Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 DA1y 1-6s (DA1y/, DA2y/, DA3y/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb - den personlige fortælling
Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)
Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbets 20 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).
Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.
Materiale:
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af "Den, der lever stille", romanuddrag, Leonora Christina Skov, 2018
Af "Hvis der skulle komme et menneske forbi", romanuddrag, Thomas Korsgaard, 2018
Supplerende materiale: "Tro, håb og kærlighed, 1984" (spillefilm)
"Håndbog til dansk", Systime 2020
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Grundforløbsopgave
|
17-09-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Retorik og argumentation
I dette forløb arbejdes der med at argumentere for en holdning. Eleverne skal stifte bekendtskab med faglige begreber som det retoriske pentagram, Toulmins argumentationsmodel, appelformer og argumentationstyper.
Håndbog til dansk: Toulmins argumentationsmodel, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c614
Crop top debat, Deadline, DR2,
Anne Grethe Bjarup Riis amok i Go´morgen Danmark
Håndbog til dansk: Argumenttyper, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c627
Fejltyper, argumentationskneb og ordvalgsargumenter, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c628
Appelformer:
Reklameklip fra WSPA og Star Tours
Sundhedsstyrelsens Corona-kampagne
Kronik: Vi har et alkoholproblem, som råber på en aldersgrænse på 18 år, https://www.altinget.dk/sundhed/artikel/kronik-vi-har-et-alkoholproblem-som-raaber-paa-en-aldersgraense-paa-18-aar
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 2020.
Hvor store problemer har vi med sexisme i Danmark, Debatten, DR2
Dronningens Nytårsale 2022
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Dokumentar
I dette forløb er der fokus på dokumentargenren:
Tekster:
Håndbog til dansk om dokumentargenren https://hbdansk.systime.dk/?id=224
TV2: På røven i Nakskov, anslag og 1. afsnit, 2015
TV2: Vi latterliggør ikke Nakskov
Skjold og Isabel, sæson 1, Det første break up, 2018
Jesper Dalgaard: Kandis for livet, 2021 (VÆRK)
DR: Drabet på kælkebakken, 1. afsnit, 2021
Gejst: Dokumentarfilm og virkeligheden
Om realitygenren
Klip: Blachman skælder ud på deltagers mor
Selvvalgte realityprogrammer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Besættelsestiden - optakt til DHO
I dette forløb beskæftiger vi os med litteraturhistorisk læsning som forberedelse til DHO' en, som er et samarbejde imellem dansk og historie. Emnet er besættelsestiden.
Tekster:
Otto Gelsted: De mørke fugle fløj, 1940
Knud Sønderby: Den usynlige hær, 1945
Tove Ditlevsen. Nogle må dø, 1944
Morten Nielsen: Skæbne,1945
Filmen Flammen og citronen, 2008
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Oplysningstiden og Romantikken
I denne litteraturhistoriske periode arbejdes der med perioderne oplysningstiden og romantikken.
Oplysningstiden:
Ludvig Holberg: Epistel 91 om kaffedrikning
Ludvig Holberg: Af: Jeppe paa Bjerget, 1723
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Komedier om fornuft og dyd, komediernes opbygning og karakterkomedier.
Nikolaj Arcel: En kongelig affære, 2012
Universalromantikken:
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Romantikken
Adam Oehlenschläger: Guldhornene, 1803
Pocahontas- klip
Pocahontas: Vindens farver
H.C. Andersen: Klokken, 1845
Billedet Korset på Bjerget, 1808
Nyplatonisme:
Schack Staffeldt: Indvielsen, 1804
Nationalromantikken:
Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land, 1807
Volvo reklame med Zlatan
Du gamla, du fria, 1866
Reklamen Kom så, Danmark
Danmarks trup til VM
Nationalromantiske sange (VÆRK):
H.C. Andersen: Danmark, mit fædreland, 1850
Shu bi dua: Danmark, 1978
Gnags Danmark, 1986
Natasja: Giv mig Danmark tilbage, 2007
Anne Linnet: Min sang til Danmark, 2022
Dansk Folkepartis valgvideo 2007
Biedermeier:
N.F. S. Grundtvig: Det er så yndigt at følges ad, 1855
Martinus Rørbye: Udsigt fra kunstnerens vindue, 1825
Poetisk realisme:
St. St. Blicher: Marie, en erindring fra Vesterhavet,
Romantisme:
Klip Donald´s better self
Plakat Dr. Jekyll og Mr. Hyde
Emil Aarestrup: Paa sneen, 1838
Edgar Allan Poe: Hjertet, der sladrede, 1843
H.C. Andersen: Skyggen (VÆRK), 1847
Klip fra H.C. Andersen og den skæve skygge, 1998
H.C. Andersen: Klokken, 1845
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Nyhedsformidling
I dette forløb arbejdes med nyhedsformidling og fake news
Tekster:
Nyhedskriterier i Håndbog til dansk
TV!TV!TV! Om Breaking News
Her er Zetland, B.T. og JV´s bud på nye nyhedskriterier: Her er Zetland, B.T. og JV’s bud på nye nyhedskriterier - Journalisten
Avistyper: omnibusavis, sensationsavis, nicheavis, lokalavis, netavis, gratisavis
Ekstra Bladet om prinserne til fodbold Kort fejring: Valgte fodbold over farmor – Ekstra Bladet
Dokumentaren: Ekstra Bladet udenfor citat, 2014
Nyhedstrekanten
H.C. Andersen Skyggen omskrevet til en nyhedsartikel
Dokumentaren Ryd forsiden, afsnit 1, Dødstrusler og deadlines
Nyhedsreportage og featurehjul
Stephanie Surrugue: Den mørkeste nat i Madrid, 2004
Tjek det om misinformation, desinformation og malinformation
Erkan Özden: Falske nyheder erkanozden.dk
Deadline den 9/12 - 2016 om falske nyheder
Spillet Bad news: PRØV SPILLET: Bad News - er du mester i at sprede desinformation? | Tjekdet
Løgnefabrikken - de falske nyheder fra Rusland, 2018
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Tema: Krimi
Forløbet er et tematisk forløb om krimi, hvor der arbejdes med forskellige genrer. Vi arbejder desuden både med den klassiske krimi og den moderne true crime, der er blevet meget populær i de seneste år.
Kristeligt Dagblad: Hvorfor læser vi krimier? https://www.kristeligt-dagblad.dk/kronik/hvorfor-l%C3%A6ser-vi-krimier
Stefan Brockhoff: Kriminalromanens 10 bud
Kulturmagasinet Gejst om krimi, DR
Rejseholdet, 1. afsnit,
Klaus Rifbjerg: Gentagelsen,
Nyhedsreportagen Ondskabens nat, Morten Sabroe, 1988
True crime: Hvorfor er vi så vilde med mord, videnskab.dk, 2/9-2022
Podcastens særtræk, Mimi Olsen m.fl., 2022
Mørkeland, afsnit 64: Mordet på Storstrømsbroen
Radiovært flammende arrig over tonen i populær mordpodcast, TV2.
Mørkeland, særafsnit, april 2019
Barnaby: Mordene i København, 2014
Tilhører ikke emnet: Merete Pryds Helle: Oh Romeo, 2006 (VÆRK)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Det moderne gennembrud
Dette forløb handler om den litterære periode Det moderne gennembrud. Vi har fokus på Georg Brandes ord: "Litteraturen skal sætte problemer under debat" om de tre K´er: køn, klasse og kirke.
Tekster:
Georg Brandes om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur, 3. november 1871
1800-tallet på vrangen, afsnit 6.
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette, 1887
Amalie Skram: uddrag af Contance Ring, 1885
VÆRK: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem, 1879
Skam, sæson 2 (1 times udvalgte scener) Paralleller mellem Nora og Noora
Gejst: Klassikere hitter, Merete Pryds Helle om Ibsen, 2018
Herman Bang: Den sidste balkjole, 1887
Om sædelighedsfejden
Henningsen: Barnemordet, 1886
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
Titel
9
|
Danskfaglig metode
Med fokus på danskfagets metoder præsenteres i for en række analysemetoder, der kan anvendes på det litterære stofområde. Metoderne lægger forskellige vinkler på teksten. Vi vil tage fat i Nykritisk analysemetode, biografisk -, socialhistorisk -, psykoanalytisk -, læserorienteret - og strukturalistisk.
Tekst: Naja Marie Aidt. Som englene flyver, 1993
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Sprog og kommunikation
I dette forløb er der fokus på kommunikation og sproglig analyse af tekster. Vi arbejder med begreber som kommunikationsmodel, turtagning, gambitter, styrkeforhold, sproghandlinger og indirekte sproghandlinger samt optoning og nedtoning, samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet, facework, ansigtstruende handlinger og undertekst.
Tekster:
Håndbog til dansk, 4.12: kommunikationsanalyse
Anne Grethe Bjarup Riis i Go' morgen Danmark, 16/2-2011
Blinkende lygter, puste æg-scenen, 2000
Paradise klip - Marie og Cecilie skændes
Helle Helle: Køreplaner, 1996
Skam, 1. sæson, 1. afsnit
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Realisme og modernisme
Vi arbejder med de to litterære og kunstneriske strømninger realisme og modernisme -to grundlæggende forskellige litteratur- og kunstsyn - og undersøger, hvordan forholdet mellem form og indhold anskues.
Vi vil arbejde med tidlig modernisme, folkelig realisme, ekspressionisme, efterkrigstidsmodernisme, 1960´er modernisme, 1970´ernes bekendelseslitteratur, storbymodernisme, minimalisme og den nye realisme.
Vi vil desuden læse tekster af følgende kanonforfattere: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Martin A. Hansen, Karen Blixen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Om realisme og modernisme
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag, 1900 (folkelig realisme)
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand, 1905 (folkelig realisme)
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station, 1906 (tidlig modernisme)
Tom Kristensen: Aften, 1920 (ekspressionisme)
Karen Blixen: Livets Veje, 1937
Martin A. Hansen: Agerhønen, 1947 (efterkrigsmodernisme)
Peter Seeberg: Patienten, 1962 (60´er modernisme)
Vita Andersen: Hun ser godt ud, 1977 (bekendelseslitteratur)
Michael Strunge: Natmaskinen, 1981 (storbymodernisme)
Bazar bogprogram med Strunge og Tafdrup, 1984
Helle Helle: Fasaner, 1996 (minimalisme)
Pia Juul: En flinker fyr, 2005 (den nye realisme)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Autofiktion
I dette forløb arbejder vi med tendenser i nyere tids litteratur og medier. Vi har særligt fokus på begrebet autofiktion.
Tine Høeg: Af Nye rejsende og uddrag fra interview, 2016
Leonora Christina Skov: Af: Den som lever stille, 2018
Stine Pilgaard: Uddrag af Meter i sekundet, 2020
Helle Joof (instr.) Meter i sekundet, 2023
Film: Anna Odell: Gensynet, 2013
Yahya Hassan, Digte, 2013 (VÆRK)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283574",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283574",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283574"
}