Holdet 2022 SP1-h 1-6s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e)
Hold 2022 SP1-h 1-6s (SP1-h/, SP2-h/, SP3-h/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Caminando
Titel 2 Conversaciones
Titel 3 La identidad contrastada
Titel 4 El universo de Pedro Almodóvar
Titel 5 Conversaciones II
Titel 6 México [EKSAMEN]
Titel 7 Festividades [EKSAMEN]
Titel 8 Los jóvenes españoles [EKSAMEN]
Titel 9 La Guerra Civil Española [EKSAMEN]
Titel 10 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Caminando

Formål:
Formålet er at introducere eleverne til det spanske sprog, kulturer, historie og samfundsforhold i forskellige spansktalende lande. Eleverne skal i forløbet opbygge de mest grundlæggende kommunikative kompetencer med særligt fokus på simpel sætningskonstruktion, enkelte chunks, udtaleregler og den mest grundlæggende grammatik. Eleverne skal kunne læse, lytte og forstå tekster i et simpelt sprog med varieret indhold om den spansktalende verden og selv producere simple spansksprogede tekster på begynderniveau (A1-A2 jf. CEFR).
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- deltage i simpel samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger på et simpelt spansk med et mindre ordforråd.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende simpelt spansk med et mindre ordforråd.
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet er en introduktion til spansk i gymnasiet og tager udgangspunkt i begyndersystemet "Caminando", som følger en række unge mennesker i forskellige hverdagssituationer i forskellige spansktalende lande. Derved kan eleverne træne simpel hverdagskommunikation ved at opbygge et mindre ordforråd og træne simple chunks og samtidigt få viden om forhold i den spansktalende verden sprogligt, kulturelt, historisk og samfundsmæssigt. Dette forløb overlapper med lommefilmsfestivalen - et obligatorisk 11 modulers lommefilmsforløb for alle 2. fremmedsprogshold i 2.g.
Lommefilmsfestivalen går ud på, at alle 2. fremmedsprogshold producerer deres egne lommefilm på det sprog, holdet har undervisning i. Hvert hold stemmer herefter den bedste film videre til den store lommefilmsfestivalsfinale for alle 2.g'ere på begge afdelinger, hvor der findes en vinder for hvert sprog og en samlet vinder blandt alle filmene, som løber af med årets Eline - MSG's 2. fremmedsprogsfilmpris. Det overordnede tema i 2.g er "En jul, der går galt" – altså en julefortælling med et plot-twist. Eleverne skriver selv manuskript og filmer en 3-5 minutter lang film inden for en valgfri genre med årets tema.
Undervisningen er foretaget af Helene Caprani (HC) fra den 14.09.2023-12.12.2023 grundet MFs pædagogikum.

Nøgleord i forløbet:
- Presentarse
- Saludar y despedir
- Preguntar
- Pronunciación y acento
- Los números
- Los colores
- Los días de la semana, los meses y las estaciones
- La hora


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde herunder rollespil og fremlæggelser. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er simpel kommunikation.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 100 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Caminando - Grundbog" (uddrag - næsten alt) af Inge Margrethe Clausen m.fl.. 2009. 1. udgave, 5. oplag 2016. Gyldendal, København.
- "Caminado - Øvebog" (uddrag/udvalgte øvelser) af Inge Margrethe Clausen m.fl.. 2009. 1. udgave, 5. oplag 2015. Gyldendal, København.

Supplerende stof:
- Grammatikforklaringer og - opgaver fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres: https://quizlet.com/class/29318598/materials.
- Evt. andre småopgaver, lydfiler eller videoer, som vil fremgå af de enkelte lektioner på Lectio.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Diccionario de la lengua española: https://dle.rae.es/.

Grammatiske emner:
- Udtale og tryk.
- Alfabetet.
- Substantiver og artiklers bøjning i køn, tal og bestemthed.
- Adjektivers bøjning og placering.
- Genitiv.
- Verber i præsens, nær fremtid, perfektum, gerundium, præteritum og imperfektum.
- Hitverberne.
- Dativstyrende verber (gustar).
- Verbalperifraser.
- ser, estar og hay.
- Nægtelser.
- muy vs. mucho.
- Adverbier.
- Pronomener: personlige, possessive, refleksive, demonstrative og indefinitte.
- Simpel syntaks.
- Talord og ordenstal.


Evaluering:
Forløbet strækker sig over hele 1.g og ca. halvdelen af 2.g. Der vil derfor være en opsamling på forløbet i slutningen af 1.g, hvor halvdelen af grundbogen "Caminando" forventes at være bearbejdet. Det vil ske gennem fiskespillet "Repaso" (svarende til afsnittet af samme navn i "Caminando"). Når forløbet endeligt afsluttes i 2.g, vil der være Delphi-evaluering på klassen med mundtligt opsamling i plenum på tavlen.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Entrega 1 09-01-2023
Entrega 2 12-01-2023
Entrega 3 09-02-2023
Entrega 4 13-03-2023
Entrega 5 30-03-2023
Evaluering - At lære noget nyt 05-04-2023
Entrega 6 04-05-2023
Evaluering - Bonusfelt 17-05-2023
Entrega 1 01-09-2023
Entrega 2 07-09-2023
Entrega 3 17-09-2023
Pronunciación 27-10-2023
Manuskript til lommefilm 30-10-2023
Las réplicas 02-11-2023
Película de bolsillo 21-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 133 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Conversaciones

Formål:
Forløbet skal træne eleverne i at føre en samtale på spansk, hvor fokus i højere grad er på fri tale end på korrekthed. Eleverne skal træne at indgå i en spontan samtale ud fra et fastsat emne med gloser og mulige spørgsmål, men hvor det ikke på forhånd er bestemt, hvor samtalen skal føre dem hen. Formålet er desuden at give eleverne en mestringsfølelse ved, at de oplever, at de med et mindre ordforråd og gennem små samtaleteknikker kan indgå i en samtale på spansk. Derudover skal eleverne genbesøge enkelte grammatiske emner.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- få viden om fagets metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde


Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i Ane Teicherts udarbejdelse af et samtaleforløb til gymnasieelever i 2.g og 3.g. Eleverne samtaler inden for forskellige temaer med dertilhørende gloser og spørgsmål og træner undervejs enkelte samtaleteknikker til at føre en mere flydende samtale, som f.eks. at spørge ind til samtalepartneren og lytterfeedback .

Nøgleord i forløbet:
- Conversaciones
- Más fluidez
- Pronunciación
- Preguntar
- Comentar/reaccionar
- Frases/sintaxis


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og en smule individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er på at lytte og at tale i par.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 7 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Temaerne udvalgt til dette forløb er:
- "Vosotros mismos" (Quizlet med nogle gloser: https://quizlet.com/194006784/tema-1-vosotros-mismos-flash-cards/?funnelUUID=1404ffa6-f5ef-40fd-a5ec-235d8d7662e1).
- "Dinamarca y la felicidad" (Quizlet med nogle gloser: https://quizlet.com/199711828/tema-2-dinamarca-y-la-felicidad-vol-1-flash-cards/?funnelUUID=eee026c3-c084-47dd-aea3-f4c217cb4bf1).
- "Parejas y roles de género" (Quizlet med nogle gloser:  https://quizlet.com/336124415/tema-3-parejas-y-roles-de-genero-vol-2-flash-cards/?funnelUUID=f16755b8-d30c-44b2-b2ed-113b166509f5).

Supplerende stof:
- MFs PowerPoints om samtale og -teknikker.
- MFs samling af lytterfeedback i et dokument.

Grammatiske emner:
- Syntaks (herunder kort om nægtelser).
- Perfektum.
- Nær fremtid.
- Diftongerende og vokalskiftende verber.
- Klokken.


Evaluering:
Eleverne afslutter den mundtlige del af forløbet ved at indtale en fri samtale om et valgfrit emne (gerne et af de gennemgåede) med deres compañero. Den skriftlige del afsluttes gennem opgaver lavet individuelt på klassen. Derudover tager vi en plenumdiskussion om forløbets udbytte for eleverne.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Entrega 8 01-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La identidad contrastada

Formål:
Forløbet "La identidad contrastada" skal præsentere eleverne for forskellige ungdomsliv i Latinamerika, som på flere måder adskiller sig fra den danske ungdom, for at de kan få et indblik i, hvordan det kan være at være ung i den del af verdenen og sætte det i perspektiv til deres eget liv. Eleverne skal derudover opnå lidt mere viden om de latinamerikanske lande, som vi besøger med de unge repræsentanter i teksterne. Forløbet vil desuden arbejde videre med de tillærte samtaleteknikker fra det forrige forløb "Conversaciones".
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i bogen "La identidad contrastada", der indeholder fortællinger om unge fra fem forskellige latinamerikanske lande: Argentina, Colombia, Nicaragua, Mexico og Chile. Eleverne får et indblik i de forskellige nationers samfundsstrukturer og kulturelle forhold gennem hovedpersoners personlige beretninger, men skal også selv undersøge disse lande og deres kulturer.

Nøgleord i forløbet:
- América Latina
- Cultura
- Juventud
- Jóvenes
- Identidad
- Ser diferente
- Una vida contrastada


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 15 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "La identidad contrastada" (uddrag af udvalgte kapitler) af Ole Nikolaj Mikkelsen og Pablo Riismøller. 2018. Gyldendal.
--> Uddrag af "Mariángeles - una chica diferente".
--> Uddrag af "Héctor - de la calle a los volcanes".
--> Uddrag af "Nicolás – un joven apasionado".

Supplerende stof:
- "La situación de los adolescentes en Argentina". Fra: UNICEF Argentina: https://www.youtube.com/watch?v=MpjoM4aQD7M.
- "Así es LA VIDA EN CHILE 🇨🇱 en 2023 | Jóvenes chilenos dan su OPINIÓN | Iamjuaneloh". Fra: IamJuaneloh: https://www.youtube.com/watch?v=ZC8AUQo64us.
- "Nicaragua - Hultekst". Fra: Ærstrøm, Sidse G. O. og Tove N. Petersen. 2013. "Retratos centroamericanos desde Dinamarca". Gyldendal, p. 83.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/23400507/materials.
- Grammatikforklaringer og - opgaver fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/.
- Verbeøvelser fra Conjuguemos: https://conjuguemos.com/activities/spanish/verb/1.

Grammatiske emner:
- Ser, estar og hay
- Præteritum
- Imperfektum


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med.
Delphi-evaluering på klassen ved forløbets afslutning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 El universo de Pedro Almodóvar

Formål:
Forløbet "El universo de Pedro Almodóvar" skal introducere eleverne til Pedro Almodóvars filmunivers, herunder de vigtigste temaer som knytter sig hertil.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Vi arbejder med Almodóvars film, "Hable con ella" og "Todo sobre mi madre". I forløbet træner eleverne at fortælle om filmenes emner og evt. udvalgte scener, præsentation af filmenes karakterer, samt hvad der er karakteristisk ved Almodóvars film.  

Nøgleord i forløbet:
- Pedro Almodóvar
- Mujeres y madres
- La Familia
- Sexualidad
- Roles de género


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 85 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Hable con ella" af Pedro Almodóvar, 2002, 112 min. (dvd tilhørende MSG).
- "Todo sobre mi madre" af Pedro Almodóvar, 1999, 101 min. (dvd tilhørende MSG).

Supplerende stof:
- "Presentación de Pedro Almodóvar". Fra: https://prezi.com/mgy-na3yzoum/copy-of-estetica-del-cine-pedro-almodovar/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0pcJr12dQ-De-3Tg9xMvAYj-CaU9ORS-Li9lqeroHUOqHN1BmYF9t_ILo_aem_AR3REyVtIjIDWt2BeD6bnJKYiHZOGlYf9i8T6Qi-cppLQlCiQGGed6gkQll_4bthBxKzzxhWfDwXvRu8IZQtQmTL.
- "Hable con ella - Personas". Fra: Petersen, Hanne. 2003. "Hable con ella : undervisningsbog baseret på filmmanuskriptet og filmen Hable con ella". Alinea, p. 9.
- "Hable con ella - Introducción en danés". Fra: Petersen, Hanne. 2003. "Hable con ella : undervisningsbog baseret på filmmanuskriptet og filmen Hable con ella". Alinea, pp. 5-7.

Grammatiske emner:
- Hitverberne.
- Ser, estar og hay.
- Præteritum.
- Imperfektum.
- Forholdsudtryk ift. billedbeskrivelse.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med.
Delphi-evaluering på klassen ved forløbets afslutning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Conversaciones II

Formål:
Forløbet skal træne eleverne i at føre en samtale på spansk, hvor fokus i højere grad er på fri tale end på korrekthed. Eleverne skal træne at indgå i en spontan samtale ud fra et fastsat emne med gloser og mulige spørgsmål, men hvor det ikke på forhånd er bestemt, hvor samtalen skal føre dem hen. Formålet er desuden at give eleverne en mestringsfølelse ved, at de oplever, at de med et mindre ordforråd og gennem små samtaleteknikker kan indgå i en samtale på spansk. Derudover skal eleverne genbesøge enkelte grammatiske emner.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i Ane Teicherts udarbejdelse af et samtaleforløb til gymnasieelever i 2.g og 3.g. Eleverne samtaler inden for forskellige temaer med dertilhørende gloser og spørgsmål og træner undervejs enkelte samtaleteknikker til at føre en mere flydende samtale, som f.eks. at spørge ind til samtalepartneren og lytterfeedback. Dette forløb er en fortsættelse af forløbet "Conversaciones" fra 2.g.

Nøgleord i forløbet:
- Conversaciones
- Más fluidez
- Pronunciación
- Preguntar
- Comentar/reaccionar
- Frases/sintaxis


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde - herunder rollespil - og en smule individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er have en samtale.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 7 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof (samtaleemner):
- "Los medios sociales". Gloseark til samtaleemnet udarbejdet af Ane Teichert og med rettelser af Maja Fichman med dertilhørende Quizlet:  https://quizlet.com/dk/933342970/tema-4-los-medios-sociales-flash-cards?funnelUUID=2cb8f265-299c-411a-be61-3655063548d5.
- "El exterior y el interior del ser humano". Gloseark til samtaleemnet udarbejdet af Ane Teichert og med rettelser af Maja Fichman med dertilhørende Quizlet:  https://quizlet.com/dk/935279439/tema-5-el-exterior-y-el-interior-del-ser-humano-flash-cards?funnelUUID=548215e7-c13d-48aa-8bb7-33529d27128a.

Supplerende stof:
- MFs PowerPoints om samtale og samtaleteknikker.
- MFs samling af lytterfeedback i et dokument.
- MFs samling af muletillas i et dokument.
- "Merli - Redes sociales", uploadet i 2017. Fra YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=eo14JAmkvs4.
- "SOCIAL MEDIA: PROS & CONS (feat. Richie O'Farrill, comediante) | Easy Spanish 146", uploadet i 2019. Fra YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zGmC_Jitwns.

Grammatiske emner:
- Hitverberne.
- Udtale og tryk.
- Simpel syntaks.


Evaluering:
Eleverne afslutter den mundtlige del af forløbet ved at indtale en fri samtale om et valgfrit emne (gerne et af de gennemgåede) med deres compañero.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 México [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal give eleverne en viden om Mexico og dets historie og et indblik i den mexicanske befolkning og deres kultur.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster.
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger.
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk.
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet handler om Mexicos historie, forholdet til Spanien, de oprindelige befolkninger, den mexicanske kultur og traditioner, om nutidens mexicanere - særligt de unge - og narkokulturen.

Nøgleord i forløbet:
- México
- Los indígenas
- Los dioses
- Las lenguas
- La cultura
- Las tradiciones
- La naturaleza
- Los jóvenes mexicanos
- La narcocultura


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 60 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "México y los indigenas". Sammenklippet tekst af Maja Fichman med uddrag fra:
--> Mikkelsen, Ole Nicolaj og Pablo Riismøller. 2018. "La identidad contrastada". I-bogsudgave 2020, Gyldendal.
--> Mi Cuerpo/Min Krop. 2023. "Una mirada a las realidades en México". BoD – Books on Demand, Hellerup, pp. 12-13.
--> Clausen, Inge Margrethe, Martin Windeløv og Angel Carmona Zambran. 2017. "TAPAS-online". I-bogsudgave 2020, Gyldendal.
- "La cultura mexicana - Mosaico mexicano". Fra: Pilmark, Kristina og Rikke Olsen. 2016. "Mosaico mexicano". Gyldendal, København, pp. 56-57.
- "México inseguro y el narcotráfico - Mosaico mexicano". Fra: Pilmark, Kristina og Rikke Olsen. 2016. "Mosaico mexicano". Gyldendal, København, pp. 80-85.
- "Aby de México". Fra: Mikkelsen, Ole Nicolaj og Pablo Riismøller. 2018. "La identidad contrastada". I-bogsudgave 2020, Gyldendal.
- "Narcocultura" af Shaul Schwartz, 2013, 103 min.. Fra: ??. Med dertilhørende manuskript.

Supplerende stof:
- "México introducción – Lytteøvelse". Lavet med tekst og lydfil fra: Waldenström, Elizabeth et.al.. 2018. "Caminando for fortsættere". I-bogsudgave, 2019. Gyldendal: https://caminandoforfortsaettere.systime.dk/?id=140&L=10#c986.
- "Mexicos historie i korte træk". Fra: Desezar, Susan. 2018. "¿Culturas de México? ¡Qué padre! Textos y tareas". 3. udgave, 2022. aMateMedia, pp. 5-7.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/23400507/materials.
- "Tag tyren ved hornene - spansk grammatik" af Birgit Tengberg. 2002. 2. udgave, 5. oplag, 2012. Tengberg Media (oprindeligt Gads Forlag).
- "Vild med tyren - opgavebog til spansk grammatik" af Birgit Tengberg og Trine Nybroe. 2008. 1. udgave, 2. oplag, 2010. Tengberg Media.
- Grammatikforklaringer og - opgaver fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/.

Grammatiske emner:
- Hitverberne.
- Udtale og tryk.
- Simpel syntaks.
- Præteritum og imperfektum.
- Ægte futurum.
- Konditionalis.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 29,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Festividades [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal give eleverne et indblik i forskellige helligdage, højtider og festlige fejringer i den spansktalende verden.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster.
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger.
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk.
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet handler om forskellige helligdage, højtider og festlige fejringer i den spansktalende verden, hvor bl.a. El Día de los Muertos vil være et af hovedpunkterne.

Nøgleord i forløbet:
- Festividades
- Fiesta
- Celebraciones
- Cultura
- Tradiciones
- El mundo hispanohablante
- El Día de los Muertos


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 50 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "El día de los muertos". Sammenklippet tekst med opgaver af Maja Fichman med uddrag fra:
--> Tolstrup, Tine Krogsgaard og Tanja Trab. 2017. "Por Dios". Systime.
--> Waldenström, Elizabeth et.al.. 2018. "Caminando for fortsættere". I-bogsudgave, 2019. Gyldendal
- "Coco" af Adrian Molina og Lee Unkrich, 2017, 105 min.. (dvd tilhørende MSG).
- "La Navidad de Marina". Fra: Madsen, Lone og Grethe Abildgaard Christensen. 2007. "¡Fiestas!". Systime, pp. 65-67.
- Elevernes videoafleveringer om følgende festligheder, som er blevet vist på klassen:
--> San Fermín en Pamplona, el País Vasco. Un vídeo de Anna, Julie D. y Luka: https://youtu.be/6HchK9uWxaI
--> La Tomatina en Buñol, Valencia. Un vídeo de Aia, Emilie y Emma: https://youtu.be/2_igrsXQCsI
--> Fiesta la Mercè de Barcelona en Barcelona, Cataluña. Un vídeo de Jan, Julie H., Magnus y Naja: https://youtu.be/QD9qoILITz8
--> El Carneval de Cádiz en Cádiz, Andalucía à el vídeo de Carl, Jonas y Marcus: https://www.youtube.com/watch?v=J1t7bwMKb8E
--> Romaría Vikinga de Catoira en Catoira, Galicia à el vídeo de Amalie, Jennifer y Kamille: Video aldrig afleveret, men gruppen har skrevet noter dertil i opsamlingsarket.

Supplerende stof:
- "Introduktion til las Navidades - Dansk". Fra: Madsen, Lone og Grethe Abildgaard Christensen. 2007. "¡Fiestas!". Systime, pp. 62-64.
- "Tag tyren ved hornene - spansk grammatik" af Birgit Tengberg. 2002. 2. udgave, 5. oplag, 2012. Tengberg Media (oprindeligt Gads Forlag).
- "Vild med tyren - opgavebog til spansk grammatik" af Birgit Tengberg og Trine Nybroe. 2008. 1. udgave, 2. oplag, 2010. Tengberg Media.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/23400507/materials.

Grammatiske emner:
- Personlige pronomener.
- Refleksive verber.
- Dativstyrende verber (gustar).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Los jóvenes españoles [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal give eleverne et overordnet indblik i nogle af de spanske regioner og en viden om unge mennesker og deres hverdag i de forskellige regioner i Spanien.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster.
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger.
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk.
- analysere og fortolke tekster og sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet handler om forskellige unge mennesker og deres hverdag i Spanien. Der bliver taget udgangspunkt i fem forskellige unge mennesker fra fire forskellige regioner: Madrid, Catalonien, Baskerlandet og Andalusien. Forløbet er bygget op om en rejse til Spanien, vi som klasse foretager os, og derfor vil gængse rejsetermer og rejsesituationer også blive berørt i forløbet. Vi rejser først til Madrid, hvor vi skal møde det første unge menneske, og herefter bevæger vi os op igennem de nordlige regioner for til sidst at rejse mod syd, inden turen går hjemad.

Nøgleord i forløbet:
- Los jóvenes españoles
- La vida cotidiana
- Vidas diferentes
- España
- Regiones
- Cultura
- Viajar
- El tiempo
- La hora
- #viajamosjuntos
- #aprendemosjuntos


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater herunder gennem AI, som blev promptet til at være en karakter fra teksterne, som eleverne forsøgte at tale og skrive med (primært via ChatGPT). Eleverne har blandt andet deres egne rejsepas, som skal udfyldes med informationer om dem selv og de forskellige destinationer. Derudover har de parvist en rejseinstagram, som løbende skal udfyldes ift. særlige indholdsmæssige og/eller grammatiske krav, hvor MF vil lave løbende opsamlinger på sin rejseinstagram. Rejsen visualiseres gennem udprintede instagram-opslag, billeder, m.m. i klassen.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 60 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Alba de Madrid". Fra: Kloch, Kasper et.al. 2022. "España mañana". I-bog. Columbus.
- "Pol de Barcelona". Fra: Kloch, Kasper et.al. 2022. "España mañana". I-bog. Columbus.
- "Cataluña, un nuevo país en Europa". Fra: Kloch, Kasper & Martin Tønner. 2019. "España en la calle - 15 historier om Spanien i dag fortalt fra gadeplan". 1. i-bogsudgave, 2020. Gyldendal, København.
- "Nahia de Arantzazu".Fra: Kloch, Kasper et.al. 2022. España mañana. I-bog. Columbus.
- "Miguel de Sevilla". Fra: Tønner, Martin og Kasper Kloch. 2024. "España frontera climática". I-Bog. Columbus.

Supplerende stof:
- "Solo si es contigo" (vores rejsesang) af Bombai feat. Bebe. Video fra: https://www.youtube.com/watch?v=NMVBQ6C4iNA. Tekst fra: https://lyrics.lyricfind.com/.
- "Llegar a España". Fra: Håkanson, Ulla et.al.. 1988. "Eso sí 1 : spansk for begyndere. Tekstbog". Aschehoug, pp. 10-11.
- "Spanien på randen af et nervøst sammenbrud". Fra: Kloch, Kasper & Martin Tønner. 2019. "España en la calle - 15 historier om Spanien i dag fortalt fra gadeplan". 1. i-bogsudgave, 2020. Gyldendal, København.
- "El País Vasco". Fra: Kloch, Kasper et.al. 2022. "España mañana". I-bog. Columbus.
- "Andalucía - Lytteøvelse". Fra: Clausen, Inge Margrethe et.al.. 2017. "Tapas-online". iBogsudgave, 2020. Gyldendal.
- "Tag tyren ved hornene - spansk grammatik" af Birgit Tengberg. 2002. 2. udgave, 5. oplag, 2012. Tengberg Media (oprindeligt Gads Forlag).
- "Vild med tyren - opgavebog til spansk grammatik" af Birgit Tengberg og Trine Nybroe. 2008. 1. udgave, 2. oplag, 2010. Tengberg Media.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/23400507/materials.
- Grammatikforklaringer og - opgaver fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/.
- "También la lluvia" af Icíar Bollaín, 2010, 104 min. (dvd tilhørende MSG) (set ifm. spanskdagen den 09.12.2024, som varede 3 moduler).

Grammatiske emner:
- Klokken.
- Vejret.
- Dativstyrende verber.
- Personlige pronomener.
- Substantiver og artiklerne.
- Hitverberne.
- Verbalperifraser.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med, hvortil der også laves en poster. Evaluering i grupper på klassen med mundtligt opsamling i plenum på tavlen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 La Guerra Civil Española [EKSAMEN]

Formål:
Forløbet skal give eleverne et overordnet indblik i nogle af de spanske regioner og en viden om unge mennesker og deres hverdag i de forskellige regioner i Spanien.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster.
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger.
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk.
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk.
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Indhold:
Forløbet handler om den spanske borgerkrig, hvor de primære fokuspunkter vil være på tiden op til borgerkrigen, selve borgerkrigen og tiden efter diktaturets ophør (la transición).

Nøgleord i forløbet:
- La Guerra Civil Española
- Los republicanos
- Los sublevados/los nacionales
- Conservador vs. progresista
- Centralismo vs. regionalismo
- Monárquico vs. republicano
- Católico vs. ateo


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.

Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 50 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
"LA GUERRA CIVIL ESPAÑOLA, LA DICTADURA Y LA MEMÓRIA HISTORICA" (uddrag af udvalgte kapitler) af Helene Caprani. 2024. Columbus.
--> Uddrag af kapitel 1 "Las dos Españas": "Las dos Españas", pp. 9-10.
--> Uddrag af kapitel 2 "La Guerra Civil Española": "Los dos bandos", pp. 25-26;  "Franco", pp. 29-30; "El fascismo, socialismo y anarquismo en la Guerra Civil Española", pp. 33-35, 37-41, 43-44; "Guernica" 59-60; "El final de la guerra", pp. 66-67.
- "La isla mínima" af Alberto Rodríguez, 2014, 105 min..

Supplerende stof:
- "LA GUERRA CIVIL ESPAÑOLA, LA DICTADURA Y LA MEMÓRIA HISTORICA" (uddrag af udvalgte kapitler) af Helene Caprani. 2024. Columbus.
--> Dansk intro i kapitel 1 "Las dos Españas", p. 7.
--> Dansk intro i kapitel 2 "La Guerra Civil Española", p. 23.
--> Kapitel 2 "La Guerra Civil Española": "El fascismo, socialismo y anarquismo en la Guerra Civil Española", pp. 33-35, 37-41, 43-44.
--> Dansk intro i kapitel 4 "La memoria histórica", p. 113.
- "Tag tyren ved hornene - spansk grammatik" af Birgit Tengberg. 2002. 2. udgave, 5. oplag, 2012. Tengberg Media (oprindeligt Gads Forlag).
- "Vild med tyren - opgavebog til spansk grammatik" af Birgit Tengberg og Trine Nybroe. 2008. 1. udgave, 2. oplag, 2010. Tengberg Media.
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/23400507/materials.
- Grammatikforklaringer og - opgaver fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/.

Grammatiske emner:
- Verbalperifraser.
- Syntaks.
- Konjunktiv.
- Imperativ.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Eksamensforberedelse

Formål:
Dette forløb skal forberede eleverne på den potentielle forestående eksamen.


Indhold:
Forløbet er en opsummering af alle eksamensforløb og pensumteksterne herfra. Derudover vil der blive arbejdet med selve eksamensformen - hvordan den forløber, og hvordan man forbereder sig bedst. Hovedfokus her er på den mundtlige eksamen, da eleverne har været til terminsprøve i den skriftlige eksamensform. I stedet vil kritiske grammatiske emner blive opsummeret, og det vil være muligt at afprøve endnu en skriftlige prøve. Der er desuden mulighed for at træne forberedelsesdelen og selve præsentationsdelen til den mundtlige eksamen for læreren individuelt eller i par.


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. En stor del af arbejdet vil være selvstændigt, hvor læreren indtager en vejledende rolle. Eleverne skal lave opsamlinger på udvalgte tekster fra eksamensforløbene og lave gloselister til forløbene. Der vil desuden være mulighed for at præsentere en forberedt eksamenstekst individuelt eller i par og træne den skriftlige prøve.


Materialer:
- Kernestof fra eksamensforløbene.
- Opsamlingsarkene fra eksamensforløbene.
- Gode eksamensvendinger: ER PÅ VEJ


Evaluering:
Eleverne træner gloserne til eksamensforløbene og gode eksamensvendinger samt præsenterer deres forberedte pensumtekster for hinanden i mindre grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer