Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - Roskilde Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Filosofi C
|
Lærer(e)
|
Maria Louise Storm Wesselhoff
|
Hold
|
2024 FI_C1 (3g fi C1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Hvad er filosofi? introduktion
”Hvad er filosofi?” fungerer som introduktion til at læse og tale filosofi. Forløbet præsenterer rammerne for faget, herunder fagets identitet og metoder. Med udgangspunkt i uddrag af første del af Platons dialog ”Menon” bliver eleverne bekendte med, hvad det vil sige at foretage en filosofisk undersøgelse og hvilken betydning den ”filosofiske samtale” har i dette.
Læringsmål for forløbet:
Store skridt:
I får:
- En introduktion til filosofi som fag, herunder overblik over fagets metoder og identitet
- erfaring med at analysere og fortolke en filosofisk tekst, her: Platons Menon, med henblik på at afdække centrale argumenter i teksten
Små skridt:
Efter forløbet kan eleverne:
- Reflektere over, hvad filosofi er og hvad et filosofisk spørgsmål er
- redegøre for Menons tre forklaringsforsøg og Sokrates’ problematisering af hver af disse tre
- analysere Sokrates og Menons dialog med henblik på at identificere, hvilke krav Sokrates stiller til en god forklaring/definition
Primærtekst:
Uddrag af Platons ”Menon” - til og med s. 14
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Etik og Aktiv dødshjælp
Om forløbet
Hvordan skal vi handle? Og hvordan kan vi vurdere, hvad en etisk rigtig handling er?
Vi arbejder med Benthams nytteetik, Kants pligtetik og sidst Løgstrups nærhedsetik. Vi har i klassen gennemgået Trolley-problemet med en kort perspektivering til Phillippa Foot. Med brug af de tre teorier foretages etiske analyser af, om aktiv dødshjælp bør gøres lovligt i Danmark. Afslutningsvis har klassen set første afsnit af Anders Aggers programserie om Sikringen og diskuteret, hvilke etiske problemstillinger udsendelsen rejser.
Buzzwords i forløbet:
Jeremy Bentham
- Nyttetik
- Konsekvensen
- Lyst og smerte
- Kontekst
- Nytteprincippet
- Nytte-kalkule
- Individets interesse og samfundets interesse (summen af individers interesse)
Immanuel Kant
- Rationalisme – fornuftsbåret
- Almengyldig lov
- Det kategoriske imperativ
- Mål/middel: man må ikke behandle andre mennesker som et middel alene. Mennesker må enten behandles som et mål alene eller som et middel og mål
- Intentionen/ den gode vilje
- Universelle pligter
KE Løgstrup
- Den etiske fordring
- Interdependens
- Suveræne livsytringer: tillid
Materiale
Primærtekster:
Jeremy Bentham: ”En indføring i principperne for moral og lovgivning” (1790)
Immanuel Kant: Af ”Grundlæggelse af moralens metafysik” (1785) uddrag fra: Moralen og dens begrundelse – filosofiske tekster, Bjarne Troelsen, Systime 1995-2002
K.E. Løgstrup: ”Den etiske fordring” (1956), Gyldendal København uddrag fra: s. 25, 27-28, 32
Sekundært materiale:
Opslag om ”Løgstrup” fra: ”Den eksistentielle virkelighed”, Johannes Fibiger, Systime 2022 (kap 3) og fra ”Teknologi og Filosofi”, Systime kap. 2.3
Grundbog til Filosofi – Mennesket i verden, Systime 2015, s. 12-19; 23-25, 28-30
Videoer/klip:
”5 skarpe om Løgstrup”, via CFU
Philosophy: Immanuel Kant, Kant-video på YouTube
Utilitarianism: Crash Course Philosophy #36, Crash Course om utilitarisme
“The Trolley problem in real life”, Trolley-problem på YouTube
“Indefra med Anders Agger – Sikringen (1) – Danmarks sikreste hospital”, DR/lectio-link
Artikler:
”10 moralske dilemmaer, der udfordrer din samvittighed”, Matilde Hørmand Pallesen, Kr. Dagblad 11.5.2011
”Aktiv dødshjælp: Hvad er lovligt og hvad er argumenterne for og imod”, TV2.dk 21.4.2017
”Det er i orden at slå folk ihjel, hvis de ønsker at dø”, Rune Klingenberg, Politiken, 11.2.2014
”Regeringens udvalg foreslår aktiv dødshjælp i Danmark”, DR.dk 31.1.2025
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Videnskabsfilosofi
I forløbet om videnskabsfilosofi har vi haft fokus på, hvad der kendetegner videnskab som fænomen. Vi har arbejdet med Poppers demarkationskriterium som et forsøg på at skelne mellem videnskab og pseudovidenskab og har set på nogle af problemerne med den simple falsifikationisme. I forlængelse heraf har vi arbejdet med Kuhns paradigmeteori og hans teori om videnskabelige revolutioner. Endelig har vi set på Lakatos teori om forskningsprogrammer som et forsøg på at slå bro mellem Popper og Kuhns indsigter. Undervejs har vi sammenlignet de filosofiske teorier og knyttet disse an til cases fra virkeligheden - først og fremmest ”Fladjord-teorien”
Læringsmål
- Eleverne skal kunne redegøre for centrale aspekter af Poppers falsifikationisme, dog primært den simple udgave. Især begreberne Falsifikation, Demarkationskriterium og Dristige forudsigelser
- Eleverne skal kunne redegøre for centrale aspekter af Kuhn paradigmeteori, herunder begreberne Paradigme, Normalvidenskab og revolution.
- Eleverne skal kunne redegøre for udvalgte aspekter af Lakatos videnskabsteori, særligt begreberne om Progressive og Degenererende forskningsprogrammer.
- Eleverne skal kunne anvende begreberne i en diskussion af virkelighedsnære cases.
- Eleverne skal kunne sammenligne filosofferne med henblik på at diskutere forskelle, ligheder og udfordringer.
Materiale
Kuhn, T. Videnskabens Revolutioner. s. 56, 120, 190, 195-196. Gengivet i Skov, C. K., Larsen, K. Mennesket i Verden. Systime
Popper, K. Videnskaben: Gisninger og gendrivelser. Gengivet i Kritisk Rationalisme: Udvalgte essays om videnskab og samfund. s. 40-46. Nyt Nordisk Forlag.
Lakatos, I. The methodology of scientific research programmes. s. 1-6. Cambridge University Press.
Andet materiale
Ladyman, J. Understanding Philosophy of Science. s. 81-89
Anderson, C. The End of Theory. WiReD Magazine, 2008.
Dr.dk. Ellen imellem: Er jorden flad? (https://www.dr.dk/drtv/episode/ellen-imellem_-er-jorden-flad_317494)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955459",
"T": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955459",
"H": "/lectio/1076/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73413955459"
}