Holdet 2022 HI1a 2-6s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Historie A
Lærer(e)
Hold 2022 HI1a 2-6s (HI1a/, HI2a/, HI3a/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1 Globalisering
Titel 2 #2 De onde år - DHO
Titel 3 #3 Dansk statsdannelse & middelalder
Titel 4 4# Holocaust og andre folkedrab
Titel 5 #5 Industrialisering & demokratisering
Titel 6 Romerriget
Titel 7 Afrika - det fortabte kontinent
Titel 8 Demokrati i Danmark
Titel 9 Sygdom og sundhed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1 Globalisering

Globalisering - elevvalgt forløb

Forløbet er et klassisk globaliseringsforløb.

Forløbet blev samtidig benyttet til at opbygge den metodiske basis til DHO-forløbet.

Som afrunding på forløbet har eleverne og lærer spillet en web-baseret udgave af brætspillet Diplomacy(1954). Spillet imitere situationen i Europa forud - og under 1. verdenskrig og er brugt som et anderledes take på at eleverne arbejder med historiebrug.

Kernestofbegreber:
Globaliserings epoker
Globaliserings bølger
Globaliserings Dimensioner
Første, anden, tredje og fjerde globaliseringsbølger
Afkolonisering
Den kolde krig
FN
Outsourcing

Metodiske begreber:
Primær - sekundær kilde
Ophavssituation
Første - og andenhåndsvidne
Levn, beretning - og hvordan de bruges
Repræsentativitet
Tendens
Troværdighed
Årsagsforklaringer
Periodisering
Brud-><-Kontinuitet
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #2 De onde år - DHO

Formål:
Forløbet skal give eleverne oplevelsen af at dykke dybt ned i ét emne: De onde År under Besættelsen. Forløbet bygger op til DHO'en.

Der har været fokus på at eleverne lære at lave historiske redegørelser, ved brug af forskelligartet materiale om samme emne, undersøgelse af kilder, billeder samt historiografiske diskussioner af udvalgte passager fra fremstillingsmaterialer.
Under DHO'en var der bl.a. en udflugt i Haslev med Bjørnsfeldt som historisk guide. Under udflugten tog Arn den store historie fra undervisningen, og benyttede den til at placere udvalgte små lokale historier fra Haslev på levende vis, f.eks.:
- Hvordan forstanderen for Haslev Gymnasium afviste tyskernes forsøg på at beslaglægge gymnasiet i foråret 1945
- Hvorfor der ligger en masse tyskere - inklusiv en masse børn - begravet på Haslev Kirkegård
- Forskellige konkrete modstandsfortællinger fra byen - bl.a. hvordan det lykkedes byens kendte læge at undslippe HIPO.
- Hvorfor der er en mindesten indmuret på gymnasiet - og hvem de forskellige på stenen var.

Op til DHO'en har der været et nært samarbejde med dansk - bl.a. ift. historiebrug og historiefortællinger hvor eleverne bl.a. har set Matador, afsnit 1943 - Hr. Stein - og på tværs af fag undersøgt Matador og Flammen og Citronen.


Kernestofs mål:
Hovedlinjer i Danmark, Europa & Verdens historie - med fokus på nationale & regionale konflikter.
Ideologiernes kamp i det 20. århundrede.
Demokrati, menneskerettigheder & ligestilling i nationalt perspektiv.
Politiske revolutioner
Forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
Forandringer i levevilkår

Dertil metodiske og teoretiske mål, såsom kildekritik, historiebrug samt historiografi for besættelsen.
Forløbet tager udgangspunkt i tiden efter 1900 og Danmark.

Særligt væsentlige begreber:
Ideologiernes kamp i 30'ernes Danmark
Parlamentarismens kamp i 30'ernes Danmark
Neutralitetspolitikken - væbnet og uvæbnet
Levevilkår under krigen - erstatningsvare og rationering
Samarbejdsregering
Den første modstand - den kolde skulder, alsang og kongehyldelst
Den hårde modstand - Sabotage, Illegale blade
DKP's internering
Vendepunktet - augustoprøret 1943
Jødernes flugt over sundet
Befrielsen og retsopgøreret

Historiografiske skildringer af Besættelsen - konsensus-, konflikt-, neokonsensus- og kontinuitetsfortællingen
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 #3 Dansk statsdannelse & middelalder

Forløb om Danmarks tilblivelse, hvor vi i hvert modul har arbejdet med en bestemt periode i det geografiske spørgsmål vi kalder Danmark, og forholdt os til problemstillingen: Hvornår blev Danmark til?

Til dette spørgsmål har vi foruden tidligere forløbs kildekritiske metoder, arbejdet særligt med begreberne Stat & Nation. Derigennem er også diskuteret - har vi en forholdsvist sammenhængende stat i området vi i dag kalder Danmark? Og, har vi en forholdsvist sammenhængende kultur - en nation - i det område vi i dag kalder Danmark, som adskiller sig fra nærliggende områder, i en sådan grad at det er en selvstændig kultur?

Forløbet starter i Oldtiden, hvor eleverne kortvarigt har beskæftiget sig med jægerstenalderen, bondestenalderen, for derefter i højere grad at fokusere på bronze-, jern- og middelalder.
Frem til og med jernalderen er der primært stillet kritisk syn på de arkæologiske levn, hvad arkæologer og historikere tillader sig at konkludere ud fra levnene og hvordan nye arkæologiske fund rykker ved disse konklusioner - eksemplificeret med flere forskellige nyere artikler.

I stenalderen er særligt Yamnaya-folket og "højfolket" blevet diskuteret, ift. om der er levn der viser en sammenhængende selvstændig kultur eller stat.

I Bronzealderen er denne tilgang videreført, med fokus på de ensartede kulturelle forhold, inkl. tydelige boformer og handelsområder i nord- og centraleuropa.

Denne tilgang er videreført i tidlig (keltisk) jernalder, for i romersk- og germansk at fokusere på den samfundstrukture og lev der signalere større, sammenhængede samfund - bl.a. de store krigsofringer ved Illerup nær Skanderborg.

I Vikingetiden fokuseres først på de tidlige skriftlige levn i runer, samt de mange levn der indikere en eller anden form for sammenhængende samfund i større geografiske områder.
Dernæst fokuseres på de kendte "danske" riger fra den historiske tid af vikingetiden - særligt på Knud den Stores danske/engelske Nordsøimperium.
Som led i dette, har eleverne læst et kort eksempel på udenlandsk fremstilling af Knud den Store (engelsk Wikipedia) og sammenlignet det med en dansk fremstilling (danmarkshistorien.dk).

I middelalderen har der været fokus på den klassiske statsdannelse, med fokus på skriftlige kilder, kirken m.v. der indikere en egentlig stat i Danmark med voldsmonopol.

Al denne viden om de forskellige perioder, er til sidst stillet et samlet spørgsmålstegn ved, gennem materiale fra Danmarks Historien - Mellem Erindring og glemsel, hvor der er lagt vægt på de historiografiske udviklinger fra 1800-tallet til i dag, og vores nutidig behov for en samlende fælles fortælling om vor forhistorie, som nutidig stat og nation.

Undervejs er der set 2 afsnit af Historien om Danmark, hvor eleverne har forholdt sig kritisk til dokumentarernes fremstilling og hvordan de omtaler "Danmark".
Via dokumentarerne og de mange levn der fremhæves i kernestoffet, er der draget tværfaglige elementer frem - der hvor Historie og naturvidenskabelige fag mødes, og naturvidenskabelige metoder bruges til at finde ud af mere om historiske levn.

Kernebegreber:
Oldtiden - førhistorisk tid
Stenalderen - bonde & jæger
Bronzealder
Jernalder - keltisk, romersk og germansk
Vikingetid
Runer
Nordsøimperiet
Kvinders position i samfundene - særligt forskellen mellem vikingetiden og middelalderen
Middelalder
Historisk tid (skriftlig tid)
Materielle ofringer
Menneske ofringer
Jægersamfund
Bondesamfund
Bysamfund
Slægtsamfund
Religioner - f.eks. nordisk mytologi og kristendom
Begravelsesformer gennem perioderne

Særlige metodiske begreber:
Nation & Stat
Statsdannelse
Max Weber's statsdefinition
Hybel & Dorbat's analysere af statsdannelse
Diakron/Synkron

Historiografi
Pierre Nora's teori om erindringsfællesskaber
1. erindringseksplosion (slutningen af 1800-tallet)
Nationalstatsdannelse
Sekularisering
2. erindringseksplosion (1970'erne og frem)
Erindringssteder

Inkl. Lübeck-tur, hvor vi fokuserede på hvordan en middelalderby var opbygget, og udvalgte erindringssteder fra 2. verdenskrig.

Kilder:
Ahmad Ibn-Fadhland, ca. 922
Adam af Bremen, om Uppsala's vikinger, ca. 1075
Svantevits fald, Saxo, ca. 1190
Rygens erobring, Helmold, ca. 1170
Overenskomst med fremmed købmænd, ved Kong Abel, 1251
Skånemarkedet, Olaus Magnus, 1555
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4# Holocaust og andre folkedrab

Forløb om Holocaust o.a. folkedrab.
Forløbet har været opdelt i 2 dele - 1 klassisk undervisnings-del med fokus på Holocaust og 1 projektdel, hvor eleverne selv har kunnet vælge et folkedrab og undersøge det ud fra Stantons stadier i folkedrab.

Holocaust delen har haft sit fokus i Tyskland, på tiden op til Holocaust. Der er stillet skarpt på årsagsforklaringerne til, at Weimarrepublikken forgår samt iboende antisemitisme fra middelalderen og frem.
I undervisningen er fremstillingsmaterialet Vores Verdenshistorie 3 blevet nærlæst, årsagsforklaringer fundet og fremhævet.
Dertil er kilder indgående i fremstillingsmaterialet blevet undersøgt ved hjælp den kildekritiske metode, med særligt vægt på årsagsforklaringer.
Holocaustforløbet slutter i 1941, og slutter ved et afsnit af Kampen om Historien med fokus på Einsatzgrupperne - der er ikke lagt vægt på Endlösung m.v., men på den historiske baggrund forud for 1930'ernes tyske samfund, Hitlers vej til magt i start-30'erne og forfølgelseslovene i 1930'erne.
Forud for forløbet var eleverne på en 1-dags udflugt til Lübeck - helt tilbage i starten af 2.g - og her så eleverne bl.a. snublesten, mindesten, bl.a. for bombningen af Lübeck.

Undervejs i forløbet har der været enkelte undervisningsgangen hvor eleverne har fået oplæg om Prag, hvor de var på studietur med deres studieretningslærere. Oplægget var afkoblet fra selve det faglige program, men gav eleverne en historisk ballast til at opleve Prag.
Via oplægget fik eleverne en geografisk-historisk årsagsforklaring for Prags placering og udvikling, bl.a. med fokus på Europas floder. Dertil har eleverne fået placeret byens historie fra antikken, over folkevandringerne, til middelalderens slaviske konger samt hvordan jøderne havde deres egen bydel
En væsentlig del af oplægget handlede om de religiøse bevægelser og forfølgelser med særligt fokus på 30-årskrigen, og denne er så sat i relief ift. Holocaust.

I den 2. del af forløbet, projektforløbet, har eleverne lavet individuelle undersøgelser af et selvvalgt "folkedrab". Eleverne er blevet præsenteret for 34 forskellige mulige folkedrab fra middelalderen til i dag, men de har også haft mulighed for at vælge et muligt folkedrab at undersøge selv.
10 af forløbets moduler, inkl. 2 moduler til fernisering af gået til de individuelle projekter. Undervejs har der været lærerskifte grundet sygdom.
Via Stantons definitioner på et folkedrab, har de undersøgt hvor mange af stadierne for et folkedrab, de enkelte mulige folkedrab opfylder.
Som led i dette har de fået indskærpet indledende, at folkedrabsdefinitionen er skabt på baggrund af 1900-tallets samfund og begivenheder - især Holocaust.
Til slut har de ferniseret plancher med deres projekt for klassen og herefter diskuteret forløbet, særligt ift. vores samfund i dag.

Kernestofbegreber:
Versaillestraktatens ydmygelse af Tyskland
Weimarrepublikken
Nazismen & NSDAP
Krakket på Wallstreets konsekvenser i Tyskland
Politisk vold og SA - nazistiske stormtropper
Valgene i 1932 og 1933
Antidemokratilovene - Bemyndigelsesloven 1933, forbud af fagforeninger, kommunister og socialdemokrater.
4 faser i jødeudrydelsen - fra 1933 til 1945
Nürnberglovene 1935
Krystalnatten 1938
Euthanasiprogrammet - i undervisningen sammenkædet med Danmark
Det kollektivistiske samfunds genopdragelsesprogram -
Hitlerjugend & Bund Deutscher Mädel


Metodiske begreber:
Stantons 10 stadier for folkedrab
Årsags- og konsekvensforklaringer
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 #5 Industrialisering & demokratisering

Hvordan påvirkede den teknologisk udvikling levevilkårene for befolkningen i vesten? Klassen har set på fx dampmaskinens, stålets og elektricitetens betydning for indretningen af det vestlige samfund.

Chicagos slagtehuse og McCormicks landbrugsmaskiner skabte grundlaget for udviklingen af en industrikultur, som sammen med fx den engelske og tyske industrialiering, på godt og ondt, kom til at dominere udviklingen af de vestlige industrisamfund og derved udviklingen i resten af verden.

I den sammenhæng arbejde klassen med engelsksprogede kilder i deres analyse af perioden.

Afslutningsvis overvejede klassen betydningen af industrialiseringen i dag. Er vi i virkeligheden i den postindustrielle tidsperiode?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romerriget


I dette forløb har fokus været på elevernes forståelse af det antikke samfund med særlig fokus på Romerriget  Forløbet har været inddelt i følgende temaer:

1. Romerriget - omfang og betydning
2. Familieliv i Romerriget
3. Politik og magt
4. Slaver
5. Historiebrug - hvordan skildres Romerriget i film og serier
6. Augustus´ selviscenesættelse
7. Romerrigets fald

Vi har fokuseret på kildelæsning.

Faglige mål vi har arbejdet med i forløbet:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens
  historie
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund
  gennem tiderne
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og
  diskutere periodiseringsprincipper
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale,
  herunder eksempler på brug af historie
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og
  begrunde de formidlingsmæssige valg
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Kernestof vi har arbejdet med i dette forløb:
- Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Afrika - det fortabte kontinent

Et diakront forløb, hvor vi laver nedslag i forskellige historiske perioder og ser på  hvordan Afrikas udvikling har været og hvordan synet på Afrika har været.

Vi starter forløbet med at se på hvilke fordomme, der ofte er i medier om Afrika og afrikanske borgere. Vi ser desuden på hvad vi egentlig ved om kontinentet Afrika.

Herefter har vi arbejdet med følgende nedslag:
1. Afrika inden koloniseringen
2. Trekantshandelen og slaveriet
3. Imperialismen
4. Kolonitiden
5. Afkolonisering
6. Manglende udvikling efter selvstændighed
7. Økonomisk vækst i afrikanske stater

Faglige mål vi arbejder med i forløbet:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens
  historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og
  globale udvikling
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund
  gennem tiderne
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og
  diskutere periodiseringsprincipper
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som
  historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale,
  herunder eksempler på brug af historie
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Kernestof vi arbejder med i forløbet:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie̶
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- politiske og sociale revolutioner
- globalisering
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Demokrati i Danmark

I dette forløb har vi arbejdet med overgangen til demokrati i Danmark

Vi startede forløbet med at se på vælgerdeltagelse i Danmark i nutiden og hvilken betydning Grundloven har for elevernes rettigheder og vilkår i nutidens Danmark. Vi diskuterede hvorvidt valgretsalderen bør sættes ned til 16 år.


I forløbet har vi arbejdet med:
Enevældens samfund
Kongelovens betydning
Indførelsen af Grundloven
Begrænsninger af stemmeret i Grundloven
Kvinders kamp for valgret


Faglige mål vi har arbejdet med i forløbet:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af   historie
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sygdom og sundhed

Kronologiforløb om synet på sundhed, lægevidenskab og sygdomme gennem tiden.

Forløbet er startet med repetition af tidligere forløb i kronologisk orden, hvor vi har arbejdet med periodiseringsprincipper samt brud og kontinuitet.

På baggrund af dette arbejder vi diakront med emnet sygdom og sundhed, hvor vi har nedslag i tidligere tiders syn på lægevidenskab og behandling af sygdomme. Hvilke ændringer sker der og hvordan afspejler disse ændringer den tid de sker i? Vi har således også fokus på store epidemier og behandlingen af disse samt synet på videnskab og specielt naturvidenskabens metoder gennem tiden.

I dette forløb har vi desuden været på Medicinsk Museion sammen med biotek, hvor vi har set på forståelsen af sygdomme og epidemier gennem historien samt på udviklingen i sygdomsbehandling i Danmark.

Som afslutning på forløbet har eleverne også skrevet deres egne erindringer om hvordan det var at være ung midt i en pandemi.

Faglige mål vi har arbejdet med i forløbet:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer