Holdet 2022 FR1-h 1-6s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e)
Hold 2022 FR1-h 1-6s (FR1-h/, FR2-h/, FR3-h/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Lommefilm på fransk
Titel 3 Film på fransk: Intouchables
Titel 4 Tværfagligt forløb om sprogpolitik i Québec
Titel 5 La chanson et la musique française
Titel 6 Evaluering 2g
Titel 7 L'introduction à la terminale
Titel 8 Eksamenstema: La famille
Titel 9 Eksamenstema: La francophonie
Titel 10 Eksamenstema: Les contes
Titel 11 Eksamenstema: Le terrorisme en France

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

FORMÅL:
Dette forløb er en introduktion til det franske sprog hvad angår mundtlighed, skriftlighed, fonetik, grammatik, kultur & historie. Vi vil have særlig fokus på træning i at tale, lytte til, forstå og skrive fransk. Desuden vil dette forløb dække over en introduktion til Frankrig som land og kultur.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i ”Carte Blanche” grundbog og øvebog, der suppleres med mundtlige øvelser og mindre skriftlige afleveringer i 1g og mere omfattende mundtlige øvelser og skriftlige afleveringer i 2g.

METODE:
Der vil blive arbejdet skiftevis på klassebasis og i grupper/par, hele tiden med det fokus at få eleverne til at tale, lytte til og gradvist forstå og tale fransk. Fordybelsestiden består både af skriftligt arbejde og lydoptagelser og vil primært foregå individuelt suppleret med afleveringer i par/grupper.

MATERIALE:
• Fitzner, Jutta; et. Al.: ”Carte Blanche, GRUNDBOG + ØVEBOG + FRANSK GRAMMATIK”, Gyldendal, 2002.
Supplerende materiale: YouTube-videoer med franske sange, YouTube-serien "Rendez-vous à Nice", materiale om Tour de France 2023 og diverse grammatikøvelser fra franskportal.dk samt filmen Samba (2014) af Olivier Nakache og Éric Toledano.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

FORLØBET UDGØR 100% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 1G SAMT GODT 50% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2G (56 moduler i 1g og 58 moduler i 2g).
Grundforløbsundervisningen er fortsat indtil midt september i 2g og genoptaget fra slutningen til december til slutningen af marts i 2g for at nå igennem hovedparten af det basale sproglige, kulturelle og grammatiske stof i grundbogen og øvebogen. I løbet af 2g har der også være fokus på at kunne bruge opslagsværket Fransk Grammatik og ordbogen.com, bl.a. i forbindelse med at besvare delprøve 2 med hjælpemidler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 114 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Lommefilm på fransk

FORMÅL:
I dette forløb skal eleverne arbejde med at lave en lommefilm på max 3 minutter, filmet på mobilen. Lommefilmen skal være på fransk, og den kommer til at konkurrere i en filmfestival for alle sprogfag i 2.g. Formålet er at træne elevernes mundtlighed igennem udarbejdelsen af et manuskript samt udtale og mundtlig forståelse under selve optagelsen.

INDHOLD:
Lommefilmen skal være på max 3 minutter og indeholde max 3 scener. Eleverne udarbejder et manuskript, som afleveres og rettes af læreren. Sideløbende med optagelsen af filmen skal eleverne desuden overveje kameravinkel, sceneopsætning samt sørge for at få indarbejdet fransk kultur i deres lommefilm.

METODE:
Arbejdet startes med en fælles introduktion for alle 2.g-elever, hvor de vil blive sat ind i emnet og rammerne for deres lommefilm. Derefter arbejdes der i grupper i fællesskab med lærere, hvor de brainstormer på årets emner og kommer frem til en endelig del. Endelig bruges resten af modulerne på gruppearbejde, hvor manuskriptet udarbejdes og filmen laves. Eleverne skal også sørge for at undertekste deres film, så de andre sprogelever kan følge med. Arbejdet slutter med en filmfestival, hvor alle 2.g’ere stemmer på årets bedste sprogfilm.

MATERIALE:
- PPT vedr. tema, rammesætning samt tips til, hvilke overvejelser, man skal have, når man filmer sin film.
- Dokumenter med hjælp til brainstorming og idégenerering.

EVALUERING:
Evalueringen vil primært foregå under filmfestivalen, hvor eleverne stemmer på den bedste film, og hvor juryen vægter sprog højest.

Særlige fokuspunkter: Sprogproduktion, behandling af årets tema (jul), kreativitet og lommefilmens brug af filmiske virkemidler.

FORLØBET UDGØR CA. 10% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Film på fransk: Intouchables

FORMÅL:
Forløb med udgangspunkt i filmen Intouchables og dens tematikker om ulighed og venskab på tværs af kulturer og socialklasser i Frankrig.

INDHOLD OG MATERIALE:
Filmen "Intouchables" (2011) af Eric Toledano og Oliver Nakache og uddrag fra manuskriptet med tilhørende opgaver til filmen, herunder en delprøve 1 og 2 fra franskportal.dk.

METODE:
Pararbejde med læsning af manuskript og øvelser om filmen,

EVALUERING:
Formativ feedback på øvelser og summativ feedback på delprøver.

FORLØBET UDGØR CA. 10% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tværfagligt forløb om sprogpolitik i Québec

FORMÅL:
At opnå kendskab til det franske sprogs rolle i den fransk-canadiske provins Québec og dens sprogpolitik som et eksempel på frankofoni udenfor Frankrig. Forløbet hænger desuden sammen med et tværfagligt SRO-forløb i engelsk og fransk for SR-eleverne.

INDHOLD OG MATERIALE:
Alle elever (både valghold og SR-hold) har arbejdet med nærlæsning med baggrundsstof fra antologien Paroles Francophones (2015), s. 14-18: "La langue française au Québec" (introduction) og "La référence du français, c'est l'accent français et parisien, pas québécois" (interview). De har desuden stiftet bekendtskab med baggrundsstof fra antologien Entrées (2009), s. 106-116: "La Francophonie" (introduction), ”Le Québec” (introduction), ”Les hymnes nationaux” (sangtekster) og ”Fiches de présentation” (præsentation af elever fra et college i Montreal).

Som supplerende stof har alle elever set YouTube-videoer med YouTuberen Geneviève (maprofdefrançais): ”Identité Québécoise: Québec VS Canada” og ”Identité Québécoise: un Anglo-Québécois nous donne son point de vue” samt DR-dokumentaren ”Anne og Anders i Canada: Sæson 1 – Franske Fristelser” fra DRTV.

SR-eleverne har desuden arbejdet med følgende primærtekster i deres
SRO:
Blog om anglificering som en amerikanisering af Canada: Le véritable ennemi de la langue française | JDQ (journaldequebec.com)
Blog om hvorfor det er nødvendigt at passe på det franske sprog: Pourquoi défendre le français au Québec ? (lesoleil.com)
”Twice upon a Time” fra 1979 af Giles Walker (kortfilm)

Dette blev suppleret med baggrundsstof om koloniseringen af Nordamerika fra antologien Verden før 1914 - i dansk perspektiv (2015), s. 172-178:´"England og Frankrig i Nordamerika" + "Den store kolonikrig 1755-1763" og antologien Verden efter de store opdagelser 1500-1750 (2018), s. 148-150: "Frankrig som kolonimagt 1500-1750".

METODE:
Alle elever har arbejdet med nærlæsning og mundtlige præsentationer af materialet, og SR-elever har desuden arbejdet med mere dybdegående kommunikationsanalyse, retorisk analyse, litterær analyse og filmanalyse i arbejdet med deres SRO.

EVALUERING:
Formativ feedback i undervisningen og formativ/summativ feedback til SR-elever i forbindelse med det skriftlige produkt og det mundtlige forsvar af SRO.

FORLØBET UDGØR CA. 10% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La chanson et la musique française

FORMÅL:
I dette forløb har eleverne arbejdet med fransk poesi i form af sangtekster om krig, fred og kærlighed. De har oparbejdet et ordforråd til at tale om sange, musik samt genretræk og stilistiske virkemidler i poesi, som de har skullet bruge til at lave videopræsentationer af en sang efter eget valg i grupper.

INDHOLD OG MATERIALE:
"La Marseillaise" (hymne national français), Rouget de Lisle (1792).
"Le déserteur", Boris Vian (1954).
"Non, je ne regrette rien", Charles Dumont (1956), sortie par Edith Piaf (1960).
"L'oiseau et l'enfant" (Concours Eurovision de la chanson), Joe Gracy (1977), sortie par Marie Myriam (1977).

Supplerende materiale:
"La clé - Analyse og metode til fransk", s. 19-22 om poesi og s. 38-41 om musik, Østergaard Nielsen et.al., Systime, 2022
Musikvideoer med Edith Piaf: "La vie en rose" og "Non, je ne regrette rien"
https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Marseillaise
https://www.ebu.ch/fr/topics/eurovision-song-contest
https://fr.wikipedia.org/wiki/Concours_Eurovision_de_la_chanson
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Oiseau_et_l%27Enfant
+ selvvalgte sange til videopræsentationer

METODE:
Eleverne har arbejdet med at læse, forstå og tale om sangtekster, poesi og musik på fransk og med mundtlig præsentation af en sang. Sideløbende har forløbet desuden fokuseret på delprøve 1 uden hjælpemidler og delprøve 2 med hjælpemidler først i grupper og siden individuelt, og der er blevet arbejdet med øvelser vedr. le futur proche og le passé composé i øvebogen samt givet en første introduktion til aspekt på fransk.

EVALUERING:
Eleverne har lavet en video med præsentation af en sangtekst efter eget valg i grupper, som er indgået i bedømmelsen af den mundtlige årskarakter. Eleverne har desuden fremlagt præsentationen i matrixgrupper. Dette følges desuden op af mundtlige præsentationer af dagens sang i 3g-undervisningen individuelt eller parvist.

FORLØBET UDGØR CA. 20% AF 2.G-FRANSKUNDERVISNINGEN.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Evaluering 2g

FORMÅL:
Forløb med genaflevering af skriftlig eksamensopgave, selvevaluering og undervisningsevaluering som afrunding af 2g.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 L'introduction à la terminale

FORMÅL:
Introduktion til 3.g

INDHOLD:
Fokus på samtale om sommerferien (træning af le passé composé) og aktuelle emner fra sommerferien af kulturel og politisk karakter, nemlig OL i Paris og det franske parlamentsvalg samt introduktion til le futur simple og le subjonctif integrereret i læsning af en sangtekst.

MATERIALE:
YouTubevideoer om OL på fransk og engelsk:
VU du 27/07/24 : Paris 2024, cérémonie d'ouverture.
JO PARIS 2024 - Le film des plus grands moments d'émotions tricolores
THANK YOU PARIS! Closing Ceremony Highlights | #Paris2024

Links med info om det franske parlamentsvalg:
https://www.lemonde.fr/elections-europeennes/
Résultats des élections législatives 2024 en temps réel (lemonde.fr)

Sangteksten til "Pour que tu m'aimes encore" med Celine Dion skrevet af Jean-Jacques Goldman i 1995 fra Carte Blanche samt tilhørende links med info om sangens kulturelle gennemslagskraft:
Pour que tu m'aimes encore — Wikipédia (wikipedia.org)
D'eux — Wikipédia (wikipedia.org)

METODE:
Mundtlig dialog på dansk om forståelse af tekster og mundtlig præsentation på fransk af hverdagsemner og kulturelle emner.

FORLØBET DÆKKER OVER 5% AF 3G-FRANSKUNDERVISNINGEN.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamenstema: La famille

FORMÅL:
At kunne læse og forstå litterære tekster på fransk samt kunne redegøre for og lave en basal analyse og fortolkning af, hvordan familieforhold bliver skildret i fransk litteratur, franske film og andre former for tekster. Forløbet bruges desuden til at repetere almene udtryk og sætningskonstruktion på fransk med det formål at kunne lytte, læse, skrive og tale på fransk.

INDHOLD:
Tekster og andet materiale med fokus på familierelationer

MATERIALE:
Jean-Louis Fournier, Il a jamais tué personne, mon papa (autobiographie). Systime, 2002.
"Toujours chez maman et papa" (korte tekster om familierelationer fra et gammelt eksamenssæt)

FILM:
"La fête de famille" af Cédric Kahn, 2019.
"Qu'est-ce qu'on a fait au bon Dieu ?" af Philippe de Chauveron, 2013

METODE:
Par- og gruppearbejde med mundtlige fremlæggelser i matrixgrupper samt tekstlæsning og opsamling i klassedialog

EVALUERING:
Formativ evaluering med individuelle udviklingssamtaler undervejs

FORLØBET UDGØR CA. 25% AF 3.G-FRANSKUNDERVISNINGEN.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Eksamenstema: La francophonie

FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med frankofoni på tværs af fransktalende lande med særligt fokus på Senegal, Algeriet og Haïtï med perspektivering af disse landes kulturer til andre frankofone kulturer gennem afleveringer med inddragelse af tekster om Marokko og Tunesien.
Vi har arbejdet med at få et overordnet indblik i landenes kultur og deres indbyrdes ligheder og forskelle. Vi har desuden arbejdet med immigration til Frankrig og de følelser og tanker, der følger med det at være immigrant.
I dette forløb har eleverne desuden været på ekskursion til København med fokus på fransk kultur i København, hvor vi så "Le théorème de Marguerite" i Grand Teatret, og eleverne var på skattejagt rundt i byen med besøg i Den Franske Bogcafé, på udkig efter franske madvarer i Torvehallerne eller som frokost på La Gallette og med fotodokumentation af franske bygninger og monumenter som den franske ambassade, den franske skole og mindesmærket for bombardementet på Frederiksberg Allé samt den franske købmand Le Gourmand og de fransksprogede tegneseriestriber på Café Viggo på Værnedamsvej.

INDHOLD:
For hvert land læses der 1-2 fiktive og non-fiktive tekster, der er blevet sammenholdt med faktuel information om landene. Til sidst vil tekstlæsningen og informationssøgningen blive koblet sammen ved hjælp af filmen ”Samba”, der handler om immigration og det at føle sig udstødt af det franske samfund. Vi har desuden beskæftiget os med princippet om religionsneutralitet i det franske skolesystem og med det franske samfunds reaktion på begivenhederne i Israel d. 7.oktober. Eleverne har desuden set komediefilmen "Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu" om kultursammenstød i det franske samfund som supplerende materiale.

METODE:
Arbejdet foregår skiftevis på klassebasis, som par/gruppearbejde og som selvstændigt arbejde i form af en skriftlig aflevering om den senegalesiske tekst om Moussa Lo. Der har været fokus på at bruge fransk som arbejdssprog i undervisningen og ved løbende præsentationer på video og i matrixgrupper i undervisningen.

MATERIALE:

L’INTRODUCTION À LA FRANCOPHONIE :
Les francophones: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-francophones/
La francophonie: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-francophonie/
Les DOM-Tom/COM: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-dom-tom-com/
La traite des noirs: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-traite-des-noirs/

LE SÉNÉGAL :
N’Dour Youssou, « Kirikou » (paroles): https://www.youtube.com/watch?v=cWriEqWEj60&t=4s
« Kirikou » : https://fr.wikipedia.org/wiki/Kirikou
« Sénegal » : https://fr.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9n%C3%A9gal
« Moussa Lô » : i Jensen, Peter: Porte-Paroles – Dix portraits de jeunes francophones, Systime, 2001, s. 49-52.
« Senghor » :https://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9opold_S%C3%A9dar_Senghor
Léopold Sedar Senghor, « Poème à mon frère blanc »

L’ALGÉRIE :
Benaïssa, Aïcha, « Née en France » , red. Kitti Reffs, Gyldendal, 2003.
(Uddrag på 5 normalsider) + baggrundsviden om Algeriet

LA HAÏTI :
« Haiti Cherie » , Stevy MAHY feat. James Germain, clip avec paroles, https://www.youtube.com/watch?v=WRH1KRATeAs
« En Haîti, la musique pour une révolution politique » , Radio-Canada info,
https://www.youtube.com/watch?v=TqPG6fwLSmg
+ baggrundsviden om Haïti
Laferrière, Dany : « Chronique de la dérive douce » i antologien Paroles d’Haïti (red. af Ingegerd Nissen Petersen), Munksgaard, 1997, s. 12-23.

LE MAROC:
« Hassan nous raconte sa vie à Marrakech », artikel (ukendt forfatter).

SUPPLERENDE MATERIALE:
FILM: « Qu'est-ce qu'on a fait encore au bon Dieu ? » af Philippe de Chauveron, 2013.
FILM: « Le théorème de Marguerite » af Anna Novion, 2023.

EVALUERING:
Eleverne har både under og efter forløbet arbejdet med mundtlige og skriftlige produkter om fransk kultur i København og frankofoni samt diverse andre eksamensopgaver.

FORLØBET UDGØR CA. 35% AF 3.G-FRANSKUNDERVISNINGEN.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Eksamenstema: Les contes

FORMÅL:
I dette forløb har vi arbejdet med eventyr med særligt fokus på værklæsning af "Le Petit Prince".

Eventyr henvender sig både til børn og voksne og kan forstås på flere planer, og vi skal derfor arbejde med at udforske disse planer samt se på generelle eventyrtræk. Eleverne forventes at kende til eventyrtræk på forhånd og er blevet trænet i at snakke om dem på fransk og i at kunne læse og forstå et fransksproget eventyr og et fransksproget værk.

INDHOLD OG METODE:
Fokus på at opnå et ordforråd om eventyr og fiktion samt på dybdelæsningen af et værk på fransk individuelt suppleret med pararbejde og studiegrupper.

MATERIALE:
« Blanche-Neige » (udleveret som PDF)
« Blanche-Neige et les Sept Nains - Heigh-ho! », Disney FR: https://www.youtube.com/watch?v=A70xUvyPA_c
Antoine de Saint-Exupéry, « Le Petit Prince » , 1946
de Pennart, Geoffroy, « Chapeau rond rouge », (2004) i
Bering, M. ; Sørensen, M. : « Entrées », Gyldendal, 2009, pp. 10-13.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt med udgangspunkt i en hjemmeopgave om "Le Petit Prince" med et skriftligt og et mundtligt produkt efter eget valg.

FORLØBET UDGØR 20% AF 3G-FRANSKUNDERVISNINGEN
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksamenstema: Le terrorisme en France

FORMÅL:
I dette forløb har vi arbejdet med den politiske satires historie i Frankrig fra den franske revolution og frem til i dag med særligt fokus på karikaturtegninger, og hvordan de er blevet brugt til at gøre grin af politiske magthavere og religiøse symboler. I den forbindelse er eleverne blevet præsenteret for årsagerne til og konsekvenserne af den franske revolution og den nationale grundlovgivendes forsamlings erklæring om menneskets og borgernes rettigheder fra 1789, og hvilket ordforråd man kan bruge til at tale om non-fiktion på fransk. De er desuden blevet introduceret til attentatet på Charlie Hebdo og mordet på skolelæreren Samuel Paty, og det franske samfunds reaktioner på disse begivenheder.

INDHOLD:
Udover introduktionen til den politiske satires historie har vi således beskæftiget os med terrorangrebet på det politiske satiremagasin Charlie Hebdo pga. deres karikaturtegninger og mordet på skolelæreren Samuel Paty pga. hans undervisning i karikaturtegninger, og vi har forholdt os til reaktioner fra den franske offentlighed både umiddelbart efter disse begivenheder, men også på længere sigt med fokus på de unge mennekser, der blev stillet for en domstol som følge af, at de havde hjulpet Samuel Patys morder med at finde frem til ham. Til sidst er emnet blevet perspektiveret til debatten om ytringsfrihed i Frankrig som følge af attentaterne, og vi arbejder med ordforråd i forhold til at kunne diskutere politik på fransk.

METODE:
Eleverne har arbejdet med undervisningsmateriale på fransk af Karen Schumacker og Connie Pedersen fra franskportal.dk med tilhørende øvelser i ordforråd og mundtlighed, set videoklip på fransk med det franske fodboldlandshold, en historiker og en ærkebiskop og forberedt og gennemført en prøveeksamen parvis i tekstdelen til den mundtlige eksamen med udgangspunkt i en artikel om retssagen mod de skoleelever, der ledte Samuels Patys morder Abdoullah Anzorov i hans retning.

MATERIALE:
"L'attentat contre Charlie Hebdo" af Karen Schumacker, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/charliehebdo/
"L'école", lecole (franskportal.dk), af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/lecole/
"Satire - l'histoire d'une poire" af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/satire/
"Professeur décapité"  af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/profdecapite/
"Hommage au professeur" af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/hommage/
"Débat" af Connie Pedersen,
https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/debat/

"Déclaration des Droits de l'Homme et du Citoyen de 1789", Assemblée nationale constituante, France, https://fr.wikisource.org/wiki/D%C3%A9claration_des_Droits_de_l%E2%80%99Homme_et_du_Citoyen_de_1789

"Assasinat de Samuel Paty: 6 adolescents devant la justice" par Nathalie Michel publié le 30 novembre 2023 et modifié le 12 décembre 2023,
https://www.1jour1actu.com/france/assassinat-de-samuel-paty-6-adolescents-devant-la-justice

Extraits de video:
"Message de l'équipe de France de football aux élèves de France", Ministère de l'éducation nationale, de la jeunesse et des sports
"La caricature dans l'Histoire de France", l'historien Thomas Snégaroff fra franceinfo:
"Monseigneur Robert Le Gall, archevêque de Toulouse, se dit contre la liberté de blasphemer.." de francebleu.fr

EVALUERING:
Mundtlig præsentation med formativ feedback med henblik på mundtlig eksamen

FORLØBET UDGØR CA. 15% AF 3.G-FRANSKUNDERVISNINGEN
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer