Holdet 2022 MU1c2u1 sr s1-6 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e)
Hold 2022 MU1c2u1 sr s1-6 (MU1c2u1 sr/, MU2c2u1 sr/, MU3c2u1 sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rytmik/SDS/ STOMP - satser
Titel 2 Tangent- og strengeinstrumenter
Titel 3 WO/MAN koncert / clinic ved Dorthe Hartman
Titel 4 Instrumentlære: percussion /Latinamerikansk musik
Titel 5 Sammenspil Mas Bajo
Titel 6 Teori: Analyse - Formanalyse (Musikkens hus)
Titel 7 Teori: Elementær  musikteori 1
Titel 8 Hey Love
Titel 9 Sammenspil  rotation Out og it
Titel 10 Art Fashion And Culture Club / Kunstnerisk aften
Titel 11 Musiker Talk   ANNÆLIX
Titel 12 Koncert Ensemble Storstrøm
Titel 13 Teori: Analyse groove
Titel 14 Elementær musikteori 2
Titel 15 Sammenspil: Dance the Night (Rotation)
Titel 16 Sammenspil: K før Ærlighed, Anti-hero og 7 Nation
Titel 17 Musikhistorisk oversigtsforløb
Titel 18 Britpop
Titel 19 Folkemusik miniforløb
Titel 20 Kor: Omvendt
Titel 21 Pop/rock harmonisering
Titel 22 Sammenspil
Titel 23 En Køn Musikbranche
Titel 24 Sammenspil 1
Titel 25 Musikalsk analyse og arrangementsarbejde
Titel 26 Wienerklassikken og sonatesatsform
Titel 27 Vokal forløb
Titel 28 Sort identitet og autenticitet i populærmusik
Titel 29 Sammenspil 2
Titel 30 Sammenspil 3 (koncert- og eksamensprojekter )
Titel 31 Forløb#17
Titel 32 Wienerklassikken
Titel 33 Eksamensprojekter
Titel 34 Sammenspil

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rytmik/SDS/ STOMP - satser

Emne: Rytmik /SDS/Stomp (satser)  

Formål:
- Rytmikken har været en forankret del under hele undervisningsforløbet på musik – c. Formålet har således været at give eleverne en praktisk motorisk og teoretisk indføring i rytmikken.

Særlige fokuspunkter:
- Give en kropslig ballast for på denne måde at kunne højne det praktisk musikalske overskud og dermed udtryk.
- foretage en analyse af den klingende musik og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
- identificere musikalske parametre.
- Evne til samarbejde
- Evne i forhold til give and take – her specielt at kunne lytte.
- Evnen til at kunne holde fokus.

Arbejdsformer:

- .Lærestyret klasseundervisning og gruppearbejde.

Materialer:
Primær kilder:
- ”SDS – sang, dans og spil” af Kirsten Juul Sørensen
- ”Lærebog i rytmelæsning” af Jørgen Jersild
- ”C-nøglen” af Johannes Grønager
- ”Rytme analyse og grundlag for koordination” af Ed Thigpen

Gennemgået arbejde:

"C - nøglen - musiklære for c - niveau" af Johannes Grønager Bog 1: 41 – 63 + opgave 9 side 100
Øvelse 26, 28,29
Øvelse 30, 32, 33, 37, 39, 40, 64 (klapperemse)
Opgave 10, 11
Øvelse 65 - RYTME RONDO på div slagtøjsinstrumenter
"We are sad and lonely" side 68

"Lærebog i rytmelæsning" af Jørgen Jersild forlag: Wilhelm Hansen edition Bog 1  side 73 - 74

Tromme / Percussion introduktion / arbejde med

SDS
”SDS – sang dans og spil” af Kirsten Juul Sørensen
Grundtrin side 17-19
STOMP side 23 – 27 om instrumenter
Stomp arrangementer med aviser, poser, basketbold
Pulstræning med krop og stemme øvelse: Hold fast
Nodetræning med fonetik side 42
Koordination side 43 – 46
Imitation og gentagelse – Husk hvor lyden kom fra side 69 Lille snilde Viggo side 71
4 – spors båndoptager:  den afrikanske; Den poppede

Egne øvelser:

Rytme battle
Færøisk dans
Trommer rundkreds klap
Rytmer i ring
Rytmisk spil med Boomwhackers (clave, omvendt clave, offbeat, punkteret nodeværdier, desuden "Shape of You" af Ed Sheeran)


Musik:
” Thats allright,” af PH 5
     “Keep the light in your eyes” af  Lysdal Rasmussen
Estimate 11  

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tangent- og strengeinstrumenter

Beskrivelse:
Gennem dette forløb introduceres eleverne for basal viden om, og færdigheder i tangent- og strengeinstrumenter. Eleverne præsenteres for en række tangent- og strengeinstrumenter og der dykkes særglit ned i tonerne på klaviaturet samt på bassens og guitarens gribebræt. Herudover præsenteres akkorddiagrammer til brug på guitaren og basbrøker. Denne viden overflyttes til praktisk udførelse på klaver, guitar og bas i form af bl.a. rotation på instrumenterne i en sammenspilssituation.
Kernebegreber
Klaviatur, stamtoner, # og b, strenge og bånd, akkordskemaer, basbrøker, betingelser for den gode klang.

Formål:
Forløbet bidrager til elevernes evne til at udtrykke sig musikalsk, ved at præsentere eleverne for musiklære således, at deres evne til samarbejde og fordybelse udvikles, og de tilegner sig muligheden for at indgå i et musikalsk fællesskab.

Faglige mål:
At kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
At kunne synge og spille en- og flerstemmige sange og staser inden for et dansk og internationalt repertoire.
At kunne samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement.

Materiale:
Bøger:
Grønager, Johannes. ”Guitar of Bas”; ”Musikkens Instrumenter.” I C-Nøglen: musiklære for c-niveau, 74-78; 79-93. København: Systime, 2005.  
Musik:
”Sensommervisen”, Finn Jørgensen, 1982.
”Another Day in Paradise”, Phill Collins, 1989.
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 WO/MAN koncert / clinic ved Dorthe Hartman


SNAPSHOTS OF A WO/MAN - EN KUNSTHYBRID OM KØN

At blive klogere på hinanden, vores kønsroller og fordomme i hverdagen.
Vi debatterer kønsroller igennem livekoncerter (solo eller duoformat), musik og
minidokumentarer.

Formål
Gennem at arbejde med musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori i praksis, skal undervisningen bibringe kursisterne musikalsk bevidsthed. Undervisningen inddrager historiske, samfundsmæssige og kulturelle perspektiver og giver dermed kursisterne øget omverdensforståelse.

Faglige mål


– identificere musikalske parametre i forskellige stilarter og genrer i vestlig kunst- og populærmusik og ikke-vestlig musik
– demonstrere forståelse af musik i en historisk, samfundsmæssig og kulturel sammenhæng med anvendelse af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
– anvende fagets terminologi i en diskussion af musik fra hjemlige og fremmede kulturer Kernestof


Kernestof
Musikkundskab (-teori og -historie)
Musik eksternt


– musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for klassisk og rytmisk musik
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Instrumentlære: percussion /Latinamerikansk musik



Faglige mål

Eleverne skal kunne følgende:

̶identificere musikalske  parametre (aflæse nodebilleder / rytmer)  og vide hvordan de anvendes  forskellige perioder, stilarte
̶ sætte viden og analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng

Faglige mål

Musikudøvelse
synge og spille en- og flerstemmige sange og satser inden for et dansk og internationalt repertoire
̶samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement.
̶ et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland
̶ grundlæggende stemmedannelse og basale instrumentale teknikker
̶ samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke.

Praktisk Indføring i instrumenterne:

Percussion:
Congas
Bongo
Cabassa
Maraccas
Tromme 2
Tabla
Udo
Timbales
Tamburin
Claves
Rainmaker
Cajon
Guiro
Chimes
Ago-go bell
Koklokke

Materiale:
Instrument kompendium af Torben Ibsgaard

Arrangementer:
Mas Bajo
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sammenspil Mas Bajo

Sammenspil som forlængelse af percussionforløb

Lead vokal
vokal 1
vokal 2

El klaver, el bas, (synth blæs), trommer.
Slagtøj:
Congas
Bongo
Cajon
Timbales
Guiro
Claves
Cabassa
Shaker
Maracas
Cowbell
Ago-go bell



Formål:
– samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Særlige fokuspunkter:

- identificere musikalske parametre.
- foretage en analyse af det klingende materiale under indstuderingsprocessen og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori og derefter at kunne forholde sig kritisk og handlende i forhold til  den.
- sætte analysen af musikken ind i en historisk, samfundsmæssig, kulturel, og stil- og genremæssig sammenhæng
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- kollektiv ansvar


̶ grundlæggende stemmedannelse og basale instrumentale teknikker


Arbejdsformer:
- Gruppearbejde: Vekslen mellem analyse og praktisk sammenspil .Individuel hjemmearbejde i forhold til de enkelte instrumentroller og færdigheder. Lærerens rolle: coach.  

Materialer:
- Arrangementer
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Teori: Analyse - Formanalyse (Musikkens hus)

Emne: Formanalyse

Formål:
- Teoretisk indføring i analysen af musikkens/satsens form.

Særlige fokuspunkter:
- Give en grundlæggende forståelse for satsens grundstruktur, formernes funktion tilstand og bevægelse.
- foretage en analyse af den klingende musik og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
grundlæggende musiklære og hørelære
– musikalske parametre studeret gennem væsensforskellige perioders og genrers musik, herunder vestlig kunstmusik

– kortere tekster med relation til kernestoffet.

Arbejdsformer:

- .Lærestyret klasseundervisning
Og opgaver i grupper

Materialer:
Primær kilder:
- ”Rockmusik i tid og rum” af Anders Aare, Johannes Grønager og Poul Rønnenfelt. Forlag: Systime. Side 30 - 43

Musik:
“Smuk og dejlig” af Shit og Chanel
”Chevy 56” af Alberte
”This Love” af Maroon 5
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Teori: Elementær musikteori 1

Emne : Elementær musikteori

Toner
Nodesystem
G-nøglen
F-nøglen
C-nøglen
Fortegn

Intervaller
Intervaller med fortegn
Intervaller større end en oktav

Formål:  At give en teoretisk indføring i toner og nodesystemet
Særlige fokuspunkter:
- at give indføring i grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
- identificere musikalske parametre.

Arbejdsformer:

- Forelæsning og individuel arbejde

Materialer:
Primær kilder:
- ”Nøgle til musikken” af Johannes Grønager side  7 – 11  - aflevering øvelse 3 + 4 side 11+ 12

side 12 - 18
Opgave 2 + 3

Estimat 2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hey Love

1. Del
Indstudering af korsats af "Hey Love" af Quadron arr. Torben Ibsgaard
2 x lead, tenor human beatbox, satb stemmer.
Vokal arbejde/ stemmetræning.

2. Del  sammenspil Instrumenter i spil:


Lead vokal
vokal 1
vokal 2
vokal 3
Keyboard: strings, el klaver, el bas
     Guitar 1 - Western
Trommer
Surdo / reife



Formål:
– samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Særlige fokuspunkter:

- identificere musikalske parametre.
- foretage en analyse af det klingende materiale under indstuderingsprocessen og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori og derefter at kunne forholde sig kritisk og handlende i forhold til  den.
- sætte analysen af musikken ind i en historisk, samfundsmæssig, kulturel, og stil- og genremæssig sammenhæng
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- kollektiv ansvar

Arbejdsformer:
- Gruppearbejde: Vekslen mellem analyse og praktisk sammenspil .Individuel hjemmearbejde i forhold til de enkelte instrumentroller og færdigheder. Lærerens rolle: coach.  

Materialer:
- Arrangementer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Sammenspil rotation Out og it


Sammenspil  ”Out of it” af Fallulah  ???



Besætning

Lead
Kor /SATB
Trommer
El Gui
Bas
Synth (orgel / blæs)
Klaver
Perc

Indstudering ved to elever

Formål:
– samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Særlige fokuspunkter:

- identificere musikalske parametre.
- foretage en analyse af det klingende materiale under indstuderingsprocessen og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori og derefter at kunne forholde sig kritisk og handlende i forhold til  den.
- sætte analysen af musikken ind i en historisk, samfundsmæssig, kulturel, og stil- og genremæssig sammenhæng
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- kollektiv ansvar

Arbejdsformer:
- Gruppearbejde: Vekslen mellem analyse og praktisk sammenspil .Individuel hjemmearbejde i forhold til de enkelte instrumentroller og færdigheder. Lærerens rolle: coach.  

Materialer:
- Arrangementer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Art Fashion And Culture Club / Kunstnerisk aften



Arrangementer:

"Flyvende Faduma" af Tobias Rahim ( Anders, Ida, Tea, Mishal, Linus, Liva, Freja N, Freja Pill, Klara)

“Valerie” af Amy Winehouse   (Celina, Freja Nyvang, Malou, Mathilde, Linus, Christoffer, Sebastian, Jan )

”Someone New" af Hozier ” (Elin, Clara, Julie, Magnus, Simon, Klara, bas 2)

”Angel of small death"  af Hozier  ( Clara, Jan, Jens Brandt Hermannsson 2.c)

Faglige mål:
– samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Særlige fokuspunkter:

- identificere musikalske parametre.
- foretage en analyse af det klingende materiale under indstuderingsprocessen og den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori og derefter at kunne forholde sig kritisk og handlende i forhold til  den. SÆRLIG FOKUS - rytmik, timing og kroplighed i forståelse af rytmik og sammenspil.
- sætte analysen af musikken ind i en historisk, samfundsmæssig, kulturel, og stil- og genremæssig sammenhæng
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- kollektiv ansvar

Arbejdsformer:
- Gruppearbejde: Vekslen mellem analyse og praktisk sammenspil .Individuel hjemmearbejde i forhold til de enkelte instrumentroller og færdigheder. Lærerens rolle: coach.  Projektet afsluttes som et led i et åbent gymnasiearrangement. "Art Fashion And Culture Club" + Kunstnerisk Aften

Materialer:
- Arrangementer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Musiker Talk ANNÆLIX

Artist talk ved ANNÆLIX  - kunstnernavn.
Kvindelig elektronisk musiker.
Indhold: en teoretisk og praktisk indføring i hendes musikalske arbejde.

Formål
Gennem at arbejde med musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori i praksis, skal undervisningen bibringe kursisterne musikalsk bevidsthed. Undervisningen inddrager historiske, samfundsmæssige og kulturelle perspektiver og giver dermed kursisterne øget omverdensforståelse.

Faglige mål


– identificere musikalske parametre i forskellige stilarter og genrer i vestlig kunst- og populærmusik og ikke-vestlig musik
– demonstrere forståelse af musik i en historisk, samfundsmæssig og kulturel sammenhæng med anvendelse af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
– anvende fagets terminologi i en diskussion af musik fra hjemlige og fremmede kulturer Kernestof


Kernestof
Musikkundskab (-teori og -historie)

– musikalske parametre via  ikke-vestlig musik
– musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for klassisk og rytmisk musik


I tilknytning til talken var eleverne inde og høre en koncert med ANNÆLIX og ensemble
(progressiv electrobaseret indie rock),
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Koncert Ensemble Storstrøm

Koncert med Ensemble Storstrøm
I teatersalen


Program for ensemblets besøg hos jer:

ILD: Igor Stravinsky (1882-1971) Berceuse og Dance Infernale fra Ildfuglen (i arr for violin og klaver / 6 min)
LUFT: Carl Nielsen (1865-1931): Taagen letter (for fløjte og harpe / 4 min)
VAND: Ola Gjeilo (f.1978): River (for harpe og cello / 8 min)
JORD: Aleksandr Borodin (1833-87) arr af Erik Højsgaard: På Sentralasiens Steppe (ES 8 min)

Tokes noter til programbogen om de enkelte værker:

Selvom der er flere om buddet, er det ingen overdrivelse at kalde Igor Stravinsky for det 20. århundredes betydeligste komponist. Et af geniets mest elskede værker er musikken til balletten Ildfuglen. Vi skal herfra høre satserne, den smægtende Berceuse og den ildsprudlende Danse Infernale.

Den norske komponist og pianist Ola Geilo er bl.a. uddannet på Juillard i N.Y. og bor i dag i Los Angeles. I sin musik er Geilo ofte inspireret af naturen (Winter Songs), årstidernes skiften (Seasons) og døgnets rytme (Night & Dawn). Her, i hans nye værk River inviterer han to musikere, harpe og cello, ud på hvad der kunne være en kanotur på en norsk elv. Stykket indledes og slutter i rolige vande, men undervejs er der bølgegang med hastige tempo og bratte skift i vekslende taktarter.

Alexandr Borodin er mest kendt for sin opera, Fyrst Igor og de forrygende Polovetzer-danse. Men fantasien eller maleriet over temaet ”den frugtbare jord”, På de Centralasiatiske stepper hører til den gruppe af naturscenerier, der sætter sig i den auditive hukommelse. Tonemaleriet bygger hovedsagelig på en melankolsk folkemelodi sat i gang hos en ensom klarinet og bragt til ende i en fløjtesolo. Vi skal med hele ensemblet høre det i Erik Højsgaards lydhøre instrumentation.            

Der er ikke noter på Taagen letter.

Musikerne plejer at introducere musikken.

Hvis der er noget du tænker kan være særligt interessant at de kommer rundt om – så sig endelig til, så ser vi hvad vi kan gøre.

Formål
Gennem at arbejde med musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori i praksis, skal undervisningen bibringe kursisterne musikalsk bevidsthed. Undervisningen inddrager historiske, samfundsmæssige og kulturelle perspektiver og giver dermed kursisterne øget omverdensforståelse.

Faglige mål


– identificere musikalske parametre i forskellige stilarter og genrer i vestlig kunst- og populærmusik og ikke-vestlig musik
– demonstrere forståelse af musik i en historisk, samfundsmæssig og kulturel sammenhæng med anvendelse af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori
– anvende fagets terminologi i en diskussion af musik fra hjemlige og fremmede kulturer Kernestof


Kernestof
Musikkundskab (-teori og -historie)

– musikalske parametre via  ikke-vestlig musik
– musikhistoriske og musikkulturelle forhold inden for klassisk og rytmisk musik


I forlængelse af koncerten var der en talk med ensemblet



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Teori: Analyse groove

Emne: Groove

Formål:
- Teoretisk indføring i analysen af musikkens/satsens i forhold til begrebet groove - Det rytmisk sammenspil mellem instrumenterne i et nummer. Motoren i musikken.

Særlige fokuspunkter:
- Give en grundlæggende forståelse for satsens karakter i forhold til sammenspillet mellem instrumenter.
- at kunne foretage en rytmisk analyse af den klingende musik og/eller den grafiske gengivelse heraf, ved hjælp af grundlæggende begreber og metoder fra musiklære, hørelære og musikteori - her især grooveanalyse
- at I skal kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Arbejdsformer:

- .Lærestyret klasseundervisning

Materialer:
Primær kilder:
- ”Rockmusik i tid og rum” af Anders Aare, Johannes Grønager og Poul Rønnenfelt. Forlag: Systime. Side 82 - 94
-  ”Rockmusik i tid og rum” af Anders Aare, Johannes Grønager og Poul Rønnenfelt. Forlag: Systime. Side 82 - 94 POWERPOINT

Musik:
”Smuk og dejlig” af  Shit og Chanel
”Honey, honey” af Abba
“Good Golly Miss Molly” af Little Richard
“Hound dog” af Elvis Presley
“Rock around the clock” af  Bill Haley and the Comets
”Paranoid” af Black Sabbath
"Get up stand up" af Bob Marley

Lærerstyret demonstration af grooveanalysens fokuspunkter/metoder på gulv.

Gruppearbejde: Skabe eksempler på forskellige rytmiske cases med afsæt i metoderne: Aktivitetsniveau, komplementaritetsniveau, udfyldningsgrad, mod og medrytmer og clave-rytmer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Elementær musikteori 2

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb bygges videre på elementær musikteori 1 idet der arbejdes frem mod kompetencerne til at besvære første del af den skriftlige prøve i musik på A-niveau i musikalsk analyse (M1). Her arbejdes dermed indenfor områderne, akkordlæsning, harmoniskanalyse, herunder funktionharmonisk analyse og trinanalyse, melodisk analyse og rytmisk analyse også kaldet grooveanalyse.

Kernebegreber:
Tertsstabler, akkordudviddelser, grundfunktioner, tonal kadence, kirketonearter, melodisk struktur og kontur, fraseslutninger, frasegentagelser, medrytmer, modrytmer, gentagelsesstrukturer, komplementaritet og sammenfald.

Formål:
- At udvikle elevernes analytiske kompetence
- At bidrage til elevernes almendannelse og studiekompetencer gennem skriftligt arbejde
- At bibringe elevernes evne til at analysere og reflektere over musikalske udtryk

Faglige mål:
- Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
- Demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materialer:
- Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Melodik og Motiver (kap. 7) I Rockmusik i Tid og Rum (s. 134-151), København: Systime.
- Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Groove (kap. 5) I Rockmusik i Tid og Rum (s. 82-100), København: Systime.
- Grønager, J. (2010) Skalaer I Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori (s. 28-32), Århus: Systime.
- Grønager, J. (2010) Akkorder I Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori (s. 33-43), Århus: Systime.
- Grønager, J. (2010) Funktionharmonisk Analyse I Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori (s. 47-64), Århus: Systime.
- Joensen, B. (1979) Formen i Kortere Melodier: To- og Tre-delte Lied-former I Musik (s. 96-100), København: Gyldendal.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 52,00 moduler
Dækker over: 56 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Sammenspil: Dance the Night (Rotation)

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejder eleverne med sammenspil over "Dance the Night" af Dua Lipa fra soundtracket til den aktuelle Barbie film af Greta Gerwig. I sammenspillet arbejdes der med rotation og simpel improvisation.

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative o innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser

Materialer:
Dua Lipa. ”Dance the Night.” På Barbie the Album, Atlantic Recording Corporative (USA), 2023.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Sammenspil: K før Ærlighed, Anti-hero og 7 Nation

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejde eleverne i mindre sammenspilsgrupper på indstudering og kreativ udfoldelse af tre numre. Der arbejdes delvist lærerstyret og delvist selvstyret i grupperne. Forløbet afsluttes med en optræden med numrene ved et åbent hus arrangement (Campus By Night).

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative og innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
- Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum


Materialer:
Minds of 99. ”K før Ærlighed.” på Solkongen, No3 (Danmark), 2018.
Taylor Swift. ”Anti-Hero.” på Midnights, Republic Records (USA), 2022.
The White Stripes. “Seven Nation Army.” på Elephant, Third Man Records (USA/England), 2003.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Musikhistorisk oversigtsforløb

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejdes med et oversigtsforløb over musikalske perioder i den vestlige kunstmusik, og der arbejdes med musikalske samt kulturelle særtegn ved de enkelte perioder gennem gruppearbejde. Der fokuseres særligt på barokken og analyse af denne periodes brug af rondo-formen. Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper tildeles en musikhistorisk periode som præsenteres for resten af holdet i et mundtligt oplæg.

Kernebegreber:
Middelalder, renæssance, barok, rondoform,  wienerklassik, romantik, nyere musik

Formål:
At udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers og give dem analytiske kompetencer
At eleverne tilegner sig almendannelse og studiekompetence
At udvikle elevernes evne til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
At øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige mål:
Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materialer:


Joensen, Bendt. Musik, 122-125. København: Gyldendal, 1972.
Jakob M. Jensen kompendium fra hjemmeside: https://jakobmjensen.dk/musikkurser/historie/klassisk/Klassisk%20musikhistorie.pdf
Powerpoint af Torben Ibsgaard med eksempler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Britpop

Beskrivelse af forløbet:
Gennem dette forløb præsenteres Britpop som en del af en kulturel bølge der strømmede hen over Storbritannien i 1990’erne. En bølge som også markerede sig politisk. Centrale bands som Oasis og Blur udpeges, og musikken fra britpoppen analyseres med udgangspunkt i bl.a. Hook, Break og Gimmick. Forløbet afsluttes med udarbejdelsen af en kortere skriftlig analyse af et musiknummer fra britpoppen med fokus på både musikalske træk samt nummerets placering i den kulturelle samtid.

Kernebegreber:
Cool Britannia, The battle of britpop, New Labour, kritiske perspektiver (mandschauvinistisk og monokulturelt), hook, break og gimmick, perspektiv til 1960'erne og perspektiv til Brexit

Formål:
- At udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers og give dem analytiske kompetencer
- At eleverne tilegner sig almendannelse og studiekompetence
- At udvikle evnen til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
- At øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige mål:
- Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
- Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale

Materiale:
Nielsen, P. R., Gaardbo, S. (2011) Rockens Store Comeback: Slaget om Bripop Oasis mod Blur Rocken i Remix (kap. 20) I Rebel & Remix: Rockens Historie (s. 260-273), København: Systime.

Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Hook, Break og Gimmick (kap. 2). I Rockmusik i Tid og Rum (s. 82-100), København: Systime.

Krasnik, Martin. Fra Cool Britannia til Little Britain, Weekendavisen, 5. December, 2019
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Folkemusik miniforløb

Beskrivelse af forløbet:
I dette miniforløb præsenteres eleverne for folkemusikkens rødder og udvikling i Skandinavien. Der inddrages refleksioner omkring folkemusikkens traditionsbundethed, men samtidige konstante udvikling gennem den mundtlige videregivelse fra generation til generation som dermed undgår ideen om det originale værk. I forløbet analyseres folkemusik bl.a. med fokus på hvordan analysemetoder for den vestlige kunstmus ikke gør sig tilstrækkeligt gældende i denne sammenhæng. Miniforløbet kulminerer i en workshop med Thilde Fjord Madsen og Frederik Mensink, som begge er uddannet på Syddansk Musikkonservatorium. Her inviteres eleverne ind i folkemusikkens fællesskab gennem fortællinger, sang og dans idet de lærer ”Runeråb” og indgår i historiefortælling med call-response og danser folkedans til ”Den Lille Englænder”.

Kernebegreber:
Tradition og fornyelse, gehørstradering, folke viser, strofisk form, drone instrumenter

Formål:
At udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers og give dem analytiske kompetencer
At udvikle elevernes evne til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
At øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige Mål:
Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiskerepræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – solo og i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af enog
flerstemmige sange og satser

Materialer:
Uddrag fra ”Skandinavisk Folkemusik.” Musikipedia. https://www.musikipedia.dk/folkemusik
Folkemelodi, Ramund, i Sangbogen 1, København: Wilhelm Hansen.
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Kor: Omvendt

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb udvikles elevernes vokale evner, og evnen til at orientere si i et korpartitur idet et SATB arrangement af nummeret Omvendt af Pil og Andreas Odbjerg indstuderes.

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative og innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
- Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum


Materialer:
Pil og Andreas Odbjerg. ”Omvendt.” Single, The Arrangement (Danmark), 2021.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Pop/rock harmonisering

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb præsenteres eleverne for musikinterne teoretiske oplæg omkring arrangementsteknikker, som eleverne løbende arbejder med i udarbejdelsen af pop/rock arrangementer i det digitale nodeprogram musescore. Løbende vil elevernes egne arrangementer også blive afprøvet i praksis, ved at eleverne selv spiller uddrag herfra.

Kernebegreber:
Flydekor, melodirytmefordobling, treklangsmedstemmer, korsvar, vippeakkorder, bas, gennemgang, trommer, totaktsgroove

Formål:
- At arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk samt udtrykke sig i musik
- At udvikle elevernes kreative og innovative evner
- At udvikle almendannelse til studiekompetencer gennem det skriftlige arbejde

Faglige mål:
- Udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materialer:
Hammer, T. (2019) Bastarden: Arrangementsteknikker til Poprock, København: Praxis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 50,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Sammenspil

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejde eleverne i mindre sammenspilsgrupper på indstudering og kreativ udfoldelse af tre numre. Der arbejdes delvist lærerstyret og delvist selvstyret i grupperne. Forløbet afsluttes med optrædener med numrene ved forårskoncerterne Art Fashion and Culture Club i Haslev og Kunstnerisk Aften i Ringsted.

Formål:
Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
Udvikling af kreative og innovative evner
Udvikling af elevernes evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum

Materialer:
Stevie Wonder. ”Signed Sealed Delivered (I’m Yours).” på Signed Sealed and Delivered, Motown Records (USA), 1970  
Sira Jovina. “Længe Siden.”, 2023
The Backseat Lovers. “Kilby Girl.” På When We Were Friends, 2019.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 En Køn Musikbranche

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb lægges op til refleksion blandt eleverne omkring kønslig ubalance i den danske musikbranche gennem introduktion til bl.a. kønsstatistikker udgivet af Koda samt grundlæggende træk inden for den feministiske performativitetsteori. Denne reflektion kobles sammen med de musikalske analyseværktøjer formanalyse, grooveanalyse, melodisk analyse og harmonisk analyse. Disse redskaber kobles sammen i et gruppearbejde, hvor musik af kvindelige og minoritetskunstnere analyseres med udgangspunkt i muskalske træk, samt kunstnerens kønslige performativitet i sin kulturelle samtid. Afslutningsvis i forløbet udarbejder eleverne egene arrangementer af musik af danske kvindelige og minoritetskunstnere med udgangspunkt i redskaber som anvendes til besvarelse af den skriftlige M2 opgave, og disse arrangementer indstuderes og fremføres for resten af holdet sammen med en præsentation af gruppens analyser.

Kernebegreber:
Performativitet, Koda, formled, storform, formled funktioner (vers, bro, omkvæd, kontraststykke mm.), formtyper, beatmarkering, modrytmer, gentagelsesstrukturer, komplementaritet og sammenfald, melodiens struktur og kontur, fraseslutninger, frasegentagelser, grundfunktioner, tonal kadence, kirketonearter

Formål:
At udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers og give dem analytiske kompetencer
At eleverne tilegner sig almendannelse og studiekompetence
At udvikle evnen til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
At øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige mål:
Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
Anvende elementær satsteknik, med henblik på udformning af enkle arrangementer
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materiale:
Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Form – Musikkens Hus (kap. 3). I Rockmusik i Tid og Rum (s. 30- 50),
København: Systime.
Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Melodik og Motiver (kap. 7) I Rockmusik i Tid og Rum (s. 134-151), København: Systime.
Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Groove (kap. 5). I Rockmusik i Tid og Rum (s. 82-100), København: Systime.
Grønager, J. (2010) Funktionharmonisk Analyse I Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori (s. 47-64), Århus: Systime.
Joensen, B. (1979) Formen i Kortere Melodier: To- og Tre-delte Lied-former I Musik (s. 96-100), København: Gyldendal.
Sammendrag af vigtigste principper indenfor performativitetsteori fremstillet med udgangspunkt i bl.a. Judith Butlers bog Gender Trouble fra 1990.

Musik:
Bathsheba. “Something About Her.” Virgin Music (Danamrk), 2022.
Freja Kirk. “Hvad Skal Man Kalde Én Som Mig.” Morgendagen (Danmark), 2024.
Jada. ”Lonely.” på I Cry A Lot, Virgin Music (Danmark), 2019.
Saint Clara. ”Girl Like Yoy.” På Growing Up Sucks, Sony music (Danmark), 2020.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 50,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Sammenspil 1

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejder eleverne i 3 sammenspilsgrupper med indstudering af tre numre. Der lægges i dette sammenspilsforløb særligt vægt på elevernes selvstændige arbejde og fortolkning af musikken. Indstuderingsprocessen bærer altså i dette forløb mindre grad præg af lærerstyring.

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative og innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
- Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum

Arbejdsformer:
Gruppearbejde i et samarbejdende klasserum i indstudering af sammenspilsnumre

Materialer:
Dieters Lieder. "Dig og Mig." på Hvor Flink Kan Man Blive, Genlyd (Danmark), 1988.
Gnags. "Vilde Kaniner." på Den Blå Hund, Genlyd (Danmark), 1984.
The Beatles. "Let it Be." på Let it Be, Apple Corps (England), 1970.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 25 Musikalsk analyse og arrangementsarbejde

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb arbejdes der videre med de skriftlige dimensioner som forberede eleverne på at udføre en M1 og M2 opgave i den skriftlige eksamen i musik på A-niveau. Der arbejdes derfor indenfor områderne akkordlæsning, harmonisk analyse (funktionharmonisk og trinanalyse), melodisk analyse, rytmiskanalyse samt arrangement af kor, bas og trommer.

Formål:
- At udvikle elevernes analytiske kompetence
- At bidrage til elevernes almendannelse og studiekompetencer gennem skriftligt arbejde
- At bibringe elevernes evne til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
- At arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk samt udtrykke sig i musik
- At udvikle elevernes kreative og innovative evner

Faglige mål:
- Anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
- Udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Arbejdsformer:
Individuelt og gruppebasseret arbejde med fokus på træning

Materialer:
- Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Melodik og Motiver (kap. 7) I Rockmusik i Tid og Rum (s. 134-151), København: Systime.
- Aare, A., Grønager, J. & Rønnenfelt, P. (2003) Groove (kap. 5) I Rockmusik i Tid og Rum (s. 82-100), København: Systime.
- Grønager, J. (2010) Skalaer I Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori (s. 28-32), Århus: Systime.
- Grønager, J. (2010) Nøgle til Musikken: Grundlæggende musikteori, Århus: Systime.
- Hammer, T. (2019) Bastarden: Arrangementsteknikker til Poprock, København: Praxis.
- Joensen, B. (1979) Formen i Kortere Melodier: To- og Tre-delte Lied-former I Musik (s. 96-100), København: Gyldendal.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 105 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 26 Wienerklassikken og sonatesatsform

Beskrivelse af forløbet:
I dette forløb præsenteres eleverne for Wienerklassikken som historisk, samfundsmæssig og kulturel sammenhæng. Der fokuseres på Haydn, Mozart og Beethoven som tre store kunstnere inden for denne tidsperiode, og der arbejdes analytisk med sonatesatsformen. Her lægges i det analytiske arbejde vægt på, at eleverne bliver i stand til at identificere de tre hovedafsnit og beskrive hovedtema ved hjælp af melodisk analyse samt arbejde med harmonisk og funktionharmonisk analyse af nodebilledet.
Under forløbet har eleverne været på ekskursion til København med besøg og rundvisning på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium af en studerende på linjen i Almen Musikpædagogik, samt en koncert i Frederiksberg Kirke med af bl.a. Haydn's strygerkvartet op. 76 nr. 4 opført af tre kvindelige studerende fra konservatoriet.
Forløbet afsluttes med en videoaflevering, hvor eleverne mudntligt udfører analyser af 1. sats af Mozarts Eine Kleine Nachtmusik.

Formål:
- at udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers
- at give eleverne evnen til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
- at øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige mål:
- anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
- sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
- demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale

Arbejdsformer:
Klassebasseret tavleundervisning, træningsfokuseret gruppearbejde, og projektorienteret individuelt arbejde.

Materialer:
Vinter, O., 2002, Musikhistorien: Wienerklassik, Folkeskolens musiklærerforening.
Overgaard, K. S. & Roar, F. 1979, "Wienerklassikken", i Træk af den vestlige verdens musik, s. 116-129, Wilhelm Hansen.

Haydn, 1799, Styrgerkvartet i F-dur op. 77 no. 2 (1. sats)
Haydn, 1799, strygerkvartet op. 76 no. 4
Mozart, 1789, klarinet kvintet i A-dur K.581 (1. sats)
Mozart, 1787 seranade til strygerorkester i G-dur no. 13, K.525, Eine Kleine Nachtmusik (1. sats)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 56 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 27 Vokal forløb

Beskrivelse af forløb:
I dette forløb arbejdes der i fællesskab på holdet med indstudering af et korarrangement. Her sættes fokus på sangerkroppen og forholdet mellem stemmer, og der drages paralleller til det skriftlige arbejde med kor i M2 opgaver, da eleverne får en fysisk bevidsthed omkring opstillingen i stemmerne sopran alt og tenor.

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative og innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
- Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum

Arbejdsformer:
samarbejdende klasserums undervisning under indstudering og fremførsel af korsats

Materialer:
Patina. "Flammer Rammer." på Drømmefanger, No3 (Danmark), 2021 i et arrangement af Kirsten Bjerregaard
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 28 Sort identitet og autenticitet i populærmusik

Beskrivelse af forløbet:
"How Many more black features, til you finally feel that you back enough". Sådan rapper Kendrick Lamar en dis rettet mod Drake på sit nummer "Euphoria" fra 2024. Her ses en autenticitetsdyrkelse i en sort identitet i rapmusikken, som gennemstrømmer den strid der de seneste år har udspillet sig mellem Kendrick Lamar og Drake. I dette forløb dykker vi ned i sort identitets rødder i populærmusikken tilbage til 1800-tallets sydstatssoul, op gennem 1960'ernes borgerrettighedsbevægelse og pladeselskabernes kommercielle succes med cross-over artister, til rappens udspring i hip-hop kulturen som brød frem i 1970'erne, og frem til fejden mellem Kendrick Lamar og Drake.
Gennem forløbet dykkes ned i analyser af numre fra forskellige tidsepoker med fokus på form, groove, melodik, bluesharmonik, flow, og udtryksfelt. Herudover inddrages Moores inddeling af første- anden- og tredjepersons autenticitet, til at analysere forksellige kunstneres grad og type af autenticitet.

Formål:
- at udfordre, udvide og udvikle elevernes musikalske univers
- at give eleverne evnen til at analysere og reflektere over musikalske udtryk
- at øge elevernes kultur- og omverdensforståelse

Faglige mål:
- anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske
repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
- sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale

Arbejdsformer:
Klassebasseret tavleundervisning, træningsfokuseret gruppearbejde, og projektorienteret individuelt arbejde.

Materialer:
uddrag fra:
- Jensen, J. & Hammer, T. (1998), "1.1 Blues"; "1.4 R&B og Plademarkedet"; "2.1 Borgerrettighedsbevægelsen"; "5.2.2. Artist development og Charm School" og "5.2.7. The Temptations" i Soul, Århus, Systime.
- Nielsen, L. (2024), "3.3.1. Moores tre typer af autenticitet"; "3.3.2. Jada" og "3.3.4. Hip Hop" i Pop Teori og Analyse, Århus, Systime.
- Messenburg, T. & Lund-Olsen, S. (2015), "1.2 Den urbane kontekst" og "4.3 Flow", Århus, Systime
- Aare, A., Grønager, J & Rønnenfelt, P. (2003) "Udtryksfelt" i Rockmusik i Tid og Rum (s. 154-167), København: Systime
- Politikken, "Beef: Drake kan lide dem unge hvis du spørger kendrick Lamar", 15. maj 2024, https://politiken.dk/podcast/dulyttertilpolitiken/art9900994/Beef-Drake-kan-lide-dem-unge-hvis-du-sp%C3%B8rger-Kendrick-Lamar?srsltid=AfmBOoorAidWaWKiv9UV5Za6m6aTHVQ7jKeCl_mkpQm1h_MMWjBh6ct-

Musik:
- Robert Johnson: Sweet Home Chicago (1936)
- James Brown: Say it loud, I'm black and I'm proud (1968)
- The Temptations: My Girl (1964)
- Grandmaster Flash and The Furious Five: The Message (1982)
- Kendrick Lamar: Not Like Us (2024)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 45 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 29 Sammenspil 2

Beskrivelse af forløbet:
Fokus på rotation mellem instrumenter som forberedelse på valg af instrumenter til eksamensnumre

Formål:
- Arbejde med at udvikle og realisere musikalske udtryk og udtrykke sig i musik
- Udvikling af kreative og innovative evner
- Udvikling af eleverne evne til samarbejde og fordybelse samt evne til at indgå i et musikalsk fællesskab
- Tilegnelse af musikalske færdigheder og performative, perceptive og kreative kompetencer

Faglige mål:
- Arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk
- Udfylde en plads som vokalist og instrumentalist inden for et dansk og internationalt repertoire af en- og flerstemmige sange og satser
- Samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum

Arbejdsformer:
Gruppearbejde i et samarbejdende klasserum i indstudering og rotation i sammenspilsnumre

Materialer:
APACHA. "Smelter under månen." single, Universal Music (Danamark), 2024
Jada. "Lonely." på I Cry Alot, Universal Music (Danamrk), 2019
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 31 Forløb#17

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 32 Wienerklassikken

Indhold
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 33 Eksamensprojekter

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 34 Sammenspil

Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer