Holdet 2024 LA_C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Esbern Thøgersen
Hold 2024 LA_C (3g la C, 3g la C (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til Latin
Titel 2 Fabler
Titel 3 Storicisme- Seneca
Titel 4 Epikuræismen
Titel 5 Ovid
Titel 6 Repetition latin
Titel 7 Tilladte digitale hjælpemidler latin

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til Latin

Læringsmål  

Repetition og fortsættelse af arbejdet fra latin C.
Metodetræning. Basale udtaleregler
På latin
Susanne Høeg: Augustus - konstruerede latinske tekster for begyndere 2019
side 1-72

Eget kompendium med konstrueret latin

Grammatik:
- substantivernes og adjektivernes deklinationer
- verbern tempus, modus, diatese, person og tal i både præsens og perfektum systemet
- ledfunktioner (konjunktioner, subjekt, verballed, direkte objekt, indirekte
objekt, adverbialled)
- præpositionsforbindelser
- kasus (alle)
Historie og kultur:
- sproghistorie
-Romerske badeanstalter
-Augustus
-Attentatet på Cæsar
-Cicero og republikken
-Romersk teatre og scene kunst
-Romersk bolig
-Indskrifter fra pompeii

Vi læser uddrag i oversættelse af: Cicero In Pisonem side 141-147. Loeb Classical Library Translated by N. H. Watts.anslated by N. H. Watts.

2 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Fabler

I dette forløb er fokus på Phaedrus' fabler, og den samtid de blev skrevet i.

Læringsmål:

Kendskab til den antikke fabelgenre og dens historiske baggrund samt senere tiders brug af
genren. Reception af romerske fabler.
Fablens politiske undertoner, herunder også modsætningsparrene: de stærke og de svage,
de snedige og de dumme. Kritik af magthaver (herunder eneherskere).
Indholdsanalyse: morale, sekulær etik: normativ beretning; antropomorfe karakterer;
stereotyper; modsætningspar

Tekster på latin fra bogen:
Erik Jensen og Sv. Aa. Outzen 1984. Phaedrus fabler ved . Sommer og Sørensen :

1) Lupus et Agnus
2) Rana rupta et bos
3) De vulpe et uva
4) Vacca, capella, ovis et leo
5) De vitiis hominum
6)Vulper et Ciconia

statarisk læst 6 normalsider

Udover de latinske tekster kigger vi på:
Den franske tekst af La Fontaine:  le renard et les raisins
Den spanske tekst af Félix María Samaniego: La zorra y las uvas

Vi ser i den sammenhæng på semantisk transparens, latinsk sproghistorie og fabelgenrens udvikling.

Perspektivtekster
H.C. Andersen: Den grimme Ælling
Horats:  HOC ERAT IN VOTIS -  satirer, bog 2 markmus bymus
Phaedrus: hunden muldyret og røverne
TV2 med “Ræven og rønnebærerne”: https://www.youtube.com/watch?v=FQxamO9yJq4
Balstyrko "Roennebaer" https://www.youtube.com/watch?v=S7aEQWKVqOc
The Lion King - Be Prepared

Normal sider 10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Storicisme- Seneca


Vi snakker om en af de to store retninger i romersk filosofi: Storicisme og kommer ind på den hvordan den udmøntede sig hos Seneca

Læringsmål:
Sprogligt fokuserer forløbet læsning af på læsning af episke tekster på latin. Kulturelt fokuserer forløbet på at tydeliggøre hvordan grundlæggende verdensantagelser, har været determinerende for hvordan antikkens mennesker har organiseret sig.

På latin
Seneca, Ad Lucilium Epistulae Morales
Epistulam 50.1-9
Fra : Latin her og nu Katri Bügel Jørgensen, Louise Torp-Pedersen Jensen 2021

50.5 oversættes uden gloser og opgives fra

https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A2007.01.0080%3Aletter%3D50

Startarisk læst tekst 9 normalside

Til forløbet blev knyttet en skriftlig aflevering

I oversættelse :

Senecas Epistulae 63 Morales, 7. bog
oversat af Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen
Seneca: Slavers menneskeret (Brev til Lucilius, nr. 47) oversat af Kell Commerau Madsen og Hans Gregersen


TACITUS, Annales 15. bog, 62-64:
Complete Works of Tacitus. Tacitus. Alfred John Church. William Jackson Brodribb. Sara Bryant. edited for Perseus. New York. : Random House, Inc. Random House, Inc. reprinted 1942. https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.02.0078%3Abook%3D15%3Achapter%3D62

Materiel kultur og monomenter
-Stoa of Attalos
-The Death of Seneca, by Luca Giordano

Yderligere læses sekundærlitteraturen:
Storicismen fra Paideia side 160-163 ISBN: 9788761660657. Copyright forfatterne og Systime 2024 (3,3 normalsider)
Epikuræisme fra Paideia side 164-166 ISBN: 9788761660657. Copyright forfatterne og Systime 2024 (2,3 normalsider)
https://lex.dk/Seneca_-_den_yngre (2,4 normalsider)
https://lex.dk/Epikur (1,5 normalsider)
https://lex.dk/stoicisme (6,1 normalsider)

i alt 25 normalsider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Epikuræismen

Læringsmål:
Sprogligt fokuserer forløbet på læsning af forskellige lyriske tekster på latin. Der læses en ode og flere epigrammer. Forskellige oversættelser sammenlignes og vurderes. Kulturelt fokuserer forløbet på at tydeliggøre hvordan grundlæggende verdensantagelser, har været determinerende for hvordan antikkens mennesker har organiseret sig.


Tekster læst på latin:

Martial
5.58
4.21
10.47
5.20
9.97

fra Fra Latinbogen: Grundbog til latin : Lasse Ager Pedersen, Sara Ahrendt Svenningsen 2022

I alt
5 normalsider

I oversættelse
Epikur: Brev til Menoikeus Oversat af Karsten Friis Johansen. Gengivet efter: Epikur: Brev til Menoikeus, fra Niels Skovgaard: Det gode liv, Systime 2002, s. 31-34.

Horats ode 1.11
- Oversat af Don Yorty https://donyorty.com/2024/07/19/horace-odes-1-11/
- Oversat af Axel Juel (1933), og Alfred Glahn (1920). http://klassisk.ribekatedralskole.dk/personer/horats/carm_1_11.htm

Yderligere læses sekundærlitteraturen:

Latinbogen 2022 ISBN 139788743320661 Forlag Systime Epikuræismeside 147-148

Digte af Horats Mørch & Wagner, 1986.  af Arne Mørch side 9-16  

https://lex.dk/Martial

https://www.bbc.com/news/articles/cy48v1x4dv4o

The roman salute : cinema, history, ideology / martin m. Winkler.  iSbn-13: 978-0-8142-0864-9 side 1-3

Roman salute :Jacques-Louis David: Oath of the Horatii

Normalsider 20
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ovid

Ovid Læringsmål:
Forløbet undersøger hvordan Ovid bruger Pythagoras’ natur filosofi som et element/ argument i sit store epos Metamorfoserne.
Forløbet kommer også ind på Augustus’ moral projekt for Rom, og hvordan Ovid passer ind i det, samt den gamle kontrakt mellem digteren og kongen. Yderligere undersøger vi i forløbet Ovids tekster gennem begrebet ”det mandlige blik”, og perspektiverer til Sulpicia.

Tekst læst på latin

Metamorfoserne  1.468-474; 504-508+510-5121; 512-520

Fra Ovid forvandlinger Susanne Høeg & Margit Kiil Jørgensen 2021 Forlag Modtryk
Normalsider 3

I oversættelse:
Ovids Metamorfoser
- Apollo og Daphne (1. 452-587)
-  Niobe (6. 204-312)
- Philemon et Baucis (8.616-724)
- Icarus (8. 183-235)
- Pyramus og Thisbe (4. 55-166)

Ovids Amores 1.5

SULPICIA
9
14
15


Yderligere læses sekundærlitteraturen:
https://lex.dk/Ovid
https://lex.dk/Lucretia
https://lex.dk/Augustus
https://lex.dk/Pax_Romana
dokumentar om Augustus og Ovids forhold
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000007235

Salzman-Mitchell, Patricia B. 2005, Gaze, Image, and Reading Metamorphoses The(1-21) Ohio State University https://muse.jhu.edu/pub/30/oa_monograph/chapter/1149783

Normalsider 23
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Repetition latin



Læringsmål
Vi træner grundlæggende analysemetoder, perspektivering og eksamens strategi


Indhold
Vi genbesøger tekster fra forløbet baseret på elevernes ønsker.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tilladte digitale hjælpemidler latin

I faget har vi gjort brug af følgende digitale hjælpemidler, der også er tilladte ved eksamen:

https://latinskordbog.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer