Holdet 2022 DA1x 1-6s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022 DA1x 1-6s (DA1x/, DA2x/, DA3x/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb - den personlige fortælling
Titel 2 Retorik og argumentation
Titel 3 Dokumentar og reality
Titel 4 Litteraturhistorie optakt til DHO besættelsestiden
Titel 5 Oplysningstiden og Romantikken
Titel 6 Nyhedsformidling
Titel 7 Tema: Krimigenren
Titel 8 Værklæsning Erlend Loe: Doppler
Titel 9 Det moderne gennembrud
Titel 10 Danskfaglig metode
Titel 11 Sprog og kommunikation
Titel 12 Realisme og modernisme
Titel 13 Nyeste tid

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb - den personlige fortælling

Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbets 20 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.

Materiale:
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af "Den der lever stille", romanuddrag, Leonora Christina Skov, 2018
Af "...", romanuddrag, Thomas Korsgaard, 2018 (?)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grundforløbsaflevering 25-10-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Retorik og argumentation

I dette forløb arbejdes der med at argumentere for en holdning. Eleverne skal stifte bekendtskab med faglige begreber som det retoriske pentagram, Toulmins argumentationsmodel, appelformer og argumentationstyper. Til sidst afholder vi en retssag, hvor eleverne spiller forskellige roller som offer, tiltalte, vidner, venner, forsvarer, anklager og dommer.

Håndbog til dansk: Toulmins argumentationsmodel, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c614

Crop top debat, Deadline, DR2,

Anne Grethe Bjarup Riis amok i Go´morgen Danmark

Håndbog til dansk: Argumenttyper, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c627

Fejltyper, argumentationskneb og ordvalgsargumenter, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c628

Appelformer:
Reklameklip fra WSPA og Star Tours

Sundhedsstyrelsens Corona-kampagne

Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 2020.
Hvor store problemer har vi med sexisme i Danmark, Debatten, DR2

Elevernes retssag

Dronningens Nytårsale 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dokumentar og reality

I dette forløb er der fokus på dokumentargenren, fakta- og fiktionskoder samt filmiske virkemidler.

Tekster:
Håndbog til dansk, 5.2 Dokumentarfilm og mockumentary.
På røven i Nakskov, TV2, 2015
Jesper Dalgaard: Kandis for livet, 2021(VÆRK)
Mikala Krogh: Ekstra Bladet udenfor citat, 2014
Af Skjold og Isabel: Det første break-up
Gejst om dokumentargenren
Drabet på kælkebakken, 1. afsnit
Reality-TV
Blachman skælder ud på deltagers mor
Analyse af reality-klip
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Litteraturhistorie optakt til DHO besættelsestiden

I dette forløb beskæftiger vi os med litteraturhistorisk læsning som forberedelse til DHO' en, som er et samarbejde imellem dansk og historie. Emnet er besættelsestiden.

Tekster:
Otto Gelsted: De mørke fugle fløj
Knud Sønderby: Den usynlige hær
Tove Ditlevsen. Nogle må dø
Morten Nielsen: Skæbne
Filmen Flammen og citronen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Oplysningstiden og Romantikken

I denne litteraturhistoriske periode arbejdes der med perioderne oplysningstiden og romantikken.

Tekster:
Oplysningstiden:
Ludvig Holberg: Epistel 91 om kaffedrikning
Ludvig Holberg: Af: Jeppe paa Bjerget, 1723
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Komedier om fornuft og dyd, komediernes opbygning og karakterkomedier.
Nikolaj Arcel: En kongelig affære, 2012

Litteraturhistorien på langs og på tværs: Romantikken

Universalromantikken:
Adam Oehlenschläger: Guldhornene, 1803
Pocahontas- klip
Pocahontas: Vindens farver
Billedet Korset på Bjerget, 1808
H.C. Andersen: Klokken, 1845

Nyplatonisme:
Schack Staffeldt. Indvielsen, 1804

Nationalromantikken:
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land, 1807
Volvo reklame med Zlatan
Du gamla, du fria, 1866
Reklamen Kom så, Danmark
Danmarks trup til VM
Nationalromantiske sange (VÆRK) :
H.C. Andersen: Danmark, mit fædreland, 1850
Shu bi dua: Danmark, 1978
Gnags Danmark, 1886
Natasja: Giv mig Danmark tilbage, 2007
Anne Linnet: MIn sang til Danmark, 2022
Dansk Folkepartis valgvideo 2007

Biedermeier:
N.F. S. Grundtvig: Det er så yndigt at følges ad,1855
Martinus Rørbye: Udsigt fra kunstnerens vindue, 1825

Poetisk realisme:
St. St. Blicher: Marie. En erindring fra Vesterhavet.

Romantikken:
Klip Donald´s better self
Plakat Dr. Jekyll og Mr. Hyde
Emil Aarestrup: Paa sneen, 1838
Edgar Allan Poe: Hjertet, der sladrede, 1843
H.C. Andersen: Skyggen (Værk), 1847
Klip fra H.C. Andersen og den skæve skygge,1998
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nyhedsformidling

I dette forløb arbejdes med nyhedsformidling og fake news.

Tekster:
Nyhedskriterier i Håndbog til dansk
TV!TV!TV! Om Breaking News
Her er Zetland, B.T. og JV´s bud på nye nyhedskriterier: Her er Zetland, B.T. og JV’s bud på nye nyhedskriterier - Journalisten
Avistyper: omnibusavis, sensationsavis, nicheavis, lokalavis, netavis, gratisavis
Ekstra Bladet om prinserne til fodbold Kort fejring: Valgte fodbold over farmor – Ekstra Bladet
Nyhedstrekanten
H.C. Andersen Skyggen omskrevet til en nyhedsartikel
Dokumentaren Ryd forsiden, afsnit 1, Dødstrusler og deadlines
Nyhedsreportage og featurehjul
Stephanie Surrugue: Den mørkeste nat i Madrid
Tjek det om misinformation, desinformation og malinformation
Erkan Özden: Falske nyheder erkanozden.dk
Deadline den 9/12 - 2016 om falske nyheder
Spillet Bad news: PRØV SPILLET: Bad News - er du mester i at sprede desinformation? | Tjekdet
Løgnefabrikken - de falske nyheder fra Rusland
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tema: Krimigenren

Forløbet er et tematisk forløb om krimi, hvor der arbejdes med forskellige genrer. Vi arbejder desuden både med den klassiske krimi og den moderne true crime, der er blevet meget populær i de seneste år.

Kristeligt Dagblad: Hvorfor læser vi krimier? https://www.kristeligt-dagblad.dk/kronik/hvorfor-l%C3%A6ser-vi-krimier
Stefan Brockhoff: Kriminalromanens 10 bud
Kulturmagasinet Gejst om krimi, DR
Rejseholdet, 1. afsnit,
Klaus Rifbjerg: Gentagelsen,
Nyhedsreportagen Ondskabens nat, Morten Sabroe, 1988
True crime: Hvorfor er vi så vilde med mord, videnskab.dk, 2/9-2022
Podcastens særtræk, Mimi Olsen m.fl., 2022
Mørkeland, afsnit 64: Mordet på Storstrømsbroen
Radiovært flammende arrig over tonen i populær mordpodcast, TV2.
Mørkeland, særafsnit, april 2019
Barnaby: Mordene i København, 2014
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Værklæsning Erlend Loe: Doppler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det moderne gennembrud

Dette forløb handler om den litterære periode Det moderne gennembrud. Vi har fokus på Georg Brandes ord: "Litteraturen skal sætte problemer under debat"  om de tre K´er: køn, klasse og kirke.

Tekster:
Georg Brandes om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur, 3. november 1871
1800-tallet på vrangen, afsnit 6.
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette, 1887
Amalie Skram: uddrag af Contance Ring, 1885
VÆRK: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem, 1879
Skam, sæson 2 (1 times udvalgte scener) Paralleller mellem Nora og Noora
Gejst: Klassikere hitter, Merete Pryds Helle om Ibsen, 2018
Herman Bang: Den sidste balkjole, 1887
Om sædelighedsfejden
Henningsen: Barnemordet, 1886
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Danskfaglig metode

Med fokus på danskfagets metoder præsenteres i for en række analysemetoder, der kan anvendes på det litterære stofområde. Metoderne lægger forskellige vinkler på teksten. Vi vil tage fat i Nykritisk analysemetode, biografisk -, socialhistorisk -, psykoanalytisk -, læserorienteret - og strukturalistisk.

Tekst: Naja Marie Aidt. Som englene flyver, 1993
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Sprog og kommunikation

I dette forløb er der fokus på kommunikation og sproglig analyse af tekster. Vi arbejder med begreber som kommunikationsmodel, turtagning, gambitter, styrkeforhold, sproghandlinger og indirekte sproghandlinger samt optoning og nedtoning, samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet, facework, ansigtstruende handlinger og undertekst.

Tekster:
Håndbog til dansk, 4.12: kommunikationsanalyse
Anne Grethe Bjarup Riis i Go' morgen Danmark, 16/2-2011
Blinkende lygter, puste æg-scenen, 2000
Paradise klip - Marie og Cecilie skændes
Helle Helle: Køreplaner, ¨1996
Skam, 1. sæson, 1. afsnit
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Realisme og modernisme

Vi arbejder med de to litterære og kunstneriske strømninger realisme og modernisme -to grundlæggende forskellige litteratur- og kunstsyn - og undersøger, hvordan forholdet mellem form og indhold anskues.
Vi vil arbejde med tidlig modernisme, folkelig realisme, ekspressionisme, efterkrigstidsmodernisme, 1960´er modernisme, 1970´ernes bekendelseslitteratur, storbymodernisme, minimalisme og den nye realisme.

Vi vil desuden læse tekster af følgende kanonforfattere: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Martin A. Hansen, Karen Blixen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.

Litteraturhistorien på langs og på tværs: Om realisme og modernisme
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag, 1900
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand, 1905
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station, 1906
Tom Kristensen: Aften, 1920
Karen Blixen: Livets Veje, 1937
Martin A. Hansen: Agerhønen, 1947
Peter Seeberg: Patienten, 1962
Vita Andersen: Hun ser godt ud, 1977
Bazar bogprogram med Strunge og Tafdrup, 1984
Helle Helle: Fasaner, 1996
Pia Juul: En flinker fyr, 2005
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer