ben-stilling med forskudte fødder og vægten på højre ben (hvis du er højre håndet). Træfpunkt ved knæ og med næsten strakt arm. Rytmiske bevægelse med vægt overførelse, svingsløjfe og gennemsving.
Kort double serv:
anvender baghåndsgreb med tommelfingeren på den smalle side af grebet. Ketsjeren peger svagt nedad, og ketsjerhovedet holdes parallelt med nettet. Spilleren holder fjerbolden med to fingre og på fjerene, der er tættest på ketsjerhovedet. Servregler gældende. efter serv er udført kommer spilleren i position med løftet ketsjer.
Clear:
Korrekt ben-stilling med forskudte fødder og siden til nettet. Balance, vægtoverførelse og rytmiske bevægelse i svingsløjfen med fokus på albuen, Træfpunkt med strakt arm over skulder og gennemsving
Benarbejde: Her kan udvælges en eller flere af følgende og det kan være med eller uden bold:
Benarbejde: (til clear)
Tydeligt/kraftfuldt retningsbestemt forspændingshop efterfuldt af Chasse og en Saksebevægelse
Benarbejde til forhånd netdrop
Tydeligt/kraftfuldt Retningsbestemt forspændingshop efterfuldt af et Chasse og Udfalds skridt
Benarbejde til baghånd netdrop
Tydeligt/kraftfuldt Retningsbestemt forspændingshop efterfuldt af et langt stemskridt. fodens placering er vigtigt
Da badminton er en svær teknisk disciplin at lære på 7 moduler, skal eleverne først og fremmest arbejde med elementerne isoleret set.
I kampsituationer forventes det ikke at eleverne kan demonstrere samme grad af teknisk niveau, som når de laver det isoleret set.
i kampene forventes det fx at eleverne i et clear står med siden til og holder korrekt på ketcher. At de i singlespil kan komme tilbage til spilcentrum og at de forsøger at variere deres spil.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Anatomi og Arbejdsfysiologi
Den studerende skal kunne de væsentligste led, knogler og muskler (mindst på dansk, men der vil også blive brugt de latinske betegnelser), samt kunne bruge den fagrelevante nomenklatur ved bevægelses analyser.
Eleven skal kunne forklare hvordan en muskel er opbygget og hvordan den biokemiske muskelkontraktion finder sted. Eleven skal kunne redegøre for faktorer som spiller en rolle for muskelstyrken såsom: Muskel fibertyperne, kraft-hastighed, neurale faktorer, fibersammensætning og længdespændingskurve.
De skal kunne forklare hvorfor nervesystemet spiller en væsentlig funktion for muskelfunktion, samt hvilke fysiologiske effekter, der kommer af træning generelt og styrketræning specifikt.
De skal kunne skelne mellem de forskellige fibertyper og have en ide om fordelingen af fibre hos forskellige atleter.
Eleverne skal kunne redegøre for forskellige træningsprincipper afhængig af de forskellige former for styrketræning, som de præsenteres for i grundbogen.
Arbejdsfysiologi:
Eleverne vide hvorledes aerob og anaerobe processer skaffer musklerne energi og de skal forstå sammenhængen mellem lunger, hjerte, kredsløb og processerne der sker i musklerne.
Eleverne skal også kunne forklare hvorledes forskellige træningstyper af hhv. aerob og anaerob karakter har indflydelse på tilpasninger i kroppen (fx træningseffekter). Herunder redegøre for de forskellige træningstyper (aerob produktion vs. kapacitet og anaerob produktion vs. kapacitet). eleverne skal kunne anvende denne viden til at lave træningsplanlægning og derfor skal eleverne have forståelse for de træningsprincipper der ligger bag.
Under forløbet vil eleverne laver et simpelt blodtryksforsøg, hvor de på baggrund af forsøget laver en opgave aflevering. Eleverne skal på baggrund af forsøget havde fået viden om blodtryk og hvorledes dette ændres fra hvile til fysisk aktivitet.
Derudover indgår elevernes træningsprojekt også i dette forløb. Det skal dog bemærkes at eleverne træner og foretager øvelser m.m. på deres C-niveauhold.
Læringsmål:
+ Redegør for aerobe processer, herunder sammenhæng til anaerob processer
+ Forklare og kategorisere aerob og anaerob træningslærer
+ Anvende aerob såvel som anaerob træningslære i egen praksis såvel i case-sammenhænge
+ Præsentere væsentlige adaptationer ved hhv. anaerob- og aerob træning
+ Forklare iltens vej fra atmosfæren til blodbanerne
+ Redegør for fagbegreber såsom: Hæmaglobin, hæmatrokrit, ventilation, blodtryk, puls, slagvolumen og minutvolumen
+ Redegør for hjertets opbygning og kredsløbets funktion og forskellige dele
+ Foretage arbejdskravsanalyse
Opgaver:
Træningsprojektet, der laves med C-niveau holdet
Blodtryksforsøg
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflevering "Hjertet"
|
27-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Volleyball
I dette forløb kombineres den praktiske undervisningen i volleyball, en lille smule med de to teoretiske forløb der afvikles delvis sideløbende (Anatomi og arbejdsfysiologi / Test og skader). En bevægelsesanalyse tager udgangspunkt i volleyball og ofte vil snak om skader også relateres til dette i undervisningen (fx ankelskader ved landinger og skulderskader ved smash).
Eleverne skal være i stand til at udføre fundamentale volleyball teknikker korrekt og kunne anvende teknikkerne på korrekt vis i kamp og kamplignende situationer.
Der er blevet arbejdet med følgende teknikker i timerne:
Underhåndsserv, overhåndsserv, fingerslag, baggerslag, forsvarsspil, smash og blokade. Det er således disse primært tekniske facetter i både øvelser og kamp, som eleverne evalueres i efter undervisningen. De forskellige teknikker trænes hver gang ved småspil - og øvelser med differentieret sværhedsgrad. Som en ekstra indfaldsvinkel har vi arbejdet med ”Pandekage” og rullefaldsslag (dette blev ikke medtaget i evalueringen).
Eleverne skal kunne: De vigtigste regler i spillet. Udfører de klassiske grundslag på et vist niveau (have viden om hvordan de udføres). Forstå spillets opbygning vedrørende hæver positioner (Vi har spillet stenalder volley fast H3, men har snakket kort om dobbelt hæversystem og indløb), Side out; Modtagning, hævning og angrebsslag, og selvfølgelig spillets basale regler og kultur.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Test og skader
Test og skader
Skader i idrætten.
Akut skade behandling, skaders påvirkning samfundsmæssigt samt genoptræning af skader.
Der bliver arbejdet med skader generelt. Mens der i baggrunden kører en "Gæt-en-skade" konkurrence, arbejdes med nedenstående.
Den akutte skades behandling øves efter RICE(M) princippet, ligeledes er genoptrænings delen bygget op som "hands on". Der arbejdes med tapening og elastik øvelser, i forbindelse med skader i henholdsvis ankel og skulder. Derudover arbejdes der med den samfundsmæssige påvirkning af skader. Økonomi analyser, cost benefit etc.
Test i idrætten
Vi har testen forskellige parametre til analyse af forskellige kapaciteter. Hvad er en meningsfuld test, hvad kan man måle, hvad kan man ikke måle. Vi har arbejdet med validitet i forbindelse med naturvidenskabelig metode, snakket om bias og korrelation relateret argumentation.
Vi arbejde med direkte tests (Fx Hoppetest), men mest med indirekte tests hvor den samme parameter estimeres ved forskellige tests (VO2/kondital, ved Cooperstest, Bib-test, Ro-test etc), samt en direkte VO2 test i forbindelse med et besøg på Fysioterapi skolen Abselon på Campus Roskilde.
Desuden arbejder vi med forskellen på submaksimale test og max-test. Samt hvorledes test regimer kan være med til at mindske risikoen for første del af forløbet, skader.
Der indgår ydermere en aflevering i forløbet, omhandlende direkte test versus indirekte test.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Idrætsprojekt på B-niveau...en aflevering
|
10-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Moderne dans og performance
Moderne dans og performance
Dette forløb er bygget op som et tema, hvor overskriften har flere betydninger. Den moderne dans vil i høj grad, være den praktiske del. Mens performance skal forstås med en flerfacet betydning.
I forståelsen af performance, er hvorledes mennesket performer/præsterer i forskellige situationer, hvad der påvirker os og hvad der motiverer os. Desuden sluttes der af med præstationsfremmende tiltag både i form af spændingsregulering og coaching (en idrætspsykologisk vinkel), og i en mere fysisk tilgang nemlig doping.
Moderne dans:
Konkret skal eleverne optræne færdigheder inden for genrerne moderne dans og improvisation, dette kobles til Labans bevægelseslære og BESS-konceptet.
Der bliver lagt vægt på gennem frie og kreative bevægelser at kunne udtrykke sig kropsligt. Desuden vil en øget kropsbevidsthed, samt det gruppedynamiske arbejde i de skabende og kreative processer blive vægtet.
Det praktiske forløb afsluttes med en selvskabt performance, der optages på video og fremlægges i plenum live.
Her blev Laban/BESS atter brugt med den teoretiske baggrund i ”Med kroppen som materiale – om dans i praksis", frit efter Susanne Ravn, Syddansk Universitetsforlag, 2005 (uddrag af), samt Labans bevægelseskvaliteter af John Fris (Fokus idræt, 2011) og Guide til gymnasiet: Performance af Helle Whinter i GIPS nr. 129, 2007. Desuden Gymnasieskolerne idrætslærerforening’s (GI) undervisningsforløb om netop moderne dans blevet brugt som idé katalog i undervisningen.
Performance:
Krop og samfund:
Eleven skal genkende og kunne teoretisere over problematikker, der vedrører det moderne samfunds konstruktion og individets positionering i dette. Vi vil arbejde med Bourdieus kapitaler, Giddens fire udviklingsstræk og begreber den samfundsfaglige skuffe. Desuden vil vi, som en delvis forklaringsmodel, komme ind på Maslow og Habermass.
Hvor sidder identiteten?
En idrætspsykologisk vinkel indeholder ”Sportens ånd og væsen”, Spændingsregulering, coaching, samt motivation og målsætning.
Doping og gråzoner:
Vi beskæftiger os med doping generelt. Både i forbindelse med forskellige idrætsgrene og i forbindelse med motionsdoping. Vi gennemgår de forskellige stoffer som optræder på dopinglisten, samt deres virkning. Vi arbejder med utilsigtede virkninger ved doping, samt moral og etik desangående. Der vil være specielt fokus på anabole steroider og EPO, både virkning, bivirkninger og den almindelig funktion de fysiologiske systemer der "snydes" med har.
Desuden har der også været ekstra fokus på gråzone områder, altså teknikker eller substanser, der ikke er på dopinglisten, men muligvis er præstations fremmende ikke desto mindre. Vi har arbejdet med substanserne: Koffein, Kreatin, Højdehuse/rør, Bagepulver (natriumhydrogenkarbonat, NaHCO3) og Rødbedesaft.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Moderne dans, egen prodution
|
08-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955447",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955447",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955447"
}