Holdet 2022 EN1c sr s1-6 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2022 EN1c sr s1-6 (EN1c sr/, EN2c sr/, EN3c sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up
Titel 2 Stories with a Twist (What Is Fiction?) (EKSAMEN)
Titel 3 Black Lives Matter (EKSAMEN)
Titel 4 Global English (EKSAMEN)
Titel 5 Class & Education in the UK (EKSAMEN)
Titel 6 Værklæsning
Titel 7 Great Literary Classics
Titel 8 Minimalism (EKSAMEN)
Titel 9 The Catcher in the Rye
Titel 10 Shakespeare & Power Couples (EKSAMEN)
Titel 11 Brave Voices

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up

FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.

INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.

MATERIALE:
- Fra antologien: Pors, Eva; et. al.: ”Open Wide”, Lindhardt & Ringhof, 2015:
o Lamont, Tom; et. al.: ”Is Public Speaking Really that Scary?”, The Guardian, 2013 (pp. 10-15), 5 ns.
o Stevens, J. David: ”The Death of the Short Story” (pp. 19-21), 2 ns.
o Williams, William C.: “The Use of Force” (pp. 24-27), 4 ns.
o Rogers, Bruce H.: ”Three Soldiers” (p. 32), 1 ns.
o Holloway-Smith, Wayne: “Poem in Which” (p. 35), 1 ns.
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.
Ialt ca. 13 ns.

METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Stories with a Twist (What Is Fiction?) (EKSAMEN)

FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med analyseredskaber inden for fiktion, med særligt fokus på historier, der tager en uventet drejning. Formålet er at få indarbejdet disse analyseredskaber i jeres arbejde med fiktion fremadrettet.

INDHOLD:
I vil blive introduceret til en værktøjskasse inden for analyse af fiktionstekster. I denne værktøjskasse indgår: setting, character, plot, theme, narrators & point of view. Disse fagbegreber kobles på vores tekstarbejde, der omhandler historier med et twist. Til sidst skal I i grupper udarbejde en kortfilm, der har en historie med et twist. Filmen skal filmes på mobiler og vises til klassen, og manuskriptet skal afleveres til retning.

METODE:
Fokus vil være på jeres sprogproduktion samt analytiske forståelse. Derfor vil der arbejdes primært i grupper, på klassebasis eller med selvstændigt elevarbejde; alt sammen med fokus på udvikle jeres engelske ordforråd og analytiske værktøjskasse inden for fiktion.

MATERIALE:
- INTRO: ”Urban Legend” (film) – de første 5 minutter (1998). Link: http://www.youtube.com/watch?v=QH3FgMtPEVU
- SETTING: Jackson, Shirley: "The Lottery" (1948). Link: https://sites.middlebury.edu/individualandthesociety/files/2010/09/jackson_lottery.pdf 8 ns.
- CHARACTER: King, Stephen: "The Man Who Loved Flowers" (1977). Short story. 6 ns.
- + YouTube-klip: https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4 3 ns.
- Jackson, Shirley: "Charles" (1948). (Brugt i skriftlig årsprøve).
- NARRATORS & POV: Archer, Jeffrey: "Just Good Friends" (1989). Short story. Link: http://inglesar61.blogspot.dk/2009/11/jeffrey-archer-from-tales-in-twist.html 4 ns.
- THEME/MESSAGE: Ransom, Daniel: "Payton" (1985). Short story. 2 ns.
- Movie: "Stranger than Fiction" (Forster, 2006). 35 ns.

Materiale til fiktionsværktøjskasse:
I bogen Delaney, Denis; et. Al.: ”Fields of Vision – Literature in the English Language, volume 1”, Longman, 2003:
”Setting”, pp. A35-A36. 2 ns.
”Character”, pp. A42-A44. 3 ns.
”Plot”, pp. A50-A54. 1 ns.
”Narrators and point of view”, pp. A55-A61. 2 ns.
”Theme”, p. A62. 1 ns.

Ialt ca. 67 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Black Lives Matter (EKSAMEN)

FORMÅL:
Dette forløb er et indblik i Black Lives Matter-bevægelsen i USA. I forløbet vil I blive introduceret til slaveri i USA gennem historien (heriblandt vil vi se på The Jim Crow Laws og The Civil Rights Movement) med tråde op til i dag og Black Lives Matter-debatten i samtidens USA. I vil desuden træne jeres analytiske redskaber inden for non-fiktion, idet de fleste tekster, vi skal arbejde med, er non-fiktive.  

INDHOLD:
Der vil være fokus på, at I får et indgående kendskab til de sortes rettigheder i USA gennem tiderne samt på store personligheder i kampen for disse rettigheder. Desuden skal vi se på USA som samfund, og hvor racismen er blevet en integreret del af dette. Indholdet vil være en blanding af PPTs, historiske samt moderne tekster, som I skal arbejde med analytisk.  

METODE:
Arbejdet vil foregå både i klassen, gruppevis og individuelt.

MATERIALE:
Slavery in the USA:
- PPT – Slavery.
- The Jim Crow Laws. https://americanhistory.si.edu/brown/history/1-segregated/detail/jim-crow-laws.html 1 ns.
- + Negro spiritual: ”Go down Moses”. Link: https://www.youtube.com/watch?v=r_vhBMWWnBE 2 ns.
- Allen, Lewis: ”Strange Fruit” (1937) (poem) (song by Billie Holiday) 1 ns.
Civil Rights Movement:
• PPT med en historisk gennemgang af Civil Rights Movement.
• MLK, ”I Have a Dream”, 1963, 3 ns.
Black Lives Matter:
• Photo Essay: George Floyd.
• NYT article about Mr. Cooper’s graphic novel on racism: “Central Park Birder Turns Clash into Graphic Novel about Racism”: https://www.nytimes.com/2020/09/09/nyregion/christian-cooper-amy-comic-graphic-novel.html?smtyp=cur&smid=fb-nytimes&fbclid=IwAR3rTliTlKHY6nOlC4irmgo0-9xICA22Tz4IfBlCVbulvIKVOBMR6ne1NAI 4 ns.
• Lyrics: “Fresh Prince of Bel Air” (1992), 1 ns.
• Lyrics: Joyner Lucas, “I’m Not Racist” (2017), 6 ns.
• ”Ben & Jerry’s: 7 Ways We Know Systemic Racism Is Real” in Jensen, Dorthe H.; et. Al: “Compass – Grundbog til 1. Og 2.g”, Systime, 2022 (pp. 129-140), 4 ns.
• Thomas, Angie: “On the Come Up” (excerpt) in Jensen, Dorthe H.; et. Al: “Compass – Grundbog til 1. Og 2.g”, Systime, 2022 (pp. 155-168), 7 ns.
- Film: “BlacKkKlansman” (Lee, 2018), 45 ns.
Ialt ca. 72 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Global English (EKSAMEN)

Formål:
Dette forløb bliver en introduktion til engelsk som globalt lingua franca. Vi vil have fokus på, hvordan engelsk tales forskellige steder i verden udover i USA og Storbritannien, samt på hvordan og hvorfor der er forskel på sproget. I forløbet fokuserer vi ligeledes på The British Empire med særligt fokus på Indien, samt på litteraturlæsning mhp. at undersøge, hvordan det sproglige udtryk i dialog og tanker er en god vej til at analysere karakterer i fiktion.
Forløbet er tænkt som en optakt til SRO og studieturen i 2.g.

Indhold:
I forløbet vil indgå en overordnet introduktion til det engelske sprogs varianter med nedslagspunkter i dels varianter inden for Storbritannien og USA, dels i resten af verden. Først skal vi arbejde med engelsk standardsprog over for de forskellige accenter, man kan finde rundt omkring i verden. Her vil I gruppevis dykke ned i selvvalgte accenter og undersøge disse nærmere. Dernæst skal vi arbejde med Indien som tidligere britisk koloni og hvordan det har påvirket og stadig påvirker landet. Til sidst skal vi arbejde intensivt med første kapitel af Zadie Smiths ”White Teeth”, hvor der vil være fokus på characterisation og hvordan man kan tolke på personerne, vi bliver introduceret til i kapitel 1, ud fra deres sprog.

Metode:
Forløbet vil starte med en øvelse, hvor I gruppevis skal dykke ned i en selvvalgt accent, som I vil undersøge nærmere og fremlægge for klassen. Derudover kommer arbejdet til at foregå skiftevis i klassen, i grupper og individuelt – hele tiden med fokus på at udvikle jeres engelske sprog parallelt med jeres forståelse for engelsk som lingua franca.

Materiale:
YouTube: ”The English Language in 24 Accents”. Link: https://www.youtube.com/watch?v=dABo_DCIdpM 3 ns.
Finderup, Anne Mette; Fog, Agnete: “Worlds of English”, Systime, 2013, pp. 19-23, 5 ns.
o Foer, Jonathan Safran: “Everything Is Illuminated”, 2002 (pp. 24-25), 2 ns.
o Agard, John: “Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster”, 2006. (pp. 26-28), 2 ns.
Agard, John: “Listen Mr Oxford don”, 1985, 2 ns.
I Engberg-Pedersen; et. Al.: ”Wider Contexts”, Gyldendal, 2012:
o THE EMPIRE – Introductory pages (pp. 254-256), 3 ns.
o Kipling, Rudyard: “The White Man’s Burden” (pp. 261-264). 4 ns.
o Butalia, Urvashi: “Blood” (pp. 276-277), 2 ns.
o Choudhury, Numair A.: “Chokra” (pp. 304-307), 4 ns.
- Crosby, Ernest Howard: “The Real White Man’s Burden” (1899). 1 ns.
- "Beggars in India" (baggrundsinfo udleveret i kopi), 1 ns.
-  Weiner, Eric: ”Slum Visits: Tourism or Voyeurism?”, The New York Times, 2008. (Udleveret i kopi). 4 ns.
Film: “Slumdog Millionaire” (Boyle, Tandan, 2008) (with a focus on the Indian accent), 40 ns.
“English in India” fra Flensted, Ruth; et. Al: “Box on Communicating”, Forlag Malling Beck, 2006. (UDLEVERET I KOPI), 1 ns.
Joseph, John: ”Language and Identity” (excerpt), pp. 1-3. (UDLEVERET I KOPI), 3 ns.
Smith, Zadie: ”White Teeth” (chapter 1), Penguin Books Ltd., 2001. (Pp. 3-26), 23 ns.
Marley, Bob: "Bad Card" (song lyrics), 1 ns..  
Infoark om 'The Jamaican Accent' (udleveret i PDF), 2 ns..
Kenyatta, Jomo: "The Gentlemen of the Jungle", 1938 in "The English and the World" (pp. 173-176), 4 ns..
Ialt ca. 107 ns.

Evaluering:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Class & Education in the UK (EKSAMEN)

FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med klasseforskelle samt social mobility i samtidens Storbritannien med særligt fokus på uddannelsessystemet. Forløbet leder op til SRO, hvor I skal skrive inden for emnet 'Glocal' (globalitet og lokalitet sammenkoblet). I forlængelse hermed arbejder vi også med stilistik.

INDHOLD:
Vi skal som udgangspunkt læse artikler om de forhindringer, unge fra lavere socialklasser møder på vejen gennem uddannelsessystemet. Det drejer sig om personlige fortællinger om følelsen af ikke at høre til, ikke at vide hvad koriander er, have den forkerte udtale, etc. Herudover vil vi også arbejde med klasseforskelle i UK generelt for at få et indblik i, hvordan samfundet er bygget op, og hvordan klasseforskellene kommer til syne i samfundet.

METODE:
Klassediskussion, gruppearbejde, individuelt arbejde. Genremæssigt arbejdes der både med non-fiction & fiction.  

MATERIALE:
Film: ”The Riot Club” (HBO Nordic), ca. 35 ns.
Sparrow, Andrew: ”Closed Shop at the Top in Deeply Elitist Britain, Says Study”, The Guardian, 2014, 2 ns.
Nicholson, Rebecca: ”I Benefited from Social Mobility – and I Still Feel Like a Permanent Outsider”, The Guardian, 2017, 2 ns.
Parveen, Nazia: ”’It’s Had a Lasting Impact’: Students on Being Bullied over Their Accents”, The Guardian, 2020, 5 ns.
I Finderup, Anne Mette; et. Al.: ”Worlds of English”, Systime, 2013: Cooper, Jilly: ”Class” (pp. 45-47), 3 ns.
Ben Okri: ”Grenfell Tower”, 2017. (poem) Link: https://benokri.co.uk/news/grenfell-tower-2017-poem-ben-okri/ 6 ns.
Lady Sovereign: ”This Is My England”, 2 ns.
I Mustad, Jan E.; et. Al.: ”Being British”, Gyldendal, 2014:
o ”Can Education Change Society?” (pp. 62-66), 5 ns.
o ”Welfare and Class” (pp. 46-48) 3 ns.
Dickens, Charles: ”Oliver Twist” (excerpt-Oliver asks for more), 1838. Link: https://www.charlesdickenspage.com/twist-more.html 2 ns.
Season 1, episode 1 of “Downton Abbey”, 22 ns.
Ialt ca. 87 ns.


EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Værklæsning

FORMÅL:
I dette forløb er formålet at I skal lære at orientere jer i et større værk på engelsk samt løbende at kunne ”forsvare” jeres analyse af værket med brug af eksempler og forklaringer baseret på faglig kunnen og terminologi.

INDHOLD:
I får lov til at gå i Studiebiblioteket og vælge jeres eget værk på engelsk, som I vil fordybe jer i i de kommende måneder. Der vil være nogle krav til det værk, I vælger, og det skal godkendes af mig. I løbet af værklæsningen vil I løbende blive bedt om at forberede analysepointer med eksempler og argumenter, som I skal fremlægge gruppevis i klassen samt en enkelt gang individuelt over for mig. Her vil der være fokus på, om I kan argumentere for den fortolkning, I laver af værket. I dette arbejde vil I have fokus på setting, characters, narrator, theme & message, som er de termer, vi arbejdede med i 1.g i forløbet ’Stories with a Twist (What Is Fiction?)’.

METODE:
Der vil være fokus på selvstændig tekstlæsning og -forståelse, samt på at kunne forklare og argumentere for disse på engelsk. Desuden vil forløbet ende i en skriftlig aflevering, hvor I skal skrive et essay med en analyse af jeres værk – her er det op til jer at danne jer et overblik over den samlede roman og udvælge de 3 analysepointer, som I finder mest relevante for jeres essay.

MATERIALE:
AIA: Kurt Vonnegut, "Slaughterhouse Five", Dell Publishing Co. INC, 1969.
ANNA: Agatha Christie, "Murder on the Orient Express", Harper Collins Publisher, 1933.
ASTA: Hanya Yanagihara, "A Little Life", Doubleday, 2015.
CELINA: Adam Silvera, "They Both Die at the End", Simon & Schuster, 2017.
CEREN: Dan Wells, "I Am Not a Serial Killer", 2010.
CHRISTOFFER: Andrew Robertson, "Now You're Gonna Believe Us", Reach Sport.
EMILIE: John Green, "The Fault in Our Stars", Penguin Group, 2012.
EMMA DAHL: E. Lockhart, "We Were Liars", Hot Key Books, 2014.
EMMA TANDRUP: Sylvia Plath, "The Bell Jar", Faber and Faber Limited, 1966.
JAN: Bram Stoker, "Dracula", Penguin Classic, 1897.
JULIE PETERSEN: Alex Michaelides, "The Silent Patient", Celadin Books, 2019.
JULIE HARTVIG: Suzanne Collins, "The Hunger Games", Scholastic, 2008.
KAMILLE: Sally Rooney, "Normal People", Faber and Faber Ltd., 2018.
KASPER: Susanna Kaysen, "Far Afield", Vintage Contemporaries, 1994.
LAURA: Marie Lu, "Warcross", Penguin, 2017.
LUKA: Lee Child, "Make Me", Bantam Books, 2015.
MAGNUS: George Orwell, "1984", Mariner Books, 1949.
MAJA: Kathleen Glasgow, "Girl in Pieces", Rock the Boat, 2016.
MALTE: Angie Thomas, "Concrete Rose", Harper Collins Publishers, 2021.
MARIA: M. L. Rio, "If We Were Villains", Titan Books, 2017.
MATHILDE LANGHORN: Colleen Hoover, "It Ends with Us", Simon & Schuster, 2016.
MATHILDE CHRISTIANSEN: Rachel Cohn and David Levithan, "Naomi and Ely's No Kiss List", 2007.
MIA: Karen M. McManus, "One Of Us Is Lying", Penguin Books, 2017.
OLIVIA: Holly Black, "Tithe".
SADI: Benjamin Alire Saénz, "Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe", 2012.
SILKE: Nicola Yoon, "The Sun Is Also a Star", Penguin Random House UK, 2016.

Ialt mellem 200-400 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Great Literary Classics

FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med store engelske og amerikanske litterære klassikere. I den forbindelse vil vi også arbejde med historiske perioder og store personligheder i begge lande.

INDHOLD:
Nogle af jer har efterspurgt mere historie i engelskundervisningen samt viden om historiske personer og perioder. Vi vil derfor dykke ned i historien med fokus på perioden og samfundet, samt litteraturen og store forfattere. Arbejdet vil foregå med nedslag i tre perioder: The Romantic Age (1776-1837), The Victorian Age (1837-1901) samt Modernism (1901-1950). I vil få et udvalg af værker/forfattere, som I kan vælge mellem inden for hver periode.
Sideløbende hermed vil vi arbejde med det britiske monarki (med nedslag på The Tudors, The Stuarts & House of Windsor), amerikanske præsidenter og amerikanske stater og hovedstæder for at styrke jeres historiske viden om de to lande.

METODE:
Arbejdet vil foregå som dels klassearbejde og klassedialog, dels arbejde i grupper og individuelt. Fokus vil være på jeres mundtlighed, og at I tilegner jer historisk viden og træner udenadslære inden for fakta om de to lande. Forløbet er desuden tilrettelagt således, at I får medbestemmelse på, hvilke forfattere og værker, vi skal arbejde med inden for hver periode.

MATERIALE:
- Fra Delaney, Denis; et al.: ”Fields of Vision”, Longman (2003):
BOG 1:
Shelley, Mary: "Frankenstein" (pp. E88-E95 i uddrag), 4 ns.
Austen, Jane: "Pride & Prejudice" (pp. E70-E77), 7 ns.
BOG 2:
Hawthorne, Nathaniel: "The Scarlet Letter" (pp. F65-F71), 5 ns.
Brontë, Charlotte: "Jane Eyre" (pp. F26-F33), 7 ns.
Steinbeck, John: "The Grapes of Wrath" (pp. G98-G106), 7 ns.
- Udleverede PPTs med baggrundsinformation om 'The Romantic Age', 'The Victorian Age' og 'Modernism'.
Ialt ca. 30 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Minimalism (EKSAMEN)

FORMÅL:
I dette forløb bliver jeres analytiske evner trænet. Vi skal læse minimalistiske tekster, hvor budskabet gemmer sig mellem linjerne, og vi vil se på, hvor meget man kan udlede af en historie (dens karakterer, dens budskab, osv.) baseret på den begrænsede information, vi får i hovedteksten.

INDHOLD:
Vi skal læse (primært) fiktive amerikanske minimalistiske noveller og digte, som fordeler sig over kategorierne Family Matters, Female Lives, Voyeurism og Endings. Arbejdet tager udgangspunkt i antologien ”When Less Is More”, og det vil foregå med fokus på minimalism som genre og nærlæsning af fiktion. I forløbet vil I stifte bekendtskab med store, amerikanske forfattere inden for genren så som Ernest Hemingway og Raymond Carver.

METODE:
Arbejdet foregår på engelsk skiftevis i klassen, i grupper, i par og individuelt – hele tiden med fokus på at træne jeres egne analytiske evner inden for emnet ’Minimalism’ samt at kunne forsvare jeres analyser/fortolkninger ud fra begrundede citater og argumenter.

MATERIALE:
MATERIALE:
I antologien Hermann, Mette; et. al.: ”When Less Is More”, Gyldendal, 2015:
- Carver, Raymond: ”One More Thing” (pp. 9-11). 3 ns.
- Carver, Raymond: ”Photograph of My Father on His Twenty-Second Year” (p. 23). 1 ns.
- Carver, Raymond: “The Idea” (pp. 64-66). 3 ns.
- Carver, Raymond: ”Morning, Thinking of Empire” (p. 106), 1 ns.
- Hempel, Amy: “Memoir” (p. 37). 1 ns.
- Hempel, Amy: “The Annex” (pp. 86-88). 3 ns.
- Ernest Hemingway: ”Cat in the Rain” (pp. 30-32). 3 ns.
- Brautigan, Richard: “Greyhound Tragedy” (pp. 39-40). 2 ns.
- Brautigan, Richard: “Love Poem” (p. 105). 1 ns.
- Brautigan, Richard: “-2” (p. 70). 1 ns.
- Barthelme, Frederick: “Galveston” (pp. 100-102). 3 ns.
I antologien Bækgaard, Jakob: ”Open Wide”, Lindhardt & Ringhof Uddannelse, 2. udgave, 2017:  
- Budzko, Staze: ”How to Set a House on Fire” (p. 77). 1 ns.
I “Fields of Vision”:
- Hemingway, Ernest: “Old Man at the Bridge” (pp. 63-64). 2 ns.
Movie: “Moonlight” (Jenkins, 2016). 37 ns.
I alt 62 ns.

+Intro til skoleåret:
- Harris, Kamala: "First Rally Speech, July 24th 2004": https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2024/07/23/remarks-by-vice-president-harris-at-a-political-event-10/, 5 ns.
- Harris, Kamala: "First Campaign Video", 2004: https://www.youtube.com/watch?v=sHky_Xopyrw, 1 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 The Catcher in the Rye

FORMÅL:
I dette forløb læser vi vores anden engelske roman mhp. at styrke jeres analyse- og fortolkningsevner i arbejdet med et større litterært værk.

INDHOLD:
Vi læser romanen ”The Catcher in the Rye” af J. D. Salinger, som var jeres valg efter en fælles afstemning i klassen. I arbejdet med værket vil vi fortsat træne jeres brug af analyseværktøjer fra vores ”What Is Fiction?”-forløb i 1.g og arbejde med bl.a. narrator, character development og message. Hvor værklæsningen i 2.g foregik primært individuelt og med gruppefremlæggelser, idet I valgte jeres eget værk, vil værklæsningen denne gang foregå sammen i klassen, idet vi alle læser samme roman og fordyber os i den samme historie.

METODE:
Arbejdet vil foregå delvist i klassen, hvor vi løbende vil snakke om bogen og tage relevante emner op, delvist i grupper, hvor det er op til jer at forklare jeres synspunkter og analyser af værket. Desuden vil læsningen af bogen fungere som oplæg til diverse mini essays samt miniterminsprøven i januar.

MATERIALE:
- Salinger, J.D.: ”The Catcher in the Rye”, Penguin Books,1951. 192 ns.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Shakespeare & Power Couples (EKSAMEN)

FORMÅL:
Formålet er at give jer et indgående kendskab til Shakespeare og nogle af hans største teaterstykker og udvalgte sonetter, samt at arbejde med analyse og fortolkning af ældre tekster, hvor det engelske sprog er anderledes, end I er vant til.

INDHOLD:
I dette forløb arbejder vi med uddrag af Shakespeares sonetter samt værker, hvor fokus vil være på ’power couples’ og hvordan disse bliver portrætteret i hhv. ”Romeo & Juliet” og ”Macbeth”. Derudover skal I arbejde med perioden the Elizabethan Era samt med Shakespeares person: Hvem var han? I den forbindelse arbejder vi med Christopher Marlowe og teorien om, at han skulle være den rigtige Shakespeare (jf. teaterstykket ”Shakespeare’s Ghost”, som I så på Teatret ved Sorte Hest i efteråret).

METODE:
Fordi teksterne er af ældre dato, vil arbejdet primært foregå med løbende opsamlinger i klassen. Efterhånden som I vænner sig til sværhedsgraden og Shakespeares sprog, vil I blive tildelt mere ansvar i tekstanalysen i form af gruppearbejde og –diskussion.
Med denne fremgangsmåde vil I blive trænet i at reflektere over og forstå Shakespeares værker på egen hånd samt at sætte hans værker ind i en social og historisk kontekst.
Endelig skal I også arbejde med dramatisering af nogle af uddragene.  

MATERIALE:
I Speyer, Birgitte: ”Reading Shakespeare in Our Time”, Columbus, 2017:
“Macbeth”:
- A Brief Summary (pp. 76-77), 2 ns.
- - Act 1, scene 1: The three witches (pp. 78-79). https://www.youtube.com/watch?v=mX4DHmjFfNE (from The Globe), 2 ns.
- Act 2, scene 2: Planning Duncan’s death (pp. 99-105), 7 ns.
- Act 5, scene 5: “The Sound and Fury” (pp. 106-109), 4 ns.

Additional scenes:
I Delaney et al. ”Fields of Vision: Volume 1”, Longman, 2003:
- Act 1, scene 5: Lady Macbeth “Unsex Me Here”2 ns.
+ Judy Dench video: https://www.youtube.com/watch?v=IgIIMDAR1DI
Link:
- Act 5, scene 1: Lady Macbeth Sleepwalking.2 ns. https://www.folger.edu/explore/shakespeares-works/macbeth/read/5/1/
+ Judy Dench video: https://www.youtube.com/watch?v=9dgbbtUbgcM&t=88s

“Romeo & Juliet”:
I Delaney et al. ”Fields of Vision: Volume 1”, Longman, 2003:
- Uddrag fra Romeo & Juliet: ”Balkonscenen, Act 2, Scene 1: Capulet’s Orchard” + “Dødsscenen, Act 5, Scene 3: A Churchyard, outside the tomb of the Capulets” (ss. C10-C18), 9 ns.
Film: Luhrman, Baz: “Romeo & Juliet”, 1996, 40 ns..

Sonetter:
I Delaney et al. ”Fields of Vision: Volume 1”, Longman, 2003:
- Sonnetter 18 og 130, (ss. C40-C43), 4 ns.
-       Swift, Taylor: "Love Story" (2008), 1 ns..

Shakespeare’s Life:
I Delaney et al. ”Fields of Vision: Volume 1”, Longman, 2003:
- ”Writers’ Gallery: William Shakespeare”, (ss. C44-C49), 6 ns..
- “The Literary Background”, (ss. C54-61), 8 ns..
- “Historical Background”, (ss. C51-53), 3 ns..

Christopher Marlowe:
- Link: Hrala, Josh: “Christopher Marlowe Has Officially Been Credited as Co-Author of 3 Shakespeare Plays”, sciencealert.com, 2016. Link: https://www.sciencealert.com/how-researchers-figured-out-christopher-marlowe-was-shakespeare-s-co-writer 2 ns..

Ialt 92 ns..

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Brave Voices

FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med taler og udgivelser fra modige stemmer om alsidige emner som fx økonomi, overvågning, ligestilling, klima og race. Stemmerne åbner op for klassediskussioner inden for aktuelle emner samt styrker jeres analyseredskaber inden for non-fiktion. Forløbet skal ses som en forlængelse af ”What Is Fiction” i 1.g, hvor det primære fokus var på fiktion.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i taler fra antologien ”Brave Voices”, men inddrager også taler/stemmer andetstedsfra. Det primære fokus i forbindelse med tekstlæsningen vil være på analyseredskaber inden for non-fiktion, iblandet enkelte fiktionstekster.

METODE:
Vi arbejder med stort fokus på klassediskussioner af de emner, vi berører, samt gruppearbejde / klassefremlæggelse af selvskrevne taler og retorisk analyse.

MATERIALE:
Fra antologien Clausen, Birgitte Prytz: ”Brave Voices”, Columbus, 2017:
- Emma Watson, “Gender Equality Is Your Issue Too” (2014), pp. 191-194. 4 ns.
-       Yousafzai, Malala: “Speech to the UN General Assembly”, pp. 113-117. 4 ns.
- Adichie, Chimamanda Ngozi: “Americanah”, pp. 134-138, 5 ns.
- Snowden, Edward: “Statement to human rights groups at Moscow’s Sheremetyevo airport” + “Here’s how we take back the internet” (Extract from TED talk interview), pp. 103-112. 9 ns.
- Steinbeck, John : « Grapes of Wrath », pp. 15-25. 9 ns.

Supplerende materiale:
- Orwell, George: "1984", 1949, Chapter 1. Link: https://www.george-orwell.org/1984/0.html 15 ns..
- Obama, "Fired Up!"-speech.
- Movie: “The King’s Speech” (Hooper, 2010). 40 ns.
- Adichie, Chimamanda Ngozi: "The Danger of a Single Story" (TED Talk), 2009. Link: https://www.youtube.com/watch?v=D9Ihs241zeg 6 ns.

Ialt 92 ns..

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer