X - Midtsjællands Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Midtsjællands Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA1d 1-6s - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Hold
2022 DA1d 1-6s (
DA1d/
,
DA2d/
,
DA3d/
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb - den personlige fortælling
Titel 2
Fra barn til voksen
Titel 3
Kommunikation + SKAM
Titel 4
Besættelsen - DHO
Titel 5
Romantik og rædsel
Titel 6
Reklamer
Titel 7
Retorik I
Titel 8
Store følelser
Titel 9
At sætte problemer under debat
Titel 10
Litteraturhistorisk overblik
Titel 11
I farver og billeder
Titel 12
Medieforløb
Titel 13
Skriftlighedsforløb
Titel 14
Retorik II (og argumentation)
Titel 15
Eksistentialisme
Titel 16
Podcast - Værk
Titel 17
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb - den personlige fortælling
Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at introducere til det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til fx blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med den første aflevering i dansk.
Materiale:
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
”Barndom”, digt, Yahya Hassan 2013
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Af "Hvis der skulle komme et menneske forbi", romanuddrag, Thomas Korsgaard 2017
"Håndbog til dansk", iBog, Systime.
Indhold
Kernestof:
MinKonto: Log ind
Klik her for at finde dagens lektie: Den mundtlige fortælling (to sider). Den ligger i vores dansk-OneNote under d. 15/8. I skal bare læse de to sider til timen.
Tag en ting med, der betyder noget for dig. Det kan være en gave, et billede, en sten, dine yndlingssko eller andet. Du skal fortælle de andre om denne ting/dette billede. Knytter der sig en særlig historie til netop din medbragte ting? Din historie
Her finder I dagens OneNote
Den personlige blog + fra selvfortælling til personligt brand.docx
Hvilke sociale medier bruger du? Følger du nogen på instagram? Snap chat? Youtube? eller andet? Hvem og hvorfor?
Hvis du ikke nåede at læse det sidste afsnit: "Fra selvfortælling til personligt brand" i timen, så sørg for at have læst det til i dag (det er ikke særlig langt).
Alle grupper har deres præsentation af deres blog/side/person klar til timen.
Forsiden af medaljen | 2:8 - Sociale Medier | DR LYD. Lyt til podcasten før timen, og skriv 10-15 linjer om, hvilke tanker den sætter i gang hos dig.
Til denne time skal I alle have læst jeres afsnit om dokumentaren + det indledende stykke om dokumentaren som genre.
Puha, det er længe siden, vi har haft dansk. I skal i dag præsentere de afsnit I havde forberedt til sidste dansktime. Genlæs derfor dine noter/afsnit forud for timen, så du er klar ved timens start. Hver gruppe kan godt få 3min til at planlægge, hve
Du skal have set afsnit 4 af 'Alt for kliken' til denne time. Den varer 30 min. Vi skal sammenligne den med 'Drengene mod pigerne'.
Vi ser, om der ikke er lidt tid til, at de to dokumentar-grupper, der mangler deres præsentationer om Mockumentary + eks. på dokumentarer, kan komme på banen i denne time.
Vi kigger lidt på den skriftlige opgave i timen. Sørg for at have eventuelle spørgsmål til afleveringen klar til denne time.
I finder dagens lektie her: Uddraget af Stine Pilegaard: Min mor siger + de fire arbejdsspørgsmål til teksten.
Stine Pilgaard - Min mor siger, Her siger hun lidt om jeg-fortællerens forhold til andre mennesker. (I kan høre det (3 min), men det er ikke lektie).
I skal have læst uddraget af Leonora Christina Skov: 'Den der lever stille' til denne time. Teksten er vedhæftet her, og den ligger også i OneNoten under fanen d. 10/10.
LEONORA CHRISTINA SKOV.docx
Alle grupperne er klar til at præsentere deres (grundige) arbejde til "Den der lever stille" i matrixgrupperne.
Thomas Korsgaard_Hvis der skulle komme et menneske forbi.docx (læses i timen)
Link til teksten i OneNote
Hvis der er tid til det, går vi i gang med at læse uddraget af Thomas Korsgaard: "Hvis der skulle komme et menneske forbi". → Du skal læse teksten i hånden, derfor skal du have udskrevet den til denne time. Enten hjemmefra eller på skolen. Teksten li
I skal arbejde videre med spørgsmålene til "Hvis der skulle komme et menneske forbi". Hvis I ikke nåede at læse teksten i sidste time, skal I have læst den til i dag.
Alle grupperne har deres svar til Yahya Hassan: "Barndom" klar til timen.
Omfang
Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Fra barn til voksen
I dette forløb arbejder vi med temaet "fra barn til voksen". Vi arbejder med forskellige tekster, der alle skildrer overgangen fra barn til voksen. Vi forsøger også at arbejde med de intertekstuelle referencer, der er mellem nogle af teksterne, både tematisk og symbolsk.
I forløbet fokuserer vi også på forskellige genrer i danskfaget - alt fra myter, til noveller, til digte og sange - videre over i kortfilm og spillefilm.
I forløbet arbejder vi multimodalt og med remediering.
Forløbet bliver afsluttet med en aflevering til filmen 'Tro, håb og kærlighed' af Bille August.
KERNESTOF:
"Syndefaldsmyten"
"Den lille Rødhætte"
"Villy" af Charlotte Weitze, (1999)
Artikel: "Det er Miley Cyrus, der ejer natten"
Gustaf Munch-Petersen: "Til mine forældre" (1932):
https://kalliope.org/da/text/munchp2017092318
Sange:
Andreas Odbjerg: "Hvad skal verden med sådan en som mig?" (2022): Andreas Odbjerg - hvad skal verden med sådan en som mig? l Min Sang til Danmark l DR1
Per Vers: "DUM" (2014): Per Vers - DUM musikvideo
Minds of 99: "Hurtige hænder" (2018): The Minds of 99 - Hurtige Hænder (akustisk) | Moyo Live
Kortfilm:
Ude i skoven:
https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/ude-i-skoven/
Overgang:
https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/overgang/
Film:
"Tro, håb og kærlighed" af Bille August
Faglitteratur:
Håndbog til dansk (i-bog, Systime 2019)
Indhold
Kernestof:
Husk at sætte jer på de pladser I fik sidste gang.
I finder jeres onenote i dansk her. (Ikke lektie, vi ser på det i timen).
Syndefaldsmyten.pdf
Alle grupperne skal have deres remediering klar til denne time. I skal læse den højt i mindre grupper, så sørg for at få delt teksten med hinanden forud for timen.
Arbejdsblad Rødhætte 2022.docx
Den lille Rødhætte Eventyr.docx
Husk teksten 'Villy' til denne time.
I skal sidde sammen med jeres gruppe i starten af timen, mens vi gennemgår jeres svar til 'Villy'.
Abejdsblad til tematisk indledning 1.d.docx
Aidt_Naja Marie_Den blomstrende have NY.docx I skal læse teksten til timen. I skal have udskrevet den, så I har den fysisk i timen. Teksten er fem sider. I skal bruge ca. 30min på at læse, så må I se, om I ikke godt kan nå alle fem sider.
Arbejdsblad til Miley Cyrus 2022.docx
Arbejdsblad til tematisk indledning 1.d 2023.docx
Læs de to afsnit om 'Personkarakteristik' og 'Forholdet mellem personerne' (læses i starten af timen)
Filmens dramaturgi: Læs desuden afsnittet: 'Karakterer' (læses i timen)
Til denne time, skal du have fundet relevante eksempler til personkarakteristikken af din tildelte karaktér fra 'Tro, håb og kærlighed', så din gruppe er klar til at gøre jeres præsentation af personen færdig i denne time - I får ca. 45 min til dette
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Kommunikation + SKAM
Kommunikation + SKAM
I dette forløb arbejder vi med kommunikation og samtaleteori, samt de begreber, der knytter sig hertil, bl.a. taleture, høfligheds- og samarbejdsprincipper, sproghandlinger, kropssprog mm. Vi arbejder desuden med face og facework - både i dagligdagen og især ved politiske debatter.
I forlængelse at kommunikationsteorien arbejder vi med afsnit 1, 2, 3, 4 og 9 af sæson 3 af SKAM. Vi undersøger, hvordan fagbegreberne kommer i spil i serien, og vi undersøger desuden de filmiske virkemidler, der er brugt afsnittene.
Afslutningsvis ser vi Baz Luhmans "Romeo og Juliet" fra 1996. Vi arbejder med intertekstualitet i SKAM og "Romeo og Juliet".
KERNESTOF:
Håndbog til dansk om kommunikation og medieanalyse
SKAM, sæson 3, afsnit 1, 2, 3, 4 og 9.
Baz Lurmann: "Romeo and Juliet" (1996)
SUPPLERENDE STOF:
https://www.alt.dk/artikler/her-er-alle-skam-profilerne-pa-instagram
+ https://skam.p3.no/sesong/3/
Radiohead: "Talk show host": Romeo and Juliet - Radiohead
https://www.youtube.com/watch?v=Oic7kJRg_F0&t=21s
Indhold
Kernestof:
I skal have set afsnit 4 af SKAM til timen i dag.
Vi starter timen med Matrixgrupper, hvor I gennemgår spørgsmålene til afsnit 3.
I skal bruge 15-20min hjemme på at svare på det spørgsmål i fik til SKAM i sidste time (se Onenoten). I får lidt tid i timen til at få det sidste på plads, inden I skal præsentere det for klassen - max 5 min pr. gruppe.
Hav gerne aftalt, hvem der laver mad sammen på torsdag. Jeg kommer forbi biologi og hører, hvad I har fundet ud af. Overvej desuden, om I vil invitere jeres øvrige lærere med til spisningen torsdag, for så skal I nok snart få skrevet ud.
Vi mødes på skolen (lærerværelset) kl. 17. Vi er færdige ca. kl. 20:00 (ALLERsenest 20:15)
I skal læse 'Drengene fra Sankt Petri' som værk. I kan læse den som grafisk roman (fra 2023), original roman af Bjarne Reuter (1991) eller som e-bog (måske som lydbog, det må vi se på, hvis nogen ønsker det). I skal i gang med at læse i dag. Så I ska
Læs om værket her: Drengene fra Sankt Petri af Bjarne Reuter
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Besættelsen - DHO
I dette forløb arbejder vi med den tyske besættelse af Danmark. Det er et tærfagligt forløb med historie, der ender med en DHO.
Vi arbejder med forskellige genrer, der på forskellig vis og fra forskellige perioder alle tematiserer besættelsen.
I dette forløb er der også fokus på danskfagets metode (analyse og fortolkning af primært fiktive tekster), samt den skriftlige formidling i en større skriftlig opgave.
Materiale:
VÆRK: ”Drengene fra Sankt Petri" (2023). Af: Erik Barfoed og illustreret af Kristian Eskild Jensen. Grafiske roman frit efter Bjarne Reuters roman.
Matador. Afsnit 17: "Hr. Stein".
DR.dk
.
Forskellige afskedsbreve fra modstandsfolk:
https://www.frihedsmuseetsforlag.dk/boeger/boeger-paa-dansk/de-sidste-timer.aspx
(Se PDF)
Poul Henningsen: "Man binder os på mund og hånd" (1940)
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/m-n/man-binder-os-paa-mund-og-haand
+
Outlandish:
https://www.youtube.com/watch?v=83qoTw2hAlg
Katinka:
https://www.youtube.com/watch?v=TxiGLQ5nroU
+
Liberte de penser - Die Gedanken sind frei:
https://www.youtube.com/watch?v=j54HIGk_AEI
Morten Nielsen: "Dette er ikke døden" (1943). Digt.
Film: "Flammen og Citronen" (2008)
Indhold
Kernestof:
Du skal have læst Drengene fra Sankt Petri til i dag.
Uanset om du har læst den ene eller anden version, skal du have nogle passager med fra bogen, som du synes er væsentlige for historien. Hav desuden eksempler med, der handler om modstandsbevægelsen.
Overvej forud for timen, hvordan du vil arbejde med romanen i din aflevering - hvad vil du fokusere på? I skal selv formulere jeres analysepunkt, men jeg skal nok hjælpe jer.
Vi skal se et afsnit af Matador, men for at vi også kan nå at tale om det i timen, skal du have set de første 33 minutter inden timen. Læg mærke til, hvordan modstanden imod besættelsen bliver vist i afsnittet.
DRTV - Matador: Hr. Stein
I skal aflevere Drengene fra Sankt Petri i dag (romanen af Bjarne Reuter) - Den grafiske roman skal først afleveres ugen efter.
Hav jeres præsentationer til jeres spørgsmål til Matador klar til timen. I skal præsentere dette for jeres bordgruppe.
Husk Drengene fra Sankt Petri - den grafiske roman.
Husk den grafiske roman til i dag, hvis du ikke har afleveret den. Du skal aflevere den på bogreolen ved bogkælderen. Skriv gerne dit navn på en post-it, så Maria kan se, hvem der har afleveret den.
I møder kl. 9:00 i lokale 36
Her finder I planen for dagen (+ alt andet til DHO; materiale, grupper, foldere mm)
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Romantik og rædsel
I dette forløb arbejder vi os tematisk frem mod romantikken.
Omdrejningspunktet for forløbet er 'rædsel' i litteraturen, og vi starter med nedslag i middelalderen og arbejder os frem mod romantikken herfra. Vi arbejder med den gotiske litteratur - både i oversættelse, men også med romantismen og værklæsningen af "Skyggen".
Gennem hele forløbet arbejder vi med begreber, der knytter sig til den gotiske litteratur og til gysergenren. Vi arbejder med dobbeltgængermotivet, med monsteret og med psykoanalysen, og de begreber, der knytter sig hertil - især 'das Unheimliche'.
Vi trækker tråde til nogle af de nyere eksempler på gysergenren i Danmark, nemlig med Nattevagten 1 fra . (Vi så senere Nattevagten 2 og talte også om gyserelementerne i den).
Materiale:
Folkevise: "Varulven"
https://kalliope.org/da/text/folkeviser2018041036
Brødrene Grimm: "Dødens Gudsøn" (ca. 1814) + Uddrag af "Askepot"
Adam Oehlenschläger: "Morgenvandring" (1805)
Adam Oehlenschläger: "Lær mig O skov at visne glad" (1813)
H.C. Andersen: "Skyggen" (1847)
B.S. Ingemann: "Niels Dragon" (1847)
Edgar Allan Poe: "Hjertet der sladrede" (1843)
"Nattevagten" (1994), af Ole Bornedal (set på
dr.dk
).
"Nattevagten - Dæmoner går i arv" (2024) af Ole Bornedal (Set i biografen).
Billeder:
https://www.skovgaardmuseet.dk/skovgaard-familien/joakim-frederik-skovgaard/ulver-og-vaenelil-1898/
+ Vanitassymboler i barokkens kunst.
Billeder fra kunsten i romantikken.
Supplerende materiale:
Om folkeviser:
https://litthist.systime.dk/?id=135
Indhold
Kernestof:
1. 1000-1536: Middelalderen
Læs om eventyret som genre forud for denne time. Vi skal arbejde med folkeeventyr, så hav gerne fokus på dette.
Folkeeventyr - læs om folkeeventyret her.
Læs om gyseren som genre forud for denne time. Artiklen er lidt lang, så sørg for at sætte tid af til det + tag noter til pointerne i artiklen. Læg desuden mærke til begreberne i artiklen.
I får de første 10-15 min til at få styr på jeres remedieringer. Hvis I har brug for mere tid, skal I have aftalt med jeres gruppe, hvad I hver især laver.
Hvad skræmmer dig? Hav gerne et konkret eksempel/en scene med fra en film, hvor du blev bange. I skal præsentere dem for hinanden i mindre grupper. Det kan også være noget, der skræmte dig som barn, hvor du stadig kan huske følelsen af frygt den dag
Læs om Freud og den psykoanalytiske metode forud for timen.
Hav dine noter fra SK-timen til Barokken og Universalromantikken klar til denne time.
Her finder I links og spørgsmål til dagens lektie (I SK-notesbogen).
Skyggen H.C. Andersen 2023.docx I skal selv udskrive Skyggen, da I skal læse dette eventyr som værk. Lad os se på det sammen i timen, da vi først skal arbejde med det i 6. lektion.
Romantisme: (Læs det indledende afsnit + de efterfølgende to om 'Dobbeltgængermotivet og H.C. A.: Skyggen')
Husk Skyggen til denne time, da I skal læse videre på den i timen.
3.7 Litterære metoder (ikke lektie)
I finde de (næsten) færdige opgaveformuleringer her - overvej gerne, hvilken opgave du helst vil arbejde med. Jeg præsenterer dem alle i timen.
Grupperne er klar til at fremlægge - måske når vi ikke alle fem, men vær gerne klar til fremlæggelserne alligevel.
De sidste grupper fremlægger deres arbejde til Skyggen.
B.S. Ingemann - Niels Dragon.pdf Læs Niels Dragon forud for timen (den er på tre sider). Det er vigtigt, I får læst, da I skal arbejde sammen med jeres nye, faste gruppe om denne tekst.
I skal arbejde analogt, dvs. ingen computer til arbejdet (den første del af det). Jeg skal nok have nogle eksemplarer af teksten med til hver gruppe, men ellers udskriv den selv forud for timen.
Video om 'Gotik' vi så i timen onsdag.
Læs om gotisk litteratur | lex.dk – Den Store Danske
Edgar Allan Poe - Hjertet, der sladrede.docx
Vi ser film, I sørger selv for snacks.
I skal have set klippene i PP om gyserfilmgenren forud for timen.
Her finder I noter til arbejdet med 'Skyggen'
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Reklamer
I dette forløb arbejder vi med reklamer - særligt reklamevideoer, men også den reklame der er i emballage - både i billeder og tekst.
Vi arbejder med en række begreber, der knytter sig til reklameanalysen. Vi arbejder primært med de begreber 'Håndbog til dansk' bruger.
Begreber du skal kunne:
konnotation/dennotation
Lasswells kommunikationsmodel
Abraham Maslows behovshierarki
AIDA-Modellen
Gallups kompasmodel
Minervamodellen
Materiale:
Coca Cola reklamevideoer:
Coca Cola Zero - Just add Zero:
https://www.youtube.com/watch?v=WJw7fGi5ILA
Pool Boy:
https://www.youtube.com/watch?v=o3a76SP-PsM
The Gardener:
https://www.youtube.com/watch?v=ot9NvIavZIc
The Morning After:
https://www.youtube.com/watch?v=s1yJlNyvxzA
One Coke Away From Each Other:
https://www.youtube.com/watch?v=_BqjFOXuCpU
Julereklamer: Eleverne har ikke set alle reklamerne, men de har arbejdet med én, som de har præsenteret for hinanden i mindre grupper.
Reklame 1:
https://www.youtube.com/watch?v=5y0fGsQU5zg
Reklame 2:
https://www.youtube.com/watch?v=efQfDORyFxo
Reklame 3:
https://www.youtube.com/watch?v=znIyaGS5BNc&list=PLNjC8ujluhrX_BtmCW4atsTglbj9EJxMQ
Reklame 4:
https://www.youtube.com/watch?v=n5A-m8Mk9js
Reklame 5:
https://www.youtube.com/watch?v=x6j7mSwjDjg
Reklame 6:
https://www.youtube.com/watch?v=OWzXO24eQE4
Reklame 7:
https://www.youtube.com/watch?v=V6-0kYhqoRo
Reklame 8:
https://www.youtube.com/watch?v=-Q4OgGYpy9I
Reklame 6
Emballage:
Vanilje is fra Mejerigården
Kornkammeret, økologisk hvedemel
Thise Urmælk
Indhold
Kernestof:
De sidste grupper præsenterer deres reklamer.
I får lidt tid til at gøre jeres billedanalyser klar. Herefter præsenterer I dem for hinanden tre og tre.
Argumenter for og imod alkohol til unge under 18
Vi arbejder videre med jeres aflevering. I skal have orienteret jer i linksene fra sidste time forud for timen (de fleste gjorde dette i timen) + læse for/imod alkohol for børn/unge under 18 i padletten (link til denne under 5. lektion onsdag).
Take Care of Yourself | Doc Morris Christmas Advert 2020
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Retorik I
Vi arbejder med retorik indenfor især talegenren. Vi får styr på de begreber, der knytter sig til hertil. Vi starter med Dronnings nytårstale, om vi kigger på sammen.
Herefter arbejder eleverne med nogle andre nytårstaler, som de skal lave en retorisk analyse af.
Forløbet slutter med at elever skal skrive deres egne taler, hvor de forsøger at bruge nogle af de gode talekneb, vi har arbejdet med i forløbet (sammenhæng i teksten, retoriske figurer + appelformer).
Begreber I skal kunne til retorik:
Appelformer
Ciceros Pentagram
Toulmins argumentationsmodel
Kohæsion/Kohærens
Retoriske figurer
Taler:
Dronningens nytårstale (2024):
https://www.dr.dk/drtv/episode/hendes-majestaet-dronningens-nytaarstale_427833
Lars Løkkes tale ved Transfer Day (2017):
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/statsminister-lars-loekke-rasmussens-tale-ved-transfer-day-paa-st-croix-31-marts-2017/
I grupper:
1+2: Mette Frederiksen (Valdemar, Thor, Emil, Anna, Alberte, Sabree):
https://www.dansketaler.dk/tale/mette-frederiksens-nytarstale
3+4: Anna Juul (Robin, Marie B, Bianca, Noah, Jiannis, Josefine):
https://www.dansketaler.dk/tale/anna-juuls-nytaarstale-2022
5+6: Glenn Bech (Marie N, Thea, Ida P., Oliwia, Emmanouil, Cathrine):
https://www.dansketaler.dk/tale/glenn-bechs-nytaarstale-2023
(Se hele talen på
DR.dk
:
https://www.dr.dk/nyheder/indland/forfatter-glenn-bech-holder-deadlines-nytaarstale-2023-er-jeg-bare-en-pauseklovn-fra
)
7: Amina (Aksel, Isabells, Agnes):
https://www.information.dk/kultur/2023/12/amina-elmis-nytaarstale-revolutionaere-maa-ligge-kaerligheden-hvoraf-al-forstaaelse-kan-udspringe?lst_tag
8+9: Vælg selv:
Fx: Tessa (Ida P, Emilie, Amanda, Marie H, Amalie, Frederikke, Otilia, Sarah):
https://www.facebook.com/watch/?v=729923867645253
Indhold
Kernestof:
Retoriske figurer - Danske Taler - I skal bare læse de korte forklaringer forud for timen. I skal ikke klikke ind på hver 'figur'.
I skal præsentere jeres taler for hinanden i matrix-grupper. Sørg for at have godt styr på din tale forud for timen. I får de første 7-10min til at tale med jeres gruppe og lige få styr på citater og fagbegreber forud for præsentationen.
Se også Onenoten til i dag.
Hvad er en gendrivelse? - Vi kigger på gendrivelse og rygdækning i første del af timen. Sørg for at have læst om dette forud for timen.
4.10 Argumentation: Genlæs siderne om 'Argumentation forud for timen - især de sidste to afsnit om 'fejltyper' og 'ordvalgsargumenter'.
Argumentgenerering - læs om påstand, belæg og hjemmel her. I skal ikke lave opgaverne nederst på siden.
Omfang
Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Store følelser
I dette forløb arbejder vi med store følelser i kunst og litteratur.
Vi har særligt fokus på det sproglige og det litterære stofområde. Vi arbejder primært med digte og sange, men vi ser også dokumentarfilmen 'Skjold og Isabel' og kortfilmen 'Delfinen', og taler i den forbindelse om forskellen på genrernes formidling af store følelser.
Eleverne har i forløbet også arbejdet med en valgfri digtsamling/et valgfrit album med fokus på de store følelser, der kommer til udtryk i netop deres værk. De har alle skrevet en opgave til deres værk - med fokus på sproget og følelserne i værkerne.
KERNESTOF:
Sange:
Minds of 99: "Under din sne" + "Det er Knud som er død"
Anne Linnet: "Tabt mit hjerte"
URO fest. Mekles: "Føles godt"
Svea S: "Hey far"
Digte:
Tove Ditlevsen: "De evige tre", "Tabt mit hjerte", "Blinkende lygter", "Barndommens gade", "Ensomme menneske", "Når du forlader mig", "Hjemløs", "Forbi" (Eleverne har arbejdet med forskellige digte, som de har præsenteret for hinanden i mindre grupper).
Michaet Strunge: "Du er næsten i mit værelse" (1981)
Tom Kristensen: Det er Knud som er død (1933):
https://politiken.dk/kultur/art5705488/Det-er-Knud-som-er-d%C3%B8d
Anna Juul: "Mørket" (2023)
https://www.dr.dk/om-dr/nyheder/mit-vaerk-til-danmark-anna-juuls-digt
Dokumentar:
"Skjold og Isabel" (2018) af Emil Næsby Hansen (Afsnit 1-8 på
Dr.dk
)
Uddrag af 'Mit værk til Danmark', hvor Anna Juul fortæller om sit værk: Fra 13:20 (16:00)-23:00:
https://www.dr.dk/drtv/se/mit-vaerk-til-danmark_-vaerkerne-afleveres_422611
Kortfilm: "Delfinen" (2017), instrueret af Laurits Munch-Petersen. På CFU.
Indhold
Kernestof:
Hvis du ikke har udfyldt elevfeedback med ønsker til din nye, faste arbejdsgruppe i dansk, så skal du gøre det i dag. Udfyld elevfeedback her - eller under 4. lektion i går (d. 8/2).
I skal have set 'Skjold og Isabel' episode 4 til i dag (den varer ca. 12 min).
I skal læse en digtsamling eller et album - Tænk over til i dag, hvad det skal være. Det skal handle om (store) følelser. Jeg har også forslag med til jer.
Nudging - Hvad er det?
Alle skal have deres Album + tekster med til timen. I skal være i gang med at høre mindst ét af numrene, som I kan præsentere for hinanden i dag.
Undersøg forud for timen, hvem Anna Juul er. (Brug 5-7 min).
Medbring jeres kladdehæfte og skriveredskaber til timen.
Husk jeres nye bog om de skriftlige eksamensgenrer til timen.
Se OneNoten her
I skal have set afsnit 5+6 = 21min forud for denne time.
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
At sætte problemer under debat
I dette forløb arbejder vi med, hvordan man sætter et emne til debat.
Vi tager udgangspunkt i det moderne gennembrud og de tanker, der startede i denne periode. Vi læser tekster og ser på billeder, der især har fokus på kvinder og 'de tre k'er'.
Vi forsøger at trække tråde til den debat der er i dag. Det gør vi gennem et oplæg af 'Herlige Svend' og et efterfølgende arbejde med den reflekterende genre.
KERNESTOF:
Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887)
Henrik Pontoppidan: "Ane-Matte" (1887)
Bille August: "Pelle Erobreren" (1987), Vi har set den første time af filmen.
Om 'Herlige Svend': Se hans instagram-konto + artikler:
https://soundvenue.com/kultur/2022/12/memekontoen-herlige-svend-foeler-sig-fanget-online-jeg-synes-ikke-det-er-fedt-at-vaere-paa-sociale-medier-502461
+
https://www.femina.dk/agenda/samfund/moed-manden-bag-herlige-svend-hvor-gaar-maend-egentlig-hen-hvis-de-vil-tale-serioest
+ oplæg på Haslev Bibliotek og efterfølgende arbejde med hans pointer/holdninger.
Billeder:
H.A. Bendekilde: "Udslidt" (1889)
Erik Henningsen: "Sat ud" (1892)
L.A. Ring: "Sædemanden" (1910)
H.A. Bennekilde: "En landevej" (1893)
Indhold
Kernestof:
Grupperne skal være klar til at præsentere deres (selvvalgte) dokumentarer i denne time. I skal have jeres noter og eksempler (minuttal klar).
Link til Onenoten
Link til 'Den personlige stemme'
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-100
I skal bare have jeres bog med til timen.
I skal have jeres indledning eller genaflevering udskrevet og med til timen. Du er nok ikke færdig, men vi kigger på det, du har indtil videre.
Brug gerne 15-20 min på din næste aflevering forud for denne time, så du har noget at få feedback på i timen.
Link til dagens Onenote
Link til OneNoten
Medbring earpods/hovedtelefoner til timen.
I skal præsentere jeres billeder for hinanden i dag.
Manden bag memekontoen Herlige Svend føler sig fanget online: »Jeg synes ikke, det er fedt at være på sociale medier«
Mød manden bag Herlige Svend: Hvor går mænd egentlig hen, hvis de vil tale seriøst om MeToo?
18:00-19:00 på Haslev Bibliotek
Vi mødes 17:45 på Haslev Bibliotek.
Link til opgaveformuleringen
I arbejder med jeres refleksion eller debatindlæg til arrangementet på Haslev Bibliotek d. 22/4. Medbring 'Eksamensgenrerne i dansk' til timen.
I skal tage jeres afleveringer til jeres album/digtsamling med til timen (jeg håber, I stadig har den :)
Herman Bang - Den sidste balkjole 1887.pdf I skal have læst den sidste balkjole til i dag. Sørg for at have udskrevet den til timen, da I skal arbejde uden computer.
Husk dit kladdehæfte til denne time (hvis jeg ikke holder det for dig).
Henrik Pontoppidan - Ane-Mette uredigeret 2.docx
I skal have udskrevet novellen forud for timen. Vi læser den sammen i timen.
Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke - LÆS om Henrik Pontoppidan forud for timen.
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød - Læs også de to indledende afsnit om Pontoppidan her.
Tænk over hvilke kunstnere; herunder forfattere, filmskaber m.fl. du kender, der sætter problemer under debat gennem deres kunst. Det må meget gerne være nutidige kunstnere eller personligheder (fx på sociale medier?)
Om den reflekterende artikel
Husk jeres hæfter (de af jer, der ikke har det på skolen). I skal lave skriveøvelser i dag.
Find de sider, der handler om 'DEN REFLEKTERENDE ARTIKEL' i 'Eksamensgenrerne' - og læs om genren forud for timen.
Vi mødes ved hallen 9:10, hvor jeg vil fraværsregistrere.
I skal tale med mig i mindre grupper om jeres punkt til Pelle erobreren, så sørg for at have kigget på dine noter forud for timen, for det bliver uden computer.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Litteraturhistorisk overblik
I dette litteraturhistoriske oversigtsforløb får vi lidt bedre styr på de litterære perioder, vi arbejder med i danskfaget.
Vi dykker mere ned i nogle af de perioder, vi ikke har været så meget omkring indtil nu (Middelalder og folkeviser, renæssancen, barokken og oplysningstiden).
Vi trækker tråde til de perioder, vi har arbejdet mere indgående med i 1. og 2.g for på den måde at forsøge at få godt styr på de forskellige perioder og deres kendetegn.
Kernestof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs:
https://litthist.systime.dk/?id=121
Folkevise: "Torbens datter"
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus", 1723, (Uddrag)
Indhold
Kernestof:
Forud for denne time, skal du kigge de forløb igennem, vi har haft frem til nu (i OneNote/studieplaner). Vi skal forsøge at danne os et overblik over, hvilke perioder og tekster, vi har været igennem - og dermed finde ud af hvilke vi mangler... Brug
1. 1000-1536: Middelalderen (Ikke lektie)
I skal have jeres svar til Torbens datter klar til denne time.
Alle grupper har deres præsentationer til perioderne (renæssance, barok, oplysningstid) klar til timen. I kan få de første 5 min til lige at koordinere, hvem der gør/siger hvad.
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
I farver og billeder
I dette forløb fortsætter vi egentlig med at arbejde med litterære perioder. Forløbet dækker både det sproglige og det litterære stofområde, men sidst i forløbet kommer vi til at vende os mod det mediemæssige stofområde i arbejdet med dækningen af krigen i Ukraine i billeder, ord og lyd.
Vi starter forløbet i første del af modernismen (og realismen). Vi arbejder især med modernistiske digte, der er fulde af farver og billeder. Vi undersøger de kontekster, der omgiver digtene, og vi forsøger at forstå, hvordan samtiden kan præge digtene, samtidig med at de en subjektiv oplevelse af verden.
Som en kontrast til de farverige og ekspressive digte læser vi "Lønningsdag" som en mere realistisk skildring af verden omkring århundredeskiftet.
Som en afslutning på det ekspressionistiske fokus skal eleverne skrive en opgave, hvor de ekspressionistiske tanker og den ekspressionistiske skrivestil bliver omdrejningspunktet - også i nyere digte (1979, 2020 og 2022).
Herefter skal vi undersøge, hvordan der bruges farver og billeder i fremstillingen af krigen i Ukraine.
Vi hører, ser og læser os frem til dette - primært gennem fotografen Jan Grarups billeder og ord (talte og skrevne).
Kernestof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs:
https://litthist.systime.dk/?id=170
+
https://litthist.systime.dk/?id=171
Rudolf Broby-Johansen: "BORDELPIGE DRÆBER UFØDT" + "FORAARET KOMMER TIL CAFÉEN"(1922)
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis station" (1906)
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Martin Anderen Nexø: "Lønningsdag" (1900) (Folkelig realisme)
Billede: "Natcafeen" af Vincent van Gogh (1888),
https://www.da-net.dk/Ekspressionismetekst.htm#En%20Damper
Jan Grarup:
Intro:
https://www.instagram.com/jangrarup/?hl=da
Podcast om Jan Grarups oplevelser af krigen i Ukraine:
https://open.spotify.com/episode/4qKqaqaO41mFHoubAhLwO8
Jan Grarup: "Intet nyt fra Østfronten": Politiken, PS, 22. januar, Reportage fra serien Ruslands angreb på Ukraine
+
tv2.dk
:
•
https://nyheder.tv2.dk/2023-11-10-soenderlemmende-kritik-af-stjernefotograf-en-plet-paa-vores-historie-siger-politikens-chefredaktoer
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2023-09-11-politiken-stopper-samarbejde-med-kendt-krigsfotograf
Supplerende stof: tekster til afleveringen.
Vi har kigget på alle digtene sammen og tale om dem, men eleverne har kun arbejdet med udvalgte af dem:
Michael Strunge: "NAT I ELECTRI-CITY" (1979)
Yahya Hassan: "TVANGSFJERNET", I: "YAHYA HASSAN" (2013)
Yahya Hassan: "DYR" + "SÆD og SPÆDBØRN" i "DIGTE 2" (2020)
Haider Ansari: "drengestreger" + "kvarteret", i digtsamlingen: "INSTITUTIONALISERET" (2022)
Indhold
Kernestof:
Alle skal have udskrevet uddraget af Erasmus Montanus til timen. I kan evt. vælge at udskrive på begge sider, så det kun er fire sider. PDF'en ligger i onenoten under d. 26/8
Oplysningstiden - I skal have styr på, hvad der står om oplysningstiden på denne side. Skim den forud for timen.
Husk jeres kladdehæfter til timen.
Johannes_V_Jensen-Paa_Memphis_Station.pdf
I skal have udskrevet 'Paa Memphis Station' til denne time (evt. på hver side, så den kun fylder to sider).
Kan I ikke åbne den den anden PDF, kan I også finde 'Paa Memphis Station' her - og den KAN åbnes!
Husk jeres digt + noter til timen.
Læs den lille intro til Tom Kristensen forud for timen (jeg tror det tager ca. 2 min)
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945) - Læs om Martin Andersen Nexø og folkelig realisme forud for timen.
I skal have læst: Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En Idyl) forud for timen.
Orientér jer i opgaveformuleringerne til afleveringen til forløbet. Kommentér gerne på den i timen. Vi kan tilpasse den, så den passer jer bedst. OG jeg skal lige på biblo og hente de sidste tekster. De skulle gerne være klar til i morgen.
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-100
I skal have læst teksterne til afleveringen til i dag. I får dem præsenteret af grupperne i timen.
Du skal have besluttet, om du vil skrive den debatterende eller reflekterende artikel forud for timen.
I skal ikke læse 100 sider i bogen, men blot medbringe den til timen.
Link til OneNote vi skal bruge i timen.
Vi gennemgår reportagen i dag, så hvis du ikke blev færdig med den fredag, skal du have læst den til i dag.
Vi aftaler en dato for afleveringen.
Om pressefotoet
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Medieforløb
I forlængelse af forrige forløb arbejder vi videre med journalistik og medier. Vi trækker dog også lidt tråde til det litterære/sproglige perspektiv i arbejdet med Herman Bangs "Branden" (1884) og den impressionistiske skrivestil.
Motivationen for forløbet er branden i Børsen, og vi undersøger dækningen af samme begivenhed i 1884 og i 2024.Vi har fokus på kendetegnene ved den fortællende journalistisk.
I forlængelse af den fortællende journalistik og nyhedsgenren talte vi om fake news. Vi arbejdede med "Løgnefabrikken", som eleverne også skulle skrive en opgave om.
Kernestof:
Herman Bang: "Branden" (1884)
Artikler om branden i Børsen fra 2024:
WEBFEATURE:
https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/brand-i-borsen-fra-alarm-til-sidste-gloeder
"Mens vi græder over børsen...":
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/mens-vi-graeder-over-boersen-maa-vi-ikke-glemme-den-grusomme-historie-mener
"Thomas Thode var blandt de første...":
https://www.dr.dk/nyheder/indland/thomas-thode-var-blandt-de-foerste-i-den-braendende-boersen-bygning-der-var-ild-saa
Dokumentar: Jacob Gottschau: "Løgnefabrikken" (2018), på CFU.
Indhold
Kernestof:
Brug 20 min på at læse så meget af "Branden", du kan. I får også 20 min i starten af timen til at få læst mere. I skal lave en analyse af artiklen, hvorefter I skal tale med mig om den i mindre grupper.
Branden - Herman Bang.docx
Link til dagens OneNote, hvor I kan se, hvad I skal arbejde med i timen.
Thomas Thode var blandt de første i den brændende Børsen-bygning: Der var ild, så langt vi kunne se
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/mens-vi-graeder-over-boersen-maa-vi-ikke-glemme-den-grusomme-historie-mener
Fra det første alarmopkald til de sidste gløder
Jeg taler med de sidste grupper om 'Branden'
I skal udfylde det spørgeskema til AI i undervisningen, der ligger på jeres Lectio-forside.
I får (lidt) tid i timen til at gøre jeres arbejde med 'Branden' og 'Børsen' færdig.
Vi skal bruge to elever, der vil repræsentere 3.d ved personalemødet d. 4/11. Man får en biografbillet for at deltage.
Vi samler op på 'Løgnefabrikken' + kigger på den næste aflevering.
Orientér dig i opgaverne forud for timen.
Til denne time skal I alle have fundet et eksempel på fake news. Du skal have eksemplet klar til timen.
Tænk gerne over forud for timen, hvad der kunne være sjovt, fedt, spændende at arbejde med i dansk. Dette forløb er meget åbent, så det kan tilpasses efter jeres interesser; Tobias Rahim, influencere, Lamin, perfekthedskultur etc. etc. Jeg har to-tre
Som englene flyver af Naja Marie Aidt.pdf I skal have udskrevet teksten til timen. I skal læse den i timen sammen med jeres gruppe.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Skriftlighedsforløb
Dette forløb dækker over alle tre stofområder. Det er et skriftlighedsforløb, hvor vi træner de forskellige skrivehandlinger, eleverne skal bruge til deres SRP - og til den skriftlige eksamen. Vi har fokus på danskfaglige metoder i hele forløbet.
Vi arbejder med metodelæsning af en novelle, dokumentaranalyse af 'det sorte kapitel' + en valgfri dokumentar, eleverne selv finder på
dr.dk
. Vi læser Lars Lykkes tale ved 100-året for salget af de dansk-vestindiske-øer.
Vi undersøger afslutningsvis, hvilke andre danskfaglige emner man kan arbejde med i en SRP. Eleverne skal i den forbindelse høre en valgfri podcast, som også kunne være materiale til deres SRP.
Forløbet slutter med at eleverne skal vælge et (danskfagligt) emne, som de vil skrive en mini-SRP om. De skal selv lave deres opgaveformulering.
Kernestof:
Naja Marie Aidt: "Som englene flyver", i novellesamlingen "Vandmærket" (1993). (metodelæsninger af novellen. Vejledning i 'Håndbog til dansk':
https://hbdansk.systime.dk/?id=241
).
Dokumentar af Maya Albana: "Det sorte kapitel" (2018), DR. Ligger på CFU.
Lars Lykke: "Transfer Day" 31. marts 2017:
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/statsminister-lars-loekke-rasmussens-tale-ved-transfer-day-paa-st-croix-31-marts-2017/
Supplerende stof:
Til dokumentaren arbejdede vi også med statuer før og nu:
https://www.berlingske.dk/kultur/danske-eksperter-kontroversielle-statuer-skal-forsynes-med-forklarende
- +
https://www.information.dk/debat/2020/06/riv-racistiske-statuer-historiens-skyggesider-kan-laere-gennem-historieboegerne
- +
https://piopio.dk/kulturminister-vil-ikke-fjerne-statuer-af-slavehandlere
+ evt:
https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/historiker-om-fjernelse-af-statuer-vi-bliver-dummere-af-det/8159820
og:
https://www.youtube.com/watch?v=04NXGb1pA6g
Indhold
Kernestof:
Tænk gerne over forud for timen, hvad der kunne være sjovt, fedt, spændende at arbejde med i dansk. Dette forløb er meget åbent, så det kan tilpasses efter jeres interesser; Tobias Rahim, influencere, Lamin, perfekthedskultur etc. etc. Jeg har to-tre
Som englene flyver af Naja Marie Aidt.pdf I skal have udskrevet teksten til timen. I skal læse den i timen sammen med jeres gruppe.
I skal se 20 min af 'Det sorte kapitel' forud for timen. Vi var nået til ca. 30 min inde i dokumentaren sidst. Vi ser de sidste 10 min sammen i klassen.
CFU-login
Medbring earpods eller hovedtelefoner til timen.
I denne time skal I beslutte, hvad I vil skrive mini-SRP om. Alle skal have lavet en opgaveformulering i denne time. Hav derfor gerne tænkt over, hvad du vil skrive om allerede inden timen. Næsten alt kan lade sig gøre, så find endelig noget, du syne
Link til opgavekravene.
Læs om de forskellige skrivehandlinger her.
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Retorik II (og argumentation)
Dette forløb er en forlængelse og repetition af retorikforløbet i 2.g. Vi arbejder med mange af de samme begreber som i 2.g, men i dette forløb forsøger vi også at være endnu mere skarpe på argumentationsdelen, som eleverne skal kunne overføre til den debatterende artikel til eksamen.
Vi arbejder også med diskursanalyse, og hvordan taler (og reklamer - og alt muligt andet) kan have en bestemt diskurs, som det arbejder ud fra. Vi arbejdede med diskursanalyse ud fra de tekster og opgaver, der var i Håndbog til dansk:
https://hbdansk.systime.dk/?id=202&L=0#c1027
+ af Mette Frederiksens tale fra 2020.
Materiale:
- Kong Frederíks nytårstale (2025) (i word-dokument)
- Rebecca Bach-Lauritsens tale om sociale medier (eksamenssæt 16. maj 2023)
+ Tekst 4a og 4b fra sammen eksamenssæt:
- Tekst 4a: Øjvind Hesselager: Bla bla bothsidesism (Teksten er en forkortet version af et debatindlæg bragt på hjemmesiden
Kommunikationsforum.dk
den 19. januar 2022.)
- Tekst 4b: Jesper Termansen: Lytternes og seernes redaktør – Halvårsrapport for andet halvår 2019. (Teksten er et uddrag af en længere rapport, hvori DR’s lytter- og seerredaktør har gennemført en undersøgelse af DR’s dækning af klima i en fjortendages periode i oktober 2019.)
- Statsminister Mette Frederiksens tale ved Folketingets åbning den 6. oktober 2020 (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Du skal have hørt Rebecca Bach-Lauritsens tale forud for timen (den varer 8-9 min). Du finder den i opgave 3 i danskafleveringen til d. 21/1. Brug 5 min på at notere de vigtigste pointer i talen. Vi starter timen med at I taler to og to om jeres note
Du skal have læst 4a og 4b til den kommende aflevering (til d. 21/1). I skal finde hovedpåstand(e) og argumentationer i de to tekster i timen, så det kan du holde lidt øje med, når du læser teksterne.
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-100
Medbring 'Eksamensgenrerne' til timen.
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Eksistentialisme
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår indsigt i den filosofiske tradition, der udgør grundlaget for den eksistentialistiske tænkning - herunder i særlig grad Albert Camus og Jean Paul Sartre. Med denne indsigt er det hensigten at eleverne skal kunne sætte noveller af Villy Sørensen, Martin A. Hansen og Peter Seeberg i forhold til eksistentialismen.
KERNESTOF:
Villy Sørensen: "De dødsdømte" (1986)
Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
Peter Seeberg: "Patienten" + "Hvile"(1962)
Albert Camus: Af Sisyfos-myten (1942)
Filmatiseringen af Janne Tellers roman "Intet". Vi så kun ca. 50 minutter af filmen. Den ligger på cfu.
"Eksistentialisme i dansk - fra Kierkegaard til Sonnergaard" (2017) af Liselotte Henriksen. Vi har læst afsnittet om Jean Paul Satre samt afsnittet om Kierkegaard og hans forskellige livspositioner.
SUPPLERENDE STOF:
https://www.youtube.com/watch?v=kZjo_fQrUk4
Vi har arbejdet med litteraturhistorien på lang og på tværs og læst afsnit om eksistentialismen + forfatterne i denne i-bog:
https://litthist.systime.dk/?id=269&L=0#c1242
Nietzsche: "Amor fati" i:
https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=178
Søren Kierkegaard: En kortfilm om Søren Kierkegaard
https://www.youtube.com/watch?v=bPpRYO0sBOM
Indhold
Kernestof:
Link til OneNoten hvor I også finder eleveksempler til den analyserende og reflekterende artikel fra bogen 'Så skrivefrøene'. (Ikke lektie - bare til inspiration).
Efterkrigsmodernisme (1945-1960) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs - Læs kapitlet forud for timen. Hav især fokus på afsnittene om 'Heretica', 'Eksistentialisme' og 'Heretica-modernisme/Karen Blixen'.
Link til dagens OneNote
Læs introduktionen til Peter Seeberg (det tager ca. 5 min). I skal også læse novellen 'Patienten' forud for timen (det tager måske 7-10 min).
Romantisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
De af jer, der ikke fik afleveret jeres genaflevering til seneste danskaflevering før ferien, skal have udskrevet den til mig til denne time. I kan aflevere jeres dokument under opgaven i Lectio, så fraværet forsvinder.
Udfyld gerne elevfeedback under 3. lektion d. 3/3, så jeg kan lave nye pladser til jer til på mandag :)
NYE PLADSER!!! Udfyld elevfeedbacken under denne lektion.
Medbring EarPods/Hovedtelefoner til timen.
5.8 Podcasts | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Til denne time skal I have valgt en podcastserie, I vil arbejde med som værk (I skal have hørt første afsnit forud for denne time). I skal afsluttet forløbet med at præsentere jeres podcastserie for hinanden.
LEKTIE: Vælg én af de tre podcast, som du vil lytte til forud for timen.
Rekve Eriksen, Nicolai: EKSAMENSGENRERNE DANSK STX, Systime; sider: 1-100
Tag bogen + tidligere danskopgaver med til timen.
30 min lektietid: I skal have hørt jeres Podcastserie færdig til i dag. I får 20 min i timen til at gøre jeres præsentation af podcastserien færdig, men I skal have lavet det meste af præsentationen forud for denne time, valgt klip (2-3 min), de andr
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Podcast - Værk
Indhold
Kernestof:
Link til dagens OneNote
I skal have læst artiklen til timen: 'Bulderby er død': Sanger sætter ord på det, mange svenskere tænker
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Repetition
Indhold
Kernestof:
Link til dagens OneNote
I skal have læst artiklen til timen: 'Bulderby er død': Sanger sætter ord på det, mange svenskere tænker
Vi samler op på 'Danmarks Trøst' i starten af timen. Sørg for at have genlæst digtet forud for timen. Tænk desuden over, hvilken litteraturhistorisk kontekst digtet (lejlighedssangen) skriver sig ind i, samt hvilken litteratur det kan perspektiveres
I mangler at læse et værk - I skal læse et værk inden for de seneste fem års litteratur. I bestemmer selv genren, men det skal være på dansk.
Læs introduktionen til realisme og Vita Andersen. Vi læser digtet sammen i timen. eraturhistorien – på langs og på tværs
Gense introduktionen til modernisme og realisme - vi starter med at samle op på forskellene mellem de to stilretninger.
Spørg mig hvorfor solen skinnner af Thomas Korsgaard.pdf I skal have læst og udskrevet teksten til timen. Den tager måske 15-20 min at læse.
Læses i timen: Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
I skal have valgt et værk inden for de sidste 5 år til i dag. I skal skrive det ind under elevfeedback.
I skal have læst om Klaus Rifbjerg + digtet: "Livet i badeværelset" til denne time (I finder link til det hele i OneNoten eller under 4. lektion d. 28/4) - Det er afsnittet i Litteraturhistorien på langs og på tværs.
Link til OneNoten, hvor den Blixen-tekst I skal have læst til timen er. I bliver inddelt efter forberedelse, men det ville være fedest, hvis alle havde læst :)
I skal have læst jeres værk til i dag. Husk at tage det med til timen.
Lektie til denne time: Kig dokumentet + studieplanerne igennem. Er der noget, du ikke forstår/noget du mangler?
Skriv jeres værker ind her
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283570", "T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283570", "H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283570" }