Holdet 2022 EN1d sr 1-6s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2022 EN1d sr 1-6s (EN1d sr/, EN2d sr/, EN3d sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up (Grundforløb)
Titel 2 Stories with a Twist (exam)
Titel 3 Class in Britain (exam)
Titel 4 Værklæsning
Titel 5 filmanalyse
Titel 6 Being American + SRO (exam)
Titel 7 ELF: English as Lingua Franca
Titel 8 Theme 2: Lyrics and Poems
Titel 9 Postmodernism and Literary History
Titel 10 South Africa and Born a Crime 🌍 (exam)
Titel 11 Man vs. Nature 🌿(exam)
Titel 12 Shakespeare in Love ❤️ (exam)
Titel 13 Incredible India ƪ(˘⌣˘)ʃ (exam)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up (Grundforløb)

FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.

INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.

MATERIALE:
- Fra antologien: Pors, Eva; et. al.: ”Open Wide”, Lindhardt & Ringhof, 2015:
o Lamont, Tom; et. al.: ”Is Public Speaking Really that Scary?”, The Guardian, 2013 (pp. 10-15).
o Stevens, J. David: ”The Death of the Short Story” (pp. 19-21).
o Williams, William C.: “The Use of Force” (pp. 24-27).
o Rogers, Bruce H.: ”Three Soldiers” (p. 32).
o Holloway-Smith, Wayne: “Poem in Which” (p. 35).
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.

METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Stories with a Twist (exam)

FORMÅL:
I dette forløb skal vi arbejde med analyseredskaber inden for fiktion, med særligt fokus på historier, der tager en uventet drejning. Formålet er at få indarbejdet disse analyseredskaber i jeres arbejde med fiktion fremadrettet.

INDHOLD:
I vil blive introduceret til en værktøjskasse inden for analyse af fiktionstekster. I denne værktøjskasse indgår: setting, character, plot, theme, narrators & point of view. Disse fagbegreber kobles på vores tekstarbejde, der omhandler historier med et twist. Til sidst skal I i grupper udarbejde en kortfilm, der har en historie med et twist. Filmen skal filmes på mobiler og vises til klassen, og manuskriptet skal afleveres til retning.

METODE:
Fokus vil være på jeres sprogproduktion samt analytiske forståelse. Derfor vil der arbejdes primært i grupper, på klassebasis eller med selvstændigt elevarbejde; alt sammen med fokus på udvikle jeres engelske ordforråd og analytiske værktøjskasse inden for fiktion.

MATERIALE:
- INTRO: ”Urban Legend” (film) – de første 5 minutter (1998). Link: http://www.youtube.com/watch?v=QH3FgMtPEVU
- SETTING: Shirley Jackson, The Lottery (1948). Link: https://sites.middlebury.edu/individualandthesociety/files/2010/09/jackson_lottery.pdf (8 ns.)
- CHARACTER: Stephen King, The Man Who Loved Flowers. (1977). Short story. (6 ns.)
- + YouTube-klip: https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4 (3 ns.)
- NARRATORS & POV: Jeffrey Archer, Just Good Friends (1989). Short story. Link: http://inglesar61.blogspot.dk/2009/11/jeffrey-archer-from-tales-in-twist.html (4 ns.)
- PLOT: Richard Matheson, Button Button (1970) – Udleveret som kopi (9 ns.) + Tv show:
”The Twilight Zone, season 1, episode 50, Push the Button” (1986). Links: https://www.youtube.com/watch?v=3oKSJZAaSyc (part 1)
https://www.youtube.com/watch?v=4V9TYuxmmTA (part 2) (episode) (6 ns.)

- GROUP WORK: Kortfilm med et unexpected twist.

Materiale til fiktionsværktøjskasse:
I bogen Delaney, Denis; et. Al.: ”Fields of Vision – Literature in the English Language, volume 1”, Longman, 2003:
”Setting”, pp. A35-A36. (2 ns.)
”Character”, pp. A42-A44. (3 ns.)
”Plot”, pp. A50-A54. (1 ns.)
”Narrators and point of view”, pp. A55-A61. (2 ns.)
”Theme”, p. A62. (1 ns.)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stories w a twist 16-01-2023
Manuscript 22-02-2023
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Class in Britain (exam)

Dette forløb har haft særlig fokus på klassesamfundet i Storbritannien.

Eleverne er indledningsvist blevet introduceret kort til de tre klasser, som det britiske samfund traditionelt set bliver opdelt i: Working class, middle class, upper class. Efterfølgende har eleverne gruppevis arbejdet med underholdningsprogrammerne fra BBC (The Grumpy Guide to Class, E1,2,3), hvor en række kendte mennesker bliver interviewet om det britiske samfund som et klassesamfund. I udsendelsen er der lagt vægt på stereotyper og hvorledes disse udspiller sig inden for de forskellige klasser i det britiske samfund, særligt middel- og overklassen.

Vi har set og analyseret filmen "The Riot Club" hvor eleverne afleverede et skriftligt produkt.

Vi har læst om de 7 socialklasser, som det britiske samfund nu bliver inddelt i i stedet for de traditionelle 3, samt arbejdet med Bordieu's tre kapitaler: økonomisk, social og kulturel.

Som baggrundsmateriale har vi kort læst om det historiske klasse-aspekt som stammer fra The Victorian Age.

Eleverne er blevet introduceret til det engelske skolesystem og har set de første 10 minuter af  "Too poor for posh schools?" som er gennemgået temabaseret.

Slutteligt læste vi The Guardian-artiklen "Now I'm an Oxford student, am I still working class? (2018)", som handler om Molly Innes' som følte en identitetskrise i takt med at hun læste på et elitært universitet men havde arbejderbaggrund.
Eleverne har bl.a. lavet en retorisk analyse af artiklen og er kort blevet introduceret for den non-fiktive analysemodel.

Som det fremgår af forløbsbeskrivelsen har det været hensigten med forløbet, at eleverne blev præsenteret for forskellige genrer og derigennem fået mulighed for at træne forskellige analyseværktøjer; både til fiktion og til non-fiction.


Materiale:

Class Sketch: Social classes in the UK. John Cleese, Ronne B. and Ronnie C. Written by Marty Feldman and John Law: https://www.bbc.co.uk/programmes/p00hhrwl

The Grumpy Guide to Class, parts 1, 2 and 3:
https://www.youtube.com/watch?v=3ZAyYBDUNug - (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part one)
https://www.youtube.com/watch?v=mLUY5xtqRoM (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part two)
https://www.youtube.com/watch?v=hDw1YcywJ6k (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part three)


From: Grønlund, Bach og Andersen:
Studieretningsbogen, Samfundsfag/Engelsk, Columbus.2018,  
Kap. 2:
- Great Britain: the most class-ridden society?
- The Birth of Social Classes: The Victorian Age


Gennemgang af Pierre Bordieus tre kapitaler: social, kulturel og økonomisk
Jan Erik Mustad, Jørgen Sevaldsen og Ole Vadmand: Being British. Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain - chapter three "Stripping Away the Welfare State?" (especially pp. 44-48)


Film:
The Riot Club. Lone Sherfig (2014). (Film on the clash between the British classes)

Dokumentar: Too poor for posh schools? https://www.youtube.com/watch?v=MWYaoWPdUOI

Artikel: https://www.theguardian.com/education/2018/oct/02/now-im-an-oxford-student-am-i-still-working-class



Supplerende materiale/baggrundsstof:

BBC Article: "Huge Survey reveals seven social classes in UK (2013):
https://www.bbc.com/news/uk-22007058
BBC, intro to the Seven Class Survey: The Great British Class Survey launches on BBC One Show
BBC Class Survey: https://www.bbc.co.uk/news/special/2013/newsspec_5093/index.stm


https://en.wikipedia.org/wiki/U_and_non-U_English (Wikipedia entry on U and non-U English)



Skriftligt arbejde m.m.: Eleverne har i løbet af dette forløb arbejdet med analytical essays med fokus på resumé, indledning, analyseafsnit (herunder brug af "textual evidence"), og har bl.a. brugt Viby Gymnasiums skriveportal til formålet. Bl.a. har eleverne skrevet et essay om filmen "The Riot Club" med udgangspunkt i personkarakteristik og temaanalyse.


Følgende hjemmesider er blevet brugt i undervisningen.
www.merriam-webster.com
www.dictionary.cambridge.org
www.Ordbogen.com  
www.Thesaurus.com
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Film analysis 02-04-2023
66 stories 19-04-2023
Gruppeaflevering 30-04-2023
Træning før årsprøven 20-05-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Værklæsning

FORMÅL:
I dette forløb er formålet at I skal lære at orientere jer i et større værk på engelsk samt løbende at kunne ”forsvare” jeres analyse af værket med brug af eksempler og forklaringer baseret på faglig kunnen og terminologi.

INDHOLD:
I får lov til at gå i Studiebiblioteket og vælge jeres eget værk på engelsk, som I vil fordybe jer i i de kommende måneder. Der vil være nogle krav til det værk, I vælger, og det skal godkendes af mig. I løbet af værklæsningen vil I løbende blive bedt om at forberede analysepointer med eksempler og argumenter, som I skal fremlægge gruppevis i klassen samt en enkelt gang individuelt over for mig. Her vil der være fokus på, om I kan argumentere for den fortolkning, I laver af værket. I dette arbejde vil I have fokus på setting, characters, narrator, theme & message, som er de termer, I arbejdede med i 1.g med Rabiye i forløbet ’Stories with a Twist’.

METODE:
Der vil være fokus på selvstændig tekstlæsning og -forståelse, samt på at kunne forklare og argumentere for disse på engelsk. Desuden vil forløbet ende i en skriftlig aflevering, hvor I skal skrive et essay med en analyse af jeres værk – her er det op til jer at danne jer et overblik over den samlede roman og udvælge de 3 analysepointer, som I finder mest relevante for jeres essay.

I forbindelse med forløbet arbejdes der fokuseret med forskellige grammatiske emner med udgangspunkten i Getting Started.

Materiale:
"How literature can help us develop empathy" by Beth Ann Fennelly, University of Mississippi (https://www.youtube.com/watch?v=9nJv8sxpUKU)

Agnes: The bluest eyes, Toni Morrison, 1970
Aksel: Mona Lisa Overdrive, William Gibson, 1988
Alberte: Extremely loud & incredibly close, Foer, Jonathan Safran, 2005
Amalie: Watch over me, Nina Lacour, 2020
Amanda: Lord of the flies, William Golding, 1954
Anna-Sofie: The fault in our stars, John hohn, 2014
Bianca: Looking for Alaska, John Green, 2005
Cathrine: To all the boys I've loved before, Jenny Han, 2014
Emil: Ready Player One, Ernest Cline, 2011
Emilie: The hate u give, Angie Thomas, 2017
Emmanouil: Simon vs The homosapiens agenda, Becky albertalli
Frederikke: It ends with us, Colleen hoover, 2016
Ida B: The body, Stephen King, 1982
Ida P: Far Afield, Susanna Kaysen, 1994
Isabella: Beauty queens, Libba Bray, 2011
Jiannis: More happy Than not, Adam Silvera, 2015
Josefine: The Duff, Kody Keplinger, 2011
Marie N.: One of us is lying, Karen M. McManus, 2017
Marie H.: Harry Potter and the Philosopher's Stone, J.K Rowling, 2014
Marie B.: Flowers for Algernon, Daniel Keyes, 1966
Noah: The anatomy school, Mac Laverty, Bernard, 2001
Oliwia: I belive in a thing called love, Maurene Goo, 2017
Otilia: Harry Potter and the Goblet of Fire, J.K. Rowling, 2000
Robin: Lord of the Flies, William Golding, 1954
Sabree: All Tomorrows Parties, William Gibson
Thor: Scythe, Maggie stifvater, 2016
Thea: All The Bright Places, Jennifer Niven, 2015
Valdemar: Turtle all the way down, John Green, 2017
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 filmanalyse

Filmanalyse er i centrum i dette ultrakorte forløb der til gengæld rekurreres til igen og igen, da en gedigen filmanalyse for sjældent ses udfoldet, men oftest underordnes andre former for analyse. Kurset indeholder kun en film og et teoretisk grundkursus, men alle elementer kommer i spil i en meget nær læsning af filmens virkemidler.

Materialer:

Stephen Frears: My Beautiful Laundrette (1985)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/filmens-grundelementer. Alle begreber oversat/gendannet til/som engelsk

Arbejdsformer: Gruppe, par og individuelt
Fokus: Næranalyse og begrebsafklaring
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Being American + SRO (exam)

INDHOLD:
Kernetekster vil være historisk set vigtige amerikanske dokumenter og taler, der kommenterer på amerikanske værdier og idealer. Vi vil læse om puritanere, the Founding Fathers' tanker, et udvalg af taler, film, artikler, etc. Eleverne skal kunne identificere amerikanske kerneværdier og få et bredere kendskab til nuværende amerikanske forhold.
Vi skal arbejde med genre og analysemetode, og kerneteksterne er en blanding af fiktion og non-fiktion; taler, digte


FORMÅL:
At opnå viden om amerikanske værdier og idealer. At forstå hvilken rolle den amerikanske drøm spiller for amerikanere, og hvad der ligger til grund for disse værdier, idealer og drømme.
At kunne benytte relevant metode til analyse og fortolkning af forskellige tekstgenrer. Der vil blive lagt særlig vægt på analyse af taler og digte i dette forløb samt læsning af fagtekster og historiske tekster.
At opnå relevant ordforråd for emnet
At kunne sætte de læste tekster ind i et bredere perspektiv. Vi skal læse tekster som er historisk set vigtige for at forstå amerikanske værdier, samt non-fiktion der kommenterer på samme.
At arbejde løbende med korrekt udtale, bl.a. i form at ordbogsopslag/udtale (oxfordlearners)
Forløbet lægger op til arbejdet med SRO i klassens tre studieretningsfag: SA/EN, SP/EN, FR/EN, hvor vi arbejder med kultur, identitet, immigration, sprog og politik. FR/EN-eleverne har arbejdet med Canada under titlen: Quebec/Québec: Kampen om sproget.

Holdet har skrevet et anallytisk essay om Trump-talen som afrunding på emnet.

Emnet er afslutningsvist evalueret formativt.

Materiale:

American History
David Nye, "Contemporary American Society", Akademisk Forlag, 2013); "American History", uddrag

Finderup et al., "Worlds of English", Systime 2010: "The Frontier Heritage" by Edward N. Kearny, 1984.

Maryanne Kearny Datesman: American Ways, Longman 2005: American Values and Beliefs, pages 23-29: Individual Freedom and Self-Reliance, Material Wealth and Hard Work, Equality of Opportunity and Competition.

Fra Kelli Nørgaard, "The American Dream", Gyldendal, 2013):
- "James Truslow Adams and the "American Dream" (uddrag).
- "An introduction to "The American Dream" (uddrag)

Fra Christensen et al, "Life and Literature - The English Handbook", Gyldendal 1991; "The American Dream" (uddrag)

"The Declaration of Independence", 1776 (uddrag)

Emma Lazarus, "The New Colossus", poem, 1883
Walt Whitman, "I Hear American Singing", poem, 1867

Barack Obama: "A More Perfect Union; The American Promise", tale 2008 (uddrag)
Donald Trump: "America First", indsættelsestale, 2017 (analyserende essay skrevet om denne)

Tekster brugt i SRO:
SP/SA/ENG:
- BBC: "Biden cannot escape Trump's shadow in border crisis" (article)
https://www.bbc.com/news/67033249
- "Biden attacked from both sides over new Texas border wall" (article)
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67024003
-"The Texas town caught in the middle of America's border battle" (article)
https://www.bbc.com/news/67033249
- Trump's Immigration speech and the democratic response 2019 (speech)
https://www.nytimes.com/2019/01/08/us/politics/trump-speech-transcript.html
- "Immigrants Keep Loving America.." (article)
https://www.nytimes.com/2023/05/15/opinion/title-42-border-immigration.html
- https://topdocumentaryfilms.com/life-shadow-wall/
"Life in the Shadow of US-Mexico border Wall" - BBC News (dokumentarfilm)
- Albert Garcia 'With His Own Two Hands' - short story 2008
FR/EN:
- "Bill 96: Here’s what to expect when trying to access English services in Quebec", The Canadian Press (article)
- "Quebec 'thwarted' by multiculturalism, minister says in France speech, and premier agrees" (article), Montreal News
- The Guardian: ‘Unacceptable’: outrage as Air Canada chief gives Quebec speech in English (article)
- Documentary: "What We Choose to Remember What We Choose to Remember" (Film)
CBC News: "Quebec ramps up French language requirements for immigrants" (article)
- Montreal Gazette, Opinion: "I'm fluent in French, so why does Quebec see me as a menace?"
- HuffPost Blog, "Should Quebec Shame Me Out of Speaking English?"
- National Filmboard of Canada, "Twice upon a Time" (fiction, short film)

















Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 ELF: English as Lingua Franca

Forløbet beskæftiger sig med engelsk som et fælles sprog, der benyttes til kommunikation mellem mennesker og udtrykket lingua franca anvendes her om det, der er fremmedsprog for begge parter. Forløbet inkluderer studietur og et skriftligt produkt baseret på interview/samtaler med klasser og lærere (og andre), som vi møder. I optakten har de arbejdet med og afleveret en video der belyser kulturelle koder og grænser i sprogarbejdet med dialekter og accent.

Materialer:

Langfocus: What is Lingua Franca (2016). https://youtu.be/a9ZdC6wZnks
Colin Firth: The English language in Denmark: Lingua Franca or Lingua Tyrannosaurus? Århus Universitet 2020. https://www.youtube.com/watch?v=Nr-fJA1KQU8&ab_channel=AarhusUniversitet
Sine Molde - Lars Løkke - Dårligt engelsk (DR 2016). https://www.youtube.com/watch?v=KR0Gd6YXfe4&ab_channel=BennyWeis


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Theme 2: Lyrics and Poems

FORMÅL:
Dette forløb arbejder med sangtekster og især tekstanalytiske begreber og dette til digtlæsning og kontekstualisering med musiktekster som baggrundsviden omkring historiske og kulturelle forhold i USA og England.  Dertil berøres generelle emner som love, growing up, identity, class, race og gender. Analyseredskaberne anvendes mundtligt i elevfremlæggelser og skriftligt i arbejdet med essayskrivning.

MATERIALE:
Kernestof:
- 100 years by Five For Fighting
- Blur: Barbaric (2023)
- Blur: ParkLife (1994)
- Tracy Chapman: Fast Car
- Someday by Steve Earle
- Alanis Morissette: Ironic
- Brandy by Looking Glass
- Higher Love
- W. H Auden: Stop All the Clocks, 1936


OMFANG: ca. 35 ns

Supplerende stof:
Elevernes selvvalgte sangtekster og non fiktionstekster som baggrundsmateriale

Dokumentar om Britpop 2024: "The music that Changed Britpop" (2024). https://www.youtube.com/watch?v=C8RrvCe-13U&ab_channel=DavidNewman

Anvendelse af ordbøger:
www.merriam-webster.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://ordbog.gyldendal.dk/ (kun adgang via www.msg-gym.dk)
https://www.powerthesaurus.org/
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
grammatikopgave 09-03-2024
translation 17-03-2024
mundtlig fremlæggelses skriftlige forlæg 20-03-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Postmodernism and Literary History

Vi fokuserer på litteraturhistorisk tekstlæsning med særligt fokus på postmodernismens intertekstuelle manøvrer. Efter gennemgang af den historiske og litterære baggrund samt centrale karakteristika ved postmodernismen, læser vi en række tekster, der afspejler disse tendenser.
Vi undersøger, hvordan postmodernistiske forfattere kritiserer samfundet, konsumerisme, maskulinitet mm.
Vi undersøger, hvordan litteraturen dekonstruerer og udfordrer dominerende opfattelser, og hvordan individer kæmper med at finde sig til rette i en kompleks verden.

Begreber:
Decentered subject, fragmentation, intertextuality, irony, metafiction, self-absorption/narcissism, consumerism, de-hierarchisation, death of the author, nihilism and meaninglessness, pastiche, playfulness, the loss of grand narratives

Ved forløbets slutning, skal du kunne
- analysere og fortolke forskellige nyere tekster med
  anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og
  historisk

Materiale:
Under udvikling
Chuck Palahnuik, 'Fight Club' (1996) - chapters five and six.
'Fight Club', film (1999) instrueret af David Fincher.
Hanif Kureishi, 'The Penis' (1999), in: British Pre-Millenium Literature, Systime 2001.
Bret Easton Ellis, American Psycho, the chapter 'Tuesday' (1991)
American Psycho, film (1999).

Supplerende materiale:
Postmodernism: Historical Background
From: https://throughliterarylandscapes.systime.dk/?id=188>
Postmodernism: Literary Background
From: https://throughliterarylandscapes.systime.dk/?id=187&L=0
'Freud's Model of the Mind'.

I alt ca. 45 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 South Africa and Born a Crime 🌍 (exam)

FORMÅL & INDHOLD:
Med udgangspunkt i Trevor Noahs "Born a Crime" fra 2016, undersøger dette emne Sydafrikas historie, med særlig fokus på Apartheid. Noahs selvbiografi tjener som en personlig ramme for de historiske begivenheder, hvor humor aktivt anvendes som et sprogligt virkemiddel. I forløbet har eleverne læst og arbejdet med værket både individuelt og i klasseregi. Derudover, er udvalgte tematikker blevet berørt i analysearbejdet, disse er: lingua franca, racisme, genrekendskab, og i mindre omfang humor-teori. Forløbet afsluttes med filmen "Invictus".


MATERIALE:
-Trevor Noahs selvbiografi: Born a Crime, 2016 (ca. 300 sider)
-Invictus film af Clint Eastwood, 2009 (2t)

Language:
-TED-ed: The Power of Language Policy in a Multilingual South Africa, Adiel Rutabana. Link:  https://www.youtube.com/watch?v=9O1fc6JXYTQ
- SA's Story in 12 Languages: https://www.youtube.com/watch?v=thB63W7igMU
- Test of dialects: https://www.dialectsarchive.com/test-your-ear

Genre:
- Creative Non-fiction: https://www.youtube.com/watch?v=q85nRfiHdV8
- Literary nonfiction. The English Handbook, Østergaard, pp. 122-125
- The Genre of Autobiography: Definition and Characteristics https://owlcation.com/humanities/TheGenreofAutobiography

Trevor Noah in action:
- Clip from The Daily Show: https://www.youtube.com/watch?v=1s5iz6ml-qA
- Interview w. Trevor Noah on taking "Born a Crime" from the page to students' ears (https://www.youtube.com/watch?v=L2x1kmOqoNo)
- Clip from Comedy Show "It's My Culture": https://www.youtube.com/watch?v=Yphxh5L8YbQ



Hertil løbende arbejde med grammatik og sprogforståelse fortrinsvis med Getting Started A.

Anvendte af ordbøger:
https://www.dictionary.com/
https://ordbogen.com
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Man vs. Nature 🌿(exam)

FORMÅL & INDHOLD:
Forløbets formål er at undersøge forholdet mellem mennesker og natur. I nyere tid er begrebet 'antropocæn' blevet anvendt til at kunne forklare en ny tidsalder, der kendetegnes ved menneskets dominans og naturens underkastelse. Med denne betegnelse er der ligeledes opstået en ny genre indenfor fiktion, nemlig "climate fiction", som søger at sætte ord på klimakrisens mange facetter gennem kreative fortællinger.

I forløbet berøres udvalgte temaer og begreber for at kunne forstå, hvordan det nutidige forhold mellem menneske og natur, historisk, er blevet skabt gennem forskellige holdninger til naturen. Disse er: The Frontier Theory, Native Americans, Aboriginals, Colonists, Personification, Cil-fi, The Dreaming.  

MATERIALE:
- Letter: "Selling Our land" (1854) by Chief Seattle (ca. 1 ns)
- Essay: "Taking Dominion over the Wilderness" (1993) by Robert Pack . (ca. 2 ns)
- Short story: Love, R. (2012). "Once Giants Roamed the Earth" in The Traveling Tide. Seattle, WA: Aqueduct Press. (ca. 6 ns)
- Episode from series: "The Gal who got Rattled" from "The Ballad of Buster Scruggs", 2018, Netflix. (ca. 30 min)
- Speech: PRESIDENT JOHN KENNEDY'S RICE STADIUM MOON SPEECH, 1962 (abridged) (ca. 3 ns)

Supplerende materiale:
- Antologi: Helle Schulz Bildsøe Lafrenz, “CLI-FI: Writing for Change” (2022), Praxis Forlag A/S
- Antologi: Finderup og Fog, Aspects of America I Worlds of English, 2.ed., web version.
- Infotext, uddrag: Frederick Jackson Turner, The Significance of the Frontier in American History
- Trailer: "Honeyland" (2019), https://www.youtube.com/watch?v=QP8nyrP8vJU
- Video: Conservation International (CI), "Nature Is Speaking", https://www.youtube.com/watch?v=rM6txLtoaoc
- Link: https://www.merriam-webster.com/dictionary/personification
- Video: How The US Map Has Changed In 200 Years.  https://www.youtube.com/watch?v=W0wxJ4KYp64&feature=youtu.be
- Video: The Price of Expansion | The Men Who Built America: Frontiersmen | History. https://www.youtube.com/watch?v=0tqOQ_MfP2s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige) - TF5 med historie
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet - Øvelse - Give Nature a Voice!
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 12 Shakespeare in Love ❤️ (exam)

FOMRÅL OG INDHOLD:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for Shakespeares tematik samt renæssancens samfundsmæssige syn og menneskesyn (Elizabethan World Picture). Vi fokuserer først på sonetterne, deres form, tematik og indhold og derefter Romeo & Juliet hvor vi fokuserer på stykket og hvordan dets kendetegn er et udtryk for normer i Shakespeares værker. Der drages paralleller mellem stykke og sonetter gennem forløbet.

MATERIALE:
- Shakespeare, William: Sonnet 18 (ca. 1 ns)
- Shakespeare, William: 'Romeo and Juliet', Act 2, scene 1 + Act 5, scene 3 (ca. 4 ns)

Supplerende materiale:
- Antologi: Romeo and Juliet (ed. Bo Høpfner Clausen et al.), Gyldendal 2017, pp. 6-21.
- Video: Freeman & Taylor: "Why Shakespeare loved iambic pentameter", https://www.youtube.com/watch?v=I5lsuyUNu_4

- Grammatik: Birgitte Speyer, Reading Shakespeare: Table of personal pronouns
- Video: Devon Glover: "The Sonnet Man - Sonnet 18", https://www.youtube.com/watch?v=xOKwVwwfQWM
- Video: TED Talk, Akala, "Sonnet 18 Rap": https://www.youtube.com/watch?v=_31_UDs7Iac
- Music video + lyrics: Taylor Swift, "Love Story"
- Tumblr Pop-sonnets:  https://popsonnet.tumblr.com/
- Video: "Romeo and Juliet Prologue Language and Plot: Spoiler Alerts?", (2022) https://www.youtube.com/watch?v=62heYtUxjm0
- Video: "Prologue Romeo & Juliet" (2021), https://www.youtube.com/watch?v=Vw5NeJ6dFrc
- Video: "Balcony scene from Romeo & Juliet", https://www.youtube.com/watch?v=S0qao2xINsE
- Video: "Romeo and Juliet: Fate Context", https://www.youtube.com/watch?v=871adC8pq7M
- Perspektiv: "Love on the Spectrum (2021)", Season 1, Episode 1: https://www.netflix.com/watch/81279490?trackId=200257859 (45 min)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Incredible India ƪ(˘⌣˘)ʃ (exam)

FORMÅL & INDHOLD:
I dette korte forløb har vi undersøgt kulturelle og historiske forhold i et andet engelsktalende land, nemlig Indien. Eleverne har arbejdet med forskellige aspekter af Indien, herunder religiøse, sociale og kulturelle forhold hvad angår køn, ægteskaber og kastesystem.

Begreber: Hinduism, caste system, untouchables, hierarchy, patriarchy, gender roles, traditions, family and marriage.


MATERIALE:
- Documentary series: Smriti Mundhra,  "Indian Matchmaking", S01, Ep01, Netflix, 2020
https://www.netflix.com/watch/80244462?trackId=255824129 (40 min)
- Excerpt of novel:  "Untouchable" Raj Anand (2,5 ns)
- Film: Dangal (2016), Nitesh Tiwari (2h30min)
- Article: Aroni Sarkar, "Meet the Gulabi Gang", 2021, https://archive.themedium.ca/comment/meet-the-gulabi-gang-indias-female-vigilante-group/(2 ns)

SUPPLERENDE MATERIALE :
- Narrating India, Brøndsted, 2016.pp. 228-230
- Intro video: https://www.youtube.com/watch?v=vEy6tcU6eLU
- Timeline: http://www.pbs.org/thestoryofindia/timeline/5/
- Picture: caste-system-varna-s-classes-India-hierarchy.jpg (britannica.com)


METODE:
-Variation i arbejdsformer; gruppe/individuelt arbejde


Anvendte hjemmesider:
- https://englishclass.dk/pages/wa/indledning.html
- dictionary.com

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer