Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Midtsjællands Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id1c 1-6s (id1c/, id2c/, id3c/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate
Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele
af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner
bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed
er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder.
Forløbet afsluttes med at eleverne udarbejder og afprøver drejebøger gruppevis
HVAD SKAL JEG KUNNE?.
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
Materiale.
YUBIO kap. 15 - Ultimate, kap. 5.3. - Holdets toppræstation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning og hiphop
RYTMISK OPVARMNINIG OG HIPHOP
Formål og læringsmål:
Rytmisk opvarmning
HVAD SKAL JEG KUNNE?
• At kunne tælle musik
• At kunne vælge musik til øvelse
• At kunne sammensætte et opvarmningsprogram
• At kunne skelne mellem bevægelseskvaliteterne svingende, markeret og førende, såvel teoretisk som praktisk
• At kunne følge rytmen, udføre øvelser til musik
• At kunne lede en gruppe og formidle til andre
Hiphop:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye trin.
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- Balance i freezes
- Styrke til at udføre freezes
Freestyle og kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow.
PRODUKT:
Eleverne skal på skift gruppevis stå for at opvarme resten af klassen, samt fremvise en lært hiphop koreografi med egen afslutning. Kravet er at hver elev skal bidrage med to hiphop trin til egen fortsættelse af hiphop koreografien.
Bagefter gives feedback ud fra ovenstående læringsmål til gruppen af både klassen og af lærerne.
Produktet afleveres skriftligt forud for den praktiske udførelse.
Materialer.
rytmiske opvarmning Yubio kapitel 30 s. 1241-1256 og 1265 og
Hiphop yubio kapitel 33 s. 1331 -1336( bounce og slides) og 1338 (body roll gennem kroppen), 1344 ( toprock) og 1346 (begynder freezes)
Indhold:
Praksis i timerne:
• Introduktion af et rytmisk opvarmningsprogram med øvelser og musik tælling v. læreren.
• Undervisning i forskellige hiphop trin samt en hiphop koreografi til sangen Just a Lil Bit med 50 cent.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Badminton og komplekse bevægelser
Badminton og komplekse bevægelser:
Læringsmål:
- Opnå idrætslige færdigheder inden for badminton, herunder tekniske og taktiske elementer i form af udvalgte slag, serv samt hensigtsmæssigt benarbejde og placering på banen
- Kunne spille med korrekt pointtælling og regler i single og double
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Praksis slagteknik:
- Greb: forhånd og baghånd, svingsløjfer, kort baghåndsserv serv, lang forhåndsserv, netdrop, lob, clear, drop og (evt. smash).
- Hvilke slag hører til forbanen og hvilke hører til bagbanen
Praksis taktik og benarbejde:
- Single: benarbejde til single (arbejde med forspændingshop og tilbage mod spilcentrum, chasse + udfald, reaktionsevne
- Double: spille ved siden af hinanden og kommunikation om hvem der tager hvilke bolde
Teori: Regler og pointtælling, teknik slag og benarbejde samt taktik
Yubio kap. 22.2: regler, idé og organisering, kap. 22.3: Øvelser og filmklip med teknik med fokus på de teknikker, der er nævnt foroven
Yubio: komplekse bevægelser: kap. 22.6
IT: video til brug af fejlretning af clearslag og selvevaluering
ialt sider: ca. 14 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
o løb
Indhold:
Teori og øvelser med med kort og kompas
læringsmål:
- eleverne skal lærer at bruge en kompas og naviger i naturen
teori:
Yubio afsnit om orienteringsløb 29.51 tilog 29.53
Omfang:
Forløbet omhandler løb og øvelser med kort og kompas dels i hallen, dels udendørs på gymnasiet og afsluttes med O-løb i skov.
Særlige fokuspunkter:
Teoretisk: Forståelse for brug af kort og kompas.
Praktisk: Der er fokus på gennemførelsen af de planlagte O løbsopgaver til de enkelte timer samt afslutningsvis i skoven.
Kriterier:
Eleverne vurderes på deres forståelse af brug af kort og kompas i forb. med O-løb og samarbejde.
Væsentlige arbejdsformer:
O-løb: Der er fokus på parøvelser med kort og kompas og gruppeøvelser med O-løb i park og skov.
Afslutning på forløb:
Forløbet afsluttes med både et O-løbsarrangement med brug af kort og kompas i skoven
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Amerikanske idrætter: Softball og flagfootball
Formålet med forløbet er at eleverne får en grundlæggende indføring i to amerikanske boldspil.
Nedenunder fremgår hvad der arbejdes med i de to boldspil:
Flagfootball:
Eleverne skal introduceres til flagfootball med udgangspunkt i at det er en idrætsdisciplin uden den store fysisk kontakt.
Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe, forskellige cuts og løbemønstre. Holdene udarbejder en playbook med forskellige løbemønstre, som øves i praksis og anvendes i kamp. Der er fokus på det gode holdsamarbejde.
Du skal kunne:
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskelige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder
Indhold
Yubio. Kap. 16: Flag football og kap. 5.3.3: Roller og kommunikation
Prakis:
Teknik: Greb, kast med spinn, gribning (højt, lavt, over skulderen), gribe under løb, løb frem med cut bevægelser og retningsskift/temposkift, tackling ved at hive i flag
Taktik og løbemønstre: Eleverne skal afprøve fastlagte mønstre og også selv udvikle deres egne mønstre/aftaler, som de kan vælge imellem under kampsituation
Regler: Der spilles med få regler i starten af forløbet og der tilføres flere regler undervejs, som eleverne bliver mere kendte med spillets gang
Hold: Der spilles med faste hold i en del af forløbet, så eleverne kan huske deres løbemønstre og aftaler fra gang til gang, og dermed kan blive i stand til at få mere flow i spillet og undgå for lange pauser ved spilstop/tackling
Softball:
Formålet med forløbet i softball er en grundlæggende indføring i centrale dele af spillet.
Der lægges i starten vægt på tekniske elementer som det at kaste og gribe, fielding og batting.
Senere i forløbet vil taktiske elementer som ”forudsigelse af spilsituationer og næste træk” inddrages mere.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kaste kontrolleret og præcist til dine medspillere
- Gribe bolden med din handske og bruge støttehånd, så bolden bliver i handsken
- Fielde bolden både i isolerede øvelser og i kampsituationer
- Aflæse boldens bane og positionere dig herefter
- Batte til bolden både når bolden ligger på en tee, og når den bliver pitchet
- Kendskab til regler og taktisk forståelse af spilsituationer
- Indgå i kampsituationer, hvor du forudsiger og reagerer på næste mulige træk.
Indhold:
Et dokument om softball "Softball regler". Desuden diverse teknik videoer såsom batting, modtagning, kast i indfield og outfield og pitching.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha
Pardans: Engelsk vals og cha-cha-cha
Læringsmål:
- beherske centrale færdigheder i musik og bevægelse
- samarbejdsrelationer med forskellige partnere under dans
- kunne holde takt og rytme sammen
- kunne leve sig ind i den enkelte dans' særlige bevægelsesform
- kunne sammensætte små kompositioner med forskellige dansetrin
Praksis:
- engelsk vals: grundtrin (herre og dame), fatning og holdning, højredrejning, venstredrejning, grundtrin fremad og i firkant på stedet (boxtrin), pronemadeposition, whisk og chassé, damedrejning m.m.
- cha cha cha: grundtrin med åben / lukket holdning, newyorker, drejning Alemana (dame enhåndsdrejning), spotturn , hand to hand, shoulder to shoulder m.m.
Teori: Yubio s. 1038-1040 om dansenes kendetegn og historie.
Teknik: dansetrin: Yubio
Engelsk vals: udvalgte filmklip s. 1055-1059.
Cha cha cha: udvalgte filmklip s. 1041-1047.
ialt ca. 16 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
X-fit og yoga
I dette forløb kombinerer vi x-fir med yoga, idet x-fit er en effektiv måde at træne kroppen på. Det vil sige at eleverne bruger forholdvis kort tid på at blive udmattede. Derfor er det fint at afslutte træningen med yoga, hvor kroppens muskler strækkes ud. Eleverne introduceres også for en liggende meditation til afslappende musik.
Formålet med X-Fit forløbet er en grundlæggende indføring i X-Fit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.
Eleverne arbejder med forskellige metoder såsom Fight Gone Bad, AMRAP, EMOM og X-fit team.
I de første lektioner vil fokus primært være på øvelser med egen kropsvægt, og i de følgende lektioner vil der blive inddraget forskellige redskaber.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
X-fit:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
Yoga:
En solhilsen, samt forskellige yoga stræk.
Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper udarbejder en egen WOD.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Volleyball
Vi arbejder med spillets tekniske elementer og øver fingerslag, baggerslag, smash og serv.
Vi arbejder med funktionelle øvelser og småspil. Ved megen spillignende arbejde vil vi forsøge at få arbejdet med så mange af de tekniske detaljer som muligt, og der igennem opnå forståelse for spillet i fuldskala.
Vi spiller i traditionel "betonvolleyball" med fremskudt 6ér og hævning fra position 3.
Så når vi er færdige med forløbet forventes det at du kan indgå i spillet på "stor bane" og kender til roller på de forskellige pladser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Træningsprojektet
I 3.g gennemføres træningsprojektet, som er et individuelt træningsforløb
af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en individuel rapport, hvori du bl.a. skal:
1) Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt konditionstræningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige konditionstræningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Udover de mere overordnede mål er det et konkret mål, at du forbedrer din fysiske præstationsevne i løbet af træningsprojektet. For atvurdere, om det er sket, laves en baseline, inden projektet går i gang. Med det menes, at du skal have målt startværdier, så der er noget at sammenligne med, når du til sidst måler de samme parametre igen, slutværdier. Det skal bemærkes, at hvis du i forvejen er i fremragende form, kan det være vanskeligt at forbedre dig ret meget under forløbet.
I idrætstimerne laver vi både bib-testen og Coopers løbetest som start og slutmålinger. Desuden en 5 km løbetur undervejs i forløbet og et afsluttende 5 km løb i form af et fælles MSG løb for alle 3.gere.
I dette forløb er der et krav om en skriftlig aflevering. Nedenfor følger opgavebeskrivelsen:
Opgavens omfang: 3 siders tekst.
Elevtid: 3 timer
Opgavebeskrivelse :
Følgende ni dele skal indgå i din rapport:
1. Formål med træningsprojektet
2. En teoridel om konditionstræning med relevante fagbegreber Fx superkompensation, ATP, fysiologiske forbedringer i forbindelse med konditionstræning mm.
3. Materialer
4. Fremgangsmåde: Din træningsplan og din justering af denne.
5. Resultater: Start og slutværdier: Bib-testen. Coopers løbetest, 5 km løb, sundhedsmålinger, hvilepuls, udfyldt motivationsskema
6. Fejlkilder
7. Diskussion: Diskutere dine resultater på baggrund af din planlagte træning og praksis. Inddrag relevant teori.
8. Konklusion
9. Bilag 1: Din logbog bestående af minimum tre ugentlige konditionstræningsgange.
Den teori, som vi arbejder med, er kapitel 3: "Træningslære".
Start med at læse kapitel 3.1 "Superkompensation" og læs til og med kapitel 3.4.4 "Mærkbare effekter".
Desuden Figur 8.12 i kapitel 8.3 "Energi (ATP)"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet så som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter.
Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen).
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder.
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens).
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet).
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten).
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp.
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Labans bevægelseslære, koreografi og kreativitet.
Vi anvender Labans bevægelseslære i forbindelse med udarbejdelse af forskellige kreative koreografier, som ikke knytter sig til en bestemt dans disciplin, men alle bevægelser kan inddrages.
Hvad skal jeg kunne?
- indgå og bidrage til det kreative gruppearbejde omkring at koreografere
- holde rytme
- udvise kropsbevidsthed
- udføre de forskellige bevægelser med bevægelseskvalitet
- på kreativ vis finde på forskellige bevægelser på baggrund af lærerens rammesætning. Et eksempel er "personnummerdanser", hvor der arbejdes med Space, mere specifikt bevægelsens niveauer: lavt, mellem og højt.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283607",
"T": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283607",
"H": "/lectio/1091/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74122283607"
}