Holdet 2023 En1a1 s1-4 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2023 En1a1 s1-4 (En1a1/, En2a1/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up!
Titel 2 Choices and Consequences
Titel 3 Twisted Stories (eksamensemne)
Titel 4 Twisted Stories (continued)  (eksamensemne)
Titel 5 Going Places
Titel 6 US Election 2024  (eksamensemne)
Titel 7 Going Mental  (eksamensemne)
Titel 8 The English and the World (eksamensemne)
Titel 9 Skriftlighed: Overblik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up!

FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.

”Open Up” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.

INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.

MATERIALE:
- Fra antologien: Pors, Eva; et. al.: ”Open Wide”, Lindhardt & Ringhof, 2015:
o Lamont, Tom; et. al.: ”Is Public Speaking Really that Scary?”, The Guardian, 2013 (pp. 10-15).
o Stevens, J. David: ”The Death of the Short Story” (pp. 19-21).
o Williams, William C.: “The Use of Force” (pp. 24-27).
o Rogers, Bruce H.: ”Three Soldiers” (p. 32).
o Holloway-Smith, Wayne: “Poem in Which” (p. 35).
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.

METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

OMFANG: ca 30 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Choices and Consequences

INDHOLD:
Vi læser tekster, som alle tematiserer nye begyndelser, dvs at stå overfor nye udfordringer i livet og at træffe sine egne valg i den forbindelse. Vi arbejder både med fiktion og non-fiktion og dertilhørende metoder. Vi har særligt fokus på at tale engelsk sammen. Undervejs arbejder vi også med grammatik, både i relation til tekstarbejdet og grammatikbogen.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil. Eleverne skal kunne:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
- Jojoba Mansell, "Hard Choices" (2012)
- Phil Daoust, "Choice, choice everywhere. How do I opt out?" (2016)
- Rachel Seamands, "Why I Left College, Twice" (2017)
- Sonya C. Dodd, "New Beginnings" (2013)

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSFORMER:
Selvstændigt, par, grupper, fremlæggelser i forskellige former.

OMFANG:
ca. 20 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Twisted Stories (eksamensemne)

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på fiktion. Vi har fokus på character analysis, setting, plot, narrator, point of view i arbejdet med primært noveller. Fælles for forløbets materiale er, at plot twists indgår som virkemiddel. Vi undersøger, hvordan der bygges op til et plot twist, hvordan plottwistet eksekveres,  og hvilke faktorer som spiller med i et succesfuldt plot twist.
Arbejdet med skriftlighed fylder også i dette forløb: Vi arbejder med det analytiske essay som genre, at skrive et struktureret essay, indledning, PEE-modellen, citatteknik m.m.

FORMÅL:
Eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

MATERIALE:
- Daniel Ranson, "Rendez-vous" (1985)
- Richard Matheson: "Button, Button" (1970)
- Ursula Le Guin, "The Wife's Story" (1982)
- Stephen King, "The Man Who Loved Flowers"(1977)
- James Reasoner, "House Names" (2010)
- Donna Moore, "Mondays and Thursdays" (2010)
- Ray Bradbury, "Marionettes, Inc." (1951)

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSFORMER:
Selvstændigt, par, grupper, fremlæggelser i forskellige former.

OMFANG:
ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Twisted Stories (continued) (eksamensemne)

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på fiktion. Vi har fokus på character analysis, setting, plot, narrator, point of view i arbejdet med primært noveller. Fælles for forløbets materiale er, at plot twists indgår som virkemiddel. Vi undersøger, hvordan der bygges op til et plot twist, hvordan plottwistet eksekveres,  og hvilke faktorer som spiller med i et succesfuldt plot twist.
Arbejdet med skriftlighed fylder også i dette forløb: Vi arbejder med det analytiske essay som genre, at skrive et struktureret essay, indledning, PEE-modellen, citatteknik m.m.


FORMÅL:
Eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

MATERIALE:
- Daniel Ranson, "Rendez-vous" (1985)
- Richard Matheson: "Button, Button" (1970)
- Ursula Le Guin, "The Wife's Story" (1982)
- Stephen King, "The Man Who Loved Flowers"(1977)
- James Reasoner, "House Names" (2010)
- Donna Moore, "Mondays and Thursdays" (2010)
- Ray Bradbury, "Marionettes, Inc." (1951)

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSFORMER:
Selvstændigt, par, grupper, fremlæggelser i forskellige former.

OMFANG:
ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Going Places

INDHOLD:
I dette forløb studerer vi tekster, som handler om at rejse. Vi undersøger, hvad der får mennesker til at pakke deres kuffert eller rygsæk og rejse ud i den store, vide verden. Vi reflekterer over, hvad man håber og forventer at finde på sin rejse, og hvad vi lærer af vores nye oplevelser og af andre kulturer.
Vi kommer med forskellige mennesker (fiktive og virkelige) rundt i verden fra Floridas kyster til farefulde ture i Nordafrika og fredfulde landsbyer i Nepal. Teksterne belyser forskellige kulturer, deres forskelle og ligheder og måden hvorpå, forskellige kulturer forstår hinanden. Udgangspunktet for vores undersøgende arbejde er:
- Når vi lærer om andre, lærer vi også om os selv.
- Når vi rejser langt væk for at lære om andre lande, lærer vi samtidig om vores eget hjemland.

En del af forløbet byder på værklæsning af den engelske roman "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time", som også belyser emnet at udfordre sig selv ved at rejse væk hjemmefra og på den måde opdage nye sider af sig selv.

Samtidig med det faglige arbejde gennemføres individuelle elevsamtaler med fokus på faglig trivsel i engelsk og det faglige arbejde med skriftlighed fortsætter.

FORMÅL:
Når vi er færdige med forløbet, har du:
- Trænet at reflektere over og sætte ord på forskellige aspekter ved at rejse
- Studeret tekster, som handler om både indre og ydre rejser
- Undersøgt, hvordan forskellige kulturer kan kollidere med hinanden
- Analyseret og fortolket måder hvorpå fiktive tekster fortælles via f.x. fortælleteknikker og literære virkemidler.
- Reflekteret over brugen af engelsk som lingua franca

MATERIALE:
- James Georgalakis, "The Tourist" (2016)
- Matthew Kneale, “Paradise” (1995)
- Richard Blanco, "Looking for The Gulf Motel" (2012)
- Mark Haddon, "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" (2003) (værklæsning)
- Dave Eggers, "You Shall Know Our Velocity!" (2002)

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSFORMER:
Selvstændigt, par, grupper, fremlæggelser i forskellige former.

OMFANG:
ca. 200 ns


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 US Election 2024 (eksamensemne)

INDHOLD:
I dette forløb studerer vi primært det amerikanske præsidentvalg 2024 men kigger også tilbage til tidligere præsidentvalg. Vi har fokus på den aktuelle politiske scene i USA og nyhedsstrømmen. Vi sætter os ind i amerikansk politik, kultur og værdigrundlag i en historisk kontekst som forudsætning for at kunne forstå den nutidige udvikling.
Forløbet har fokus på analyse og fortolkning af non-fiktion i form af eksempelvis taler, artikler, interviews og SOME-opslag. Vi analyserer, hvordan der argumenteres og hvorfor. Dette kobles til det videre arbejde med skriftlighed, hvor essays af non-fiktion også er i fokus.

For elever med studieretningen SA/EN danner dette forløb grundlag for SRO-skrivning ligesom der i forlængelse af forløbet afholdes studieretningsdag på valgaftenen 5/11-2024.  

FORMÅL:
Når vi er færdige med forløbet, har du:
- Studeret dig frem til viden om USA's historie og kultur, herunder hvordan amerikanske værdier stadig spiller en rolle for den amerikanske selvforståelse
- Sat dig ind i præsidentvalget 2024 med viden om bl.a. det amerikanske valgsystem
- Arbejdet med relevante fagbegreber til analyse og fortolkning af non- fiktion i relation til retorik, stilistik og argumentation.
- Trænet at tale engelsk i forskellige sammenhæng, hvor dit fokus har været at undgå kongruensfejl og at udvide dit ordforråd.

MATERIALE:
- Mette Holm, "Being American. Identity, Politics and Contemporary Society", Gyldendal 2020. Fagtekst udleveret i OneNote.
- Statement by President Trump on racist violence, 14 August 2017
- Remarks by Vice President Harris on the Economy, 25 September 2024
- Press Conference with Donald Trump about immigration, 8 August 2024
- 2024 Election Campaigns Ads
- "Four Hours at the Capitol", instr. Jamie Roberts (2021) Documentary
- Barack Obama, “Fired Up, Ready to Go”  2008 (uddrag). Arbejdet med i forbindelse med assignment 4
-  Kamala Harris' "Remarks at a Campaign Event" in Pittsburgh, Pennsylvania, 25 September 2024 (uddrag). Arbejdet med i forbindelse med assignment 5

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Going Mental (eksamensemne)

INDHOLD:
I dette forløb fokuserer vi på sindet. Vi arbejder med tekster, som skildrer sindets natur hos forskellige personer, som har oplevet særlige hændelser, der sætter sig i sindet og kan være problematiske at bearbejde herunder krigsoplevelser, vold, kriminalitet og psykisk sygdom samt psykiske lidelser. Vi fokuserer på skildringen af sindet i personen og som en refleksion af samtidens samfund og historie.
Forløbet forankres i både USA og UK i forhold til historie, kultur, samfund og litteratur.

Vi arbejder med både fiktion og nonfiktion samt relevant fagterminologi (fx poem, rhyme, imagery, symbolism, narrator, point of view, film style, technical devices, rhetorical pentagram, speaker, reader, circumstances, forms of appeal, word choice)

Arbejdet med skriftlighed fortsætter.


FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
- Slayer: "Eyes of the Insane" (2006)
- Mary O'hara, "Mental health is strongest taboo, says research" (2009)
- Sylvia Plath, "The Bell Jar" (1963) (excerpt)
- Jeremy Clarkson, "Binge Drinking is Good for You", The Times, 2 September 2007.
- "Shutter Island", instr. Martin Scorsese (2010)
- Lesley Glaister, "Serrusalmus", (1992)

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 The English and the World (eksamensemne)

INDHOLD:
I dette forløb fokuserer vi på det britiske imperium, når vi arbejder med tekster fra og om forskellige engelsktalende lande som tidligere har været engelske kolonier. Vi forholder os løbende til tematikker som race, kultur, historie, kolonisering og om "at høre til". Vi fokuserer også på mødet mellem forskellige kulturer i Storbritannien i kølvandet på kolonialisme og globalisering. Som basis for dette fokuseres på den britiske selvforståelse både under kolonitiden og i nyere tid.

Vi arbejder samtidig videre med skriftlighed.

FORMÅL:
Vi arbejder med  fiktion og non-fiktion. Vi arbejder med at opnå en forståelse for udviklingen i forholdet mellem England/Storbritannien og andre dele af den lande engelsksproget verden fra det britiske imperiums storhedstid til nutidens England. Vi arbejder videre med genreforståelse samt metodevalg og faglige redskaber og med de tre taksonomiske niveauer: redegørelse, analyse/fortolkning og diskussion/perspektivering.

Eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde og med en vis kompleksitet om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed ̶
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi, herunder stilistik
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- Opnå kendskab til og kunne arbejde med historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

MATERIALE:
- "The Gentlemen of the Jungle" by Jomo Kenyatta (1938)
- Archie Weller, "Going Home" (1986)
- "A Small Place" by Jamaica Kincaid (1988)
- Niall Ferguson, "How Britain Made the Modern World" (2003)
- Andrea Levy, "This is my England" (2000)
- Jassa Ahluwalia, "Both, Not Half: How language shapes identity" (2020) TED-talk
- John Agard, "Half-Caste" (2005)
- "Bleeding Medals", painting,  The Gilbert and George Centre (2008)
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2017 (OneNote: Toolbox for analysis).
Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).
Følgende emner er indgået i undervisningen:
○ Del 1: Verber I
○ Del 2: Substantiver
○ Del 3: Adjektiver og adverbier
○ Del 4: Pronomener
○ Del 5: Præpositioner
○ Del 6: Konjunktioner og sætningstyper
○ Del 7: Verber II
○ Del 8: Artikler
○ Del 9: Aktiv og passiv
○ Del 10: Tegnsætning
○ Del 11: Ord, der ofte forveksles

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse. Også gruppelæsning.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Fremlæggelser for klassen
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
ca. 40 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriftlighed: Overblik

NDHOLD:
Vi arbejder løbende med skriftlighed i undervisningen.

FORMÅL:
Vi træner skriftlig fremstilling med fokus på skrivehandlinger, taksonomi, metode, genre, struktur, kohærens, grammatisk korrekthed, varieret ordforåd, formalitet, tekstlæsning og tekstforståelse, tekstnær læsning, fagbegreber og mere.

MATERIALE:
Tekster med teori om skriftlig fremstilling:
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Columbus, 2017.
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2017 (OneNote: Toolbox for analysis).


Tekster, som indgår i opgavebeskrivelser i 1.g og 2.g og som dermed har indgået i undervisningen:
- Michael Richards, "Just Like That, 1987
- Daniel Ransom, "Rendezvous", 1985
- Ursula K. Le Guin, "The Wife's Story", 1982
- Ray Bradbury, "Marionettes", 1951
- Matthew Kneale, "Paradise", 1995
- Benjamin cleary, "Stutterer", 2015
- Barack Obama, "Fired Up, Ready to Go", 2008
- Kamala Harris' "Remarks at a Campaign Event" in Pittsburgh, Pennsylvania, 25 September 2024.
- Souvankham Thammavongsa, "How to pronounce Knife", 2020 (kun eng-b)
- Gareth Southgate, "Dear England", 2021 (kun eng-b)
- Molly Edmonds, "The Third Root", 2021
- Johann Hari, "Stolen Focus. Why you can't pay attention", 2022
- Jen Knox, “Salt”, 2019
-  Safraz Mansoor, "THEY", 2021.

ARBEJDSFORMER:
Klassevis, par, grupper, individuelt, summativ og formativ feedback, feedforward.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com,
- www.thesaurus.com
- www.powerthesaurus.org
- www.ordbogen.dk  
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

OMFANG: ca. 40 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer