Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 DA1b 1-6s (DA1b/, DA2b/, DA3b/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb - Den personlige fortælling
Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)
Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbets 20 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).
Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.
Materiale:
Eksempel på blog til analyse: http://indsaetselvfancynavn.blogspot.com/
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
”Barndom” og ”Jetlagformørkelse”, digte, Yahya Hassan 2013
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Af "Hvis der skulle komme et menneske forbi", romanuddrag, Thomas Korsgaard 2017
"BARNDOM" og "JETLAGFORMØRKELSE", digte, Yahya Hassan, 2013
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2022: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Reflekterende opgave
|
16-10-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Retorik, argumentation og taleværksted
Vi arbejder med retorikkens grundbegreber.
Vi producerer selv korte taler og arbejder med retorisk analyse af tekster og taler fra den offentlige debat.
Forløbet læner sig op ad TF2, hvor vi arbejder med faglig formidling
Nøgleord:
Argumentation, Toulmins argumentationsmodel, appelformer, argumenttyper, topik, ciceros pentagram.
Materiale:
• Kapitel 4.9 Retorik i "Håndbog til dansk", iBog, Systime:
https://hbdansk.systime.dk/?id=204
• Kapitel 4.10 Argumentation i "Håndbog til dansk", iBog, Systime:
https://hbdansk.systime.dk/?id=205
• Sofie Lindes tale til Zulu Comedy Galla 2020
Video: https://www.facebook.com/watch/?v=337639814314937
Tekst: https://dansketaler.dk/tale/sofie-lindes-tale-ved-zulu-comedy-galla-2020/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sproghandlinger og kommunikation
Forløbet knytter primært an til det sproglige perspektiv med fokus på pragmatikken, som studerer hvordan mennesker rent praktisk og socialt kommunikerer med hinanden.
Indhold:
Forløbet om kommunikation og sproghandlinger undersøger, hvordan sproget anvendes i praksis i forskellige kommunikationssituationer. Der arbejdes metodisk med genremæssigt varierende tekster indenfor det udvidede tekstbegreb.
Eleverne præsenteres for sproghandlingsteori, kommunikations- og transaktionsanalyse.
Forløbet tager udgangspunkt i kapitel 4.12 i iBogen "Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier" (Systime).
Formål:
I forløbet arbejdes der metodisk med̶ sproglig analyse, fortolkning og vurdering. Teksterne undersøges metodisk og systematisk med fokus på samtaleanalyse og pragmatik.
I arbejdet med teksterne får eleverne indblik i sprogets funktion og variation og opnår således forståelse for sammenhængen mellem indhold, udtryk og form. De får også blik for sprogets betydning i et samfundsmæssigt og kulturelt perspektiv.
Forløbet sigter mod at træne eleverne i at kunne:
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle
Litteratur:
- Kap. 4.12 "Kommunikationsanalyse, i: Håndbog til dansk, iBog, Systime.
- Helle Helle: "Køreplaner" (1996) (novelle)
Medier:
- Video fra Youtube: "Prostitution vs. Anne-Grethe Bjarup Riis"
- Video fra Youtube: "Paradise Hotel Danmark S9 - Anna og Rasmus Skændes i Afsnit 25. [HD]"
- Et dukkehjem: TV-optagelse (Henrik Ibsens drama (1879) som TV-teater (1974) af Palle Kjærulff-Schmidt og Leif Panduro): 3 min. af 106 min. (00:00:00-00:03:00), DRKultur. Uds.dato: 27.12.2010. (mitCFU.dk)
Stikord:
Pragmatik, kommunikationssituationen, turtagning, gambitter/gambit-funktioner, sproghandlinger, samarbejdsprincippet, maksimer, høflighedsprincippet, Facework, ansigtstruende handlinger, transaktioner, undertekst.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Litterært fokus
Forløb med fokus på skriftlighed.
Forløbet er knyttet til det litterære perspektiv og træner eleverne i at kunne:
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
I forløbet arbejdes metodisk med:
- ”litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Materiale:
Litteraturhistorien på langs og på tværs, iBog, Systime:
• ”Hvad er en novelle?”
Link: https://litthist.systime.dk/?id=189
• ”Skrivestil og sprog”
Link: https://litthist.systime.dk/?id=140
• "Den samfundskritiske realistiske novelle"
Link: https://litthist.systime.dk/?id=193#c691
• Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Link: https://litthist.systime.dk/?id=256#c1169
Håndbog til dansk, iBog, Systime:
• ”1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa”
Link: https://hbdansk.systime.dk/?id=171
• ”5. Sproglig-stilistisk analyse af litterære tekster”
Link: https://hbdansk.systime.dk/?id=214
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
DHO
Forløbet gennemføres i samspil med historie. Forløbet er knyttet til alle tre danskfaglige perspektiver, dvs. både det litterære, det sproglige og det mediemæssige.
Indhold:
I DHO-forløbet arbejder vi med besættelsestiden (1940-1945) som periode, og igennem forskellige tekster inden for de tre danskfaglige perspektiver undersøger vi, hvordan en populærkulturel tv-serie som Matador, breve fra modstandsfolk og lyrik fra digteren Morten Nielsen belyser denne særlige tid i dansk historie. I dansk arbejder vi derfor med teksternes hvad (hvad skildrer de?) og hvordan (hvordan skildres det?) og fortolker teksternes temaer og budskaber.
I forløbet indgår desuden et særligt fokus på skriftlighed (de forskellige skrivehandlinger knyttet til en større skriftlig opgave på stx), herunder produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag (historie).
Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne stiftet bekendtskab med forskellige tekstgenrer, som tematiserer den samme periode (besættelsestiden), men behandler emnet forskelligt. De har desuden trænet den metodiske tilgang til tekstarbejdet i dansk med udgangspunkt i begreber fra medieanalyse, sproglig- stilistisk analyse og litterær analyse. De har ligeledes haft fokus på tekstlæsning i en historisk sammenhæng, faglig formidling af viden, ligesom de har arbejdet med danskfagets identitet og metoder.
Materialer:
”Matador: Hr. Stein”, episode 18, DR, 1980
Af ”De sidste timer – Afskedsbreve fra frihedskæmperne 1943-1945”, Kristeligt Dagblads forlag og Frihedsmuseets Venners Forlag, 1985
”Dette er ikke døden”, Morten Nielsen, fra ”Efterladte digte”, 1945
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2023: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Romantik og rædsler
Perspektiver: Forløbet er primært knyttet til det litterære perspektiv, men det berører også det mediemæssige perspektiv.
Formål:
At styrke vores analyse og fortolkning af litterære tekster. At læse tekster ud fra psykoanalysens læsestrategi. At se litterære temaer og motiver på tværs af tid og sted. At arbejde med både mundtlig og skriftlig refleksion ud fra et litterært udgangspunkt. At analysere litteratur, film og samtidskunst ud fra en formel, betydningsmæssig og social/historisk vinkel.
Indhold:
Vi fokuserer på litteratur og kunst, der skræmmer os. Vi læser tekster fra middelalderen og frem til romantikken. I den forbindelse arbejder vi særligt med romantismen og begreber som dobbeltgængermotivet og det interessante. Vi perspektiverer til gys i nutidens popkultur, og arbejder med både Sigmund Freud og Carl Gustav Jungs psykoanalyse. I den forbindelse taler vi om, hvad det er, der både fascinerer os og skræmmer os ved det monstrøse.
Metoder:
Vi arbejder både med refleksion, litterær analyse og fortolkning, mundtlige oplæg og skriftlig analyse.
Materialer:
Brdr. Grimm: "Dødens gudsøn": https://www.grimmstories.com/da/grimm_eventyr/dodens_gudson
Ukendt (folkevise): "Varulven"
Thomas Kingo: Uddrag af "Keed af Verden, kier ad Himmelen"
Adam Oehlenschläger: "Morgen-Vandring" (1805)
Adam Oehlenschläger: "Lær mig, o skov, at visne glad" (1813)
N.F.S. Grundtvig: "At sige verden ret farvel" (1844)
B.S. Ingemann: "Selv-citationen" (1847)
H.C. Andersen: "Skyggen" (1847) (VÆRK)
Edgar Allan Poe: "Den sorte kat" (1843)
Ole Bornedahl: "Nattevagten" (1994)
Filmklip fra film af David Lynch: Blue Velvet (1986) Lost Highway (1997) og Mullholland Drive (2001)
Filmklip fra: F. W. Murnau: Nosferatu (1922), Universal Monsters (1930-1950), Alfred Hitchcock: Psycho (1960), Roman Polanski: Rosemary's Baby (1968), Tobe Hooper: Motorsavsmassakren (1974), John Carpenter: Halloween (1978), Stanley Kubrick: Ondskabens Hotel (1980), Lars von Trier: Riget (1994), Hideo Nakata: Ringu (1998), Ari Aster: Midsommar (2019)
"Hvad er en gyser" - http://gyseren.dk/hvad-er-en-gyser/
"Litteraturens huse", Gerd von Buchwald Lütken, Systime 2021: "Psykoanalysens metoder"
"Litteraturens veje", Johannes Fibiger m.fl., 1. udgave, Gads Forlag 2000: "Folkeviserne", "Folkeeventyr", "Romantismen", "Dobbeltgængermotivet",
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2023: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2023: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Klasse og udkant
Perspektiver: I dette forløb arbejder vi indenfor alle tre perspektiver: det litterære, det sproglige og det mediemæssige.
Formål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden og Europa
- At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder at argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder diskutere) med
formidlingsbevidsthed
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med fremstillinger af mennesker fra udkanten af samfundet - både geografisk, socialt og økonomisk.
Vi begynder med nye dokumentarprogrammers fremstillinger af mennesket i samfundets udkant. Her arbejder vi med analyse af dokumentarprogrammet og diskuterer og debatterer dokumentarers etiske ansvar i deres fremstilling af mennesker på samfundets bund. I den forbindelse træner vi den debatterende artikel skriftligt. Bagefter ser vi på litterære fremstillinger af mennesker på samfundets bund fra det moderne gennembrud i slutningen af 1800-tallet, socialrealismen i begyndelsen af 1900-tallet og frem til nutidens skildringer af klassesamfundet. Vi læser i den forbindelse værket "Færdig med Eddy Belleguele" af Edouard Louis.
Vi arbejder her med dokumentargenren, lyrik, noveller og romangenren.
Metoder:
Vi arbejder med primært med litterær analyse af noveller, roman og lyrik og medieanalyse af dokumentarfilm. Vi arbejder med individuelle skriveøvelser, mundtlige diskussioner i grupper. I dette forløb arbejder vi desuden med skriftlighed med fokus på skrivehandlingerne diskussion og argumentation både i skriveøvelser i timerne og i en skriftlig aflevering.
Materialer:
Lars Engel (DR): "Pigerne på Halmtorvet" (1992) (VÆRK)
Thomas Heurlin (TV2): "På røven i Nakskov", afsnit 1 (2015)
DR: "Prinsesser fra blokken" (2016)
Amalie Skram: "Karens jul" (1885) (norsk)
Jeppe Aakjær: "Jens Vejmand" (1905)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (En idyl) (1900)
Edouard Louis: "Færdig med Eddy Belleguele" (2015) (VÆRK)
Glenn Bech: "min mutti kan ikke fordage Mette Blomsterberg" og "magt handler om at kende de rigtige mennesker" af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (2022)
Thomas Korsgaard: "Snak" af "Snydt ud af næsen" (2024)
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Hemmeligheder
Perspektiver: I dette forløb arbejder vi med det litterære og det mediemæssige perspektiv.
Formål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg) med
formidlingsbevidsthed
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med hemmeligheder som tema og som et litterært virkemiddel.
Vi ser på tre værker og en novelle, hvor hemmeligheden spiller en central rolle i fortællingen.
Vi analyserer først spillefilmen "Festen" og ser på reglerne for Dogme '95, som vi perspektiverer til tekster fra den poetiske realisme og det moderne gennembrud i slutningen af 1800-tallet. Vi arbejder med kendetegnene for den moderne fortælling, poetisk realisme og den blicherske novelle, den upålidelige fortæller, det naturalistiske drama og impressionismen. Vi perspektiverer i den forbindelse Dogme '95 og til det naturalistiske drama.
Metoder:
Vi arbejder primært med litterær analyse af noveller og drama og medieanalyse af spillefilm. Vi arbejder med individuelle skriveøvelser, mundtlige diskussioner i grupper og mundtlige oplæg foran klassen.
Materialer:
Thomas Vinterberg: "Festen" (1998) (VÆRK)
St. St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" (1828) (VÆRK)
Henrik Ibsen: "Gengangere" (1881) (VÆRK)
Herman Bang: "Foran Alteret" (1880)
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Byens rum og sprog
Perspektiver:
Forløbet favner det sproglige perspektiv, det litterære perspektiv og det mediemæssige perspektiv.
Formål:
Formålet ved dette forløb er:
* at styrke kendskabet til motiver i litteraturen
* at se tekster i en historisk kontekst - herunder hvordan urbanisering påvirker sprog og litteratur
* at lære at analysere og fortolke lyrik - herunder især at styrke kendskabet til billedesprog og semantiske felter
* at få kendskab til, hvordan sprog er foranderligt
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med lyrik, der kredser om byens rum og sprog. Vi ser på, hvordan byen som motiv går igen i flere forskelige tekster fra Michael Strunges 80'er-modernistiske lyrik og frem til nyere hiphoptekster. Vi ser på, hvordan byens rum fremstilles sprogligt. Vi ser også på, hvordan et urbaniseret og globaliseret miljø ændrer det danske sprog.
Metoder:
Vi arbejder særligt med analyse af lyrik i grupper og med individuelle mundtlige afleveringer.
Materialer:
Michael Strunge: "Vi folder drømmens faner ud" (1981) (VÆRK)
Claus Bohm: "Nattens engel" (1981)
Selvvalgte hiphoptekster: "Tar Dig Med" af Orma, "Proletar" af Suspekt, "Knokler hårdt" af Gilli, "Fuck dem freestyle" af Tessa.
"Litteraturens veje", Johannes Fibiger m.fl., 1. udgave, Gads Forlag 2000: "No future-generationen"
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Mit bedste skriftlige arbejde
|
13-05-2024
|
Mundtlig aflevering: Byens rum
|
22-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Skriftlighed i 3.g
Formål og faglige mål:
– at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– at anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med
formidlingsbevidsthed
Eleverne arbejder løbende med skriftlighed i alle forløb i 3.g, derudover arbejder specifikt med skriftlighed i dansk i skriveworkshops fordelt over hele 3.g-skoleåret. Hver workshop har sit fokusområde:
Skriveworkshop 1: Den personlige stemme
Skriveworkshop 2: Sproglig korrekthed
Skriveworkshop 3: Skrivehandlinger i SRP
Skriveworkshop 4: Den skriftlige eksamen i dansk.
Materialer:
"Eksamensgenrerne STX", Systime
"Sådan skriver du SRP", Forlaget Columbus
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Krig og kriser
Perspektiver: I dette forløb arbejder vi primært inden for det litterære og mediemæssige perspektiv.
Formål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
- At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med skildringer krig og krisetilstand i den moderne verden. Vi begynder i det 20. århundredes modernisme med særligt fokus 1920'ernes ekspressionisme. Vi ser her på, hvordan modernitetserfaringen bliver udtrykt i dansk lyrik. Bagefter springer vi 100 år frem i tid og fokuserer på den europæiske krisetilstand, der er opstået i kølvandet på krigen i Ukraine. Vi arbejder her med dokumentargenren, pressefotoet og fortællende journalistik.
Metoder:
Vi arbejder primært med litterær analyse af digte og medieanalyse af artikler og dokumentarfilm. Vi arbejder med individuelle skriveøvelser, mundtlige diskussioner i grupper, og vi arbejder med kreativ formidling. I dette forløb arbejder vi desuden med skriftlighed med fokus på skrivehandlingen refleksion både i skriveøvelser i timerne og i en skriftlig aflevering.
Materialer:
Johannes V. Jensen: "Arbejderen" (1906)
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station" (1903)
Tom Kristensens digt: "Landet Atlantis" (1920)
Rudolf Broby-Johansen: "Liget" (1922)
Morten Skou Andersen & de mennesker han normalt sammenligner sig med: "Millitær nødvendighed" (2012)
Politiken Podcast: "Du lytter til Politiken", 20. januar 2022: "Jan Grarup har aldrig set noget så voldsomt som fronten i Ukraine"
Jan Grarup: "Intet nyt fra Østfronten", Politiken 22. januar 2022
"Sønderlemmende kritik af stjernefotograf: - Plet på vores historie siger Politikens chefredaktør", Morten Hansted, TV2.dk, 10. november 2023: https://nyheder.tv2.dk/2023-11-10-soenderlemmende-kritik-af-stjernefotograf-en-plet-paa-vores-historie-siger-politikens-chefredaktoer
DR, P3: "Alexanders krig" , 1. episode (2023)
Halyna Kruk: digt fra samlingen 'Book War' (2022)
"Litteraturens veje", Johannes Fibiger m.fl., 1. udgave, Gads Forlag 2000: "Skyttegraven, et mausoleum af mudder", "Granatchokket i den vestlige kultur", "Ekspressionisme, en subjektiv kunst", "Fribytter og hærværksmand - Tom Kristensen", "Et par vrede unge mænd: Bønnelycke og Broby-Johansen", "30'erne: Krise og arbejdsløshed"
"Store nyheder", Christensen, Peter og Henrik Poulsen, Systime 2024: "Pressefotoet"
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Refleksionskrivning
|
12-09-2024
|
Opgave 1 - Reflekterende artikel
|
29-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Kroppen i teksten
Formål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund.
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med skildringer af kroppen (den syge såvel som den raske) i litteraturen, sproget og mediebilledet. Vi arbejder med fremstillingen af krop og sygdom på tværs af tid - fra oplysningstiden og frem til i dag.
Vi arbejder i den forbindelse med flere læsemetoder og teorier herunder eksistentialisme, postkolonialisme, queerteori og cripteori.
Metode:
Vi arbejder med flere genrer og træner således både sproglig analyse (herunder diskursanalyse), litterær analyse og medieanalyse.
Vi arbejder med, mundtlige diskussioner i grupper, og vi arbejder med kreativ formidling. I dette forløb arbejder vi desuden med skriftlighed ud fra en valgfri skrivegenre med det fælles tema: kroppen.
Materialer:
Uddrag fra "Hård udenpå", afsnit 1, DR (2017)
Uddrag fra "Stik mig smuk", afsnit 1, DR (2024)
Ludvig Holberg: "Hvem føler med en tungsindig?" af "Moralske Tanker" (1744) 3,6 s. 235
Stromae: "L'enfere" (2022) (musikvideo)
Peter Seeberg: "Patienten" (1962)
Jonas Gardell: uddrag af "Torka aldrig tårar utan handskar" (2012)
Karen Blixen: uddrag af "Skygger paa Græsset" (1960)
Mikas Lang: digte af "Melanin" (2019)
Kendrick Lamar: "The Blacker the Berry" (2015)
Jesper Wung-Sung: "De tre veninder" (2022)
Caspar Eric: "Nike" (2015) (VÆRK)
DR lyd: "Genstart - En kropumulig verden", 13. marts 2023
"Krop, skam og stolthed", Nedergaard, Mia Bang, Dansklærerforeningens Forlag, s. 10-18
"Litteraturens huse", Gerd von Buchwald Lütken, Systime 2023: "Postkolonialisme"
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Ungdom
Dette forløb favner primært det litterære perspektiv.
Formål:
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i den øvrige verden
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder reflektere, analysere, fortolke og vurdere)
Indhold:
I dette forløb arbejder vi under temaet "Ungdom". Vi zoomer ind på litteraturhistorien i tiden op til og under ungdomsoprøret i 1960'erne og frem til ungdomskulturen i dag. Vi ser på forskellene mellem de modernistiske og realistiske strømninger i kunsten og litteraturen, hvor fokus veksler mellem teksternes form i modernismen og teksternes indhold i realismen.
Metoder:
Vi arbejder primært med litterær analyse af noveller og digte. Vi arbejder med individuelle skriveøvelser, mundtlige fremlæggelser i grupper, individuelle mundtlige oplæg, og genfortolkninger i form af remediering.
Materialer:
Kernestof:
"Syndefaldsmyten" af Biblen
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (1953)
Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" (1960)
Klaus Rifbjerg: "Et kys" (1964)
Steppeulvene: "Itsi Bitsi" (1967)
Benny Holst: "Sangen om merværdi" (1971)
Røde mor: "Lil' Johnnys mund" (1970)
Vita Andersen: "Fredag", "Lørdag" og "Søndag" (1978)
Michael Strunge: "DECAY 1978" (1980)
Søren Ulrik Thomsen: "Angsten" (1981)
Jan Sonnergaard: "Polterabend" (1997)
Jakob Ejersbo: "Konkursrytter" (2000)
Olga Ravn: "Fodnote til internettet" (2013): http://olga-ravn.blogspot.com/2013/05/fodnote-til-internettet.html
Caspar Eric: "Jeg er til fest med primært techno" (2014)
Yahya Hassan: "RAMADAN" "FAR MIN UFØDTE SØN" "LANGDIGT" (uddrag) (2013)
Musikvideoer:
The Doors: "Break On Through" (1967)
Beatles: "Lucy in the Sky with Diamonds" (1967)
Bee Gees: "Night Fever" (1977)
Sex Pistols: "God Save the Queen" (1977)
Madonna: "Material Girl" (1984)
Nirvana: "Smells Like Teen Spirit" (1991)
Oasis: "Shaker Maker" (1994)
Kashmir: "Rocket Brothers"
Kidd: "Kysset med Jamel" (2011)
Sivas: "D.A.U.D.A" (2013)
Kanye West: "New Slaves" (2013)
Supplerende stof:
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Litteraturens veje, iBog, Systime 2021: kapitlerne "Drømmen om Amerika", "Fra Woodstock til Vietnam", "Feminisme og kvindelitteratur" og "Punk, No Future og Yuppies".
"Litteraturhistorien - på langs og på tværs", Barbara Kjær-Hansen m.fl., iBog, Systime 2025: kapitlerne "Heretica", "60'er-modernisme" og "Tendenser i den nyeste litteratur"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
SKAM og normer
Perspektiver:
Forløbet favner det sproglige perspektiv, det litterære perspektiv og det mediemæssige perspektiv.
Formål:
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i
Norden, Europa og den øvrige verden
- At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
- At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
Indhold og metoder:
I dette forløb arbejder vi med tekster, der kredser om temaerne skam og normer. Vi beskæftiger os primært med nyere tekster, og ser på, hvordan skam og normer bliver tematiseret igennem TV-programmer og TV-serier.
Vi repeterer sproghandlingsteori, kommunikations- og transaktionsanalyse samt medieanalyse af TV-programmer og taler om realitygenren som intimitetens teater. Vi analyserer afsnit af den norske TV-serie "SKAM" (2016), og til slut perspektiverer vi teksterne til et uddrag af Henrik Ibsens "Et dukkehjem" (1879). I den forbindelse repeterer vi viden om det moderne gennembrud og det naturalistiske drama.
Tekster:
Spørg mig om alt, Hævnporno, DR (2015)
SKAM sæson 2, episode 1, 2 og 3, NRK (2016)
Henrik Ibsen: uddrag af "Et dukkehjem" (1879)
Baggrundslitteratur:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs", i-bog, Systime 2024: https://litthist.systime.dk/?id=1
”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2024: https://hbdansk.systime.dk/?id=1
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Repetition
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283568",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283568",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283568"
}