Holdet 2024 ID_B5 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Thine Hvid
Hold 2024 ID_B5 (3g Id B5, 3g Id B5 (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 OL, sport og politik
Titel 2 Badminton
Titel 3 Fysiologi og træningslære
Titel 4 Step aerobic
Titel 5 Volleyball og teamsamarbejde
Titel 6 Kroppen i bevægelse med crossfit
Titel 7 Kropskultur og doping
Titel 8 Hiphop og fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 OL, sport og politik

Eleverne skal i dette forløb stifte bekendtskab med de antikke og moderne olympiske leges historie. Med udgangspunkt i de moderne olympiske lege vil der også være fokus på sammenblandingen af sport og politik. Her vil der være særlig fokus på Berlin 1936, samt hvordan Tyskland både før og efter krigen brugte sport som et propaganda middel. Som afrunding til forløbet blev der trukket tråde frem til nutidige sportsbegivenheder, hvor sport og politik er sammenblandet.

Eleverne har set dokumentaren: Sport med Hitler.

Læringsmål:
At kunne redegøre for de moderne olympiske leges historiske udvikling og for olympismen
At kunne forklare hvordan og hvorfor tyskerne brugte sport som propaganda
At kunne diskutere om danskerne skulle havde deltaget i OL Berlin 1936.
At kunne diskutere om sport/OL kan bruges som et middel til at forbedre menneskerettigheder/demokrati

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Badminton

I dette badmintonforløb fokuseres der primært på de tekniske færdigheder i badminton. Der introduceres til tekniske slag såsom lang og kort serv, netdrop, clear, drop og lob gennem formelle og funktionelle øvelser og småspil. Der arbejdes også med slagkombinationer for, at eleverne trænes i at beherske de forskellige slag. Ligeledes har der været fokus på korrekt benarbejde - her har fokus primært været på benarbejde fremme på forbanen.
Ligeledes er eleverne blevet introduceret til doubletaktik - herunder hvornår det er hensigtsmæssig at stå side om side + for og bag.

Reglerne i single og double er desuden blevet gennemgået med eleverne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fysiologi og træningslære

I undervisningen har der været fokus på grundlæggende fysiologi og træningsfysiologi. I timerne trækkes der tråde til den praktiske undervisning (badminton og step aerobic på b niveau og fodbold på c niveau). Følgende emner er blevet gennemgået:
-Energiomsætningen
-Lungernes opbygning og funktion
-Hjerte opbygning og funktion
-Aerob træning
-Anaerob træning
-Styrketræning
-Arbejdskravsanalyse
-Teoretiske læringsmål: Eleverne skal kunne forstå og forklare diverse fysiologiske og træningsfysiologiske grundbegreber og anvende disse i en forståelsesmæssig sammenhæng. Eleverne skal desuden kunne tilrettelægge et træningsprogram og kunne gøre rede for, hvilke fysiologiske adaptationer programmet giver.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Step aerobic

Formål

Fokus vil være på at træne elevens
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk
- kondition og udholdenhed.

Forløbet vil indeholde opvarmningsøvelser, hvor kreativiteten får lov at blomstre, så formålet er også, at eleverne bliver i stand til selv at sammensætte små koreografier i stepaerobic.

Faglige mål - Hvad skal jeg kunne?
- Udføre de forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (Eks. hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk

Indhold
Grundtrin og variationer i stepaerobic
Stepaerobic koreografier
Opbygning af koreografier fra simple bevægelser til udfordrende trin.
Eleverne laver afsluttende en serie, som de viser for resten af klassen.

Teori:
Eleverne bruger deres teoretiske viden fra teorimodulerne i forbindelse med step aerobic. Vi har koblet viden ift., hvordan man kan hhv. øge og sænke intensiteten i step aerobic. Eleverne skal kunne se sammenhængen mellem step aerobic og aerob træning med fokus på følgende begreber:
- Aerob træning; aerob effekt og kapacitet
- Slagvolumen
- Minutvolumen
- puls og pulszoner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball og teamsamarbejde

I dette forløb kombineres den praktiske undervisningen med idrætspsykologisk teori om teamsamarbejde og målsætning.

Volleyball forløbet har til hensigt at give eleven indsigt i den tekniske og taktiske udførsel af volleyballspillet herunder samspilsevne og placeringsevne. Ydermere har forløbet til hensigt at udvikle elevens egne tekniske færdigheder samt taktiske kompetencer.

I den praktiske volleyball undervisning har der været fokus på teknisk korrekt udførsel af finger- og baggerslag, under- og overhåndsserv, smash og blokade. Undervisningen har bestået af tekniske øvelser til læring af den grundlæggende tekniske udførsel af de enkelte elementer, samt sammensatte øvelser til at lærer disse i en spilrelateret sammenhæng. Ydermere har en del af undervisningen foregået som det færdige spil med indlagte timeouts til diskussion og refleksion over praksis.

Eleven evalueres på baggrund af det opnåede tekniske niveau i slagende finger- og baggerslag, samt smash og serv, herunder brugen af disse i en spilsituation. Ydermere evalueres eleven på den opnåede samspilsevne og placering på banen.

Teoretisk: Eleverne skal kunne forklare begreber fra den læste litteratur og kunne anvende disse i en praktisk sammenhæng eller på en case. Eleverne skal desuden kunne diskutere, hvordan samarbejdet i et team kan optimeres. Eleverne har i den forbindelse arbejdet med målsætninger, spiløvelse mm i faste hold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kroppen i bevægelse med crossfit

I dette forløb kobles teori og praksis.

I den praktiske del af undervisningen arbejdes der med  crossfit. Forløbet repeterer forskellige øvelser, som eleverne tidligere er blevet introduceret til i deres stamklasser i 2g. Følgende øvelser er blevet gennemgået og afprøvet med fokus på teknisk korrekt udførelse:
Øvelser med kettlebell: Swings, snatch, turkish get up
Øvelser med vægtstang/styrkeøvelser: Dødløft, thruster, hang power clean, snatch
Øvelser med egen kropsvægt: Wall walk, handstand pushup


Teoretisk vil bevægeapparatets anatomi - led, knogler og kroppens store muskelgrupper blive gennemgået. Musklens opbygning og muskelkontraktion (tværbrodannelse) gennemgås og eleverne introduceres til bevægelsesanalyse.  Det teoretiske forløb har fokus på, at eleverne på baggrund af tilegnet og forklaret viden skal kunne betragte anatomien og ledlæren ud fra et funktionelt synspunkt. Eleven skal opnå en bevidsthed om hvordan led og muskler bevæger sig i praksis. For at koble teori og praksis afleverer eleverne en opgave, hvori de blandt andet skal lave bevægelsesanalyser af to crossfitøvelser.
Ligeledes vil nervesystemet opbygning blive gennemgået og eleverne skal kunne gøre rede for, hvordan nervesystemet styrer kroppens bevægelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kropskultur og doping

I dette forløb har eleverne både arbejdet med samfundsvidenskabelig og naturvidenskabelig teori til at belyse emnet: "Kropskultur og doping" fra forskellige vinkler.

Samfundsfagligt: Eleverne skal kunne diskutere og reflektere over idrættens, kroppens og samfundets betydning for identitetsdannelsen, og skal i denne sammenhæng kunne forstå og anvende teorier af Pierre Bourdieu og Anthony Giddens. Eleverne skal ligeledes kunne anvende denne viden til at forklare og diskutere, hvorfor der er sportsfolk og motionister, der bruger doping.

Naturvidenskabeligt: Eleverne skal kunne gøre rede for brugen af EPO, bloddoping og anabole steroider - herunder effekter og bivirkninger. Ligeledes skal eleverne kunne redegøre for højdetræning (live high train low).

Eleverne har desuden lavet en hæmatokritøvelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer